مطالب مرتبط:
تصویب آیین نامه ایجاد سامانه سجل محکومیت های مالی
آیین نامه «ایجاد سامانه سجل محکومیت های مالی» تصویب شد
دولت آیین نامه ایجاد سامانه سجل محکومیت های مالی را تصویب کرد
مجلس آیین نامه استخدام کارکنان شهرداری ها بجز تهران را تصویب کرد
تعیین شرایط استخدام و ساماندهی کارکنان شهرداری ها/استخدام براساس آیین نامه ای با تهیه وزارت کشور و تصویب هیات وزیران
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:402021-03-03سياسي

تصویب آیین نامه ایجاد سامانه سجل محکومیت های مالی


هیات وزیران آیین نامه اجرایی «ایجاد سامانه سجل محکومیت های مالی» را تصویب کرد.

- هیات وزیران آیین نامه اجرایی ایجاد سامانه سجل محکومیت های مالی را تصویب کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبازار" به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، در جلسه صبح روز چهارشنبه هیئت دولت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی رییس جمهور، هیئت وزیران با هدف شفاف سازی فعالیت های اقتصادی، تسهیل در فرآیند استعلام محکومیت های مالی و ایجاد زمینه اعتبارسنجی اشخاص، آیین نامه اجرایی بند (پ) ماده (116) قانون برنامه ششم توسعه موضوع ایجاد سامانه سجل محکومیت های مالی را به تصویب رساند.

به موجب آیین نامه مذکور، قوه قضاییه مکلف است سامانه یاد شده را با به کارگیری تمهیدات امنیتی مطمئن بر بستر شبکه ملی عدالت به گونه ای طراحی کند که قابلیت ورود، نگهداری و به روزرسانی اطلاعات مربوط به محکومیت مالی اشخاص محکوم علیهم و اسناد لازم الاجرای ثبتی در آن فراهم گردد و استعلام بر خط کلیه محکومیت های مالی اشخاص از سامانه برای بهره برداران ممکن باشد.

اطلاعات مربوط به محکومیت های مالی اشخاص در سامانه مالی باید حاوی مشخصات محکوم علیه یا بدهکار، مرجع صادرکننده رأی یا اجراییه، نوع و تاریخ محکومیت، تاریخ رفع سوء اثر، میزان و واحد محکومیت مالی، موضوع (در صورت محکومیت به انجام تعهد مالی) و وضعیت رأی یا تصمیم از جهت اجرا و عدم اجرا باشد.

قوه قضاییه همچنین مکلف است ظرف شش ماه پس از پیاده سازی سامانه، اطلاعات مربوط به محکومیت های مالی قبل از ایجاد سامانه را با رعایت مفاد این آیین نامه در سامانه ثبت یا به روزرسانی نماید و آن دسته از دستگاه های اجرایی که اطلاعات موضوع این آیین نامه را در اختیار دارند، مکلفند اطلاعات خود را در اختیار قوه قضاییه قرار دهند.

در همین راستا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز مکلف است امکانات خدمات ارتباطی و مجوزهای مورد نیاز سامانه را از طریق مرکز ملی تبادلات اطلاعات در چارچوب قوانین و مقررات و از طریق اپراتورهای مجاز برای اجرای این آیین نامه فراهم نماید.

استعلام صرفاً در راستای شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و ایجاد زمینه اعتبارسنجی اشخاص، توسط بهره برداران صورت می گیرد.

قوه قضاییه وظیفه پاسخگویی به استعلام آنان را برعهده خواهد داشت و مکلف است زمینه دسترسی بهره برداران از سامانه مذکور را برای آن ها فراهم نماید.

هرگونه استعلام از سامانه صرفاً با رعایت محرمانگی و حریم خصوصی، مجاز است.

استعلام برخط از سامانه توسط بهره برداران صرفاً به صورت مکانیزه و در حدود وظایف سازمانی بهره بردار خواهد بود.

چنانچه استعلام برخط به دلایل فنی و مانند آن ممکن نبود، استعلام به صورت مکاتبه ای انجام می شود و در صورت بروز اختلاف بین پاسخ استعلام الکترونیکی برخط و مکاتبه ای، ملاک پاسخی است که بر مبنای استعلام برخط ارایه شده است.

هرگونه استفاده از اطلاعات سامانه صرفاً به صورت برخط بوده و ذخیره سازی این اطلاعات در سایر پایگاه ها پس از رفع نیاز، جز در موارد مصرح قانونی به صورت موقت یا دائم ممنوع است.

