مطالب مرتبط:
استخدام کارشناس برنامه ریزی (رشته صنایع، مدیریت صنعتی) از البرز و تهران
برنامه های 100 روزه روحانی هیچ کدام عملیاتی نشد
اجرای طرح فریز در محلات اشتباه بود/ اگر احیای محله نفرآباد طول بکشد شهرداری مقصر است
استخدام مهندس برنامه ریزی و کنترل پروژه در تهران
استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه در شرکت آرین بریس در تهران
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 14:162021-03-03اجتماعي

برنامه عملیاتی طرح «محلات دوستدار کودک» به 13منطقه تهران ابلاغ شد


ایرنا-مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران با اشاره به مطالعات و تدوین برنامه عملیاتی طرح «محلات دوستدار کودک» گفت: این برنامه برای اجرا به 13 منطقه پایتخت ابلاغ شده است.

- برنامه عملیاتی طرح محلات دوستدار کودک به 13منطقه تهران ابلاغ شد " تهران-ایرنا-مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران با اشاره به مطالعات و تدوین برنامه عملیاتی طرح محلات دوستدار کودک گفت: این برنامه برای اجرا به 13 منطقه پایتخت ابلاغ شده است.

مجتبی دانشور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره اجرای طرح شهر دوستدار کودک در شهر تهران اظهار داشت: شورای اسلامی شهر تهران مصوبه شهر دوستدار کودک را 12سال گذشته به شهرداری ابلاغ کرد و اداره کل آموزش های شهروندی به عنوان دبیرخانه این طرح، تاکنون اقداماتی را در راستای تحقق شهر دوستدار کودک انجام داده است.

وی گفت: سن صفر تا 18سالگی، سن کودکان تعریف شده و جمعیت غالب کلانشهرها از جمله شهر تهران در این گروه سنی هستند، مدرسه می روند، در شهر رفت و آمد و زیست می کنند و در نقاطی حضور آنان بیشتر است، همچنین در این گروه سنی، طبقه بندی های مختلفی وجود دارد.

دانشور افزود: کودکان زیر چهار سال به مادران وابسته هستند، چهار سال به بالا کمی مستقل تر می شوند، در طرح شهر دوستدار کودک به دنبال این هستیم که شهر به لحاظ کالبدی، فرهنگی، اجتماعی مناسب و زیست پذیر برای گروه سنی تا 18 سال باشد و آسیب هایی که امکان دارد در این حوزه ها در سطح شهر برای کودکان وجود داشته باشد به حداقل برسد.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران بیان کرد: با توجه به گستره جغرافیایی و تعدد مناطق پایتخت، ویژگی های مناطق از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، امکان ایجاد شهر دوستدار کودک به صورت کامل و جامع امکان پذیر نیست.

وی اظهارداشت: همچنین در جوامع بین المللی، برای تحقق شهر دوستدار کودک، بر مناسب سازی اجتماعات کودک محور و مکان هایی که اجتماعات کودکان بیشتر است تاکید می شود تا شرایط برای حضور آنان در شهر فراهم شود، براین اساس تصمیم گرفته شد که طرح محلات دوستدار کودک در تهران پیگیری شود.

دانشور گفت: قرار است ابتدا این طرح در 13 محله منتخب 13منطقه پایتخت، در فاز اول مناطق 2، هشت، هفت، 18 و 22 و فاز دوم در مناطق یک، 6، 9، 10، 13، 14 و 15 اجرا شود و برنامه مطالعاتی 9منطقه دیگر در دستور کار است، در قالب این طرح، در هر منطقه تهران، یک محله به عنوان محله دوستدار کودک تعیین خواهد شد.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران افزود: کارهای مطالعاتی براساس اسناد بالادستی، نقشه شهر تهران، طرح تفصیلی انجام شده، از طریق پیمایش و مطالعات میدانی، نقاط آسیب زا شناسایی و مورد بررسی قرار گرفتند و با نظرسنجی از کودکان ساکن در این محلات، نظرات و خواسته های آنان احصا شده و برنامه عملیاتی تدوین و به مناطق ابلاغ شده است.

