مطالب مرتبط:
ویترین روزنامه ها/دلایل«آرمان ملی» درباره خلأ شادی و نشاط در جوانان/ پیامدهای اجتماعی و روانی کلیپ مبتذل یک خواننده خارج نشین به روایت«آفتاب یزد»/ گزارش نگران کننده«ایران» درباره شلوغی بازار تهران در اوج گیری دوباره کرونا
غرس نهال به یاد قهرمان ملی، علی انصاریان
حمایت شدید کاپیتان سابق تیم ملی از علی کریمی
حمایت شدید کاپیتان سابق تیم ملی از علی کریمی
علی خدادادی دوباره سبزپوش شد
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 16:172021-03-03سياسي

روایت علی رهبری از یک مسیر اشتباه/ این ارکستر واقعاً «ملی» است؟


یک آهنگساز و رهبر ارکستر که طی سال های گذشته مدیریت هنری و رهبری ارکستر سمفونیک تهران را به عهده داشته، از عملکرد این مجموعه ها به ویژه ارکستر ملی ایران انتقاد کرد.

- علی رهبری آهنگساز و رهبری ارکستر که طی سال های گذشته به عنوان مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران به فعالیت مشغول بوده و سرانجام نیز با استعفا از سمت خود کناره گیری کرد، در گفتگو با خبرنگار مهر" درباره عملکرد ارکسترهای دولتی به ویژه ارکسترهای زیر مجموعه بنیاد فرهنگی هنری رودکی بیان کرد: مواردی که به آن اشاره می کنم به هیچ عنوان دلیلی برای پست و مقام گرفتن دوباره در ایران نیست، چرا که نه نیاز مادی به حضور در این ارکسترها دارم و نه مایلم دیگر با این شرایط با ارکسترهای دولتی همکاری کنم.

حتی در این مورد هم چندی پیش دعوت شدم تا به عنوان رهبر مهمان در ارکسترها حضور داشته باشم اما قبول نکردم چون واقعاً به این ها نیازی ندارم و اگر یک بار 15 سال پیش و یک بار دیگر 5 سال پیش به ارکسترها ملحق شدم فقط و فقط هدفم کمک به ارکسترهای ایران بود.

کلاهی که با ارکستر ملی بر سر همه رفت! مدیر هنری و رهبر اسبق ارکستر سمفونیک تهران با انتقاد از عملکرد ارکستر ملی ایران در مقایسه با فعالیت ارکستر سمفونیک تهران طی سال های اخیر گفت: متاسفانه عبارت ارکستر ملی کلاهی بود که بر سر همگی گذاشتند چون این عبارت با در نظر گرفتن شاکله اصلی یک مجموعه از سازهای کلاسیک با مولفه های موسیقایی ارکستر سمفونیک فقط در ایران وجود دارد.

چون این ارکستر به هیچ وجه ارکستر ملی نیست.

این ارکستر، یک ارکستر سمفونیک کوچک است که در مقابل یک ارکستر سمفونیک تهران فعالیت می کند.

فعالیتی که نسبت به ارکستر سمفونیک تمرکز کمتری دارد و تعدادی از هنرمندان هم در آن به عنوان شورا یا مشاور همکاری می کنند که دستمزدهایی نیز به آنها پرداخت می شود.

من با اطمینان می گویم که این یک اشتباه بزرگ است که برخی از ناآگاهی برخی دیگر سوءاستفاده کرده و عنوان ارکستر ملی را به مخاطبان معرفی می کنند.

در این میان وزیر، معاون وزیر، دفتر موسیقی و بنیاد رودکی هم هیچ گناهی ندارند چون آنچه در این میان مورد توجه قرار گرفته منفعت خواهی برخی ها برای نگه داشتن این ارکستر است که امیدوارم شرایطی بهتر این پیدا کند.

آنچه به عنوان ارکستر ملی برای مخاطبان عرضه شده یک دروغ بزرگ است که به خورد مردم داده شده و اصلاً نمی تواند دربرگیرنده یک مفهوم ملی برای ارکستر ایرانی باشد وی افزود: همین چند وقت پیش بود که به تعدادی از عکس های منتشر شده در خبرگزاری ها از جدیدترین کنسرت های ارکسترهای دولتی به ویژه ارکستر ملی نگاه می کردم و می دیدم بسیاری از این هنرمندان نوازنده در ارکستر سمفونیک تهران هم حضور داشته و دارند.

