موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - تركيب پرسپوليس - تامين اجتماعي - كميسيون مشترك برجام - تيم فوتبال پرسپوليس - كميسيون مشترك - مركز آموزش فني و حرفه اي - دانشگاه آزاد اسلامي - سايت رسمي باشگاه پرسپوليس - شنا، شيرجه، واترپلو - سرانه مطالعه در ايران - خط آهن خواف هرات - دمام زني - توزيع بنزين يورو4 - قواعد فقه - لپ تاپ دست دوم - شكايت حقوقي - دو طرفه - آمار بارندگي - غلامرضا غفاري - آينده سازي

مطالب مرتبط:
شهید رجایی: دکتر مصدق با شاه برخورد سطحی کرد
ایران جز 10 کشور برتر دنیا در تولید فولاد
دکتر فرزین: کارآفرین از موثرترین بانک ها خواهد شد
کوچکترین آسیبی به دکتر احمدی نژاد برسد، عاملان آن را در امان نخواهیم گذاشت
دکتر احمدی نژاد در دیدار با جمعی از مردم لرستان: انقلاب ملت ایران به یک واژه مظلوم تبدیل شده است!
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 07:202021-03-04سياسي

دکتر محمد مصدق که بود؟/وی در چه مناصبی مشغول شد؟/مصدق چگونه از دنیا رفت؟


دکتر محمد مصدق متولد سال 1258 یا 1261 در محله سنگلج تهران است و گرچه شاید بیشتر مردم او را به واسطه نخست وزیری ایران می شناسند اما وی نمایندگی مردم در مجلس شورای ملی، - دکتر محمد مصدق در 29 اردیبهشت 1258 یا 26 خرداد 1261 در محله سنگلج تهران به دنیا آمد.

او هشت دوره نمایندگی مجلس شورای ملی، دو دوره نخست وزیری، وکالت و وزارت را تجربه کرد و سرانجام در حالی که در حبس به سر می برد، تحت نظر ماموران امنیتی بر اثر بیماری سرطان در بیمارستان نجمیه تهران درگذشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار جی پلاس،" در راستای شناساندن بزرگان عرصه سیاست این مرز و بوم و کسانی که در راستای اعتلای نام ایران کوشیدند، در این صفحه بر آنیم که این شخصیت های شاخص را به مخاطبان معرفی کنیم و مطالب منتشرشده قطره ای است از دریای حوادث متفاوت زندگی شان که به قدر وسعمان است.

باشد که مفید فایده افتد.

این قسمت به زندگی دکتر محمد مصدق که در دوره های مختلف نماینده مجلس و نخست وزیر ایران بود و برنامه ملی شدن صنعت نفت را در کارنامه خود ثبت کرده، اختصاص دارد.

این مطلب به بهانه سالروز درگذشتش منتشر می شود.

زندگینامه دکتر محمد مصدق مصدق در 29 اردیبهشت 1258 (مطابق با شناسنامه) یا 26 خرداد 1261 (طبق محاسبه برخی مورخان) در محله سنگلج تهران به دنیا آمد.

پدرش، میرزا هدایت الله آشتیانی معروف به وزیر دفتر از بزرگمردان دوره ناصری و مادرش ملک تاج خانم، فرزند عبدالمجید میرزا فرمانفرما و نوه عباس میرزا ولیعهد قاجار و نایب السلطنه ایران بود.

دکتر مصدق در زمان قاجار معروف به میرزا محمد خان مصدق السلطنه تا پیش از تصویب قانون منع استفاده از القاب و سپس مشهور به دکتر مصدق، سیاستمدار، حقوقدان، نماینده هشت دوره مجلس شورای ملی، استاندار، وزیر و دو دوره نخست وزیر ایران بود.

محمد مصدق نخستین ایرانی دارنده مدرک دکترای رشته حقوق است.

تحصیلات مصدق بیش از یک سال در تبریز زندگی کرد و آشنایی او به ترکی آذری در این دوران بود و پس از تحصیلات مقدماتی در این شهر به تهران آمد و به مستوفی گری خراسان گمارده شد و با وجود سن کم در کار خود مسلط شد و توجه و علاقه عموم را جلب کرد.

وی در اولین انتخابات مجلس در دوره مشروطیت انتخاب شد ولی اعتبارنامه او به دلیل سن وی که به سی سال تمام نرسیده بود، رد شد.

