مطالب مرتبط:
انتخاب «ریچارد نفیو» به عنوان معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران
مهاجران شهر سبز ایران شد
تلاش صهیونیست ها و سه کشور حاشیه خلیج فارس برای ایجاد ائتلاف علیه ایران
توافق درباره مکانیزم استرداد پول های ایران از کره جنوبی
ایران خودرو در آستانه عبور از تولید نیم میلیون دستگاه خودرو
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:272021-03-03سياسي

نظری بر چرایی انتخاب رضاخان برای کودتا در ایران


آیا سیدضیاء در مقطع کودتا، حریف فرمانفرما می شد؟ حریف مصدق السلطنه می شد؟ حریف شوکت الملک می شد؟ بدیهی است که حریف این ها نمی شد.

دستگیری هایی که در صبح روز کودتا شروع شد و حدود 100 نفر جلب شدند، - آیا سیدضیاء در مقطع کودتا، حریف فرمانفرما می شد؟ حریف مصدق السلطنه می شد؟ حریف شوکت الملک می شد؟ بدیهی است که حریف این ها نمی شد.

دستگیری هایی که در صبح روز کودتا شروع شد و حدود 100 نفر جلب شدند، به پشتوانه نیروی قزاقی بود که پشت سرش قرار گرفته، داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا "، یکی از مباحث در خور پرداخت در موضوع کودتای سوم اسفند 1299، تفوق نظامی گری بر سیاست ورزی در آن است.

از این روی بود که پس از 100 روز، سیدضیاء الدین طباطبایی از قدرت کناره گرفت و عملاً جای خود را به رضاخان داد.

در گفت و شنود پیش روی، مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، در این باره سخن گفته است.

بسیاری این پرسش را مطرح می کنند، چرا انگلیسی ها برای انجام کودتا در ایران، رضاخان را انتخاب کردند و گزینه هایی چون: مثلاً تیمسار یزدان پناه و هفت، هشت نفر دیگر را که به عنوان کاندیدا ها کشف کرده بودند، انتخاب نکردند؟ رضاخان واجد چه ویژگی هایی بود که انگلیسی ها را مجاب کرد که این گزینه، بهتر می تواند این پروژه را به سرانجام برساند؟ بسم الله الرحمن الرحیم.

ابتدا مقدمه ای درباره اینکه اساساً چرا انگلیسی ها این کودتا را انجام دادند را عرض می کنم و بعد سؤال شما را پاسخ خواهم داد.

ایران از مدت ها قبل و حداقل به خاطر دو موضوع، برای انگلیسی ها مهم بود.

یکی اینکه در برابر هندوستان، حکم سپر حفاظتی را داشت.

به این نکته توجه داشته باشیم که جایگاه هندوستان نزد انگلیسی ها، بسیار بالا بود و نزدیک شدن به مرز های هندوستان برای آنها، یک خط قرمز بود و اصلاً تحمل نمی کردند که کسی از رقبا، مثل روسیه یا پروس یا فرانسوی ها، بخواهند به حوزه هندوستان نزدیک بشوند.

در آن ایام هم، هندوستان با ایران هم مرز بود؛ چون هنوز پاکستان از آن جدا نشده بود.

نکته دیگر اینکه ایران به دلیل قرارداد نفتی دارسی و منابع نفتی ای که به این واسطه در اختیار انگلیسی ها قرار داده بود، برای آن ها فوق العاده مهم بود و به خصوص در جنگ جهانی اول - که انگلیسی ها احتیاج بیشتری به نفت پیدا کردند- نفت ایران واقعاً چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ جنگی، حکم خون را در رگ های انگلستان داشت و برای ناوگان جنگی عظیم شان، نیاز به این ثروت خدادادی ایران داشتند.

یک عامل مهم دیگر هم، به واسطه انقلاب سوسیالیستی شوروی، به این فرآیند اضافه شد و آن هم سپر حفاظتی بودن ایران، در برابر نفوذ انقلاب سوسیالیستی به جنوب کشورمان و خلیج فارس به عنوان پایگاه سنتی انگلیسی ها بود.

