مطالب مرتبط:
واکنش رییس جمهور به بازجویی از وزیر ارتباطات؛ من را احضار کنید| حامیان دولت نه آزادی دارند نه مصونیت
دفاع رییس جمهور از آذری جهرمی | پهنای باند یعنی مبارزه با فساد + فیلم
هم نوایان رییس جمهور ترکیه و دام تجزیه طلبی
واکنش رییس جمهور به بازجویی از وزیر ارتباطات؛ من را احضار و محاکمه کنید| حامیان دولت نه آزادی دارند نه مصونیت
اظهارات رییس جمهور در جلسه هیات دولت| پخش زنده از ایران پرس
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 11:402021-01-27سياسي

یادداشت تحلیلگر ارشد ترک| آیا «رییس جمهور حزبی» برای ترکیه مناسب است؟


رییس جمهور می تواند نماینده یک حزب باشد، اما رهبر حزب بودن و میدان داری در مبارزات سیاسی از طرف حزب خود، تاختن به احزاب مخالف، انتصابات مبتنی بر منافع حزبی و برخورداری از قدرت بی حد و حصر و اختیارات کنترل نشده و نامتعادل، - قابل قبول نیست.

خبرگزاری تسنیم"، روز یکشنبه اردوغان به حزب جمهوری خلق یعنی به بزرگترین حزب مخالف دولت تاخته و اعلام کرد، این حزب در واقع حزب نیست.

بلکه محلی است برای نگه داشتن موازنه دو حزب مخالف دیگر یعنی حزب خوب و ه.

د.

پ یا حزب دموکراتیک خلق ها.

البته اردوغان، پیش از این، دیدگاه های به مراتب تندتر و گزنده تری نیز در مورد حزب جمهوری خلق و دیگر احزاب مخالف به کار برده و غالباً آنها را آلت عمل دست دشمنان و ابزار دست بیگانگان دانسته و حزب عدالت و توسعه را یک حزب بزرگ با کارنامه درخشان و تاریخی قلمداد کرده است.

به همین خاطر، یک بار دیگر این بحث پیش کشده شده که آیا یک رییس جمهور، باید تا این اندازه حزبی باشد؟ با وجود آن که بیش از 2 سال از تغییر سیاسی و اجرایی ترکیه سپری شده و حالا این کشور به جای نظام پارلمانی، با نظام ریاستی اداره می شود، اما هنوز هم انتقادات و اما و اگرهای فراوانی در مورد این سیستم وجود دارد.

یکی از انتقادات مهم، این است که در نظام فعلی، برخلاف روال سابق، رییس جمهور حق دارد که رویکرد و نگرش حزبی داشته باشد و به تمام معنی کلمه، حامی و مدافع حزب خود باشد.

یعنی همان حزبی که او را بر سر کار آورده است.

حامیان نظام ریاستی معتقدند که چنین چیزی بسیار طبیعی است و در همه جای جهان، وقتی که یک حزب، یک رییس جمهور را بر سر کار می آورد، رییس جمهور نیز خود را مقید می داند که تا آخرین دقیقه دوران مسئولیت، نه تنها تابع خواسته های حزب حاکم باشد، بلکه در امور و تصمیمات مهم و استراتژیک، با آنان مشورت و رایزنی کند.

این حامیان اردوغان و نظام ریاستی، در دفاعیات خود، به نمونه هایی همچون نظام سیاسی آمریکا و دیگر کشورها اشاره می کنند و معتقدند که هیچ چیزی طبیعی تر از این نیست که رییس جمهور، حزب خود را حزب برتر بداند، به آن اهمیت بدهد و حتی برای آن تبلیغ کند.

اما منتقدین می پرسند: خوب.

در چنین شرایطی، رییس جمهور، چگونه می تواند ادعا کند که رییس جمهورِ همه کشور است؟ وقتی که رییس جمهور، منافع حزب خود را بر منافع کل احزاب دیگر ترجیح دهد، آیا باز هم می تواند مدعی آن باشد که خود را در قبال همه کشور، مسئول می بیند؟ اینها و سوالاتی از این دست، موجب آن شده که به طور مداوم، از جانب سران احزاب سیاسی مخالف و همچنین از طرف کارشناسان و تحلیل گران، به ابعاد مختلف نظام ریاست جمهوری ترکیه پرداخته شود و همواره این مساله مورد بحث و بررسی قرار بگیرد که آیا اساساً شیوه و مشی فعلی رجب طیب اردوغان در مقام رییس جمهور و رهبر حزب عدالت و توسعه، پذیرفتنی است یا نه؟ طاها آک یول تحلیلگر ارشد و قدیمی ترکیه که پیش تر از حامیان اردوغان بود و حالا چند سالی است در روزنامه قرار قلم می زند، از افرادی است که به بررسی ابعاد و زوایای آسیب های رییس جمهور حزبی پرداخته است.

