مطالب مرتبط:
اعتماد اجتماعی مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران
مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خلخال افزایش یافت
بی اعتمادی مانع مشارکت مردم در بحران ها | نقش شهروندان در بحران ها چیست؟
آغاز به کار همایش ملی «آموزش در دوران کرونا؛ فرصت ها، چالش ها و دستاوردها» در شیراز
محسن هاشمی: در بحران اقتصادی بسیار بدی قرار داریم/ تنها رییس جمهوری که نگفت اختیاراتم کم است، آیت الله هاشمی بود
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 02:252021-03-03سياسي

مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران


رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با انتقاد نسبت به نگاه سنتی اجتماع در مواجه با بحران، چالش های مهم در جلب مشارکت مردمی هنگام بحران را تشریح کرد.

- شدید و شهرنشینی کنترل نشده و باعث شده است انسان در دنیایی سرشار از عدم قطعیت و ریسک زندگی کند.

کرمی محمدی افزود: علاوه بر موارد مطرح شده می توان مشکل جدی تغییرات آب و هوایی که جدیدا مطرح شده و مناقشات و مسائلی که خود انسان ها برای خودشان ایجاد می کنند را نیز افزود.

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه در خصوص تاب آوری یک سند بین المللی قابل قبول به نام سندای وجود دارد، عنوان کرد: تمام کشورها در قالب این سند باید در یک بازه زمانی مشخص اقداماتی را در راستای تاب آوری خود انجام دهند.

چارچوب این سند امروزه در دنیا به عنوان مهم ترین چارچوب جهانی کاهش خطرپذیری شناخته می شود و زیرمجموعه آن یک کمپین تاب آوری شهرها در نظر گرفته شده است که دارای 10 اصل اساسی برای رسیدن به تاب آوری است.

وی با تاکید بر این که موضوعات انسانی و اجتماعی پس از وقوع بحران موضوع اصلی برای مدیریت بحران است، گفت: تلفات، خسارات و سرویس دهی هایی که از دست می رود منجر به مشکلات روحی روانی درازمدت شهروندان می شود و باید برای آن ها به صورت علمی فکری اندیشیده شود.

کرمی محمدی با اشاره به کمبود توسعه فرهنگ ایمنی و خود امدادی در میان شهروندان عنوان کرد: دیدگاه بسیار سنتی نسبت به این موضوع وجود دارد و شهروندان نسبت به آن بی توجه هستند به گونه ای که با وقوع یک زلزله کوچک مردم کاملاً سردرگم می شوند و تنها راه چاره را فرار از تهران می دانند که این خود مشکلات بعدی را ایجاد می کند.

رییس سازمان مدیریت بحران تهران با انتقاد از عملکرد صداوسیما در اطلاع رسانی و آموزش به مردم در خصوص ایجاد فرهنگ مواجهه با بحران عنوان کرد: از سوی دیگر باوجود گذشت بیش از یک سال از تصویب قانون جدید مدیریت بحران و تهیه حدود 25 آیین نامه اجرایی آن، این آیین نامه ها هنوز به تصویب نرسیده است و حتی هنوز یک جلسه ستاد ملی مدیریت بحران تشکیل نشده است.

درنتیجه این قانون باوجود تصویب و ابلاغ شدن همچنان اجرا نمی شود و از سوی دیگر با توجه به اینکه آیین نامه ها حاوی رویکردهای جدید و تجربه نشده هستند اکنون در صورت وقوع بحران، سازمان ها نمی دانند بر اساس قانون جدید به چه صضورت باید با یکدیگر هماهنگ شوند.

وی افزود: درنتیجه یک چالش جدی در خصوص قانون وجود دارد.

از سوی دیگر کمبود اعتماد اجتماعی به ارگان های رسمی از چالش های مهم ما در جلب مشارکت مردمی هنگام بحران است.

از دید بنده باید برای مواجهه با این موضوع به سرعت فکری اندیشیده شود زیرا در صورت وقوع بحران مشکلات جدی ایجاد می شود.

پرویز پیران استاد دیداری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیئت مدیره آکادمی سوییس برای توسعه به عنوان دبیر وبینار با تاکید بر مشارکت مردم در بحران های شهری مطرح کرد: اگر Disaster را مصیبت ترجمه کنیم باید بگویم جامعه ایرانی ازنظر تاریخی با مصیبت آشنایی دارد.

این موضوع نه تنها از جنبه مذهبی بلکه در زندگی روزمره نیز وجود داشته است.

پیران عنوان کرد: زمینه مدیریت بحران بسیار گسترده است به گونه ای که امروزه با 7 مصیبت جمعی مواجه هستیم که بسیاری از آن ها براثر دست کاری های بشر ایجادشده است.