بنابراین ایران از جهات مختلف، برایشان اهمیت داشت.

می دانید که در آن دوره، روسیه هم به عنوان رقیب بیش از یک قرنه انگلیسی ها در ایران، به واسطه انقلاب سوسیالیستی کنار کشیده بود و انگلیسی ها در پی آن بودند که ایران را کلاً از آن خود کنند و این رویکرد با توجه به اینکه در آن برهه، انگلستان امپراتوری بلامنازع دنیا بود، کاملاً قابل فهم است؛ یعنی انگلستان وقتی هند را تصرف می کند و در خاورمیانه به عنوان فاتح جنگ جهانی اول دولت سازی می کند، طبیعی است که ایران را هم به عنوان جزیی از این نقشه کلان، برای پی ریزی نظم نوین سیاسی و جغرافیایی مدنظر داشته باشد و این دولت بخواهد برای حفظ ایران، دست به اقداماتی کلان بزند.

انگلستان در گام نخست و برای تحقق سلطه خود بر ایران، به چه اقدامی دست زد و تا چه حد این نخستین گام، توفیق یافت؟ اولین کار انگلیسی ها، انعقاد قرارداد 1919 بود که لرد کرزن مطرح کرد و نهایتاً عملی نشد.

این قرارداد از سوی وثوق الدوله و دو نفر دیگر امضا شد، اما مجلس آن را تصویب نکرد و احمدشاه هم زیر بار امضای آن نرفت! به هر حال وقتی که این قرارداد اجرا نشد، باید انگلیسی ها در پی راه حل دیگری می بودند.

در انگلستان آن روز دو جناح سیاسی وجود داشت؛ یکی جناح کرزن بود که می خواست از طریق قرارداد هایی از قبیل 1919، کار را پیش ببرد.

یعنی همان شیوه سنتی ای که انگلیسی ها تا آن زمان در پی آن بودند؟ بله، او در همان سنت فکری و عملی می اندیشید و اصرار داشت که بهتر است از طریق قرارداد پیش بروند.

دیگرانی مثل چرچیل، مونتاگ وزیر امور هندوستان، لرد چسورلد نایب السلطنه انگلیس در هندوستان و نورمن سفیر جدید انگلیس در ایران - که وقتی به ایران می آید، درمی یابد قرارداد 1919، اساساً به بن بست خورده و امکان اجرای آن وجود ندارد- در مجموع و نهایتاً به این نتیجه می رسند که باید از طریق یک فرد مقتدر، تسلط خودشان را بر ایران تحمیل کنند.

روس ها هم که در سال های 1907 و 1915، به عنوان مانعی بر سر راه انگلیس عمل می کردند و انگلیس ناچار بود با آن ها قرارداد ببندد و ایران را به دو یا سه قسمت تقسیم کند، حالا دیگر عملاً وجود ندارند و انگلستان دیگر به تنهایی، می تواند کل ایران را به کام خویش بکشد! بنابراین آن ها در آن دوره، به دنبال کسی می گردند که بتواند این کار را انجام بدهد.

رضاخان صاحب ویژگی های موردنظر انگلیسی ها بود.

قبل از هر چیز، در کسوت یک قزاق قرار داشت.

قزاق ها از همان ابتدا، دارای ویژگی مهمی بودند و آن هم اینکه تحت اوامر بیگانه قرار داشتند.

ظاهراً قزاقخانه، اول زیر نظر روسیه بود و بعد تحت نظر انگلیس قرار گرفت.

اینطور نیست؟ اوایل زیرنظر روس ها بود و پس از انقلاب اکتبر - که روسیه تبدیل به اتحاد جماهیر شوروی شد- تعدادی از افسران روس از ایران می روند و تعدادی همچنان باقی می مانند و انگلیسی ها در نهایت، آخرین فرد قوای روسی قزاق، یعنی استار وسلسکی را هم تحمل نمی کنند و او را هم کنار می گذارند! شخص رضاخان، در این کنار گذاشتن ها دخیل است.

