مطالب مرتبط:
ادامه طرح شهید سلیمانی با غربالگری کرونایی در محلات وحدت اردبیل
اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در طزرجان
5میلیارد ریال بسته معیشتی در طرح شهید سلیمانی استان بوشهر توزیع شد
همکاری ضعیف ادارات کهگیلویه در اجرای طرح شهید سلیمانی
بررسی اجرای طرح شهید سلیمانی در جعفر آباد مغان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 بهمن 1399 ساعت 19:002021-01-26سياسي

دکتر کولیوند: طرح شهید سلیمانی در دنیا بی نظیر است


در سیلاب های دو سال اخیر اگر برنامه ریزی دقیق و فرماندهی منسجمی در وزارت بهداشت وجود نداشت، تعداد مرگ و میر این حوادث در کشور به مراتب بیشتر از تعدادی بود که شاهد بودیم.

- رییس سازمان اورژانس کشور گفت: در سیلاب های دو سال اخیر اگر برنامه ریزی دقیق و فرماندهی منسجمی در وزارت بهداشت وجود نداشت، تعداد مرگ و میر این حوادث در کشور به مراتب بیشتر از تعدادی بود که شاهد بودیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر پیرحسین کولیوند در مراسم افتتاحیه دوازدهمین همایش ملی فرماندهی و کنترل که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار شد، اظهار کرد: یکی از دلایل موفقیت وزارت بهداشت در بحران های گذشته، وجود اطلاعات منسجم بود و ای کاش می شد که اطلاعات سایر دستگاه ها به اشتراک گذاشته می شد.

وی افزود: خیلی وقت ها تنگ نظری ها و یا بی آگاهی ها باعث می شود که نتوانیم برخی اطلاعات را با همدیگر به اشتراک بگذاریم و خدماتی که ارائه می شود، شایسته مردم یا دستگاه هایی که خدمت رسانی می کنند، نیست.

با اطلاعاتی که در سیلاب های سال گذشته داشتیم، توانستیم هم خوب مدیریت کنیم و فرماندهی میدان را به صورت دقیق داشته باشیم و از عوارض بعدی سیلاب ها یعنی بیماری های واگیر، پیشگیری کنیم.

عملکرد قابل قبول وزارت بهداشت در حوادث گذشته و ثبت رکورد جهانی رییس سازمان اورژانس کشور اظهار کرد: در حوادث مختلف در کشور مانند حادثه پلاسکو، ریزش معدن یورت گلستان و زلزله کرمانشاه، عملکرد وزارت بهداشت قابل قبول بوده است.

پس از زلزله کرمانشاه، 7 اقدام را به عنوان اقداماتی که در خدمت رسانی در جهان، برترین بودیم و رکورد ثبت کردیم به سازمان جهانی بهداشت اعلام و عنوان کردم اگر کشوری این اقدامات را انجام داده بگویید تا ما دومین کشور بشویم.

دکتر کولیوند تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه شاهد همکاری، همدلی و هم اندیشی همه دستگاه ها بودیم.

هر 5 دقیقه یک پرواز بالگرد برای انتقال مصدومان داشتیم.

7 هزار و 350 مصدوم در کمتر از 20 ساعت به بیمارستانهای کرمانشاه، همدان، خرم آباد، تهران، کرج و اصفهان اعزام شدند و بیش از 100 عضو پیوند شد که همه آنها موفقیت آمیز بود.

داستان انتقال دانشجویان ایرانی از ووهان و مشکلات آن وی گفت: در دی ماه سال گذشته همه ما وضعیت بیماری کرونا در ووهان چین را رصد می کردیم که واگیری و مرگ زایی بالایی دارد و کسی شناختی از این بیماری نداشت و با عدم آگاهی از یک بیماری جدید روبرو بودیم و از نخستین روزهای پیدایش این بیماری، در وزارت بهداشت جلساتی تشکیل و کمیته های مختلف و مسئولان آن، مشخص شد و همان روزها بارها اعلام شد که ورود این ویروس منحوس به کشور، اجتناب ناپذیر است.

