مطالب مرتبط:
فرمانده نیروی زمینی سپاه از مرزهای شمال غرب بازدید کرد
بازدید فرمانده نیروی زمینی سپاه از مرزهای شمال غرب / سردار پاکپور: برای مقابله با هرگونه تعرض به مرزهای ایران آمادگی داریم
سرنوشت نامشخص یک نیروی سپاه پس از حمله تروریستی جیش الظلم
دعای تحویل سال درکدام سوره قرآن است؟
پیش فروش روغن برای تحویل در سال 1400 تکذیب شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 02:252021-03-03سياسي

تقویت ویژه نیروی دریایی سپاه در سال 99/ از تحویل پُرتعداد پهپاد و قایق تندرو تا ناو اقیانوس پیما


نیروی دریایی سپاه سال 99 را در حالی سپری کرد که در این سال بی سابقه ترین مراحل توان افزایی این نیرو انجام شد تا آرایه های دفاعی مستحکم و قابل اطمینانی را از آب های خلیج فارس تا شمال اقیانوس هند ساماندهی کند.

- گروه دفاعی خبرگزاری فارس: 20 بهمن ماه 340 فروند از انواع شناورهای تندرو رزمی در کلاس های مختلف تحویل نیروی دریایی سپاه شد؛ این چهارمین مرحله از تجهیز نیروی دریایی سپاه در سال جاری پس از الحاق 100 فروند شناور تندرو در خردادماه، الحاق 188 فروند پهپاد در مهرماه و الحاق ناو اقیانوس پیمای شهید رودکی در آبان ماه به این نیرو بود.

** ایستگاه اول؛ تحویل 112 قایق تندرو نخستین مرحله از الحاق شناورهای تندرو به نیروی دریایی سپاه که در خردادماه سال جاری بود، شامل الحاق بیش از 100 فروند قایق تندرو در کلاس های مختلف اعم از عاشورا، طارق و ذوالفقار بود که با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی" نیروهای مسلح >وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح" تولید شده بود.

  در این مراسم علاوه بر الحاق تعداد زیادی شناور رزمی تندرو به ندسا، برای نخستین بار نمونه ای از یک زیرسطحی ناشناخته توسط نیروی دریایی سپاه نیز به نمایش درآمد که گمان می رفت از نوع بدون سرنشین و هدایت از دور باشد؛ شناور زیرسطحی که تا کنون اطلاعاتی از آن منتشر نشده است.

  زیرسطحی بدون سرنشین نیروی دریایی سپاه ** ایستگاه دوم؛ پهپاد در دومین مرحله از توان افزایی نیروی دریایی سپاه در سال جاری، نوبت به پهپادها رسیده بود؛ اینبار هم در حجم بسیار انبوهی انواع پهپادهای رزمی که گفته شد بیش از 188 فروند بوده به نیروی دریایی سپاه ملحق شد.

در مراسم تحویل این پهپادها که از انواع مختلف ابابیل-2، مهاجر-6، عمودپروازهای سپهر، شهاب-2 و هدهد-4 بود؛ از یک تاکتیک جدید نیروی دریایی سپاه یعنی تجهیز قایق های تندرو به پهپادهای انتحاری ابابیل-2 نیز رونمایی شد.

    این تاکتیک ریشه در صحبت های فرمانده کل سپاه یک سال قبل از این اتفاق داشت؛ سرلشکر سلامی گفته بود اگر پهپادهای سبک وزن با قایق های تندرو ترکیب شوند می توانند هر هدفی را تا 10 کیلومتری خود مورد اصابت قرار دهند.

در حقیقت ندسا با نصب سکوی پرتاب پهپاد ابابیل-2 بر روی شناور تندرو، این قابلیت خاص یعنی استفاده از پهپاد انتحاری که امروز در دنیا بسیار متداول شده و در جنگ ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد را برای قایق های تندرو عملیاتی کرده است.

