مطالب مرتبط:
روایت رهبر معظم انقلاب اسلامی از کشتار مردم توسط رژیم پهلوی + فیلم
روایت رهبرانقلاب از کشتار مردم در روز 8بهمن57 توسط رژیم پهلوی به دستور ژنرال هایزر آمریکایی!
معرفی کابینه شاپور بختیار به محمدرضا شاه پهلوی
روایت رهبر انقلاب از کشتار مردم توسط رژیم پهلوی / فیلم
حمله تند فنونی زاده علیه گل محمدی: 11 میلیارد گرفتی این پرسپولیس را تحویل بدهید؟
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 9 بهمن 1399 ساعت 07:052021-01-28دانش

بازخوانی 4 حمله خونین پهلوی به دانشگاه­ ها؛ آیا شاه کشتار نکرد؟


گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، محمد حسین طارمی؛ یکی از مهم ترین جنایات رژیم پهلوی، حمله به دانشگاه ها و کشتار دانشجویان بود که همواره به عنوان یکی از نقاط سیاه کارنامه این رژیم از آن یاد می شود.

- بازخوانی 4 حمله خونین پهلوی به دانشگاه­ ها؛ آیا شاه کشتار نکرد؟ " حکومت شاه در طول 37 سال بارها به دانشگاه و مراکز علمی حمله کرد ولی 4 مورد از آنها بسیار وحشتناک و خونین بود.

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، محمد حسین طارمی؛ یکی از مهم ترین جنایات رژیم پهلوی، حمله به دانشگاه ها و کشتار دانشجویان بود که همواره به عنوان یکی از نقاط سیاه کارنامه این رژیم از آن یاد می شود.

رژیم پهلوی جواب اعتراض دانشجویان را در 16 آذر 1332 با گلوله می دهد.

اما چند سال بعد در بهمن 1340 در جواب مطالبه دانشجویان کماندوهای خود را به دانشگاه روانه می کند.

درست در ماه­های پایانی انقلاب در اردیبهشت 57 نیروی شهربانی برای سرکوب دانشجویان به کمک گارد دانشگاه آمد و دانشجویان دانشگاه آذرآبادگان را به گلوله بست.

حمله به دانشگاه تهران در آبان 57 آخرین جنایت رژیم پهلوی بود که از مهم ترین این جنایات محسوب می شود.

حمله به دانشجویان در 16 آذر 32 برای فهم چرایی این واقعه ، دانستن جایگاه دانشگاه تهران به عنوان تنها مرکز آکادمیک رسمی کشور در آن سال ها، ضروری است.

پس از انتقال قدرت از رضا پهلوی به محمدرضا شاه، این دانشگاه به دلیل آزادی سیاسی ناشی از انتقال قدرت با محوریت حزب توده، محفل تحولات فرهنگی و سیاسی کشور شد.

اما کمی بعد با افزایش محبوبیت دکتر مصدق در بین عام مردم و نخبگان کشور باعث گسترش طرفداران جبهه ملی میان دانشجویان در کنار حزب توده شد.

جنبش دانشجویی ملی گرای سال های 1330 تا 1332 را می توان ابزار فشار و کنترل نخبگان بر تصمیمات دولت دانست.

کوچک ترین تصمیمات پهلوی دوم، نخست وزیر و کابینه اش توسط دانشجویان در دانشگاه طرح و نقد می شد و حتی دست به اعتصاب و شورش می زدند.

مطرح ترین و بزرگترین نقد و اعتراض دانشجویان به حکومت پهلوی دوم ،تنها چهار ماه پس از سرنگونی دولت مصدق اتفاق افتاد.

شاه که احساس می کرد پس از کودتا، کشور را کاملا به دست گرفته ، تصمیم داشت که بار دیگر رابطه ایران -بریتانیا، که توسط مصدق به بن بست رسیده بود، را بهبود بخشد.

این واقعه یکی از مهم ترین جنایات رژیم پهلوی در دانشگاه تهران بود که اتفاق افتاد.

