موضوعات داغ: - غني سازي 60 درصدي - آژانس بين المللي انرژي - استقلال و الدحيل - آژانس بين المللي - آژانس بين المللي انرژي اتمي - بازي استقلال - پيشكسوتان پرسپوليس - ليگ قهرمانان - شركت فولاد مباركه - سفير و نماينده دائم ايران - بارش شديد - الوحده - دكتر علي اصغر پيوندي - پيتزا در ايران - هفته پاياني - هومن - co2 - بهار پرباران - طول استخوان - تمديد قرارداد ليونل مسي - سخنگوي باشگاه پرسپوليس - سوختگيري - سياست هاي منطقه اي

مطالب مرتبط:
شهید رجایی: دکتر مصدق با شاه برخورد سطحی کرد
ایران جز 10 کشور برتر دنیا در تولید فولاد
دکتر فرزین: کارآفرین از موثرترین بانک ها خواهد شد
کوچکترین آسیبی به دکتر احمدی نژاد برسد، عاملان آن را در امان نخواهیم گذاشت
دکتر احمدی نژاد در دیدار با جمعی از مردم لرستان: انقلاب ملت ایران به یک واژه مظلوم تبدیل شده است!
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 07:202021-03-04سياسي

دکتر محمد مصدق که بود؟/وی در چه مناصبی مشغول شد؟/مصدق چگونه از دنیا رفت؟


دکتر محمد مصدق متولد سال 1258 یا 1261 در محله سنگلج تهران است و گرچه شاید بیشتر مردم او را به واسطه نخست وزیری ایران می شناسند اما وی نمایندگی مردم در مجلس شورای ملی، - دکتر محمد مصدق در 29 اردیبهشت 1258 یا 26 خرداد 1261 در محله سنگلج تهران به دنیا آمد.

او هشت دوره نمایندگی مجلس شورای ملی، دو دوره نخست وزیری، وکالت و وزارت را تجربه کرد و سرانجام در حالی که در حبس به سر می برد، تحت نظر ماموران امنیتی بر اثر بیماری سرطان در بیمارستان نجمیه تهران درگذشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار جی پلاس،" در راستای شناساندن بزرگان عرصه سیاست این مرز و بوم و کسانی که در راستای اعتلای نام ایران کوشیدند، در این صفحه بر آنیم که این شخصیت های شاخص را به مخاطبان معرفی کنیم و مطالب منتشرشده قطره ای است از دریای حوادث متفاوت زندگی شان که به قدر وسعمان است.

باشد که مفید فایده افتد.

این قسمت به زندگی دکتر محمد مصدق که در دوره های مختلف نماینده مجلس و نخست وزیر ایران بود و برنامه ملی شدن صنعت نفت را در کارنامه خود ثبت کرده، اختصاص دارد.

این مطلب به بهانه سالروز درگذشتش منتشر می شود.

زندگینامه دکتر محمد مصدق مصدق در 29 اردیبهشت 1258 (مطابق با شناسنامه) یا 26 خرداد 1261 (طبق محاسبه برخی مورخان) در محله سنگلج تهران به دنیا آمد.

پدرش، میرزا هدایت الله آشتیانی معروف به وزیر دفتر از بزرگمردان دوره ناصری و مادرش ملک تاج خانم، فرزند عبدالمجید میرزا فرمانفرما و نوه عباس میرزا ولیعهد قاجار و نایب السلطنه ایران بود.

دکتر مصدق در زمان قاجار معروف به میرزا محمد خان مصدق السلطنه تا پیش از تصویب قانون منع استفاده از القاب و سپس مشهور به دکتر مصدق، سیاستمدار، حقوقدان، نماینده هشت دوره مجلس شورای ملی، استاندار، وزیر و دو دوره نخست وزیر ایران بود.

محمد مصدق نخستین ایرانی دارنده مدرک دکترای رشته حقوق است.

تحصیلات مصدق بیش از یک سال در تبریز زندگی کرد و آشنایی او به ترکی آذری در این دوران بود و پس از تحصیلات مقدماتی در این شهر به تهران آمد و به مستوفی گری خراسان گمارده شد و با وجود سن کم در کار خود مسلط شد و توجه و علاقه عموم را جلب کرد.

وی در اولین انتخابات مجلس در دوره مشروطیت انتخاب شد ولی اعتبارنامه او به دلیل سن وی که به سی سال تمام نرسیده بود، رد شد.

مصدق در سال 1287 برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و پس از خاتمه به سوییس رفت و به اخذ درجه دکترای حقوق در دانشگاه نوشاتل نائل آمد.

