مطالب مرتبط:
رشد منفی جمعیت، بحرانی جدی برای آینده کشور
نرخ رشد اقتصادی 9 ماهه نخست 1399
شمار بالگردهای جمعیت هلال احمر در سطح کشور محدود است
رشد اقتصادی پاییز مثبت 0.8 درصد شد/ رشد منفی 1 درصدی در نه ماهه
رشد محسوس درآمد 3 خودروساز اصلی کشور با افزایش قیمت کارخانه خودرو
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 21:002021-03-04اقتصادي

نرخ رشد جمعیت کشور منفی شده است


معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه کاهش جمعیت و تک فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد، گفت: اکنون نرخ جانشینی جمعیت به زیر 2 رسیده که به معنای منفی شدن نرخ رشد جمعیت است، - ": دکتر علیرضا رییسی امروز در نشست کشوری "اجرایی سازی برنامه صیانت از جمعیت" با بیان اینکه طی چند سال اخیر تغییرات اساسی در حوزه جمعیت اتفاق افتاده است، اظهار کرد: مقوله جمعیت حاصل اقدامات فرهنگی، اقتصادی و معیشتی است و تنها به حوزه بهداشت مربوط نمی شود؛ نرخ باروری در طول زمان ممکن است دچار تغییراتی شود، همان طور که یک شبه این نرخ کاهش پیدا نمی کند در یک شب هم نمی توان انتطار افزایش داشت و نیاز است تغییرات بنیادینی در این حوزه انجام شود؛ به مشارکت جمعی و هم افزایی در این حوزه نیاز داریم تا کارها به درستی انجام شوند.

وی با ابراز اینکه "ما چندین سال است که به طور جدی بحث جمعیت را دنبال می کنیم و بر اساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری سیاستهای جمعیت را در وزارت بهداشت تدوین کرده ایم"، گفت: بالندگی، پویایی و جوانی در جامعه امتیازی بسیار بزرگ است؛ در بحث کووید19 کشورهایی که سن جمعیتی بالایی داشتند بیشتر متضرر شدند، بیش از 80 درصد مرگ ومیر ها در جمعیت سالمندان بود و در ابتدای شیوع کرونا 62 درصد مرگ ومیر کشور های اروپایی در مراکز نگهداری سالمندان رخ داد.

مرگ ومیر در کشورهایی که میانگین سنی جمعیتی پایین تری دارند نسبت به دیگر کشورها کمتر است.

دکتر رییسی با اشاره به رشد سالانه جمعیت در کشور، یادآور شد: در سال 63، شاخص 3.

5 درصد افت می کند و در سال 98 به کمتر از یک می رسد که این موضوع زنگ خطری برای جوامع مختلف از جمله ایران است.

این میزان سرعت در کاهش بسیار بالاست.

در سال 58 تا 64ـ65 خانم هایی که در سنین باروری بودند در بالاترین وضعیت خود قرار گرفتند و بعد افت می کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: سپس این آمار از سال 90 به بعد تا 94 افزایش پیدا می کند تا اینکه در سال 94 شاهد رشد می شویم؛ از سال 94 دوباره جمعیت بانوان در سنین باروری افزایش پیدا کرد، زیرا فرزندان این مادران در دهه 60 به سنین باروری رسیده بودند این در حالی است که نرخ باروری در حال کاهش بوده است.

اگر بخواهیم از شرایط کنونی رهایی پیدا کنیم باید برنامه ریزی بلندمدت داشته باشیم و با حوصله پایش کنیم تا به اهداف خود برسیم.

نرخ باروری کشور در سال 60 تا 62 به عدد 6.

8درصد رسید وی با بیان اینکه نرخ باروری کشور در سال 60 تا 62 به عدد 6.

8 درصد رسید و اکنون نرخ جانشینی جمعیت به زیر 2 رسیده است که به معنای منفی شدن نرخ رشد جمعیت است، فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت چرا که برخی تک فرزندی را باکلاسی می دانستند! باید بدانیم که ما اسیر فرهنگ های نادرست شده ایم و متأسفانه در برهه ای از زمان ذهنیت ها به سمت فرزند کمتر زندگی بهتر رفت و اکنون اکثر خانواده ها یک یا 2 فرزند دارند و مادران و پدران عنوان می کنند که "هرچه فرزندمان بگوید همان است و به سمت فرزند سالاری رفته ایم.