درست بعد از کودتا علیه دولت مصدق در 28 مرداد آن سال، اعتراض دانشجویان به خاطر برقراری دوباره رابطه سیاسی ایران با انگلیس و سفر نیکسون، معاون رییس جمهوری وقت آمریکا به تهران با شهادت سه دانشجو همراه می شود.

دکتر مصطفی چمران، که یکی از شاهدان واقعه 16 آذر 32 است می گوید: روز 15 آذر یکی از دربانان دانشگاه شنیده بود که تلفنی به یکی از افسران گارد دانشگاه دستور می رسد که باید دانشجویی را شقه کرد و جلوی در بزرگ دانشگاه آویخت که عبرت همه شود و هنگام ورود نیکسون صداها خفه گردد و جنبنده ای نجبند .

دانشگاه توسط سربازها به مکانی امنیتی تبدیل شد و برای جلوگیری از تنش میان آنها و دانشجویان، رییس دانشگاه آن روز را تعطیل اعلام کرد.

دانشجویان هنگام نزدیک شدن به دانشگاه، به حضور مأموران و وجود تجهیزات آنان در اطراف دانشگاه پی بردند.

این اتفاقات با اعتراض هایی از سمت دانشجویان رو به رو شد.

رژیم نیروهای لشکر دو زرهی را به دانشگاه اعزام کرد.

در پی یورش نیروهای امنیتی و گارد به دانشکده فنی دانشگاه تهران اعزام کرد.

در این میان سه تن از دانشجویان به نام های احمد قندچی(طرفدار جبهه ملی)، آذر (مهدی) شریعت رضوی و مصطفی بزرگ نیا (عضو کمیته مرکزی سازمان جوانان حزب توده ایران ) با شلیک گلوله نیروهای نظامی به قتل رسیدند.

بعد از پایان درگیری ‏ها "احمد قندچی" که هنوز زنده بود به یکی از بیمارستان‏ های نظامی تهران منتقل شد، آب جوش رادیاتورها سر و صورت او را به شدت مجروح کرده بود با این حال مسئولان بیمارستان از مداوا و حتی تزریق خون به او خودداری کردند و 24 ساعت بعد مظلومانه به دوستان شهیدش پیوست.

دو روز پس از این کشتار، نیکسون در دانشکده حقوق دانشگاه تهران، در برابر عکاسان و روزنامه نگاران، دکترای افتخاری این دانشگاه را دریافت کرد و دولت وقت نیز مجبور شد این کشتار را نوعی دفاع از خود معرفی کند، اما علیرغم همه تلاش ها برای کمرنگ کردن اعتراض دانشجویان، روز 16 آذر را روز دانشجو نام گذاری کرد.

حمله چتربازان به دانشگاه تهران در سال 40 یکی دیگر از جنایات رژیم پهلوی، حمله چتربازان و کماندوها به دانشگاه تهران در اول بهمن 1340 است.

در این روز به دنبال اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به تعطیلی مجلس شورای ملی و همچنین با هدف ابراز همدردی با دانشجویان دانشسرای عالی و اعتراض به قطع کمک هزینه تحصیلی آنها به کلاس ها نرفتند و تصمیم گرفتند تا به صورت دسته جمعی از دانشگاه خارج شوند.

این تصمیم دانشجویان با مخالفت نیروهای انتظامی مواجه شد.

دانشجویان که در تصمیم خود دایر بر خروج از دانشگاه و کشیدن تظاهرات به پهنه خیابان های شهر اصرار می ورزیدند، برای شکستن سدهای خروج از دانشگاه با نیروهای پلیس درگیر شدند؛ که ناگهان با هجوم نیروهای چترباز مواجه شدند.

چتربازان و کماندوهای رژیم پهلوی تحت فرماندهی سروان منوچهر خسروداد با دستور مستقیم شاه به دانشگاه تهران یورش برده و صدها تن از دانشجویان و اساتید را مورد ضرب و شتم قرار داده، مصدوم و مجروح ساختند و بسیاری از وسایل آموزشی و آزمایشگاهی و کتب و منابع مطالعاتی را نابود ساختند.

گفته می شد حدود 600 تن از آسیب دیدگان راهی بیمارستان شدند.