طاها آک یول حالا در بیان دیدگاه های سیاسی و رسانه ای خود، بیشتر به علی باباجان رهبر حزب جهش و دموکراسی و احمد داود اوغلو رهبر حزب آینده تمایل دارد و همین دو روز پیش بود که در یک دیدار نمادین، یک قلم نفیس ارزشمند از علی باباجان، هدیه گرفت.

او در ستون خود در روزنامه قرار، به بررسی موضوع رییس جمهور حزبی در ترکیه پرداخته و برای بیان دیدگاه های خود، از تجارب دوران مصطفی کمال آتاتورک و عصمت اینونو بهره گرفته است.

معایب رییس جمهور حزبیوقتی که ما از نظام ریاست جمهوری کنونی انتقاد می کنیم، حزب حاکم، مشاورین رییس جمهور و حتی خود او، تنها دفاعی که دارند، اشاره به دوران آتاتورک و اینونو است.

(پس از تاسیس جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک رییس جمهور شد و عصمت اینونو نخست وزیر بود.

ابتدا آتاتورک رییس جمهور و رهبر حزب حاکم بود و پس از درگذشت او نیز، اینونو، هم رییس جمهور بود و هم رهبر حزب حاکم.

) حالا مهمت اوچوم مشاور اردوغان، جلال بایار را نیز به عنوان یک رییس جمهور حزبی معرفی کرده است.

افرادی همچون رجب طیب اردوغان و بکر بوزداغ وزیر اسبق دادگستری، همواره گفته اند که یک رییس جمهور می تواند حزبی باشد.

چرا؟ چون آتاتورک و اینونو هم چنین بودند.

مجاز نیستیم این سیستم را با دلایل تاریخی توجیه کنیمخیلی وقت ها، آقایان برای توجیه درستی سیستم فعلی ریاست جمهوری، تاریخ را بهانه می کنند و از آتاتورک و دوران خلافت عثمانی و حتی دوران صدر اسلام مثال می آورند.

به عنوان مثال، خیرالدین کارامان از تحلیل گران طرفدار حزب عدالت و توسعه معتقد است که نظام حکومتی صدر اسلام نه به عنوان یک مرجع بلکه به عنوان یک سازوکار به سیستم ریاست جمهوری شباهت دارد.

سوال این است: آیا واقعاً حالا و در مورد ریاست جمهوری ترکیه و در سده بیست و یکم، باید به دنبال نمونه آوردن از دوران آتاتورک، خلافت عثمانی و دوران صدر اسلام باشیم؟ فراموش نکنیم در صدر اسلام، در هیچ کجای جهان، چیزی به نام اصل تفکیک قوا وجود نداشته و ما الان داریم در مورد این مساله صحبت می کنیم.

چنین موسساتی فقط از قرن 18 ظهور کرده اند.

ایده های فلسفی مانند تفکیک قوا و نهادهای مدرن دموکراتیک همین 200 سال پیش شکوفا شد.

در عصر ما اداره صحیح دولت فقط با نظامی مبتنی بر تفکیک قوا، استقلال دستگاه قضا و کنترل شدید پارلمان امکان پذیر است.

در عصر ما باید از این زوایا به سیستم ها نگریست.

در سیستمی که در آن همه نامزدهای مجلس و مدیران قضایی بدون نظارت، توسط رییس جمهور منصوب می شوند، دموکراسی وجود ندارد.

در چنین شرایطی، نظام سیاسی، به دور از کنترل و تعادل است و تفکیک قوا عملاً از میان برخاسته است.

نوشته های عدنان مندرسمی گویندآتاتورک، اینونو و بایار نیز، حزبی بودند.

قبول.

بله.

همه آنان حزبی بودند و سیستم در واقع، یکی شدن و وحدت قوا بود و چیزی به نام تفکیک قوا نداشتیم.

اما آن چه مهم است، درک این واقعیت است که رییس جمهور می تواند حزبی باشد.