در غیر این صورت، بهره بردار مسئول خساراتی است که از این ناحیه وارد می شود.

اصلاح آیین نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف و اختیارات و نحوه عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوطه هیئت وزیران همچنین با هدف رفع موانع توسعه مشارکت انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی در کانون های مافوق و جلب همکاری کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران در اعمال نظارت های قانونی بر تشکیل تشکل های کارفرمایی، آیین نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف و اختیارات و نحوه عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوطه را اصلاح کرد.

به موجب اصلاح آیین نامه فوق، درصورت تشکیل کانون استانی در سطح یک حرفه یا صنعت خاص دست کم در 10 استان، کانون سراسری همان حرفه یا صنعت خاص با پیشنهاد کانون عالی کارفرمایان ضمن تغییر اساسنامه و انطباق ساختار خود با کانون جدید، عضویت کانون های استانی حرفه یا صنعت خاص موجود را به جای انجمن های صنفی عضو از استان مربوط پذیرفته و به کانون هماهنگی کانون های استانی حرفه یا صنعت خاص سراسر کشور تغییر می یابد و یا درصورت عدم وجود کانون سراسری، کانون های استانی حرفه یا صنعت خاص می توانند ابتدائاً نسبت به تاسیس کانون هماهنگی مورد اشاره اقدام کنند.

انجمن هایی که عضو کانون استان ها هستند نمی توانند عضو کانون سراسری باشند.

حداقل تعداد مورد نیاز از نمایندگان عضو مجمع عمومی کانون استان که در بخش صنعت شاغل هستند، برای عضویت در هیئت مدیره کانون کارفرمایان استان، بنابه پیشنهاد کانون عالی کارفرمایان، با در نظر داشتن فراوانی و تعداد تشکل های حرفه و صنعت در سطح منطقه، در اساسنامه کانون استان درج می شود.

این نسبت در کانون کارگری استان به گونه ای خواهد بود که حداقل دوپنجم (که از چهار نفر کمتر نخواهد بود) از اعضای اصلی هیئت مدیره از بخش صنعت، انتخاب شوند.

کانون های عالی انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی کشور (کانون عالی کارگران و کارفرمایان کشور) توسط نصف بعلاوه یک کانون های استانی انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی، طبق اساسنامه کانون عالی ذیربط تأسیس می شود.

همچنین انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی که حوزه فعالیت آن ها فرا استانی است، می توانند حسب مورد به عضویت کانون عالی کارگران و کارفرمایان درآیند.

تا زمانی که در یک استان کانون کارگری و کارفرمایی استان تأسیس نشده باشد، انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی همان استان حسب مورد می توانند ضمن عضویت در کانون عالی ذیربط، نمایندگان خود را به تعداد هر سه انجمن یک نماینده انتخاب و به مجمع عمومی کانون عالی کارگران و کارفرمایان کشور معرفی نمایند.

در مواردی که کانون کارگری استان تاسیس شده و دارای اعتبار است، علاوه بر اعضای اصلی هیئت مدیره آن که در مجامع عمومی کانون عالی کارگران کشور دارای حق رای هستند، انجمن های صنفی کارگری عضو کانون استانی نیز می توانند مطابق اساسنامه کانون عالی، نمایندگان خود را به تعداد هر سه انجمن یک نماینده که دارای حق راًی می باشند، انتخاب و به مجمع عمومی کانون عالی کارگران کشور معرفی نمایند.

نظارت بر انتخابات تشکل های کارگری فراتر از یک استان و عالی موضوع این آیین نامه، بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد بود و در خصوص تشکل های کارگری که حوزه فعالیت آن ها در محدوده یک استان باشد، با واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مربوط است.

همچنین نظارت بر انتخابات تشکل های کارفرمایی استانی، فراتر از یک استان و عالی موضوع این آیین نامه، بطور مشترک برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کانون عالی کارفرمایان خواهد بود و در سطح استان نیز بر عهده واحد تعاون، کار ورفاه اجتماعی و کانون عالی و کانون کارفرمایان همان استان است.

ثبت تشکل های موضوع این آیین نامه بر اساس حوزه فعالیت آنها، حسب مورد برعهده وزارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ذیربط است.

تعیین تکلیف فوق العاده سختی کار کارمندان صنعت آب و برق هیئت وزیران به منظور تأمین نظر دستگاه های نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور و دیوان عدالت اداری درخصوص پرداخت فوق العاده سختی کار کارمندان صنعت آب و برق، مصوب کرد فوق العاده سختی کار و کار در محیط های غیرمتعارف با رعایت سقف و ضوابط تعیین شده در بند (3) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری براساس دستورالعمل مصوب وزیر نیرو به کارمندان شاغل در مشاغل دارای شرایط مقرر در بند یاد شده در وزارت نیرو و شرکت های دولتی زیرمجموعه آن قابل پرداخت است.