او پیش از این یک بار با کمک انگلیسی ها، در کودتای کوچکی در قوای قزاق دخالت می کند.

کلنل کلرژه در زمان دولت کرنسکی به ایران می آید و فرماندهی قوای قزاق را به عهده می گیرد، اما انگلیسی ها نسبت به کلرژه، حساسیت دارند و در پی آنند که او را برکنار کنند.

در ماجرایی که فرمانده روسی برکنار می شود، رضاخان نقش دارد.

بعد از استار وسلسکی، فرمانده جدید قزاق ها به این سمت گمارده می شود و رضاخان هم به عنوان معاون او، شروع به کار می کند.

به شهادت اسناد، انگلیسی ها از چه دوره ای رضاخان را تحت نظر گرفته بودند؟ اساساً عملکرد و رفتار انگلیسی ها در کشور هایی که تحت سلطه آن ها بوده اند یا در آنجا نفوذ داشته اند، این گونه است که به دنبال شناسایی آدم هایی هستند که به کار آن ها می آیند و این کار را به طرق مختلف، انجام می دادند.

مثلاً خاندان هایی را در نظر می گرفتند که بتوانند در آینده از آن ها استفاده کنند.

یا در پی این بودند که بدانند در جنوب ایران، کدام خاندان یا کدام فرد ذی نفوذ، با آن ها هماهنگ است و می توانند از آن ها استفاده کنند.

در شرق و غرب کشور و در مناطق مختلف، شبکه چهره ها و تبار های دارای جایگاه را کاملاً شناسایی می کردند.

در این فرآیند، آن ها به نظرشان می رسد که رضاخان برای کودتا فرد مناسبی است، به خصوص که یکی از مأموران برجسته آن ها به نام اردشیرجی ریپورتر هم به عنوان کسی که از مدت ها قبل در کار شناسایی آدم برای انگلیسی ها بود، پیش تر رضاخان را شناسایی کرده و اساساً پرورده و او را فرد قابل اتکایی دیده بود.

درست است رضاخان تا وقتی که روس ها قوای قزاق را اداره می کردند، تحت فرماندهی آن ها بود و بعد هم انگلیسی ها زمام امور را در دست گرفتند و تحت فرمان آن ها خدمت می کرد، ولی به هر حال جربزه هایی هم داشت.

او به هر حال در جنگ هایی که در شمال با میرزاکوچک خان درگرفته بود، حضور داشت و فردی است که فرمانده آتریاد (تیپ) همدان شده و موقعیت نظامی برجسته ای هم پیدا کرده است و دیگران هم با او هماهنگ بودند.

ما در آن دوره افراد دیگری را هم داریم، مثلاً ماژور مسعودخان کیهان که تحصیلکرده مدرسه نظامی فرانسه بود، اما چرا او را انتخاب نمی کنند؟ یا چرا کلنل کاظم خان سیاح و دیگران را انتخاب نمی کنند؟ به دلیل شناختی که از رضاخان دارند.

آن ها معتقدند رضاخان آدم شجاعی است که در عین حال، تحلیل و سواد سیاسی لازم را ندارد! صاحب شخصیت مستقلی هم نیست و اگر ما او را در مسیری قرار بدهیم، در همان مسیر جلو می رود! دیگران ممکن است به لحاظ سواد یا بینش، آدم های عمیق تری باشند و احتمالاً در ادامه راه، با ما هماهنگی لازم را نداشته باشند، ولی رضاخان به شهادت اتفاقاتی که پیش از آن روی داده است، از جمله دخالت او در برکناری کلرژه، شناخت اردشیرجی ریپورتر از او، دخالت او در برکناری استار وسلسکی - که آخرین فرمانده روس قزاق است- و مسیری که پیش از آن طی کرده، تماماً درسویه مدنظر انگلستان است.