مصدق در سال 1287 برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و پس از خاتمه به سوییس رفت و به اخذ درجه دکترای حقوق در دانشگاه نوشاتل نائل آمد.

دکتر محمد مصدق با آغاز جنگ جهانی اول به ایران آمد و با سوابقی که در امور مالیه و مستوفی گری خراسان داشت به خدمت در وزارت مالیه گمارده شد.

در حکومت صمصام السلطنه به علت اختلاف با وزیر وقت مالیه از معاونت وزارت مالیه استعفا داد و هنگام تشکیل کابینه دوم وثوق الدوله عازم اروپا شد.

ازدواج در سال 1280 خورشیدی، مصدق که در آن زمان نوزده سال داشت، زهرا دختر میرزا زین العابدین تهرانی سومین امام جمعه تهران را به همسری اختیار کرد.

ازدواج این دو 64 سال تا پایان زندگانی شان ادامه یافت.

این زوج صاحب سه فرزند دختر و چهار فرزند پسر شدند که دو تن از فرزندان به نام های محمود و یحیی در کودکی فوت کردند و دو فرزند پسر به نام های احمد و غلامحسین و سه دختر به نام های منصوره و ضیاء اشرف و خدیجه باقی ماندند.

فعالیت های علمی دکتر مصدق در سال 1293خورشیدی به ایران بازگشت و به درخواست ولی الله خان نصر، به تدریس در مدرسهٔ سیاسی مشغول شد.

او در این دوران به دلیل علاقه ای که به مسائل حقوقی و مالی و سیاسی داشت کتاب های زیر را نوشت: کاپیتولاسیون و ایران دستور در محاکم حقوقی شرکت های سهامی در اروپا اصول قواعد و قوانین مالیه در ممالک خارجه و ایران قبل از مشروطیت و دوره مشروطه دکتر مصدق در نشر مجله حقوقی- اقتصادی علمی با محمدعلی طهرانی (کاتوزیان) و عده ای دیگر چون امیر سهام الدین غفاری، موسی شیبانی (ذکاء السلطنه)، محمدعلی (سالار معظم) مافی، یحیی خان اعتماد الدوله قراگزلو، صالح لقمان و فیروز میرزا نصرت الدوله همکاری کرد.

این مجله به مدت یک سال منتشر شد.

مخالفت مصدق با حکومت رضاشاه پس از کودتای سید ضیاء و رضاخان، مصدق دولت کودتا را به رسمیت نشناخت و پس از استعفا از فارس عازم تهران شد ولی به دعوت سران بختیاری به آن دیار رفت.

دکتر مصدق در دوره پنجم و ششم مجلس شورای ملی به وکالت مردم تهران انتخاب شد.

در همین زمان با رضا خان سردار سپه نخست وزیر وقت که به شاهی رسیده بود، به مخالفت برخاست چرا که می دانست او حکومتی بر مبنای دیکتاتوری ایجاد خواهد کرد و بدین گونه از مخالفان سرسخت سردار سپه شد.

مصدق، سلطنت پهلوی را مخلوق سیاست انگلستان می دانست.

با پایان مجلس ششم و آغاز دیکتاتوری رضاشاه، دکتر مصدق خانه نشین شد و در اواخر سلطنت رضاشاه پهلوی به زندان افتاد ولی پس از چند ماه آزاد شد و تحت نظر در ملک خود در احمد آباد مجبور به سکوت شد.

در سال 1320 پس از اشغال ایران به وسیله نیروهای شوروی و بریتانیا، رضاشاه از سلطنت برکنار شد و مصدق به تهران برگشت.

بازگشت مصدق به عرصه سیاست مصدق بعد از شهریور 1320 و سقوط رضاشاه، از تبعید به عرصه سیاست بازگشت و در انتخابات دوره چهاردهم مجلس بار دیگر در مقام وکیل اول تهران به نمایندگی مجلس انتخاب شد.

در این مجلس برای مقابله با فشار شوروی برای گرفتن امتیاز نفت شمال ایران، او طرحی قانونی را به تصویب رساند که دولت از مذاکره در مورد امتیاز نفت تا زمانی که نیروهای خارجی در ایران هستند منع می شد.

در انتخابات دوره پانزدهم مجلس با مداخلات قوام السلطنه و شاه و ارتش، دکتر مصدق نتوانست قدم به مجلس بگذارد.