وی بیان کرد: طبق برنامه عملیاتی، در هر محله ، برنامه ها با جزییات، کوچه به کوچه و خیابان به خیابان مشخص است و مناطق متناسب با ویژگی ها و امکانات خود، تعریف پروژه خواهند کرد و از لحاظ سلامت، ایمنی و محیط زیست(HSE)، کالبدی، فرهنگی و اجتماعی، محلات موردنظر را برای کودکان مناسب سازی خواهند کرد.

دانشور اظهارداشت: به عنوان مثال، در منطقه 9، با توجه به نیاز منطقه، کمبود سرانه فضای سبز و نبود فضای بازی طبق نظرسنجی از کودکان ساکن در محله جیحون، بوستان جی در پادگان جی در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته و پروژه بوستان دوستدار کودک در آن اجرا خواهد شد.

تاکید بر پیوست اجتماعی در اجرای محلات دوستدار کودک مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران با اشاره به اینکه پیوست اجتماعی در تحقق محلات دوستدار کودک مورد تاکید است، گفت: یکی از مولفه های اصلی شهر دوستدار کودک که یونیسف و تجربه های بین المللی بر آن تاکید دارد، این است که باید در شهر یا فضایی که ساخته یا مناسب سازی می شود، نظرات کودکان دخیل باشد که در محلات دوستدار کودک نیز همین روند پیگیری می شود.

وی افزود: در این راستا تا بهمن ماه سال گذشته، پیش از شیوع کرونا، کارگاه هایی را در پنج محله با همکاری مدارس و خانه های کودک شهرداری، برای شناسایی و اطلاع از خواسته ها و نیازهای کودکان برگزار کردیم سپس این روند در بستر فضای مجازی ادامه داشت.

دانشور بیان کرد: مسابقه نقاشی شهری که من دوست دارم نیز در راستای طرح شهر دوستدار کودک برگزار می شود و علاوه بر حضور کودکان در یک رقابت فرهنگی هنری، زمینه ای را برای حس تعلق و مشارکت آنان در شهر فراهم می کند تا به شهر خود فکر کنند، به واسطه نقاشی کودکان می توانیم نظرات آنان را در مورد شهری که دوست دارند، احصا و طرح شهر دوستدار کودک را اجرا کنیم.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران اظهارداشت: سال گذشته در نخستین دوره مسابقه نقاشی شهری که من دوست دارم ، فضای سبز، بوستان ها، محیط بازی، انجام بازی های مشارکتی و دوچرخه سواری بیشتر در آثار کودکان منعکس شده بود، این آثار به تیم کارشناسی ما در این حوزه کمک کرد تا نظرات کودکان را احصا کنند که در شهر چه چیزهایی برای آنان اهمیت بیشتری دارد، همین روند در دومین دوره مسابقه نقاشی نیز ادامه دارد.

وی گفت: براساس اطلاعات به دست آمده از نقاشی های کودکان، ایمن سازی، مناسب سازی و استانداردسازی بوستان ها از لحاظ کالبدی، فرهنگی و اجتماعی در حوزه شهر دوستدار کودک در دستور کار قرار گرفته است، علاوه بر این، در حوزه هویت بصری سعی کردیم رنگ هایی که در نقاشی کودکان پرتکرار بود و آنان دوست داشتند، به عنوان رنگ های اصلی در رنگ آمیزی بوستان ها و فضای بازی استفاده بکنیم.

دانشور افزود: شهرداری تهران در راستای اجرای طرح شهر دوستدار کودک ، علاوه بر مناسب سازی فضای کالبدی، وظایفی را در حوزه فرهنگی نیز برعهده دارد، به خصوص در شرایط شیوع کرونا سعی کردیم بیشتر از گذشته به آن بپردازیم که راه اندازی مدرسه تابستانی و برگزاری کارگاه های آموزشی، فرهنگی، هنری و اجتماعی در بستر فضای مجازی برای غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان در 6هفته فصل تابستان و اهدای رایگان کتاب الکترونیک به کودکان از این جمله است.