این حادثه شرم آور، موجبات خشم دانشجویان و گروه های مختلف سیاسی- مذهبی مخالف حکومت را فراهم آورد.

دکتر فرهاد رییس وقت دانشگاه تهران طی اعلامیه ای شدید اللحن، ضمن محکوم ساختن این حادثه ناگوار، از ریاست دانشگاه استعفا داد.

دکتر احمد فرهاد، رییس وقت دانشگاه تهران، به دنبال حمله به دانشگاه نامه ای خطاب به علی امینی، نخست وزیر وقت نوشت، که در بخشی از این نامه آمده است: پس از حمله به دانشگاه، سربازان و چتربازان بدون فرق و تفاوت، یکسان به دانشجویان پسر و دختر حمله کردند، دانشجویان بسیاری را به قصد کشت مضروب نمودند.

من هیچگاه ندیده و نشنیده ام تا این حد بی رحمی، سادیسم، خشونت و خرابکاری از ناحیه قوای دولتی اعمال شود.

بعضی از دختران را سربازان در تالارهای درس دانشگاه ازاله بکارت کردند .

با تمام این شرایط برخی کارشناسان تاریخ بر این عقیده­اند که موضوع حمله به دانشگاه تهران توطئه دربار محمد رضا شاه برای ساقط کردن دولت علی امینی بود؛ چرا که امینی از سوی دوستان آمریکایی پهلوی دوم به عنوان رقیب شاه برای انجام اصلاحات مورد نظر کندی در نظر گرفته شده بود و معتقدند که در این واقعه، شاه و دربار و بخش هایی از اعضای رهبری جبهه ملی هماهنگ با یکدیگر عمل کرده اند.

در آن زمان گفته می­شد سپهبد تیمور بختیار، اسدالله رشیدیان و فتح الله فرود ضمن هماهنگی با دربار شاه در سازماندهی و اجرای این عملیات، نقش بسزایی داشته اند.

علی امینی نخست وزیر وقت که مدعی بود فقط پس از حمله کماندوها به دانشگاه و فجایع صورت گرفته از جریان حادثه مطلع شده است، هرگونه دخالت دولتش را در این واقعه تکذیب کرد و عناصر فئودال و جبهه ملی را عامل این حادثه دانست و 15 تن از رهبران جبهه ملی و اسدالله رشیدیان و فتح الله فرود را که در آن واقعه دخیل می دانست، بازداشت کرد.

کمی بعد سپهبد تیمور بختیار رییس ساواک نیز از کشور تبعید شد.

در پیامد این حادثه، چنان که دلخواه شاه و دربار بود، امینی تضعیف شد و بهانه ای به دست شاه داد تا آمریکاییان را به برکناری مهره موردنظرشان از منصب نخست وزیری متقاعد سازد.

اردیبهشت خونین در دانشگاه آذرآبادگان بر اساس اسناد ساواک تبریز، ساعت 12 و 30 دقیقه روز 18 / 2 / 1357 دانشجویان دانشگاه مذکور پس از خروج از کلاس های درس در محوطه دانشگاه اجتماع نموده و به مناسبت چهلمین روز کشته شدگان یزد، اهواز و جهرم مبادرت به دادن شعارهای مضره و آتش زدن سه دستگاه خودرو دانشگاه می نمایند که در نتیجه گارد دانشگاه با استفاده از گاز اشک آور اقدام به متفرق نمودن دانشجویان نموده.

در این درگیری تعدادی از مامورین و دانشجویان به وسیله باتون و سنگ مجروح و یکی از دانشجویان مورد اصابت گلوله واقع می­شود که در بیمارستان ششم بهمن تبریز فوت می­کند.

همچنین یکی دیگر از دانشجویان به علت ضربه مغزی مجروح و در بیمارستان مزبور بستری ولی حال وی نیز وخیم است.

حدود یک ساعت پس از خاتمه درگیری، استاندار آذربایجان شرقی به همراه دکتر مرتضوی رییس دانشگاه تبریز برای بررسی قضیه از دانشگاه بازدید کردند.