فقط فرق حضورشان با ارکستر سمفونیک اجرای قطعاتی در حال و هوای موسیقی ایرانی با سازهای جهانی و البته تعداد محدودی ساز ایرانی در درون ارکستر بود.

موضوعی که بنده طی زمان حضورم در ارکستر سمفونیک تهران نیز با جناب فخرالدینی در ارتباط بودیم و نوازنده ها را بین دو ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تفکیک می کردیم.

پس بازهم تکرار می کنم که آنچه به عنوان ارکستر ملی برای مخاطبان عرضه شده یک دروغ بزرگ است که به خورد مردم داده شده و اصلاً نمی تواند دربرگیرنده یک مفهوم ملی برای ارکستر ایرانی باشد.

رهبری تصریح کرد: چیزی که هم در این زمان و هم در زمان حضورم در ایران مورد توجهم بود و هست و البته در آن زمان کارها را آغاز کردم، مبتنی بر این نکته بود که هر کشوری برای ساماندهی یک ارکستر درجه یک مختص خود ارکستر سازهای ملی آن کشور را تشکیل می دهد.

شرایطی که من در زمان حضورم در ایران با همراهی هنرمندانی چون اسماعیل تهرانی، حمید متبسم و تعدادی از نوازندگان با مهارت نوازندگی ساز ایرانی آغاز کردم و ارکستری با نام ارکستر سازهای ملی را در بنیاد رودکی تشکیل دادم اما گروهی متاسفانه از همان دوران که با ایده های بنده آشنایی نداشتند و مشغول برنامه های خودشان بودند به بهانه های مختلف مانع از استمرار این حرکت شدند.

چرا همین بودجه کم را بین دو ارکستر تقسیم می کنند؟ این رهبر ارکستر در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: متاسفانه به دلیل کمبود منابع مالی و بودجه در کل کشور چند سالی است که بودجه ارکسترها هم کاهش زیادی پیدا کرده است.

اما جالب اینجاست که همین بودجه کم را بین دو ارکستر به بهانه اینکه یکی ارکستر سمفونیک تهران و دیگری ارکستر ملی است تقسیم کرده اند.

در حالی بنده از نزدیک شاهد بوده ام که بنیاد رودکی به هیچ عنوان امکانات کامل دو ارکستر را با هم ندارد و من نمی دانم چرا بودجه ای که حتی برای یک ارکستر هم کم است بین دو ارکستر تقسیم می شود.

اتفاقاً این موارد یکی از مهم ترین عناصری بودند که باعث شد من ایران را ترک کنم.

چرا که اصلاً قرار نبود ماجرا به این شکل هدایت شود.

در واقع برنامه ریزی ها نیز به گونه ای چیده شده بود که درآمد ارکستر به قدری بالا و عالی باشد که ما بتوانیم یک ارکستر به نام ارکستر سمفونیک ملی راه اندازی کنیم که با آن هم موافق شده بود و مدتی هم با همین عنوان کار کردیم چون می خواستیم نوازندگان این ارکستر ها بتواند از همین حقوق زندگی کند.

موضوعی که اکنون در ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران به هیچ عنوان دیده نمی شود.

در تمام دنیا نحوه مدیریت ارکسترها و تیم های حرفه ای فوتبال از یک شکل مدیریتی برخوردارند.

آن شکل واحد چیست؟ آن شکل واحد همانی است که این مجموعه ها هر روز تمرین می کنند، هر هفته با رهبران مختلف برنامه و کنسرت اجرا می کنند وی با بیان اینکه بیش از 45 سال است در ارکسترهای مختلف ایرانی و خارجی به عنوان رهبر ارکستر حضور داشته اظهار کرد: آن زمان که من ایران بودم علاوه بر ایده ارکستر سمفونیک ملی ایران، ایده ارکستر سازهای ملی را مطرح کردم که همه در موقع شروعش مطمئن شدند این کار برای موسیقی ایرانی بسیار مهم است.

ولی بعداً کسی دنبالش را نگرفت و چون در رسته کاری برخی از دوستان نبود متاسفانه ما را از مسیر درست منحرف کردند.