برخی معتقدند اگر سیدضیاء می توانست به مفاد اعلامیه اعلام می کنم ، ظرف 100 روز عمل کند، شاید نوبت به رضاخان نمی رسید! یعنی اگر توان کافی داشت و شرایط را دست کم به شکل حداقلی برای پیشبرد اهداف کودتا جمع و جور می کرد، طبیعتاً نوبت به رضاخان نمی رسید! برخی دیگر هم می گویند مهره اصلی رضاخان بود و سیدضیاء، صرفاً نقش محلل را ایفا کرد! دیدگاه شما در این باره چیست؟ اساساً ستون اصلی برای انجام کودتا از نظر انگلیسی ها، وجود یک فرد نظامی بود.

افراد سیاسی زیادی آمدند و رفتند.

افراد بهتر و ملی تری مانند مشیرالدوله هم در بین آن ها بودند که بالاخره زیربار امضای قرارداد 1919 نرفتند.

بنابراین طیف از سیاسیون از منظر انگلیسی ها، کسانی نبودند که بتوانند کار مورد نظر آن ها را انجام بدهند.

انگلیسی ها در این اندیشه بودند که ما 100 سال است در ایران با روسیه رقابت کرده ایم و هر کاری هم که انجام داده ایم، حریف آن ها نشده ایم! حالا یک موهبتی نصیب ما شده و انقلابی در روسیه صورت گرفته و آن ها خودشان را کنار کشیده و دنبال گرفتاری های خودشان هستند! بنابراین در حال حاضر، زمینه برای تسلط کامل بر ایران فراهم است.

ما یک ایران یکپارچه می خواهیم تا بتوانیم آنچه را که آرزوی ما بوده در آن پیاده کنیم.

حالا اگر سیدضیاء بخواهد به عنوان مهره اصلی کودتا بر سر کار باشد، مگر ما با قدرت او می توانیم این کار ها را انجام بدهیم؟ این همه قوای پراکنده و نیرو های محلی و این همه رجال هستند که سیدضیاء در برابر آن ها قدرتی ندارد! آدمی مثل فرمانفرما هست که خودش یک مافیای سیاسی است! شیخ خزعل، اسماعیل آقا سیمیتقو و امثال او هستند.

انگلیسی ها ایران و شخصیت های سیاسی ایران را مثل کف دستشان می شناختند.

در گزارشی که لرد کرزن تهیه می کند، آمار ده کوره های ایران را هم دقیقاً آورده است! گمان نمی کنم مالیه ایران در آن دوره، چنین گزارشی از کشور را داشته باشد، اینطور نیست؟ نخیر ندارد! در کتاب ایران و قضیه ایران این گزارش آمده که آدم واقعاً تعجب می کند! آن هم آن موقع، یعنی سال 1897 که تنها یک نفر رفته و همه جا را گشته و همه ایلات و طوایف را می شناسد! با آن مجموعه اطلاعات دقیقی که انگلیسی ها داشتند، کاملاً ایران را می شناختند.

خب آن ها در مقطع کودتا، می خواهند بر ایران مسلط شوند.

آیا سیدضیاء حریف فرمانفرما می شود؟ حریف مصدق السلطنه می شود؟ حریف شوکت الملک می شود؟ بدیهی است که حریف این ها نمی شود.

دستگیری هایی که در صبح روز کودتا شروع شد و حدود 100 نفر جلب شدند و سیدضیاء گفت: بروید و آن ها را بگیرید، به پشتوانه نیروی قزاقی بود که پشت سرش قرار گرفته بود.