"، هم اکنون شاهد آن هستیم که فرزندان، پدر و مادر خود را تربیت می کنند.

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: کاهش جمعیت روی همه موضوعات تأثیر گذاشته است و تک فرزندها اغلب افسرده می شوند؛ بسیاری از این کودکان لوس و وابسته هستند؛ ما به فرزند کمتر زندگی بهتر دست پیدا نکردیم و فقط فرزند کمتر محقق شد، اما زندگی بهتر را تجربه نکردیم.

فرزند کم اصول تربیتی را هم به هم می ریزد و کاهش جمعیت و تک فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اظهار اینکه "به نظر من موضوعی مهمتر از جمعیت در جامعه نیست"، به افزایش سن ازدواج و رشد مراکز ناباروری در کشور اشاره و مطرح کرد: جمعیت را با مراکز ناباروری نمی توان اصلاح کرد و باید ذهنیت افراد را اصلاح کرد.

از سال 95 تا 98 حدود 20 درصد میزان باروری در کشور کاهش پیدا کرده است؛ طی 20 سال آینده ایران جزو پیرترین کشورها در منطقه خواهد شد که این امر بسیار بد است و باید نیروی کار از افغانستان و پاکستان بیاوریم چون نیروی کاری در کار نخواهد بود.

مصوبه مجلس برای اعطای وام 70میلیونی به افرادی که فرزند سوم خود را به دنیا می آورند، بسیار مثبت بود وی توضیح داد: در سال های 96 و 97 میزان باروری کل در 17 استان بالاتر از میانگین باروری سراسر کشور بود؛ در سال 98، استان های گیلان، سمنان، البرز، مازندران و تهران کمترین میزان باروری و استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خوزستان بیشترین میزان باروری را داشتند و فقط در این سه استان نرخ رشد جمعیت بالای 2.

1 بوده که این وضعیت نگران کننده است.

دکتر رییسی با اعلام اینکه "در زمینه افزایش جمعیت اقدامات مهمی در دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت انجام شده است و وزیر بهداشت نامه ای در زمینه توسعه جمعیت  ابلاغ کردند که آن را به هیئت امنای همه دانشگاه ها ارائه کردیم"، اضافه کرد: تدوین نقشه راه در حوزه جمعیت، برگزاری نشست های تخصصی، نشست تخصصی معاونان ستادی و تدوین برنامه عملیاتی صیانت از جمعیت در 4 دانشگاه علوم پزشکی اجرا شد که امیدوارم همزمان با روز ملی جمعیت در اردیبهشت ماه این سیاست در سراسر کشور اجرایی شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با ابراز اینکه مصوبه مجلس برای اعطای وام 70میلیونی به افرادی که فرزند سوم خود را به دنیا می آورند، بسیار مثبت بود، ارائه پیشنهاد افزایش حق اولاد در حقوق کارکنان را هم سیاست تشویقی خوبی دانست.

وی عنوان کرد: براساس گزارش های دریافتی اجرای برنامه صیانت از جمعیت در روز ملی جمعیت در 30 اردیبهشت 1400 در سراسر کشور آغاز خواهد شد که در تلاش هستیم برنامه عملیاتی صیانت از جمعیت و اخذ تأیید ملی تا فروردین 1400 تدوین و نهایی شود، برنامه را پس از آغاز، هر 6 ماه پایش و سالیانه ارزشیابی کنیم.