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: سیستم بهداشتی و درمانی کشور، سال گذشته قبل از ورود ویروس به کشور، مرتب رصد می کرد و در اورژانس نیز وضعیت بیماری در دنیا را پیگیری می کردیم.

در بهمن ماه سال گذشته تعدادی از دانشجویان ایرانی که در چین بودند را به دلیل حکومت نظامی اعلام شده در چین، به ایران بازگرداندیم.

دکتر کولیوند اظهار کرد: وقتی تصمیم به انتقال دانشجویان ایرانی در ووهان به کشور گرفتیم، هیچ دستگاهی با ما همکاری نکرد و تک و تنها بودیم.

حتی هتل که می خواستیم برای آنها اجاره کنیم، تا 5 برابر قیمت هم پیشنهاد کردیم اما هیچ کسی به ما کمک نکرد و حتی برخی از مسئولین شهریار، هتل دار را تهدید کردند که اگر دانشجویان را در این هتل اقامت دهید، یعنی می خواهید کرونا را به شهریار بیاورید و هتل دار هم پشیمان شد که در نهایت، دادستان به ما کمک کرد که از آن محل استفاده کنیم.

وی افزود: وقتی دانشجویان را به ایران آوردیم، هتل دار و عوامل هتل رفتند و اصلا نماندند.

در آن شرایط از یکی از همکاران که در سفرهای حج به ما کمک می کرد خواستیم که هتل دار شود و 24 نفر از نیروهای اورژانس، به عنوان عوامل هتل کارهای هتلداری، بهداشت و درمان را انجام دادند و خوشبختانه همه دانشجویان گواهی سلامت خودشان را گرفتند و هیچ کدام هم آلوده نبودند.

روزهای اول شیوع کرونا در قم رییس سازمان اورژانس کشور گفت: وقتی کرونا در قم پیدا شد، اولین نفری بودم که از سوی وزارت بهداشت به قم سفر کردم.

دو بیمارستان را به عنوان محل اصلی ارجاع بیماران انتخاب کردیم.

پروتکل های درمانی از قبل از ورود کرونا به کشور آماده شده بود و مرتب تیم های تخصصی و کارشناسی تا امروز این پروتکل ها را به روز کرده اند و الان تجارب خیلی خوبی از مقابله با کرونا کسب کرده ایم.

دکتر کولیوند اظهار کرد: زمانی که کرونا وارد شد، افرادی که بویی از رنگ و هنر جبهه، جنگ و شهادت و ایثارگری داشتند، برای مقابله با کرونا پای کار بودند اما برخی ها عقب نشینی کردند.

مردم می ترسیدند و حتی افرادی که آگاهی داشتند هم می ترسیدند.

از همراهان بیماران می خواستیم که بیمارستان را ترک کنند اما به جای همراهی به ما فحش می دادند و اهانت می کردند اما اصلا دلخور و ناراحت نشدیم.

انتخاب تیم های عملیات ویژه اورژانس برای آموزش به کشورهای مدیترانه شرقی وی ادامه داد: تیم های عملیات ویژه در اورژانس از بعد از زلزله کرمانشاه تشکیل شد و سال گذشته در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی برای آموزش تیم های اورژانس در کشورهای عضو این منطقه از سازمان جهانی بهداشت انتخاب شدند.

این تیم ها برای مقابله با حوادثی مانند بیولوژیک، شیمیایی و میکروبی و نیز کرونا آماده شدند و آمبولانس های خاصی را برای آنها انتخاب کردیم تا ادامه ماموریت های فوریت های پزشکی و رسیدگی به بیماران سکته های قلبی، مغزی و حوادث ترافیکی و غیرترافیکی مخدوش نشود.