بعد هم ارکستر ملی ایران را به عنوان یک ارکستر مهم ایران معرفی و مدیریت آن را نیز به عهده گرفتند.

پس بدانید همه این هایی که اشاره می کنم انتقادات من از دولت نیست چون آنها مقصر نیستند، انتقادات من از گروهی است که این بلا را سر ارکسترهای دولتی درآورده اند.

من واقعاً نه پولی می خواهم، نه مقامی می خواهم، نه نام و نشانی و نه هیچ چیز دیگر.

من فقط می خواهم این وضعیت بد باید درست شود.

البته که من با تشکیل 100 ارکستر هم موافقم هستم اما معتقدم این ارکستر ملی همچنان برای من یک واژه نامفهومی است که به نوعی کوچک شده یک ارکستر سمفونیک با حضور چند ساز ایرانی است.

وضعی که در حال حاضر دو ارکستر ها پیدا کردند درست همان چیزی است که روی میز من گذاشتند اما من قبول نکردم چون به هیچ وجه حرفه ای نیست، چون دربرگیرنده مفهوم ارکستر کامل نیست.

رهبری درباره روند فعالیت های ارکستر ملی اضافه کرد: این ارکستر ملی به اعتقاد من همان ارکستر گل های رادیو است که بنده به همراه تعدادی دیگر از هنرمندان در ایام جوانی در آن ارکستر نوازندگی می کردیم.

این ارکستر در مقاطع زمانی که اغلب هم جمعه ها بود، برنامه هایی را تولید می کرد که طیف بیشتری از مخاطبان را که آشنایی کمتری با موسیقی داشتند، به سمت خود جلب می کرد.

فعالیت این ارکستر هم به گونه ای بود که واقعاً کمتر کسی فکر می کرد که با این چارچوب در تالار وحدت کنسرت بدهد.

چون قالب کنسرت به گونه ای بود که اصلاً قراری برای اجرای صحنه ای نداشت و به اعتقاد من الان هم می بایست در رادیو پیش روی مخاطبان قرار گیرد.

شرایطی که می تواند بسیار هم مورد استقبال قرار گیرد.

ضمن اینکه بنده به هیچ عنوان با واژه ارکستر ملی مخالف نیستم اما جای این مجموعه در جایی که الان وجود دارد، نیست.

این آهنگساز شناخته شده کشورمان که علاوه بر گذراندن دوره های تکمیلی تحصیلات خود در کالج های معتبر موسیقی مدتی هم عهده دار ریاست هنرستان عالی موسیقی ملی بوده درباره روند فعالیت های ارکسترهای دولتی گفت: ارکسترهای دولتی ما چه ارکستر سمفونیک تهران و چه ارکستر ملی مشکلات بسیار بزرگی دارند و هم اکنون نیز به شکلی کاملاً آماتور مدیریت می شوند.

نکته دیگر اینکه در تمام دنیا نحوه مدیریت ارکسترها و تیم های حرفه ای فوتبال از یک شکل مدیریتی برخوردارند.

آن شکل واحد چیست؟ آن شکل واحد همانی است که این مجموعه ها هر روز تمرین می کنند، هر هفته با رهبران مختلف برنامه و کنسرت اجرا می کنند.

در ایران هم ما تلاش کردیم که چنین روندی شکل واقعی به خود بگیرد و اتفاقاً هم انجام گرفت.

ما در این مدت حدود 12 رهبر مهمان داشتیم که بر اساس آن هر هفته تمرین و در زمان بندی درست و تنظیم شده کنسرت برگزار می کردیم.

اما متاسفانه این روند حرفه ای چه در دوران پیش از حضورم و چه سال ها قبل تر هم چنین روندی را نداشت و متاسفانه فضا را به سمتی هدایت کرد که اکنون دیگر شاهد آن نظم و انضباط گذشته نیستیم.

ارکسترهای دولتی خراب بود، خراب ترش کردند! رهبری با انتقاد از روند مدیریت و برنامه ریزی ارکسترهای دولتی در ادوار مختلف آن بیان کرد: در ادوار مختلف مدیریت ارکسترها عده ای از دوستان هم هستند که هر چند وقت یک بار ماجرا را درست کنند ولی متاسفانه اغلب این عزیزان نه بلدند و نه به مدیریت ارکسترها آشنایی دارند.

