موضوعات داغ: - شجاع خليل زاده - ليگ قهرمانان - ايران خودرو - ليگ قهرمانان آسيا - مجمع نمايندگان استان كرمان - قهرمانان آسيا - اقدام ملي مسكن - دانشگاه علم و صنعت - اطلاع رساني - مجمع نمايندگان - شوراي همتا - سرپرست هيئت تنيس - ايران و تركيه - تكنولوژي هاي آينده - ليگ برتر ووشو بانوان - ساز و كار - مهر و ماه - سقوط اتوبوس - وزارت علوم، تحقيقات و فناوري - بندر چابهار - كانونهاي فرهنگي هنري مساجد - جشنواره ملي حركت - تيم واليبال سايپا

مطالب مرتبط:
نیازمند کارگر ساختمانی
کارگر ساده خط تولید و فنی کار
کارگر ساده فوری
مهری که از آمار مسکن گرفته می شود/ رونق زندگی با ضرب آهنگ سبزینگی!/سنّتی فراتر از تقویم
کارگر خانم
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 07:102021-03-04اقتصادي

چرخ زندگی کارگر با چقدر می چرخد؟


هر سال از ابتدای اسفند میلیون ها کارگر ایرانی، اخبار مربوط به تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال بعد را با تشکیل جلسات کمیته دستمزد وزارت کار دنبال می کنند تا بتوانند برای سال آینده خود و خانواده شان برنامه ریزی اقتصادی بهتری داشته باشند.

- ،نگرانی از تأمین هزینه های خانواده، نبود امنیت شغلی و فشارهای روزافزون اقتصادی و روانی، افزایش تورم و رشد قیمت کالاهای ریز و درشت مشکلات روزمره ای است که کارگران با آنها دست وپنجه نرم می کنند.

در این بین کارگران انتظار دارند تا خروجی جلسات تعیین حداقل دستمزد به گونه ای باشد که شکاف میان درآمدها و هزینه های رو به افزایش زندگی آنها را به خصوص در روزگار کرونا بیش از گذشته پر کند.

هفته گذشته در جلسه تعیین دستمزد کارگران (با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت) هزینه سبد معیشت 6میلیون و895هزار تومان تعیین شد؛ در شرایطی که در سال جاری حداقل حقوق کارگران 2میلیون و800هزار تومان بود و حالا سؤال اصلی این است که درنهایت حداقل حقوق برای سال آینده چند درصد رشد خواهد کرد تا هزینه های زندگی کارگران را پوشش دهد.

البته در این بین بخش زیادی از کارگران هم فراتر از درآمد، دغدغه امنیت شغلی دارند و می ترسند که با افزایش هزینه های کارگاه ها از سوی کارفرماها تعدیل شوند.

در گزارشی میدانی پای درددل کارگران نشسته و درباره افزایش حقوق نظر آنها را جویا شده است.

مرتضی، جوان است و سی وچند ساله به نظر می رسد.

او در ایستگاه اتوبوس خط تندرو منتظر است تا اتوبوس از راه برسد و آخر خط در ایستگاه آزادگان پیدا شود.

امید دارد شاید بتواند آن حوالی کاری برای خودش دست و پا کند و روزش را با بیکاری به شب نرساند.

می گوید، تا همین چند ماه قبل در شرکت بسته بندی تجهیزات آزمایشگاهی کار و ماهانه 3میلیون تومان حقوق دریافت می کرده است؛ حقوقی که از حداقل قانون کار، تنها اندکی بالاتر بوده و کفاف خرج زندگی ش را نمی داده است: با ماهی 3میلیون درآمد، از پس اجاره ماهی 600هزار تومان خانه و کمک خرج پدر و مادر و زندگی خودم و بچه هایم برنمی آمدم.

آنقدر عرصه برایم تنگ شد که از شرکت دزدی کردم.

وقتی حرفش به اینجا می رسد، با افسوس سرش را تکان می دهد و می گوید: اشتباه بزرگی انجام دادم و مدیران شرکت فهمیدند.

مدیران شرکت هم گفتند دیگر مرا نمی خواهند و از کار، بیکار شدم.

