مطالب مرتبط:
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم: جاودانگی نفس در قالب فردیت ترکیبی می تواند مبنا قرار بگیرد
مشاور رییس جمهور افغانستان: طالبان طرفی نیست که برای خروج نیروهای خارجی تصمیم بگیرد
قالب اکستروژن پیچشی لایه ای برای تولید مواد فوق ریزدانه در دانشگاه سمنان اختراع شد
اختراع «قالب اکستروژن پیچشی لایه ای برای تولید مواد فوق ریزدانه»در دانشگاه سمنان
عمران زاده: امیدواریم هرکسی می ‎آید جام بگیرد / استقلال خانه ماست
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 00:202021-03-02سياسي

جاودانگی نفس در قالب فردیت ترکیبی می تواند مبنا قرار بگیرد


حوزه/ رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: شاید برخی فردیت های تک وجهی بتواند مبنای چینش عرصه زندگی قرار بگیرد، اما جاودانگی نفس در قالب فردیت ترکیبی می تواند مبنا قرار بگیرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه"،حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در افتتاحیه همایش بین المللی جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت که به همت پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: وقتی که سخن از جاودانگی نفس به میان می آید، نقش باور به جاودانگی نفس در روحیات و اخلاقیات و دنیای درونی فرد تداعی می شود، در صورتی که منظور بنده عرصه زندگی، نظم اجتماعی حاکم بر بشر و چگونگی تنظیم مناسبات سیاسی، اقتصادی، نظام تقنینی و حقوقی و مناسبات فرهنگی است.

وی گفت: آیا باور به جاودانگی نفس می تواند نقش آفرین باشد و نحوه نقش آفرینی آن در عرصه زندگی چگونه است؟ در دوران مدرن اتفاقی رخ داده و عرصه زندگی یعنی تنظیم نحوه مناسبات اجتماعی در ساحت های مختلف، وجه و صبغه دانشی هم پیدا کرده است.

وی با بیان این که در بستر تاریخ مسلماً عادات و آداب و رسوم از امور نقش آفرین در تنظیم مناسبات اجتماعی می شدند، افزود: اما در دوران مدرن، شاهد رشد علوم اجتماعی و سیاسی در شاخه های مختلف آن هستیم؛ این علوم اجتماعی جنبه نقش آفرینی در تنظیم گری حیات اجتماعی را داشته و از دل آن، سیاستگذاری و طراحی و مهندسی روابط اجتماعی هم خارج می شود.

* جاودانگی نفس در جنبه های درونی و رفتاری ما قطعاً تأثیرگذار است رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ضمن طرح سؤالی مبنی بر این که آیا باور به جاودانگی نفس می تواند در عرصه تنظیم گری حیات اجتماعی و عرصه زندگی نقش آفرین باشد؟، تصریح کرد: مسلماً این باور و گزاره اعتقاد به آن در دنیای ذهنی ما در جنبه های درونی و رفتاری ما قطعاً تأثیرگذار است.

وی افزود: آیا جاودانگی نفس در سامان حیات جمعی و در شکل دهی در نظم اجتماعی مؤثر است یا نه؟؛ امروزه دو رویکرد عمل­گرایانه به کلان روابط اجتماعی و مبنا گرایانه و معرفت گرایانه به مقولات اجتماعی و کلان روابط اجتماعی وجود دارد؛ در رویکرد مبنا گرایانه و معرفت گرایانه آنچه که حقیقت پنداشته می شود و ارزش تلقی می شود، برای کنش های جمعی و تنظیم حیات اجتماعی مبنا قرار می گیرند.

حجت الاسلام والمسلمین واعظی اظهار داشت: اگر قانونی اخلاقی و عادلانه نباشد، اصلاً اعتبار ندارد اما در مقابل با پوزیتیویسم حقوقی مواجه هستیم که به دو دسته پوزیتیویسم نرم و سخت تقسیم می شود؛ پوزیتیویسم سخت، اخلاق را به قانونیت و اعتبار قانون گره نمی زند و می گوید مادامی که قانون است، باید رعایت شود.

وی با اشاره به وجود رویکردهای عملگرا در حوزه های مختلف گفت: امروزه در حوزه های مختلف با رویکردهایی مواجه هستیم که مبناگرا نیستند، بلکه رئالیسم و واقع گرا یا عملگرا می باشند و در حوزه روابط بین الملل رویکردهایی وجود دارد که فقط واقع گرا می دانند و می گویند بسط قدرت، باید مبنای روابط بین الملل باشد.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: این که آیا یک مبنای انسان شناختی به نام جاودانگی نفس می تواند در عرصه زندگی پژواک داشته باشد یا دارد، در چارچوب مبناگرایی مورد بحث است.