    دیگر اتفاق مهم و خوبی" که در این حوزه افتاد؛ تجهیز نیروی دریایی سپاه به پهپادهای رزمی مهاجر-6 بود که در تعداد قابل توجهی به این نیرو تحویل داده شد؛ تجهیز ندسا به این پهپادها کمک می کرد تا در کنار توان پهپادی انتحاری، ندسا قابلیت اجرای عملیات رزمی برای هدف قرار دادن شناورهای دشمن با استفاده از بمب های هدایت شونده و نقطه زن سری قائم را هم داشته باشد.

    افزوده شدن این توان بزرگ پهپادی به نیروی دریایی سپاه باعث شد که گروه پنجم پهپادی نیروی دریایی سپاه در منطقه سوم امام حسین(ع) این نیرو در شمال خلیج فارس هم تشکیل شود.

** ایستگاه سوم؛ ناو اقیانوس پیما اما سومین مرحله از افزایش توان رزمی نیروی دریایی سپاه، مربوط به یک اتفاق خاص و آن هم الحاق ناو اقیانوس پیمای شهید رودکی در آبان ماه به این نیرو بود.

ناو شهید رودکی که با شناسه L-110-1 رونمایی شده، آنگونه که به طور رسمی اعلام شد، شناوری با وزن 12 هزار تن، طول 150 متر و عرض 22 متر است که مجهز به انواع سامانه های راداری آرایه فازی، سامانه های جنگ الکترونیک، سامانه های موشکی سطح به سطح کروز و سطح به هوا (پدافندی) است و قابلیت حمل بالگرد، پهپاد و قایق های تندرو را هم دارد.

شناور شهید رودکی از یک رمپ دسترسی برخوردار است که به آن کمک می کند تا هرآنچه که لازم است بتواند بر روی عرشه آن بارگیری شود به همین دلیل علاوه بر سامانه ها و تجهیزاتی که بر روی این ناو بارگیری شده است، قادر است تا با بارگیری نفربرهای دوزیست در نقش یک شناور مناسب برای عملیات آبخاکی نیز ایفای نقش کند.

    توان اجرای عملیات آبخاکی با بارگیری نفربرهای دوزیست در کنار توان انجام عملیات سطحی با استفاده از موشک های کروز دریایی و از همه آنها مهم تر قابلیت دفاع از خود با استفاده از سامانه پدافندی سوم خرداد را می توان اصلی ترین و مهمترین ویژگی های ناو شهید رودکی برشمرد.

این ناو مجهز به پرتابگر موشک های کروز دریایی است و در کنار آن پرتابگرهای پهپادهای انتحاری ابابیل-2 نیز روی آن وجود دارد؛ از سوی دیگر قرار گرفتن سامانه پدافندی سوم خرداد روی این ناو، کمک می کند تا در برابر تهدیدات هوایی بتواند از خود دفاع کند.

    ** ایستگاه چهارم؛ الحاق 340 شناور رزمی در نهایت چهارمین مرحله از افزایش ظرفیت و توان رزمی نیروی دریایی سپاه، در بهمن ماه سال جاری و با الحاق 340 فروند شناور تندرو رزمی در 6 کلاس عاشورا، ذوالفقار، طارق، قادر، ناصر و قایق های گشتی به این نیرو انجام شد که جمع شناورهای تندرو ملحق شده به نیروی دریایی سپاه طی سال 99 را به بیش از 450 فروند رساند.

  مراسم الحاق 340 فروند شناور رزمی به ندسا در بهمن ماه   نکته قابل توجهی که فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره این شناورهای رزمی گفته این است که بالغ بر 100 فروند از این شناورها در شرکت های دانش بنیان خصوصی تولید شده که از این تعداد هم 35 فروند در یک شرکت دانش بنیان کوچک بوده است.

پیوند میان صنایع خصوصی، شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی و صنعتی با نیروهای مسلح طی سال های اخیر به شکل قابل توجهی افزایش یافته است و اخیرا نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی سند علم و فناوری در حوزه دفاعی بعنوان بخشی از سند نقشه جامع علمی کشور که به منظور همکاری نظام مند بین نیروهای مسلح و دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی تدوین شده، برسی شده است.