سوءپیشینه هم در سابقه ام ثبت شد.

به قاضی گفتم که مجبور شدم دزدی کنم، چاره ای نداشتم و باید خرج زندگی ام را می دادم، اما خب، جرم مرتکب شده بودم و مدتی زندانی شدم.

او 3 ماه است در دوره ای که کرونا و مشکلات اقتصادی از زمین و هوا می بارد، درآمدی نداشته.

می پرسم زندگی را چطور می گذراند و در پاسخ، با نگاهی که اشک در پس آن پیداست، جواب می دهد: وقتی ماهی 3میلیون درآمد ماهانه و بیمه داشتم، زندگی چرخش نمی چرخید، حالا با ماهی که معلوم نیست چقدر می شود، دارم زندگی می کنم.

نمی دانم اسمش زندگی هست یا نه.

پوشش70درصد هزینه ها با حقوق قانون کار مهدی، راننده شرکتی است که با یکی از فروشگاه های زنجیره ای معروف قرارداد همکاری دارد و ساعت 5صبح کارش را شروع می کند تا محصولات تولید روز شرکت را برای عرضه به فروشگاهی در خیابان سیمون بولیوار در انتهای اشرفی اصفهانی ببرد.

او می گوید، 28سال دارد و مجرد است.

شرکتی که در آن کار می کند، بیمه اش کرده و براساس قانون کار حقوق پرداخت می کند: حقوقم بین 2800 تا 3میلیون تومان در ماه است.

تا پارسال که کرونا نبود، با اضافه کاری و پاداش از فروش و مزایای دیگری که از طرف شرکت پرداخت می شد، گاهی تا 4و نیم میلیون تومان هم حقوق می گرفتم.

بعد از کرونا، چون فروش کم شد، پاداش و اضافه کاری حذف شد و همان حقوق قانون کار از طرف شرکت پرداخت می شود.

می گوید، با اینکه مجرد است و در خانه پدری زندگی می کند، حقوقش تا 70درصد هزینه هایش را تأمین می کند و ماهی حداقل 2میلیون تومانی کسری دارد.

او می گوید: همکارانی دارم که مستأجرند و زن و بچه دارند.

نمی دانم آنها چطور دارند با این حقوق زندگی می کنند.

الان کف حقوق برای یک خانواده 4نفره در تهران باید به نظر من حداقل 7میلیون تومان باشد.

گاهی فکر می کنم افرادی که با 3میلیون یا 4میلیون درآمد ماهانه دارند زندگی خود را می چرخانند، باید چقدر هنرمند باشند که تا آخر ماه دوام بیاورند.

بعد می گوید: شنیده ام قرار است حقوق ها بیشتر شود، اما اگر می خواهند حقوق را بالا ببرند افزایش ها باید 50درصد الان باشد تا کارگر و افرادی مانند من زندگی شان به نقطه سر به سر برسد؛ نه اینکه زیر خط فقر دست و پا بزنند.

نگرانی از افزایش حقوق و بیکاری مرجان، در یک شرکت بخش خصوصی کار می کند و می گوید با اینکه کارمند است در لیست بیمه ای که برای تأمین اجتماعی ارسال می شود، او را کارگر بخش خدمات معرفی کرده اند.

او می گوید: حقوقم ماهی 2میلیون و300هزار تومان است؛ یعنی 500، 600هزار تومان کمتر از حداقل حقوق مصوب.

مدیر شرکت آخر سال قبل به دلیل اینکه حقوق ها برای امسال بیشتر می شد و کرونا هم درآمد شرکت را کم کرده بود، چند نفر را بیکار کرد و به ما گفت، نمی تواند حقوق ها را به اندازه مصوب افزایش دهد و اگر کسی مشکلی دارد می تواند برود.

او با دلخوری می گوید: کار افرادی که تعدیل شدند گردن ما که در شرکت مانده ایم، افتاده است.

هیچ اضافه کار و مزایایی هم شرکت پرداخت نمی کند.

می ترسم امسال درحالی که کرونا هنوز هست و درآمد شرکت بهتر از قبل نشده، با افزایش حقوق ها دوباره یک عده را از شرکت اخراج کنند.

