مطالب مرتبط:
پرونده کنکورهای 99 آخر هفته بسته می شود
پرونده سریال پایتخت امسال بسته می شود! + زمان دقیق پخش
امیدواری به اجرای مرحله دوم متناسب سازی طی هفته های آتی/ افزایش اعتبار وام مستمری بگیران به بیش از 2 هزار میلیارد
روحانی در جلسه هیات دولت: تصویب FATF هر روز و هفته ای که به تاخیر بیفتد به نفع ما نیست
پرداخت حقوق متناسب سازی شده بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور در هفته آینده
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:452021-03-03دانش

پرونده کنکورهای 99 آخر هفته بسته می شود/ اجرای پروتکل های جدید


یکسال از ورود کرونا به ایران می گذرد و آزمون و امتحان مسیر جدیدی برای دور شدن از تعویق و لغو یافته است، برگزاری آزمون ها با پروتکل های بهداشتی جدید مهمترین تغییر در شیوه آزمونها در کشور است.

- گروه حوزه و دانشگاه: تقریباً سال پیش در همین روزها بود که قرار بود آزمون های کشوری از جمله کنکور دکتری، آزمون دستیاری پزشکی، آزمون های گروه علوم پزشکی ویژه ارزشیابی دانشجویان علوم پزشکی در اسفندماه 98 برگزار شود که به دلیل اعلام وضعیت فوق العاده بهداشتی در کشور به دلیل شیوع کرونا ویروس جدید همگی لغو شدند.

سرنوشت آزمون های کشوری در سال 99 سرنوشت های مختلفی بود برخی دو مرحله و برخی سه مرحله به تعویق افتادند و در نهایت در تابستان 99 برگزار شدند.

اما برای پذیرش دانشجو در سال 1400 و ادامه روند آموزش نیاز بود که آزمون های مربوطه از جمله آزمون دکتری تخصصی و آزمون های گروه علوم پزشکی برگزار شوند اما در مقابل ادامه روند بیماری کرونا و خیزهای متعدد این بیماری و همچنین شناسایی سویه های جدید بیماری نگرانی های جدیدی را برای برگزاری هر نوع تجمع برانگیخت.

این موضوع باعث شده است که در ماه منتهی به برگزاری آزمون های کشوری، گروهی از داوطلبان و دانشجویان نسبت به برگزاری آزمون ها در این شرایط اعتراض کنند.

در مقابل مسئولان با تجربه یک ساله کرونا اطمینان می دهند که با کرونا باید زندگی کرد و نمی توان روند آموزش و تحصیل را متوقف کرد و همچنان که آزمون های گذشته برگزار شده اند نقاط ضعف آنها را برطرف کرده و برای آزمون های جدید با تجربه مناسب تری عمل می کنند.

پرونده کنکورهای سال 1399 در نیمه اسفندماه 99 بسته می شود و امید است که سال جدید با کاهش شیوع کرونا، مسیر جدیدی برای برگزاری آزمون ها فراهم شود اما تا آن زمان، کنکورهای دوران کرونا با برگزاری آزمون دکتری تخصصی در 15 اسفند و برگزاری 5 آزمون علوم پزشکی در روزهای 14 و 15 اسفند به اتمام می رسد.

فاطمه زرین آمیزی - سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاری آزمون دکتری تخصصی در جمعه 15 اسفند 99 در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اجرای پروتکل های جدید سختگیرانه برای برگزاری آزمون دکتری یادآور شد: با توجه به تجربه برگزاری آزمون های کشوری در سال 99 که همراه با کرونا بود، تمامی پروتکل ها و قوانین آزمون ها مورد بررسی مجدد قرار گرفت تا نقاط ضعف برطرف شود.

وی گفت: در روزهای منتهی به آزمون دکتری دو جلسه با عوامل اجرایی آزمون ها، نمایندگان تام الاختیار سازمان سنجش و عوامل حفاظت آزمون ها برگزار شد و قوانین و مقررات، اصول برگزاری آزمون ها و پروتکل های بهداشتی برای آزمون ها مرور و نقاط ضعف گوشزد شد.

