مطالب مرتبط:
«حرم شهر رضوی» با طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر تحقق می یابد
مسئولان خود را خدمتگزار مردم بدانند و دنبال تحقق عدالت باشند
شاکری: افزایش حقوق 25 درصدی کارمندان در راستای تحقق عدالت اجتماعی است
شاکری: افزایش حقوق 25 درصدی کارمندان در راستای تحقق عدالت اجتماعی است
طرح آمایش سرزمین و الگوی کشت راهکار خروج از معضلات کشاورزی/ مسوولین دیر به فکر تامین میوه شب عید افتادند؛ اعظمی در گفت و گو با شفقنا
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:552021-03-03سياسي

طرح «زکات علمی»؛ گامی در تحقق عدالت آموزشی


مسئول علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی تهران با بیان اینکه طرح مؤمنانه «زکات علمی» گامی در تحقق عدالت آموزشی است، گفت: این طرح برگرفته از تعالیم و احادیث مکتب معادن علم الهی حضرات معصومین(ع) و در راستای گسترش مهارت ها و سطح علمی نسل جوان و نوجوان کشور، - مسئول علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی تهران با بیان اینکه طرح مؤمنانه زکات علمی گامی در تحقق عدالت آموزشی است، گفت: این طرح برگرفته از تعالیم و احادیث مکتب معادن علم الهی حضرات معصومین(ع) و در راستای گسترش مهارت ها و سطح علمی نسل جوان و نوجوان کشور، اجرا می شود.

با حاکم شدن شرایط کرونایی در کشور، تشکل های دانشجویی کوشیدند تا برنامه های خود را مطابق با این شرایط هماهنگ کنند که از جمله آن می توان به بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی تهران اشاره کرد که با طرح جهادی زکات علمی سعی در ترویج فرهنگ نشر علم و خدمت رسانی علمی، رفع مشکالت دانش آموزان محروم یا کم برخوردار از تحصیل در شرایط کرونایی و پس از آن و گسترش نظام مردمی آموزش قرآن در سطح محالت دارد.

مجتبی فیضی کلاسی، مسئول علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی تهران در گفت وگو با خبرنگار افتخاری ایکنا، وجه تسمیه این طرح را برگرفته از تعالیم و احادیث مکتب معادن علم الهی حضرات معصومین(ع) دانست و گفت: حضرات معصومین(ع) زکات علم را نشر آن برشمرده اند و در این راستا الزام است تا این فرهنگ اهل بیتی در تار و پود جامعه اسلامی گسترش پیدا کند.

وی با اشاره به لزوم گسترش مهارت ها و سطح علمی نسل جوان و نوجوان کشور، شرایط کرونایی را به عنوان فرصتی مغتنم در این خصوص برشمرد و بیان کرد: هر نوجوان و جوانی در منزل می تواند در این دوران یک مهارت فنی یا علمی را از طریق بسترهای فناوری فراگیرد یا به مقاطع پایین تر خو د بیاموزد.

مسئول علمی بسیج دانشکده علوم قرآنی تهران رسالت دانشجویان را در این زمینه مهم برشمرد و افزود: در گفت وگوهایی که با دوستان دانشجو داشتیم دریافتیم که هرکدام در یک مهارت خاصی توانایی دارند این مهارت می تواند تسلط بر یک نرم افزار کاربردی یا طراحی سایت و.

باشد یا آنکه مهارتی فنی باشد؛ از سویی دیگر دانشجویان پرتلاشی داریم که از سطح علمی خوبی برخوردارند و می توانند به سایر دانشجویان هم ترم یا ترم پایین تر خود آموزش دهند یا آنکه به دانش آموزان مقاطع مختلف یاری رسانی کنند.

فیضی کلاسی بیان کرد: برای نمونه تولید و نشر جزوه های موضوعی از مباحث تخصصی رشته علوم قرآن و حدیث، رفع اشکال علمی و پاسخگویی به سؤالات درسی سایر دانشجویان، تحقیق تخصصی در خصوص هر یک از محورهای پژوهشی رشته علوم قرآن و حدیث، تولید نمودارهای درسی جهت استفاده سایر دانشجویان، تولید محصولات آموزشی از تدریس قرآن، عربی یا هر مهارت و علمی و تخصصی، تولید محصول آموزشی قرآنی یا حدیثی در حوزه کودک مثل داستان نویسی، تصویرسازی و.

، راه اندازی وبلاگ آموزشی جهت نشر مطالب علمی و تدریس دروس یا یک موضوع تخصصی در رشته قرآن و حدیث، تولید پادکست ها یا محتواهای صوتی مثل ادعیه صحیفه سجادیه، سبک های قرائت قرآن و یا هر اثری جهت ترویج فرهنگ قرآن و حدیث، تشکیل استارتاپ های قرآنی و حدیثی، تشکیل باشگاه ایده پردازی قرآنی دربستر پیام رسان ها و.

