موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - متناسب سازي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - سازمان تامين اجتماعي - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - كاروان پرسپوليس - شجاع خليل زاده - صنعت نمايشگاهي - مرخصي زندانيان - گوشت بوقلمون - ماسك نانويي - سرباز آمريكايي - عادلي - هواخواهي - نمايشگاه شهر هوشمند - تنگه مالاكا - آلپ ايران - خوكچه هندي - يحيي گل محمدي و افشين پيرواني - مديرعامل باشگاه سپاهان

مطالب مرتبط:
شرایط فروش خودرو به جانبازان با اقساط 5 ساله!+ جزییات
پیش فروش تارا ایران خودرو آغاز شد + قیمت، شرایط، جزییات و نحوه ثبت نام
گونه جهش یافته ی برزیلی کرونا، بهبودیافتگان این بیماری را دوباره آلوده می کند!
فروش فوق العاده 2 محصول ایران خودرو آغاز شد
فروش فوق العاده 2 محصول ایران خودرو آغاز شد
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:202021-03-03اقتصادي

اهمیت فروش فوق العاده در خرده فروش ها در شرایط گسترش بیماری کرونا


در ایران بسیاری از قوانین و مقررات مرتبط با زنجیره تامین و عرضه محصولات ازجمله قانون نظام صنفی، به موضوع حراج کالاها بصورت برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم کالاها توجه شده است.

- " در ایران بسیاری از قوانین و مقررات مرتبط با زنجیره تامین و عرضه محصولات ازجمله قانون نظام صنفی، به موضوع حراج کالاها بصورت برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم کالاها توجه شده است.

عرضه کالاها با حداقل 15 درصد تخفیف قیمت، ازجمله اقداماتی است که عرضه کنندگان(تامین کنندگان و خرده فروشان) به منظور افزایش فروش بکار می گیرند.

این اقدام که تحت نام حراج کالاها شناخته می شود به دلایل مختلف ازجمله برای شناسایی محصولات جدید و همچنین کاهش قیمت کالاها برای افزایش فروش کل و در نتیجه افزایش درآمد و به تبع ان سود بیشتر انجام می گیرد.

حراج کالا از جمله موضوعات مهم در قوانین و مقررات اقتصادی کشورها به ویژه در شکل گیری و فعالیت بنگاه های عمده فروشی و خرده فروشی دیده شده است.

در ایران هم در بسیاری از قوانین و مقررات مرتبط با زنجیره تامین و عرضه محصولات ازجمله قانون نظام صنفی، به موضوع حراج کالاها بصورت برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم کالاها، عرضه محصولات بصورت حراج در واحد صنفی و برگزاری فروش فوق العاده در واحدهای صنفی با نظارت سازمان های صنفی و بازرگانی توجه شده است.

در این بین همواره مسئولین دولتی اقتصاد و روسای سازمان های صنفی، برای بلندمدت تاکید بر نهادینه شدن برگزاری منظم فروش فوق العاده در اصناف با نظارت دستگاه های متولی دارند.

اما در بسیاری از سال ها متولیان دولتی، برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا را نیز پیگیرند.

درنتیجه گاهی درخصوص روش های و شیوه های برگزاری حراج بین مسئولین دولتی و متولیان سازمان های صنفی برای کوتاه مدت اختلاف نظروجود دارد.

چراکه همواره تاکید اصناف و سازمان های صنفی، برگزاری فروش فوق العاده با نظارت کامل سازمان های صنفی در واحدهای صنفی است.

اما برخی از مسئولین دولتی بر برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم هم تاکید دارند.

علل مخالفت تشکل های صنفی با برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم محصولات، معایب این روش به خصوص اجحاف های مختلف به مصرف کنندگان است که برخی از عمده ترین دلایل آنها بشرح ذیل است: برای حضور در نمایشگاه ها، باید غرفه اجاره نمایند که هزینه زیادی دارد و این هزینه، قیمت کالاها را افزایش زیادی می دهد.