استراحت نیروهای اورژانس در زمان کرونا کمتر شد رییس سازمان اورژانس کشور تاکید کرد: وقتی کرونا وارد کشور شد نمی توانستیم در مدت خیلی کوتاه، نیروهای جدید را بکار بگیریم و به آنها آموزش دهیم بلکه در آن شرایط مجبور شدیم ساعت کاری نیروهای اورژانس را بیشتر کنیم و استراحت آنها کمتر می شد بگونه ای که ساعت کاری آنها از 48-24 ساعت به 12-24 ساعت تبدیل شد یعنی 24 ساعت کار و 12 ساعت استراحت می کردند و ظرفیت منابع انسانی ما چند برابر شد.

در چندسال گذشته تعداد آمبولانس های کشور از دو هزار و 400 دستگاه به 5 هزار و 700 دستگاه رسیده بود که 10 درصد از آمبولانس ها برای حوادث شیمیایی، میکروبی، تروریستی و انفجاری اختصاص یافته بود که در این شرایط برای کرونا در نظر گرفته شد.

وجود فرماندهی منسجم در وزارت بهداشت دکتر کولیوند تاکید کرد: یکی از ویژگی های اقدامات وزارت بهداشت در مقابله با کرونا، شکل گیری فرماندهی منسجم بود.

وقتی ورود کرونا به کشور اعلام شد، قرارگاه وزارت بهداشت به فرماندهی دکتر نمکی، وزیر بهداشت تشکیل شد و کمیته های مختلف از جمله بهداشت، درمان، آموزش و اطلاع رسانی و پشتیبانی در آن شکل گرفت.

مصائب تامین ماسک در کشور وی خاطرنشان کرد: ماسک که امروز به سادگی در دسترس همه قرار دارد، در سال گذشته در همین روزها وقتی می خواستیم از کشورهای مختلف به ایران وارد کنیم، جلوی آن را می گرفتند و حتی یک محموله کیت تشخیصی از سازمان جهانی بهداشت برای ایران اختصاص داده شده بود که اجازه ندادند به کشور وارد شود.

همکاران وزارت دفاع برای تولید ماسک N95 و لباس های محافظتی اقدام کردند و شبانه روزی تولید می کردند تا زودتر به دست نیروهای بیمارستانی برسانیم.

قاچاقچی ها هم هر آنچه ماسک در بازار بود را جمع آوری کرده بودند که در این زمینه نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران به ما کمک زیادی کردند و خوشحالیم که امروز ماسک سه لایه با قیمت پایین در دسترس مردم است در حالیکه قیمت آن به چند برابر رسیده بود و کمیاب هم بود.

مقام معظم رهبری در رعایت پروتکل ها الگوی جهانی هستند رییس سازمان اورژانس کشور گفت: در مدیریت کرونا و همراهی مردم برای تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی و هنری و مذهبی تصمیم گیری شد و از همه مهمتر نگاه مقام معظم رهبری به رعایت پروتکل ها بود که به عنوان الگوی جهانی مطرح بوده و هستند.

اولین سخنرانی های رهبر معظم انقلاب حاوی نگاه های کاملا تخصصی، عملیاتی و دوراندیشی و آینده نگری بود و خودشان اولین نفری بودند و هستند که پروتکل ها را رعایت می کنند و معتقدند که هرچه دستگاه تخصصی اعلام کرد باید رعایت شود.

موفقیت های طرح شهید سلیمانی دکتر کولیوند با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در قالب گام چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا در کشور، افزود: در این طرح هدف گذاری کرده بودیم که مرگ و میر بیماران 10 درصد و تعداد بیماران بستری 30 درصد کاهش پیدا کند و در این شرایط تحریمی، توانمندی های خودمان بالاتر رفت و بر راهبردهایی که تعریف شد، باید بیماران را در مراحل اولیه شناسایی می کردیم و سه تیم حمایت، نظارت و مراقبت تشکیل شد و خوشبختانه امروز شاهدیم که مرگ و میر بیماران به طور چشمگیری و فراتر از حد انتظار کاهش یافته است.

این طرح در دنیا بی نظیر است و می توان به عنوان یک الگوی موفق در دنیا آن را مطرح کرد.

اما در آلمان با آن همه امکانات و منابع و تجهیزات، روزانه یک هزار و 200 نفر از بیماران از بین می روند تنها تفاوت ما با آنها وجود یک فرماندهی منسجم و نیروی انسانی متعهد و متدین است.

