مطالب مرتبط:
انتقاد از لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت
همچنان منتظر بررسی لایحه حمایت از زنان در مجلس هستیم
امکان گزارش فساد توسط شهروندان فراهم شد | بررسی حمایت از سوت زنان در صحن پارلمان شهری
آیا پژوهشکده رویان بر روی آسیب های کرونا پژوهش می کند؟
استاندار یزد: مسوولان از حضور زنان در عرصه های ورزشی حمایت می کنند
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 00:102021-03-02سياسي

آیا حوزه با لایحه حمایت از زنان مخالف است؟/ رییس پژوهشکده زن و خانواده: اگر زن اقتدار مرد را بپذیرد خشونت پیش نمی آید


حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زیبایی نژاد، رییس پژوهشکده زن و خانواده گفت: اگر در مکانیزم تربیتی زن را آماده کنیم که اقتدار مرد را بپذیرد این اتفاقات پیش نمی آمد و به نظر من خشونت ها غالبا از عدم کرامت نفس فرد ایجاد می شود و باید سیستم تربیتی به سمتی برود که کرامت نفس ایجاد کند.

- " به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ ایسنا نوشت: رییس پژوهشکده زن و خانواده گفت: این لایحه یک اشکال اساسی دارد و آن نداشتن پیوست تحلیلی است که باید بدانیم تحلیل و منطق حاکم چیست که به این قانون رسیده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زیبایی نژاد، رییس پژوهشکده زن و خانواده دوشنبه شب در نشست خبری با موضوع بررسی لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت که در پژوهشکده زن و خانواده برگزار شد، با اشاره به اینکه لایحه خشونت در جهان و ایران دارای یک تبار شناسی است، اظهار کرد: در اوایل دهه 80، پژوهشی به سفارش مرکز امور و زنان دفتر ریاست جمهوری و با همکاری وزارت علوم بررسی در مورد لایحه خشونت علیه زنان و خشونت های خانگی انجام شد و در این پروژه ذکر شد که 66 درصد زنان ایرانی تجربه خشونت خانگی داشته اند که تجربه خشونت با خشونت مستمر کاملا متفاوت است.

وی ادامه داد: این روال در دولت بعدی هم ادامه پیدا کرد که به نظر بنده رویکرد لیبرال بر آن حاکم بود و متن بومی نبود تا اینکه در دولت اول اعتدال در زمان خانم ملاوردی متن به قوه قضاییه برای اصلاحات داده شد که سپس به مجلس برود که قوه قضاییه آن را به قم و مرکز زن و خانواده فرستاد تا ما دیدگاه های خودمان را مطرح کنیم بعد از آن در دوره آیت الله رییس این لایحه دوباره بررسی شد و سپس به دولت دادند و دولت دوباره متن قوه قضاییه را تغییر داده و راهی مجلس کرد.

رییس پژوهشکده زن و خانواده افزود: متن دولت از نظر شکلی خوش صورت تر و منسجم تر است اما یک اشکال اساسی دارد و آن نداشتن پیوست تحلیلی است که باید بدانیم تحلیل و منطق حاکم چیست که به این قانون رسیده ایم.

زیبایی نژاد با اشاره به اینکه در لایحه دولت یک مقدمه وجود دارد که در لایحه مجلسی ها آن مقدمه هم نیست و سراغ ماده یک رفته است، گفت: وقتی متنی برای خشونت علیه زنان آماده می شود باید این لحاظ شود که خشونت ها چقدر مهم هستند؟ یا خشونت علیه زنان چه میزان مهم است؟ اگر به گونه ای بود که نمی توانیم بی تفاوت باشیم سپس در مورد قانون آن به نتیجه برسیم.

وی در کشورهای غربی آمار خشونت علیه مردان زیاد شده و در ایران هم آهسته در حال رشد است اما در مقیاس با زنان زیاد نیست و مردان انگیزه ای برای بیان ندارند چرا که تحقیر می شوند.

