موضوعات داغ: - كنعاني زادگان - حقوق بازنشستگان - ليگ قهرمانان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - محمد حسين كنعاني زادگان - مهرداد اولادي - حسين كنعاني زادگان - وزن 96 كيلوگرم - سارق اينترنتي - هفته پيوند اوليا و مربيان - داويده زاپاكوستا - برداشت يارانه - شاهين بياني - لغت نامه - داگ هامرشولد - پركان - شهردار هيدج - ترجمه كتاب - محمدحسين ايماني خوشخو - بحران موشكي كوبا

مطالب مرتبط:
دوگانگی جذب هیات علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی اصلاح شود
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در فهرست دانشمندان برتر جهان
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفت
رتبه برتر دانشگاه علوم پزشکی یزد در توسعه سلامت
بدهی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تامین داروی خراسان رضوی را مشکل دار کرد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 اسفند 1399 ساعت 17:402021-02-24دانش

دوگانگی جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی اصلاح شود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جلسه مجازی هم اندیشی اعضای هیئت علمی پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با حضور علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی، - " معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به لزوم اصلاح دوگانگی در جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی از انجام کار مطالعاتی و فنی برای تلفیق هیئت علمی آموزشی و پژوهشی خبر داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جلسه مجازی هم اندیشی اعضای هیئت علمی پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با حضور علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی، فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری، سیدعلی حسینی، رییس مرکز امور هیات علمی و برخی از مدیران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: مشکلات اعضای هیئت علمی به دو گروه تقسیم می شود مشکلات گروه اول که همه اعضای هیئت علمی اعم از آموزشی و پژوهشی را شامل می شوند عبارتند از پاداش بازنشستگی، سن بازنشستگی و یا مسائل مربوط به حقوق و مزایا، اما مشکلات اختصاصی اعضای هیئت علمی پژوهشی عبارتند از عدم همکاری دپارتمان ها در ارائه واحد درسی به آن ها، عدم صمیمیت با دانشجویان و یا تعداد کم دانشجو و پایان نامه.

وی تاکید کرد: شیوه قالب مدیریت هیئت علمی در کشور ما مدل ادغام یافته (integrable) است که از قدیم بوده و لازم است برای توجه بیشتر به حوزه پژوهش، همین شیوه را اصلاح کنیم تا این دوگانگی در جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی از بین برود و این تنها راه حل اساسی این مشکل است.

حق دوست ادامه داد: متاسفانه ما عادت کردیم برای خود قلمرو بسازیم و به کسی اجازه ورود ندهیم و این دافعه از سمت مراکز درمانی، پژوهشکده ها و دپارتمان ها وجود دارد، اما باید سعی کنیم با تمهیداتی در مدیریت بیاندیشیم که یک آشتی بین تشکیلات آموزشی و پژوهشی ایجاد شود.

اعطای اعتبارات دپارتمان های دانشگاه های علوم تنها بر اساس تفاهم نامه با مراکز تحقیقاتی وی افزود: در این راستا نامه ای به دانشگاه ها ارسال شده که اجرای آن برای سال جاری، اختیاری و برای سال آتی، اجباری خواهد بود و بر اساس آن اعتبارات دپارتمان ها فقط بر اساس تفاهم نامه ای که با مراکز تحقیقاتی شرکت های دانش بنیان و یا موسسات دارند اختصاص خواهد یافت تا این حصار ها شکسته شود و دانشجویان بتوانند وارد عرصه شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: دستاورد بلند مدت این فرایند، حل شدن مشکلات آموزشی و پژوهشی و دستاورد کوتاه مدت آن دستورالعمل ها و تفاهم نامه های این دو معاونت در وزارت بهداشت و تسری آن به دانشگاه های علوم پزشکی است تا آشتی بین مراکز تحقیقاتی و آموزشی رخ بدهد و بستر کار فراهم شود.

وی با تاکید بر لزوم گفتمان سازی فرهنگی افزود: یک مشکل اساسی در کشور وجود دارد که فقط مختص هیئت علمی نیست و متاسفانه در کل کشور فراگیر است و آن، میزان کار مفید افراد جامعه است که با شیوع کرونا کاهش بیشتری یافته است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به کشور ژاپن به عنوان یک الگوی موفق در این راستا اظهار کرد: در ژاپن، نظم سرلوحه کار ها است و فرهنگ کار در این کشور نهادینه شده است، اما متاسفانه علاقه به کار در کشور ما بسیار اندک است و حتی در بین اعضای هیئت علمی اعم از آموزشی و پژوهشی نیز مشاهده می شود در صورتی که می توان از دوران پاندمی به بهترین شکل در جهت آموزش و توانمندسازی و خودسازی با فعالیت هایی از قبیل آموزش زبان خارجی، برنامه ریزی کامپیوتر و مطالعه و.

بهره برداری کرد.

برنامه ریزی وزارت علوم و وزارت بهداشت درباره فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی وی یادآور شد: در مورد فرصت مطالعاتی، تفاوتی بین حوزه آموزش و پژوهش وجود ندارد.

کاهش فرصت مطالعاتی در همه دانشگاه ها اعم از پزشکی و غیرپزشکی رخ داده است لذا با وزارت علوم در حال مذاکره هستیم و به زودی و پس از امضای تفاهم نامه، فرصت مطالعاتی راه اندازی می شود و اساتید وزارت علوم و وزارت بهداشت می توانند در دانشگاه های متناظر، فرصت مطالعاتی داشته باشند و هر مصوبه ای که انجام شود شامل حال همه اعضای هیات علمی خواهد بود.

حق دوست بیان کرد: انطباق واحد های درسی به عهده بورد های تخصصی است و همه رشته ها دارای بورد تخصصی هستند، اما اگر اساتید اعتقاد دارند که در انطباق واحد ها مشکلی هست می توانند به شکل خیلی واضح اعلام کنند تا به مرجع علمی مربوطه اعلام شود و چنانچه ضرورت آن مورد تایید واقع شد در اصلاحات کوریکولوم ها مورد بررسی و اصلاح قرار می گیرد.

وی افزود: آیین ‎نامه ارتقاء فعلی اعضای هیئت علمی ظرفیت های خیلی زیادی دارد که اگر از این ظرفیت ها و انطباق ها اطلاعات کاملی نداشته باشیم منحرف می شویم لذا به همکاران توصیه می کنم این آیین نامه را به طور کامل مطالعه کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهارکرد: اگرچه آموزش زبان انگلیسی طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ممنوع است، اما می توان تمهیداتی اندیشید که در برخی رشته ها و بر اساس نیاز، زبان انگلیسی تقویت شود.

مشکل مراکز بدون دانشجو برای ارتقا اعضای هیئت علمی پژوهشی وی با بیان اینکه مراکزی که دانشجو ندارند و برای ارتقا اعضای هیات علمی پژوهشی با مشکل مواجه هستند لازم است مجددا مورد بررسی واقع شوند؛ افزود: شاید این گونه مراکز از ابتدا صلاحیت لازم را در این حوزه نداشته اند.

حق دوست با بررسی فعالیت های آموزشی و پژوهشی اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت تصریح کرد: این آیین نامه، کاستی محسوسی ندارد و تمام امتیازات آموزشی فقط آموزش نظری نیست و می توان از آموزش مداوم، طرح درس و پست های مجازی که به تایید معاونت آموزشی دانشگاه برسد و .

استفاده کرد.

اساتید حوزه بالینی نیز می توانند با شرکت در کنفرانس های آموزشی، گزارش صبحگاهی و.

امتیاز لازم را کسب کنند.

ایجاد محدودیت های بیشتر در جذب هیئت علمی دانشگاه های بزرگ وی با اشاره به موافقت خود درخصوص ایجاد محدودیت های بیشتر در جذب هیئت علمی دانشگاه های بزرگ، اظهار کرد: با توجه به اینکه هیچ فردی بهتر از خود ذینفعان نمی توانند کار را به سرانجام برسانند لازم است آیین نامه انتقال و سایر مستندات موجود و شیوه‎ نامه ها، توسط یک تیم منتخب از اعضای هیئت علمی پژوهشی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

معاون وزیر بهداشت افزود: مواردی که امکان دارد و قابل دفاع است به هیئت ممیزه مرکزی خواهیم برد تا بررسی شود؛ لذا در تلاش هستیم مشکلات هیئت علمی پژوهشی احصاء شده و در راستای مرتفع کردن آن اقدام شود، اما باید کار زیادی انجام شود، زیرا نابرده رنج، گنج میسر نمی شود.

حق دوست به بررسی موضوع مالیات پلکانی پرداخت و افزود: این مسئله مصوبه مجلس است و فقط شامل اعضای هیئت علمی نمی شود و کل کشور را شامل می شود و در پی درآمد بالا، مالیات افزایش می یابد و موضوعی است که منطبق با شعار های عدالت محور است و اگرچه شاید از نظر فردی به ضرر برخی از افراد جامعه باشد، اما به لحاظ اجتماعی، دستاورد های خوبی دارد و قابل دفاع است.

رایزنی با قوه قضاییه برای افزایش سقف دریافتی اعضای هیئت علمی وی گفت: طبق مصوبه شورای عالی دیوان عدالت اداری سقف دریافتی اعضای هیئت علمی، 7 برابر دریافتی سایر کارکنان دولت تعیین شده بود که با رییس قوه قضاییه و مجلس صحبت شده است و در تعامل هستیم و سقف را تا 15 برابر افزایش دهیم و این عدد را فارغ از مالیات محاسبه کنند لذا امیدواریم ریاست قوه قضاییه و رییس دیوان این مصوبه را با استناد به ماده 91 از گردونه خارج کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: فهرست دغدغه های اعضای هیئت علمی پژوهشی به من داده شده است و معاونت آموزشی موظف به پاسخگویی در قبال آن ها است.

البته پاسخگویی به معنای اجابت تمام درخواست ها نیست بلکه به معنای این است که ما باید صدا ها را بشنویم و سعی کنیم در چارچوب قوانین و مقررات، بیشترین همکاری و همیاری را داشته باشیم؛ بنابراین جلسات درون معاونتی برگزار خواهد شد و پاسخ ها ارائه خواهد شد.

حق دوست گفت: لازم است در سایت های معاونت آموزشی و پژوهشی قسمتی برای پاسخ به سوال های افراد در نظر گرفته شود، زیرا این مسئله به شفافیت و پاسخگویی دو معاونت می افزاید.

وی ادامه داد: آیین نامه ارتقاء موجود برای اعضای هیئت علمی، آیین نامه شورای انقلاب فرهنگی است و ما به عنوان مجری، فقط می توانیم در شیوه نامه ها تغییر ایجاد کنیم و آن را در چارچوب آیین نامه تنظیم کنیم لذا اصل آیین نامه برای همه لازم الاجرا است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: در معاونت آموزشی و مرکز نصر 2 گروه، تشکیل شده است که با نظارت حسینی رییس مرکز امور هیئت علمی نگاه کاملاً متفاوت و جدیدی را ارائه داده اند و آیین نامه ارتقاء در دست تهیه است.

وی افزود: آیین نامه موجود، اقتباسی از آیین نامه ارتقاء فرانسه در دهه 1350 است و از آن زمان تا کنون مطالب جدید به آن افزوده شده است، اما لازم است مدل نگاهمان را عوض کنیم و امیدوارم در 6 ماه آینده بتوانیم فرمولاسیون جدیدی را ارائه دهیم که در صورت تصویب، برای عملیاتی شدن به یک دوره یک و نیم تا دو ساله نیاز دارد.

کار مطالعاتی و فنی تلفیق و ترکیب و ادغام هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی حق دوست گفت: به زودی از یکی از دانشگاه ها که توانمندی و همدلی لازم بین معاونت آموزشی و پژوهش را دارند درخواست خواهیم کرد که در زمینه تلفیق و ترکیب و ادغام هیئت علمی آموزشی و پژوهشی، کار مطالعاتی و فنی انجام بدهد و نظرات ابتدایی خود را اعلام کند و دیدگاه های بین المللی را بررسی کنند.

وی افزود: امیدواریم ظرف دو تا سه ماه آینده به یک گزارش سیاستی برسیم که آیا اصلاً گام برداشتن در این مسیر صحیح است یا خیر و اگر به صلاح است اولویت ها مشخص شوند و یک نقشه راه تنظیم شود؛ اما نظر شخصی من این است که باید برای حل این مسئله، ریشه ای عمل کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن تقدیر از ابتکار معاونت تحقیقات و فناوری برای تشکیل این جلسه گفت: انبوه شرکت کنندگان و حضور فعال اعضا در این جلسه، تشنگی سیستم را نشان می دهد و مبین آن است که ما باید به ابزار ها و روش هایی متوسل شویم که فاصله بین دانشگاه ها و ستاد کاهش یابد.


کلید واژه ها: دانشگاه های علوم پزشکی - هیئت علمی - اعضای هیئت علمی - معاون آموزشی وزارت بهداشت - معاون آموزشی - دانشگاه - آموزشی - علوم پزشکی - وزارت بهداشت - علمی - تحقیقات و فناوری - پژوهشی - معاون - هیئت - جذب هیئت علمی - علمی پژوهشی - پزشکی - برگزار - بهداشت - هم اندیشی - گروه - علوم - خبرگزاری - وزارت - علی اکبر - تحقیقات - معاون تحقیقات - مشکلات - فناوری - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت خوابگاه برای دانشجویان دکتری در 1400

کوالاهای دوست داشتنی

شروع آسفالت ریزی اساسی اتوبان پاسداران تبریز

نبود شرایط ازدواج نظام خانواده را سست می کند/ لزوم تثبیت موقعیت زنان به عنوان نیمی از افراد جامعه

ارتقای کیفیت با آموزش ترکیبی در پساکرونا

باد مریخی از نگاه دوربین استقامت+فیلم

انتخاب رشته دوره دکتری دانشگاه آزاد قزوین تا 8 اردیبهشت ادامه دارد

کتاب «دیپلماسی بازی های دیجیتال» رونمایی شد

کاربرد نرم افزار SAS در تجزیه طرح های آماری کشاورزی

آخرین تصمیمات وزارت علوم برای برگزاری امتحانات پایان ترم

جزییات پذیرش بدون آزمون دانشگاه تهران در مقطع دکتری

آغاز انتخاب رشته دکترای تخصصی دانشگاه آزاد

تربیت اسلامی، لازمه تمدن سازی

دانشگاه تهران بدون آزمون دانشجوی دکتری جذب می کند

پنل خورشیدی برای دستگاه های اینترنت اشیا ابداع شد

معرفی «علوم داده» در سلسله همایش های جهت

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سبزوار در قاب تصویر

آغاز انتخاب رشته داوطلبان دوره دکتری تخصصی سال 1400 دانشگاه آزاد

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

چهاردهمین کنفرانس «تحقیق در عملیات» در دانشگاه سجاد مشهد برگزار می شود

روش های کاسب کارانه آموزشگاه های کنکور/ تغییرات کنکور مربوط به امسال نیست

ناکارآمدی تحریم ها / سرمایه گذاران خارجی با قرارداد های هوشمند جذب می شوند

توزیع بیش از یک میلیون و 500 هزار کیت تشخیص سریع آنتی ژن کرونا

تسهیلات دانشگاه ها برای پذیرش دانشجوی دکتری اعلام شد

تعداد مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان به 30796 نفر رسید

کارگاه اصول نظری و تکنیک های کشت سلولی در اردبیل برگزار می شود

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

مدرک تخصصی حافظان قرآن کریم مازندران صادر شد + اسامی

انتخاب قدرت دارد / شماره هجدهم نشریه «صبح صادق» دانشگاه صنعتی سجاد منتشر شد

خوابگاه های دانشگاه چمران اهواز برای چه دانشجویانی فعال است؟

45 دانشگاه و موسسه شرط ارائه خوابگاه به دانشجویان دکتری را اعلام کردند

درخواست وزارت علوم برای واکسیناسیون دانشویان/ نحوه برگزاری کلاس های عملی دانشگاه ها

دانشگاه پشت پرده کرونا

خوابگاه های دانشگاه چمران اهواز برای چه دانشجویانی فعال است؟

درخواست وزارت علوم برای واکسیناسیون دانشویان

تصاویر منتخب فروردین 1400

ژل کُت های رسانای تقویت شده با نانولوله های کربنی برای صنعت پلاستیک استفاده می شوند

کارگاه آموزشی نرم افزار R برگزار می شود

انتخاب رشته 31 هزار و 355 نفر در آزمون دکتری

آغاز انتخاب رشته دکترای تخصصی دانشگاه آزاد

مشکلات آموزشی دلیل عمده اخراج دانشجویان از دانشگاه/ واکنش به مشکل ادامه تحصیل برخی دانشجویان ستاره دار

سهم 60درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

معرفی گونه جدیدی از قارچ از سوی پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

درخواست وزیر علوم برای تزریق واکسن کرونا به دانشجویان | امتحان پایان ترم مجازی برگزار می شود؟ | تکلیف برگزاری کلاس های عملی

جزییات پذیرش بدون آزمون دانشگاه تهران در مقطع دکتری/ آغاز ثبت نام از 4 اردیبهشت

زرین آمیزی: بیش از 8000 نفر داوطلب شرکت در آزمون استخدامی خاص فرزندان شهدا و جانبازان شدند

تشخیص فوق سریع کرونا در ژاپن

لغو عضویت جلال میرزایی از هیئت مدیره منطقه آزاد اروند

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

دانشجوی دانشگاه ایلام به عنوان عضو برتر طرح نیکنام سازمان جوانان هلال احمر انتخاب شد

30 درصد مجازشدگان کنکور دکتری انتخاب رشته کردند / فردا، آخرین مهلت

زلزله در کمین پایتخت

جشنواره قرآنی خانوادگی رمضان

آغاز انتخاب رشته دکترای تخصصی دانشگاه آزاد

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

اجرای پروژه ای در راستای تولید منسوجات الکترونیکی هوشمند

نتایج اولیه پذیرفته شدگان پذیرش بدون آزمون دانشگاه علامه اعلام شد

آغاز انتخاب رشته دکترای تخصصی دانشگاه آزاد

عکس| رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

تصویب 3 رشته جدید مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار‎

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تایباد | امکانات و دستاوردها

بیستمین جشنواره پایان نامه های برتر قرآنی آغاز به کار کرد

جزییات شیوه نامه «دوره مشاهده­ گری» اعضای هیات علمی/ شرکت در دوره منجر به کاهش حقوق نمی شود

برگزاری مراسم رونمایی از کتاب دیپلماسی بازی های دیجیتال

دانشگاه پشت پرده کرونا

دانشجویان اصفهانی در نشستی مجازی بازگشت ایران به برجام را بررسی می کنند

388 هزار پایان نامه و رساله، چهار میلیون بار دانلود شدند

آموزش های عملی دانشجویان تا مشخص شدن وضعیت، تعطیل خواهد بود/ امتحانات پایان ترم دانشجویان احتمالاً مجازی برگزار می شود

سهم 60 درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

مرکز توان افزایی و مهارت آموزی کشاورزی و منابع طبیعی راه اندازی شد

امتحانات دانشگاه ه، مجازی است

ظرفیت پذیرش پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای اساتید محدود می شود

توضیح وزیر علوم درباره هزینه های چاپ مقالات در مجلات علمی

چاپ کتاب شاهنامه کوردی اثر مدرس دانشگاه پیام نور

استخدام حسابدار با مزایا در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

سهم 60 درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور/احتمال تغییر نحوه ورود دانشجویان به رشته پزشکی

ظرفیت پذیرش پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی توسط اساتید محدود می شود

استخدام تعمیرکار گیربکس اتومات و مکانیک ماهر در تهران

وزیر علوم: هزینه چاپ مقالات دانشجویی مشخص شد

88 هزار پایان نامه و رساله، چهار میلیون بار دانلود شدند

آغاز انتخاب رشته کنکور دکتری دانشگاه آزاد / داوطلبان تا 8 اردیبهشت فرصت دارند

سهم 60 درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور

388 هزار پایان نامه و رساله، 4 میلیون بار دانلود شدند

وزیر علوم: امتحانات مجازی برگزار می شود

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان مشخص شد

وضعیت امتحانات پایان ترم دانشجویان

وضعیت امتحانات دانشجویان از زبان وزیر

تشکیل کارگروه سه جانبه بررسی طرح ساماندهی کنکور

امتحانات پایان ترم دانشجویان به صورت مجازی برگزار می شود

شرایط پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه شاهد / آخرین مهلت ثبت نام

استخدام مدیر تضمین کیفیت در یوژه پارت آریا در تهران

معرفی گرایش شبکه های کامپیوتری (IT)

اغلب تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه های غیر معتبر است!

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها در روز های کرونایی اعلام شد

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان مشخص شد/تعیین هزینه چاپ مقالات دانشجویان

برگزاری دوره مدیریت گرایش رستوران داری در دانشگاه تهران

وضعیت امتحانات پایان ترم دانشجویان/هزینه چاپ مقاله دانشجویان تعیین شد

انتخاب رشته کنکور دکتری دانشگاه آزاد تا 8 اردیبهشت ادامه دارد

دوگانگی جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی اصلاح شود

دوگانگی جذب هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی اصلاح شود