* مسأله جاودانگی نفس تک گزاره و تک بعدی است وی گفت: گرچه مسأله جاودانگی نفس تک گزاره و تک بعدی می باشد یعنی انسان را به عنوان یک هویت ترکیبی مطرح نمی کند، بلکه به عنوان یک فردیت تک وجهی و صاحب حقوق معرفی می کند و این برای کلان لیبرالیسم و به عنوان یک رویکرد کلان برای عرصه های مختلف حیات جمعی کاملاً مبنا شده است.

وی افزود: این که گزاره های اخلاقی می تواند در عرصه زندگی مؤثر باشد، جزو گزاره های مبنایی انسان شناختی قرار می گیرد و ما تک گزاره های انسان شناختی داریم که در عرصه زندگی و تنظیم گری حیات اجتماعی مؤثر بوده اند؛ سؤال این بوده که آیا تک گذاره "انسان جاودانه است"، مانند برخی از تک گزاره های جدی، در زندگی تأثیرگذار است؟ * جاودانگی نفس کارکرد ایجابی و اثباتی و وجه هنجاری ندارد حجت الاسلام والمسلمین واعظی اظهار داشت: تک گزاره های انسان شناختی وجود دارند که مبنای نحوه چیدمان عرصه زندگی قرار می گیرند و تأثیرگذار می شوند و این که آیا انسان جاودانه است می تواند به عنوان تک گزاره مبنایی برای عرصه زندگی باشد؟؛ تک گزاره "انسان جاودانه است"، منهای دیگر ضمائم انسان شناختی به تنهایی نمی تواند نقش تنظیم گری داشته باشد و به تعبیر دیگر، این گزاره، کارکرد ایجابی و اثباتی و وجه هنجاری و این که الزامات خاصی را برای تنظیم گری حیات اجتماعی متوجه کند، ندارد.

وی گفت: گزاره انسان جاودانه است ، حکم جنس را نسبت به انهای قرائت ها و ویراست هایی که برای جاودانه بودن نفس می توان تصور کرد، دارد؛ این که حیات پس از مرگ انسان چگونه می باشد، ممکن است بتوان از نحوه حیات پس از مرگ انسان چندین تقریر کرد که آن قالب و تقریرهای مختلفی خواهد داشت و به دلیل این که تعیّنی از این تعیّنات را انتخاب نکرده اید، نمی توانید بگویید که چه الزاماتی را متوجه می کند.

* جاودانگی نفس ممکن است الزامات سلبی داشته باشد رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: الزامات و بایسته های خاص در بحث جاودانگی نفس منوط به این است که آن انسان شناسی که حول جاودانگی نفس می پذیرید، چیست؟ به تعبیر دیگر این که جاودانگی نفس الزامات ایجابی خاصی ندارد، بلکه ممکن است که الزامات سلبی داشته باشد، به عنوان مثال، در یک نظام اجتماعی که بخواهد همه مناسباتش بر اساس نگاه به شدت فیزیکالیستی و ماتریالیستی به انسان بنا شود، طبعاً باور به جاودانگی نفس در مقابل این ها یک مقاومت هایی می کند.

وی افزود: لسان ایجابی که بخواهد بایسته هایی را الزام کند و نسبت به حیات جمعی جانب هنجاری داشته باشد و نظام مطلوب اقتصادی و سیاسی و وضعیت مطلوب تربیتی و آموزشی را بخواهد روی جاودانگی نفس مترتب کند، احتیاج به تعیّن خاصی از جاودانگی نفس است، نه صرف گزاره نفس جاودانه است .

آن تعین خاص در سایه یک انسان شناسی ترکیبی و یک شناخت منظومه خاصی از نفس جاودانه حاصل می شود.

* جاودانگی نفس در قالب فردیت ترکیبی می تواند مبنا قرار بگیرد حجت الاسلام والمسلمین واعظی اظهار داشت: شاید برخی فردیت های تک وجهی بتواند مبنای چینش عرصه زندگی قرار بگیرد، اما جاودانگی نفس در قالب فردیت ترکیبی می تواند مبنا قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: جاودانگی نفس در قالب فردیت ترکیبی و به ضمیمه وجوه دیگر انسان شناختی است که می تواند در عرصه زندگی تأثیرگذار باشد؛ این تک گزاره، مادامی که تقریر و تعین خاصی از او ترسیم نشود، صرف گزاره انسان جاودانه است ، کارکرد انسان صاحب حق بوده و دارای آزادی های فردی می باشد و نیازمند است، مانند دیگر گزاره ها نیست؛ اینجا به حیث ترکیبی اش می تواند در عرصه زندگی تأثیرگذار باشد.