به موجب بند (3) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری، فوق العاده سختی کار و کار در محیط های غیرمتعارف نظیر کار با اشعه و مواد شیمیایی، کار با بیماران روانی، عفونی و در اورژانس و در بخش های سوختگی و مراقبت های ویژه بیمارستانی تا (1000) امتیاز و در مورد کار با مواد سمی، آتش زا و منفجره و کار در اعماق دریا، امتیاز یاد شده با تصویب هیئت وزیران تا سه برابر قابل افزایش خواهد بود.

اصلاح آیین نامه اجرایی تعیین ارزیابی تجربه پیمانکار هیئت وزیران به منظور اهتمام هرچه بیشتر به تشخیص های کارشناسی و مدیریتی دستگاه مناقصه گزار و جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی برخی متصدیان و انحراف ارزیابی کیفی از اهداف قانونی، ضمن موافقت با پیشنهاد وزارت نیرو، آیین نامه اجرایی بند (ج) ماده (12) قانون برگزاری مناقصات درخصوص تعیین ارزیابی تجربه پیمانکار را اصلاح کرد.

پیش بینی سازوکار حمایتی لازم برای پیمانکاران آسیب دیده از مشکلات ناشی از تحریم و تدارک سازوکار لازم برای شرایط بحرانی، از دیگر دلایل اصلاح این آیین نامه به شمار می رود.

به موجب اصلاحیه مذکور، در قراردادهایی که به دلیل تعهد حمل، نصب، احداث، بهره برداری، نگهداری یا تعمیرات نیازمند فعالیت مؤثر برنده مناقصه در اماکن و تأسیسات مناقصه گزار است، نیازمند گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاری، صادرشده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای استعلام ارزیابی است؛ مگر آنکه به تصریح گزارش شناخت یا به تشخیص و مسئولیت بالاترین مقام مناقصه گزار، تأمین ایمنی اماکن و تأسیسات با واحد ذیصلاح دیگری باشد.

همچنین در ارزیابی توان مناقصه گران برای قراردادهای مشارکت عمومی و خصوصی (تهیه فهرست سرمایه گذاران دارای توان) باید معیارهایی از قبیل توان مالی متقاضی، (مثل دارا بودن توان تأمین 20 درصد هزینه های پیش از بهره برداری در مواعد پیش بینی شده)، دانش و تجربه در زمینه سرمایه گذاری، نظام تضمین کیفیت بهره برداری، احداث، ساخت، بهسازی یا توسعه حسب مورد و داشتن حسن سابقه در سرمایه گذاری یا دیگر بخش های قرارداد حسب مورد لحاظ شود.

ارزیابی تجربه پیمانکار (سابقه اجرایی) بر اساس اطلاعات مربوط به تعداد و نوع کارهای مشابه انجام شده در رشته و زمینه کار در 10 سال گذشته تعیین می شود.

حداکثر امتیاز در صورتی احراز می شود که چهار کار مشابه با حجم معادل یا بیشتر از موضوع مناقصه توسط پیمانکار اجرا شده باشد.

درخصوص ارزیابی حُسن سابقه در کارهای قبلی، میانگین امتیاز ارزیابی کارفرمایان کارهای قبلی در 10 سال گذشته، ملاک تعیین امتیاز یادشده خواهد بود.

پذیرش هزینه تنزیل اوراق بهادار اسلامی برای سال 1397 به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی با موافقت هیئت وزیران، هزینه ناشی از تنزیل اوراق بهادار اسلامی اعم از اسناد خزانه اسلامی، اوراق مشارکت و سایر اوراق مالی اسلامی که توسط دولت منتشر شده و تضمین صد در صد بازپرداخت آن بر عهده دولت است و در قبال طلب اشخاص از دولت بابت درآمدهای غیرمعاف مالیاتی نظیر فعالیت های پیمانکاری مستقیماً به آن ها واگذار شده حداکثر معادل سود مورد انتظار عقود مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار، برای کل سال 1397 به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی موضوع ماده (147) قانون مالیات های مستقیم محسوب می شود.