پروژه های شهر دوستدار کودک مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران، ایجاد اتاق های مادر و کودک را از پروژه های شهر دوستدار کودک عنوان کرد و گفت: این طرح حدود 10 سال است که توسط شهرداری تهران در محلات پرتردد، ایستگاه های مترو، فروشگاه های شهروند و میادین میوه و تره بار ایجاد شده است.

وی افزود: اجرای پروژه سینما کودک در یکی از سراهای محلات در منطقه 2، انجام مطالعات برای طرح های بوستان دوستدار کودک ، خیابان کودک و پاتوق های کودک محور از دیگر برنامه های شهرداری است که پس از تدوین برنامه عملیاتی و تعیین استانداردها به مناطق ابلاغ خواهد شد.

دانشور بیان کرد: در شهر تهران 270 خانه کودک زیرمجموعه شهرداری تهران در سرای محلات فعالیت می کنند که بازبینی و کار مطالعاتی مناسب سازی این مراکز از لحاظ محتوایی و کالبدی نیز در حال انجام است، تعدادی از فرهنگسراها و اسباب بازی های بوستان ها مناسب سازی شده اما این پروژه ها باید ادامه دار باشد.

همکاری نهادها برای تحقق شهر دوستدار کودک مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران درباره این موضوع که برخی از کارشناسان معتقدند تهران دوستدار کودک نیست و با معیارهای درنظر گرفته شده بسیار فاصله دارد، اظهارداشت: طرح شهر دوستدار کودک ، پروژه ای کلان است و بسیاری از فعالیت ها و برنامه ها در حوزه شهرداری تهران قابل انجام نیست، سازمان ها و نهادهای دیگر مانند آموزش و پرورش؛ مدارس، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ مراکز فرهنگی هنری، کتابخانه ها و سازمان بهزیستی؛ مهدهای کودک به صورت مستقل در شهر تهران فعالیت می کنند که محل تجمع و رفت و آمد کودکان هستند و کودکان وقتشان را بیشتر در این مراکز سپری می کنند.

وی گفت: طرح شهر دوستدار کودک برای عملیاتی شدن، نیاز به همگرایی بین بخش های مختلف سازمانی و نهادهایی دارد که در شهر تهران فعالیت می کنند و صرفا این مقوله تنها به شهرداری تهران ارتباط ندارد و در حال حاضر با استانداردها در این حوزه و اقدامات شاخصی که شهروندان بتوانند حس کنند و ببینند بسیار فاصله داریم و شهرداری تهران در راستای وظایف خود در تلاش برای تامین استانداردهاست.

دانشور درباره تداوم پرداختن به موضوع کودکان و شهر دوستدار کودک به جز روزهای خاص و مناسبتی بیان کرد: در تلاش هستیم که فعالیت ها و برنامه ها از زمان های خاص و مناسبتی فاصله بگیرد، پیش از این بسیاری از رویدادهای مرتبط با کودکان را در روز جهانی کودک تعریف می کردیم که این رویدادها را با توجه به اهمیت موضوع کودکان در طول سال برگزار می کنیم.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران افزود: به عنوان مثال مسابقه نقاشی شهری که من دوست دارم را سال گذشته در مهرماه برگزار کردیم اما امسال در دی ماه برگزار شد و پروژه های دیگر شهرداری، یک بخش رویدادی است و بخش دیگر، ایجاد ادبیات و پذیرفتن این اصل است که کودکان امروز، فرزند فردای شهر هستند، اگر بپذیریم که کودکان شهروند این شهر هستند و نسبت به آن حقی دارند، در راستای این رویکرد، در هر لحظه، هر روز و هر نقطه، سهم کودکان را مدنظر قرار داده و به آن توجه خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: توجه به کودکان و اهمیت نقش آنان هم نیاز به همگرایی میان سازمان ها و نهادها دارد، در تک تک نهادها از جمله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی اقدامات خوبی برای کودکان انجام می شود اما اگر همه این فعالیت ها زیر یک چتر و در یک فضا پیش برود و ادبیات حق کودک بر شهر و اهمیت دادن به نقش کودک در یک فضای اجتماعی ایجاد شود، می توان هر زمان در مورد کودک صحبت کرد و این موضوع مناسبتی محور نباشد.


