مطالب مرتبط:
دولت بعدی اگر عاقل باشد سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه می دهد
دولت بعدی سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه دهد
دولت بعدی سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه دهد
دولت بعدی سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه دهد
پرآب کردن دریاچه ارومیه از اولویت های دولت
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 18:052021-03-04سياسي

دولت بعدی اگر عاقل باشد سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه می دهد


اگر دولت بعدی عاقل باشد همین سیاست های احیای ارومیه را ادامه خواهد داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست در مراسم تجلیل از خدمات تلاشگران احیای دریاچه ارومیه که امروز برگزار شد، ضمن بیان اینکه مساله خشک شدن دریاچه ارومیه از سال 1374 مطرح شده بود، گفت: طی این سال ها تلاش های زیادی در زمینه احیای دریاچه ارومیه صورت گرفت اما گوش شنوایی وجود نداشت چراکه هنوز نیز با وجود گذشت 21 سال از قرن 21 به توسعه پایدار اعتقادی نداریم.

وی ادامه داد: توسعه کشت های پر آب بر مانند چغندر در حاشیه دریاچه ارومیه و سدهای در دست ساخت از عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه بود که در دولت اصلاحات نسبت به آن هشدار داده بودیم اما معصومه ابتکار - رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست - در نامه ای به رییس جمهوری پاسخ داد که خطری دریاچه ارومیه را تهدید نمی کند.

با این حال درپی پیگیری ها کارگروه احیای دریاچه ارومیه در سال 90 تشکیل شد اما اقدامی جدی در زمینه احیای دریاچه ارومیه انجام نشد چراکه تصمیم گیری بلند مدت برای دولتمردان و سیاستمداران دشوار است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ضمن بیان اینکه آن زمان به مسئولان وقت اعلام کرده بودیم کل تولیدات بخش کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه حداکثر چهار درصد تولیدات بخش کشاورزی کل کشور را تشکیل می دهد، گفت: آن زمان کل تولیدات کشاورزی 35 میلیارد دلار بود که 4 درصد آن برابر با 1 میلیارد و 400 دلار می شد درحالی که طی یک مدت 30 ساله پیش بینی شده بود که بیش از 1000 میلیارد دلار خسارت به کشور وارد خواهد شد و یک فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

وی ادامه داد: حسن روحانی سال 89 زمانی که رییس مرکز تحقیقات استراتژیک بود به خوبی نسبت به این مساله آگاه شد.

آقای روحانی نه اکولوژیست، نه متخصص کشاورزی و بهداشت و محیط زیست است اما یک استراتژیست کلان نگر است که زمانی که با این مسائل آشنا شد گفت که باید بدون توجه به مسائل اقتصادی به هر قیمتی دریاچه ارومیه را احیا کنیم.

زمانی که روحانی کاندیدا شد بی ربط نگفت که اولین مصوبه من در دولت تصمیم بر احیای دریاچه ارومیه خواهد بود.

کلانتری با اشاره به اینکه در بحث سر احیای دریاچه ارومیه مسئولان و افراد مختلفی اصرار بر بی فایده بودن احیای دریاچه داشتند، گفت: شخصی می گفت بستر دریاچه باید خشک شود، دیگری اظهار می کرد که آب در این دریاچه جمع نخواهد شد و برخی دیگر معتقد بودند که دریاچه باید بخش بخش احیا شود.

از این رو به عنوان یک آذری وظیفه خود می دانم که از رییس جمهوری تشکر کنم چون اگر دریاچه به حال خود رها می شد فجایع بزرگی رخ می داد و اکنون شاهد خشک شدن این دریاچه بودیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره ساختار اولیه پروژه احیای دریاچه ارومیه توضیح داد: ساختار اولیه در دانشگاه صنعتی شریف و به کمک همه دانشگاهیان داخلی و خارجی و متخصصان دررشته هایی چون هیدرولوژی، جامعه شناسی، اقتصادی، اکوسیستمی، محیط زیستی و کشاورزی با بیش از حدود 600 نفر تشکیل شد که 24 ساعت شبانه روز مجبور بودند کار کنند.

کلانتری با بیان اینکه از برخی افراد و مسئولان در زمینه احیای دریاچه ارومیه گله مند هستم، گفت: مدیران و استانداران وقت آذربایجان غربی حداقل یک سال و نیم تا دو سال ما را از احیای دریاچه ارومیه عقب انداختند.

ما ابتدا تصور می کردیم که شاید با مردم مشکل داشته باشیم برای احیا چون یکسری تصمیمات دشواری باید می گرفتیم اما مردم بیش از حد انتظار ما را یاری کردند و از آنان س پاسگزاریم اما انتظار نداشتیم که نمایندگی دولت در استان در مقابل مصوبات دولت قرار گیرد.