کلید واژه ها: آیین نامه - محکومیت - محکوم - سامانه - مالی - نامه - هیات وزیران - قانون برنامه ششم توسعه - تصویب - آیین - پایگاه اطلاع رسانی - قانون برنامه ششم - برنامه ششم توسعه - هیات - هیئت وزیران - حجت الاسلام - اطلاع رسانی - اطلاع - رسانی - قوه قضاییه - برنامه ششم - شفاف سازی - هیئت دولت - چهارشنبه - هیئت - دولت - شبکه ملی - اطلاعات - نگهداری - تمهیدات

آخرین اخبار سرویس:
حفظ سلامت مردم و رفع مشکلات اقتصادی اولویت برنامه های ماه رمضان باشد

اشتغال 20 هزار نفر در سال 1400

50 هزار دقیقه برنامه قرآنی و مذهبی در استان بوشهر تولید می شود

مشارکت 14 هزار بسیجی خوزستانی در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی

دستورات آیت الله رییسی برای حل مشکلات مراجعه کنندگان به دادگستری بهارستان

کسی که مجوز سفرها در عید را داد باید امروز پاسخگو باشد

در پرواز «آبادان به مشهد» مسافری مازاد بر صندلی های هواپیما پذیرش نشد

️ دشمن به دنبال تزریق روحیه یأس و ناامیدی در جامعه است

فومنی: اگر آیت الله رییسی وارد میدان انتخابات شود سیدحسن خمینی هم می آید

انتقاد قاضی زاده از عدم برخورد قاطع با بیماران کرونایی که قرنطینه را شکستند

دعا و نیایش؛ موضوع مسابقه دارالقرآن اهل بیت(ع) اصفهان

در شرایط دشوار کرونایی قرار داریم/امیدی به واکسینه کردن همگانی نداشته باشید

اعلام اسامی پذیرفته شدگان یک برابر ظرفیت آزمون استخدام آموزش و پرورش

مسئولین فقط به مردم توصیه کردند که سفر نروند!

مسئولیت آفرینی کارنامه مجاهدت سردار کرمی راد برای نسل جوان

انتشار عکس هایی با ماسک از اهالی رادیو

مشاور امنیت ملی عراق به تهران می آید

ویژه برنامه «با قرآن در بهار قرآن» اجرا می شود

حجت الاسلام رستمی: دنبال اجرای سند دانشگاه اسلامی در حوزه های مختلف هستیم / لزوم حضور گسترده مردم در انتخابات

مغایرت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری با قانون اساسی

مشاور امنیت ملی عراق با شمخانی دیدار می کند

نام نویسی 1939 نفر برای انتخابات شورای روستا ها

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درگذشت پزشک درمانگاه شهید حاجی زاده را تسلیت گفت

«منبر مکتوب» وقف آستان قدس رضوی شد

بانک توسعه تعاون نمونه موفق یک بانک توسعه ای است

ترجمه رسمی مدارک در وب سایت ترجمیک

رونمایی از کتاب بحوث علمیه فی القضیه المهدویه

مدیر کل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد

استخدام کارشناس دفتر فنی در شرکت نصیر موج آفرین در تهران

استخدام در هایپرمارکت

جذب استخدام شغل همکاری

ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری حضوری است

حضور بی شور و هیجان مردم پرو در انتخابات ریاست جمهوری همراه با ماسک و خودکار

پیشنهاد مهم روحانی به رهبر انقلاب درباره FATF

منویات رهبری در نامگذاری سال جدید سرلوحه امور اتوبوسرانی تبریز خواهد بود

بررسی سازوکار تعیین کاندیدای اصلاح طلبان در نهاد اجماع ساز

حجت الاسلام رستمی: دنبال اجرای سند دانشگاه اسلامی در حوزه های مختلف هستیم

احتمالا دفتر رهبرانقلاب چهارشنبه را اول رمضان اعلام کند

هشدار جدی وزیر بهداشت/ هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا تلقی کنید

بیش از 3500 تیم تخصصی برای اجرای طرح شهید سلیمانی در استان مرکزی تشکیل شده است

تقویم انتخابات شورای اسلامی روستا + جزییات

لزوم توجه به سلامت انسان و محیط زیست در واحدهای صنعتی

اطلاعیه در پی بروز حادثه برای دکل ایرانسل در بابل

محور نوآوری اصفهان در دنیا متمایز است/ شهرداری «شهر فناوری و نوآوری» را تبلیغ کند

مشاور امنیت ملی عراق فردا به تهران می آید

جدول زمان بندی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد

رد صلاحیت 10 داوطلب شورای شهر پرند

هیچ دستگاهی نباید در زمینه تکمیل و اتمام پروژه ها تعلل یا اهمال کند

دعای آنلاین کلیسای فیلیپین برای بیماران کرونایی

عرف: ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری حضوری است/ رعایت حداکثری پروتکل ها در وزارت کشور