دکتر محمد مصدق با آغاز جنگ جهانی اول به ایران آمد و با سوابقی که در امور مالیه و مستوفی گری خراسان داشت به خدمت در وزارت مالیه گمارده شد.

در حکومت صمصام السلطنه به علت اختلاف با وزیر وقت مالیه از معاونت وزارت مالیه استعفا داد و هنگام تشکیل کابینه دوم وثوق الدوله عازم اروپا شد.

ازدواج در سال 1280 خورشیدی، مصدق که در آن زمان نوزده سال داشت، زهرا دختر میرزا زین العابدین تهرانی سومین امام جمعه تهران را به همسری اختیار کرد.

ازدواج این دو 64 سال تا پایان زندگانی شان ادامه یافت.

این زوج صاحب سه فرزند دختر و چهار فرزند پسر شدند که دو تن از فرزندان به نام های محمود و یحیی در کودکی فوت کردند و دو فرزند پسر به نام های احمد و غلامحسین و سه دختر به نام های منصوره و ضیاء اشرف و خدیجه باقی ماندند.

فعالیت های علمی دکتر مصدق در سال 1293خورشیدی به ایران بازگشت و به درخواست ولی الله خان نصر، به تدریس در مدرسهٔ سیاسی مشغول شد.

او در این دوران به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی و مالی و سیاسی داشت کتاب های زیر را نوشت: کاپیتولاسیون و ایران دستور در محاکم حقوقی شرکت های سهامی در اروپا اصول قواعد و قوانین مالیه در ممالک خارجه و ایران قبل از مشروطیت و دوره مشروطه دکتر مصدق در نشر مجله حقوقی- اقتصادی علمی با محمدعلی طهرانی (کاتوزیان) و عده ای دیگر چون امیر سهام الدین غفاری، موسی شیبانی (ذکاء السلطنه)، محمدعلی (سالار معظم) مافی، یحیی خان اعتماد الدوله قراگزلو، صالح لقمان و فیروز میرزا نصرت الدوله همکاری کرد.

این مجله به مدت یک سال منتشر شد.

مخالفت مصدق با حکومت رضاشاه پس از کودتای سید ضیاء و رضاخان، مصدق دولت کودتا را به رسمیت نشناخت و پس از استعفا از فارس عازم تهران شد ولی به دعوت سران بختیاری به آن دیار رفت.

دکتر مصدق در دوره پنجم و ششم مجلس شورای ملی به وکالت مردم تهران انتخاب شد.

در همین زمان با رضا خان سردار سپه نخست وزیر وقت که به شاهی رسیده بود، به مخالفت برخاست چرا که می دانست او حکومتی بر مبنای دیکتاتوری ایجاد خواهد کرد و بدین گونه از مخالفان سرسخت سردار سپه شد.

مصدق، سلطنت پهلوی را مخلوق سیاست انگلستان می دانست.

با پایان مجلس ششم و آغاز دیکتاتوری رضاشاه، دکتر مصدق خانه نشین شد و در اواخر سلطنت رضاشاه پهلوی به زندان افتاد ولی پس از چند ماه آزاد شد و تحت نظر در ملک خود در احمد آباد مجبور به سکوت شد.

در سال 1320 پس از اشغال ایران به وسیله نیروهای شوروی و بریتانیا، رضاشاه از سلطنت برکنار شد و مصدق به تهران برگشت.

بازگشت مصدق به عرصه سیاست مصدق بعد از شهریور 1320 و سقوط رضاشاه، از تبعید به عرصه سیاست بازگشت و در انتخابات دوره چهاردهم مجلس بار دیگر در مقام وکیل اول تهران به نمایندگی مجلس انتخاب شد.

در این مجلس برای مقابله با فشار شوروی برای گرفتن امتیاز نفت شمال ایران، او طرحی قانونی را به تصویب رساند که دولت از مذاکره در مورد امتیاز نفت تا زمانی که نیروهای خارجی در ایران هستند منع می شد.

در انتخابات دوره پانزدهم مجلس با مداخلات قوام السلطنه و شاه و ارتش، دکتر مصدق نتوانست قدم به مجلس بگذارد.

در سال 1328 دکتر مصدق با چندین حزب وارد اتحاد شد و با همکاری افرادی مانند حسین فاطمی به تأسیس جبهه ملی ایران اقدام کرد.

گسترش فعالیت های سیاسی پس از شهریور 1320 سبب گسترش مبارزات مردم و به ویژه توجه آنان به وضع قرارداد نفت شده بود.