دکتر رییسی راجع به سیاست های کاهش جمعیت در سال های گذشته گفت: زمانی که بحث تنظیم خانواده مطرح بود وزارت بهداشت مجری سیاست ها بود و سیاست های ابلاغی بالادستی را اجرا می کرد؛ خانم ها و آقایانی که اکنون درباره جمعیت داد می زنند همان افرادی هستند که سیاست های غلط جمعیتی را تبیین کردند و حاصل سیاست های غلط آن ها وضعیت را این چنین کرده است، این مدعیان همان زمان جایزه های خود را دریافت کردند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: ممکن است بهورزان، مراقبان سلامت و ماماهایی که در سراسر کشور مشغول هستند به دلیل اینکه سیاست های پیشین در ذهنشان نقش بسته است در مواردی همان مسیر را دنبال کنند، هرچند بسیار تغییر کرده است اما گاهی دیده می شود؛ باید دانست که توصیه های بهورزان می تواند نقش مهمی در تصمیم یک خانواده در فرزندآوری داشته باشد.

اگر جایی نرخ جمعیت مثبت و رو به رشد بود باید افراد مورد تشویق قرار بگیرند؛ ما 30 هزار بهورز داریم و ممکن است از این بین یک نفر که با مراجعه کننده احساس صمیمیت می کند، توصیه غلط در فرزندآوری داشته باشد.

سقط غیرقانونی خلاف سیاستهای ما و شرع است وی تأکید کرد: اینکه یک بهورز از دلسوزی مادر بارداری را به مرکز سقط غیرقانونی ارجاع دهد در سیستم ما نابخشودنی است و باید محکم برخورد کرد، چرا که این موضوع خلاف سیاست های ما و شرع است.

اقلام پیشگیری از بارداری در مراکز بهداشتی توزیع نمی شود.

دکتر رییسی با یادآوری اینکه یکی از موضوعات مهم سقط جنین است، گفت: این عدد ها مهم نیستند، زیرا حدسی هستند؛ سقط جنین یک اقدام غیرقانونی است و چون خود فرد درخواست سقط و آن را با رضایت انجام می دهد، شاکی نداریم و نمی توانیم عدد و رقم درستی عنوان کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: سقط غیرقانونی پدیده شومی است و باید از آن جلوگیری کرد، یکی از توصیه های ما به بهورزان این است که پیگیری کنند تا مادران باردار به دنبال سقط غیرقانونی نروند؛ هرچند دلایل بسیاری برای این اقدام وجود دارد و باید دانست که سقط غیرقانونی قتل نفس بوده و کاری حرام و گناه کبیره محسوب می شود.

باید به بهورزان و مراقبین بگوییم مراقبت کنند در جمعیت تحت پوشش آنها چنین اقدامی رخ ندهد.

میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کرونا به 104درصد رسیده است وی با بیان اینکه بالاترین آمار سقط غیرقانونی در خان ها اتفاق می افتاد، اضافه کرد: بیشترین ابزار سقط غیرقانونی قرص است که این قرص ها باعث سقط ناقص یا کامل می شود و بعد مادران به دلیل خونریزی به بیمارستان نیاز پیدا می کنند.

بنا بود قرص های سقط جنین در دسترس نباشد، اما متأسفانه با یک جست وجو در موتورهای جست وجوگر قرص سقط جنین در کمتر از یک ساعت به دست فرد می رسد که باید پلیس فتا و دادستان ها به موضوع سقط غیرقانونی و عرضه این قرص ها ورود کنند.

دکتر رییسی با تأکید بر اینکه گاهی همه سیاست ها به دلیل یک پوستر نادرست زیر سؤال می رود و می گویند سند 2030 را اجرا می کنند، مطرح کرد: باید به این موارد بسیار دقت کرد هر پوستری که استفاده می کنیم باید با سیاست های ما انطباق داشته باشد.

در حوزه جمعیت تنها مسئولیت با وزارت بهداشت نیست و بسیاری از نهاد ها و دستگاه ها مسئول هستند و باید اقدامات مناسبی در سلامت باروری انجام دهیم؛ ما به عنوان مجری در حوزه بهداشت باید به درستی اقدام کنیم.