سخنگوی سازمان سنجش خاطرنشان کرد: مقرر شد که تمامی عوامل اجرایی و حفاظت آزمون دقت های گذشته را بیشتر از قبل مدنظر قرار دهند و برای کنترل این موضوع نیز ناظرینی از سوی سازمان سنجش برای ارزیابی عملکرد حوزه ها فرستاده می شود و گزارش های تهیه شده از سوی ناظرین مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد.

در آزمون دکتری امسال با توجه به تجربه ای که از برگزاری آزمون ها در شرایط کرونا به دست آمده است موضوعات حفاظت و حراست آزمون با شدت بیشتری صورت می گیرد و در عین حال ضدعفونی بیشتری نیز در حوزه های امتحانی انجام می شود.

در این میان اگر حوزه های امتحانی در آزمون های گذشته شرایط مطلوبی از منظر رعایت پروتکل ها نداشتند در آزمون دکتری از میان حوزه ها حذف شدندوی تاکید کرد: در آزمون دکتری امسال با توجه به تجربه ای که از برگزاری آزمون ها در شرایط کرونا به دست آمده است موضوعات حفاظت و حراست آزمون با شدت بیشتری صورت می گیرد و در عین حال ضدعفونی بیشتری نیز در حوزه های امتحانی انجام می شود.

در این میان اگر حوزه های امتحانی در آزمون های گذشته شرایط مطلوبی از منظر رعایت پروتکل ها نداشتند در آزمون دکتری از میان حوزه ها حذف شدند.

زرین آمیزی درباره شرایط آزمون دکتری سال 1400 یادآور شد: 185 هزار و 69 نفر در این دوره از آزمون ثبت نام کرده اند که این تعداد داوطلب در 242 کدرشته، 210 حوزه امتحانی و 110 شهرستان آزمون می دهند.

تعداد شهرهای محل برگزاری آزمون نیز نسبت به آزمون دوره گذشته که 60 شهر بود افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

وی با اشاره به پروتکل های بهداشتی در آزمون دکتری سال 1400 خاطرنشان کرد: برای آزمون دکتری نیز همانند سایر آزمون ها پروتکل های بهداشتی رعایت می شود اما برای این آزمون با توجه به شرایط ویژه استان خوزستان در روزهای اخیر و اوج گرفتن بیماری، تدابیر ویژه برای این استان ابلاغ شده است.

سخنگوی سازمان سنجش گفت: در آزمون دکتری تخصصی سال 1400 فاصله بین صندلی های داوطلبان 1.

5 متر تعیین شده است که این فاصله برای حوزه های استان خوزستان 2 متر اعلام شده است و تعداد حوزه های امتحانی این استان نیز از 5 شهر به 12 شهر افزایش پیدا کرد تا حداقل تردد برای داوطلبان انجام شود.

وی گفت: سعی شده است در تمامی حوزه های امتحانی از سالن هایی به عنوان حوزه استفاده شود که امکان تهویه هوا مناسب دارند.

به منظور کنترل گرمایش سالن ها، در مکان هایی که باید درب و پنجره برای تهویه باز شود صندلی تعبیه نشده که مشکلی از نظر در معرض قرار گرفتن سرما و گرمای کنترل نشده برای داوطلب به وجود نیاید.

همچنین در استان های سردسیر شرایط گرمایش مناسب به همراه تهویه در نظر گرفته شده است.

زرین آمیزی اظهار داشت: اطلاعیه ها و بنرهای متعدد برای اطلاع رسانی حفظ ماسک، رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی در تمامی حوزه ها نصب می شوند.

تمامی حوزه ها به صورت کامل ضدعفونی می شوند و بازرسی بدنی از طریق گیت بازرسی صورت می گیرد و تماس فیزیکی صورت نخواهد گرفت.