هزینه آماده سازی غرفه ها، قفسه بندی مناسب، استفاده از ابزار و امکانات مخصوص نگهداری و عرضه، حمل کالا به محل برگزاری نمایشگاه و.

، تاثیر زیادی بر هزینه فعالیت و به تبع آن افزایش قیمت محصولات دارد.

مدت زمان برگزاری نمایشگاه های محدود است، درصورت مشکل دار بودن و یا عدم رضایت خریداران از کالای خریداری شده (از نظر کیفیت، مرغوبیت، قیمت، جنس و ضمانت نامه های کالا و غیره)، حال اگر خریدار بعداز برگزاری نمایشگاه متوجه مشکل کالا شد، امکان تعویض یا پس دادن محصول بسیار سخت و حتی نشدنی است.

برنامه ریزی، آماده سازی، برپایی و کنترل و نظارت بر نمایشگاه های عرضه مستقیم مطلوب و مناسب، ازجمله دغدغه های مسئولین بازرگانی و اصناف کشور است، که وقت و نیروی فراوانی از آنها گرفته می شود.

امکان ارائه کالاهای بنجول، نامرغوب و قاچاق در این گونه نمایشگاه ها بسیار زیاد است.

استفاده از بارکد و فاکتورهای چاپ شده در نمایشگاه ها، به دلیل محدود بودن زمان برگزاری و پرهزینه بودن این ابزار، بسیار کم است.

در دوره برپایی نمایشگاه ها، ترافیک سنگینی درشهرها، به خصوص در محدوده برگزاری نمایشگاه ایجاد می شودمشکلات فراوانی برای عموم مردم بوجود می آید.

اما روش دیگر حراج که تحت نام فروش فوق العاده در بنگاه های خرده فروشی تحت نظارت و کنترل سازمان های صنفی است در صورت برنامه ریزی و ساماندهی مطلوب و بهینه آن، می تواند با ارائه کالاها به قیمت مناسب در زمان های اوج تقاضا، بسیار مفید و لازم است.

عمده ترین مزایای و ویژگی های این گونه حراج ها نسبت به سایر روش ها بشرح ذیل است: مشخص بودن محل های واحدهای صنفی مشارکت کننده در فروش فوق العاده برای مردم، درنتیجه امکان استرداد و تعویض کالاها در صورت دارا بودن عیب و اجحاف فراهم است.

این امر موجب کاهش امکان عرضه کالاهای نامرغوب و بنجل به مصرف کنندگان می شود.

هزینه برگزاری این گونه حراج به دلیل عدم تحمیل هزینه های مختلف اجاره غرفه، حمل کالا، قفسه بندی و .

، نسبت به نمایشگاه ها بسیار کمتر است نظارت بر فعالیت و عملکرد واحدهای صنفی(با توجه به سابقه آنها) مشارکت کننده در این حراج، بسیار آسان و کمتر از سایر روش ها می باشد.

برگزاری بسیاری از حراج ها در زمان های مناسب، بدون دخالت مسئولین دولتی با توجه به ماهیت، ویژگی و خصوصیات کالاها و زمان های افزایش عرضه و تقاضا انجام می شود.

آنچه مسلم است یکی از ویژگی های مهم نظام توزیع کارآ و مطلوب در هرکشوری، امکان فروش محصولات به صورت حراج در ایام مختلف سال است.

این حراج ها معمولا با توجه به نوع کالاها در زمان های مختلف برای فروش بیش تر و با قیمت کم تر در جهت جلب رضایت مصرف کنندگان با در نظر گرفتن سود مناسب بنگاه های صنفی، صورت می پذیرد.

لازم بذکر است در اکثر کشورهای جهان، حراج کالاها در زمان های مختلف به خصوص ایامی که مصرف برخی کالاها با تقاضای بیش تری همراه است، در بنگاه های کوچک و بزرگ خرده فروشی برگزار می شود.