در سال 1328 دکتر مصدق با چندین حزب وارد اتحاد شد و با همکاری افرادی مانند حسین فاطمی به تأسیس جبهه ملی ایران اقدام کرد.

گسترش فعالیت های سیاسی پس از شهریور 1320 سبب گسترش مبارزات مردم و به ویژه توجه آنان به وضع قرارداد نفت شده بود.

انتخابات مجلس شانزدهم با همه تقلب ها و مداخلات شاه و دربار و صندوق های ساختگی، آرای تهران باطل شد و در نوبت دوم انتخابات، دکتر مصدق به مجلس راه یافت.

پس از ترور نخست وزیر وقت، طرح ملی شدن صنایع نفت به رهبری دکتر مصدق در مجلس تصویب شد.

پس از استعفای حسین علاء که بعد از رزم آرا نخست وزیر شده بود، دکتر مصدق به نخست وزیری رسید و برنامه خود را اصلاح قانون انتخابات و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت اعلام کرد.

پس از شکایت دولت انگلیس از دولت ایران و طرح این شکایت در شورای امنیت سازمان ملل، دکتر مصدق عازم نیویورک شد و به دفاع از حقوق ایران پرداخت.

سپس به دادگاه لاهه رفت و با توضیحاتی که در مورد قرارداد نفت و شیوه انعقاد و تمدید آن داد، دادگاه بین المللی خود را صالح به رسیدگی به شکایت بریتانیا ندانست و مصدق در احقاق حق ملت ایران به پیروزی دست یافت.

در کودتای 25 مرداد 1332، شاه فرمان عزل دکتر مصدق را امضا کرد و رییس گارد سلطنتی را موظف کرد تا با محاصره خانه نخست وزیر، فرمان را به وی ابلاغ کند.

در روز 28 مرداد سال 1332 دولت مصدق سقوط کرد.

ملی شدن صنعت نفت ایران جبهه ملی و در رأس آن مصدق، به پیشنهاد فاطمی برای شروع استعمارستیزی در ایران، ملی شدن صنعت نفت را مطرح کردند.

مصدق در سال 1330 به نخست وزیری رسید و در اولین قدم، نفت ایران را ملی کرد.

به همین دلیل طرح سقوط دولت او توسط انگلستان (که تا قبل از ملی شدن نفت، صاحب عمده نفت ایران بود) ریخته شد و سرانجام در کودتای 28 مرداد که توسط سازمان سیا انجام شد، دولت مصدق به صورت غیرقانونی و در حالی که محمدرضا پهلوی شدیداً با مصدق مخالفت می کرد و خواستار سقوط دولت مصدق بود، ساقط شد.

اختلاف میان دکتر مصدق و آیت الله کاشانی از دیگر دلایل سقوط دولت دکتر مصدق، مخالفت های آیت الله ابوالقاسم کاشانی با مصدق بود.

ایشان در حالی که قبلاً از مصدق حمایت می کرد، به همراه جمع کثیری از روحانیون به مخالفت با مصدق برخاست.

سرانجام دکتر مصدق مصدق پس از کودتای 28 مرداد در دادگاه نظامی محاکمه شد و دادگاه وی را به سه سال زندان محکوم کرد.

پس از گذراندن ایام زندان و مدت محکومیت، وی به ملک خود در احمد آباد تبعید شد و تا آخر عمر تحت نظارت شدید بود و به قول خودش هر روز آرزوی مرگ می کرد.

در سال 1342 همسر دکتر مصدق، در سن 84 سالگی درگذشت.

در چهاردهم اسفند سال 1345 دکتر محمد مصدق به دلیل بیماری سرطان و در بیمارستان نجمیه تحت نظر ماموران امنیتی درگذشت.

ایشان وصیت کرده بود او را کنار کشته شدگان 30 تیر در ابن بابویه دفن کنند، ولی با مخالفت شاه روبرو شد و وی را در یکی از اتاق های خانه اش در احمدآباد به خاک سپردند.


