مطالب مرتبط:
تصاویر/ بازدید نماینده مجلس خبرگان رهبری از شهر زلزله زده سی سخت
ماده 100 موجب فساد می شود؛ نمایندگان مجلس آن را اصلاح کنند
شوراهای شهر و روستا تا آخرین روز با قدرت به فعالیت خود ادامه دهند
آیت الله رییسی در استان آذربایجان غربی: نمایندگان مجلس باید در اصلاح ماده 100 اقدامات مقتضی را انجام دهند
نمایندگان مجلس باید در اصلاح ماده 100 اقدامات مقتضی را انجام دهند/ ساماندهی بازارچه های مرزی و وضعیت کوله بری و پیله وری یک ضرورت اجتناب ناپذیر است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 اسفند 1399 ساعت 01:102021-03-04سياسي

مجلس یازدهم برای اصلاح ساختار شوراهای شهر چه اقداماتی انجام داده است؟


گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو؛ امیر قشقایی؛ هیئت نظارت بر شوراهای شهر و روستا که چند ماهی است تشکیل شده، این روزها به مرحله اجرایی پروتکل های نظارتی خود همزمان با آغاز ثبت نام الکترونیکی کاندیدهای شوراها رسیده؛ - " تشکیل هیئت نظارت به منظور افزایش دقت در تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها اقدام مناسب مجلس یازدهم پیرامون ساختار شوراهای شهر محسوب می شود اما ساختار شوراها به تغییرات دیگر و جدی تری همچون اصلاح قانون انتخابات، تبدیل الگوی انتخابات آن به حالت تناسبی و تشکیل دیوان محاسبات نیازمند است که برای تحقق، همت مجلس را می طلبد.

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو؛ امیر قشقایی؛ هیئت نظارت بر شوراهای شهر و روستا که چند ماهی است تشکیل شده، این روزها به مرحله اجرایی پروتکل های نظارتی خود همزمان با آغاز ثبت نام الکترونیکی کاندیدهای شوراها رسیده؛ پیش تر نیز سید احمد احمدی زاده، معاون سیاسی و امنیتی استاندار فارس، شیوع کرونا و لزوم رعایت دستورالعمل های بهداشتی را علت ثبت نام الکترونیکی شوراها بیان کرد و در ادامه افزود: همچنین به منظور آشنایی هرچه بیشتر دست اندکاران برگزاری انتخابات در زمینه برگزاری انتخاباتی سالم و قانون مند، برنامه زمان بندی آموزش تنظیم شده که این آموزش ها از یکشنبه سوم اسفند 99 به شکل حضوری همراه با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی و به شکل غیر حضوری و از طریق ویدئو کنفرانس ارائه خواهد شد.

مجلس بلاتکیف در برگزاری انتخابات شوراها جدا از ثبت نام الکترونیکی شوراها، موضوع مهم دیگری که پیش تر از سوی مجلس مطرح شد، تعویق رأی گیری شوراها به علت شرایط کرونایی کشور و همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری بود؛ که در واقع یا بحث تعویق آن مطرح بود و برگزاری آن به صورت تماماً الکترونیک؛ البته به دلیل نقدهای فراوان نسبت به این دو ایده، فعلاً تعویق انتخابات شوراها و یا الکترونیکی شدن آن منتفی است.

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراها در مجلس یازدهم با اشاره به پیشنهادی مبنی بر برگزاری انتخابات در طول سه روز جهت رعایت پروتکل های بهداشتی و امکان حضور مردم پای صندوق های رأی اظهار داشت: این شیوه برگزاری هزینه زیادی را به کشور تحمیل می کند؛ راه حل بهتر این است که به جای افزایش روزهای برگزاری انتخابات، تعداد صندوق های رأی و حوزه های رأی گیری را افزایش دهیم که خاصیت آن با افزایش تعداد روزهای برگزاری انتخابات در نهایت یکی است.

موضوع دیگری که هنوز درباره آن تصمیم گیری نهایی انجام نشده، برگزاری الکترونیک انتخابات شوراهاست که گویا مجلس هنوز درباره عملی شدن یا نشدن آن در تمام حوزه های انتخابیه کشور تصمیم نهایی خود را نگرفته است .