پس از بازدید استاندار از دانشگاه گزارشی به نخست وزیر ارسال شد که در آن علت بروز فاجعه اقدام بی رویه و خشونت گارد دانشگاه و با سلاح وارد شدن گارد به محوطه و بالاخره تیراندازی بدون اجازه و تعقیب دانشجویان حتی در داخل ساختمان ها عنوان شده است.

متعاقب جنایات خونین رژیم در این ماه روزنامه دیلی تلگراف نوشت: شاه، در برخورد با وخیم ترین اغتشاشات داخلی بیست سال گذشته در ایران، ناچار شد سیاست آزادی های جدید خود را که دو ماه پیش به اصرار کارتر اتخاذ کرده بود کنار نهد.

کشتار رژیم شاه در 13 آبان 57 رژیم پهلوی در ادامه جنایات خود، در 13 آبان 1357 در حوالی دانشگاه تهران خشن ترین حادثه پس از 17 شهریور را رقم زد که در پی آن تعدادی شهید و زخمی شدند.

در اوایل آبان رژیم پهلوی دانشگاه تهران را تحت کنترل خود درآورد به طوری که روز پنجشنبه 4 آبان، این دانشگاه توسط نیروهای حکومت نظامی بسته شد و از ورود دانشجویان جلوگیری به عمل آمد.

هفتم آبان نیروهای ارتش در اطراف دانشگاه تهران مستقر شدند و از حضور دانشجویان در دانشگاه جلوگیری کردند.

روز شنبه 13 آبان گروه های دانش آموزی با تعطیل مدارس به سوی دانشگاه تهران حرکت کردند.

هر لحظه بر تعداد تجمع کنندگان افزوده می شد.

نیروهای نظامی از ساعت 11 صبح محاصره دانشگاه را آغاز کردند.

حدود ساعت 12 ظهر نیروهای ارتش جلوی در جنوبی دانشگاه مستقر شدند و شلیک نارنجک گاز اشک آور را به داخل دانشگاه آغاز کردند.

تظاهرکنندگان با برافروختن آتش به خنثی سازی گازها پرداختند که ناگهان نیروهای نظامی نوک اسلحه های خودکار خود را از میله ها به سوی تجمع کنندگان گرفتند و بر روی آنها آتش گشودند.

خبرگزاری ها بعد از پایان 6 ساعت اعتراض خونین، تعداد شهدا را 10 نفر و دانشجویان 65 نفر اعلام کردند.

کم کم تظاهرات به بیرون از دانشگاه کشیده شد و سراسر تهران به میدان جنگ تبدیل شد؛ به صورتی که 30 نقطه تهران به آتش کشیده شد.

خشم مردم از پخش فیلم کشتار 13 آبان تلویزیون ملی ایران بدون هیچ سانسوری برای اولین بار در شب ، فیلم تظاهرات و کشتار دانش آموزان و دانشجویان را به نمایش گذاشت .

مدیرعامل تلویزیون ناصرالدین شاه حسینی مجبور به استعفا شد؛ ولی انتشار تصاویر خونین از تلویزیون موجی از خشم و نفرت را در سرتاسر ایران به وجود آورد.

بسیاری از خانواده های طبقه مرفه که صاحب تلویزیون بودند، نسبت به رژیم به خشم آمدند و از حالت تردید خارج و به مردم پیوستند.

دانش آموزان پایتخت در 15 بهمن همان سال با صدور بیانیه ای جنایت 13 آبان را روز دانش آموز نامیدند و این گونه 13 آبان در تاریخ ایران جاودانه و الهام بخش گردید.

هر چند این آخرین جنایت رژیم پهلوی علیه مردم ایران نبود، اما بعد از آن رخداد، دانشجویان به همراه دیگر اقشار جامعه با حضور در میدان مبارزه، بساط رژیم شاهنشاهی را در هم پیچیدند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشجویان - رژیم پهلوی - پهلوی - یکی از - رژیم - کشتار - حمله - دانشگاه ها - خبرگزاری - بازخوانی - مطالبه دانشجویان - مهم ترین - کارنامه - سیاسی - مراکز علمی - گروه - اردیبهشت - محمد - سیاه - حسین - وحشتناک - اعتراض - مطالبه - انقلاب - نیروی - حکومت - گلوله - 16 آذر - مورد