همه عوامل اجرایی مجهز به لباس مخصوص و ماسک خواهند بود.

52 داوطلب کرونایی از 30 شهر آزمون خود را در بیمارستان تعیین شده از سوی وزارت بهداشت در همان شهر برگزار می کنند وی با اشاره به شرایط کرونایی کشور و تسهیلات ارائه شده به داوطلبان مبتلا به کرونا گفت: در آزمون دکتری تخصصی سال 1400 نیز همانند همه آزمون هایی که در دوره کرونا از سوی سازمان سنجش برگزار شد، داوطلبان مبتلا به کرونا با تأیید وزارت بهداشت در بیمارستان آزمون خود را برگزار می کنند.

در این دوره از آزمون 52 داوطلب کرونایی از 30 شهر داریم که آزمون خود را در بیمارستان تعیین شده از سوی وزارت بهداشت در همان شهر برگزار می کنند.

بیشترین آمار داوطلبان مبتلا به کرونا مربوط به استان های تهران و خوزستان است.

سخنگوی سازمان سنجش اضافه کرد: آب و خوراکی پذیرایی در بسته بندی ضدعفونی شده و در فاصله های مشخص چیده می شوند که نیازی به تجمع داوطلبان نباشد.

ضمن اینکه ناظران وزارت بهداشت در همه حوزه های امتحانی حضور دارند.

وی یادآور شد: به میزان داوطلبان هر حوزه امتحانی یک درصدی ماسک به حوزه ها ارسال شده است که اگر داوطلبی نیاز به تعویض ماسک داشت بتواند از عوامل اجرایی آن را دریافت کند.

ضمن اینکه مکان های مجزا برای داوطلبانی که دارای علائم مشکوک هستند نیز در نظر گرفته شده که بتوانند در داخل حوزه در این مکان ها امتحان خود را بگذارند.

آزمون دکتری تخصصی (Ph.

D) نیمه متمرکز سال 1400 دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی عالی روز جمعه 15 اسفندماه 1399 برگزار می شود.

اما آزمون دکتری تنها آزمون پایانی سال نیست و پرونده آزمون های سال 1399 با برگزاری آزمون های گروه علوم پزشکی بسته خواهد شد.

آزمون هایی که برای دانشجویان سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برگزار می شود و به منظور ارزیابی آموزشی این دانشجویان و ورود به دوره بالاتر انجام می گیرد.

در سال 99 این آزمون ها با فراز و نشیب زیادی برگزار شدند و ابتدا در اسفندماه 98 و به دلیل شیوع کرونا لغو شدند و پس از آن در شهریورماه به صورت الکترونیک و محدود برگزار شدند.

در چند روز اخیر برخی دانشجویان علوم پزشکی به دلیل اشتغال در بخش های کرونایی و همچنین حضور در دانشگاه های علوم پزشکی نسبت به برگزاری آزمون در شرایط کرونایی معترض بودند.

این دانشجویان در فضای مجازی اعتراضات خود را پیگیری کردند و از طریق معاونان آموزشی و برخی رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی و همچنین دبیران شورای صنفی اعتراض خود را اعلام کردند.

اعتراض دانشجویان علوم پزشکی / پاسخ وزارت بهداشت: عوارض تأخیر و یا حذف امتحانات جامع در این شرایط بسیار سنگین تر است اما این موضوع از سوی وزارت بهداشت با واکنش دیگری مواجه شد و از سوی حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت تاکید شد که آزمون ها سر موعد مقرر برگزار خواهند شد.

دکتر علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به این اعتراضات نامه ای را منتشر کرد و در آن تاکید کرد انتظار می رود همه افراد دلسوز و دغدغه مند آموزش تلاش کنند تا دانشجویان را توجیه کنند که عوارض تأخیر و یا حذف امتحانات جامع در این شرایط بسیار سنگین تر بوده و همه موظف هستیم اجرای قوانین و مقررات آموزشی را محترم بشماریم.

