مطالب مرتبط:
نرخ رشد جمعیت کشور منفی شده است/ فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت!
نرخ جمعیت یک شبه بالا نمی رود | ایران در 20 سال آینده پیرترین کشور منطقه می شود
رییسی: نرخ جمعیت یک شبه بالا نمی رود/آمارها نگران کننده است
نرخ رشد جمعیت در سال 99 به 75 صدم درصد رسید
زنگ خطر کاهش رشد جمعیت کشور به صدا در آمد
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 16:002021-03-03اقتصادي

«نرخ رشد جمعیت کشور» منفی شده است/ رییسی: فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت


معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه کاهش جمعیت و تک فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد، گفت: اکنون نرخ جانشینی جمعیت به زیر 2 رسیده که به معنای منفی شدن نرخ رشد جمعیت است، - فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت.

علیرضا رییسی امروز در نشست کشوری "اجرایی سازی برنامه صیانت از جمعیت" با بیان اینکه طی چند سال اخیر تغییرات اساسی در حوزه جمعیت اتفاق افتاده است، اظهار کرد: مقوله جمعیت حاصل اقدامات فرهنگی، اقتصادی و معیشتی است و تنها به حوزه بهداشت مربوط نمی شود؛ نرخ باروری در طول زمان ممکن است دچار تغییراتی شود، همانطور که یک شبه این نرخ کاهش پیدا نمی کند در یک شب هم نمی توان انتطار افزایش داشت و نیاز است تغییرات بنیادینی در این حوزه انجام شود؛ به مشارکت جمعی و هم افزایی در این حوزه نیاز داریم تا کارها به درستی انجام شوند.

وی با اشاره به اینکه ما چندیدن سال است که به طور جدی بحث جمعیت را دنبال می کنیم و بر اساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری سیاستهای جمعیت را در وزارت بهداشت تدوین کرده ایم، گفت: بالندگی، پویایی و جوانی در جامعه امتیازی بسیار بزرگ است؛ در بحث کووید 19 کشورهایی که سن جمعیتی بالایی داشتند بیشتر متضرر شدند، بیش از 80 درصد مرگ و میرها در جمعیت سالمندان بود و در ابتدای شیوع کرونا 62 درصد مرگ و میر کشورهای اروپایی در مراکز نگهداری سالمندان رخ داد.

مرگ و میر در کشورهایی که میانگین سنی جمعیتی پایین تری دارند نسبت به دیگر کشورها کمتر است.

دکتر رییسی با اشاره به رشد سالانه جمعیت در کشور، یادآور شد: در سال 63، شاخص 3.

5 درصد افت می کند و در سال 98 به کمتر از یک می رسد که این موضوع زنگ خطری برای جوامع مختلف از جمله ایران است.

این میزان سرعت در کاهش بسیار بالا است.

در سال 58 تا 64-65 خانم هایی که در سنین باروری بودند در بالاترین وضعیت خود قرار گرفتند و بعد افت می کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: سپس این آمار از سال 90 به بعد تا 94 افزایش پیدا می کند تا اینکه در سال 94 شاهد رشد می شویم؛ از سال 94 دوباره جمعیت بانوان در سنین باروری افزایش پیدا کرد، زیرا فرزندان این مادران در دهه 60 به سنین باروری رسیده بودند این در حالی است که نرخ باروری در حال کاهش بوده است.

اگر بخواهیم از شرایط کنونی رهایی پیدا کنیم باید برنامه ریزی بلند مدت داشته باشیم و با حوصله پایش کنیم تا به اهداف خود برسیم.

نرخ باروری کشور در سال 60 تا 62 به عدد 6.

8 درصد رسید وی با بیان اینکه نرخ باروری کشور در سال 60 تا 62 به عدد 6.