اما اگر خود او، رهبر حزب هم باشد، لیست نمایندگان را هم خود او حاضر کند و همه چیز در اختیار او باشد، چنین چیزی، بدون شک با اصل تفکیک قوا، در تعارض و تضاد است.

بنابراین در تبیین شرایط تاریخی آن زمان باید بگوییم، این اتفاقی بود که تحت شرایط آن زمان، آتاتورک و اینونو به عنوان رییس مطلق احزاب خود، دولت را به شکل حزبی اداره می کردند و نتیجه طبیعی"دولت حزب" بود.

سپس، هنگامی که سیستم چند حزبی تاسیس شد، دیدند که تفکیک دولت از حزب بسیار دشوار است.

پس لازم است که شرایط آن دوران را به خوبی درک و تحلیل کنیم و چنین القا نشود که امروز نیز ناچاریم به همان شیوه عمل کنیم.

ببینید آن چه در آن زمان توسط عدنان مندرس نوشته شده چنین است: ممکن است بنا به ضرورت، فعالیتی به نام مبارزه حزبی و رهبری حزبی با ریاست جمهوری ترکیب شود و یک نفر عهده دار 2 مقام باشد.

اما در هر حال نمی توانیم منکر این واقعیت شویم که این شیوه، پیامدها و اشکالاتی به دنبال دارد.

اشکالات عمده از این قرار بود:میلیون ها شهروندی که عضو حزب رییس جمهور نبودند، خود را خارج از مجموعه حس کرده و به آنها احساس بیگانگی و دیگری بودن دست داد.

نظام بروکراتیک و اداری، ضعیف و ناکارآمد شد.

دوقطبی شدید سیاسی و اجتماعی در کشور شکل گرفت.

سخنان مهم و تاریخی عصمت اینونوعصمت اینونو هم کسی بود که این مشکل جدی اجتماعی را به وضوح دید و ابعاد آن را درک کرد.

عصمت اینونو به عنوان رییس جمهور و رهبر حزب جمهوری خلق، در سپتامبر 1947 در یک سفر به مناطق دریای سیاه و شرق، به دولت دستور داد که به احزاب مختلف، توجه یکسان شود.

اینونو هم رییس جمهور و هم رهبر بزرگترین حزب کشور بود اما همچون یک رییس جمهور غیرحزبی عمل کرده و در بیانیه 12 ژوییه راه را برای انتخابات سالم باز کرده بود و به مخالفان فرصت صحبت در رادیو را داده بود و به همین خاطر، استاد کمال کارپات این اقدام را با ستایش توصیف می کند.

اما قطب بندی آن قدر عمیق بود که این رفتارها کافی نبود.

ما در دهه 1950 در همان دام قطبی سازی مفرط قرار گرفتیم.

آیدین مندرس فقید نیز از ذهنیت تک حزبی جلال بایار انتقاد کرد که چرا این گونه آشتی جویانه عمل نکرده و برعکس، به آتش جانبداری حزبی دامن زده است.

آیا می توان به همین شکل ادامه داد؟مرحوم علی فواد باشگیل فقید، با در نظر گرفتن همه این مشاهدات تاریخی و فلسفه تفکیک قوا و تقسیم قدرت، در کتاب درسی خود صفحاتی را درباره مضراترییس دولت حزبینوشته و به این اشاره کرده که رییس دولت و شخص اول مملکت، نباید ترجیح حزبی داشته باشد.

یک رییس جمهور می تواند نماینده یک حزب باشد.

با این حال، رهبر حزب بودن، جدل و میدان داری در مبارزات سیاسی از طرف حزب خود، تاختن به احزاب مخالف، انتصابات مبتنی بر منافع حزبی و برخورداری از قدرت بی حد و حصر و اختیارات کنترل نشده و نامتعادل، قابل قبول نیست.

چرا که باعث می شودعملکردهای دولت و حزب دوباره به هم گره بخورند و منجر به اشکالاتی شود مشابه آنچه در گذشته و در تاریخ ترکیه دیده ایم.