ما مسئول سلامت باروری هستیم و در حوزه سیاست های افزایش جمعیت هم سهمی که به عهده ماست باید به دقت اجرا شود اما چون ما مرجع هستیم کلام بهورزان و مراقبان بسیار نافذ و در سلامت مردم تأثیرگذار است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان با اشاره به رشد میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کووید19 بیان کرد: میزان مراقبت از مادران باردار د
کلید واژه ها: جمعیت - نرخ رشد جمعیت - تغییرات - بهداشت - رشد جمعیت - دکتر علیرضا رییسی - حوزه - رشد جمعیت کشور - علیرضا رییسی - معاون بهداشت - وزارت بهداشت - کاهش جمعیت - نرخ باروری - یک شب - هم افزایی - تک فرزندی - نیاز - کشور - کاهش - بیان - منفی - اساس - اجتماعی - اقدامات - اقتصادی - مشارکت - علیرضا - برنامه - معیشتی - باروری

آخرین اخبار سرویس:
واردات واکسن توسط بخش خصوصی؛ هیاهو برای هیچ!

چه لوگویی مناسب برند من است؟

رییس انجمن صنایع خوراک دام: تعامل دستگاه قضا با بخش خصوصی امری ستودنی و اقدامی مؤثر در افزایش تولید است

پیش بینی بورس 31 فروردین 1400 / تاثیر رفتارهای هیجانی سازمان بورس بر بازار سرمایه

توقف روند نزولی بیتکوین

قیمت بیت کوین امروز، 1400/01/31

استخدام حسابدار فروش خانم با بیمه در سولان صبای پارسیان در تهران

استخدام کارگر خط تولید در شرکت صنایع غذایی حام در تبریز

دفن هزاران تن پیاز در جنوب ایران

ثبت املاک رسمی و غیررسمی در سامانه ضروری است

چین قصد ندارد یوان دیجیتال را جایگزین دلار کند

آیا انتخابات 1400 موجب رونق بازار مسکن می شود؟

تهرانی ها روزانه 36 هزار تن زباله خانگی و ساختمانی تولید می کنند

حاج اسماعیلی: آمار کاهش بیکاری با واقعیت های اقتصادی همخوانی ندارد / تحریم و کرونا برای کدام تولیدات داخلی مفید بود؟

19 میلیارد یورو ارز صادراتی هنوز بازنگشته است

ماه رمضان ترددها را کاهش نداد/ محدودیت های در این سطح بی فایده است

دیگر زمان عقب نشینی در بورس نیست

بهترین روش پیدا کردن نیروی انسانی

تورم ونزویلا از 3000 درصد گذشت!

چرا طرح «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» غیرمنطقی است؟/ یادداشت عباس عبدی

تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است

ویژگی های بهترین شرکت حسابداری

رکورد تست های روزانه کرونایی شکست

تزریق 5 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بانکها

افزایش 224.2 درصدی صدور گواهی امضای الکترونیکی

استخدام کارشناس بازرگانی در دارایی های فکری و فناوری پلکان در خراسان رضوی

نرخ بالای سود بانکی، سمی برای بازار سرمایه

تزریق نقدینگی 24هزار میلیاردی به بازار آغاز شد

تله خرسی (Bear Trap) در ارز دیجیتال چیست؟

استخدام اپراتور تولید آقا با حقوق و مزایا در چهارمحال و بختیاری

استخدام مهندس فروش در شرکت الیتک در تهران

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان اشتهارد دستگیر شد

جزییات متناسب سازی حقوق بازنشستگان

کسری 31 میلیون مترمکعبی ذخیره آب سدهای تهران نسبت به پارسال

کرونایی ها در آژانس های مسافرتی شناسایی نمی شوند

پوشش ریسک معاملات نقره

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق ثابت و مزایا در گلنور در اصفهان