8 درصد رسید و اکنون نرخ جانشینی جمعیت به زیر 2 رسیده که به معنای منفی شدن نرخ رشد جمعیت است، فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت چرا که برخی تک فرزندی را با کلاسی می دانستند! باید بدانیم که ما اسیر فرهنگ های نادرست شده ایم و متاسفانه در برهه ای از زمان ذهنیت ها به سمت فرزند کمتر زندگی بهتر رفت و اکنون اکثر خانواده ها یک یا 2 فرزند دارند و مادران و پدران عنوان می کنند که هر چه فرزندمان بگوید همان است و به سمت فرزندسالاری رفته ایم.

هم اکنون شاهد آن هستیم که فرزندان، پدر و مادر خود را تربیت می کنند.

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: کاهش جمعیت روی همه موضوعات تاثیر گذاشته است و تک فرزند ها اغلب افسرده می شوند؛ بسیاری از این کودکان لوس و وابسته هستند؛ ما به فرزند کمتر زندگی بهتر دست پیدا نکردیم و فقط فرزند کمتر محقق شد، اما زندگی بهتر را تجربه نکردیم.

فرزند کم اصول تربیتی را هم به هم می ریزد و کاهش جمعیت و تک فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه به نظر من موضوعی مهمتر از جمعیت در جامعه نیست، به افزایش سن ازدواج و رشد مراکز ناباروری در کشور اشاره و مطرح کرد: جمعیت را با مراکز ناباروری نمی توان اصلاح کرد و باید ذهنیت افراد را اصلاح کرد.

از سال 95 تا 98 حدود 20 درصد میزان باروری در کشور کاهش پیدا کرده است؛ طی 20سال آینده ایران جزو پیرترین کشورها در منطقه خواهد شد که این امربسیار بد است و باید نیروی کار از افغانستان و پاکستان بیاوریم چون نیروی کاری در کار نخواهد بود.

مصوبه مجلس برای اعطای وام 70 میلیونی به افرادی که فرزند سوم خود را به دنیا می آورند، بسیار مثبت بود وی توضیح داد: در سال های 96 و 97 میزان باروری کل در 17 استان بالاتر از میانگین باروری سراسر کشور بود؛ در سال 98، استان های گیلان، سمنان، البرز، مازندران و تهران کمترین میزان باروری و استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خوزستان بیشترین میزان باروری را داشتند و فقط در این سه استان نرخ رشد جمعیت بالای 2.

1 بوده که این وضعیت نگران کننده است.

دکتر رییسی با بیان اینکه در زمینه افزایش جمعیت اقدامات مهمی در دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت انجام شده است و وزیر بهداشت نامه ای در زمینه توسعه جمعیت ابلاغ کردند که آن را به هیات امنای همه دانشگاه ها ارائه کردیم، بیان کرد: تدوین نقشه راه در حوزه جمعیت، برگزاری نشست های تخصصی، نشست تخصصی معاونان ستادی و تدوین برنامه عملیاتی صیانت از جمعیت در 4 دانشگاه علوم پزشکی اجرا شد که امیدوارم همزمان با روز ملی جمعیت در اردیبهشت ماه این سیاست در سراسر کشور اجرایی شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مصوبه مجلس برای اعطای وام 70 میلیونی به افرادی که فرزند سوم خود را به دنیا می آورند، بسیار مثبت بود، ارائه پیشنهاد افزایش حق اولاد در حقوق کارکنان را هم سیاست تشویقی خوبی دانست.

وی عنوان کرد: براساس گزارش های دریافتی اجرای برنامه صیانت از جمعیت در روز ملی جمعیت در 30 اردیبهشت 1400 در سراسر کشور آغاز خواهد شد که در تلاش هستیم برنامه عملیاتی صیانت از جمعیت و اخذ تایید ملی تا فروردین 1400 تدوین و نهایی شود.

برنامه را پس از آغاز، هر 6 ماه پایش و سالیانه ارزشیابی کنیم.

دکتر رییسی به سیاست های کاهش جمعیت در سال های گذشته اشاره و گفت: زمانی که بحث تنظیم خانواده مطرح بود وزارت بهداشت مجری سیاسیت ها بود و سیاست های ابلاغی بالا دستی را اجرا می کرد؛ خانم ها و آقایانی که اکنون درباره جمعیت داد می زنند همان افرادی هستند که سیاست های غلط جمعیتی را تبیین کردند و حاصل سیاست های غلط آن ها وضعیت را این چنین کرده است، این مدعیان همان زمان جایزه های خود را دریافت کردند.