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارگر ساندویچ و پیتزایی

لزوم تربیت نیروهای انسانی، به منظور فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها

لزوم تربیت نیروهای انسانی، به منظور فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

اسرار نهفته و جالب در مورد ماه که احتمالا نمی دانید

گهرزمین پیشگام در بومی سازی

تربیت نیروی انسانی توانمند لازمه نگهداری آزمایشگاه هاست

دانشیار دانشگاه سهند استاد برتر جوش ایران شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایرانشهر مزین به شهید گمنام

تربیت نیروی انسانی توانمند لازمه فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها

رقابت 612داوطلب آزمون دکتری جنوب استان در مهاباد

یک سوم فوتی های خوزستان کمتر از یک روز در بیمارستان اند

دانشیار دانشگاه سهند استاد برتر جوش ایران شد

رویداد بین المللی مهندسی جوشکاری و آزمایش های غیر مخرب

جامعه و تعلیم و تربیت در فضای مجازی مستلزم بازتعریفی جدی است

رقابت 612 داوطلب آزمون دکتری جنوب استان در مهاباد

سردار غازی، فرمانده ای لایق و ورزشکاری شجاع

اخبار کوتاه استان قزوین در چهاردهم اسفند + فیلم

بودجه 1400 / شماره بیست و دوم نشریه «دغدغه سبز» بسیج دانشجویی دانشگاه تهران منتشر شد

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 14 اسفند

جذب کارگر ساده برای بساط میوه

روند افزایشی کرونا در 4شهرستان کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است

استخدام کارشناس فنی مهندسی(رشته مکانیک) در رادوین پویان پردیس در اصفهان

تسهیل جذب خانواده شهدا و ایثارگران در هیأت علمی دانشگاه ها

باتری های «لیتیومی» مقاوم در برابر سرمای شدید رونمایی شدند

لزوم ارائه نظرات کارشناسی اساتید دانشگاه ها در جهت حل مشکلات کشور

تعریف نوین تعلیم و تربیت در فضای مجازی؛ از رسالت های جدید دانشگاهیان

ابقا رییس هیأت تیراندازی با کمان چهارمحال و بختیاری

غلامرضا جمشیدنژاد، مترجم و مصحح متون علمی و نسخه های خطی بر اثر کرونا درگذشت

نباید به فکر ایجاد بیکاری ساختاری باشیم / بازنگری در خصوص رشته های آموزشی و مقاطع تحصیلی

انعقاد تفاهم نامه دانشگاه تبریز با 200 دانشگاه دنیا/همکاری پژوهشی دانشگاه تبریز با مراکز علمی و پژوهشی کشور ترکیه

دانشیار دانشگاه سهند استاد برتر جوش ایران شد

نیاز به همکاری

قلب و روح محبوس میان پرده های نمایش/ شماره دوازدهم نشریه «رستاک» دانشگاه فرهنگیان اصفهان منتشر شد

آغاز ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور از امروز

آغاز ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور از امروز

دانشجویان بسیجی دانشگاه شهید باهنر کرمان به زیارت یادمان های پایتخت مقاومت ایران می روند

یک قربانی کرونا در کرمان

ساخت خانه محرومان در شهرستان هوراند به همت بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز

یک قربانی کرونا درکرمان

هنر دیجیتال، امکان شخصی شدن هنر را فراهم می کند

استخدام کارآموز و دانشجو جهت دفتر فنی و کافی نت

توسعه بی برنامه مراکز آموزش عالی یزد جایگاه دانشگاه را تنزل داد

استفاده از هنر دیجیتال، بستر مناسبی برای طرح مشکلات است

استخدام 6 عنوان شغلی درپایاهیدرولیک جم در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

استخدام 5 عنوان شغلی در پایاهیدرولیک جم در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

حمیدرضا مومنی، دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد کیست؟ +سوابق