، ساخت صفحات مجازی یا کانال و گروه در پیام رسان های داخلی، برگزاری جلسات نشر تفسیر قرآن، نهج البلاغه خوانی، صحیفه خوانی و.

در میان اقوام، مسجد محله، پایگاه بسیج محله، کانون های فرهنگی محله، دوستان، به صورت مجازی و.

از برنامه های پیشنهادی در این طرح است که دانشجویان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در برخی عرصه های آن شروع به فعالیت کرده اند.

عضو انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی تهران افزود: در ادامه اجرای طرح، دوستانی از سایر دانشکده های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و حتی دانشگاه های دیگر نظیر فرهنگیان، علوم پزشکی و چهره های قرآنی با ما تماس گرفتند و اعلام آمادگی کردند تا در عرصه های دیگر نظیر برگزاری دوره آموزشی رایگان آفیس، فتوشاپ، رفع اشکالات درسی، آموزش های تخصصی قرآنی و.

برای دانش آموزان بی بضاعت، بی سرپرست و.

در میان بستگان، آشنایان و.

اقدام کنند.

وی ادامه داد: در فاز اول هر دانشجو در یک محله به رسالت جهاد زکات علمی و گسترش آن در میان اهالی محله می پردازد، تمرکز فعلی بر بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی یا برگزاری کلاس حضوری با تعداد انگشت شمار افراد با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی است.

مسئول علمی بسیج دانشکده علوم قرآنی تهران بیان کرد: تاکنون به همت دانشجویان مؤمن و مجاهد سرزمین مان، این خدمات علمی رایگان در گستره وسیعی از روستاهای آذربایجان غربی و کرمانشاه تا شهرستان های سیرجان، قزوین، قائنات خراسان جنوبی، شهرکرد، تهران به صورت خودجوش و جهادی ارائه شده است که البته فعالیت درسطحی بسیار محدود است که پیشنهاد می شود دوستان دانشجوی عزیزمان در سایر دانشگاه های کشور نیز با شناخت و بهره گیری از ظرفیت عظیم دانشجویان این الگوی قرآنی و نبوی را گسترش دهند تا به سهم خودمان گامی در تحقق عدالت آموزشی، رفع محرومیت و ارتقای سطح علمی و مهارتی فرزندان این سرزمین بردایم و این موارد محدود به اردوهای جهادی نشود.

وی اظهار کرد: امروز شاهد جلوه های جدید از کمک های مؤمنانه در عرصه علمی هستیم.

باید هر کدام از ما دانشجویان بکوشد به صورت محله محور با همکاری سایر دانشجویان هم محله خود، در ارتقای سطح قرآنی، علمی یا فرهنگی نوجوانان و جوانان محله خودش تلاش کند یا آنکه اگر فرضا فردی در یک محله استاد یک رشته فنی است و صلاحیت ها و مدارک آموزشی دارد آن را به بقیه بیاموزد.

فرهنگ تعلیم و تعلم در نظام اسلامی باید مردمی شود، همان طور که در صدر اسلام پیامبر اکرم(ص) نظام آموزشی قرائت را این گونه قرار داد که هر مسلمانی هم متعلم قرآن بود نسبت به آیاتی که فرانگرفته یا تثبیت نشده بود و هم پس از یادگیری و تأیید استادش، معلم قرآن دیگران می شد.

به این ترتیب با مردمی شدن تعلیم و تربیت، می توان در جامعه ایمانی برای رشد انسان ها در ابعاد مختلف زندگی و زمینه سازی ظهور حضرت بقیه الله الاعظم(ارواحنا فداه) آماده شود.

در این خصوص مساجد می توانند نقش مهمی داشته باشند.

فیضی کلاسی در بیان کرد: رایزنی هایی با ناحیه بسیج دانشجویی تهران بزرگ نیز صورت گرفته است تا بتوانیم ان شاءالله بستری رایگان در طرح زکات علمی برای دانشجویان جهادگر جهت تدریس آماده کنیم.

به هرحال همه باید بکوشیم تا با بهره گیری از ظرفیت های مختلف، سنت نبوی نشرعلم در جامعه اسلامی با رویکردی مردمی و جهادی تحقق عینی یابد.

وی یادآور شد: علاقه مندان می توانند برای شرکت در این طرح به نشانی های کاربری fmkelasi @ ویژه آقایان و moradijr @ ویژه بانوان در پیام رسان ایتا و جهت پیگیری مطالب به کانال سپهر نور به نشانی eitaa.

com/sepehr_noor مراجعه کنند.