در نتیجه در اکثر کشورها، از حراج در واحدهای تولیدی و خرده فروشی (صنفی) استقبال بیشتری می شود.

اگرهم نمایشگاه های عرضه مستقیم محصولات به قیمت کم تر شکل گیرد، با برنامه ریزی در محل های مشخص که دارای استانداردهای لازم رفاه مصرف کنندگان و فروشندگان داشته باشد، انجام می گیرد.

در ایران در سالیان گذشته با توجه به مشکلات ساختاری نظام توزیع کالا و خدمات، بخشی از حراج های انجام شده در نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا انجام می گرفت.

اما با توجه به معایب و مشکلات این شیوه از حراج برای مصرف کنندگان در کنار مشکلات بوجود آمده ناشی از گسترش بیماری کرونا در شهرها و مناطق مختلف کشور، ضرورت یافته که از تجمع عموم مردم در مناطق مختلف شهرها جلوگیری شود.

براین اساس همچون بیشترکشورها برنامه ریزی برای برگزاری فروش فوق العاده در واحدهای صنفی زیر مجموعه اتاق اصناف ایران با نظارت کامل اتحادیه ها و دیگر دستگاههای نظارتی مصوب شده است.

درنتیجه بیشتر مقدمات انجام این کار مهم و اساسی در ایام آخر سال صورت گرفته و به اتحادیه های مختلف و به خصوص آنهای که در تامین کالاهای اساسی و مهم مورد نیاز عموم مردم مشارکت بیشتری دارند، در جهت برنامه ریزی و ساماندهی حراج در واحدهای صنفی مشخص و توانا در مناطق مختلف شهرها، بررسی، آگاه سازی و اطلاع رسانی لازم انجام گیرد.

همچنین کارهای زیادی برای شکل گیری گروههای مختلف کنترل و نظارت بر برگزاری حراج واقعی در بنگاه های صنفی و جلوگیری از برگزاری هر گونه حراج غیرواقعی انجام گرفته و این موضوع در حال توسعه نیز می باشد.

انشائ الله با برگزاری هر چه بهتر این حراج در سال جاری امکان تداوم این فعالیت در بنگاه های صنفی و جلوگیری از برگزاری سایر روش های حراج کالا که علاوه بر مشکلات زیادی برای مصرف کنندگان و اصناف، امکان سرایت و همه گیری بیشتر این بیماری خطرناک را دارد، جلوگیری شود.

این موضوع تنها با انجام موفق و مطلوب فروش فوق العاده در آخر سال جاری و به ویژه اطلاع رسانی و آگاهی رسانی به عموم کسبه و مردم بر رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک استاندارد و محدود شدن در افراد در حضورشان در واحد صنفی و در کل مشارکت با بازرسان و کادر درمانی کشور و اصناف امکانپذیر است.

بهنام آقاحسین شیرازی مدیر بازرسی و نظارت اتحادیه پوشاک تهران
کلید واژه ها: قوانین و مقررات - کالا - برگزاری نمایشگاه - عرضه - افزایش فروش - محصولات - فروش - قوانین - مقررات - افزایش - خرده فروش - نمایشگاه - حراج - تامین - در ایران - موضوع - فروش فوق العاده - برگزاری - مستقیم - زنجیره - محصولات جدید - افزایش درآمد - بیماری کرونا - قیمت کالاها - اقدام - مرتبط - ایران - قانون - فوق العاده - کاهش قیمت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارگر ساده در شرکت شیشه سازان جام ایمن در محدوده چهاردانگه

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش خانم با حقوق ثابت و بیمه در تهران و مشهد

استخدام مدیر مارکتینگ در شرکت فرا نقشینه آوا در تهران

5 مصوبه فوری برای تولید؛ از واردات با ارز متقاضی تا ترخیص 90 درصدی

محدودیت الزام استفاده از کارت بانکی صادرکننده چک در سامانه صیاد حذف شد

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش (ترجیحا سابقه کار در فرآورده های نسوز)

ماجرای جریمه 2.8 میلیارد دلاری علی بابا

مهار ملخ های صحرایی در ایلام

کمک به کاشت حلزون برای 2 هزار و 685 کودک ناشنوا/ تامین 122 هزار وسیله کمک توانبخشی برای معلولان

پول گندمکاران با سه ماه تأخیر پرداخت می شود

مقررات جدید استخراج رمزارزها اعلام شد

حمایت صندوق نوآوری از حضور دانش بنیان ها در نمایشگاه تخصصی سوریه

عملیات بازار باز چیست و چه کارکردی دارد؟

برداشت گل محمدی در شهرستان جهرم آغاز شد

وام 150 میلیونی قرض الحسنه بانک مهر ایران را چگونه بگیریم؟

برنامه ریزی برای راه اندازی سامانه جامع اموال تملیکی تا پایان خرداد

چرا ترکیه کالای ایرانی نمی خرد؟

مسوولیت ثبت سفارش نهاده ها به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد

افزایش قیمت مواد غذایی در جهان

تمدید مهلت ثبت نام بیمه عمر و حادثه بازنشستگان کشوری

نمی توان با جو 7000 تومانی توقع گوشت 40هزار تومانی داشت

40 مرکز خرید گندم در لرستان ایجاد می شود

بازنگری ردیف های تعرفه ای مرتبط با صنایع

فعالان بازار سرمایه و سرمایه گذاران کمک کنید!

نوسان قیمت زعفران در بازار

افزایش 57 درصدی کشفیات سرقت در کاشان

قیمت زولبیا و بامیه مشخص شد

رییس دادگستری خراسان شمالی: دلالان عامل 50 درصد افزایش قیمت ها هستند

آرایش جدید سرمایه گذاران ملکی در بازار مسکن

سرمایه گذاری در استارتاپ ها در سه ماهه اول 2021 رکورد زد

اعلام فراخوان پذیرش ایده های نوآورانه در مرکز نوآوری و شتابدهی جوانان استان مرکزی

نخستین نشاء مکانیزه برنج در مازندران انجام شد

وزارت دفاع برای تحقق کامل شعار سال ظرفیت بالایی دارد

توضیحات وزارت کار در مورد یک خبر

11 هزار مترمربع اراضی کشاورزی در محمودآباد آزادسازی شد

شرط بخش خصوصی برای پرداخت مالیات جدید

ادامه افزایش قیمت مواد غذایی در جهان

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی: رفع بحران بازار مرغ با توزیع گسترده/ سن پرورش50 روز شد

آغاز طرح تشدید نظارت و بازرسی از اصناف و ادارات شهرستان شیراز

حذف مرغ سوخاری از منوی برخی رستوران ها

حداقل میزان تحویل برنج بورسی، 100 کیلوگرم است/ برنج چگونه به گواهی سپرده تبدیل می شود؟

نامه دژپسند به بانک ها درباره نرخ سود

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز یکشنبه 22 فروردین

احیا شد 15 معدن راکد در استان بوشهر

رعایت پروتکل های بهداشتی به حدود 60 درصد رسیده است

گرگان در دومین روز اجرای محدودیتهای کرونایی

قیمت جو دامی به 7 هزار تومان رسید/ لزوم کاهش هزینه های تولید

تشریح اقدامات برجسته در شهرهای جدید

آخرین قیمت انواع سکه در 22 فروردین 1400

افزایش سرمایه شرکت پاکسان

فروش فوری مدیران خودرو در فروردین 1400 + قیمت قطعی و جزییات فروش اقساطی ام وی ام و چری

