مطالب مرتبط:
آمریکا برای کاهش تحریم ها شرط گذاشت/ بازگشت ایران به تعهدات برجامی
اردوغان: پایان تحریم های ایران در رونق اقتصادی و ثبات منطقه نقش خواهد داشت
وزیر راه و شهرسازی: تحریم ها مانع پیشرفت های اقتصادی ایران نمی شود
اردوغان خواستار لغو تحریم های یکجانبه علیه ایران شد
ادعاهای مضحک اتحادیه عرب درباره جزایر سه گانه ایرانی| تعطیلی کنگره آمریکا به دلیل تهدید امنیتی| طرح سناتورهای آمریکایی برای سلب اختیارات جنگی از بایدن| رهگیری دو بمب افکن آمریکا توسط جنگنده های روسی
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 اسفند 1399 ساعت 02:402021-03-04اقتصادي

اتحادیه اوراسیا چتر اقتصادی و ژئوپلیتیکی ایران در شرایط تحریم است/ رقابت پذیری کالای ایرانی در قرقیزستان با کاهش هزینه گمرکی


«حیدر رضایی» ضمن اشاره به راهکارهای بخش خصوصی ایران و به روز رسانی مکانیزم های تجارت با اوراسیا، معتقد است که پیوستن احتمالی ایران به این اتحادیه، - حیدر رضایی ضمن اشاره به راهکارهای بخش خصوصی ایران و به روز رسانی مکانیزم های تجارت با اوراسیا، معتقد است که پیوستن احتمالی ایران به این اتحادیه، تا حدی هزینه های تحریم های آمریکا را خنثی نموده، توازنی در برابر سیاست تحریم های واشنگتن ایجاد کرده و دولت ایالات متحده را وادار خواهد ساخت تا در برخورد با ایران انعطاف بیشتری داشته باشد.

تهمینه غمخوار؛ واحد برای کالا، خدمات، سرمایه و نیروی کار به عنوان اولین گام برای ادغام عمیق تر ملتهای همفکر شکل گرفت و افزایش رقابت پذیری و همکاری میان اقتصادهای عضو به اضافه توسعه پایدار را پایه و اساس کار خود قرار داد.

در این میان ایران و قرقیزستان به عنوان دو تن از اعضای این اتحادیه یکی به عنوان عضو دائمی و دیگری عضو موقتی همواره با تاکید بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه در تلاش بوده تا از طریق این اتحادیه زمینه بسیار خوبی در راه افزایش مناسبات تجاری و تعمیق همکاری ها با توجه به ظرفیت های زیاد هر دو فراهم کنند، زیرا حجم مبادلات تجاری دو جانبه در طول سالهای گذشته پیشرفت چشمگیری را مشاهده نکرده است.

بر همین اساس، تاکید روسای جمهور دو کشور این است که برای همکاری های اقتصادی نباید منتظر پایان کرونا باشند، زیرا می توانند در چارچوب پروتکل های بهداشتی مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی را افزایش دهند.

از نظر رییس جمهور قرقیزستان، کشورش همواره و همیشه برای ایران، دوست و برادر خواهد ماند و قرقیزستان به خاطر ارائه کمک های بهداشتی و درمانی برای مقابله با بیماری کرونا همواره قدردان ایران خواهد بود.

در همین راستا، خبرنگار بازار گفتگویی را با حیدر رضایی ، کارشناس مسائل آسیای مرکزی به ویژه قرقیزستان در خصوص گسترش روابط فی مابین ایران و قرقیزستان با توجه به کم بودن حجم تجارت غیرنفتی ترتیب داده که در ادامه می خوانیم: * با توجه به حجم کم روابط تجاری غیرنفتی ایران و قرقیزستان و از سوی دیگر ظرفیت های موجود در دو کشور، بخش خصوصی و نهادهای دولتی تا چه اندازه در پیشبرد این مناسبات در سطح بالاتر تاثیرگذار خواهند بود؟ پیشنهاد شما در جهت توسعه همکاری های اقتصادی ایران و قرقیزستان و حمایت از تجارت بین دو کشور چیست؟ در ابتدا لازم است برای روشن تر شدن موضوع، گریز کوتاهی به مناسبات دو کشور داشته باشیم.