این استاد جامعه شناسی گفت: شاید به همین دلیل است که از میان اصول 10 گانه کمپین تاب آوری درج شده در سند سندای شش مورد مستقیم و 4 مورد آن به صورت غیرمستقیم به موضوعات اجتماعی و فرهنگی مرتبط است.

این بیانگر این است که موضوعات اجتماعی و فرهنگی تا چه حد مورد بی توجهی قرارگرفته و رشته علوم انسانی در کشور ما توان بحث در این زمینه را ندارد زیرا می خواهیم رشته های علوم انسانی حرف ما را بزنند و تحقیقات دیالکتیک انتقادآمیز انجام ندهند لذا توانایی ورود به این بحث ها در کشور ما وجود ندارد.

پیران با تاکید بر اینکه حافظه و سندی در خصوص ثبت تجربیات زلزله ها و مسائلی که در کشور رخ می دهد، وجود ندارد عنوان کرد: گویا در هر زلزله که در کشور رخ داده است همه بی هوش می شود و در زلزله بعدی به هوش می آیند و شاهد تکرار یک الگوی واحد در تمامی این مسائل هستیم.

دبیر وبینار مشارکت مردمی و بحران های شهری افزود: اگر تمامی این موارد را به موضوع سقوط سرمایه اجتماعی و مستعد بودن جامعه ایران به لحاظ تاریخی برای مصیبت اضافه کنیم، می بینیم مردم ما هنگام وقوع بلایا درست برعکس آنچه دستورالعمل ها حکم می کند، عمل می کنند و برداشت آن ها از ایمنی باعث می شود که تعداد کشته ها و زخمی ها افزایش یابد.

از سوی دیگر با فقدان همکاری موثر سازمان ها و نهادها مواجه هستیم.

اینجاست که باید به این نکته دقت کرد که مشارکت باید از لایه های پایین اجتماعی آغاز شود در غیر این صورت مردم مشارکت نمی کنند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه در همه زمینه های زندگی اجتماعی در ایران نیازمند تغییر نگاه و بازاندیشی برای جلب مشارکت فعال و واقعی مردم هستیم، گفت: بدون شک موضوعات و مسائل اجتماعی ایران را از طریق الگوهای سنتی نمی توان برطرف کرد.

امروز در چهارمین مرحله توسعه شهری ایران و شکل گیری کلان شهرها که حدود یک چهارم جمعیت ایران تنها از هشتگرد تا دماوند متمرکزشده است مشاهده می کنیم که تبعات این تراکم جمعیت با اقتضائات دنیای مدرن و سابقه جامعه ایران درگذشته تطابقی ندارد، به همین دلیل است که نیاز به بازنگری داریم.

وی تاکید کرد: جامعه ایران راجب بحران های شهری دغدغه جدی دارد این در حالی است که جامعه هنوز به صورت بصری به بحران نگاه می کند؛ مثلاً آلودگی هوا را به صورت کوتاه مدت می نگرد که با یک وزش باد به فراموشی سپرده می شود، در تابستان همه بر موضوع کمبود منابع آبی متمرکز می شویم اما باگذشت فصل تابستان آن را به فراموشی می سپاریم.

عضو هیئت مدیره علمی آکادمی سوییس برای توسعه خاطرنشان کرد: نگاه به بحران در کشور ما به صورت موردی است و خبری از مشارکت فعال و واقعی مردم نیست همچنین فاصله زیادی بین عمل و باور مردم وجود دارد زیرا مردم برای قرن ها مسئول نبودند.

به همین دلیل است که مردم منتظر راه حل های موردی و لحظه ای از جانب ساختار کلان کشور و دولت می مانند.

پیران تاکید کرد: برای حل این موضوع باید جریان های پایدار اجتماعی ایجاد کرد تا نحوه برخورد با بحران ساختار و سازمان یابد.

وی گفت: بحث اصلی بر سر این است که چگونه می توان از تهدیدها، فرصت بسازیم تا درنهایت منجر به دعوت مردم به مشارکت و الگوهای جدید مشارکت بر پایه انتقال قدرت باشد.

وی در بخش پایانی از صحبت های خود با تاکید بر اینکه سازمان های مردم نهاد سازمان های غیرسیاسی هستند، تاکید کرد: اگر در سازمان هایی همانند شورایاری ها شاهد نظرات متفاوت نباشیم به این معنی است که این سازمان ها مسئله محور نیستند.