کلید واژه ها: دوستدار کودک - برنامه عملیاتی - شهر دوستدار کودک - برنامه - تهران - عملیاتی - کودک - شهرداری تهران - ابلاغ - شهروندی - شهرداری - شورای اسلامی شهر تهران - منطقه - محلات - شهر تهران - آموزش - ایرنا - شورای اسلامی شهر - مطالعات - پایتخت - اجرا - شورای اسلامی - تدوین - اشاره - چهارشنبه - اداره کل - گفت و گو - خبرنگار - اسلامی - دانشور

آخرین اخبار سرویس:
14 درصد کودکان به مهدکودک می روند

طرح افطار، ویژه خانواده های نیازمند در شیراز

برگزاری «حضوری» امتحانات نهمی ها و دوازدهمی ها با اجازه ستاد کرونا

ورود 20 دستگاه اتوبوس شهری بازسازی شده به قم

احداث پارکینگ های عمومی روباز در منطقه پردیسان

هوای تهران در فروردین ماه چند روز آلوده بوده است؟

بزرگترین غار نمکی جهان، غار نمکدان قشم

اوقات شرعی گرگان

پیش بینی وزش باد شدید در لرستان

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان

وزیر آموزش و پرورش: تربیت فرزندان نیازمند آموزش و فراگیری است

مزدا MX-30؛ کراس اوور جدید ژاپنی با درب خودکشی و پیشرانه 144 اسب بخاری (+عکس)

رکورد بی سابقه پایتخت در آمار متوفیان/ 350 فوتی در یک روز

اوقات شرعی دوم اردیبهشت در سمنان

مفاخر فرهنگی کشور از بنیان های تعالی آموزش و پرورش هستند

مفاخر فرهنگی کشور از بنیان های تعالی آموزش و پرورش هستند

جز خوانی قرآن کریم در حرم حضرت معصومه (س) در قم

نحوه برگزاری کلاس تابستانی برای دانش آموزان تجدیدی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنج شنبه دوم اردیبهشت

نشست زمین حوالی میدان توپخانه +عکس

کنکور مسیر یادگیری دانش آموزان را تغییر داد/هیچ دولتی نتوانست مشکل آموزش و پرورش را حل کند

مفاخر فرهنگی کشور از بنیان های تعالی آموزش و پرورش هستند

کلایی: 14 روز سخت در انتظار مشهد است | با یک بحران جدی رو به رو هستیم

برنامه درسی روز پنجشنبه دوم اردیبهشت مدرسه تلویزیونی

وزیر آموزش و پرورش: سعدی پرچمدار اخلاق و انسانیت است

بارش های رگباری در ارتفاعات استان سمنان

برنامه درسی روز پنجشنبه دوم اردیبهشت مدرسه تلویزیونی

پایان اردیبهشت آخرین مهلت نیروگاه بندرعباس برای قطع آلایندگی است

برنامه درسی روز پنجشنبه دوم اردیبهشت مدرسه تلویزیونی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 2 اردیبهشت 1400 از شبکه آموزش و 4 سیما

چهارده روز سخت کرونایی در انتظار ⁧‫مشهد‬⁩ است

70 درصد مدارس سنگی و تخریبی خراسان رضوی در کلات قرار دارد/ وجود 16 مدرسه کانکسی در کلات

نصب دریچه های مفقودی معابر

دمای گیلان بین 8 تا 15 درجه خنک می شود

طرح مدیریت جامع احیاء تالاب جازموریان در مرحله نهایی است

آزمون اختبار کانون وکلای دادگستری استان قزوین برگزار شد

برگزاری جشن عروسی در مترو!+ویدئو

افطاری در حرم امام رضا ویژه زائران

محکومیت عاملان شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده کرایی شوشتر

همسایه ها در رویا های بلندپروازانه؛ ما، خوشحال از این که قحطی نشد!