به اعتقاد من تعدادی از افرادی که اکنون برای ارکسترها دلسوزی می کنند، وقتی دیدند که در سال 94 دیدند که ارکستر سمفونیک مشغول فعالیت هستند، حتی یک قدم در محل تمرین ما نگذاشتند که ببیند در مجموعه ما چه اتفاقاتی می افتد.

ارکستر ی که به اعتقاد من در این 14 ماه به شکل کاملاً حرفه ای و جهانی تمرین کرد.

ما قطعات منتخبی از ارکسترها را ضبط کردیم که بتوانیم آنها را در بازار جهانی عرضه کنیم اما هیچکس نمی پرسد که سرنوشت این آثار که درباره آن اطلاع رسانی کردیم، چه شد؟ متاسفانه برخی از این افراد شرایط ارکسترهای دولتی ما را که واقعاً خراب بود، خراب تر کردند و حتی اگر پول هم به آن تزریق شود سرنوشت چندان روشنی ندارد چون همه چیز از پایه خراب است.

وی گفت: در سه دهه گذشته اگر نگاهی بیندازید شوراهایی وجود داشته که درباره نحوه فعالیت ارکسترها تصمیم گیری کرده اند که به اعتقاد من اطلاع چندانی از ارکستر سمفونیک و موسیقی کلاسیک ندارند و جالب اینکه در تمام شوراها حضور موثری داشته اند.

جالب اینکه برخی از دوستان هم در چند سال گذشته از فلان آهنگساز و رهبر ارکستر بد می گفتند اما بعدها می بینیم این عده به تعریف و تمجید همان افراد می پردازند.

علی رهبری در بخش پایانی صحبت های خود تصریح کرد: من موزیسینی هستم که در موسیقی ایرانی بزرگ شدم و موسیقی ملی را با جان و دلم دوست دارم.

علاوه بر این عشق و علاقه سال های زیادی هم هست که در ارکسترهای مختلف ایرانی و خارجی تجربه مدیریت ارکستر دارم پس فکر می کنم صلاحیت این را داشته باشم که درباره ارکسترها به ویژه ارکسترهای کشور اظهار نظر کنم.

متاسفانه الان از بسیاری افراد درباره ارکسترها نظرخواهی کنید یا با برخی ها دوست هستند، یا دشمن هستند، یا حرفه ای قضاوت نمی کنند و یا بی طرف نیستند.

اما من تلاش می کنم بی طرف به ماجرا نگاه کنم و در همین چارچوب هم می گویم ارائه کلیدواژه هایی چون ارکستر ملی یک کار کاملاً غلط است که همان زمان نیز بنده مخالف آن بودم زیرا معتقد بودم این ارکستر اصلاً ارکستر ملی نیست.

تمام حرف من این است که این ارکسترها همیشه مریض بوده اند و هر چند وقت یک بار عده ای به عنوان پزشک آمدند که این بیمار را معالجه کنند اما نتیجه اش خراب شدن همه چیز بود.

شرایطی که این روزها با شرایط فعلی دنیا و مشکلات پیرامون آن شرایط مدیریت ارکسترهای دولتی در ایران را بسیار سخت تر و پیچیده تر کرده است.


کلید واژه ها: ارکستر سمفونیک تهران - رهبر - ارکستر سمفونیک - سمفونیک تهران - بنیاد فرهنگی هنری رودکی - رهبر ارکستر - رهبری - رهبر ارکستر سمفونیک - علی رهبری - ارکستر ملی ایران - آهنگساز - عملکرد - هنری - تهران - دولتی - گذشته - ایران - ارکستر ملی - کناره گیری - ویژه - مدیر - حضور - در ایران - خبرنگار - انتقاد - فرهنگی - فعالیت - استعفا - همکاری - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
تعیین تکلیف وضعیت 12 ملک از جهت باغ بودن یا نبودن در شورای شهر تهران

ثبت نام 330 نفر در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی روستاهای بخش مرکزی تبریز

اینستکس و استاکس نت برای آمریکا تفاوتی ندارند

تبدیل قرارداد غسالان آرامستان ها به قرارداد کارگری

ثبت نام بیش از 11 هزار داوطلب انتخابات شوراهای اسلامی روستاها در آذربایجان شرقی

«هیات آنلاین» با اجرای صابر خراسانی

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه منصوب شد

فاز اول مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال سوم خرداد افتتاح می شود