کلید واژه ها: دانشکده علوم قرآنی - بسیج دانشجویی - عدالت آموزشی - دانشجویی - علمی - علوم قرآنی - دانشکده - آموزشی - تشکل های دانشجویی - زکات - جوان - تهران - عدالت - نسل جوان - قرآنی - مؤمنانه - شرایط کرونایی - نوجوان - بسیج - پژوهشی - علوم - تحقق - شرایط - مهارت - معادن - حضرات - مکتب - الهی - بیان - کرونایی

آخرین اخبار سرویس:
زیگزال دوز وسط کار راسته دوزی

ورود به ماه مبارک رمضان با رعایت حق الناس

نصف خانه مال من است چگونه در سامانه ثبت کنم؟

بازدید استاندار از طرح توسعه بیمارستان در سفر یک روزه به جرقویه سفلی

دلاوری: هم باید مناظره برگزار شود و هم حتماً باید زنده باشد/ هنوز فکر می کنیم مصاحبه منتقدانه یعنی دشمنی!

کوتاه از کرونا

رستم قاسمی در تسنیم: رییس جمهور همه مملکت می شوم/ برخی نامزدها قایق هم ندیده اند ولی می خواهند کشتی اقتصاد را مدیریت کنند!

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسن رعیت برگزار شد

درخواست رژه خودرویی روز قدس به ستاد کرونا داده شد

دیدار نماینده دولت صنعاء با وزیر خارجه عمان

پُر بازدید های بیست و دوم فروردین خبرگزاری صدا و سیمای فارس

از کشف 12 مهر بانکی از دفتر متهم تا راه اندازی باغ وحش خصوصی با مال نامشروع

اولتیماتوم 24 ساعته وزارت ارتباطات به مختل کنندگان کلاب هاوس

تصاویر/ حضور مسؤل بسیج طلاب و روحانیون هرمزگان در جمع طلاب بشاگرد

محسنی بندپی: قرنطینه تهران غیرممکن است

بخش اصلی کار تهیه دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی انجام شده است

اجماع کامل اصولگرایان بر روی رییسی به معنای رأی آوری قطعی نیست

بررسی معافیت مالیاتی مستخدمان مناطق آزاد در کمیته ویژه کمیسیون اقتصادی مجلس

بررسی دلایل عدم اجرای کامل رتبه بندی معلمان در کمیسیون آموزش

توصیه های انتخاباتی رییس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع

روایت امیر حاتمی از مهمترین رویدادهای کلان وزارت دفاع در سال 99

آوینی همزمان با انقلاب دوباره متولد شد/ «روایت فتح» راوی انسانیت بود، نه جنگ

انتقاد کیهان به احتمال نامزدی سید حسن خمینی

رمزگشایی از تردید ظریف و سیدحسن خمینی برای اعلام کاندیداتوری در انتخابات 1400/احمدی نژاد تمام داشته های کشور را زیر سوال برد!

تصویب کلیات طرح تشکیل سازمان داوری ایران در کمیسیون قضایی مجلس

امیر حاتمی: وزارت دفاع برای تحقق کامل شعار سال ظرفیت بالایی دارد

عراقچی: اخبار منتشر شده منتسب به منابع آگاه فاقد اعتبار است

آغاز مذاکرات جهانگیری و نخست وزیر کره جنوبی

چرا سفرهای نوروزی لغو نشد

شهید صدر چهره واقعی شیعیان بود

لزوم برگزاری دوره های مهارت افزایی قرآنی برای اساتید دانشگاه

انصراف 24 نفر از کاندیداهای انتخابات شورای شهر نیشابور

نماینده دادستان: این پرونده مصداق اخلال سازمان یافته است

فوران آتشفشان در حوزه کاراییب

توافق با چین برد برد است

روند انتخاباتی در افغانستان

مشاور امنیت ملی عراق به ایران می آید

آیت الله شبیری زنجانی خطاب به طلاب: مطالبی را که واضح و روشن نیست و جای شبهه دارد را مطرح نکنید

باید از ابزار کلیدی برای نشر اخبار انتخابات بهره برد

وضعیت قرمز کرونایی در بروجرد

لزوم به کارگیری نیروهای بومی در پروژه های نفت و گاز ایلام

استاندار تهران: قرنطینه تهران غیرممکن است/ برخی دستگاه ها از دستورات ستاد تبعیت نمی کنند

ویژه برنامه افطار ماه مبارک رمضان شبکه یک سیما

فعالیت های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اعتماد سازی مورد نیاز در جامعه را ایجاد می کند

برگزاری انتخابات مجمع سالیانه مؤسسات قرآنی اصفهان در تیرماه

اعلام زمان بندی انتخابات 1400

توزیع 200بسته کمک معیشتی در شاهین شهر

36 المان جغرافیای وقایع دفاع مقدس استان مرکزی نصب شد

برگزاری جلسه کمیته پدافند غیرعامل مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران

2 اکیپ از جهادگران بسیجی به بیمارستان های نهاوند اعزام شدند

دوره تکمیلی تربیت کنشگر آسیب های اجتماعی و امداد فرهنگی برگزار می شود

تصویب کلیات طرح جامع مدیریت شهری و روستایی در کمیسیون شوراها

نوبخت: رشد اقتصادی منفی را مثبت کردیم

شرکت در بازسازی عتبات عالیات، رزق و سفره معنوی است

وحدت جهان اسلام با هدف مقابله با تحرکات جدید رژیم صهیونیستی ضروری است

ادامه طرح شهید سلیمانی در گلستان ضروری است

نخستین جلسه دادگاه حسن رعیت برگزار شد/ پرونده مصداق اخلال سازمان یافته است

وزیردفاع: هیچ مجموعه ای نباید درحوزه تولید و پشتیبانی بلااستفاده بماند

ضرورت تسهیل و تسریع هر چه زودتر واکسیناسیون عمومی در برابر کرونا

اعلام زمان بندی انتخابات 1400

اعلام تعطیلی سراسری مدارس علمیه در شهرهای قرمز و نارنجی خوزستان

واکاوی هدف خلقت انسان در قرآن کریم در بیان محمدعلی انصاری

آغاز بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر در هیئت های نظارت شهرستان

تاکید وزیر دفاع بر ظرفیت بالای این وزارت خانه برای تحقق کامل شعار سال

ثبت نام 10 هزار و 800 خوزستانی در انتخابات شورا های روستا

808 داوطلب شورای اسلامی روستا در ملایر ثبت نام خود را نهایی کردند

نماینده دادستان: این پرونده مصداق اخلال سازمان یافته است

کتابخانه شورای کتاب کودک تحت وب شد

دیدار سرپرست جامعه الزهرا(س) با مدیر حوزه های علمیه خواهران

خدمت صادقانه رضایت مردم از نهادهای دولتی را افزایش می دهد

جامعه به شدت به اندیشه های دفاع مقدس نیازمند است

مراسم رونمایی از کتاب « بحوث علمیه فی القضیه المهدویه» برگزار شد

صحنه های شوخی با دوستان

اصغر سمسارزاده: بدشانس ترین هنرپیشه بودم

تعامل ایران با اهل سنت سبب رفع فتنه ها شده است

راهنمای انتخاب شغل بعد از بازنشستگی

استاندار تهران:قرنطینه پایتخت امکان پذیر نیست

قرنطینه و تعطیلی کامل تهران غیر ممکن است

مهارت های 5 گانه سواد رسانه ای در یک کتاب

کامل ترین دانستنی های سفر را در لحظه آخر بخوانید

اعلام جزییات همکاری 5 ساله ایران و عرق در حوزه های کار و تامین اجتماعی

راهنمای انتخاب شغل بعد از بازنشستگی

نماینده مجلس: همزمان با مذاکره در وین، شاهد حادثه در نظنز هستیم / باز اعتماد کردیم و ضربه خوردیم

بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر آغاز شد

آمادگی قرارگاه امیرالمؤمنین (ع) البرز برای کمک به کادر درمان

دنیا گرفتار فرقه ها و گروه های تندروی عقیدتی است

اعلام جزییات همکاری 5 ساله ایران و عرق در حوزه های کار و تامین اجتماعی

اگر برجام دیگری تحمیل شود مجلس محاکمه می کند

54 درصد گردش مالی حوزه پسماند تهران در اختیار مراکز غیررسمی است

نبویان نماینده مجلس: چین تا 25 سال از ما نفت می خرد!

همه مراکز استان های کشور در وضعیت قرمز کرونایی به سر می برند

شناخت نظریه های جامعه شناسی برای درک فرهنگ محلی و جامعه درحال توسعه قشم ضروری است

آغاز بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر در هیات های نظارت شهرستان

تلاش کردیم رشد اقتصادی منفی را مثبت نگه داریم

کتابخانه شورای کتاب کودک تحت وب شد

مصوبات کمیسیون اجتماعی مجلس درباره بازنشستگی و سوابق بیمه ای

روند بررسی صلاحیت ها بر اساس مستندات قانونی انجام می شود

تکذیب اعلام نامزدی اردکانیان در انتخابات ریاست جمهوری

مساجد نهاوند در ماه رمضان باز هستند

نبویان نماینده مجلس: چین تا 25 سال از ما نفت می خرد!

طرح «زکات علمی»؛ گامی در تحقق عدالت آموزشی

طرح «زکات علمی»؛ گامی در تحقق عدالت آموزشی