بایدن به مانند ترامپ توصیه های تندرو های آمریکا را در تحریم ایران به کار می گیرد

غلامرضا جمشیدنژاد بر اثر کرونا درگذشت

آزمون جامع علوم پایه دانشجویان پزشکی برگزار شد

دانشجویان مستعد سیستان و بلوچستان و 7 کشور منطقه در چابهار بورسیه می شوند

بروز کرونا عرصه ی جدیدی از حیات دین داری را بروز داد

معرفی برترین های رقابت های آزاد تفنگ بادی

برگزاری همایش مشترک علم نانو و نانوفناوری میان ایران و چین

144 هزار داوطلب کنکور دکتری 1400 کارت آزمون گرفتند

اظهارات رییس دانشگاه علامه طباطبایی در نخستین اجلاس روسای دانشگاه های منطقه اکو| پخش زنده از ایران پرس

حمیدرضا مومنی کیست؟ +سوابق

144 هزار داوطلب کنکور دکتری 1400 کارت آزمون گرفتند

غلامرضا جمشیدنژاد بر اثر کرونا از دنیا رفت

اجرای موفقیت آمیز اولین واحد تصفیه فاضلاب صنعتی از سوی پژوهشگران دانشگاه سهند

جشنواره مکتب سلیمانی از سوی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار می شود

پیش بینی جدید دانشمندان از زمان به پایان رسیدن حیات در کره زمین!

شرایط شرکت در دوره دکتری پژوهشی گروه علوم پزشکی اعلام شد

تمدید ثبت درخواست میهمانی دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

درگذشت غلامرضا جمشیدنژاد بر اثر ابتلا به کرونا

برگزاری جشنواره ایتاپ نوآوری و فرآوری در صنایع غذایی

طرح خیریه ثابت «دستان پر برکت» از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه برگزار می شود

استخدام کارشناسی ارشد مکانیک در شرکت صنعتی سانتیگراد در فارس

سازمان سنجش: 144هزار داوطلب کنکور دکتری کارت آزمون گرفتند

دور زدن تحریم ها به کمک شرکت های دانش بنیان/توسعه صادرات صنعتی دردستورکار است

غلامرضا جمشیدنژاد بر اثر کرونا درگذشت

فردا کنکور دکتری تخصصی 1400 در زنجان

درگذشت غلامرضا جمشیدنژاد بر اثر کرونا

درگذشت غلامرضا جمشیدنژاد بر اثر کرونا

شجیع: مردم تماشاگران ورزش شدند/ ورزش عامل سکون شده است!

144 هزار داوطلب کنکور دکتری 1400 کارت آزمون دکتری گرفتند

تعطیلی کلاس های مجازی در نوروز

پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور از امروز می توانند ثبت نام کنند

مدرسه عالی انوار طاها در دو مقطع سطح و خارج طلبه می پذیرد

استخدام دبیر کنکور (رشته علوم انسانی و علوم تجربی و ریاضی -فیزیک) در تهران

آزمون دکترای تخصصی، فردا در 8 شهر مازندران

آغاز ثبت نام از پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور

سامانه جامع فرهنگی دانشگاه محقق اردبیلی راه اندازی شد

آغاز ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور از امروز

دانشگاه فنی و حرفه ای و پژوهشگاه نیرو قرارداد تحقیقاتی امضا کردند

آخرین تصمیم برای پذیرش دانشجوی ارشد علمی کاربردی/با مراکز متخلف برخورد قانونی می شود

آخرین تصمیم برای پذیرش دانشجوی ارشد علمی کاربردی/با مراکز متخلف برخورد قانونی می شود

همایش مجازی حافظان، قاریان و تجلیل از برگزیدگان قرآنی دانشگاه قم برگزار می شود

سامانه پولینگ در دانشگاه محقق اردبیلی راه اندازی شد

شبنم قلی خانی در سالن بدنسازی +عکس

درخشش دانشجویان دانشگاه پیام نور فارس در جشنواره ملی رویش

بازخوانی 4 حمله خونین پهلوی به دانشگاه­ ها؛ آیا شاه کشتار نکرد؟

بازخوانی 4 حمله خونین پهلوی به دانشگاه­ ها؛ آیا شاه کشتار نکرد؟