سخنگوی ستاد ملی مباقبله با کرونا ادامه داد: ممکن است بهورزان، مراقبان سلامت و ماماهایی که در سراسر کشور مشغول هستند به دلیل اینکه سیاست های پیشین در ذهن شان نقش بسته است در مواردی همان مسیر را دنبال کنند، هرچند بسیار تغییر کرده اما گاهی دیده می شود؛ باید دانست که توصیه های بهورزان می تواند نقش مهمی در تصمیم یک خانواده در فرزندآوری داشته باشد.

اگر جایی نرخ جمعیت مثبت و رو به رشد بود باید افراد مورد تشویق قرار بگیرند؛ ما 30 هزار بهورز داریم و ممکن است از این بین یک نفر که با مراجعه کننده احساس صمیمیت می کند، توصیه غلط در فرزندآوری داشته باشد.

سقط غیرقانونی خلاف سیاستهای ما و شرع است وی تاکید کرد: اینکه یک بهورز از دلسوزی مادر بارداری را به مرکز سقط غیرقانونی ارجاع دهد در سیستم ما نابخشودنی است و باید محکم برخورد کرد.

چرا که این موضوع خلاف سیاست های ما و شرع است.

اقلام پیشگیری از بارداری در مراکز بهداشتی توزیع نمی شود.

دکتر رییسی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم سقط جنین است، گفت: این عددها مهم نیستند، زیرا حدسی هستند؛ سقط جنین یک اقدام غیرقانونی است و چون خود فرد درخواست سقطو آن را با رضایت انجام می دهد، شاکی نداریم و نمی توانیم عدد و رقم درستی عنوان کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: سقط غیر قانونی پدیده شومی است و باید از آن جلوگیری کرد، یکی از توصیه های ما به بهورزان این است که پیگیری کنند تا مادران باردار به دنبال سقط غیرقانونی نروند؛ هر چند دلایل بسیاری برای این اقدام وجود دارد و باید دانست که سقط غیرقانونی قتل نفس بوده و کاری حرام و گناه کبیره محسوب می شود.

باید به بهورزان ومراقبین بگوییم مراقبت کنند تا در جمعیت تحت پوشش آنها چنین اقدامی رخ ندهد.

میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کرونا به 104 درصد رسیده است وی با بیان اینکه بالاترین آمار سقط غیرقانونی در خانه ها اتفاق می افتاد، بیان کرد: بیشترین ابزار سقط غیرقانونی قرص است که این قرص ها باعث سقط ناقص یا کامل می شود و بعد مادران به دلیل خونریزی به بیمارستان نیاز پیدا می کنند.

بنا بود قرص های سقط جنین در دسترس نباشد، اما متاسفانه با یک جستجو در موتورهای جستجوگر قرص سقط جنین در کمتر از یک ساعت به دست فرد می رسد که باید پلیس فتا و دادستان ها به موضوع سقط غیرقانونی و عرضه این قرص ها ورود کنند.

دکتر رییسی با تاکید بر اینکه گاهی همه سیاست ها به دلیل یک پوستر نادرست زیر سوال می رود و می گویند سند 2030 را اجرا می کنند، مطرح کرد: باید به این موارد بسیار دقت کرد هر پوستری که استفاده می کنیم باید با سیاست های ما انطباق داشته باشد.

در حوزه جمعیت تنها مسئولیت با وزارت بهداشت نیست و بسیاری از نهاد ها و دستگاه ها مسئول هستند و باید اقدامات مناسبی در سلامت باروری انجام دهیم؛ ما به عنوان مجری در حوزه بهداشت باید به درستی اقدام کنیم.