در طول تاریخ، مناسبات بین کشورهای ایران و قرقیزستان با روابط بسیار پایدار، گرم و دوستانه ای پیوند خورده اند.

البته، موانعی وجود دارد که به طور عینی مانع توسعه روابط تنگاتنگ می شود.

از آن جمله می توان به فاصله جغرافیایی، فقدان ارتباط مستقیم هوایی و ریلی و همچنین موانع دیگر (کشورهای اطراف قرقیزستان برای مدت طولانی موانعی برای حمل ونقل کالا به قرقیزستان ایجاد می کردند از جمله از مسیرهای ازبکستان و قزاقستان از طریق اعمال نرخ تعرفه بالا و سایر موانع غیرتعرفه ای) اشاره کرد.

با این حال، همچنین باید توجه داشت که هیچگاه از نظر سیاسی بین ایران و قرقیزستان مشکلی وجود نداشته و گفتگوی میان آنها همواره بر اساس احترام متقابل و افزایش علاقه به فرهنگ و سنت های دو کشور بوده است.

همچنین، در خصوص درک ایران از جامعه قرقیزستان، باید تصریح کرد که هیچ پیش زمینه منفی درباره سازمان های ایرانی مرتبط با آموزش، فرهنگ، علوم و همچنین تجارت و کارآفرینی وجود ندارد.

متأسفانه نمی توان گفت که گردش تجاری متقابل بین دو کشور، در سطحی است که با وضعیت مثبت روابط سیاسی دوجانبه مطابقت داشته باشد.

با این حال، در سال 2019 تلاش هایی برای بازگشایی پروازهای مستقیم تهران_بیشکک انجام شد که به دلیل همه گیری بیماری کرونا پروازها متوقف گردید.

تاکنون بیش از 80 سند اقتصادی اعم از موافقت نامه، یادداشت تفاهم، پروتکل و تفاهم نامه بین دو کشور امضا شده که بسیاری از مسائل حقوقی، قانونی و امور حمایتی دولتی جهت حمایت از سرمایه گذاری ها و مبادلات تجاری و سرمایه گذاری بین ایران و قرقیزستان را شامل می شود.

چنانچه بخواهیم عینی تر صحبت کنیم، مبنای حقوقی همکاری های ایران و قرقیزستان سند همکاری 10 ساله ای است که در سال 2016 توسط رؤسای جمهور دو کشور امضا شد.

از سوی دیگر با توجه به اینکه قرقیزستان عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا می باشد، امضای موافقتنامه تعرفه تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه مذکور، می تواند تسهیل کننده روابط اقتصادی دو کشور باشد.

در عین حال، قرقیزستان می تواند برای مشاغل متوسط ​​و بزرگ ایرانی در بسیاری از حوزه ها به ویژه در بخش هایی که کمبود شدید و نیازهای روزافزون در قرقیزستان وجود دارد، جذاب باشد.

قطعا مشارکت فعال بخش خصوصی و حمایت نهادهای دولتی کشورمان می تواند نقش مؤثری در تقویت تعاملات اقتصادی دو کشور ایفا نماید.

اما به نظر می رسد بخش خصوصی کشورمان که در جمهوری قرقیزستان فعال می باشد، از مشکلی از جمله عدم انسجام و هماهنگی و همپوشانی لازم در فعالیت ها رنج می برد که توان رقابتی آنها را کاهش داده است.

بنابراین، پیشنهاد می شود ضمن تقویت دیپلماسی منطقه ای و بین المللی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای کاهش اثرات تحریم ها بر مناسباتمان با همسایگان، راهبرد تقویت همکاری اقتصادی با حوزه اوراسیا تدوین گردد.

بخش خصوصی کشورمان نیز با چشم اندازی بلندمدت به این حوزه نگریسته و به دنبال بروز رسانی مکانیزم های تجارت خود با اوراسیا باشد.