انتخابات مجلس شانزدهم با همه تقلب ها و مداخلات شاه و دربار و صندوق های ساختگی، آرای تهران باطل شد و در نوبت دوم انتخابات، دکتر مصدق به مجلس راه یافت.

پس از ترور نخست وزیر وقت، طرح ملی شدن صنایع نفت به رهبری دکتر مصدق در مجلس تصویب شد.

پس از استعفای حسین علاء که بعد از رزم آرا نخست وزیر شده بود، دکتر مصدق به نخست وزیری رسید و برنامه خود را اصلاح قانون انتخابات و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت اعلام کرد.

پس از شکایت دولت انگلیس از دولت ایران و طرح این شکایت در شورای امنیت سازمان ملل، دکتر مصدق عازم نیویورک شد و به دفاع از حقوق ایران پرداخت.

سپس به دادگاه لاهه رفت و با توضیحاتی که در مورد قرارداد نفت و شیوه انعقاد و تمدید آن داد، دادگاه بین المللی خود را صالح به رسیدگی به شکایت بریتانیا ندانست و مصدق در احقاق حق ملت ایران به پیروزی دست یافت.

در کودتای 25 مرداد 1332، شاه فرمان عزل دکتر مصدق را امضا کرد و رییس گارد سلطنتی را موظف کرد تا با محاصره خانه نخست وزیر، فرمان را به وی ابلاغ کند.

در روز 28 مرداد سال 1332 دولت مصدق سقوط کرد.

ملی شدن صنعت نفت ایران جبهه ملی و در رأس آن مصدق، به پیشنهاد فاطمی برای شروع استعمارستیزی در ایران، ملی شدن صنعت نفت را مطرح کردند.

مصدق در سال 1330 به نخست وزیری رسید و در اولین قدم، نفت ایران را ملی کرد.

به همین دلیل طرح سقوط دولت او توسط انگلستان (که تا قبل از ملی شدن نفت، صاحب عمده نفت ایران بود) ریخته شد و سرانجام در کودتای 28 مرداد که توسط سازمان سیا انجام شد، دولت مصدق به صورت غیرقانونی و در حالی که محمدرضا پهلوی شدیداً با مصدق مخالفت می کرد و خواستار سقوط دولت مصدق بود، ساقط شد.

اختلاف میان دکتر مصدق و آیت الله کاشانی از دیگر دلایل سقوط دولت دکتر مصدق، مخالفت های آیت الله ابوالقاسم کاشانی با مصدق بود.

ایشان در حالی که قبلاً از مصدق حمایت می کرد، به همراه جمع کثیری از روحانیون به مخالفت با مصدق برخاست.

سرانجام دکتر مصدق مصدق پس از کودتای 28 مرداد در دادگاه نظامی محاکمه شد و دادگاه وی را به سه سال زندان محکوم کرد.

پس از گذراندن ایام زندان و مدت محکومیت، وی به ملک خود در احمد آباد تبعید شد و تا آخر عمر تحت نظارت شدید بود و به قول خودش هر روز آرزوی مرگ می کرد.

در سال 1342 همسر دکتر مصدق، در سن 84 سالگی درگذشت.

در چهاردهم اسفند سال 1345 دکتر محمد مصدق به دلیل بیماری سرطان و در بیمارستان نجمیه تحت نظر ماموران امنیتی درگذشت.

ایشان وصیت کرده بود او را کنار کشته شدگان 30 تیر در ابن بابویه دفن کنند، ولی با مخالفت شاه روبرو شد و وی را در یکی از اتاق های خانه اش در احمدآباد به خاک سپردند.


کلید واژه ها: دکتر محمد مصدق - محمد مصدق - نخست وزیری - نمایندگی - مصدق - تهران - نمایندگی مجلس - محمد - دکتر - بیماری سرطان - زندگی - ایران - شورای - وزیری - بیمارستان - دنیا - دوره - نخست - اردیبهشت - محله - مجلس - مردم - خبرنگار - ماموران - مخاطبان - متفاوت - امنیتی - بزرگان - بیماری - معرفی

آخرین اخبار سرویس:
شهید قرنی نقش موثری در تثبیت ارتش ایفا کرد

بیانیه وزارت امور خارجه در پاسخ به هجمه ها و تخریب ها علیه دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده

آقای نمکی، شما پاسخ دهید نه نوچه های تان !