آنچه توسط نیروی دریایی سپاه در سال جاری و در قالب برنامه های توان افزایی اجرا شد؛ حائز ویژگی های مختلف و قابل توجهی است که هر کدام بعنوان یک آرایه از قدرت دریایی کشور ضروری و لازم است.

یکی از این ویژگی ها، توسعه توان رزم در سطح این نیرو در قالب الحاق پُر تعداد شناورهای تندرو رزمی است که در سال جاری بر اساس آنچه به صورت" رسمی اعلام شده است، بیش از 400 فروند در انواع مختلف بوده که این تعداد بالا از آنجا حائز اهمیت است که تاکتیک اصلی نیروی دریایی سپاه در مواجهه با توان دریایی دشمن و شناورهای آنها، حملات فوجی با تعداد بالای شناور است.

ویژگی مهم و راهبردی دیگر، نگاه نیروی دریایی سپاه به حضور در آب های دور است که این مهم نیز با الحاق شناور اقیانوس پیمای شهید رودکی جامه عمل به خود پوشاند؛ حضور نیروی دریایی سپاه در آب های دور که البته در گذشته نیز سوابقی از آن موجود است، یکی از ضروریات توسعه رزمی این نیرو است چراکه با گسترش سطح تهدید از آب های خلیج فارس به آب های دورتر، ضرورت حضور نیروی دریایی سپاه در کنار نیروی دریایی ارتش در آب های دور خصوصا مناطق شمالی اقیانوس هند بیشتر از گذشته شده است.

دیگر ویژگی این توان افزایی، تمرکز خاص آن بر استفاده از پهپاد در ماموریت های ندسا بود که با الحاق حدود 200 فروند پهپاد از انواع مختلف امروز توان پهپادی این نیرو از دهانه اروند تا شمال اقیانوس هند گسترش یافته است؛ نکته حائز اهمیت در این خصوص، تلفیق پهپادهای انتحاری و شناورهای تندرو است که از آن می توان بعنوان یک ابزار دفاعی کارآمد و ارزان قیمت در مواجهه با دشمن در دریا یاد کرد.

در مجموع با توان افزایی صورت گرفته در سال جاری که البته در شرایط همه گیری کرونا رخ داده، نیروی دریایی سپاه توانسته است آرایه های متناسب، مستحکم و متعددی در حوزه قدرت دریایی چه در محدوده خلیج فارس و چه در آب های دور ایجاد کند که البته این موضوع در آینده می تواند با تقویت توان زیرسطحی این نیرو تکمیل و بیشتر شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: نیروی دریایی سپاه - نیروی دریایی - دریایی - نیرو - نیروی - الحاق - اقیانوس پیما - اقیانوس - سپاه - شناور - تحویل - قایق - اقیانوس هند - شناور تندرو - دفاعی - مختلف - پهپاد - سال 99 - خلیج فارس - ساماندهی - کلاس - فارس - خبرگزاری - آبان ماه - بهمن ماه - ایستگاه - نخستین - مهرماه - رودکی - انواع

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام معنادار بانوان روستایی متقاضی کرسی شوراها در شهرستان دنا+آمار

مجمع جهانی بیداری اسلامی: صهیونیست ها سناریوهای متعددی جهت ضربه زدن به ایران در دست اجرا دارند

تشکل های مذهبی در صف نخست رعایت پروتکل ها/ محله همدل اجرا می شود

عضو خبرگان رهبری: نباید به آمریکا اجازه داد در بهره مندی ایران از انرژی صلح آمیز هسته ای دخالت کند