اما آزمون های گروه علوم پزشکی تفاوت عمده ای با آزمون های کشوری از جمله آزمون دکتری دارد.

نکته اول میزان شرکت کنندگان در این آزمون ها است که در مجموع سه رشته داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی تعداد 10 هزار دانشجو شرکت می کنند که تقریباً یک هجدهم تعداد شرکت کنندگان در آزمون دکتری است.

نکته دیگر اینکه آزمون های علوم پزشکی به نوعی آزمون های ارزشیابی آموزشی محسوب شده و فرایندی اختیاری همانند آزمون دکتری نیست و در صورت عدم شرکت یا عدم کسب حدنصاب نمره مورد نظر ممکن است خللی در روند ادامه آموزش دانشجو به وجود آید بنابراین امکان لغو و یا تعویق آن به مراتب از آزمون دکتری که فرد به دلیل علاقه به ادامه تحصیل در آن شرکت می کند، سخت تر است.

نکته جالب توجه دیگر در آزمون های گروه علوم پزشکی امکان برگزاری آن به صورت الکترونیک است که تجربه موفقی نسبت به برگزاری آزمون ها به صورت کاغذی بوده است و امکان رعایت پروتکل های بهداشتی در آن شرایط نیز بیشتر فراهم بوده است.

دانشگاه های علوم پزشکی مختلف مجری آزمون ها نیز در اطلاعیه های برگزاری آزمون یادآور شده اند که آزمون با رعایت حداکثر پروتکل های بهداشتی انجام می گیرد و تمامی دستگاه های الکترونیکی و فضای برگزاری آزمون ها به طور کامل ضدعفونی می شوند.

همچنین تمامی دانشجویان ملزم به تکمیل فرم خوداظهاری کرونا هستند و در صورت داشتن علائم مشکوک حتی شبیه سرماخوردگی در روز امتحان موظف هستند مسئول آزمون را در جریان قرار داده و جدای از سایر دانشجویان آزمون بدهند.

امسال با توجه به شرایط شیوع کرونا و کاهش تردد دانشجویان علوم پزشکی مقرر شد امکان شرکت در این آزمون در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار کننده آزمون (بدون در نظر گرفتن محدودیت ظرفیت در حوزه های برگزاری آزمون الکترونیک) فراهم شود.

بر این اساس داوطلبان می توانستند در صورت تمایل به تغییر حوزه امتحانی خود بر اساس محل سکونت و یا نزدیک ترین حوزه امتحانی به محل سکونت (در صورت حوزه امتحانی نبودن محل سکونت) با دانشگاه محل تحصیل خود تماس بگیرند و محل آزمون خود را تغییر دهند.

جدول برگزاری آزمون های گروه علوم پزشکی در روزهای 14 و 15 اسفندماه 1399
کلید واژه ها: آزمون - علوم پزشکی - پزشکی - دانشجویان علوم پزشکی - برگزار - پروتکل های بهداشتی - کشور - آزمون دکتری تخصصی - جدید - شیوع کرونا ویروس - وضعیت فوق العاده - بهداشتی - دلیل شیوع کرونا - آزمون دستیاری - دانشجو - گروه - سرنوشت - پروتکل - علوم - پذیرش دانشجو - کرونا ویروس - آزمون دکتری - کشوری - دکتری - کنکور - تعویق - کرونا - فوق العاده - شیوع کرونا - دانشجویان

آخرین اخبار سرویس:
بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

12 دستاورد «آموزشیار» برای مدیران دانشگاه/ دانشگاه آزاد اسلامی برای راهبری شبکه علمی ابزار کارآمد دارد

برنامه دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر برای جذب دانشجوی بین الملل/ 4 مدرسه عالی مهارتی راه اندازی می شود