در ادامه مظفر صرافی استاد و مدیر گروه شهرسازی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به افزایش تعداد بحران ها و طبیعی بودن روند تکرار آن ها در سطح جهان عنوان کرد: برای حل بحران ها باید به آن ها به صورت ریشه ای نگریست.

راه حل اصلی و کلید مدیریت بحران ها، مشارکت مردمی با حس تعلق محلی است.

وی تاکید کرد: مشارکت مردمی تنها با زورِ بازو و هزینه کرد ایجاد نمی شود بلکه از طریق تفکر و تصمیم گیری ایجاد می شود درنتیجه باید به موضوعی تحت عنوان حکمروایی اشاره کرد؛ یعنی تصمیم گیری در حوزه همگانی با حضور تمام افراد تحت تاثیر و دخیل.

صرافی خاطرنشان کرد: اگر قرار است بسیج منابع مهم اتفاق بیفتد باید رو به سوی مردم آورد و اگر قرار است رو به سوی مردم آوریم باید با سیستم حکمروایی تصمیم گیری ها انجام شود.

در ادامه زهیر متکی عضو هیئت علمی و مسئول گروه بازسازی پس از سانحه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی به ارائه تجربیات و مطالعات خود در خصوص تحقق مشارکت و برنامه ریزی و اسکان پس از سانحه در ماچیزوکوری ژاپن ارائه داد.

همچنین ساسان مومنی مشاور مهاجرت های بین المللی سوانح به ارائه مطالبی در خصوص عدالت محیطی و اجتماعی در شرایط بحران با تاکید بر نقش زنان پرداخت و عنوان کرد: بحران های شهری همواره با نابرابری های محیطی همراه بوده است و اثرات این نابرابری ها را افزایش می دهد به گونه ای که اقشار آسیب پذیر متحمل مضرات بیشتری می شوند.

وی با تأکید بر اینکه پس از وقوع بحران بلافاصله به ارزیابی نیازها می پردازیم عنوان کرد: این در حالی است که باید به ارزیابی منابع پرداخت و منابع پیش از آغاز بحران باید شناسایی شود.

مومنی با اشاره به اینکه جلب مشارکت مردمی از لایه های پایین و پروژه های کوچک مقیاس ممکن است، تاکید کرد: یکی از این منابع زنان هستند.

زنان و کودکان 14 برابر بیشتر از مردان جان خود را در بلایا و مصیبت ها از دست می دهند این در حالی است که تلاش و همکاری آن ها برای تامین غذا و بهداشت بیشتر است.

مشاور مهاجرت های بین المللی سوانح خاطرنشان کرد: درصورتی که بر شرایط دوگانه زنان در بحران تمرکز کنیم می توانیم ضمن کاهش آسیب پذیری آن ها از ظرفیتشان نیز برای باز توانی استفاده کنیم.

درنتیجه در شرایط اضطرار به جای درمانده دیدن زنان باید به آن ها با نگاهی کمک کننده و به عنوان یک ظرفیت نگریست.

در پایان شاهین شاپوری متخصص پژوهش های میدانی سوانح و بازسازی به ارائه صحبت هایی در خصوص مطالعات اخلاقی و اهمیت آن در بحران های شهری پرداخت و تاکید کرد: بحران به مثابه یک ضربه، نقاب ظاهری جامعه را برمی دارد.

شاید به این دلیل که آمار قانون شکنی در چنین شرایطی افزایش می یابد.

این متخصص پژوهش های میدانی سوانح و بازسازی تاکید کرد: به دلیل شرایطی که ایجاد می شود، حضور نیروهای غیر بومی، وجود عنصر گمنامی و کاهش مکانیسم های قانونی، شرایط قانونی شکنی ایجاد شود اما قانون شکنان، آسیب دیدگان نیستند.

وی با تاکید بر اینکه جامعه ایران سرعت بالایی برای انطباق با بحران دارد خاطرنشان کرد: جامعه ایرانی با سیر تاریخی بحران بیگانه نیست.

متخصص پژوهش های میدانی سوانح و بازسازی خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن اخلاق به عنوان بستری برای تفکیک خوب از بد و تبدیل گزاره هایی از اصول و ارزش ها می توان به مجموعه ای از هنجارها و درنهایت بایدها و نبایدها دست پیدا کرد.

اظهار کرد: سوانح در کنار ایجاد شرایط بحرانی فرصت هایی نیز به وجود می آورند.

هنگام آشوب به دلیل نمایان شدن بطن واقعی جامعه، زمان مناسبی برای مطالعه هنجارهای حاکم بر روابط میان فردی ایجاد می شود.