بنابراین خواهیم دید که این سیستم، نمی تواند این گونه ادامه یابد و همچنان که می بینیم، پشتیبانی عمومی از نظام ریاستی کنونی ترکیه، به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: احزاب مخالف - جمهور - رییس جمهور - حزب عدالت و توسعه - اردوغان - دیگر - عدالت و توسعه - جمهوری - احزاب - میدان داری - برخورداری - دموکراتیک - انتصابات - رییس - بیگانگان - داری - بزرگترین - خبرگزاری - اختیارات - بزرگ - تحلیلگر - کارنامه - نماینده - یکشنبه - دیدگاه - تاریخی - درخشان - دشمنان - توسعه - عدالت

آخرین اخبار سرویس:
دعوت به همکاری در سالن زیبایی

استخدام نیروی خدماتی در شرکت مهر مام میهن در تهران

استخدام در بسته بندی پای مرغ

جذب نیرو در شرکت دانش بنیان و بین المللی

همکاری با پزشک

متخلفان محدودیت های کرونایی در اردستان بیش از 2 میلیارد ریال جریمه شدند

حمایت و پرورش نخبگان در اولویت برنامه های بنیاد نخبگان استان سمنان است

استخدام مهندس معماری، مهندس عمران، تکنسین عمران، مهندس مکانیک در تهران

استخدام کارمند اداری و حسابدار در تهران

نخستین مورد ویروس جهش یافته کرونا در یزد شناسایی شد

نحوه درست کردن مربای به و چند نکته برای خوشمزه شدن آن

لزوم حل مشکلات سیستان و بلوچستان در نسخه ای جداگانه

نامه هشدار آمیز ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

بهترین مارک های مداد لب

قدردانی «خطیب زاده» از اهدای واکسن کرونا توسط دولت چین

بلغارستان در رزمایش ناتو شرکت نمی کند

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

امشب؛ آخرین مهلت شرکت در مسابقه فرازخوانی قرآن

هشدار صالحی به آژانس انرژی اتمی/ به قطعنامه احتمالی شورای حکام واکنش مناسب خواهیم داشت

واکسیناسیون سریع و گسترده تنها راه مقابله با جهش کرونا

ناظران سلامت هلال احمر به 26 هزار واحد صنفی زنجان نظارت کردند

مراسم بزرگداشت آیت الله بطحایی گلپایگانی در قم برگزار می شود

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

امیر دریادار سیاری: توان دفاعی جمهوری اسلامی در جهان قابل محاسبه است

قدردانی «خطیب زاده» از اهدای 250 هزار واکسن کرونا توسط دولت چین

هشدار مکتوب ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

تبیین اندیشه های سید جمال با حضور 83 محقق خارجی و داخلی

وزارت نفت ملزم به ارائه گزارش میزان صادرات نفت به مجلس شد

فارس من| ثبت طرح 2 فوریتی در سامانه مجلس برای جلوگیری از ادغام یا انحلال دانشگاه کاشمر

نماینده ولی فقیه در کردستان: «رشد اخلاقی دانش آموزان و آموزش های تربیتی در مدارس» با جدیت پیگیری شود

داشتن حساب کاربری درسامانه ثنا به معنای سابقه کیفری نیست

صالحی: هشدار مکتوب تهران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

همکاری ساترا و فمپ برای کمک به آسیب دیدگان فضای مجازی

نخستین نشست ستاد انتخابات استان به ریاست استاندار یزد

آغاز واکسیناسیون کرونا در لامرد

نشست علمی فقهی «قرارداد آتی » مورد بررسی قرار گرفت

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان: نمی توان عملکرد استان را در حوزه آب مثبت ارزیابی کرد

نامزد ریاست جمهوری نمی شوم

دریادار خانزادی: گام دوم انقلاب، گام تمدن سازی است

دیدار سرپرست موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با نماینده آیت الله العظمی سیستانی

اخطار مکتوب ایران به آژانس اتمی درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام

جلسه فردای شورای حکام آینده برجام را تعیین می کند؟

دلنوشته عباس عبدی برای مرحوم علی اکرمی: این نسل به ناحق سوخت

ارسال 100 کانکس به سی سخت برای زلزله زدگان

مدیر داخلی و مدیر فروش خانم

کار در منزل (گلهای تزینی ومصنوعی )