البته پیش تر شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات ریاست جهموری به صورت الکترونیک گفته بود که زیرساخت ها و تضمین سلامت انتخاباتی در این باره وجود ندارد.

به همین دلیل عملی کردن این شیوه برای انتخابات شوراها با مشکلات جدی همراه خواهد بود.

هیئت نظارت به روزهای کاری خود نزدیک می شود هیئت نظارت بر شوراها که محصول مجلس یازدهم است، 23 آذر سال جاری تشکیل شد.

طبق آن در هر دوره از انتخابات 6 نماینده داوطلب از سوی کمیسیون شوراها و 4 نماینده داوطب از سوی کمیسیون اصل90 برای رای گیری به صحن عمومی مجلس می آیند و درنهایت 3 نماینده از کمیسیون شوراها و 2 نماینده از کمیسیون اصل90 به عنوان اعضای اصلی این هیئت انتخاب می شوند.

سازوکارهیئت نظارت به این گونه است که با مشورت مجمع نمایندگان استان ها برای هراستان سه نماینده مجلس به منظور نظارت در انتخابات آن استان تعیین می شوند.

سپس 3 نماینده ی منتخب برای هر شهرستان و بخش 5 نفر را انتخاب می کنند.

کاظمی رییس هیئت نظارت در آخرین اظهارات خود از پایان انتخاب نماینده های استان ها خبر داد و گویا حالا نوبت به انتخاب 5 نماینده هربخش و شهرستان رسیده است.

در این دوره حمیدرضا کاظمی، نماینده ی پل دختر به عنوان رییس، مصطفی آقامیرسلیم، نماینده ی تهران به عنوان نائب رییس و محمدصالح جوکار، نماینده ی یزد به عنوان سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر شوراها انتخاب شده اند.

گلایه های شهردار پیشین تهران از ساختار شوراها محمدباقر قالیباف که خود چند دوره شهردار تهران بوده و با سازوکار شوراها آشنا است، در نشست هیئت های عالی نظارت استانی ششمین دوره انتخابات شوراها به بیان انتقاداتی پیرامون شوراها و ضعف ساختاری آن پرداخت.

قالیباف نگاه سیاسی به شوراها و تبدیل شورای شهر به شورای شهرداری ها را از مهم ترین آفات سیاسی شدن شوراها دانست و در این باره گفت: انتخابات شوراها باید به صورت تخصصی برگزار شود و در طی اصلاح قانون، اختیاراتی به شوراها دهیم تا از تبدیل شوراهای شهر به شوراهای شهرداری جلوگیری شود؛.

قانون شوراها نیز با مشورت کارشناسان دانشگاهی، مرکز پژوهش های مجلس و نخبگان باید اصلاح شود.

رییس مجلس در ادامه تصریح کرد: یکی از مهمترین رسالت های مجلس یازدهم، تفکیک امور محلی از ملی است که در این رابطه باید طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها تهیه شود؛ زیرا منجر به اصلاح دیوان سالاری از طریق نظام حکمرانی و تفکیک کار ملی و محلی منطبق بر قانون اساسی است.

کاظمی، رییس هیئت نظارت نیز در این نشست از همکاری این هیئت با شورای نگهبان و وزارت کشور خبر داد و گفت: بر اساس قانون، نمایندگان مجلس بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها را برعهده دارند، بر همین اساس پیگیر تشکیل جلسه مشترکی با شورای نگهبان و وزارت کشور هستیم تا پیشنهاد تجمیع معتمدین هیات نظارت و شورای نگهبان را بررسی کنیم.

کاظمی در ادامه از نقش دستگاه های مختلف در تایید صلاحیت ها سخن گفت و افزود: با توجه به هماهنگی با دستگاه های مختلف، لیست متمرکزی از استعلامات نیز در اختیار هیئت مرکزی قرار می گیرد، دو بُعد حق حاکمیت و حقوق عمومی مردم باید در تایید صلاحیت ها لحاظ شود تا افراد سالم و فاقد پرونده تأیید شوند .