وی ادامه داد: طی دو تا سه سال اول برنامه احیای دریاچه ارومیه، مسئولان دولتی در منطقه کارشکنی کردند و انرژی ما به جای احیا صرف خنثی سازی این کارشکنی ها می شد.

با این حال در حدود هفت تا هشت سالی که برنامه احیای دریاچه ارومیه طراحی شده رییس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه به ما یاری کردند و دولت در اوج بی پولی بودجه مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه را تأمین کرد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه کار دولت دوازدهم در مرداد ماه به پایان می رسد، تاکید کرد: مردم باید احیای دریاچه ارومیه را حقوق شهروندی خود بدانند و فریب تولید چند تن چغندر بیشتر را نخورند چرا که خشک شدن دریاچه ارومیه در وهله اول عواقب وحشتناکی را در حوضه 100 کیلومتری این دریاچه که حدود 4 میلیون نفر جمعیت دارد، در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در گذشته سالیانه 150 میلیون متر مکعب از آب دریاچه ارومیه صرف تولید 400 تا 500 هزار تن چغندری می شد که برای تبدیل به شکر به اصفهان و مشهد منتقل می شد، درحالی که قیمت شکر تولیدی 400 هزار تن چغندر کمتر از هزینه حمل و نقل این چغندر از آذربایجان غربی به شهرهای اصفهان و مشهد بود.

از این رو بدون هیچ صرفه اقتصادی آب دریاچه ارومیه سالانه هدر می رفت بنابراین سعی کردیم خروج چغندر را از استان را ممنوع کنیم.

به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست، غبارهای نمکی که درپی خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه باعث افزایش انواع بیماری در منطقه شده بود اکنون از بین رفته است.

کلانتری تصریح کرد: نمی دانم چه دولتی سر کار خواهد آمد اما اگر عاقل باشند همین سیاست ها را ادامه خواهند داد اما اگر سیاست دیگری را پیش گرفتند مردم باید برای حفظ منطقه در مقابل آن ها بایستند.

ما می دانیم در این دوره 7 ساله عده ای ممکن است متضرر شده باشند یا به خواسته های غیرمنطقی خود نرسیده باشند یا برخی ممکن است به رانت هایی که در نظر داشتند، نرسیده باشند اما حفاظت از زنده بودن دریاچه ارومیه در وهله اول وظیفه فرد فرد مردم آذربایجان و مردم ایران است.

وی ادامه داد: در مناطق دیگر کشور نیز با مشکلاتی مانند دریاچه ارومیه روبه رو هستیم از جمله استان فارس و کرمان اما تفاوت این مشکل در این استان ها با دریاچه ارومیه این است که در این استان ها تمرکز جمعیتی و غبارهای نمکی نداریم بنابراین وظیفه ما است که از هر دولتی بخواهیم احیای دریاچه ارومیه و حفاظت از دستاوردها را تسریع کند.

کلانتری ضمن بیان اینکه تبلیغات غلطی در زمینه احیای دریاچه ارومیه طی سال های اخیر کرده اند، گفت: برخی اظهار می کنند احیای دریاچه ارومیه باعث شده صنعت در آذربایجان توسعه پیدا نکند که این حرف ها اشتباه است.

ما از ابتدای این طرح هیچ منعی برای توسعه صنعت و کشاورزی صنعتی در گلخانه و مکان های مسدود شده نداشتیم بلکه توسعه کشاورزی آبی سطح باز را ممنوع کردیم و همچنان بر ممنوع باقی ماندن آن تاکید می کنیم.

وی ادامه داد: متأسفانه عده ای که منافع کوتاه مدت داشتند احیای دریاچه ارومیه را برنمی تابیدند چرا که این افراد منافع ملی را تشخیص نمی دهند.

دبیر کارگروه ملی نجات دریچه ارومیه با بیان اینکه هنوز توسعه پایدار را در کشور به رسمیت نمی شناسیم، گفت: در برنامه سوم بنده مسئول آب و کشاورزی بودم و قانونگذاران زمانی که کلمه توسعه پایدار را آوردیم، گفتند این یک کلمه غربی است و در مجلس کلمه توسعه پایدار را حذف کردند این در حالیست که توسعه پایدار به معنی جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه، جازموریان و بختگان و جلوگیری از آلوده کردن هوای مردم است.

توسعه پایدار یعنی غیر اقتصادی کار نکردن و سلامت و زندگی بهتر مردم را حفظ کردن اما زمانی که توسعه پایدار را درک نمی کنند و حذف می کنند باید با پیامدهای آن زندگی کنیم.

کلانتری در پایان ضمن قدردانی و تشکر از کلیه مردم آذربایجان، گفت: گله ام به برخی تصمیم سازان و مسئولان استان سر جای خود باقی است اما آنان با مردم و منافع ملی و توسعه پایدار فاصله دارند.