بهترین روش های مراقبت و نگهداری از مو

ادعای نماینده مجلس درباره موشک های شلیک شده به اسراییل

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟

احمدی نژاد می تواند گذشته اش را جبران کند؟

غریب آبادی: تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی از قبل طراحی شده است

رویترز: ایران روش غنی سازی 60 درصدی در نطنز را تغییر داده است

مؤلفه های سرزندگی و تفکر انقلابی سپاه / تداوم گر راه شهدای عاشورایی هستیم

بهترین روش های مراقبت و نگهداری از مو

قرآن در جهان|بررسی وضعیت آموزش قرآن در فرانسه/ سبک زندگی اسلامی میان مسلمانان فرانسوی

تغییر روش غنی سازی 60درصدی

زنان با ظهور اسلام جانی تازه یافتند

استقبال عضو کارگزاران از کاندیداتوری تاجزاده

ولایتمداری و ایثار؛ شاکله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

ویژه برنامه هلال| مؤمن کیست؟/ کلید گشایش مشکلات

هدف دشمن جلوگیری از مشارکت مردم در انتخابات است

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند منصوب شد

حرف های جنجالی احمدی نژاد علیه مسئولان نظام: جزیره خریده اند تا به آنجا فرار کنند

محدودیت های پیشگیری از کرونا در یزد یک هفته دیگر تمدید شد

خبر های کوتاه از خراسان رضوی

آخرین اخبار کرونا در ایران| بازگشت به روزهای سخت کرونایی / موج چهارم خانه به خانه را سرک می کشد / ایران در گرداب بی تدبیری گرفتار شد

پژمان فر: امضای تفاهم ایران و چین نشان دهنده اقتدار جمهوری اسلامی است

انگلیس، چین را نسل کشی مسلمانان متهم کرد

موشن کمیک ام المومنین

سیر تا پیاز افزایش حقوق سربازان/ آیا حقوق سربازی بازهم زیاد می شود؟

نخستین پیش کنگره جهانی «محمد(ص)، پیامبر رحمت» آغاز به کار می کند + اعلام برنامه ها

بار دیگر، تهران به وقت شمس العماره

رقیب رضاخان در انتخابات 1400 آمد /اصلاح طلبان به دنبال بازیِ پنهان؟

شناخت درد جامعه؛ شاخص لازم برای احیای حقوق مردم

ادعای نماینده تهران درباره انفجار «دیمونا»

مشکلاتِ جامعه ی کارگری زیاد است، رییس جمهور آینده شعار ندهد/ برای همسان سازیِ حقوقِ بازنشستگان باید ردیف بودجه ی مجزایی تعیین کرد

محمد هاشمی: مدت هاست تلویزیون را نگاه نمی کنم

شخصیت های سیاسی به تنهایی نمی توانند مشکلات چرخه معیوب مدیریتی را حل کنند/ باید آستانه تحمل پذیری حاکمیت را بالا برد/ از کاندیداتوری تاجزاده استقبال می کنیم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش منصوب شد

جشن تولد 57 سالگی سونی با هدفون های فناوارنه

ایرانی ها در مورد «اشتغال زنان» چه نظری دارند؟

معماری مدرن و سنتی؛ زیر پوست بیرجند

هر دو پرواز امروز فرودگاه خرم آباد باطل شد

انتشار موشن کمیک ام المومنین

تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی در ماشین های IR 6 و IR 4

توصیف سردار حجازی از زبان دخترش

هشت آشپزخانه اطعام مهدوی در خمین راه ندازی شد

ابلاغیه سند جدید نهاد رهبری به دانشگاهها/ «سند اسلامی شدن» باید اذان دانشگاهها باشد

ادعای عجیب نماینده مجلس درباره موشک های شلیک شده به اسراییل

تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی از قبل طراحی شده است

صوت | خدایا مرا از مقرّبان درگاهت قرار بده

درخواست سازمان ملل برای حمایت بین المللی از انتخابات فلسطین

مقصر اصلی در ابقا تحریم ها روحانی است/ کسی که به راحتی میگو در دسترس دارد طبیعی است که نداند قیمت آن چندتومان است!