احراز صلاحیت ها رابطه مستقیمی با اعتماد مردم دارد

ویژه برنامه های افطار تلویزیون را بشناسید

اهدای 40 اکسیژن ساز و 200 بای پپ به مراکز درمانی کشور + عکس

204 نماینده مجلس: بازگشت ایران به تعهدات برجام منوط به رفع تحریم ها و تحقق شاخص های سنجش پذیر است

توسعه یافتگی تئاتر، نشان از توسعه یافتگی یک جامعه است

عراقچی عازم اتریش شد

عراقچی عازم اتریش شد

عسگری: خرابکاری نطنز محصول وادادگی و دیپلماسی التماسی دولت غرب گرا است

آقای ربیعی، پیام رسانی خارجی کلاب هاوس برای فعالیت در ایران از کجا مجوز گرفته؟

رییس شورای شهر تهران: تعداد فوتی های کرونا در تهران به 100 نفر رسیده است

طرح «اسماءُ الحسنی» در البرز رونمایی می شود

آمادگی بسیج برای همکاری با کمیته امداد در اجرای سومین مرحله پویش ایران همدل

نباید به وعده غرب و لبخند دیپلماتیک آن اعتماد کرد

کاندیداها اخلاق و قانون مداری را رعایت کنند

آزادی خواه: چرا عده ای چوب لای چرخ تولید کنندگان می گذارند؟

بیانیه 204 نفر از نمایندگان در خصوص مذاکرات هسته ای

نام نویسی 716 داوطلب درشورا های روستایی شهرستان ری

مهمترین اعمال شب اول ماه مبارک رمضان

فرصت ضیافت الهی را از دست ندهید

برپایی سلسله درس گفتارهای مجازی ویژه ماه مبارک رمضان

محمد مصدق رییس دیوان عدالت اداری شد

ابن سینا، ایرانی ترین ایرانی

آغاز فعالیت 86 آشپزخانه اطعام مهدوی در البرز

تشریح برنامه های محافل انس قاری بین المللی در مازندران

طرح ترافیک را لغو کنید / تست کرونا رایگان شود

بیانیه 204 نفر از نمایندگان در خصوص مذاکرات هسته ای قرائت شد

انتقاد از عملکرد وزارت نیرو درخصوص پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه

اهمیت شرکت حداکثری در انتخابات بررسی شد

چه رنگ کاغذ دیواری خانه را بزرگ تر نشان می دهد؟

چراغ هیئت های مذهبی خاموش شدنی نیست

خرابکاری نطنز محصول وادادگی و دیپلماسی التماسی است

آخرین جزییات از مرگ آزاده نامداری +فیلم

کلیات لایحه «اصلاح قانون صدور چک» به تصویب مجلس رسید

کمیته امداد کرمانشاه رتبه دوم کشوری برگزاری دیدارهای مردمی را کسب کرد

عراقچی عازم وین شد

برقراری مستمری بازماندگان نوادگان اناث با پدربزرگ مشمول قانون کار

دیدار وزیر خارجه روسیه با روحانی

شهرداری تهران «بر آستان جانان» را در ماه مبارک رمضان برگزار می کند

تذکر حاجی دلیگانی درباره بورس

آییین افتتاح طرح احسان رمضان

ثبت نام 907 داوطلب در انتخابات شورای اسلامی روستا های شادگان

ساعت کاری مجلس در ماه رمضان تغییر کرد

در تصمیم گیری ها اولویت با حفظ جان و سلامت مردم بوده است

مگر ما به شما ظلم کرده ایم؟

کاسم سا سنت برادری و همسایگی لرستانی ها در رمضان

لزوم بررسی چالش های انتخاباتی در زنجان

ربیعی: نظر دولت مبنی بر باز بودن کلاب هاوس است

تعیین تکلیف پرونده های بلاتکلیف شهدای محیط بان

عناوین هفته سلامت 1400 اعلام شد

ربیعی: خرابکاری در نطنز را تلافی می کنیم

عراقچی عازم اتریش شد

حق انتقام از عاملین و مباشرین خرابکاری نطنز برای ایران محفوظ است

عسگری: ایران قوی نیاز به تولید قدرت دارد

عراقچی عازم اتریش شد

دیدگاه دولت، فعالیت کلاب هاوس است

عراقچی عازم اتریش شد

جنیفر لوپز از الکس طلاق گرفت؟/ عکس

محافل انس با قرآن با حضور قاریان ممتاز در بیجار برگزار می شود

پاسخ قاطع ایران به اسراییل: اقدام خرابکارانه نطنز را تلافی خواهیم کرد

روزه داری مانع اهدای خون نیست/ درخواست لغو منع تردد شبانه برای اهداکنندگان خون

فضیلت ماه مبارک رمضان

تشکیل کارگروه تخصصی ناجا برای تحقق شعار سال 1400

ضربه ای دندان شکن به اسراییل می زنیم/ مرغ ماه رمضان تامین شود

دو انتصاب جدید در قوه قضاییه

جزییات آزمون صلاحیت بالینی دکتری دندانپزشکی/ تغییر رشته نتیجه مردودی در آزمون

اصفهان، مهد خودباوری و خلاقیت صنعت کشور/ ضرورت تحقق شعار سال در اصفهان به دلیل خودتحریمی در استان

ماجرای خشک شدن ناگهانی یک سد/چه بلایی بر سر آب سد چلو گهره آمد؟

203 نماینده مجلس از عملکرد پلیس در نوروز 1400 تشکر کردند

تنها بیمارستان خارک فاقد تجهیزات بیمارستانی!

عراقچی عازم اتریش شد

مسابقه بزرگ پیامکی کلام امیر(ع) برگزار می شود

عضو شورای شهر تهران: رخت خواب به رسانه ملی نبردیم/ 62 باغ در دوره ما نابودشد

تولیدکنندگان بروجردی 95 درصد نیاز کشور به پارچه ماسک را تأمین می کنند

واکنش اسماعیلی به شکایت مجلس از روحانی/پرونده آزاده نامداری جنایی نیست/ صدور حکم پرونده کیفر خواست عنابستانی

سی و یکمین نشست شورای هماهنگی مدیران کل شاهد و ایثارگر پنج دستگاه آموزشی برگزار شد

فقط احمدی نژاد نیست که به دنبال آشوب اجتماعی در کشور است

ربیعی: ایران حق خود را برای اقدام علیه عاملین و مباشرین خرابکاری نطنز محفوظ می داند

فرآوری اطلاعات شهدا و ایجاد بانک جامع اطلاعاتی از 6 هزار شهید قم

خرابکاری نظنز خسارت هایی به همراه داشت

تعداد فوتی های کرونا در تهران به 100 نفر رسیده است/ دولت به قول خود در تامین حمل ونقل عمومی عمل کند

توضیحات زاکانی در خصوص تحولات صورت گرفته در مرکز پژوهش های مجلس

ربیعی: وزارت اطلاعات عامل خرابکاری در نطنز را شناسایی کرده است

شفافیت وزارت بهداشت و اعتماد به مردم مؤمن شایسته تقدیر است

محسن هاشمی : گفتار درمانی و دادن وعده های بدون پشتوانه یکی از مشکلات جدی دستگاه ها است

عفو 225 محکوم امنیتی/ دادگاه «عنابستانی» به زودی برگزار می شود/ به دنبال اعتبار بخشی به اسناد رسمی هستیم/ کاهش 11 درصدی زندانیان تازه وارد/ منتفی بودن جنایی پرونده مرحومه نامداری

عراقچی عازم اتریش شد

آمادگی بسیج برای همکاری با کمیته امداد در اجرای سومین مرحله پویش ایران

دعای ورود به ماه رمضان

ساداتی نژاد: خرابکاری در سایت نطنز اوج کینه دشمن به ملت ایران است

رشد اقتصادی نیازمند امنیت اقتصادی است

اجرای طرح شهید سلیمانی برای مهار موج چهارم کرونا

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی پایان یافت/ نشست بعدی 29 فروردین

روایت علی رهبری از یک مسیر اشتباه/ این ارکستر واقعاً «ملی» است؟

روایت علی رهبری از یک مسیر اشتباه/ این ارکستر واقعاً «ملی» است؟