پیشنهاد می شود ضمن تقویت دیپلماسی منطقه ای و بین المللی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای کاهش اثرات تحریم ها بر مناسباتمان با همسایگان، راهبرد تقویت همکاری اقتصادی با حوزه اوراسیا تدوین گردد.

بخش خصوصی کشورمان نیز با چشم اندازی بلندمدت به این حوزه نگریسته و به دنبال بروز رسانی مکانیزم های تجارت خود با اوراسیا باشد با این وجود، پرورش گاو، گوسفند و صنایع لبنی قرقیزستان می تواند یکی از موارد جالب برای سرمایه گذاران ایرانی باشد.

علاوه بر این، در دوره های زمانی مختلف، قرقیزستان مقادیر کمی گوشت به ایران عرضه می کرد.

همچنین، ایجاد شرکت های بزرگ در زمینه کشاورزی که بتواند هم در بازار اتحادیه اقتصادی اوراسیا کار کند و هم محصولات تا حدی با کیفیت لازم را به بازار ایران عرضه نماید، می تواند مورد توجه فعالان اقتصادی ایران و قرقیزستان قرار گیرد.

در ضمن، هزینه مربوط به کارآفرینی در جمهوری قرقیزستان به نسبت دیگر کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا (از قبیل روسیه و قزاقستان) هم به جهت وجود نیروی کار ارزان و هم به لحاظ پایین بودن سایر هزینه ها پایین تر است .

از سوی دیگر با توجه به رشد، توجه به مسائل اسلامی در جامعه قرقیزستان، بازار محصولات حلال و اسلامی (هم در زمینه صنایع غذایی هم در بخش پوشاک و هم در حوزه صنایع دستی اسلامی همچون تابلوهای قرآنی) یکی از بخش های مورد اقبال و رو به رشد در این جمهوری می باشد.

هزینه مربوط به کارآفرینی در جمهوری قرقیزستان به نسبت دیگر کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا (از قبیل روسیه و قزاقستان) هم به جهت وجود نیروی کار ارزان و هم به لحاظ پایین بودن سایر هزینه ها پایین تر است به طور کلی می توان گفت که ایران و قرقیزستان می توانند در زمینه های کشاورزی، صنایع فرآوری مواد غذایی، توسعه شرکت های کوچک و متوسط در زمینه تولید ماشین آلات و تجهیزات آبیاری و احیای زمین و افتتاح کارخانه سیمان و همچنین در زمینه تأمین مصالح ساختمانی و بسیاری حوزه های دیگر از قبیل صنایع تبدیلی پشم، پوست و چرم، تولید گیاهان دارویی، تولید خوراک طیور و.

با یکدیگر همکاری کنند.

* با توجه به توضیحات جنابعالی، قطعا موانعی پیش روی مناسبات تجاری دو کشور وجود داشته و دارد.

از نظر شما این موانع چیست و تحریم ها تا چه اندازه در کاهش مناسبات موثر بوده است؟ در مسیر توسعه روابط تجاری میان ایران و قرقیزستان موانعی وجود دارد که می توان به مشکلات مربوط به زبان و عدم اطلاعات کافی درباره بازارها و محصولات دو کشور، عدم پرواز مستقیم (که هزینه ها را افزایش می دهد) و مشکلات مربوط به روابط مالی و بانکی اشاره کرد.

برخی از این مشکلات فراکشوری بوده و مربوط به تحریم های آمریکا می شود که نیاز است مجموعه نظام، مکانیزم هایی را برای کم اثر نمودن آنها طراحی و اجرا نماید.

بعضی دیگر از موانع نیز می تواند با عبور تدریجی از بحران کرونا، در قالب حمایت ها و مشوق های دولتی در جهت تحرک روابط اقتصادی دو کشور از قبیل برقراری پرواز مستقیم، ایجاد مناطق آزاد تجاری با اتحادیه اوراسیا و.

پشت سر گذاشته شود.