پذیرش سطح سه رشته بررسی فرقه انحرافی در موسسه خاتم النبیین

غذا های فضایی

اعطای بورسیه تحصیلی شهریار به دانشجویان ممتاز بین المللی دانشگاه تبریز

سلفی بیژن بنفشه خواه به همراه دختر و پسرش + عکس

تلسکوپ فضایی که می تواند نشانه های حیات فرازمینی را در کمتر از 60 ساعت شناسایی کند

مسئله بیکاری فارغ التحصیلان لزوما ناشی از آموزش عالی نیست

فضانوردان ایستگاه فضایی به زمین رسیدند

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 28 فروردین

توضیح آموزش و پرورش خوزستان درخصوص یک خبر

سرپرست جدید پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منصوب شد

سرپرست جدید پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منصوب شد

دوره «آشنایی با توحید قرآن» برگزار می شود

نتایج اولیه آزمون دکتری فردا اعلام می شود

اخبار کوتاه استان قزوین در 28 فروردین + فیلم

با مهمترین مراحل پروپوزال نویسی آشنا شوید

قطعات مکانیکی و الکترونیکی ایران ساخت نیاز صنایع پالایشگاهی و نیروگاهی را تامین کرد

امکان تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی پیمانی پیام نور فراهم شد

شرط وزیر برای آموزش حضوری در سال آینده

دوره های تخصصی ورزشی در دانشگاه آزاد قم برگزار می شود

شناسایی حیات فرازمینی در کمتر از 60 ساعت

تشریح نحوه برگزاری کلاس های آموزشی آنلاین دانشگاه آزاد خرم آباد

دانشگاه شریف امریه برای فعالیت های پژوهشی می پذیرد

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی معرفی شد

کرو دراگون این هفته راهی ایستگاه فضایی می شود / اولین پرتاب سرنشین دار موشک فالکون

رتبه آموزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان به جایگاه 26 کشوری رسید

انعقاد تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز آموزش فنی و حرفه ای برخوار

اجرای طرح ارتقای آشپزخانه ها و خوابگاه های دانشجویی در سال 1400

کرو دراگون آخر هفته به ایستگاه فضایی می رود

دانشگاه شریف تعدادی نیروی امریه جذب می کند

مرگ مشکوک یک دانشجو، پس از دریافت واکسن کرونا

روسای هیأت داوران رقابت کرسی های آزاداندیشی دانشگاه آزاد انتخاب شدند

رییس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران معرفی شد

ابقا رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در سمت خود

کلید اولیه و نهایی سوالات آزمون ارشد پزشکی چه زمانی منتشر می شود؟

آخرین مهلت پذیرش بدون کنکور دکتری دانشگاه خواجه نصیر اعلام شد

تهدیدهای آموزش مجازی چگونه به فرصت تبدیل می شوند؟/ راهکارهای ارتقای کیفیت آموزش

وزارت ارتباطات فراخوان امریه سربازی در خراسان شمالی را منتشر کرد

سقف سنوات مجاز تحصیل برای دانشجویان شهید بهشتی اعلام شد

برگزاری دوره تدبر در قرآن به میزبانی دانشگاه فرهنگیان خوزستان

دفاع اولین دانشجوی مقطع دکتری رشته مهندسی پلاسما

راهنمای کامل انتخاب اس پی اف کرم ضد آفتاب

کمیسیون معاملات در سراهای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل می شود