اگر این نیروی قزاق پشت سرش نبود، دستور می داد که بروید بگیرید، کسی جرئت نمی کرد این کار را بکند و شاید اول از همه، خودش را می گرفتند، می بردند به سیاهچال می انداختند! کسی که می رود جلوی احمدشاه می ایستد و شاه به او می گوید: تو در کشور چه کار می کنی؟ ارکان حکومت را متزلزل کرده ای! و سیدضیاء به او جواب می دهد: ارکان حکومت چرا باید اینقدر سست باشد که یک سید روزنامه نویس، بیاید و آن را متزلزل کند؟ اینکه سیدضیاء نیست رفته و جلوی احمدشاه ایستاده، بلکه در واقع دو سه هزار نفر قزاق پشت سر او هستند که می رود و به این شکل با احمدشاه صحبت می کند! سیدضیاء، قوام، فرمانفرما و همه صاحبان نام و وجهه های بزرگ آن موقع را دستگیر می کند! او قطعاً به پشتوانه نیروی قزاق و به عبارت دیگر، به پشتوانه انگلیسی ها این کار را می کند.

انگلیسی ها خیلی بهتر از خود سیدضیاء- که می گویند: سید روزنامه نویس- می دانند که چنین رفتار ها و برخورد هایی نیازمند یک نیروی نظامی است.

آن ها با تلاش و برنامه ریزی، فرماندهان روسی قزاقخانه را عوض کرده و این نیرو را، تحت امر رضاخان درآورده اند.

چون می دانند که کودتا پشتوانه نظامی می خواهد و در واقع تنها رضاخان است که می تواند طرح کودتا را به سرانجام موردنظر انگلیس برساند.

انگلیس این کاره است و در آن مقطع، حداقل 200 سال از دوران استعمارگری اش، می گذشت و تجربه مدیریت رویداد های هندوستان، آفریقا و شرق دور را داشت و می دانست با چه روش هایی، جلو رفته و چگونه باید در هر جایی، مسئله را متناسب با شرایط آن حل کند و شرایط آن روز ایران چیست؟ بنابراین انگلیسی ها، خیلی خوب می دانند که این کار، باید به دست یک نیروی نظامی انجام شود.

به خصوص با تجربه اخیری که به دست آورده بودند و کرزن تلاش کرده بود از طریق قرارداد پیش برود، نهایتاً متوجه شدند که امکانپذیر نیست.

نهایتاً هدف، تسلط بر ایران بود و برای تحقق این امر رضاخان را انتخاب کردند که به نظر من برای آنها، انتخاب بسیار مناسبی هم بود.

پس از نظر شما گزینه اول انگلستان، رضاخان و سیدضیاء عملاً محلل این رویداد بود، اینطور نیست؟ دقیقاً همین طور است و انگلیسی ها در این ماجرا، خیلی حساب شده و با برنامه ریزی عمل کردند.


کلید واژه ها: کودتا - دستگیری - رضاخان - تاریخ معاصر - مسعود رضایی - ایران - نظامی گری - طباطبایی - حدود - شوکت - مصدق - شروع - خبرگزاری - هایی - در ایران - پژوهشگر - پشتوانه - انتخاب - پرداخت - یکی از - گزارش - کناره - مسعود - تاریخ - نیروی - موضوع - اسفند - سیاست - رضایی - نظامی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابدار در فست فود غذا اینجا در قم

کار در منزل با حقوق ثابت(پشتیبان تلگرام)

استخدام شاگرد جهت امور فنی

استخدام فراگیرنیروی انسانی دربیمه پاسارگاد

چشم امید مردم گیلان برای احیای صنایع پوشش ایران

متقی: سعید جلیلی می تواند از گزینه های جریان انقلاب باشد/ هنوز گزینه قطعی نداریم

بازی فرصتی برای رشد ذهنی و خلاقیت کودکان است

مسابقه قرآنی «فصل مهمانی» ویژه زائران ایرانی آغاز شد

برنامه ریزی برای تدوین شیوه نامه استانی برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم

نگرانی ازگسترش کرونا تابرگزاری آیین های ماه رمضان به صورت انفرادی درقم

وردپرس کار مسلط به سئو

«کمک» سازمان های مردم نهاد در مقابله با کرونا

جبهه پایداری پشت سعید جلیلی قرار گرفت

سازوکار انتخاب نامزد ریاست جمهوری در جبههٔ اصلاحات ایران مشخص شد

تشکیل دفاتر تجاری سازی و سرمایه گذاری در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها/ رفیت پژوهشگاه ها در پشتیبانی از تولید شناسایی می شوند