* چه بخش هایی در قرقیزستان مورد توجه سرمایه گذاران ایرانی قرار می گیرد؟ بخش های زیر ممکن است در قرقیزستان مورد توجه ایران قرار گیرد: 1- توسعه صنعت برق- آبی کوچک و متوسط (ساخت نیروگاه های برق- آبی کوچک و متوسط)؛ 2- صنعت ساخت وساز و حمل ونقل؛ 3- بخش پزشکی و داروسازی؛ 4- مهندسی مکانیک و ابزارسازی؛ 5- افتتاح شعب دانشگاه های ایران و جذب دانشجویان قرقیز به دانشگاه های ایران؛ 6- گردشگری پزشکی؛ 7- گردشگری اسلامی (بازدید از مکان های مقدس اسلامی و تاریخی در ایران).

* با اجرایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سال گذشته، تا چه اندازه این موافقتنامه باعث افزایش تعاملات اقتصادی و به ویژه حجم روابط تجاری ایران با اتحادیه مزبور، کشورهای منطقه و از جمله جمهوری قرقیزستان شده است؟ در خصوص موافقتنامه مذکور همانگونه که صاحبنظران اقتصادی تصریح می کنند، به لحاظ حقوقی و دیپلماسی اقتصادی، بستر لازم برای همکاری با این اتحادیه فراهم شده است، اما بهره مندی کامل از این فرصت نیازمند فراهم شدن زیرساخت های لازم در بخش های مختلف است.

مشکلات مربوط به پاندمی کرونا نیز مزید بر علت شده و موجب شده تا علی رغم سپری شدن بیش از یک سال از امضای موافقتنامه، فعال سازی کافی در این بخش صورت نگیرد و ما تا دستیابی به نتایج مورد انتظار فاصله داشته باشیم.

با این وجود، امضای موافقتنامه فوق الذکر در تسهیل فعالیت بخش اقتصادی ایران در جمهوری قرقیزستان اثرات مثبتی داشته و با کاهش هزینه های گمرکی، به قدرت رقابت پذیری محصولات ایرانی در این کشور آسیای مرکزی مساعدت نموده است.

* نظر شما در رابطه با صندوق مشترک تهاتر یا پایاپای کالا و همچنین صندوق مشترک سرمایه گذاری میان دو کشور چیست؟ این امر قطعا می تواند برای کشورمان مفید باشد.

ضمن آنکه به نظر می رسد با توجه به نیاز قرقیزستان به سرمایه گذاری، طرف قرقیز نیز از ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک استقبال خواهد کرد.

علاوه بر این، توسعه و تقویت تعاملات اقتصادی تهران_بیشکک می تواند در تقویت جایگاه ایران در این جمهوری آسیای مرکزی بسیار اثرگذار باشد.

ذکر این نکته نیز لازم است، بیشکک همواره از عضویت ایران در سازمان های منطقه ای حمایت کرده است.

* چه موضوع یا موضوعات شایانی در اقتصاد قرقیزستان موجب پیشبرد اقتصادی این کشور کوچک و بازارهای در خور توجه آن شده است؟ با توجه به اینکه ویروس کرونا اختلالات جدی را متحمل اقتصادهای جهان کرده است، قرقیزستان چگونه با این بحران برخورد کرده است؟ قرقیزستان در بخش های معادن، کشاورزی، دامپروری و گردشگری پتانسیل قابل توجهی دارد.

با پیوستن قرقیزستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، کشاورزی این کشور فرصتی منحصر به فردی برای صادرات محصولات خود به کشورهای عضو این سازمان دریافت کرد.

با این حال با توجه به کمبود بودجه جهت صدور گواهینامه محصولات برای مطابقت با استانداردهای اتحادیه مذکور، محصولات قرقیزستان در حجم کم صادر می شوند که به طور قابل توجهی بر توسعه بیشتر این کشور تأثیر می گذارد.

از سوی دیگر، ایران دارای تجربه فوق العاده ای در زمینه کشاورزی، دامپروری، توسعه صنایع غذایی و فرآوری در صنعت کشاورزی است.