کلید واژه ها: دکتر محمد مصدق - محمد مصدق - نخست وزیری - نمایندگی - مصدق - تهران - نمایندگی مجلس - محمد - دکتر - بیماری سرطان - زندگی - ایران - شورای - وزیری - بیمارستان - دنیا - دوره - نخست - اردیبهشت - محله - مجلس - مردم - خبرنگار - ماموران - مخاطبان - متفاوت - امنیتی - بزرگان - بیماری - معرفی

آخرین اخبار سرویس:
شرح و تفسیر نامه چهلم نهج البلاغه

پیام نماینده ولی فقیه در استان و استاندار سیستان و بلوچستان به مناسبت روز ارتش

حکم روزه ماه رمضان هنگام شیوع بیماری کرونا

رعایت پروتکل های بهداشتی یک وظیفه ملی است

توییت عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام

دادن جواز دفن و خاکسپاری با تعهد نامه است

رعایت هرچه بیشتر پروتکل های بهداشتی در بانک کشاورزی

ایجاد 1500 شغل برای زندانیان خراسان شمالی در اولویت استان است

امسال در مجلس محرومان مورد توجه قرار گرفته اند

بیانیه جبهه اصلاحات برای اعمالِ قرنطینه سراسری

جدیدترین وعده 100 روزه روحانی در ماه های پایانی

عراقچی: گروه های کارشناسی به کار سخت خود ادامه خواهند داد

امضای یادداشت تفاهم میان ایران و صربستان

آیت الله خاتمی: هنر باید در خدمت معنویت و ترویج ارزش ها باشد

صلح و سازش سه طایفه در بشاگرد استان هرمزگان پس از 70 سال

روایتی از ساده زیستی شهید باهنر

همسر شهید نواب صفوی آسمانی شد

بخشی از گوشت مازاد لرستان بدون فرآوری خارج می شود

ذوالنور: مجلس در جریان جزییات مذاکرات وین نیست

خاکسپاری بدون مجوز در بویراحمد ممنوع است/ مداحان در مراسمات مداحی نکنند

کمک مؤمنانه مصداق مهرورزی و جلوه ای از تقوای اجتماعی است

انتخابات شهر اصفهان به صورت تمام الکترونیک برگزار خواهد شد

خانم ها با اراده خود می توانند فرد یا مورد تاییدشان را در مسند قدرت قرار دهند/ علاقمند بودم وزیر زن در کابینه داشته باشیم، اما توانم محدود بود و نشد

عراقچی: به نظر می رسد در مسیر درستی هستیم

پیام تبریک فرمانده سپاه حضرت صاحب الزمان عج به مناسبت روز ارتش

سید حسن خمینی ته مانده کیسه اعتبار اصلاح طلبان بود

ببینید | تمدید محدودیت های کرونایی تا آخر هفته

ابراز رضایت نماینده اتحادیه اروپا از مذاکرات وین

ایجاد 1500 شغل برای زندانیان خراسان شمالی در اولویت استان است

ببینید این مدیران دغل باز را باید جارو کرد!

جزییات روند تشکیل شورای نظارتی مجلس در جهت تحقق شعار سال 1400

سلسله مباحث اخلاقی ماه رمضان را در حوزه نیوز دنبال کنید

سخنگوی وزارت بهداشت: شهرداران اهواز و آبادان به مراجع قانونی معرفی شوند/ ادعای آن ها بی اساس است

پیشرفت در مذاکرات وین به آسانی بدست نیامده است

کدخدایی: هیچ نگرانی برای بازنگری قانون اساسی وجود ندارد

پویش نخله و لاطلقه به جنگ تیراندازی ها می رود

پادکست اخبار شنبه 28 فروردین استان سمنان

ویدئو جالب از واکنش قرص به حرارت!

سید حسن خمینی ته مانده کیسه اعتبار اصلاح طلبان بود

روحانی: برنامه صد روزه برای پایان دولت داریم (فیلم)

 با گذشت یک سال هنوز با کرونا وقف پیدا نکردن آسان نیست!

ذوالنور: مجلس در جریان جزییات مذاکرات وین نیست

‎از نقش فولاد هرمزگان در اطلاع رسانی مفاهیم پیشگیری از کرونا تجلیل شد

خبرهای کوتاه شهرداری سنندج

دیدار وزیران امور خارجه ایران و صربستان و امضاء تفاهم نامه همکاری

توییت مقام اروپایی در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام

روحانی درگذشت سید مرتضی طباطبایی را تسلیت گفت

معاون دفتر روحانی: کرونا تنها با هم افزایی ظرفیت ها مدیریت می شود

علی خسروی در ICU / عکس

چه کار به متن برجام دارید؟!