افزایش ضریب ایمنی جاده ای اولویت طرح های راهسازی در مهران است

نشست زمین در خیابان امیرکبیر تهران

نخستین اعزام مشمولان خدمت سربازی 1400

چطور پس زمینه عکس را در فتوشاپ تغییر دهیم؟

راهنمای الکترونیک هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم تهران منتشر شد

گرمای 42 درجه در خوزستان

تصاویر| اعزام به خدمت سربازی 1400

مشکلات معلولان ضایعه نخاعی نیازمند حمایت مسئولان

14 هزار تبلت هوشمند در اختیار دانش آموزان ایلامی قرار می گیرد

فعالیت 665 نفر از مبلغان متخصص اوقاف در طرح شمیم افق

ببینید | هشدار استاندار تهران: همه ی بوستان ها و پارک ها باید تعطیل شوند

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

هوای بندرعباس و جاسک برای دومین روز ناسالم اعلام شد

طرح غربالگری اضطراب کودکان 5 تا 6 سال در کیش

امنیت اجتماعی در بافت جهانی یزد ارتقا می یابد/توقیف 50 موتورسیکلت

هوای بندرعباس و جاسک برای دومین روز ناسالم اعلام شد

نخستین اعزام مشمولان خدمت سربازی 1400

روز زمین پاک

ممنوعیت ورود به باغ رضوان و آرامستان های محلی

نشست زمین در خیابان امیرکبیر تهران

امنیت اجتماعی در بافت جهانی یزد ارتقا می یابد/ توقیف 50 موتورسیکلت متخلف

بحران نیروی انسانی در کمین آموزش و پرورش فردوس

روزی برای زمین

مشاور امور زنان وزیر آموزش و پرورش منصوب شد

روند افزایشی دما در خراسان رضوی

اولین بارش شهابی سال در شرف وقوع

کتابت آیات قرآن به قلم خوشنویسان در حرم مطهر رضوی

تمدید مهلت ثبت نام آزمون ورودی مدارس سمپاد

مهلت ثبت نام آزمون ورودی مدارس سمپاد باز هم تمدید شد

آغاز آبیاری سنواتی پروژه های بیابان زدایی در میامی

ورود دستگاه قضا به ماجرای سوء استفاده از سهمیه واکسن پاکبان ها

گرمای 42 درجه در بستان خوزستان

دمای هوا در خراسان رضوی رو به افزایش است

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی از دادگستری شهرستان اسکو

تجربه گرمای 42 درجه در بستان

پسری که پدر 40 فرزند است

برگزاری جشن عروسی یک زوج در مترو!

مردم کاشان خشک ترین فروردین را در 50 سال اخیر تجربه کردند

تدوین اطلس جامع مدیریت پسماند عادی کشور

مرگ هزاران ماهی در زاینده رود اصفهان

بخشودگی جرائم دو برابر شده تا پایان سال 99

اجرای کوچه های دوستی با مشارکت زنان

امسال ،آمادگی اعزام 250 طلبه سرباز معلم به مدارس خوزستان

کشف میدان نبرد گلادیاتورها در ترکیه

مجموعه کتاب های «بحران شناسی، ارتباطات و مدیریت بحران» منتشر شد

گذری بر جاذبه های طبیعی و گردشگری بجنورد

هوا تا 14 درجه در استان های شمالی سرد می شود

احتمال وقوع رگبار محلی در گلستان

رکوردشکنی آمار متوفیان کرونا در بهشت زهرا(س)

کشف میدان نبرد گلادیاتورها در ترکیه

نشست زمین در خیابان امیرکبیر تهران

تازه ترین آمار داوطلبان آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان بالای 70 درصد

تازه ترین آمار داوطلبان آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان بالای 70 درصد

اینستاپست عجیب الناز شاکردوست بعد از کشیدن دندان عقل! + عکس

انتشار دوباره بوی نامطبوع کارخانه الکل سازی در اهواز و کارون

هوا تا 14 درجه در استان های شمالی سرد می شود

رکورد فوتی بر اثر کرونا در تهران شکسته شد!

پویش همگانی حفظ، ترجمه و تفسیر آسان قرآن کریم برگزار می شود

(ویدئو) جشن عروسی در مترو!

احیاء خط کشی مسیرعابر پیاده خیابان ابوذر

برنامه عملیاتی طرح «محلات دوستدار کودک» به 13منطقه تهران ابلاغ شد

برنامه عملیاتی طرح «محلات دوستدار کودک» به 13منطقه تهران ابلاغ شد