با توجه به استانداردهای کیفیتی بالا در ایران در رابطه با صنایع غذایی، این تجربه برای قرقیزستان مورد تقاضای زیاد تولیدکنندگان بزرگ و مزارع متوسط و کوچک می باشد.

اقتصاد جمهوری قرقیزستان نیز همانند سایر کشورها از آسیب های شیوع ویروس کرونا مصون نمانده، اما در راستای کاهش این اثرات، مقامات کشور ضمن کمک خواستن از نهادهای بین المللی، اقدام به واردات واکسن از روسیه و چین نموده اند.

با این وجود، بخش گردشگری این جمهوری افت چشمگیری داشته و به نظر می رسد در کوتاه مدت تحرک لازم را پیدا نکند.

* مهمترین اقلام صادراتی جمهوری اسلامی ایران به قرقیزستان چیست و سهم ایران در تجارت خارجی این کشور را از دو سال گذشته چقدر ارزیابی می کنید؟ مهمترین محصولات صادراتی کشورمان به قرقیزستان شامل؛ پسته و خرما، فرش ماشینی، رنگ و مصالح ساختمانی، صابون و مواد شوینده، ظروف شیشه ای، محصولات پلاستیکی، پوشاک و.

می باشد.

متأسفانه، سهم ایران در تجارت خارجی جمهوری قرقیزستان بسیار اندک بوده و کمتر از 4/0 درصد (کمتر از چهار دهم درصد) کل تجارت خارجی این کشور را تشکیل می دهد.

* مهمترین زمینه هایی که شرکتهای ایرانی از محل اعتبارات سازمانهای بین المللی و یا اعتبارات جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان فعال بوده اند چیست؟ از مهمترین پروژه هایی که با اعتبارات جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قرقیزستان به اجرا درآمده است می توان به مشارکت در پروژه های عمرانی و زیربنایی این کشور از جمله در بخش ساخت جاده، خیابان، مدرسه، ورزشگاه، واحدهای مسکونی و تجاری اشاره کرد.

* با توجه به تنوع بازار و منابع موجود در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، پیوستن به آن یک فرصت قابل توجه برای اقتصاد کشورهای عضو ایجاد می کند و می توان از این طریق بخشی از کمبودهای اقتصادی را جبران کرد.

با این اوصاف حضور و تعامل ایران با این اتحادیه چه منافعی برای ایران به همراه خواهد داشت؟ در واقع با توجه به اینکه ایران به دنبال آن است تا عضو دائمی این اتحادیه شود، همکاری با این اتحادیه با توجه به شرایط تحریمی تا چه اندازه موثر است؟ باید تصریح کرد که در پس زمینه فشارهای مداوم آمریکا، ایران پیوستن به پروژه اوراسیا را نوعی چتر اقتصادی و ژئوپلیتیکی برای خود می داند.

از سوی دیگر، ظهور چنین بازیگر مهمی در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به طور جدی نقش این سازمان و وزن اقتصادی و ژئوپلیتیکی آن را افزایش می دهد.

برخی از تحلیلگران نیز انتظارات ایران از عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را به دو مؤلفه مربوط می دانند: روابط تجاری و اقتصادی و همکاری های نظامی و سیاسی.

پیوستن احتمالی کشورمان به اتحادیه اوراسیا همچنین به ما این امکان را می دهد که تا حدی هزینه های تحریم های آمریکا را خنثی نموده، توازنی در برابر سیاست تحریم های واشنگتن ایجاد کنیم و دولت ایالات متحده را وادار ساخته تا در برخورد با ایران انعطاف بیشتری داشته باشد.

در بخش اقتصادی نیز عملیاتی شدن توافقات حاصل شده با این اتحادیه، اثرات مثبتی را در بسیاری از زمینه ها در پی خواهد داشت.

* توافق نامه موقتی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، امکان بهره مندی از این بازار را به لحاظ دیپلماسی کلان برای فعالان عرصه اقتصاد فراهم و مشارکت فعالی در مقابله با تحریم های غرب با اعضا ایجاد کرده، اما عدم زیرساختهای لازم و مشکلات حمل و نقل مسائلی را به وجود آورده است.