کلید واژه ها: دریاچه ارومیه - ارومیه - دریاچه - سازمان حفاظت محیط زیست - رییس سازمان محیط زیست - محیط زیست - ادامه - سازمان محیط زیست - حفاظت محیط زیست - خشک شدن - معصومه ابتکار - برگزار - رییس - سازمان - دولت - دولت اصلاحات - توسعه پایدار - عیسی کلانتری - رییس جمهوری - مراسم تجلیل - رییس سازمان - توسعه - سیاست - توسعه کشت - بعدی - تلاش - زیست - خبرگزاری - عاقل - محیط

آخرین اخبار سرویس:
فرود اضطراری هواپیمای هندوستان در فرودگاه زاهدان

مخالفان کودتای نظامی در میانمار، «دولت وحدت ملی» اعلام کردند

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به ادعای دبیر شورای امنیت ملی اوکراین

ضرورت حفظ حرمت و شئونات ماه مبارک رمضان

لزوم چاره اندیشی برای پیشگیری از وقوع سیلاب در شهداد/خسارت جدی به 9 واحد مسکونی

اتحادیه اروپا: غنی سازی 60 درصد ایران نگران کننده است

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به ادعای دبیر شورای امنیت ملی اوکراین

لزوم اجرای کارهای فرهنگی «عام» در سطح جامعه

آمادگی مرکز غربال گری سرطان بروجرد برای افتتاح

باید برای جلوگیری از بروز مجدد سیلاب در پشوییه تدابیری اندیشیده شود

ایران صراحتا اعلام کرده حادثه هواپیمای اوکراینی غیرعمدی بوده است

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به ادعای اوکراین درباره عمدی بودن شلیک به پرواز 725

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به ادعای اوکراین

تست کرونای استاندار آذربایجان شرقی مثبت شد

واکنش ایران به ادعای اوکراینی درباره سقوط هواپیما

تأمین اجتماعی و ایمیدرو مکلف به احقاق حقوق کارگران ذغال سنگ البرز غربی شدند

انتقاد رضایی از روحیه ما نمیتوانیم برخی مسئولان

عامل سقوط هواپیمای اوکراینی خطای انسانی و غیرعمدی بوده است

واکنش به ادعای یک مقام اوکراینی درخصوص سقوط هواپیما

اظهارات عجیب احمدی نژاد درباره مذاکرات وین

نماهنگ ایرنا از خبرهای برگزیده هفته گذشته استان سمنان

باید برای جلوگیری از بروز مجدد سیلاب در پشوییه تدابیری اندیشیده شود

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

فرماندار گچساران: روند ویروس کرونا در گچساران به شرایط تثبیت رسید

طالبان باید خود را بر اساس راه های دیپلماتیک تغییر دهند

ایران تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه را مردود خواند

مهاجری: در وقایع 96 و 98 اگر سوفاف را درست تنظیم می کردیم اتفاقات، راحت تر و کم هزینه تر مدیریت می شد

خسروی: حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی غیر عمدی و ناشی از خطای انسانی بوده است

استاندار آذربایجان شرقی کرونا گرفت

اندوه زیاد مهوش وقاری در مراسم خاکسپارس همسرش+ فیلم

پخت و توزیع 30 هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان - گرگان

فرود اضطراری هواپیمای هندوستان در فرودگاه زاهدان

فرصت ثبت نام روستاییان و عشایر در صندوق بیمه اجتماعی تا پایان سال

هموطنان در ماه مبارک رمضان هم به یاری هموطنان نیازمند خون بشتابند

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به ادعای یک مقام اوکراینی درخصوص سقوط هواپیما

افراد واکسینه شده احتمالا باید دوز سوم واکسن را نیز دریافت کنند

تشکیل ستاد مردمی مقابله با کرونا در ایلام 

آیه های حیات| اوالی الالباب چه کسانی هستند؟/صاحبان خرد، پیشروان در ایمان آگاهانه

ملت ایران از حقوق خود در حوزه انرژی صلح آمیز هسته ای کوتاه نمی آید

تزلزل تحریم با سند همکاری ایران و چین

حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی غیر عمدی و ناشی از خطای انسانی بوده است

صوت| مسافرخانه دنیا...