ما مسئول سلامت باروری هستیم و در حوزه سیاست های افزایش جمعیت هم سهمی که بر عهده ما است باید به دقت اجرا شود اما چون ما مرجع هستیم کلام بهورزان و مراقبان بسیار نافذ بوده و در سلامت مردم تاثیرگذار است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان با اشاره به رشد میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کووید 19 بیان کرد: میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کرونا افزایش پیدا کرد و به 104 درصد رسیده است که این نشان دهنده اعتماد مردم است وامدوارم بتوانی در مهار و واکسیانسیون این بیماری به توفیقاتی که مد نظر داریم دست یابیم.

235237
کلید واژه ها: جمعیت - نرخ رشد جمعیت - تغییرات - بهداشت - رشد جمعیت - حوزه - فرزندان - بستگان - علیرضا رییسی - معاون بهداشت - وزارت بهداشت - نزدیک - آینده - رییسی - کاهش جمعیت - نرخ باروری - یک شب - هم افزایی - تک فرزندی - نیاز - کاهش - بیان - منفی - اجتماعی - اقدامات - اقتصادی - مشارکت - علیرضا - برنامه - معیشتی

آخرین اخبار سرویس:
علائم سرماخوردگی را کرونا در نظر بگیرید

آزادسازی 115 هکتار از اراضی کشاورزی ماهدشت

ماجرای به آب بستن شیر چه بود؟

راهکارهای «محیا» برای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید

واریز 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت تا پایان رمضان

تولید محصول سالم دغدغه فعالان بخش کشاورزی استان قزوین + فیلم

پیش بینی یک کارشناس از آینده بازار/تزریق نقدینگی بورس را نجات مثبت است؟

لوازم خانگی گران می شود ؟

طرح «محیا»ی بانک صادرات ایران به حمایت از تولید آمد

استخدام کارگر نظافتی

استخدام در فروشگاه های زنجیره ای هفت

استخدام فروشنده تلفنی خانم

نیرو جهت کار در کارواش

استخدام تدوینگر در اسپیناس طرح گندم در میدان آرژانتین تهران

استخدام مدیر داخلی، مدیر حسابداری و مدیر فروش (سرپرست فروش) در گیلان

راهکارهای «محیا» برای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید

250 واحد صنعتی در اردبیل به بهره برداری می رسد

سکه 80 هزار تومان گران شد

راهکارهای «محیا» برای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید

نظارت بر تولید وظیفه اداره استاندارد است

رییس سازمان بورس:24 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس تزریق می شود