نظر شما در این باره چیست؟ این، نکته درستی است چراکه برای عملیاتی شدن توافقات حاصله نیازمند اجرای زیرساخت های لازم و رفع مشکلات و موانع موجود هستیم.

به نظر می رسد در پس زمینه همه گیری کرونا، کشورهای عضو اتحادیه بر فعال سازی پتانسیل های ترانزیتی متمرکز شده اند (این امر را سخنان مدیران اتحادیه تأیید می کند).

در این راستا، هماهنگی میان سیستم های حمل ونقل هوشمند ملی کشورهای عضو و بکارگیری فناوری های نوین در زمینه سازماندهی و پردازش حمل کالا در ترافیک بین المللی، هم اکنون در کانون توجه تصمیم گیران این اتحادیه قرار گرفته است.

شایسته است که کشورمان نیز در راهبردهای حمل ونقلی خود با چشم اندازی بلندمدت، برنامه هایی را برای توسعه همکاری های در این بخش با اتحادیه اقتصادی ارواسیا در نظر بگیرد.

با احتساب این نکته که در پروژه کریدور حمل و نقل شمال به جنوب، پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، حرکت کالاهای روسیه به بندر چابهار و از طریق مسیر مستقیم دریایی به بمبیی را تسهیل می کند.

روسیه برای دستیابی به تجارت دریایی قرن ها تلاش کرده است و حال آنکه از طریق ایران تقریبا مسیرهای زیادی وجود دارد که این مسیرهای تجاری علاوه بر هند، می تواند به عراق، سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای آفریقا و.

ادامه یابد.

نکته دیگر اینکه نگرانی از افزایش نفوذ ترکیه در منطقه به ویژه در آذربایجان که در جریان حوادث اخیر قره باغ تقویت شده است، روس ها را (به عنوان ستون فقرات اتحادیه اوراسیا) در همکاری با ایران مصمم تر ساخته است.

علاوه بر این، بانک توسعه اوراسیا می تواند آن دسته از پروژه های صنعتی را که در آینده برای همه اعضای مفید می باشد و به ایران نیز این امکان را بدهد جایگاه مناسبی در اتحادیه اوراسیا پیدا کرده و تأمین مالی نماید.

به نظر می رسد کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا که از جانب غرب تا حدودی تحت فشار قرار دارند، علاقمندند جایگزینی برای محصولات تولید شده اروپا و ایالات متحده پیدا کنند.

در عین حال، ایران این فرصت را دارد که در تولید سرمایه گذاری نماید چرا که محصولات باکیفیت و رقابتی آن، مصرف کننده خود را در این حوزه پیدا خواهد کرد.


کلید واژه ها: ایران - اوراسیا - رقابت پذیری - روز رسانی - بخش خصوصی - تحریم های آمریکا - تحریم - کالای ایرانی - توسعه پایدار - ایالات متحده - هزینه - خصوصی - رسانی - اشاره - رضایی - رقابت - تجارت - کاهش هزینه - قرقیزستان - نیروی کار - واشنگتن - اقتصادی - تهمینه - سرمایه - آمریکا - افزایش - پایدار - ایرانی - همکاری - برخورد

آخرین اخبار سرویس:
ناکامی دنباله دار اعمال محدودیت های کرونایی در مشهد

شناسایی 8000 خانواده نیازمند در کبودراهنگ/ توزیع 12 هزار بسته معیشتی بین این خانواده ها