لذا از مطالعه گفتمان های مختلف اخلاقی می توان شاخص های کارآمد را استخراج کرد وی تاکید کرد: ماهیت مصائب جمعی متفاوت است اما معمولا واکنش اجتماعی نسبت به آن ها یکسان است.

بررسی نظریه دوراهی های اخلاقی پیش از وقوع سانحه می توان تا حدودی منجر به تدوین مدل های کلی برای نحوه مدیریت بحران در سوانح احتمالی آینده شود.


کلید واژه ها: سازمان مدیریت بحران شهر تهران - بحران - مدیریت بحران - مشارکت مردمی - تاب آوری - رییس سازمان - سازمان مدیریت بحران - شهر تهران - رییس سازمان مدیریت - تغییرات آب و هوایی - مهم ترین - سازمان مدیریت - مشارکت - آوری - سازمان - مدیریت - تهران - مردمی - انسان - هنگام - بین المللی - بازه زمانی - آب و هوایی - دنیا - رییس - خطرپذیری - شهرنشینی - چالش - انسان ها - تغییرات

آخرین اخبار سرویس:
واکنش دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به گزارش فارس/امیدوارم نهادهای متولی محیط زیست چشم بر این جنایت نبندند

2 مرزدار سیستان و بلوچستان شهید شدند

پایگاه های انتقال خون استان کرمان در ماه رمضان فعال هستند

«معنای زندگی در خوانش انتقادی نیچه، کامو و سارتر» به زودی منتشر می شود

تمدید محدودیت های شهرهای قرمز و نارنجی

برنامه های قرآنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم در ماه مبارک رمضان چیست؟

رییسی: ما مصمم به حمایت از تولید هستیم

ظریف: بایدن تنها تعهدش به فشار حداکثری ترامپ را نشان داده است

نماینده روسیه: برداشت کلی از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین مثبت است / اگر لازم باشد دوباره نشست تشکیل می شود

کوتاهی هیچ فردی در زمینه پیگیری مطالبات مردم پذیرفته نمی شود

تصاویر/ محفل قرآنی ماه رمضان در حرم امیرالمومنین و امام حسین (علیهما السلام)

پویش مردمی واجب فراموش شده در مشهد مقدس

شبهای رمضان با برنامه قرار سحر همراه اول

استخدام طراح و گرافیست

چرخکار زیگزال و میاندوز و ساده کار نیازمندیم

نماز جمعه بار دیگر در سراسر استان اردبیل تعطیل شد

جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا

تشدید محدودیت های کرونایی در قرچک و آغاز فعالیت گسترده گشت های نظارتی

به میدان نیامدن ابراهیم رییسی اجماع اصولگرایان را سخت می کند

اخذ تست کرونا از 34 هزار مسافر ورودی به کشور

چه تعداد اسلحه غیرمجاز در کشور وجود دارد؟

سخنگوی کمیسیون اجتماعی: طرح بازنشستگی پیش از موعد به مرکز پژوهش ها رفت

پیام تسلیت معاون مطبوعاتی به پدرام پاک آیین

شماره اول دوفصلنامه «الفکر السیاسی الاسلامی» منتشر شد

افرادی که کرونا گرفتند و بهبود یافتند می توانند روزه بگیرند؟ +فیلم

دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم فراخوان داد

استفتای جدید از رهبر انقلاب درباره تزریق واکسن هنگام روزه داری

تزریق واکسن، روزه را باطل می کند؟

تمدید محدودیت تردد تا پایان هفته آینده

جنیفر لوپز و الکس رودریگز رسماً جدا شدند

مجمع جهانی بیداری اسلامی اقدام خرابکارانه در نطنز را محکوم کرد

ابراهیم رییسی: مصمم هستیم فرمان رهبری را در حمایت از تولید محقق کنیم

نشست هم اندیشی اصحاب تولید با رییس قوه قضاییه

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

افشای جزییاتی از خسارت های حادثه نطنز+فیلم

رییس میز توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی: تربیت پژوهشگر در زمینه معنویت پژوهی از اولویت های ماست

نظر قوه قضاییه در خصوص مرگ مشکوک آزاده نامداری+فیلم

شهادت 2 مرزدار منطقه بلوچستان

افتتاح شرکت پالایش پارسیان سپهرشهرستان مهر-فارس

ظریف: دولت «بایدن» تعهد خود را به فشار حداکثری «ترامپ» نشان داد

ظریف: دولت بایدن تعهد خود را صرفا به فشار حداکثری ترامپ نشان داد

پذیرشگر آقا برهی هتل و نیروی خدمات

نیروی خدماتی خانم

شاگرد یا استاد کار مکانیک

اعلام جزییات و محورهای همایش ملی «معنویت و علوم اسلامی»

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل در یک شرکت فروشگاه های زنجیره ای در تهران

سخنگوی کمیسیون اجتماعی: طرح بازنشستگی پیش از موعد به مرکز پژوهش ها رفت

استخدام مدیر دیجیتال مارکتینگ در حیات پوشش اکسیژن پاک در تهران

چه تعداد اسلحه غیرمجاز در کشور وجود دارد؟

پیش بینی افزایش دوبرابری سؤالات مردمی در ماه رمضان؛ رییس مرکز ملی پاسخگویی به سئوالات دینی مطرح کرد

نماز جمعه بار دیگر در سراسر استان اردبیل تعطیل شد

پیام تسلیت لاریجانی به پدرام پاک آیین

سیاوش خیرابی و آرامش ساحل + عکس

دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم فراخوان داد

بیش از 51 درصد منازل روستایی خراسان جنوبی مقاوم سازی شد

اهمیت جمهوریت در نگاه امام خمینی (س)

رشوه خواری به شیوه محمدرضا شاه!

بیماران غیر اورژانسی در بیمارستان های البرز پذیرش نمی شوند

درد دل تولیدکنندگان با رییس قوه قضاییه/ رییسی: ما مصمم به حمایت از تولید هسیتم

اصلاح و تربیت زندانیان با همکاری طلاب حوزه های علمیه

حسابرسی از اروپا برای نقض حقوق ایرانیان؛ قتل کودکان با تحریم دارو در کدام اسناد حقوق بشری آمده است؟

مدت زمان اعمال جایزه خوش حسابی شهروندان بوشهری تمدید شد

ظریف: ایران سربلند شد، بایدن به ترامپ تعهد دارد

ظریف: دولت بایدن همچنان به فشار حداکثری متعهد است

مراسم بیستمین سالگرد رحلت آیت الله مروج

امام جمعه میبد: سند جامع توسعه بیمارستان 20 ساله تهیه شود

استخدام کارشناس ارشد برنامه نویسی asp.net در گروه فناوری ایتانت در اصفهان

استخدام نیروی آشپزخانه، سالن، صندوقدار و پیک

جذب نیروی کارباانگیزه دربیمه سامان

یک نفر خانم جهت کار در بخش اداری تولیدی مبلمان

اعلام الویت های آتیه صبا در سال 1400

آیین جزءخوانی قرآن کریم

معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیرو های مسلح، روز ارتش را تبریک گفت

دولت«بایدن» تعهد خود را به فشار حداکثری «ترامپ» نشان داد

اعطای نشان فداکاری به شهید «علی اصغر میرزایی چقاکبودی»

چه بد کرداری ای چرخ چه کج رفتاری ای چرخ

جنیفر لوپز و الکس رودریگز رسماً جدا شدند

آقای شریعتمداری چرا به عراقچی و تیم مذاکره تهمت می زنی؟

لبّیک همگانی به ندای الهی/ نوشتار حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

آقایان به جای محدود کردن محافل دینی جلوی مسافرت های نوروز را می گرفتند

کیفرخواست علیه 3 عضو گروه الاحوازیه در دانمارک

مقاوم سازی 51 درصد منازل روستایی خراسان جنوبی حرکت جهادی است

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین | گفتگوهای فنی ادامه دارد

شب های رمضان با برنامه قرار سحر همراه اول

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام/گفتگوهای فنی ادامه دارد

اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

کارگزاران دولتی باید متخصص و کارآمد باشند/ دولت از صندوق های قرض الحسنه حمایت کند

بررسی وضعیت حجاب و عفاف در قم

راه اندازی بالگرد اورژانس هوایی بروجرد به زودی

مجمع جهانی بیداری اسلامی اقدام خرابکارانه در نطنز را محکوم کرد

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا: غنی سازی 60 درصدی از سوی ایران نگران کننده است

متن دعا و اعمال مخصوص شب و روز اول ماه رمضان+دانلود صوت و ترجمه

دولت بایدن، فقط تعهدش به فشار حداکثری ترامپ را نشان داده است

دید زدن حمام زنانه توسط دو برادر پلید تهرانی / عکس

توصیه ظریف به بایدن

استاندار خراسان رضوی: با مقاومت مردم دوران فشار دشمن را پشت سر گذاشتیم

جذب یک نفر نیروی آقا و یک نفر نیروی خانم

استخدام سرپرست حسابداری آقا در پاک چوب خراسان در خراسان رضوی

وزیر بهداشت وارد کرمانشاه شد

اصلاح طلبان هنوز درباره انتخابات به نظر واحدی نرسیدند

مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران

مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران