موضوعات داغ: - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - كنعاني زادگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - همسان سازي حقوق - فوتبال زنان - قهرمانان آسيا - مسيح مهاجري - لاسك - كتاب بحار الانوار - جايزه فمينا - روابط عمومي اداره اوقاف - مبلغان اربعين - سارا سندرز - اخبار رئال - ليست بدهكار - بزرگداشت شهيد سليماني - تيم ملي دوچرخه سواري پيست - چامسكي - امانوئل دنيس

مطالب مرتبط:
خواجه نصیرالدین طوسی؛ شگفت انگیزترین و بزرگ ترین مرد علمی جهان
خواجه نصیرالدین طوسی فلسفه اسلامی را احیا کرد
سامان بخشی خواجه طوسی و بی سامانی ما
جلوگیری از تولید 2600 تن آلاینده های زیست محیطی به ازای هر مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر
ضرورت ایجاد تحولی مطلوب در محیط زیست با کاشت یک نهال توسط هر دانشجو
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 اسفند 1399 ساعت 16:302021-02-24دانش

خواجه نصیرالدین طوسی چگونه زیست؟


عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اقدامات خواجه نصیرالدین طوسی در مناصب سیاسی، زندگی پر فراز و نشیب این دانشمند و فیلسوف ایرانی را مرور کرد.

- ایسنا/خراسان رضوی عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اقدامات خواجه نصیرالدین طوسی در مناصب سیاسی، زندگی پر فراز و نشیب این دانشمند و فیلسوف ایرانی را مرور کرد.

مصطفی گوهری در گفت وگویی مجازی در خصوص وقایع زندگی خواجه نصیرالدین طوسی و اقدامات وی در طول زندگانی اش، اظهار کرد: خواجه نصیرالدین طوسی در سال 397 هجری قمری در شهر توس به دنیا آمد و در سال 672 هجری قمری از دنیا رفت و حدود 75 سال عمر کرد.

زادگاه خواجه نصیر، شهر توس بوده است، اما ممکن است اجداد ایشان از مناطق دیگری مانند ساوه به این محل آمده باشند.

اولین سفر او پیش از تهاجم مغول ها و در سال های 617 و 618 هجری قمری به شهر نیشابور که مهمترین مرکز علمی خراسان بوده، صورت گرفته است.

وی ادامه داد: خواجه نصیرالدین طوسی در نیشابور و در محضر عالمان بزرگ به تحصیل علم پرداخت.

در فلسفه شاگرد فریدالدین داماد بود، در ریاضیات از کمال بن یونس موصلی بهره می برد و فقه را نیز پیش از حمله مغول نزد علمای نیشابور آموخت.

دوران تحصیل خواجه در نیشابور همزمان با حمله مغولان به ایران و ویرانی خراسان بوده است.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: تنها مأمنی که در خراسان آن زمان باقی مانده بود قلاع اسماعیلیه بود و همانطور که می دانید در این زمان مغولان نمی توانستند آسیبی به قلاع اسماعیلیه برسانند.

بنابراین با توجه به شرایط موجود، خواجه به قلاع اسماعیلی پناهنده شد و بزرگ اسماعیلیان خراسان، ناصرالدین عبدالرحیم بن ابی منصور محتشم قهستان با احترام از او میزبانی کرد.

گوهری با اشاره به این که خواجه نصیرالدین طوسی کتاب مشهور "اخلاق ناصری" را که ترجمه و تحریر کتاب "تهذیب الاخلاق" نوشته ابوعلی مسکویه است به نام ناصرالدین محتشم نامیده است ، تصریح کرد: خواجه نصیر پس از گذشت مدتی به صلاح دید ناصرالدین محتشم و یا درخواست رهبر اسماعیلیان ایران به قلاع اسماعیلیان در منطقه شمال می رود و به قلعه میمون دژ نقل مکان می کند و در حدود 30 سال تا زمانی که هلاکو به ایران می آید و قلاع اسماعیلیه فتح می شود، نزد اسماعیلیه باقی می ماند.

وی افزود: خواجه نصیرالدین طوسی به این دلیل در قلاع اسماعیلیه حضور داشت که سایر مناطق ایران در ناامنی کامل به سر می بردند و لذا جای دیگری برای در امان ماندن اهل علم وجود نداشت.

با این حال نمی توان حضور خواجه در قلاع اسماعیلیه را که به سبب ضرورت اتفاق افتاده است، نشانه ای مبنی بر اسماعیلی بودن خواجه دانست.

در مقدمه برخی از نسخ اشارات ابن سینا که توسط خواجه نصیرالدین طوسی شرح داده شده است، بیان شده که وی از حضور در قلاع اسماعیلیه به ویژه در پایان این دوران راضی نبوده و در واقع خود را زندانی آن ها می دانسته است.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: هلاکوخان که برادر خان مغولان است، از سوی فرمانروای مغولان سراسر مغولستان و بلاد دیگر، مأمور به از بین بردن سه گروه می شود که این سه گروه شامل اسماعیلیان ایران، خلیفه عباسی و حکومت ممالیک در مصر و شام می شود و به عبارتی مأمور می شود از جیحون تا مصر را به تسخیر خود درآورد.

پیش از آن که هلاکو وارد ایران شود، یکی از قاضیان ایرانی به نام قاضی القضات شمس الدین قزوینی که از اهل سنت بوده است، به پایتخت مغولان می رود و از اسماعیلیان و وحشتی که ایجاد کرده اند، در مقابل شاه مغول شکایت کرده و از او درخواست می کند با نیرویی که در اختیار آن ها قرار گرفته است اسماعیلیان را از بین ببرد و این درخواست اولین دعوتی نیست که توسط مسلمانان از مغولان صورت می گیرد تا رقبای مذهبی خود را از بین ببرند.

گوهری اضافه کرد: بنابراین هلاکو به سمت ایران حرکت کرده و در سال 651 وارد ایران می شود، اما در سال 654 هجری قمری قلاع اسماعیلیه را تسخیر می کند.

در این زمان رهبر اسماعیلیه رکن الدین خورشاه است که خواجه نصیر و عده ای را برای شفاعت به نزد هلاکو می فرستد.

به این ترتیب رکن الدین خورشاه به تشویق اطرافیان خود از جمله خواجه نصیرالدین تسلیم هلاکو می شود و هلاکو نیز آن ها را به مغولستان می فرستد که در بین راه همه آن ها قتل عام شده و به این ترتیب کار اسماعیلی در ایران تقریباً تمام می شود.

وی با اشاره به این که پس از این اتفاقات هلاکو به سمت بغداد حرکت می کند ، بیان کرد: هلاکو، خواجه نصیرالدین طوسی و همچنین یکی از طبیبانی که در قلاع اسماعیلیه حضور داشت را با خود همراه می کند تا بغداد را نیز تسخیر کند.

گفته می شود که خواجه نصیر نیز هلاکو را به تسخیر بغداد تشویق می کرده است.

در جریان این واقعه منجم دیگری به نام حسام الدین منجم در رکاب هلاکو حضور داشت که سنی مذهب بود و ظاهراً تمایلی به برکناری حکومت عباسی نداشت.

از این رو هلاکو را از حمله به بغداد بر حذر می داشت.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: در بغداد نیز شرایط برای مقاومت در مقابل مغول ها فراهم نبود؛ بنابراین در محرم و ابتدای صفر سال 656 هجری قمری هلاکو به بغداد حمله کرد و به سبب شرایط نابسامان داخلی بغداد، این شهر به سرعت فتح شد و در معرض قتل عام قرار گرفت.

گوهری ادامه داد: خواجه نصیر از طرف هلاکو مأمور شد که به دروازه حله برود و به او گفته شد که هر کس از دروازه حله از شهر خارج شود در امان خواهد بود.

به این ترتیب با این امانی که هلاکو به خواجه نصیرالدین طوسی داد عده زیادی از مردم بغداد جان سالم به در بردند.

فتح خونین بغداد سبب شد عده ای از اهل سنت، خواجه نصیرالدین را مقصر این جریان و اتفاق بدانند و هلاکو را در این ماجرا بی اراده معرفی کنند و خواجه نصیرالدین را مسبب فتح بغداد سقوط خلافت عباسی که ضربه بنیان افکنی برای اهل تسنن به شمار می رفت، قلمداد کنند.

در حالی که در جریان این واقعه خواجه نصیرالدین طوسی مانع کشته شدن بسیاری از مردم و علما شده است.

وی اظهار کرد: پس از فتح بغداد خواجه نصیرالدین در رکاب هولاکو قرار می گیرد و برخی از نامه ها و و فتح نامه ها را خواجه نصیرالدین برای هلاکو می نویسد.

پس از فتح بغداد خواجه نصیرالدین به حله سفر کرده و با عالم بزرگ این شهر دیدار می کند.

همچنین در مجلس درس او نیز حاضر می شود.

سپس با هلاکو از بغداد خارج شده و به مراغه می رود و به دستور هلاکو مأمور می شود که رصدخانه ای در مراغه تأسیس کند که این رصدخانه مأمن و مرکزی برای تجمع دانشمندان و ریاضیدانان بزرگ بوده است.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی افزود: هلاکو تولیت اوقاف سراسر قلمرو ایلخانی را به خواجه پیشنهاد می کند و وی این منصب را هر چند به زور عهده دار می شود.

خواجه پس از مرگ هلاکو -در سال 661 هجری قمری- در خدمت جانشین هلاکو قرار می گیرد و سرانجام خواجه نصیرالدین در سال 672 هجری قمری در بغداد بیمار شده و در همان جا از دنیا می رود و به وصیت خود در پایین پای قبر حضرت امام موسی کاظم(ع) دفن می شود.

گوهری در خصوص اخلاقیات و ویژگی های اخلاقی خواجه نصیرالدین طوسی، خاطرنشان کرد: خواجه نصیرالدین طوسی بسیار خوشرو بوده و از کسی تنگ دل نمی شد.

هیچ گاه حاجتمندی را رد نمی کرد و بسیار متواضع بود.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه فردوسی بیان کرد: پس از مرگ خواجه نصیرالدین، عده ای تهاجم مغولان به ایران و ویرانی بغداد را به گردن شیعیان انداختند و در این ماجرا خواجه نصیر و ابن العلقمی را مقصر اعلام کردند.

گرچه شیعیان و خواجه نصیرالدین با توجه به سابقه خلافت عباسی و فشارها و تهدیدهایی که از سوی این حکومت علیه آن ها صورت می گرفت، به طور طبیعی با سقوط خلافت عباسی موافق بودند، اما با توجه به این که مغولان تصمیم داشتند سراسر جهان اسلام را تسخیر کند برای آن ها درگیری میان سنی ها و شیعیان هیچ اهمیتی نداشته است و در واقع برای از بین بردن گروهی از آن ها به سود گروه دیگر تلاش نمی کردند.

همچنین هلاکو نیز پیش از آن که با خواجه آشنا شود، مأموریتی بر عهده داشت و آشنایی با خواجه نصیرالدین طوسی تأثیری بر سیاست های آن ها نداشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خواجه نصیرالدین طوسی - دانشگاه فردوسی مشهد - خواجه - دانشگاه فردوسی - هجری قمری - عضو هیأت علمی - فردوسی مشهد - اقدامات - هیأت علمی - زندگی - دانشگاه - دانشمند - فردوسی - فیلسوف - اسلامی - ایرانی - قمری - تاریخ - اشاره - دنیا - گروه - تمدن - مرور - نشیب - علمی - مشهد - هیأت - زندگانی - گوهری - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
خوابگاه های دانشگاه چمران اهواز برای چه دانشجویانی فعال است؟

45 دانشگاه و موسسه شرط ارائه خوابگاه به دانشجویان دکتری را اعلام کردند

درخواست وزارت علوم برای واکسیناسیون دانشویان/ نحوه برگزاری کلاس های عملی دانشگاه ها

دانشگاه پشت پرده کرونا

خوابگاه های دانشگاه چمران اهواز برای چه دانشجویانی فعال است؟

درخواست وزارت علوم برای واکسیناسیون دانشویان

تصاویر منتخب فروردین 1400

ژل کُت های رسانای تقویت شده با نانولوله های کربنی برای صنعت پلاستیک استفاده می شوند

کارگاه آموزشی نرم افزار R برگزار می شود

انتخاب رشته 31 هزار و 355 نفر در آزمون دکتری

آغاز انتخاب رشته دکترای تخصصی دانشگاه آزاد

مشکلات آموزشی دلیل عمده اخراج دانشجویان از دانشگاه/ واکنش به مشکل ادامه تحصیل برخی دانشجویان ستاره دار

سهم 60درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

معرفی گونه جدیدی از قارچ از سوی پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

درخواست وزیر علوم برای تزریق واکسن کرونا به دانشجویان | امتحان پایان ترم مجازی برگزار می شود؟ | تکلیف برگزاری کلاس های عملی

جزییات پذیرش بدون آزمون دانشگاه تهران در مقطع دکتری/ آغاز ثبت نام از 4 اردیبهشت

زرین آمیزی: بیش از 8000 نفر داوطلب شرکت در آزمون استخدامی خاص فرزندان شهدا و جانبازان شدند

تشخیص فوق سریع کرونا در ژاپن

لغو عضویت جلال میرزایی از هیئت مدیره منطقه آزاد اروند

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

دانشجوی دانشگاه ایلام به عنوان عضو برتر طرح نیکنام سازمان جوانان هلال احمر انتخاب شد

30 درصد مجازشدگان کنکور دکتری انتخاب رشته کردند / فردا، آخرین مهلت

زلزله در کمین پایتخت

جشنواره قرآنی خانوادگی رمضان

آغاز انتخاب رشته دکترای تخصصی دانشگاه آزاد

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

اجرای پروژه ای در راستای تولید منسوجات الکترونیکی هوشمند

نتایج اولیه پذیرفته شدگان پذیرش بدون آزمون دانشگاه علامه اعلام شد

آغاز انتخاب رشته دکترای تخصصی دانشگاه آزاد

عکس| رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

تصویب 3 رشته جدید مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار‎

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تایباد | امکانات و دستاوردها

بیستمین جشنواره پایان نامه های برتر قرآنی آغاز به کار کرد

جزییات شیوه نامه «دوره مشاهده­ گری» اعضای هیات علمی/ شرکت در دوره منجر به کاهش حقوق نمی شود

برگزاری مراسم رونمایی از کتاب دیپلماسی بازی های دیجیتال

دانشگاه پشت پرده کرونا

دانشجویان اصفهانی در نشستی مجازی بازگشت ایران به برجام را بررسی می کنند

388 هزار پایان نامه و رساله، چهار میلیون بار دانلود شدند

آموزش های عملی دانشجویان تا مشخص شدن وضعیت، تعطیل خواهد بود/ امتحانات پایان ترم دانشجویان احتمالاً مجازی برگزار می شود

سهم 60 درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

مرکز توان افزایی و مهارت آموزی کشاورزی و منابع طبیعی راه اندازی شد

امتحانات دانشگاه ه، مجازی است

ظرفیت پذیرش پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای اساتید محدود می شود

توضیح وزیر علوم درباره هزینه های چاپ مقالات در مجلات علمی

چاپ کتاب شاهنامه کوردی اثر مدرس دانشگاه پیام نور

استخدام حسابدار با مزایا در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

سهم 60 درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور/احتمال تغییر نحوه ورود دانشجویان به رشته پزشکی

ظرفیت پذیرش پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی توسط اساتید محدود می شود

استخدام تعمیرکار گیربکس اتومات و مکانیک ماهر در تهران

وزیر علوم: هزینه چاپ مقالات دانشجویی مشخص شد

88 هزار پایان نامه و رساله، چهار میلیون بار دانلود شدند

آغاز انتخاب رشته کنکور دکتری دانشگاه آزاد / داوطلبان تا 8 اردیبهشت فرصت دارند

سهم 60 درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور

388 هزار پایان نامه و رساله، 4 میلیون بار دانلود شدند

وزیر علوم: امتحانات مجازی برگزار می شود

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان مشخص شد

وضعیت امتحانات پایان ترم دانشجویان

وضعیت امتحانات دانشجویان از زبان وزیر

تشکیل کارگروه سه جانبه بررسی طرح ساماندهی کنکور

امتحانات پایان ترم دانشجویان به صورت مجازی برگزار می شود

شرایط پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه شاهد / آخرین مهلت ثبت نام

استخدام مدیر تضمین کیفیت در یوژه پارت آریا در تهران

معرفی گرایش شبکه های کامپیوتری (IT)

اغلب تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه های غیر معتبر است!

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها در روز های کرونایی اعلام شد

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان مشخص شد/تعیین هزینه چاپ مقالات دانشجویان

برگزاری دوره مدیریت گرایش رستوران داری در دانشگاه تهران

وضعیت امتحانات پایان ترم دانشجویان/هزینه چاپ مقاله دانشجویان تعیین شد

انتخاب رشته کنکور دکتری دانشگاه آزاد تا 8 اردیبهشت ادامه دارد

نهمین جشنواره رویش دانشگاه تهران به کار خود پایان داد

اجرای طرحی در راستای تولید منسوجات الکترونیکی هوشمند

برگزاری امتحانات دانشگاه ها به صورت مجازی

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت دانش بنیان ازن سازان

محققان دانشگاه امیرکبیر درصدد تولید منسوجات الکترونیکی هوشمند برآمدند

سهم 60 درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور/احتمال تغییر نحوه ورود دانشجویان به رشته پزشکی

امتحانات مجازی برگزار می شود/ ابلاغ دستورالعمل هزینه چاپ مقالات

امتحانات مجازی برگزار می شود

احتمال تغییر نحوه ورود دانشجویان به رشته پزشکی/ سهم 60 درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور

وزیر علوم: امتحانات دانشگاه ها مجازی برگزار می شود

وزیر علوم: امتحانات مجازی برگزار می شود

انتخاب رشته دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد آغاز شد

آموزش نگارش مقاله و پروپوزال نویسی و روش تحقیق

وزیر علوم: امتحانات مجازی برگزار می شود

امتحانات مجازی برگزار می شود/ ابلاغ دستورالعمل هزینه چاپ مقالات

انتخاب رشته دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد آغاز شد

دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

امتحانات دانشگاه ها مجازی برگزار می شود

تشکیل کارگروه سه جانبه برای بررسی طرح ساماندهی کنکور

استخدام گرافیست در لوح فشرده پرتو رهاورد در تهران

امتحانات مانند ترم قبل مجازی برگزار می شود/ ابلاغ دستورالعمل هزینه چاپ مقالات در مجلات داخلی

زند مقدم: ضرورت بازنگری در آیین نامه تشکیل قطب های علمی / وزارت علوم جایگاهی برای تاثیرگذاری قطب های علمی متصور نیست

سخن سرایی که قرآن و احادیث را به زبان نظم و نثر درآورد / معرفی منابع الهام گرفتن سعدی

آخرین رنگ بندی کرونایی هرمزگان اعلام شد

استخدام مهندس معماری آقا در آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

اغلب تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه های غیر معتبر است!

میزان شکایات دانشجویان از آموزش مجازی در روزهای کرونایی

اغلب تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه های غیر معتبر است!

هدف غربالگریها در ایران سقط جنین است؟/اظهارات یک مسئول درباره آمارهای پزشکی قانونی

خواجه نصیرالدین طوسی چگونه زیست؟

خواجه نصیرالدین طوسی چگونه زیست؟