دیوان محاسبات شهری، نیاز جدی شوراها با توجه به اظهارات قالیباف و کاظمی مبنی بر اصلاح شوراها و عملکرد و ساختار هیئت نظارت، به نظر می رسد مجلس در موضوع نظارت بر شوراها عملکرد نسبتا مناسبی را آغاز کرده اما اصلاحاتِ شوراها نباید صرفا به نظارت و تایید صلاحیت ها ختم شود.

اصلاح نظام انتخاباتی شوراها و برگزاری انتخابات آن به صورت تناسبی دیگر نیاز این نهاد محلی است که می تواند فضای آن را از حواشی سیاسی دور کند.

درآغاز به کار مجلس جدید نیز پیشنهاد تغییرالگوی انتخاباتی شوراها مطرح شد اما گویا بهارستانی ها در عملی کردن این پیشنهاد مصمم نبودند و حتی حاضر به بررسی مجدد آن هم نشدند.

تشکیل دیوان محاسبات شهری برای نظارت مالی بر امور شوراها و شهرداری ها دیگر موضوعی است که از سوی کارشناسان حوزه شهری مطرح شد و در اظهارات قالیباف نیز به چشم می خورد.

طبق قانون دیوان محاسبات کشور، امکان نظارت مالی بر شوراها را ندارد به همین خاطر جای خالی نهادی برای نظارت در امور مالی شوراهای شهر به شدت به چشم می آید؛ به گونه ای که فسادهای چند سال اخیر شوراها بیشتر جنبه ی مالی داشته است.

محمدجواد تندگویان، عضو دوره چهارم شورای شهر تهران در گفتگو با دانشجو به لزوم تشکیل دیوان محاسبات شهری اشاره کرد و گفت: عمده مشکل ما در بحث فساد تقریبا مالی است.

مشکل در شهرداری ها و شوراها این است که نهاد نظارتی مالی وجود ندارد.

هیچ نهادی در شهرداری از نظر منابع مالی، درآمد و هزینه به جایی پاسخگو نیست.

بنده چند بار پیشنهاد دادم که لازم است تا دیوان محاسبات شهری تشکیل شود؛ البته نهادهای عمومی در موضوع دیوان محاسبات مستثنی هستند و کار خودشان را می کنند ولی شهرداری و شورای شهر که از منافع مردم بهره مند می شوند، نیاز به دیوان محاسبات شهری دارند و یا باید سازمان جداگانه تحت عنوان دیوان محاسبات شهرداری تشکیل شود یا یک واحد تخصصی الحاق شود تا در این نهاد فساد رخ ندهد.

تناسبی شدن شوراها در کنار تشکیل دیوان محاسبات شهری دو نیاز جدی در اصلاح ساختار شوراهای شهر است که پیگیری و اقدامات مجلس را برای عملی شدن می طلبد.

تشکیل هیئت نظارت و دقت بیش تر در تأیید صلاحیت ها، اقدام مناسب مجلس به شمار می آید اما دیگر اصلاحات شوراها را نباید از یاد ببرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: شوراها - شوراهای شهر - هیئت نظارت - نظارت - انتخابات - آغاز ثبت نام - مجلس یازدهم - تشکیل - الکترونیکی - ساختار - نامزدهای انتخابات - خبرگزاری - انتخابات شوراها - ثبت نام - دیوان محاسبات - یازدهم - مجلس - پروتکل - هیئت - نظارتی - تایید صلاحیت - اصلاح ساختار - اصلاح - سیاسی - اقدام - روستا - گروه - امیر - آغاز - ماهی

آخرین اخبار سرویس:
تمدید اعمال محدودیت ها تا پایان هفته آینده در شهر های قرمز و نارنجی

رونمایی محمد مهاجری از منبع مطلع «پرس تی وی»

روایت توییتری ظریف از میزبانی همتای پاکستانی

کاندیدایی که حتما رای می آورد

حسین دهقان در کلاب هاوس : مخالف فیلترینگ هستم/ مشکلی برای حضور نظامیان در انتخابات نیست