او با لحنی ملتمس گونه می گوید: افزایش 20درصدی یا 30درصدی حقوق یا بالاتر از آن، حتما خوب است اما، خیلی از شرکت ها به این بهانه، نفرات خود را اخراج می کنند تا افزایش حقوق سبب وارد شدن فشار مالی به آنها نشود؛ برای همین، می ترسم از افزایش حقوق ها.

او بعد دلیل دیگری برای بی میلی اش برای افزایش حقوق ها می آورد و ادامه می دهد: الان زندگی من با ماهی 2میلیون و 300هزار تومان، سخت می گذرد.

همسرم کار می کند و با درآمد او نزدیک 7میلیون تا 7میلیون و500هزار تومان درآمد داریم.

یک دختر دارم و با این حال، خیلی وقت ها در خرج زندگی می مانیم.

فقط باید ماهی 3میلیون و500اجاره بدهیم و با قسط و قرض هایی که صاف می کنم، دیگر چیزی برای خودمان نمی ماند.

او از مشکلات زندگی و نگرانی از بیمار شدن حرف می زند و می گوید، بیماری یعنی مصیبتی بزرگ: اگر من یا همسرم بیکار شویم، آن موقع باید از شهر برویم؛ برای همین است که می گویم افزایش حقوق ها برای من و امثال من، نه تنها کمک نیست، که یک خطر جدی است؛ البته اگر حقوق ها هم افزایش پیدا نکند با این شرایط رشد اجاره و.

به زودی ما باید از شهر برویم و در حاشیه ساکن شویم.

چه کسی گفت حقوق ها زیاد می شود؟ سال سیاه کرونا که آغاز شد، خیلی ها بیکار شدند.

کسب وکارها از رونق افتاد و مشاغل بسیاری از بین رفت.

آنهایی که کسب وکارشان راکد شده بود، برای تأمین زندگی خود چاره را در کار روزمرد دیدند و برای همین، تعداد آنهایی که در یک سال گذشته، گوشه خیابان ها و میدان ها را قرق کردند، بیشتر از هر زمان دیگری شده است؛ کارگرانی که انتظار می کشند تا کسی بیاید و دستشان را بگیرد تا برای یکی، دو روز یا چند ساعت هم که شده شغلی به آنها بدهد؛ کارگرانی که دغدغه شان نه افزایش حقوق ماهانه، که پیدا کردن کار با درآمدی برای گذراندن چند روز از زندگی است.

بیشترشان از اتباع برخی کشورهای همسایه اند، اما بینشان می توان ایرانی های زیادی را پیدا کرد.

احمد، کارگری پا به سن گذاشته با چشمانی سبز است که می گوید از جوانی، بنایی یاد گرفته و برای پیدا کردن کار ساعت ها کنار خیابان منتظر می ماند.

او می گوید: کارگرانی که روزمزد هستند، ممکن است 3روز کار کنند و هفته ها بیکار بمانند.

برای همین مجبوریم برای یک روز کار 200 تا 300هزار تومان، بسته به نوع کاری که از ما می خواهند دستمزد دریافت کنیم.

تا این قیمت ها را می گوییم، دستمزد ما را با دستمزد کارمندان مقایسه می کنند.

بعد با اشاره به تعداد کارگرانی که منتظر کسی برای پیشنهاد کار هستند، حرفش را ادامه می دهد: این آدم ها شاید در ماه چند روز کار گیرشان بیاید.

ما چیزی به اسم حقوق نداریم که از جایی بگیریم و منتظر این بمانیم که ببینیم حقوق ها کی زیاد می شود.

بعضی از این بچه ها که بنیه بیشتری برای کار کردن دارند، شاید ماهی 4میلیون درآمد داشته باشند، اما همین ها که جان کار کردن دارند با همه قناعتی که می کنند، سر ماه نشده دستشان خالی است.

حداقل حقوقشان باید دوبرابر شود تا از پس خرج زندگی بربیایند.

حرفی که احمد می زند با خنده کارگران دیگر روبه رو می شود.