طول و عرض لایحه با مسئله مورد نظر هم خوانی و تناسب داشته باشد رییس پژوهشکده زن و خانواده تصریح کرد: مسئله دیگر که باید قابل توجه باشد این است که در جامعه، خانواده یا نهادهای دولتی هم اکنون سیستم مجازاتی و تربیتی ما بازدارنده نیست و قوانین نسبت به خشونت علیه زنان نیز بازدارنده نیست یعنی حاکمیت باید مواجهه موثر با خشونت انجام دهد.

زیبایی نژاد عنوان کرد: ممکن است عدد خشونت علیه زنان خیلی بالا نباشد اما پیامدهای آن زیاد و مخاطره آمیز باشد؛ به عنوان مثال در یک خانواده خشونت علیه دختر خانواده باعث فرار او از خانه شود و احتمال تعرض به او چند درصد است؟ از آن طرف این اتفاق برای یک پسر پیش بیاید، احتمال تعرض به او چند درصد است؟ وی با اشاره به اینکه اثبات خشونت در محکمه قضایی سخت است و حریم امنی برای مرد ایجاد می کند تا خشونت علیه زنان را انجام دهد، گفت: مکانیزهای موجود برای مقابله با خشونت کافی نیست و باید لایحه ای تدوین شود که طول و عرض لایحه با مسئله مورد نظر هم خوانی و تناسب داشته باشد.

رییس پژوهشکده زن و خانواده با تأکید بر اینکه باید به پیامد اجرایی، اجتماعی و فرهنگی قانون نیز توجه شود، بیان کرد: آیا هر خشونتی بد است؟ یا خشونت خوب و بد هم داریم؟ زیبایی نژاد ادامه داد: در این لایحه آمده که ورود آسیب و ضرر به جسم، روان، شخصیت و حیثیت فرد که سبب محدودیت یا محرومیت او از حق آزادی اش شود خشونت محسوب می شود و بنده سوالم اینجاست که آیا می شود فردی مسئول تربیت دیگری باشد و در طول این تربیت آزار جسمی یا روانی نداده باشد؟ به عنوان مثال بچه ای که باید به کلاس اول برود و با گریه او را از دامن مادر جدا می کنند این مصداق بارز خشونت است؟ وی عنوان کرد: تربیت همراه با شادکامی فرد را شکننده بار می آورد و روایات داریم که بچه را به سختی عادت دهید تا هنگام بزرگ شدن تحت فشار نباشد و والدین باید ارزش های واقعی مانند عفت، صداقت، قناعت و سایر مسائل را به فرزندان منتقل کنند و آیا انتقال این ارزش ها خشونت محسوب می شود چون مخالف فردگرایی و آزادی فرد است؟ رییس پژوهشکده زن و خانواده بیان کرد: باید خشونت در عرف مشخص شود برخی مسائل ممکن است بنا به تعریف عام خشونت به حساب بیاید و خشونت عرفی یعنی اینکه در لحظه ای که فعل انجام می شود و طرف مقابل احساس آزردگی می کند این خشونت است اما اگر آن لحظه این احساس را نداشته و بعدا دچار ناراحتی شود، مصداق خشونت نیست.

زیبایی نژاد ادامه داد: در این لایحه آمده که هر رفتاری که باعث محدودیت شخص از حقوق قانونی او شود خشونت به حساب آمده، به عنوان مثال دختر از لحاظ قانونی می تواند نصفه شب در خیابان قدم بزند و پدر مانع اومی شود، آیا این پدر اعمال خشونت نسبت به دخترش داشته است؟ وی معتقد است که خشونت روا و ناروا داریم و در این لایحه نیز آمده که بخشی از رفتارهای ناروا با فعالیت های فرهنگی رفع می شود و به نظر بنده مسئله بیشتر فرهنگی است نه جزایی.

رییس پژوهشکده زن و خانواده با اشاره به آزار جنسی و خشونت جنسی، عنوان کرد: زنی که در مورد آزار جنسی قرار گرفته و اعلام جر ممی کند خیلی اوقات نمی تواند اثبات کند و به دلیل ایجاد اتهام نسبت به شخص دیگر نیز مجازات می شود؛ معمولا هم خشونت های جنسی ابراز نمی شود چرا که ممکن است مخاطراتی برای زن به همراه داشته باشد؛ باید محرمانه کشف کنیم و محرمانه آسیب روانی او را ترمیم کنیم.

نظام تربیتی ما خشونت زا است زیبایی نژاد تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که متن لایحه بر چه پیش فرضی استوار است؟ چه چیزی باعث خشونت می شود؟ وی ادامه داد: اگر در مکانیزم تربیتی زن را آماده کنیم که اقتدار مرد را بپذیرد این اتفاقات پیش نمی آمد و به نظر من خشونت ها غالبا از عدم کرامت نفس فرد ایجاد می شود و باید سیستم تربیتی به سمتی برود که کرامت نفس ایجاد کند.

رییس پژوهشکده زن و خانواده گفت: ساختارهای اقتصادی، حقوقی، اجتماعی عامل فشار بر اعصاب مردم هستند و باید در پیوست تحلیلی لایحه به همگی این مسائل توجه داشت.

زیبایی نژاد بیان کرد: در لایحه دولت به این توجه نشده است که آیا زن در خشونت دیدگی خودش می تواند مقصر باشد یا خیر؟ یا عاملش صرفا بدخلقی مرد است؟ وی با اشاره به خاص بودن خانواده، ابراز کرد: اگر خشونت در خانواده باشد و حاکمیت ورود کند مسئله پیچیده تر شده و در خیلی از موارد زن حاضر نیست اقامه دعوی کند و از آینده می ترسد؛ اکثر مواردی که زنان علیه شوهران اقدام قضایی می کنند یا خشونت خیلی غیر قابل تحمل بوده و یا تصمیم به طلاق گرفتند و خشونت را به اجرا می گذارند.

رییس پژوهشکده زن و خانواده گفت: بخشی از این لایحه مشکلاتی را حل می کند و مزایایی دارد اما مسائلی مانند سوء استفاده از زنان در فضای مجازی و نشر عکس در فضای مجازی، قوانین به روز نداریم.

زیبایی نژاد معتقد است نظام تربیتی ما خشونت زا است و تمایزات زن و مرد را بیان نمی کنند و پسر و دختر در یک نظام آموزشی مشترک با مضامین مشترک حضور دارند که این اشتراک، خشونت زا است.

وی یادآور شد: در نظام تربیتی سنتی ما خانواده در مرکز و قلب توجه بوده است، اما مدرنیته ضد خانواده و عامل مهم زمینه سازی خشونت است.


کلید واژه ها: زن و خانواده - پژوهشکده - خانواده - حمایت از زنان - حجت الاسلام - لایحه - خشونت - رییس - کرامت - محمدرضا - زیبایی - تربیتی - اقتدار - خشونت در جهان - تحلیل - حمایت - نشست خبری - زنان - برگزار - دوشنبه - گزارش - اساسی - برابر - موضوع - ایران - اشاره - اشکال - سیستم - بررسی - ایسنا

آخرین اخبار سرویس:
مطهری؛ صریح در سیاست، محافظه کار در فرهنگ

تمدید یک هفته ای محدودیت های کرونایی در کرج

ورود به انتخابات بدون برنامه و کارآمدی خیانت است/ سرنوشت مردم و کشور میدان آزمون و خطا نیست

پویش اطعام مهدوی به برکت ماه خدا

محمد زارع فومنی: نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهم شد

کدام گفتمان پیروز انتخابات 1400 خواهد بود؟

لاریجانی کانال تلگرام و توییتر ندارد

تشکر آیت الله موحدی کرمانی از سیدحسن خمینی/تخریب کنندگان حاج حسن آقا بینش دینی و سیاسی ندارند

علی مطهری: گفتگوی ایران و عربستان موجب شکست طرح ابراهیم می شود

ضرورت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات/ تشریح ویژگی های رییس جمهور کارآمد