20 هزارپرس غذای گرم بین نیازمندان ایلامی در شبهای قدر توزیع می شود

امام جمعه قرچک: زکات موجب تقویت بنیه اقتصادی جامعه اسلامی می شود

17 مهر ماه روز زیلو نام گرفت

رسانه های منتقد بهترین دوستان من هستند / نقد منصفانه را برای ارتقاء چالوس می پذیرم

علاقمند بودم که وزیر زن هم در کابینه داشته باشیم

تشریح جزییات برگزاری آزمون استخدامی فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان 70 درصد

دیدار جمعی از دانشجویان و کارکنان علوم پزشکی با دکتر احمدی نژاد

روحانی: می خواستم 2 وزیر زن انتخاب کنم؛ توانم محدود بود و نشد

جهانگیری: ملت ایران قدردان خدمات و از خودگذشتگی های ارتش است

ترفندهایی برای درخواست افزایش حقوق

معرفی شهرداران اهواز و آبادان به دادگاه

وضعیت بیمارستانهای کرونایی اصفهان در شرایط ویژه قرار دارد

حمید فرخ نژاد و پسرش در خارج از کشور + عکس

خلاصه داستان سریال ترکی ضربان قلب قسمت 24

روحانی: می خواستم 2 وزیر زن انتخاب کنم که نشد/ برنامه 100 روزه برای پایان دولت داریم

سلامت انتخابات موجب حضور حداکثری مردم پای صندوق رای می شود

قصه عشقی که پس از 32 سال به نتیجه رسید

 با گذشت یک سال هنوز با کرونا وقت پیدا نکردن آسان نیست!

در دولت یازدهم 2 خانم را به عنوان وزیر انتخاب کرده بودم ولی نشد

انقلاب اسلامی، تنها راه مطالبه حقوقی ملت ایران بود

در تمجید تصمیم سیدحسن!

تکذیب یک شایعه درخصوص نخستین واکسن ایرانی کرونا/ مهاجرت عضو کلیدی تیم کوو ایران برکت صحت ندارد

قصه عشقی که پس از 32 سال به نتیجه رسید

سرپرست فرمانداری اردکان: طرح شهید سلیمانی با جدیت دنبال شود

قرنطینه فوری و سراسری اعلام کنید

پاساژ مهستان آتش گرفت

سر و صدای زیاد و جامعه امن

بازداشت سه نامزد انتخابات فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون کووید 19 برای 320 ایثارگر آذربایجان غربی

روحانی: می خواستم 2 وزیر زن انتخاب کنم؛ نشد

ادامه اسارت 10 نماینده فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی

عراقچی: زمان شروع نگارش متن توافق فرا رسیده است

تخصیص قاضی و وکیل به شهرک صنعتی برای کمک به رفع موانع تولید

تشکیل شورای نظارتی در جهت تحقق شعار سال 1400

سربازان با دلاورمردی امنیت را برای ایران اسلامی به ارمغان آورده اند

امضای یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و صربستان

ملت ایران قدردان از خودگذشتگی های ارتش است

ماجرای تجاوز محسن نامجو / محسن نامجو عذرخواهی کرد

نیروهای مسلح نظام اسلامی حافظ کرامت انسان هستند

تسلیت روحانی به سیدحسن خمینی و مادرش

هیچ نگرانی برای بازنگری در قانون اساسی وجود ندارد/ در کشور ما حزب به معنای واقعی پا نگرفته است

حمایت فولاد مبارکه از تولیدکنندگان پایین دستی صنعت فولاد در سال 1400

تاکید ایران و صربستان بر توسعه همکاری های اقتصادی

سامان یافتن جامعه در گرو امر به معروف و نهی از منکر

تمدید محدودیت های کرونایی اصناف و بازاریان استان یزد در هفته جاری

مداح معروف کشور بازداشت شد / جزییات

آشتی سه طایفه در بشاگرد پس از 70 سال

درخواست رفع محدودیت استارتاپ های بخش تامین محصولات دارویی و داروهای

29 فرودین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

امضای یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و صربستان

دکتر محمد مصدق که بود؟/وی در چه مناصبی مشغول شد؟/مصدق چگونه از دنیا رفت؟

دکتر محمد مصدق که بود؟/وی در چه مناصبی مشغول شد؟/مصدق چگونه از دنیا رفت؟