تایید صلاحیت 91 درصدی داوطلبان شورا ها در هیات اجرایی

مجلس با اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موافقت کرد

پیشنهاد مهم روحانی به رهبر انقلاب درباره FATF

جدول زمان بندی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

کتاب «الفقیه القرآنی سعید بن جبیر» منتشر شد

تجمع بازنشستگان کارگری مقابل مجلس/معاش شایسته، درمان رایگان و خدمات حمایتی مکفی، حق کارگران بازنشسته کشور است

اعلام اسامی پذیرفته شدگان یک برابر ظرفیت آزمون استخدام پیمانی

تعطیلی مشاغل گروه های 2، 3 و 4 در شهرستان گناوه

رییس انجمن زرتشتیان تهران: خود را ایرانی می دانیم نه اقلیت

مقاله دانشجوی اراکی در نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران برگزیده شد

ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری حضوری است/ رعایت حداکثری پروتکل ها در وزارت کشور

سقز در وضعیت فوق حاد کرونا

اجرای طرح غیرحضوری جزءخوانی قرآن از سوی دانشگاه صنعتی اراک

ورود به آسیب های اجتماعی نباید مدیریت پسماند را تحت الشعاع قرار دهد

طرح سقف درآمد دفاتر اسناد رسمی ملغی می شود؟!

ماه رمضان تحول درونی را در انسان ها به همراه دارد

رییس جدید اوقاف پلدختر معرفی شد

روز اول ماه رمضان کی است؟

ایراد مجمع تشخیص به قانون انتخابات ریاست جمهوری

مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل: به جد پیگیر تعیین تکلیف حمام ملاهادی هستیم

ویژه برنامه «انفتاح» در شبکه افق

قطع برق در تاسیسات هسته ای نطنز؛ حادثه یا خرابکاری؟

سرخط اخبار معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری-1

راه اندازی پویش دانشجویی «همای رحمت» در گیلان

اعلام زمان تعطیلی دروس خارج حوزه علمیه خراسان

به احتمال زیاد چهارشنبه اول ماه مبارک رمضان است

سرخط اخبار معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری-8

حال و هوای رمضان در کشور ترکیه

نماینده مجلس: حادثه نطنز مشکوک به خرابکاری و نفوذ است

انتخابات شوراهای اسلامی در 15 روستای پردیس برگزار می شود

استخدام کارمند اداری در دفتر پیشخوان دولت در تهران

منشی خانم جهت دفتر وکالت

دولت کاری کند مردم با دهان روزه در صف نایستند

همکاری در مشاور املاک

درخواست جمعی از فعالان محیط زیست از رییسی برای رسیدگی فوری به پرونده شهادت محیط بانان زنجانی

دنبال اجرای سند دانشگاه اسلامی در حوزه های مختلف هستیم/ لزوم حضور گسترده مردم در انتخابات

ویدئو | دلایل شکایت نمایندگان از روحانی

لحظه های اجابت دعا همراه با رادیو قرآن/ «از باران رحمت» تا «در آستان نور»

راه اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در مجتمع هلال ایران

عرف: ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری حضوری است/ رعایت حداکثری پروتکل ها در وزارت کشور

انتظار 2 ساله برای اعلام وصول یک طرح در صحن شورا | نارضایتی از تردد خودروهای سنگین در شب

کتاب سواد رسانه ای از الف تا ی جزو 6 کتاب پرفروش ارتباطات

رمضان 1400 با برنامه های متنوع از رادیو قرآن

افشاگری یک نماینده درمورد زاکانی: کلا 5 معاونت دارد، اما 14 معاون منصوب کرده

نبض فارسی در چین خوب می زند

تمایل غرب برای بازگشت به برجام مثل گذشته بیم ها و امیدها را در میان مردم زنده کرده است

برگزاری برنامه های مجازی توسط کانون های مساجد قزوین در ماه رمضان

تقدیر رییس کمیسیون بهداشت مجلس از مدیرعامل سازمان بیمه سلامت

توییت کدخدایی درباره ایراد مجمع تشخیص به طرح اصلاح قانون انتخابات

اجرای طرح جامع پسماند نیاز به همکاری همه جانبه شهروندان دارد

تصویب آیین نامه ایجاد سامانه سجل محکومیت های مالی

تصویب آیین نامه ایجاد سامانه سجل محکومیت های مالی