آذری جهرمی به صدا و سیما: به بازی با سفره مردم پایان دهید

اتحادیه اروپا: روی موفقیت مذاکرات برجام متمرکز هستیم

پاسخ وزیر روحانی به صدا و سیما/ ببینید تحریم با مردم چه کرده

ادعای تجاوز جنسی علیه شادمهر عقیلی/عکس

دعای سحر ماه مبارک رمضان + متن، صوت و دانلود

مزارشهید عبدالمحمد پیش بین ازصیدون به گلزارشهدای باغملک جابه جاشد

معزی: دولت برای صد روز پایانی پر انگیزه است

کریمی قدوسی: 220 نماینده مجلس از ابراهیم رییسی برای حضور در انتخابات دعوت کردند

توییت ظریف از دیدار امروزش با همتای پاکستانی

چگونه بازیگر شویم (378) /نشانه های مرسوم بازیگری با بدن

وزیر احمدی نژاد، نامزد ریاست جمهوری شد

ستاد انتخابات: احتمالاً تا نیمه اردیبهشت ماه، تکلیف بخش عمده جریانات سیاسی برای حضور در انتخابات مشخص می شود

موزه های ملی کنیا، در تلاش برای مرمت مساجد باستانی 700 ساله

دو ماموریت دولت در 100 روز پایانی

رییسی، قالیباف و ظریف در صدر نامزدهای محبوب انتخابات ریاست جمهوری 1400

ماجرای ازدواج زوج دهه هشتادی در برنامه دعوت

رویکرد وزارت کشور بر دو اصل بیطرفی و قانونمداری در انتخابات است

انتشار تصاویر جدید از توانمندی ایران در حوزه پهپاد/ ضبط تصاویر ناوهای امریکایی

انس با بزرگان نشان دهنده راه زندگیست

آغاز مرحله سوم پویش مردمی «ایران همدل»

دادستان تهران: سیاست قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی مقطعی نیست

پاسخ قاطع وزیر روحانی به صدا و سیما

واکنش بهاره رهنما به به عکس جنجالی اش

امضای یادداشت تفاهم ایران و پاکستان برای ایجاد بازارچه های مرزی

دو ماموریت محوری صد روزِ پایانی دولت روحانی

پیام تسلیت سردار قاآنی در پی درگذشت سردار حق بین

آمادگی ایران برای ترانزیت کالا

اطعام مهدوی افطاری ساده

رونمایی محمد مهاجری از منبع مطلع «پرس تی وی»

محدودیت ها تا پایان هفته آینده در شهر های قرمز و نارنجی تمدید شد

حکم قاتل «جورج فلوید» مشکلات نظام مند پلیس مینیاپولیس را بازبینی نمی کند

مدیرکل دفتر امور حقوقی سازمان بازرسی کل کشور دار فانی را وداع گفت

وزیر پیشین کشاورزی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

سامانه یاور؛ شکارچی موشک های ضد رادار دشمن

تبلیغات پیش از موعد از جمله جرائم انتخاباتی است

حجت الاسلام حاج ابوالقاسم: دولت اسلامی به جای چشم دوختن به سازمان های غربی به دنبال حرکت های درست دینی باشد

تشویق به گناه، نوعی معصیت است

رتبه بندی 550 هزار معلم در سال 1400 انجام می شود

محدودیت ها تا پایان هفته آینده در شهر های قرمز و نارنجی تمدید شد

نماز جمعه اصفهان برگزار نمی شود

نگاه تحول گرا به اندیشه شهید مطهری باعث نشاط فکری جامعه می شود

تاکید دوباره بر شفافیت در عملیات واکسیناسیون برای مقابله با هرگونه سوءاستفاده احتمالی/ تمدید اعمال محدودیت ها تا پایان هفته آینده در شهرهای قرمز و نارنجی

معزی: دولت برای ‎صد روز پایانی، پر انگیزه است

آمادگی ایران برای ترانزیت کالاهای پاکستان/ مبادلات ایران و پاکستان باید حداقل چهار برابر شود

سنت شکنی و تعصب شکنی از ویژگی های بارز حضرت خدیجه (س) بود

احتمال به تعویق افتادن کنکور 1400

عنوان مسن ترین مدیر دنیا به زن 90 ساله ژاپنی رسید

قدرت نرم جمهوری اسلامی!