احداث واحد تولیدی در باغات چای روستای سرچشمه لاهیجان دارای مجوز است

رییس انجمن پزشکی توکیو: برگزاری المپیک بسیار دشوار است

استخدام مومکار ماهر و پوست و پرداختکار در کارگاه طلاسازی در بازار تهران

استخدام پوست و پرداختکار در کارگاه طلاسازی در محدوده بازار تهران

کاهش نرخ رسمی 15 ارز

استخدام مومکار ماهر در کارگاه طلاسازی در محدوده بازار تهران

اراضی و دام های هندیجان تشنه نمی مانند

کمک های مردمی به کمیته امداد خراسان جنوبی 88 درصد افزایش یافت

واریز یارانه معیشتی رمضان

ثبت نام در طرح پیش فروش 4 محصول ایران خودرو+جزییات

آخرین آمار شیوع ویروس کرونا در جهان امروز 25 فروردین 1400

معاون سازمان هواپیمایی اعلام کرد: از سرگیری پرواز های انگلیس و ممنوعیت برای فرانسه

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان، جدیدترین قیمت اقلام اساسی اعلام شد + جدول

وعده وزیر شهرسازی برای کاهش تلاطم در بازار مسکن

بورس دوباره قرمز شد و با ریزش کارش را شروع کرد

توزیع114هزارتن نهاده هادی دامی دربین کشاورزان کرمانشاهی

بیمارستان های استان در مرز تکمیل بستری بیماران کرونایی

توزیع گوشت قرمز به قیمت تمام شده تولید با آغاز ماه رمضان

استخدام تکنسین خدمات پس از فروش آقا در البرز

نوبخت: بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است/ همتی: گزارش اخیر صندوق بین المللی پول، غلط است/ خودروهای لوکس از خرداد مالیات می دهند

آغاز پیش فروش 4 محصول ایران خودرو

سبزترین روز بورس 1400

آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان برگزار می شود

قیمت انواع پراید و تیبا امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400

نرخ رسمی 15 ارز کاهش یافت

خبر خوش رییس سازمان بورس برای سهامداران

قیمت رمز ارز؛ بیت کوین، اتریوم، تتر چهارشنبه 25 فروردین 1400

سلاخی سلامت در گوشت های آویزان شده در خیابان های کرمانشاه/ 1500 کیلو گوشت غیربهداشتی جمع آوری شد

80 درصد واحدهای مسکونی محرومین زنجان تکمیل شد

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت و مزایای عالی در تبریز

ریزش 1500 واحدی شاخص کل در آغاز معاملات

نظارت ویژه 120 گروه دامپزشکی بر تولید و عرضه فرآورده های خام دامی خراسان رضوی

مطالبه اهالی فارس در «فارس من»؛ عملیات آبرسانی از خلیج فارس به صنایع استان تسریع شود

آماده سازی زمین برای اجرای طرح ملی مسکن در فارس

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ 15 ارز کاهش و 21 ارز افزایشی شد

وصول مالیات خانه و خودروی لوکس از خردادماه آغاز می شود

بهار رنگارنگ در سمنان

توزیع اقلام غذایی ماه میهمانی خدا

کشتیرانی تعمیر و ساخت کشتی را به مجتمع ایزوایکو ارائه دهد

رشد شاخص قیمت ها در دهه 90 رکورد شکست

بورس 78 واحد افت کرد/ شاخص به یک میلیون و 244 هزار واحد رسید

استخدام مشاور املاک در مسکن آکس در تهران

استقبال مشتریان از اولین مرحله فروش خودرو جدید دیگنیتی

چرا تراکتور تولیدی کشور سر از بازار سیاه درمی آورد؟

استخدام مهندس صنایع و مدیر کنترل کیفت در صنایع الکترو موتور ایران در رشت

مسیر قانونی برای اصلاح بودجه باز است

یارانه معیشتی ماه رمضان امشب واریز می شود

قیمت بخارشوی در بازار

«فرخنده» نوستالژی شیرین ایرانی که مرز های پنج قاره را در نوردید

بورس امروز سبزپوش می شود یا قرمزپوش؟

قیمت انواع پراید و تیبا امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400