منشی شرکت

قالیباف: به دنبال کاهش حقوق بازنشستگان نیستیم

استخدام کارشناس دفتر فنی در شرکت نیک پی سرای ایرانیان در تهران

استخدام پشتیبان نرم افزار جهت دستگاه کارتخوان در تهران

استخدام بازاریاب با پورسانت عالی در شرکت فراز اکسیر ثمین در اصفهان

استخدام نیروی خدمات آقا در شرکت ایلیا باتری توان آفرین در قم

ناوالنی به زندان ولادیمیر روسیه منتقل شد

دستگیری از محرومان و نیازمندان فراموش نشود

استخدام باغبان

برای سفرهای نوروزی تابع تصمیم ستاد مبارزه با کرونا هستیم

نرم افزار مجموعه آثار استاد خسروشاهی رونمایی می شود

لزوم جذب کامل اعتبارات مصوب در بخش جهش تولید در استان فارس

کرسی نقش مبانی در شکل گیری روان شناسی اسلامی برگزار می شود

پیشگامی فولاد خراسان در ایفای مسئولیت های اجتماعی شایسته قدردانی است

هر چه برای رسیدن به کمال نیاز داریم در قرآن وجود دارد

ضرورت سرمایه گذاری زیرمجموعه های وزارت تعاون در گلستان

اولیانوف: جلسه فردای شورای حکام نقشی تعیین کننده در تحولات پیرامون برجام دارد

مسکو: نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، رفتار مسئولانه اعضاء را می طلبد

قالیباف: دولت باید برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از مجلس مجوز می گرفت

زمینه مشارکت حداکثری و تبیین شاخص ها در انتخابات فراهم شود

نتایج نهایی پنجمین دوره مسابقات قرآن راه روشن اعلام شد

وزیر دادگستری: نظرات کانون سردفتران در لوایح دولتی مرتبط با حوزه سردفتری اخذ می شود

افتتاح نمایشگاه صنایع روستا دوست

برگزاری کمیسیون اصل 5 برای تعیین تکلیف اراضی پادگان بیرجند

آزمون های پزشکی اسفند ماه در تاریخ مقرر برگزار خواهند شد

طرح تحقیق و تفحص از انتقال آب بین حوضه ای توسط وزارت نیرو کلید خورد

مبارزات هوشمندانه حضرت زهرا(س) منتشر می شود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:کارآفرینان باید مورد حمایت جدی دولت قرار گیرند

استاندار قزوین: بهمن دیزل اقدامات قابل تقدیری در تولید کامیونت و مینی بوس انجام داده است

حضورمردم در صحنه های سرنوشت ساز همواره دشمن شکن بوده است

نماینده WHO: ایران در ساخت واکسن کرونا یکی از پلتفرم های موفق منطقه را خواهد داشت

همایش بین المللی جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت در قم برگزار می شود

رییس دفتر رهبری: آمریکایی ها ابر دزد هستند

دستگاه های اجرایی از هزینه کرد منابع مناطق نفت خیز منع شدند

خبرنگاران به دور از نشر اکاذیب فعالیت کنند

لزوم ارائه مشاوره های مذهبی و شغلی به دانشجویان

تقدیر ویژه از محسن خلیلی عراقی به عنوان بزرگ مرد صنعت و تولید در جشنواره کارآفرینان برتر

استخدام سرپرست مشارکت مدنی آقا با حقوق و دستمزد توافقی در تهران

استخدام کارمند اداری جهت هماهنگی امور ساختمانی در مهرشهر البرز

نمکی: جهان از مدیریت کرونا در ایران حیرت کرد

شاخص ترین اقدامات شهرداری یونسی بجستان در سه سال گذشته از زبان شهردار

ساختار باشگاه کشور های تحریمی به زودی نهایی می شود/ متکی: یارگیری بین المللی خواهیم کرد

سخنگوی سازمان هواپیمایی: ایران پرواز از مبدا و مقصد 32 کشور را ممنوع کرد

برگزاری تمام الکترونیکی انتخاب شورای اسلامی شهر مشهد

هشدار صالحی نسبت به صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام

همگرایی رسانه های کردستان در ایام شیوع کرونا بی نظیر بود

آزمون های پزشکی اسفند ماه در تاریخ مقرر برگزار خواهند شد

به استناد قانون ، طرح بهشت آباد را متوقف کنید

7 میلیون نفر از خدمات هلال احمر در طرح شهید سلیمانی بهره مند شدند

پست پرسش برانگیز محسن چاوشی درباره شهاب حسینی/ عکس

ارسال 142 مقاله برای همایش یادگیری و یاددهی الکترونیکی

جلوگیری از برگزاری 6 مراسم عروسی در پاسارگاد

معاون اجرایی ارتش:فرماندهان ارتش بسیجیان مخلص هستند

یادداشت تحلیلگر ارشد ترک| آیا «رییس جمهور حزبی» برای ترکیه مناسب است؟

یادداشت تحلیلگر ارشد ترک| آیا «رییس جمهور حزبی» برای ترکیه مناسب است؟