اولیانوف بعد از دیدار با عراقچی: گفت وگوی مفیدی قبل از نشست برجامی فردا داشتیم

«رومی خوانی: کتاب عشق و آیات عرفانی» در اندونزی رونمایی شد

اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در آباده

85 درصد مردم قم پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند/لزوم احیای کمک های مؤمنانه و مواسات

جلسه هیات دولت - 25 فروردین

هیچ شهری در کشور به اندازه کرج آشفتگی بصری ندارد

شعبه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در ورامین راه اندازی شد

تصویری جالب و ترسناک از مجید صالحی /عکس

تبیین نقش رزمی و تبلیغی طلاب در دفاع مقدس مغفول مانده است

محدودیت های کرونایی نباید موجب غفلت از تقویت شعائر دینی شود

رییس جمهور بر تعامل بین مجلس و دولت تاکید دارد/ اعمال ماده 234 توسط مجلس علیه دولت باعث ناکارآمدی می شود

81 زندانی جرایم غیرعمد در خراسان شمالی، چشم انتظار مساعدت نیکوکاران

استایل 1400 برای همه؛ دیجی استایل حامی کمپین «چوب لباسی» موسسه خیریه وحدت

ظرفیت های رسانه ای جدید برای اطلاع رسانی درباره کرونا تعریف شود

نمود بهار قرآن در سطح شهر قشم

تمدن ایران جزو تمدن های باشکوه دنیاست/ارتقا همکاری های فرهنگی

نصب المان عطار نیشابوری در مشهد

جانشین دادستان چرام منصوب شد

موانع تولید واکسن کرونا در کشور برطرف می شود

اظهارات جدید سخنگوی جبهه پایداری درباره کاندیداتوری رییسی در انتخابات

تمدید فراخوان جایزه داستان کوتاه با محوریت شخصیت شهید باقری

اهدای 50 دستگاه تبلت توسط بانک سینا به دانش آموزان کرمانی

بازدید فرماندار پیشوا از پروژه استادیوم 5 هزار نفری/ اخطار جدی به پیمانکار

بهره برداری از ساختمان ایستگاه آتش نشانی و خودرو اطفاء حریق شهرک صنعتی فیروزکوه

آمار کلی ثبت نام شدگان شوراهای روستا در استان تهران تشریح شد

پیام دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان

فتنه بنزینی 98 آغاز گرانی ها بود/ مسئولان مقصر باید مجازات شوند

دیدار معاون توسعه مدیریت جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با جانباز جهادگر حاج ابراهیم شیروانی