آغاز ثبت نام در طرح پیش فروش 4 محصول ایران خودرو + جزییات

آخرین جزییات از روند بازار سرمایه / دخالت دولت؛ علت منفی شدن بورس

اعتبار ویژه بانک مسکن برای ساخت و سازهزار واحد مسکونی در سیستان و بلوچستان

تاخت و تاز کرونا در سایه بی تدبیری و ساده انگاری

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

استخدام 10 عنوان شغلی در یک شرکت تولیدی در اصفهان

استخدام کمک حسابدار و کارشناس فروش در دیجیتال مارکتینگ در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفی رنگ در شرکت دلتا راه ماشین در تهران

استخدام کارشناس دفتر فنی در شرکت بین المللی پتروتک سان از تهران و هرمزگان

استخدام کارگر خط تولید و کارشناس کنترل کیفی در تکنام پارس دامون در البرز

مجری صداوسیما به مدیر وزارت جهاد: نذار دهانم رو باز کنم +فیلم

استخدام اپراتور فروش در گروه سولیکو (کاله) در اصفهان

چهار شریک تجاری چین در سال 2021

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ (اینستاگرام) در تهران

استخدام کارشناس مهندسی فروش در شرکت آسانبر کاران عرشیان در تهران

آغاز طرح نظارت تعزیرات در ماه رمضان

ذخایر ارزی 121میلیارد دلاری ایران کجا رفت؟

از امروز به مدت 4 روز آغاز شد: ثبت نام در طرح پیش فروش 4 محصول ایران خودرو

فاز دوم طرح تسهیل کسب و کار ویژه ماه مبارک رمضان کلید خورد

قیمت آپارتمان در منطقه نارمک، فروردین 1400

کمیسیون مشاوران املاک برای فروش و اجاره در سال 1400 چقدر است؟

اولین طرح پیش فروش ایران خودرو در سال 1400 اعلام شد

کاهش قابل توجه ذخیره برفی حوضه آبریز سدهای استان تهران

فروش نقد و اقساطی وانت کارا 2000 ویژه فروردین 1400

قیمت نفت با کاهش ذخیره سازی آمریکا افزایش یافت

تکاپوی ناکام بنگاه ها برای دور زدن قانون خانه های خالی/ قیمت اجاره امسال رشد نمی کند

پیش بینی کارشناسان بورسی از وضعیت امروز بورس 25 فرردین

پیش فروش دناپلاس توربو اتوماتیک و 3 محصول دیگر ایران خودرو از امروز

افت 900 واحدی شاخص بورس امروز 25 فروردین

افزایش قیمت کتاب درسی (+ قیمت کتب هر پایه)

پروازهای انگلیس از سرگرفته شد

قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400

نوبخت راست می گوید یا همتی؟

توزیع کالاهای ویژه ماه رمضان آغاز شده است

نرخ 21 ارز افزایش داشت | جدیدترین قیمت رسمی ارزها در 25 فروردین1400

همراه بانک ملت به عنوان نخستین اپلیکیشن بانکی، ارائه دهنده خدمات سامانه صیاد از طریق تلفن همراه

گام نهایی آزادسازی سهام عدالت+فیلم

قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400

استخدام نظافتچی هواپیما در خدمات فرودگاهی همراه کوشا کیش در تهران

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت و مزایای عالی در سیستان و بلوچستان

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت و مزایای عالی در شهر مشهد

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت و مزایای عالی در شهر کازرون

استخدام تراشکار صنعتی ماهر و نیمه ماهر جهت کار در مشهد

مقایسه عملکرد دولت با دولت های قبل در مهار تورم

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت و مزایای عالی در خوزستان

گام نهایی آزادسازی سهام عدالت

جنسیت و سن کولبری تغییر کرده است/ اگر سیاست ها تغییر نکند کولبری ادامه خواهد یافت

اتحادیه اوراسیا چتر اقتصادی و ژئوپلیتیکی ایران در شرایط تحریم است/ رقابت پذیری کالای ایرانی در قرقیزستان با کاهش هزینه گمرکی

اتحادیه اوراسیا چتر اقتصادی و ژئوپلیتیکی ایران در شرایط تحریم است/ رقابت پذیری کالای ایرانی در قرقیزستان با کاهش هزینه گمرکی