کلید واژه ها: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - اسلام - دفتر تبلیغات اسلامی - اسلامی - علوم و فرهنگ اسلامی - زندگی - همایش بین المللی - مناسبات - تبلیغات اسلامی - اسلام و مسیحیت - قرار - برگزار - مبنا - حوزه - حوزه علمیه قم - فرهنگ اسلامی - دنیای درونی - فرهنگ - حوزه علمیه - بین المللی - احمد واعظی - رییس دفتر - افتتاحیه - اخلاقیات - پژوهشکده - پژوهشگاه - خبرگزاری - باور - خبرنگار - اجتماعی

آخرین اخبار سرویس:
مقام روس: غنی سازی 60 درصدی ایران در نشست وین بررسی می شود

عراقچی: با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می شویم/ هدف ما رفع همه تحریم هاست

جانشین فرمانده نیروی انتظامی: برخورد با قاچاق کالا شدت می یابد

قالیباف در دیدار لاوروف: پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است

اغاز غنی سازی 60 درصدی در ایران

ماه رمضان بهترین فرصت برای تقویت معنوی و امیدبخشی جامعه است

آغاز غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در کشور

برخورد مقتدرانه پلیس با اخلالگران، محتکران و اراذل و اوباش در راستای تحقق شعار سال

سلام ای ماه خوبی ها

قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است

اتحادیه اسلامی یک نظریه پردازی نوین در جهان اسلام است

رمضان القلوب، ماه بندگی

خود نمایی بهار در هیر

اعلام آمادگی ارتش در پیک چهارم کرونا

قرآن محور فعالیت های ماه رمضان امسال در یزد است

پاسخ موسوی و رهنورد به پیشنهاد تزریق واکسن

عراقچی با رییس هیئت چینی در وین دیدار کرد

مدیران باید از نقادی و مطالبه گری رسانه ها استقبال کنند

مجلس به هدفش نزدیک تر شد/ رفع ایرادات قانون انتخابات ریاست جمهوری

شهرک های اقماری باید برای مجرمان حرفه ای ناامن شود

قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است

روحانیون مردم را در برابر حرکات موذیانه دشمن آگاه کنند

رییس جمهور حلول ماه مبارک رمضان را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت

رایزنی رییس هیات چینی با عراقچی در وین

برنامه کتاب باز در رمضان 1400 از شبکه نسیم + ساعت دقیق پخش و تکرار

پاسخ مسیرحسین موسوی به پیشنهاد تزریق واکسن کرونا از زبان سعید حجاریان

توزیع 1200 بسته گوشت گرم در مناطق محروم چهارمحال و بختیاری

ارتش در پیک چهارم کرونا در چه وضعی است؟

تبریک سخنگوی وزارت امور خارجه به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان

لشکر داوطلبان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری

امیر سیاری: ارتش در پیک چهارم کرونا در خدمت مردم است

واعظی : تصمیمات ستاد کرونا تصمیم یک شخص یا دستگاه نیست

استخدام نیروی فعال

رایزنی رییس هیات چینی با عراقچی در وین

سالن کار،کانترکار،صندوق دار،آماده ساز،پیک

طرز کار گمرک با حضور «دژپسند» در کمیسیون اصل 90 مجلس بررسی شد

پیام روحانی به سران کشورهای اسلامی

مسیر کنونی در برگزاری کنکور را باید با هم اندیشی و با برطرف کردن اشکالات، اصلاح کرد

واکنش نماینده روسیه به آغاز غنی سازی 60 درصدی در ایران

تصمیمات ستاد کرونا تصمیم یک شخص یا دستگاه نیست

آغاز مقدمات اجرایی غنی سازی 60 درصد از امشب/ اورانیوم های تولیدی برای ساخت رادیوداروها استفاده می شود

در رادیو ایران 20 بشنوید: ننویس حرف بزن

عراقچی با رییس هیئت چینی در وین دیدار کرد

فراخوان ثبت نام حامیان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب

الف نوشت/ دبیر کارگروه آموزش دیدبان شفافیت و عدالت: پیگیر تخلفات احتمالی در آزمون های استعدادهای درخشان و جشنواره های علمی هستیم

دولت لایحه حل مشکل اضافه خدمت معلمان دانشسرا را به مجلس ارائه کند

بررسی عملکرد گمرک با حضور دژپسند در کمیسیون اصل نود

بایگانی های راکد و اسناد و مدارک قوه قضاییه ساماندهی می شوند

قلعه باستانی ایرج ثبت جهانی می شود

82 درصد جنگل و مراتع مازندران حدنگاری شدند

شرایط برگزاری مراسم در ماه رمضان اعلام شد

رییس جمهور حلول ماه مبارک رمضان را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت

طرز کار گمرک با حضور «دژپسند» در کمیسیون اصل 90 مجلس بررسی شد

افتتاح آشپزخانه های پویش ایران همدل

ایران از آغاز غنی سازی 60 درصدی خبر داد

نشست هماهنگی و توسعه کارگروه بین المللی کریدور شمال - جنوب برگزار شد

انتقاد شدید امام جمعه یزد از شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر / غربی ها رنگ خوشی را از زندگی مردم گرفتند

سلیمانی: طبق برنامه زمانبندی مجامع شرکت ها برگزار می شود

مجوز بازگشت به تعهدات برجامی در دستان مجلس

اجرای طرح ضیافت الهی بقاع متبرکه اصفهان در فضای مجازی

قالیباف در دیدار لاوروف: پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است

پیام روحانی به سران کشورهای اسلامی

28 اردیبهشت ماه پایان مهلت ثبت نام از داوطلبان عضویت در هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت

تشریح اقدامات شهرداری تهران به مناسبت حلول ماه رمضان

313 هزار وعده نذری رمضان برای سفره های مستمندان سمنانی

رایزنی رییس هیات چینی با عراقچی در وین

توزیع ماسک و بسته های معیشتی در هویزه

آغاز غنی سازی 60 درصدی همزمان با سفر مجدد عراقچی به وین

معاونان وزرای خارجه ایران و اسلواکی بر توسعه روابط تاکید کردند

گزارش وزارت اطلاعات از حادثه نطنز در کمیسیون شوراهای مجلس

آغاز مرحله سوم پویش ایران همدل در خوزستان

آمادگی موکب های اربعین خوزستان برای کمک مومنانه در ماه مبارک رمضان

امیر سیاری: ارتش در پیک چهارم کرونا با تمامی امکانات درمانی در خدمت مردم است

بیمارستان های اصفهان سرریز مبتلایان کرونا شد / تعطیلی مشاغل گروه یک از ساعت 21:30

روحانی: مسیر کنونی برگزاری کنکور را باید با هم اندیشی و رفع نواقص برطرف کرد

تشدید محدودیت های کرونایی در اهواز

درخواست دانشجویان از روحانی برای توقف بازرسی ها از مراکز هسته ای و انتقام از عاملان حادثه نظنز

واکنش اولیانوف به اعلام تصمیم ایران برای آغاز غنی سازی 60 درصدی

تاریخ برگزاری نشست وین یک روز به تاخیر افتاد

مسیر کنونی برگزاری کنکور را باید اصلاح کرد

ثبت نام 14 هزار و 554 نفر در انتخابات شوراهای روستایی خوزستان

روحانی: مسیر کنونی برگزاری کنکور را باید اصلاح کرد

واعظی : تصمیمات ستاد کرونا تصمیم یک شخص یا دستگاه نیست

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم معرفی شد

روایت ظریف از جلسه روز گذشته با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس/ هیچ کس حق مصادره دستاوردهای سیاست خارجی را ندارد

مسعود جلیلیان مدیرعامل شرکت سیمان غرب شد

ایران، غنی سازی 60 درصدی را آغاز می کند

دیدار رییس هیئت چینی با عراقچی در وین

نحوه تصمیم گیری در ستاد ملی کرونا چگونه است؟ | پاسخ واعظی به علت ممنوع نشدن سفرهای نوروزی

آمد بهار جان ها

اقدام تروریستی اخیر حاصل تقسیم کار جبهه مرکب دشمن/ مانعی در تحقق ظرفیت غنی سازی 19 هزار سو ایجاد نشد

دانشگاه ها در راستای تحقق شعار سال رسالت های مهمی دارند

فردا ، آغار ماه مبارک رمضان

تبریک رییس جمهور سران کشور ها به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان

واعظی : تصمیمات ستاد کرونا تصمیم یک شخص یا دستگاه نیست

راه اندازی شورای محله در خرم آباد

فضای مجازی و مدیریت آن در انگلیس

وزیر امور خارجه روسیه به دیدار قالیباف رفت

اعلام آخرین وضعیت نطنز از سوی صالحی

بررسی عملکرد گمرک با حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اصل نود

جاودانگی نفس در قالب فردیت ترکیبی می تواند مبنا قرار بگیرد

جاودانگی نفس در قالب فردیت ترکیبی می تواند مبنا قرار بگیرد