(تصاویر) تجمع سهامداران خشمگین مقابل سازمان بورس

موافقت ستاد کرونا با ادامه توقف مسافر به عراق

معرفی 8 چالش مهم در نظام تامین مالی مسکن ایران

قیمت زولبیا و بامیه در رمضان 1400

تصاویر| پروژه ساخت بزرگترین مجسمه مسیح

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت بازرگانی arvin nik co در تهران

استخدام کارمند بخش فروش اینترنتی در داروخانه مرکزی جمالزاده در تهران

کارگر بتونه و سمباده کار پی وی سی

مشاوره ی کسب و کار و فروش پکیج های کسب و کار

5500 پرونده خسارت در زلزله شهرستان دنا تشکیل شد

نمی توان با جو 7000 تومانی به دنبال گوشت 40هزار تومانی بود

خشکسالی مانع برداشت محصولات دیم در گراش شد

استخدام چند ردیف شغلی،حقوق قانون کار و بیمه

رعایت 60 درصدی پروتکل های بهداشتی/همه مراکز استان های کشور در وضعیت قرمز کرونایی به سر می برند

بازنگری ردیف های تعرفه ای مرتبط با صنایع

خرید انواع مدل دستگاه تصفیه آب خانگی

مرکز نیمه کاره تحقیقات فسیلی ایران در انتظار بودجه

کشت 25 هزار هکتار پنبه در خراسان رضوی

رزمایش ایران هم دل – اطعام مهدوی در استان مرکزی برگزار می شود

ابلاغ پرداخت بسته حمایتی 2500 میلیارد تومانی رمضان به 60 میلیون نفر

سقوط 23 درصدی تولید گاز اروپا در سال گذشته

خبر بد آبی برای تهرانی ها

ملیله زنجان؛ هنری که بازار جهانی ندارد + فیلم

تمام شهرستان های فارس درگیر آفت سن گندم است/ احتمال حمله آفت ملخ به مزارع

کاهش عیار بذر برنج مازندران در فصل شالیکاری

5 مصوبه حمایتی تولید/ از واردات با ارز متقاضی تا ترخیص 90 درصدی

گسترش همکاری های اقتصادی، بیمه ای و گمرکی/ مطالبات برق و گاز ایران از عراق پرداخت می شود

جزییات تعطیلی 10 روزه مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی

نشاء مکانیزه حدود 130 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

نگاهی به گوشی های شیائومی

افزایش تخلفات در بازار مازندران | متخلفان 162 میلیارد تومان جریمه شدند

چین مجوز آزمایش بالینی یک واکسن جدید کرونا را صادر کرد

کاهش ارزبری 210 میلیون یورویی با داخلی سازی قطعات

ماجرای بلعیده شدن آب سدی در جنوب کشور توسط یک حفره چه بود؟

تخلف بیش از 282 میلیارد ریالی اصناف تهران در طرح نظارتی نوروزی

قیمت جوی دامی به 7 هزار تومان رسید/ لزوم کاهش هزینه های تولید

نتیجه مثبت 70 درصد تست های کرونا در البرز

رقابت نفس گیر خریداران سنگ آهن در بورس کالا

اهدای 2 هزار بسته معیشتی به محرومان شهرستان زبرخان

برکت از بورس رفته است؟

پیروزی دیگر برای ریپل در دادگاه

ربات سوفیا آهنگ می سازد/ فروش نقاشی 688 هزار دلاری

پذیرش یک قطعه زمین 15هزار متری در بورس کالا

بورس قرمز باقی ماند

پیاده سازی سامانه ها در راستای شفافیت و کاهش فساد

امیدواریم روزی عامل حباب قیمت ها شناسایی شود

با نوبیتکس و خدماتش آشنا شوید

رشد 56 درصدی صدور بیمه نامه های معدنی در سال 99

2 هزار واحد مسکن محرومان استان مرکزی در دست احداث

اهمیت فروش فوق العاده در خرده فروش ها در شرایط گسترش بیماری کرونا

اهمیت فروش فوق العاده در خرده فروش ها در شرایط گسترش بیماری کرونا