هیچ کارگری در جمع، تاکنون در یک ماه 6میلیون دریافتی نداشته، اما می گویند در ماه همین حدود هزینه زندگی شان است؛ هزینه هایی که باعث شده بسیاری از کارگران منتظر کنار خیابان، بدهکارانی باشند که قرار نیست هیچ وقت رقم بدهی آنها به صفر برسد.

حقوق 7میلیونی هم کافی نیست بین گروه های کارگری، به نظرمی رسد برخی کارگران و کارمندان خوش شانس ترند که وضعیت استخدامی دارند.

این موضوع امنیت شغلی آنها را تضمین کرده و حقوقشان را هم نسبت به دیگر کارگران و همقطارانشان بالاتر برده است.

سعید، کارگر رسمی یکی از شرکت های بزرگ خودروساز است.

6سال است در این شرکت مشغول به کار است.

او از حقوق 8میلیون و 750هزار تومانی ماهانه خود صحبت می کند و می گوید: با کسر مالیات و موارد دیگر حدود 7میلیون و500هزار تومان حقوق می گیرم.

این حقوق کفاف زندگی خانواده 3نفره ام را که به زودی 4نفر می شود، نمی دهد.

او معتقد است، افزایش کم سالانه حقوق کارمندان و کارگران شکاف میان درآمدها و هزینه های زندگی را افزایش داده است: هر وقت قرار است حقوق ها اضافه شود، مدت ها آن را در رسانه ها اعلام می کنند.

این موضوع باعث شده قبل از افزایش حقوق ها، قیمت همه چیز بالا برود.

افزایش حقوق 20درصد می شود و گرانی و تورم 40درصد بالا می رود.

این باعث شده که حتی من با درآمد نسبتا بالایی که دارم باز هم کم بیاورم.

سعید می گوید، در شرایط فعلی باید حقوقش ماهی 12میلیون تومان شود تا از پس مخارج فرزندی که در راه دارد بربیاید: با حقوق کمتر از این، اصلا فکر اینکه چطور باید زندگی کنم سخت است.

خدا می داند که با کمتر از این، واقعا نمی شود یک زندگی معمولی و بدون تشریفات در تهران را اداره کرد.

حقوق ها را دوبرابر کنید بسیاری از افراد برای زندگی خود استانداردهایی را تعریف کرده اند که براساس این استانداردها هزینه می کنند.

برخی با وجود مهارت هایی که دارند تا پیش از کرونا سطح زندگی خود را با این استانداردها تعریف کرده و توانسته بودند میان درآمد و هزینه خود تناسب ایجاد کنند.

با این حال، کرونا حساب و کتاب این خانواده ها را بر هم زده است و فاصله میان درآمدها و هزینه ها به تبع مشکلات افزایش یافته است.

مهری، مربی خیاطی است.

می گوید، تا قبل از کرونا از محل آموزش به هنرجویان ماهانه 5میلیون تومان درآمد داشته است که با احتساب حقوق بازنشستگی همسرش این عدد به حدود 8میلیون تومان می رسید.

او ادامه می دهد: با درآمدی که قبل از کرونا داشتیم با حداکثر صرفه جویی ها می توانستیم گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم.

بعد کرونا ناگهان درآمد 8میلیون تومان در ماه مان، به کمتر از یک سوم رسید و این وضعیت سبب شد خانواده ما با مشکلات زیادی روبه رو شود.

او از اینکه بیمه نیست و با درآمد محدودی که دارد نمی تواند بار زندگی را به درستی بر دوش بکشد، می گوید: حقوق همسرم که بازنشسته فرهنگی است، 2میلیون و800هزار تومان است و با درآمد من، این عدد به 4میلیون تومان هم نمی رسد.

برای اینکه حداقل استانداردها در زندگی ما رعایت شود باید حقوق ها حداقل دو برابر شود.