نامه 28 شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور به روسای سه قوه

دستگاه های اجرایی استان بوشهر با یک سوم کارکنان فعالیت می کنند

رسیدگی به اعتراض رد صلاحیت داوطلبان میاندوره ای مجلس از فردا

جوانان از فرصت های ارزنده ماه رمضان غافل نشوند

خواستار برخورد قاطع با مدیر هتاک به خبرنگار در خراسان رضوی هستیم

همایش اندیشه های وحدت آفرین در هرات

اهدا 50 دستگاه تبلت توسط بانک سینا به دانش آموزان کرمانی

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی امروز اعلام می شود

برنامه های فرهنگی بدون تجمع محوری در منطقه یک اجرا می شود

جلسه اضطراری پیشگیری و مقابله با کرونا در گنبدکاووس

استخدام مهندس عمران در شرکت انبوه گستر نصر در یزد

در راستای حمایت از توانخواهان کهریزک؛ پویش «سفره دار» آغاز شد+روشهای کمک

بازرسان آژانس چهارشنبه به نطنز می روند

استخدام منشی خانم به صورت تمام وقت در مرکز حقوقی معتبر در مشهد

اخذ 40 میلیارد ریال اعتبار برای مراکز جامع سلامت و درمان 4 حوزه انتخابیه

ماه رمضان بهترین زمان برای تشویق مردم به قرائت قرآن و صلوات است

ایرانسل به دنبال برقراری ارتباط همه جانبه دیجیتال بین مردم است

2225 نفر از جامعه ایثارگری استان مرکزی متقاضی دریافت مسکن هستند

زمان بهره برداری از خط مترو تهران ـ پرند

اما و اگر های بهره برداری از خط مترو تهران – پرند

جشنواره چراغ روشن رابطه در کرمان برگزار می شود

راه اندازی 50 آشپزخانه ویژه ماه رمضان در آذربایجان غربی

رییس سازمان محیط زیست «منفصل از خدمت» شد؟

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت راه و ساختمان آرین پی سهند در تهران

توصیه های رییس بنیاد شهید درباره آزمون استخدامی

مردم قدرت اصلی ستاد امر به معروف و نهی از منکرند

نامه شورای وحدت به جلیلی، قاضی زاده و نیکزاد

فتوای آیت الله مکارم درباره روزه دختران 9 ساله

اشتغال کلید مشکل جمعیت است/ نگرانی از سالمندی روستاها

معاون رییس جمهور درباره استنکاف روحانی از ابلاغ قوانین به نمایندگان توضیح داد

واکنش ها به غنی سازی 60 درصدی در ایران

امیدواریم شاهد رفتارهای ناخوشایند با ارزش های انقلاب نباشیم

توضیحات رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای استان در خصوص تایید صلاحیت ها

واقعه صحرای طبس به عنوان یک امداد غیبی، باید ماندگار شود

تشریح شیوه اجرای کاهش مجازات حبس تعزیری؛ جمعیت زندان ها کاهش می یابد

کلانتری خبر انفصال خود از خدمت را تکذیب کرد

کاهش جرایم خشن در زنجان با اجرای 41 برنامه در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم

«مذاکرات وین»از نگاه کاربران خبرآنلاین

دستور استاندار قم به حضور و غیاب دقیق جلسات استانداری

آیین نامه حفظ و گسترش باغات دست دلالان را کوتاه می کند

توزیع 1000 بسته معیشتی بین نیازمندان ارومیه

کتاب نویسنده برنده نوبل درباره تحولات سیاسی

سخنگوی جبهه پایداری: فعلا مشخص نیست که رییسی در انتخابات کاندیدا خواهد شد یا خیر

تدارک بانوان قرآنی فارس برای ماه رمضان / اجرای روزانه برنامه تدبر در قرآن

رشته خشکار پایِ ثابت سفره افطار گیلانی ها

نطنز آری؛ فردو خیر!

تبریک آغاز ماه رمضان توسط آژانس فضایی اروپا

برگزاری دوره آشنایی با روش های اندازه گیری ارتباط های سیناپسی

تبریک قالیباف به روسای مجالس کشورهای اسلامی به مناسبت ماه رمضان

افشاگری جنجالی با انتشار عکس علی انصاریان در بیمارستان+ عکس

مترو تهران- پرند چه زمانی به بهره برداری می رسد؟

پیگیری وزیر آموزش وپرورش برای رفع مشکل ⁧‫معلمان دانشسرایی

رییس کمیسیون اصل 90 خبر داد؛تخلف 3 پلتفرم در محاسبه اینترنت کاربران

دانلود آهنگ تیتراژ ابتدایی برنامه مثل ماه از گرشا رضایی

امنیت و استقلال عراق برای ایران از اولویت ویژه ای برخوردار است / مخالفت با هرگونه مداخله خارجی در امور منطقه

آغاز عملیات پاک ساز ی و مرمت پل تاریخی کرج

84 دانش آموخته یکصد دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند

نظری بر چرایی انتخاب رضاخان برای کودتا در ایران

نظری بر چرایی انتخاب رضاخان برای کودتا در ایران