تکذیب یک خبر پیرامون بیکاری نماینده کارگران

مواظب شرک خفی باشیم

فواید و فضایل دعای روز دهم ماه مبارک رمضان/صبر و مقاومت در برابر دشواری ها

مداحی وفات حضرت خدیجه (س) با صدای میثم مطیعی

احمدی نژاد می تواند گذشته اش را جبران کند؟ /بادامچیان: برای ریاست جمهوری من ارجح هستم

تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی از قبل طراحی شده است

فیلم|سوال مجری از فرمانده سپاه خوزستان؛ چرا اینقدر شما را تحریم می کنند؟

جامعه ایران در 10 سال اخیر تکنولوژی های جدید ارتباطی را به سرعت اهلی سازی کرده است / استقبال از کلاب هاوس نشان دهنده خلاء فضای گفتگوی آزاد و فارغ از قید سانسور در رسانه های رسمی است

نماهنگ ای نازنین یار وفادار محمد (ص)

واعظی: اولویت دولت تامین واکسن مورد نیاز از خارج است

محمد هاشمی: مدت هاست تلویزیون را نگاه نمی کنم

تمرین حسن خلق در مراقبه های رمضان

توزیع 700 بسته معیشتی میان نیازمندان شیراز در فصل بندگی

حضرت خدیجه (س)، حامی بی بدیل و راستین رسالت جهانی پیامبر اکرم(ص)

تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی در ماشین های IR 6 و IR 4

اجرای برنامه های ویژه دختران روزه اولی 

ساخت رباتی با قابلیت تشخیص احساسات

تقدیر از شرکت فولاد مبارکه به عنوان کارفرمای برتر در سال

معنویت؛ وجه تمایز سپاه با نیروهای نظامی دنیا

پویش مجازی «مهمانی خدا» در منطقه 2 

تشدید کرونا نتیجه ضعف رعایت پروتکل ها توسط سازمان بنادر و هواپیمایی

بیش از 39 میلیارد ریال زکات در دیواندره جمع آوری شد

فیلم | محفلی قرآنی ویژه نوجوانان یزدی

صوت | خدایا مرا از متوکلان درگاهت قرار بده

آنچه درباره گونه جدید هندی کرونا می دانیم | آیا کرونای هندی مرگبارتر از نمونه های دیگر است؟

برگزاری مراسم رحلت حضرت خدیجه (س) در حرم مطهر رضوی

ابراز همدردی ایران با ملت و دولت پاکستان

سپاه از زمان تأسیس قوی ترین پشتیبان مردم بوده است

ایران از مواضع خود کوتاه نمی آید/ فرصت امتیازگیری مجدد را به غرب نمی دهیم

انتقاد یک نماینده از سیاست های کرونایی دولت

انتقاد مدیر خانه مطبوعات از نامه قالیباف برای منع انتشار آگهی مزایده و مناقصه در مطبوعات

ایران در چند قدمی سیاه چاله پیری جمعیت قرار دارد/ مشکلات اقتصادی مهمترین مانع فرزندآوری مردم

حد و مرز توکل در کلام امام رضا(ع)

طرح «جوانی جمعیت» و تولد 70هزار کودک معلول

محمد هاشمی: مدت هاست تلویزیون نمی بینم

انتقاد مدیر خانه مطبوعات از نامه برای منع انتشار آگهی مزایده و مناقصه در مطبوعات

اهمیت استماع تلاوت قاریان و آشنایی با نغمات + فیلم

مؤلفه های سرزندگی و تفکر انقلابی سپاه / تداوم گر راه شهدای عاشوراییم

امام جمعه تبریز: صاحبان صنایع انفاق کنند

سرخط مهمترین مهمترین خبر های لرستان در روز گذشته

آشپزخانه اطعام مهدوی و افطاری در سروآباد افتتاح شد

طرح جوانی جمعیت و تولد 70 هزار کودک معلول/ حذف غربالگری چه آسیب هایی به دنبال دارد؟

تغییر چهره مرجانه گلچین /عکس

روح؛ مایه برتری انسان بر حیوانات

حاجی پور: اگر بازار تعطیل می شود، دریافت مطالبات بانک ها هم باید به تعویق بیفتد

صلح و سازش بیش از 5400 دعوای خانوادگی در آذربایجان غربی با اقدامات شورای حل اختلاف

6 ترفند بدون هزینه، برای اتاق خواب کوچک

بومی سازی چادر مشکی در ایران / احداث بزرگ ترین کارخانه چادر مشکی در قم/ جلوی از خروج میلیاردها ارز

اشاره به ظهور حضرت مهدی(عج) در آیه 33 سوره «توبه»

فروردین ماه در وین؛ نگاهی به روند گفت وگوهای فشرده هسته ای

دکتر محمد مصدق که بود؟/وی در چه مناصبی مشغول شد؟/مصدق چگونه از دنیا رفت؟

دکتر محمد مصدق که بود؟/وی در چه مناصبی مشغول شد؟/مصدق چگونه از دنیا رفت؟