معزی:تامین واکسن کرونا و عرضه همراه با شفافیت آن، دغدغه رییس جمهور است

وزیر بهداشت وارد کرمانشاه شد

پُر بازدید های بیست و ششم فروردین خبرگزاری صدا و سیمای فارس

گزارشی از روند فعالیت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

تایید اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

نگاهی به کتاب های ممنوعه | عمران دسترس

تسلیت رسانه پرسون در پی درگذشت مادر همسر پدرام پاک آیین، نماینده مدیران مسئول رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها

توسعه انقلابی پهن باند، شفافیت برای دسترسی به اطلاعات و حمایت از شکل گیری یونیکورن

سامانه ثبت نام تزریق واکسن کرونا برای پرستاران

شهادت 2 مرزدار منطقه بلوچستان

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام

روزه گرفتن در بارداری

تدارک 6 برنامه برای انتخابات ریاست جمهوری/ انتخاب دکور «مناظره» از میان 42 طرح

وزیر بهداشت: اجازه شکاف بین 2 مولفه یگانه «دین و سلامت» را نخواهیم داد

دولت«بایدن» تعهد خود را به فشار حداکثری «ترامپ» نشان داد

نظر جلایی پور درباره مشی فکری بهزاد نبوی /حمایت اصلاح طلبان از آقای روحانی در 92 و 96 کار خوبی بود

بررسی تکمیل آزادراه شرق اصفهان با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی و نماینده اصفهان

استراتژی اصلاح طلبان برای جلب اعتماد عمومی

به دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم

استاد آران و بیدگلی، مجوز آموزش قرآن را در خارج از کشور به دست آورد

دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم فراخوان داد

ابراز نگرانی اروپا از تصمیم ایران درباره غنی سازی

بررسی حادثه نطنز در مجلس با حضور وزیر اطلاعات

نهایی شدن قرارداد خرید 60 میلیون دز واکسن اسپوتنیک از روسیه

​حمایت از خانواده زندانیان توسعه می یابد

امر رهبری در حمایت از تولید محقق خواهد شد

محدودیت های کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی تمدید شد

گفتگو با ابراهیم اصغرزاده؛ تکرار ناکامی ها و امیدها!

آرزوی دقیقه نودی یک شهید برای پدرش

توییت آشنا درباره مذاکرات وین و برداشتن حصر ایران

مجمع نمایندگان ادوار مجلس، خرابکاری سایت نطنز را محکوم کرد

محدودیت های شهرهای قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده تمدید شد

آبشار چِلی؛ شهرستان علی آبادکتول

برای تبدیل زندان به آموزشگاه نیکی ها، نیازمند آموزگاران تربیتی هستیم

ویژه برنامه قرآنی مرکز اسلامی انگلیس با همکاری صداوسیما

استخدام مسئول دفتر و امور اداری در یک شرکت معتبر در یزد

مهران پندار به عنوان چهره برتر هنر انقلاب اسلامی هرمزگان معرفی شد

اولین تصویر از دو شهید مرزبانی سراوان منتشر شد

وزیربهداشت: واکسیناسیون با پوشش بالا تا 20 روز دیگر انجام می شود

تمهیدات بهداشتی برای زیارت روزه داران در حرم مطهر رضوی

سیدحسن خمینی کاندید انتخابات ریاست جمهوری 1400 نمی شود

به دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم

ایجاد شعبه ویژه در دادسرای همدان برای مقابله با روزه خواری/قرارگاه رمضان با هدف مبارزه با روزه خواری در همدان تشکیل شد

روایت رییس سابق نطنز از اخراج دانشمندان هسته ای

مجمع جهانی بیداری اسلامی اقدام خرابکارانه در سایت غنی سازی نطنز را محکوم کرد

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از تصمیم ایران مبنی بر غنی سازی 60 درصدی