توانمندی های آذربایجان شرقی در 13 بخش در بازسازی قره باغ

قیمت میوه دستچین بازای اعلام شد + لیست قیمت

سود سهام عدالت مرحله دوم چقدر است؟

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام تزریق می شود

دست و پا زدن دولت دوازدهم در روزهای پایانی

نیازمندسرویس برای مینی بوس بنز

مدیر بازاریابی با سابقه فعالیت در پرداخت الکترونیک

استخدام نیروی خدماتی

استخدام راننده ماهی 10 میلیون

سرپرست صمت مهریز: روزانه حدود پنج تن گوشت مرغ توزیع می شود

حمل بار به تمام نقاط کشور درون شهری وبرون شهری

استاندارد تهران: باید فرایند کنترل کیفیت واحدهای لبنی اصلاح شود

افزایش ظرفیت تولید واکسن کوو ایران برکت

دیجی کالا برای همه ایران؛ هفته های خرید اینترنتی به استان سمنان رسید

دومین نشست کارگروه بلندپایه بازبینی راهبرد بلندمدت اوپک برگزار شد

میانگین حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 4 میلیون و 100

استخدام تولید کننده محتوا در زمینه کشاورزی در آرمان بذر سپاهان در اصفهان

آیا بسته 24 هزار میلیاردی سازمان بورس، بازار را نجات می دهد؟

105 صندوق قرض الحسنه مردم یار در نیشابور تشکیل شد

فروش پوشاک امانی در منزل

آموزش و استخدام 3dmax vray revit lumion autocad

اجاره صندلی در پیرایش کلبه ی اصلاح

استخدام نیروی کار، ام دی اف ساده برای ساخت کابینت

مشاور آقا

میانگین حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 4 میلیون و 100

افت چشمگیر قیمت جهانی طلا

واریزی بعدی کدام است؟/ بسته معیشتی رمضان یا سود سهام عدالت

250 واحد صنعتی در اردبیل به بهره برداری می رسد

پیام تبریک مدیرعامل بانک ملت در پی کسب رتبه نخست عملکرد مالی

افت چشمگیر قیمت جهانی طلا

اجرای طرح «هر خانه یک جمع خوانی قرآن» در چالدران

فیلم| بی تدبیری مسؤولین بلای جان کشاورزان تالشی

فروش گود برج میلاد/احتمال فسخ قرارداد باملند

سقف وام مسکن اعضای هیئت علمی افزایش یافت

مهمترین خبر های جامعه که در 23 فروردین ماه رخ داد

لاکچری ها تا خرداد شناسایی می شوند

2 واحد صنعتی در زبرخان خراسان رضوی به چرخه تولید بازگشت

کاهش 64 درصدی شرارت در کرمانشاه

استخدام نیروی کار جوان در محیط اداره دولتی

استخدام در کارخانه تولیدی مبلمان

سرایدار وارد به کار دامداری و نظافت

استخدام راننده موتور و وانت اسنپ

کارگاه بیرون بر آقا جهت دوخت شلوار چهارجیب

روزانه بیش از 80 تن گوشت مرغ کشتار روز در سیستان و بلوچستان توزیع می شود

نیم میلیون نفر به صورت مستقیم از زاینده رود ارتزاق می کنند

استخدام 7 عنوان شغلی در گروه صنعتی پتروتجارت برسام در گیلان

فهرست شعب ارایه دهنده خدمات بانک اینده به مشتریان تعاونی منحله افضل توس برای تعیین تکلیف حساب های ایشان

تغییر ساعت کاری شعب بانک کارآفرین در استان اردبیل

استخدام حسابدار در سنگین ماشین ایلیا در تهران

توقف رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه/کاهش بارش ها علت توقف رهاسازی

تنوع در سبد اقتصادی و سرمایه گذاری

امکان خرید اقساطی، بدون پرداخت سود

استخدام کارمند حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

تعطیلی مراکز خرید و فروش خودرو

تجمع کارگران شرکت پارس متال در میدان فاطمی

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت کارا صنعت تدبیر پایا در خراسان رضوی

چرا تورم مهم است؟

بسته معیشتی ماه رمضان چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

روش هایی برای کاشت سبزی ارگانیک در خانه

همسان شدن حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کار معین و پیمانی

روزانه بیش از 80 تن گوشت مرغ کشتار روز در سیستان و بلوچستان توزیع می شود

بسته معیشتی ماه رمضان چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

داشتن یک اقامتگاه دائمی و یک اقامتگاه فرعی مشمول مالیات نمی شود

راهکارهای «محیا» برای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید

چه خودرو ها و منازلی مشمول مالیات می شوند؟

استاندار: هلدینگ های بنیاد مستضعفان در ایلام سرمایه گذاری کنند

فرهادی: رستوران ها و مراکز تجاری متخلف پلمپ می شوند

زمان ترخیص کالا از گمرکات کاهش می یابد

تعطیلی ادارات و بانک های ازنا

بازاریابی پورسانت

مدیر فروش و بازاریابی

گرانول کار پلاستیک نیمه ماهر

به تعدادی نیرو در تولیدی پوشاک نیازمندیم

به چند نفر کارگر ساده در قالیشویی نیازمندیم

نیروی ماهر چرخکار،زیگزال زن و اتوکار

جذب نیروی اقا برای کار در کارخانه

قدردانی استاندار مازندران از عملکرد بانک کشاورزی

افزایش قیمت خودرو های ارزان قیمت / تیبا هاچ بک 133 میلیون تومان شد

زنجیره صنعت ICT با پشتیبانی و مانع زدایی از حوزه مخابرات به رشد کامل می رسد

«نرخ رشد جمعیت کشور» منفی شده است/ رییسی: فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت

«نرخ رشد جمعیت کشور» منفی شده است/ رییسی: فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت