موضوعات داغ: - شادمهر عقيلي - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - بازي استقلال - استقلال در ليگ قهرمانان آسيا - ايران خودرو - حقوق بازنشستگان - رژيم صهيونيستي - تامين اجتماعي - نوبل فيزيك 2019 - متابوليك - طرح جمع آوري اراذل و اوباش - نيروگاه خورشيدي - بيشكك - مهدي محسن نژاد - مشاور نخست وزير عراق - مراغه چيان - سوريه عراق - بازيكن آفريقايي - حسينان - آژانس فضايي اروپا - بازگشايي سالن هاي سينما

مطالب مرتبط:
سرمربی رم: شرایط میلان بحرانی نیست
اهمیت مشارکت حداکثری در انتخابات سال آتی برای حل مشکلات داخلی و بین المللی
بی تفاوتی مسئولان دانشگاه فرهنگیان به مشکلات پردیس شهید باهنر همدان
اثر زیاد تحریم بر زندگی مردم ناشی از وابستگی اقتصاد به دولت است
استخدام منشی با مهارت کار با کامپیوتر و اینترنت در سمنان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 اسفند 1399 ساعت 12:052021-02-28پزشكي

تدوام زندگی با مهارت سازگاری و حل مشکلات در شرایط بحرانی


ایرنا- "آرزو سیاردوست" روانشناس، در خصوص راه های پیشگیری از خودکشی می گوید: آشنایی با مهارت های سازگاری و حل مساله مبنی بر اینکه فرد در رویارویی با شرایط سخت و بحرانی چطور رفتار کند، - " تهران-ایرنا- "آرزو سیاردوست" روانشناس، در خصوص راه های پیشگیری از خودکشی می گوید: آشنایی با مهارت های سازگاری و حل مساله مبنی بر اینکه فرد در رویارویی با شرایط سخت و بحرانی چطور رفتار کند، می تواند تا اندازه بسیاری از بروز خودکشی جلوگیری کند.

اقدام به خودکشی یک رفتار خودآسیب رسان است که با قصد مرگ یا نمایش این قصد انجام می شود و بر خلاف برخی تصورات عمومی تنها مختص بزرگسالان نیست، بلکه در شماری منابع به عنوان سومین علت مرگ و میر کودکان و نوجوانان در جهان شناخته می شود.

محققان و کارشناسان برای این معضل یا پدیده اجتماعی ریشه ها و علل زیادی ذکر کرده اند که از مهمترین آنها می توان به عوامل روانشناختی افسردگی و اختلالات روانی در زندگی اشاره کرد.

افرادی که به هر دلیلی معنایی برای زندگی قایل نیستند و زندگی را پوچ و بی حاصل می دانند، نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر خودکشی هستند.

علاوه بر این می توان به انواع بیماری های روانشناختی نظیر بیماری های دوقطبی، اسکیزوفرنیا و.

نیز اشاره کرد که در مبادرت به خودکشی بی تاثیر نیستند.

اما اینکه این عوامل چگونه زمینه ساز خودکشی می شوند و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند، خود نیاز به واکاوی بیشتر دارندکه بدین منظور پژوهشگر ایرنا با آرزو سیاردوست روانشناس به گفت و گو نشسته است.

سیاردوست در خصوص خودکشی و مهمترین عوامل تاثیرگذار بر آن گفت: خودکشی اقدامی برای پایان دادن به زندگی فرد است.

اقدامی که خود فرد انجام می دهد؛ زیرا از نظر خودش نمی تواند دیگر به زندگی اش ادامه دهد.

همچنین خودکشی دلایل مختلف و متعددی دارد بطوریکه می توان گفت که علل آن به اندازه تک تک افراد جامعه گسترده است و هر فردی می تواند انگیزه و دلیل خاص خود را برای رهایی از این دنیا داشته باشد.

وی اصلی ترین علل خودکشی را نداشتن مهارت سازگاری، اختلالات روانی، خشم شدید، بیماری های جسمی، روابط ناسالم، سو مصرف مواد و ناامیدی عنوان کرده و به راهکارهایی برای جلوگیری از خودکشی پرداخته است.

در ادامه مشروح این گفت و گو را می خوانید: آشنا نبودن با مهارت سازگاری این روانشناس درباره عدم آشنایی با مهارت سازگاری و تاثیر آن بر خودکشی توضیح داد: گاهی افراد به دلیل ناتوانی در مقابله با شرایط آسیب زا دست به خودکشی می زنند.

ضعف تربیتی والدین یا سیستم غلط آموزش و پرورش منجر به این می شود که فرزندان در سنین کودکی مهارت های مقابله ای و سازگاری را فرا نگیرند و از این رو در شرایط دشوار تصمیم به خودکشی بزنند.

وی ادامه داد: هر چند آموزش این مهارت ها در سنین کودکی بسیار اهمیت دارد اما مشاهدات نشان می دهد نه تنها در این سنین چنین اقدامی صورت نمی گیرد بلکه حتی در بزرگسالی هم هیچ تلاشی برای فراگیری آن از سوی افراد نمی شود.

در حالی که مهارت چیزی است که با کمی آموزش و تلاش می توان آن را فرا گرفت.

اختلالات روانی سیاردوست در خصوص تاثیر اختلالات روانی بر خودکشی، توضیح داد: دومین دسته از عوامل تاثیرگذار بر خودکشی، اختلالات روانی هستند.

تجربه اختلالات روانی یا داشتن یک سابقه خانوادگی از اختلالاتی نظیر افسردگی، دو قطبی، جنون آنی و اضطراب می توانند بر اقدام افراد بر خودکشی موثر باشند.

آنچنان که نتایج برخی از تحقیقات نیز موید چنین نکته ای هستند.

وی اضافه کرد: افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی و خلقی است که با علایمی مثل کاهش انرژی، از دست دادن لذت و علاقه، احساس گناه و کاهش تمرکز و در نهایت افکار مرگ همراه است و اگر به موقع پیشگیری نشود منجر به خودکشی می شود.

چناچه افسردگی در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می توان آن را با استفاده از دارو درمانی یا جلسات مشاوره یا تغییر در سبک زندگی تا حدود بسیاری بهبود بخشید اما اگر علایم افسردگی دیده نشود یا تشخیص داده نشود در طولانی مدت می تواند باعث مختل شدن عملکرد فرد و در نهایت خودکشی وی گردد.

وی در ادامه تاکید کرد: افسردگی به هر شکلی که باشد، باعث می شود که نگرش فرد نسبت به خود، دیگران و دنیا تغییر کند.

در واقع احساس نا امیدی و بدبینی کل زندگی فرد را درگیر می کند و مانع از این می شود که زندگی شاد و خوشحالی داشته باشد.

عدم لذت بردن از همه چیزهایی که قبلا وی را شاد می کردند و هیجان او را بر می انگیختند، در افراد افسرده دیده می شود و در نهایت تمام این عوامل و شرایط سبب می شود که فرد دست به خودکشی بزند و زندگی خودش را به نوعی تمام کند.

زیرا دیگر زندگی برایش لذتی ندارد و امید و انگیزه ای برای ادامه آن ندارد.

خشم و ناراحتی شدید سیاردوست در خصوص خشم هایی که منجر به خودکشی می شود، گفت: گاهی اوقات خشم و ناراحتی شدید فرد سبب می شود که او به جایی برسد که دیگر نخواهد به زندگی خودش ادامه دهد.

او به جای تخریب و به نوعی اعتراض به فردی که او را ناراحت و خشمگین کرده، خودش را از بین می برد و از این طریق درصدد گرفتن انتقام بر می آید.

به عبارتی خودکشی، شکلی از خشم شدیدی است که ناشی از تاوان اشتباه فرد دیگری است که در واقع خود فرد پس می دهد.

نا امیدی ناشی از بیماری های جسمی این روانشناس در خصوص نا امیدی و خودکشی ناشی از آن گفت: کسانیکه از بیماری های شدید جسمی رنج می برند یا طی یک حادثه نقص شدید عضوی پیدا کرده اند، در معرض خطر اقدام به خودکشی هستند.

چرا که این افراد نمی توانند با زندگی جدید خود کنار بیایند و به مرحله ای می رسند که تحمل این بیماری و نقص عضو از توانایی آنها خارج است.

از این رو، نا امیدی، افسردگی و بی انگیزی برای ادامه زندگی، آنها را وادار می کند که به زندگی خود پایان دهند.

وی افزود: هر چند نا امیدی تنها و صرفا مربوط به بیماری های جسمانی نمی شود و در سایر حوزه ها مثل مسائل اقتصادی نیز اهمیت دارد.

برای نمونه، دیدن نابرابری ها، تبعیض ها و .

در سطح جامعه و عدم امیدواری به بهبود آنها نیز ممکن است سبب شوند افراد تنها راه حل مساله را در خودکشی ببینند.

دوستی های ناسالم سیاردوست در خصوص تاثیر برخی دوستی های ناسالم و تاثیر آنها بر خودکشی گفت: روابط عاشقانه آسیب زا با افرادی که وضعیت روانی و با ثباتی ندارند، باعث آسیب دیدن روان فرد و تغییر نگرش او نسبت به زندگی می شود.

ارتباطات ناسالم، خطر خودکشی را مخصوصا در قشر نوجوان بیشتر می کند.

زیرا همانطورکه می دانیم قشر نوجوان تاثیر بسیاری را از همسالان خود می گیرد و اگر این همسالان که با هم ارتباط بسیاری دارند خودشان این مهارت ها را نداشته باشند یا آسیب های جدی دیده باشند، این موارد سبب می شود که تاثیر بسیار زیادی بر سایر اعضای گروه خود داشته باشند و در نهایت دست به خودکشی های دسته جمعی بزنند.

توهمات ناشی از مصرف مواد مخدر سیاردوست به یکی دیگر از عوامل خودکشی اشاره کرد و گفت: سو مصرف مواد یکی دیگر از شایع ترین دلایل خودکشی است.

طبق تحقیقات و پژوهش های انجام شده، سابقه مصرف مواد مخدر و توهمات ناشی از آنها ارتباط بسیار زیادی با خودکشی دارند.

بار روانی ناشی از مصرف برخی مواد مخدر همراه با واکنش های قهری دیگران سبب می شود فرد برای رهایی از این فشارها دست به خودکشی بزند.

راهکارهایی برای جلوگیری از خودکشی این روانشناس درباره راهکارهای لازم برای جلوگیری از بروز خودکشی، گفت: حتما افرادی که یا به فکر خودکشی هستند و یا اقدام به خودکشی می کنند، باید به روان درمانگر یا روان شناس مراجعه کنند.

گاهی نیز مراجعه به دروانپزشک و انجام دارو درمانی می تواند موثر باشد و به افراد کمک کند دیگر به خودکشی فکر نکنند.

وی خاطرنشان کرد: اقدام دیگری که در این مورد می توان انجام داد، توجه مثبت نامشروط است.

گاهی اوقات ما از فردی می پرسیم که خوب هستی و پاسخ می دهد خوب هستم؛ اما دیگران ممکن است این خوب بودن برایشان اکتفا کند اما فردی که در شرایط مناسبی نیست دقیقا حالش عکس این قضیه است.

مبنی بر اینکه که حال من اصلا خوب نیست.

آنها چون حال خوبی ندارند، لذا حوصله و رغبتی هم برای پاسخ دادن ندارند.

در این شرایط باید به آنها نزدیک شده و بدون قضاوت و با یک توجه مناسب نامشروط با آنها برخورد شود.

وی ادامه داد: راه دیگر آموزش مهارت سازگاری است.

این آموزش توسط روانشناس و متخصص برای همه افراد مهم است.

مخصوصا برای کسانی که زمینه وقوع خودکشی را برایشان احساس می کنیم.

فرد باید بداند در شرایط سخت چطور رفتار کند و چطور به بحران ها واکنش نشان دهد.

خودکشی در مقابل تمام شدن یک رابطه عاطفی سرد و کوتاه مدت یا خودکشی به دلیل مشروط شدن در دانشگاه قطعا راه حل مناسبی نیست.

اما از آنجاییکه بسیاری مهارت رفع این مسائل را ندارند، در نتیجه متاسفانه به فکر خودکشی می شوند.

سیاردوست در پایان افزود: همچنین مهارت های حل مساله می تواند به افراد کمک کند، در زمان های بحرانی با دید بهتری به موضوع نگاه کنند و تنها از زوایای منفی به آنها ننگرند.

آموزش این مهارت ها کمک می کند فرد به خودکشی فکر نکند و به دنبال هدف و لذتی برای زندگی باشد.


کلید واژه ها: پیشگیری از خودکشی - راه های پیشگیری - خودکشی - بحرانی - شرایط سخت - کودکان و نوجوانان - حل مساله - رفتار - شرایط - مهارت - مرگ و میر کودکان - اقدام به خودکشی - پیشگیری - آشنایی - شرایط بحرانی - بزرگسالان - کارشناسان - حل مشکلات - مرگ و میر - نوجوانان - اجتماعی - مشکلات - محققان - کودکان - تصورات - پدیده - عمومی - نمایش - زندگی - منابع

آخرین اخبار سرویس:
توصیه های غذایی در ماه رمضان و در شرایط پاندمی کرونا

حمایت از خانوارهای نیازمند و مبتلایان کرونا

به صدا درآمدن آژیر خطر در اطراف غزه

توصیه های غذایی در ماه رمضان و در شرایط پاندمی کرونا

نوشیدنی پرفایده برای وعده های سحری و افطار

ممنوعیت های غذایی که روزه داران باید رعایت کنند

830 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

مزایای پیاده روی چیست؟

فوتی های کرونا در استان همدان به 1782 نفر رسید

شیوه جدید پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان

رییس انستیتو پاستور: سعی می کنیم بهترین واکسن ها را انتخاب کنیم

راهکارهای سحرخیز شدن

سازنده واکسن هندی کرونا می گوید اثربخشی واکسنش 78 درصد است

توصیه هایی برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

عکس روز| اکسیژن برای بیماران کرونایی

انتقاد تند علی دایی از عملکرد ضعیف دولت

شمار مبتلایان جهانی کرونا به بیش از 144 میلیون نفر رسید

پاکبانان بانه واکسن کرونا دریافت کردند

انتقاد تند علی دایی: دنیا در حال سبز شدن است اما شما حرف از موج چهارم و پنجم کرونا می زنید

اعلام زمان تولید انبوه واکسن های ایرانی برکت و پاستور

پاکبانان بانه واکسن کرونا دریافت کردند

فاصله طبقاتی به سهمیه واکسن هم رسید

کم خوابی در میانسالی با افزایش خطر زوال عقل همراه است

روش تهیه آنتی بیوتیک قوی در خانه

نکاتی جالب درباره بزاق دهان

اعتراض علی دایی به دولت روحانی

اعلامعلل اصلی خودکشی در ایران

4 توصیه سلامتی برای ایام روزه داری

9 نوع کربوهیدارت را هیچگاه از رژیم تان حذف نکنید!

استئونکروز فک چیست؟

واکسن استرازنکا و حواشی تزریق آن به کادر درمان/ هیچ واکسنی بدون عارضه نیست!

اینفوگرافیک| چطور کرونا را در خانه درمان کنیم؟

هیچ مسئول استانی درخواست تزریق واکسن نکرده است/محدودیت های آبان دوباره باید اعمال شود

راه اندازی کلینیک های تنفسی در اصفهان؛ همراهان درخواست ملاقات نداشته باشند

رییس انستیتو پاستور: واکسن ها نمی توانند جلوی اپیدمی کرونا را بگیرند

آغاز طرح واکسیناسیون پاکبانان شهرداری اصفهان

افزایش شدید بیماران بدحال کرونایی در گیلان؛ 190 نفر اضافه شد

اسنک بادمجان بیسکویتی خوراکی جالب و خوشمزه + دستور تهیه

علوم پزشکی خراسان شمالی برای تامین تجهیزات حفاظت فردی درخواست کمک کرد

محدودیت های کرونایی در تهران ادامه دارد

واکسن روسی کرونا تا دو هفته آینده در البرز تولید می شود

اعمال محدودیت های کرونایی تا پایان هفته آینده تمدید شد

تنها ویروس جهش یافته موجود در کشور «کرونای انگلیسی» است

تنها ویروس جهش یافته موجود در کشور «کرونای انگلیسی» است

اسنک بادمجان بیسکویتی خوراکی جالب و خوشمزه + دستور تهیه

1604 بیمار بستری کرونایی در مازندران

طرز تهیه مینی بستنی خرمایی

طرز تهیه مینی بستنی خرمایی

فوت 11 بیمار کرونایی در اردبیل

ابزار جدید تصویربرداری که در مغز کاشته می شود

ورود یک میلیون و 995 هزار دوز واکسن کرونا/ واکنش به فروش واکسن

گفتگوی ویژه؛ تزریق 50 هزار دز واکسن کرونا در هر روز

توقیف 21تن کنسانتره تقلبی هلو در ارومیه

شکل اپیدمی کرونا تغییر خواهد کرد و ابتلای اطفال بیشتر دیده خواهد شد

زمان احتمالی واکسیناسیون مردم عادی

واکسیناسیون 8میلیون ایرانی در فاز دوم علیه کرونا

استرس و تنش را چگونه از خود دورکنیم؟

5 اسانس ضروری برای کنترل علائم آلرژی

این آنتی بیوتیک طبیعی باکتری های بدن را از بین می برد

محدودیت ها تا پایان هفته آینده در شهر های قرمز و نارنجی تمدید شد

تنها ویروس جهش یافته موجود در کشور «کرونای انگلیسی» است

ببینید | چرا برخی در ماه رمضان چاق تر می شوند؟

ترکیب دو روش درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی

دخالت آرایشگاه ها در امور پزشکی ممنوع و تخلف است

100 بیمارستان تهران درگیر کرونا

آغاز حذف دفترچه های بیمه درمانی از امروز

تزریق واکسن کرونا به کادر درمان کشور تا پنجم اردیبهشت تمام می شود

100 بیمارستان تهران درگیر کرونا

استفاده کامل از ظرفیت دورکاری کارکنان برای کاهش ترافیک

عدم پیوستگی در رعایت پروتکل ها، دارد زیان می زند

میوه خشک خوارکی پرفیبر ماه رمضان/افطاری زیاد آب نخورید

بارداری تاثیری در افزایش احتمال ابتلا به کرونا ندارد

شهردار: مشهد در آستانه وضعیت وخیم کرونایی است

افزایش افسارگسیخته شمار تلفات در ایتالیا

آخرین امید مردم برای نجات از کرونا!

برخی مواد غذایی مفید برای آقایان

فال روز پنج شنبه 2 اردیبهشت 1400

دو واکسن برکت و پاستور اوایل تابستان به تولید انبوه می رسد

کرونا جان کدام ورزشکاران ایرانی را گرفت؟

واکسیناسیون 8میلیون ایرانی در فاز دوم علیه کرونا

یک میلیون و 995 هزار دوز واکسن وارد کرده ایم

270 نفر از کارکنان بیمارستان بی بی حکیمه واکسن کرونا را دریافت کردند

بارداری تاثیری در افزایش احتمال ابتلا به کرونا ندارد

فوت 11 بیمار کرونایی در اردبیل

فوتی های کرونا در استان همدان به 1782 نفر رسید

دخالت آرایشگاه ها در امور پزشکی ممنوع و تخلف است

830 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

5 فوتی و 93 بستری طی 24 ساعت گذشته در خراسان شمالی

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری یکم اردیبهشت؛ 6 فوتی و 406 ابتلای جدید

واکسیناسیون 8میلیون ایرانی در فاز دوم علیه کرونا

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 8فوتی و 732 بیمار جدید کرونایی

برج آزادی و ویدئومپینگ مدافعان سلامت

استرس و تنش را چگونه از خود دورکنیم؟

5 اسانس ضروری برای کنترل علائم آلرژی

مازندران استان پایلوت دریافت واکسن ایرانی است

واکسیناسیون 2 هزار و 172 نفر در شاهرود و میامی انجام شد

واکسینه شدن 50 پاکبان در مهریزی

این آنتی بیوتیک طبیعی باکتری های بدن را از بین می برد

وقتی یک سارق از خواهر خودش زورگیری می کند! (فیلم)

ثبت ساعتی 12 هزار آلوده به کرونا در هند

تدوام زندگی با مهارت سازگاری و حل مشکلات در شرایط بحرانی

تدوام زندگی با مهارت سازگاری و حل مشکلات در شرایط بحرانی