هیات مدیره سازمان بورس مصوبه خود در زمینه گِره معاملاتی را لغو کرد

کاهش 25 درصدی ذخایر نفت شرکت های بزرگ نفتی

پیامدهای عدم ثبت نام در سامانه املاک چیست؟ +فیلم

عزیزی: شرکت توسعه هیچ اقدامی برای پس دادن زمین های تنیس نکرده است

استخدام مهندس مکانیک در شرکت ملورین آروین طب در تهران

همه چیز درباره نوردهی در عکاسی

دلار باز هم عقب رفت

استخدام مهندس صنایع در شرکت ملورین آروین طب در محدوده ولنجک

قیمت جهانی نفت

حضور 22 اکیپ در بازار به منظور کنترل تخلفات

چرا خودرو ها در تابستان جوش می آورند؟

استخدام مدیر کنترل کیفیت در یک شرکت تولیدی و صنعتی در شهرک وردآورد

فراز و نشیب بازار فولاد

استخدام سرپرست شعبه، کارمند دفتر و راننده پایه 2 در مرکزی

پرداخت حقوق فروردین ماه بازنشستگان کشوری براساس احکام جدید

سردار حجازی نقشه شکست صهیونست ها را تکمیل کرد /بازتاب مذاکرات تهران و ریاض

همه چیز درباره قراردادهای هوشمند

استخدام مهندس برق و الکترونیک در هوشمند صنعت سایا در خوزستان

پیش شرط های شهرداری برای خرید واکسن

61 میلیون کاهش مراجعه به شعب بیمه تامین اجتماعی/خرید خدمت سربازی، در صدر درخواست های غیرحضوری

ارزش کلاب هاوس به چهار میلیارد دلار رسید

61 میلیون کاهش مراجعه به شعب بیمه تامین اجتماعی/خرید خدمت سربازی، در صدر درخواست های غیرحضوری

مقاوم سازی مسکن روستایی باعث کاهش خسارت های زلزله در گناوه شد

استخدام کارشناس فروش در فروشگاه نوین کالا نمایندگی 7012 گروه بهمن در تهران

استخدام تدوین گر افترافکت به صورت حضوری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت ارمغان تجارت استیل جم در تهران

کیهان نوشت: نابودی تولید با فرش قرمز برای عهدشکن ها

استخدام کارشناس فروش، کارشناس فنی و کار آموز فنی در تهران

# کرونا

استخدام کارشناس فروش در روشا انرژی پارتاک در تهران

استخدام نقاش اتومبیل در گروه صنعتی ایران روور در تهران

استخدام تراشکار و فرزکار در یک شرکت تولیدی صنعتی معتبر در تهران

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در شرکت صنعت فیبر وینا از البرز و تهران

37 هزار واحد مسکونی روستایی لرستان در انتظار مقاوم سازی

... تو را عشق شناسد نه خرد

چرا متقاضی برخی خودروها در قرعه کشی خیلی بیشتر است؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در یافت آباد

استخدام حسابدار ارشد در یک شرکت بازرگانی نساجی معتبر در تهران

استخدام حسابدار و کارمند حوالجات در صرافی علی ابریشم کار اصفهان و شرکاء

37 هزار واحد مسکونی روستایی لرستان در انتظار مقاوم سازی

تصاویر | قاب هایی دیدنی از برداشت گل گاو زبان در گیلان

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

سد سازی دولت در مقابل توسعه معادن

چالش های خصوصی سازی در ایران

نیوزیلند دخانیات را تا سال 2025 ممنوع می کند

مقاوم سازی 60 درصد واحدهای مسکونی روستایی خسارت را پایین آورد

کوچ زودهنگام عشایر به وقت بی آبی

استخدام کارگر ساده آقا با حقوق ثابت و بیمه در شرکت اتو کالا در تهران

استخدام کارشناس فروش (اتوماسیون فروشگاهی) در تکین الکترونیک آرکا در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خانم در مهندسی سمان در خراسان رضوی

چگونگی تدوین نقشه تنظیم بازار کالا

وام ودیعه مسکن امسال هم پرداخت می شود

تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است

سیگنال دوم وین به دلار

چشم انداز بازار مسکن با افزایش وام

طلا صعودی می شود؟

چند نفر برای هیات مدیره شدن شرکت های سهام عدالتی متقاضی شدند؟

استخدام بازاریاب و عامل فروش در شرکت هرمزنت در هرمزگان

ثبت رکورد های جدید در تولید قالب های بزرگ صنعتی سایپا

استخدام تکنسین شبکه و help desk در شرکت پارس عمران زرین در تهران

چند نفر برای هیات مدیره شدن شرکت های سهام عدالتی متقاضی شدند؟

اتصال سه استان به شبکه ریلی در سال 1400

دلار باز هم عقب رفت

نرخ رشد جمعیت کشور منفی شده است

نرخ رشد جمعیت کشور منفی شده است