حسینی: می گفتند رییس جمهور تدارکاتچی است اما برای کاندیداتوری صف کشیده اند

تمدید یک هفته ای محدودیت های کرونایی در کرج

معاون شهردار اسبق تهران به اتهام تخلف در شرکت رشت الکتریک بازداشت شد

زارع فومنی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

امامان جمعه: انتخابات از مولفه های اقتدار ملی و بین المللی است

مطالعه و بهره گیری از ذخایر مفاخر زبان فارسی وظیفه انقلابی است

توسعه روابط دوستی محور دیدار مقامات ازبکستان و تاجیکستان

تلاش مشترک قوه قضاییه و وزارت خارجه برای رفع مشکلات حقوقی و قضایی شهروندان ایرانی در امارات

علی مطهری: گفتگوی ایران و عربستان موجب شکست طرح ابراهیم می شود

انتقاد امام جمعه تبریز از پیوند زدن سیاست خارجی و مذاکرات به انتخابات

برنامه های نخستین «هفته هرمزگان» در فضای مجازی برگزار می شود

ویدئو | دیگر نه نویسنده جاودانه داریم و نه کتاب جاودانه | فضای مجازی، رقیب بزرگ کتاب | گفتگو با مشهورترین پاورقی نویس مطبوعات ایران

در زندگی مشترک تفاهم را با توافق اشتباه نگیرید

انتخابات هنر بزرگ نظام اسلامی و احترام به رای مردم است

چه موانعی به شما اجازه رسیدن به موفقیت را نمی دهد؟

واکنش دولت به حواشیِ سخنان اخیر روحانی

دردسر جدید قالیباف / امضای 80 نماینده برای شکایت از هیات رییسه مجلس به دلیل تخلفات

سناریوی سریال «گاندو» و مستندهای ضد مذاکره را این دو برادر نوشتند: حسن و حسین!

مذاکره کنندگان ایرانی اظهارات طرف های مذاکره را راستی آزمایی کنند

تعیین تکلیف اصلاح طلبان برای شورای نگهبان!

توان ما بیش از قدرت دشمن است

تقویت فرهنگ صبر و مقاومت در جامعه از برکات روزه داری در ماه رمضان است

سومین دوره مسابقات بین المللی قرآنی مشکات / فیلم

جدیدترین شماره هفته نامه خط حزب الله با عنوان «مثل آینه» منتشر شد

احمدی نژاد دوباره جنجال آفرید!

واکنش دولت به حاشیه سخنان روحانی درباره آبزیان

تجلیل مسؤولان محلی قشم از عملکرد مومنی در منطقه آزاد قشم

مطالعه و بهره گیری از ذخایر فاخر زبان فارسی وظیفه ای انقلابی است

کرونا یا حساسیت؟ مساله این است

حضرت خدیجه(س) با جان و آبرو از اسلام دفاع کردند

تعیین و تکلیف اصلاح طلبان برای شورای نگهبان

مردم از مذاکره نمی ترسند از خیانت و وعده های توخالی می ترسند | سیلی انتقام بر چهره کریه صهیونیست ها

تیزر سومین دوره مسابقات قرآنی مشکات / فیلم

خدمات اقتصادی و فرهنگی خدیجه(س) به اسلام

بادامچیان: با پسوند «اصولگرا» به عنوان شورای وحدت مخالف بودم

روستای کوهستان حویق تالش از آب سالم برخوردار شد

دردسر جدید قالیباف / امضای 80 نماینده برای شکایت از هیات رییسه مجلس به دلیل تخلفات

16 هزار نفر داوطلب فاز سوم کارآزمایی واکسن کوو ایران شدند

تشکر آیت الله موحدی کرمانی از سیدحسن خمینی

مجلس به دنبال تشکیل دو وزارتخانه جدید

گربه ای با عجیب ترین خصلت و علاقه دنیا!