روزنامه همشهری/
کلید واژه ها: کارگر - کارگران - دستمزد کارگران - دستمزد - هزینه - خانواده - اقتصادی - میلیون - حقوق و دستمزد - افزایش - کمیته دستمزد - حداقل دستمزد - افزایش تورم - برنامه ریزی - زندگی - کارفرمایان - گذشته - حداقل حقوق - امنیت شغلی - نمایندگان - سال آینده - سبد معیشت - میلیون ها - وزارت کار - انتظار - برنامه - مشکلات - تومان - تشکیل - اسفند

آخرین اخبار سرویس:
سرمای بهاره به محصول پسته نی ریز وارد کرد

قیمت ارز دولتی

هشت سال و 10 طرح شاخص صنعتی در کردستان

ارائه 504 میلیارد تومان تسهیلات حمایتی به مشاغل آسیب دیده از کرونا

توزیع 210 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان از ابتدای ماه رمضان تاکنون

مراکز کاریابی خراسان رضوی بیش از 10000 نفر را به کار گماردند/ لغو مجوز4 کاریابی در مشهد و سبزوار

تامین زمین ساخت مسکن ایثارگران خراسان رضوی

تصویب اعتبار 900 میلیارد تومانی علاج بخشی خلیج گرگان

پارسال 10 هزار نفر توسط مراکز کاریابی خراسان رضوی مشغول کار شدند

افزایش 8 برابری مبارزه با سن در همدان

بورس 4700 واحد افت کرد/ شاخص به یک میلیون و 229 هزار واحد رسید

افزایش 10 درصدی فرزند خواندگی در استان فارس

473 فقره وام مسکن به ایثارگران قزوینی تخصیص یافت

قاچاق یا معدوم سازی، کدامیک عامل گرانی مرغ است؟

توزیع بیش از 173 هزار تن کود شیمیایی در فارس

استان اصفهان با 160 هزار واحد مسکن مهر در رتبه دوم کشور

سمنان و اجرایی شدن 23 طرح زیرساختی

آمار جانباختگان کرونا در تهران به بیش از 130 نفر در روز رسیده است

کارخانه تولید پوست دامی و ژلاتین خوراکی در آذربایجان شرقی به بهره برداری می رسد

ارزش خانه های خالی چقدر است؟

تراز دریاچه ارومیه کاهش یافت

ارائه خدمات غیرحضوری در رستوران ها و واحدهای پذیرایی تحت نظارت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

خسارت بیش از یک هزار میلیارد تومانی کشاورزان آذربایجان شرقی

قدردانی مسوولان شهرستان بستک استان هرمزگان از مدیرعامل بانک ملت

محدودیت های معاملاتی گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن

نظام تک نرخی ارز در اقتصاد آزاد محقق می شود

تکالیف بودجه ای استقلال بانک مرکزی را تضعیف می کند

اجرای 23 طرح عمرانی در شهرک های صنعتی سمنان

از تسعیر ارز بانک ها ابهام زدایی شود

بورس مثل ققنوس از خاکستر بلند می شود

ابتلای 70 نفر به کووید19 توسط یک مسافر در هرمزگان/ افزایش تعداد بیماران بستری در رودان و بشاگرد

طرح مراقبت از بیماری های ویروسی ماهی قزل آلا در استان مرکزی آغاز شد

افت 3 هزار واحدی شاخص کل بورس

بازگشت تولید نفت آمریکا به جنگ قیمت دیگری دامن خواهد زد

افتتاح شش آزادراه در سال 1400

سیگنال مهم مذاکرات برجام به بازار سکه

گوگل از پرداخت مالیات در ایرلند فرار کرد

زنان به طور موثر وارد چرخه مدیریت و تصمیم سازی کشور شدند

وصول جریمه 30 میلیاردی از قاچاقچی دلار در خوزستان

کلاهبرداری از طریق خرید و فروش ارز دیجیتال

لغو تحریم ها بر کدام صنایع بورسی تاثیرگذار است؟

کام تلخ مردم شیرینو از کمبود امکانات/ سرگردانی در جاده ها برای درمان ساده!

جزییات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 29 فروردین 1400

معرفی سایت آی نود به عنوان نماینده ESET برای خرید لایسنس نود 32

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلف/ دستمزد در قطر 100 برابر دستمزد در ایران!