حجت الاسلام رفیعی: عده ای در جامعه برای اینکه از رحمت خداوند بگویند آیات عذاب را حذف می کنند

عبدالحمید تنگستانی بر اثر کرونا درگذشت/ واکنش محسن شریفیان

وزیر احمدی نژاد، نامزد ریاست جمهوری شد

بازنگری در احکام مستمری غیرحداقلی بگیران تا 10 اردیبهشت

انتصاب اعضای هیات مدیره شرکت هواپیمایی کیش

بازدید رییس قوه قضاییه از دانشگاه جنگ ارتش

مدیرکل اعزام مبلغ سازمان اوقاف و امور خیریه: فعالیت 665 مبلغ متخصص در طرح ویژه ماه مبارک رمضان

تفاهمنامه ایران و پاکستان برای تاسیس بازارچه مرزی

بالاترین اعمال در ماه مبارک رمضان چیست؟

دادستان تهران: سیاست قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی مقطعی نیست

نگاه تحول گر در اندیشه شهید مطهری باعث نشاط فکری می شود

اعضای شورای شهر شاهین شهر تعلیق شدند

سلام خداوند به حضرت خدیجه (س)، از عنایات الهی به آن حضرت است

پویش مجازی «هفت سالگی» برای انس کودکان با نماز راه اندازی شد

اولین سفر خانم بازیگر بعد زدن واکسن کرونا

قیمت واکسن کرونا برای ایرانی ها چقدر است؟

مسئولان زمینه حضور مردم را در انتخابات فراهم کنند

حسابرسی از 20 سرفصل برنامه ششم توسعه در دستور کار دیوان محاسبات

واکنش بهاره رهنما به به عکس جنجالی اش

ممنوعیت برگزاری مراسم ماه رمضان در شهرهای قرمز و نارنجی

پاسخ آذری جهرمی به مستند تخریبی تلویزیون

پرونده کودک آزاری منجر به فوت در کهریزک با قاطعیت رسیدگی می شود

استانداران با پشتیبانی از نیروی انتظامی مانع از تردد به شهرهای قرمز و نارنجی شوند

قربون صدقه بازیگر ستایش برای برادرش

معاون وزیر دفاع ایران با رییس الحشد الشعبی عراق دیدار و گفتگو کرد

الاغ سواران گراش بازداشت شدند

تعامل و همکاری حوزه ها، نتیجه انتخابات را لذت بخش تر می کند

گلریزان آزادی زندانیان در فضای مجازی

عملیات اجرایی یادمان شهدای هفت تپه باید سرعت بگیرد

تبلیغات انتخاباتی زودهنگام در خوزستان پیگرد قضایی دارد

دادستان تهران: سیاست قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی مقطعی نیست

واکنش بهاره رهنما به به عکس جنجالی اش

خواهرخواندگی شهر یزد با سِویا اسپانیا به تصویب رسید 

معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور: دولت برای ‎صد روز پایانی، پر انگیزه است

تاکید بر میدان داری رسانه ها برای افزایش مشارکت در انتخابات

وزیر احمدی نژاد، کاندیدای ریاست جمهوری شد

معزی: دولت برای صد روز پایانی پر انگیزه است

رویکرد وزارت کشور؛ برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور

​آغاز عملیات توزیع 888 هزار بسته معیشتی میان نیازمندان کشور

حسابرسی از 20 سرفصل برنامه ششم توسعه در دستور کار دیوان

از تواشیح تا سبحانک ربی

عرف: رویکرد وزارت کشور در انتخابات بی طرفی است

شرکت کانادایی کیت های شیرینی به شکل مسجد ارائه می دهد

اگر سپاه نبود کشور هم نبود

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 1 اردیبهشت

وزیر پیشین کشاورزی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

ایران به عنوان تنها منشأ اسب کاسپین در جهان به ثبت رسید

مجلس یازدهم برای اصلاح ساختار شوراهای شهر چه اقداماتی انجام داده است؟

مجلس یازدهم برای اصلاح ساختار شوراهای شهر چه اقداماتی انجام داده است؟