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به اظهارات مقام اوکراینی درباره سقوط هواپیما

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به ادعای یک مقام اوکراینی درخصوص سقوط هواپیما

اظهارات محسن رضایی، انتخاباتی یا افشاگری/ چه کسی مسئول سالم سازی امنیتی در کشور است؟

خسروی: حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی غیر عمدی و ناشی از خطای انسانی بوده است

ادعای ترقی : دولت عمدا کل کشور را قرمز کرد؛ آنها می خواهند این قرمز بودن شهر ها را تا انتخابات پیش ببرند تا از مشارکت مردم کم کنند

اخبار کوتاه 27 فروردین

پاسخ شورای عالی امنیت ملی به ادعای یک مقام اوکراینی در خصوص حادثه سقوط هواپیما

این حرف قعطی است

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به ادعای دبیر شورای امنیت ملی اوکراین

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به ادعای دبیر شورای امنیت ملی اوکراین

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به ادعای یک مقام اوکراینی درخصوص سقوط هواپیما

دوئلی که به استیج انتخابات 1400 نرسید

اظهارات محسن رضایی، انتخاباتی یا افشاگری/ چه کسی مسئول سالم سازی امنیتی در کشور است؟

استخدام نیروی کاری فردیس.شهرک ناز.دهکده

منشی خانم 20تا 30سال

استخدام نیروی خانم جهت کار کارگاه صنعتی

بیش از 16 هزار تست کرونا در شهرستان شوشتر انجام شد

موضوع انتقال آب در بیانیه ی روز چهارمحال و بختیاری

نماینده مجلس: درخواست قرنطینه مناطق پرخطر قزوین را داریم

تصاویری از مراسم خاکسپاری مرحوم محسن قاضی مرادی

واکنش جهانپور به انتقادات درباره واکسیناسیون

کارشکنی برخی از نهادها و شهرداری ها در اجرای طرح اقدام ملی مسکن

جایگاه شکرگزاری به واسطه ورود به ماه مهمانی خدا به بیان حجت الاسلام کفیل

تصاویری از خاکسپاری مرحوم محسن قاضی مرادی

ملت ایران خون شهدا و عزت خود را فدای ارتباط با آمریکای عهد شکن و جنایت کار نمی کند

عکس/ تیتر یک هفته نامه در واکنش به تصمیم قطعی سید حسن خمینی برای عدم کاندیداتوری

صحبت های مهوش وقاری قبل از دفن قاضی مرادی

شایعات تایید یا رد صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای شهر شهریار بی اساس است

سه چهره زن ایرانی محسن نامجو را متهم به تجاوز کردند

امام جمعه کرج: به افراد متخصص و متدین رای بدهید/ارتش فرزند انقلاب و مردم است

صحبت های مهوش وقاری قبل از دفن قاضی مرادی

چرا مذاکرات فرسایشی به ضرر ایران است؟

پسری که با الگو قرار دادن پدر ممتاز شد

اجرای سند همکاری ایران - چین نظام تحریم را متزلزل می کند

دورهمی ها دریای کرونا را متلاطم می کنند

نشست مشترک سه کشور اروپایی با عراقچی در وین

بیش از 16 هزار تست کرونا در شهرستان شوشتر انجام شد

محکومیت میلیاردر رسانه ای هنگ کنگی به 12 ماه حبس

انتقاد رضایی از روحیه ما نمیتوانیم برخی مسئولان

کمک های مومنانه در ماه مبارک رمضان تداوم داشته باشد

پویش تأمین کولر و یخچال برای نیازمندان در دشتستان راه اندازی شود

متقین اهل مواسات هستند

نشست مشترک سه کشور اروپایی با عراقچی در وین

ورودی شرقی، تنها ورودی باز گرمسار

پُر بازدید های بیست و هفتم فروردین خبرگزاری صدا و سیمای فارس

خط حزب الله 284| این حرف قطعی است

رهبر انقلاب: راز پیشرفت یک انسان و جامعه به صورت جمعی، این است که بتواند رابطه ی خود با خدا را حفظ کند

ظاهر جدید الهام پاوه نژاد+ عکس

ضرورت ایجاد محدودیت های جدی و واکسیناسیون گسترده از سوی دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا

رهبر انقلاب: ارتش ما در دنیا بی نظیر است

زیباکلام: 30درصد هم در انتخابات شرکت نمی کنند

سخن با دشمن باید از موضع قدرت و صلابت باشد

فارس من| تغییر نقشه لرستان بار دیگر تکذیب شد/ سازندگان نقشه جعلی چه کسانی هستند؟

استاندار آذربایجان شرقی تحت قرنطینه و مراقبت خانگی قرار گرفت

حضور رییسی در قوه مجریه شاید لطمه به قوه قضاییه باشد/ظریف، احتمالا گزینه اصلی اصلاح طلبان است

ادعای عجیب یک اصولگرا درباره مشارکت در انتخابات 1400/ عمدا کل کشور را قرمز کردند!

احزاب انقلابی به وحدت نیروها در انتخابات کمک می کنند/ شورای ائتلاف به دنبال همگرایی است

ره توشه تبلیغی انتخابات تولید شده است

دولت بعدی اگر عاقل باشد سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه می دهد

دولت بعدی اگر عاقل باشد سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه می دهد