2 مرزدار سیستان و بلوچستان شهید شدند

طرح مهرواره محله همدل در خراسان جنوبی اجرا می شود

سیاست کشور در برجام مشخص است | اهم اخبار رسا

سامانه ثبت نام تزریق واکسن کرونا برای پرستاران

خوانشی از پیدایش و تداوم حیات جریان ماسونی در ایران

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام/گفتگوهای فنی ادامه دارد

آبشار عاطفه ها، جمعیتی بالغ بر 321 هزار نفر در کشور را تحت پوشش قرار داده است

کفشای مامانشو پوشیده

عراقچی: به دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم

بررسی تکمیل آزادراه شرق اصفهان با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی و نماینده اصفهان

گزارش روز ملی منابع انسانی ، حرفه ای گرایی و اخلاق حرفه ای ، راه برون رفت ازمعضلات و مشکلات کنونی

روسیه ماحصل نشست کمیسیون مشترک برجام را مثبت ارزیابی کرد

آیه های حیات| بازخوانی کتاب«طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن»؛ ایمان

آیه های حیات| بازخوانی کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن»؛ ایمان

نماینده روسیه ماحصل نشست کمیسیون مشترک برجام را مثبت ارزیابی کرد

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین/ ادامه گفت وگوهای فنی در نشست های کارشناسی

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین/ ادامه گفت وگوهای فنی در نشست های کارشناسی

احمدی نژاد یک رابط با خاندان رفسنجانی دارد

تازه ترین خبر از همسان سازی حقوق کارمندان

مهار کرونا نیازمند عزم عمومی

دانش آموزان بلوغ فرهنگی و سیاسی خود را در انتخابات نشان می ‍دهند

تایید قانون انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

فعالیت های دینی باید از طریق فضای مجازی تداوم یابد

امیرآبادی: افزایش بودجه های استان قم در قانون 1400/مناطق محروم ساماندهی استان می شوند

توییت معاون دفتر رییس جمهوری درباره دغدغه روحانی برای واکسن کرونا

خبر از گردباد های فتنه انگیز

وزیر خارجه اتریش: فرصت برای احیای برجام محدود است

توجه به تاثیرگذاری گسترده آموزش و پرورش در سلامت و امنیت انتخابات

دعوت به همکاری در تولید زیورآلات

عراقچی: اعضای برجام باید یکصدا و بدون ملاحظات سیاسی حادثه نطنز را محکوم کنند/ هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی بدنبال اتلاف وقت نیست/ غنی سازی 60 درصدی با هدف رفع برخی نیازهای کشور در حوزه پزشکی انجام گرفت

کارگرتولیدی نایلون

نیازمند سرمایه.

بازاریاب فروش داروخانه

واکنش سخنگوی ناجا به تحریم برخی فرماندهان ناجا

طرح رمضانی دیوارنگاره میدان ولیعصر/ عکس

تایید اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

پایان نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین | عراقچی: دنبال اتلاف وقت نیستیم

قصه بانویی که در سیزده سالگی خیّر می شود

امکان سنجی سرمایه گذاری در منطقه مریوان

برگزاری دوره آموزشی زبان انگلیسی و عربی برای طلاب لرستانی

رابط احمدی نژاد با خانواده آیت الله هاشمی لو رفت

ماه مبارک رمضان بستری برای مواسات و کمک های مؤمنانه

همه تحریم های آمریکا لغو نمی شود

کتاب «قرآن و خرافه ستیزی» منتشر شد

بایدن: ان شاء الله مراسم سنتی عید فطر در کاخ سفید را سال دیگر به طور حضوری جشن بگیریم

تصویب طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

پندار غلط و خیال بافی در دین اسلام مذموم است

مجمع جهانی بیداری اسلامی اقدام خرابکارانه در نطنز را محکوم کرد

آنچه در نشست کمیسیون مشترک برجام گذشت

شهادت 2 مرزدار سیستان و بلوچستان

تقویت ویژه نیروی دریایی سپاه در سال 99/ از تحویل پُرتعداد پهپاد و قایق تندرو تا ناو اقیانوس پیما

تقویت ویژه نیروی دریایی سپاه در سال 99/ از تحویل پُرتعداد پهپاد و قایق تندرو تا ناو اقیانوس پیما