ملت بخاطر انقلاب، شهدا، عزت وطن با اقتدار در انتخابات شرکت می کند

دردسر جدید قالیباف / امضای 80 نماینده برای شکایت از هیات رییسه مجلس به دلیل تخلفات

مجلس نمایندگان آمریکا ایالت شدن واشنگتن را تصویب کرد

موزه خودروهای تاریخی در یک قدمی افتتاح

انتخابات هنر بزرگ نظام اسلامی و احترام به رای مردم است

جزییات نامه فعالان بازار سرمایه به سران قوا

تاکید برای رفع مشکلات حقوقی شهروندان ایرانی در امارات

نصری: در مذاکرات وین اتفاق مهمی رخ داده است

بادامچیان: با اضافه کردن پسوند «اصولگرا» به عنوان شورای وحدت مخالف بودم

لاریجانی کانال تلگرام و توییتر ندارد

اعتراض به سرنوشت مبهم مفقودشدگان در پاکستان وارد بیستمین روز شد

تلاش برای رفع مشکلات حقوقی و قضایی شهروندان ایرانی در امارات

شیب ابتلا و بستری بیماران کرونایی در اصفهان رو به افزایش است

ملت ایران حضور در انتخابات را به زخارف دنیوی نمی فروشد

دست راست کرباسچی بازداشت شد

ماه رمضان، ماه تجلی رحمت واسعه خداوند است

خط حزب الله 285 منتشر شد

نوسروده هایی در مدح حضرت خدیجه سلام الله علیها

حوادث سخت آینده در نهج البلاغه

برنامه های فرهنگی و دانشجویی سال 1400 به صورت مجازی تدوین شد

رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت مجلس: موانع اقتصادی مانع راه فرزند آوری مردم است

اولویت دوم واکسیناسیون کرونا شامل چه کسانی است؟

تعطیلی واحدهای تولیدی خط قرمز دستگاه قضاست/ ضامن اجرای سود غیرقانونی در رسیدگی به دعاوی نخواهیم شد

انتشار خط حزب الله با عنوان مثل آینه

پیام تسلیت سردار پاکپور در پی شهادت حاج عثمان جهانی

جزییاتی مهم از افزایش حقوق سربازان در سال 1400

دیدار فرمانده دانشگاه شهید ستاری با فرمانده دانشگاه امام حسین (ع)

تلاش برای رفع مشکلات حقوقی و قضایی شهروندان ایرانی در امارات

رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش: شهید قرنی، شهید حفظ یکپارچگی کشور بود

8 فوتی جدید کرونایی در استان بوشهر/ 428 بیمار بستری هستند

تدوین شاخص های عدالت جنسیتی در دولت دوازدهم

امام جمعه کاشان: گله مندی درست امروز مردم ناشی از سوء مدیریت است

اخبار منتسب به لاریجانی در تلگرام و توییتر ارتباطی به او ندارد

تشکیل پرونده برای 3 دستگاه کم کار در بحث دولت الکترونیک

آسمانی شدن مادر شهیدان یزدانی در کرمان

تنها صداست که می ماند در رادیو ایران

مرور نکات کمتر عنوان شده از زندگی حضرت خدیجه(س)/ مطالبی درباره سبک زندگی ام المؤمنین

خدیجه بانوی بی نظیر در نظر رسول خدا

شناسایی 140 مورد آلودگی به بدافزار و بات در فروردین ماه

فرماندار شمیرانات: ارتقای دادسرای لواسانات حرکت بسیار مهم و ارزشمند برای مبارزه با تعرض به اراضی ملی است/ وعده آیت الله رییسی با سرعت عملی شد

زارع فومنی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

تبریک دکتر رضایی به سردار فلاح زاده

حضرت خدیجه(س) فریبندگی زینت های دنیوی را کنار زد

تفاهم بغداد با سه کشور برای تسریع ساخت رآکتورهای اتمی

طرح همای رحمت هلال احمر در پاکدشت آغاز شد

چگونه در دوران کرونا انگیزه خود را حفظ کنیم؟

امام جمعه شهرکرد: چهارمحال و بختیاری با مشکل تامین آب شرب مواجه است

نشان فداکاری به شهید «مصطفی صفرزاده مقدم» تعلق گرفت

اجساد فضانوردان طی سفر به مریخ چه می شوند؟

آیا حوزه با لایحه حمایت از زنان مخالف است؟/ رییس پژوهشکده زن و خانواده: اگر زن اقتدار مرد را بپذیرد خشونت پیش نمی آید

آیا حوزه با لایحه حمایت از زنان مخالف است؟/ رییس پژوهشکده زن و خانواده: اگر زن اقتدار مرد را بپذیرد خشونت پیش نمی آید