مدیرعامل اتحادیه دامداران: ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می کنیم

افزایش عرضه نماد های بزرگ در بازار سرمایه/ افت سه هزار واحدی نماگر بورس در 10 دقیقه نخست

روسیه بدهی خارجی خود را 8.6 میلیارد دلار کاهش داد

احتمال افزایش قیمت فولاد در بازار رد شد

صدور احکام و اعمال افزایش دستمزد کارکنان هادیان شهر

بانک ها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند

افزایش فرزندخواندگی در فارس/ حمایت از خانوارهای دارای چندقلو

روزنامه های اقتصادی | وضعیت نامطلوب بازار سرمایه

قیمت روز خرید مسکن در مجیدیه تهران

دفترچه بیمه شدگان بیمه سلامت تا پایان شهریور تمدید شد

کالا های قاچاق به مقصد نرسید

برآورد 80 میلیاردی کمیته ملی المپیک از هزینه اعزام کاروان های ورزشی ایران در سال 1400

مراسم عروسی و عزا عامل اصلی شیوع کرونا در شادگان

استقبال از غرفه ایران در نمایشگاه صنایع غذایی روسیه

چه آینده ای در انتظار بازار سرمایه است؟

جدیدترین قیمت گوشت و مرغ در بازار

نامه رییس سازمان بورس به رییس کل بانک مرکزی

آرام سازی هسته مرکزی قم با پیاده راه انقلاب

502 متقاضی در خمین تسهیلات کرونا دریافت کردند

گوگل از پرداخت مالیات در ایرلند فرار کرد

توزیع 16هزار شاخه گل محمدی در چالدران

پرداخت بیش از 193 میلیارد تسهیلات خسارت کرونا در لرستان

ثبات قیمت برنج های خارجی در 3 ماه اخیر

انجام غنی سازی 60 درصدی ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شد

افزایش 32 درصدی »شکاف جنسیتی« به علت کرونا

پروانه کار اتباع خارجی بدون نیاز به مراجعه حضوری تمدید شد

تعمیر و بازسازی سراهای بازار اراک

خیز ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی

نمادسازی ظرفیت روستاها منجر به کاهش آسیب های اجتماعی می شود

جزییات واردات کالاهای اساسی توسط شرکتهای تعاونی مرز نشینان و پیله وران

آغاز مبارزه با بیماری های دامی

72 درصد بودجه 1400 صرف پروژه های عمرانی می شود

پرداخت تسهیلات تعاون روستایی برای خرید توافقی محصولات کشاورزی

بدهی و معوقات صاحبان مشاغل زخم خورده از کرونا استمهال می شود

مجوز قبولی اتکایی بیمه پارسیان تمدید شد

قیمت انواع خودرو های سایپا، پراید و تیبا 29 فروردین 1400

گوگل از پرداخت مالیات در ایرلند فرار کرد

مشکل شایع «توقیف سند مالکیت زمین» چه تاثیری بر سرنوشت قرارداد مشارکت دارد؟

وجود 400 گونه نادر از گل های وحشی دنیا در ایران

برنامه های هفته کارگر در قزوین به صورت مجازی برگزار می شود

بورس 4700 واحد افت کرد/ شاخص به یک میلیون و 229 هزار واحد رسید

زنان به طور موثر وارد چرخه مدیریت و تصمیم سازی کشور شدند

تداوم صادرات از مرز چذابه

پلمپ 18 واحد صنفی متخلف در شوط

 قیمت مسکن در مناطق مصرفی پایتخت 

افزایش غیرقانونی قیمت روغن خودرو در بازار

خیز ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی

افزایش عرضه نمادهای بزرگ در بازار سرمایه/ افت سه هزار واحدی نماگر بورس در 10 دقیقه نخست 

گوگل از پرداخت مالیات در ایرلند فرار کرد

رشد مراجعه سالمندان کارتن خواب به یکی از مراکز کاهش آسیب زنان و کودکان تهران

نخستین برداشت ماهی در قفس از استخرهای خاکی مازندران

آخرین رنگ بندی کرونایی شهر های کشور (29 فروردین 1400)

نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوئنسرها / ثبت فعالیت مودیان با صورت حساب های الکترونیکی فروشگاهی

رایزنی برای برگزاری شانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و صربستان

هشت سال و 10 طرح شاخص صنعتی در کردستان

چرخ زندگی کارگر با چقدر می چرخد؟

چرخ زندگی کارگر با چقدر می چرخد؟