آغاز ثبت نام آزمون دکترا و کارشناسی ارشد دانشگاه ادیان و مذاهب + لینک

تمدید جشنواره رویش مرکز رشد واحدهای فناور اهر تا 24 اردیبهشت

مهندسان برای ماموریت های فضایی یخچال مخصوص می سازند

نشست خبری فرمانده هوانیروز ارتش

نحوه ارزشیابی دروس نظری نیمسال دوم دانشگاه پیام نور

تاسیس کانون مهندسی جوشکاری و آزمایش های غیر مخرب در دانشگاه آزاد کرج

بررسی تداخلات دارویی بین آنتی بیوتیک ها و باکتری ها به کمک لیزر میکرونانو

دانشگاه شریف موفق به در بومی سازی قرص شعله پوش باتری خودرو شد

روسای هیأت داوران رقابت کرسی های آزاداندیشی دانشگاه آزاد انتخاب شدند

ترازوی آشپزخانه چی بخریم؟

اهدای 427 عنوان کتاب و ماکت معماری توسط عضو هیات علمی دانشگاه تهران به دانشگاه مازندران

سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه مازندران ازسراهای دانشجویی دانشگاه بازدید کرد

ساعت کلاس های درسی دانشگاه بیرجند تغییر کرد

توزیع 400 بسته ماده ضدعفونی کننده بین 3 قشر پرخطر

باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی لامرد برتر کشوری شد

تأثیر منفی کاهش آموزش عملی بر کیفیت فراگیری دانشجویان/ سرای نوآوری صنایع تبدیلی راه اندازی می شود

زمان ثبت نام در سیزدهمین المپیاد علمی اعلام شد

فضانوردان ایستگاه فضایی به زمین رسیدند

بهره مندی بیش از 45 هزار دانش آموز و دانشجو از حمایت کمیته امداد هرمزگان

روسای هیئت داوران رویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی در کرسی های آزاداندیشی منصوب شدند

بهره برداری از دستگاه الکترونی روبشی در دانشگاه شهید چمران اهواز

حمایت از دانشجویان در رویداد ملی ره نشان

سمینار بررسی سلول های خورشیدی پروسکایتی برگزار می شود

فراخوان ارائه محصولات فناورانه در بخش تجربه فناوری نمایشگاه اینوتکس

مسابقه «قرآن، کتاب مقاومت» برگزار می شود

تاکید رییس دانشگاه علوم پزشکی به قرنطینه معکوس

نتایج اولیه کنکور دکتری 1400 فردا اعلام می شود / اعلام نتایج نهایی پایان اردیبهشت ماه

آخرین مهلت ثبت نمرات معرفی به استاد در دانشگاه خوارزمی

تاثیر کرونا بر سبک زندگی مردم

برگزاری مرحله کشوری کرسی های آزاداندیشی به صورت مجازی و حضوری

چالش های کرونایی ترویج فناوری نانو را متوقف نکرد / مشارکت 29 هزار دانش آموز و معلم در رویداد های نانویی

نتایج اولیه آزمون دکتری فردا اعلام می شود/اعلام جزییات انتخاب رشته

دانشکده مهندسی سیستم های هوشمند و علوم داده در دانشگاه خلیج فارس افتتاح می شود

دانشگاه ها منشأ شکل گیری محصولات نوین هستند

دانشگاه ها منشأ شکل گیری محصولات نوین هستند

برگزاری دوره های تخصصی ورزشی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم

دانشگاه مازندران در مقطع دکتری دانشجو می پذیرد

آغاز ثبت نام وام دستیاری دانشجویان علوم پزشکی

نتایج اولیه آزمون دوره دکتری فردا اعلام می شود/ آغاز انتخاب رشته از 30 فروردین ماه

کلهر، رییس هیات داوران گروه فرهنگی کرسی های آزاد اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی شد

اختصاص زمین به دانشگاه آزاد اسلامی ایلام برای انجام فعالیت های تحقیقاتی

دانشجویان دانشگاه خلیج فارس به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به معاونت آموزشی مراجعه نکنند

جذب نیروی امریه در دانشگاه صنعتی شریف

آشنایی با تجهیزات فرآیندهای صنعتی

برگزاری دوره های تخصصی ورزشی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم

مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

پرونده کنکورهای 99 آخر هفته بسته می شود/ اجرای پروتکل های جدید

پرونده کنکورهای 99 آخر هفته بسته می شود/ اجرای پروتکل های جدید