وی تاکید کرد: در طرح شهید سلیمانی، 140 هزار تخت هتل، مهمانسرا و خوابگاه های شیک و مجهز در کشور آماده شده و رقم های آن برای حوزه سلامت، بسیار ناچیز است به عنوان نمونه هتل لاله تهران آمادگی دارد که تخت های خود را به ازای هر شب 70 هزار تومان در اختیار حوزه سلامت قرار دهد و همه به میدان آمده و کمک می کنند.

لزوم تقویت آموزش و آگاهی در مدیریت بحران رییس سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: در اسناد بالادستی به ویژه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص مدیریت بحران، بر تقویت آموزش و آگاهی و فرهنگ ایمنی در بین مسئولان و مردم تاکید شده است و از همه مهمتر تقویت پژوهش و اقدامات در زمینه کاهش، کنترل و مدیریت بحران در این سیاست ها ذکر شده است و برای مدیریت بحران باید از همه ظرفیت های دولتی و غیردولتی استفاده کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور، وی افزود: در بحران هایی که رخ می دهد اگر اهتمام، همدلی و همکاری نباشد، قطعا توفیقات خاصی حاصل نمی شود.

فرماندهی و کنترل، چند گام بالاتر از مدیریت است و در عملیات خودش را نشان می دهد.

حوادث مختلفی از جمله دفاع مقدس و حوادث طبیعی و غیرطبیعی را در کشور تجربه کرده ایم و وقتی حادثه ای رخ داده، شروع به برنامه ریزی و اقدام کرده ایم و بیشتر در مرحله پاسخگویی بوده ایم و در مرحله پیشگیری کمتر در کشور کار شده که یکی از اشکالات اصلی است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: وزارت بهداشت - فرماندهی - دانشگاه صنعتی مالک اشتر - اطلاعات - برنامه ریزی - بهداشت - سازمان اورژانس کشور - مرگ و میر - طرح شهید سلیمانی - وزارت - پیرحسین کولیوند - کولیوند - مراسم افتتاحیه - سازمان اورژانس - دانشگاه صنعتی - کشور - برنامه - اشتر - اشتراک - شهید سلیمانی - اورژانس کشور - دو سال - رییس سازمان - حوادث - سیلاب - مالک اشتر - همایش ملی - دستگاه ها - افتتاحیه - شاهد

آخرین اخبار سرویس:
استخدام منشی و مدیر داخلی خانم

آرایشگر اقا

نام گذاری فضای سبز بیمارستان، ولی عصر بافق به نام هر بخش

غرضی: با تمام دولت ها درگیر بودم/ هاشمی مرا تحمل می کرد

اقامه نماز جمعه در تمامی شهرهای استان همدان

اختصاص 1200 میلیارد ریال برای رفع مشکلات دستگاه قضایی استان آذربایجان غربی

از حضور وزیر آموزش و پرورش در ایکنا تا همایش خیر ماندگار

طرح مجلس برای اختیاری کردن سربازی +فیلم

پاسخ محسن رضایی به منتقدان کاندیدای نظامی برای ریاست جمهوری

یادداشت| «گروگان گیری عدالت»!

بررسی نقاط مثبت و منفی اجماع اصلاح طلبان در گفت و گو با موسوی لاری

نقش امامان محله در ارتقای روحیه معنوی حاشیه نشین ها/با افزایش دین داری آسیب ها را کاهش دهیم

از دیپلماسی قرآنی سیستان وبلوچستان در تهران تا تزریق 5 ترتیل قدرتمند به رگ های قرائت

عبور یک زرافه از جاده سوژه شد+ عکس

درختکاری از نگاه قرآن و روایات / تعابیری در باب فضیلت «درختکاری»

رییس قوه قضاییه در ارومیه: 1200 میلیارد ریال برای رفع کمبودها در استان آذربایجان غربی به تصویب رسید

حکایت صوت دلنشین قاری جوان مصری و شگفتی هیئت داوران + فیلم

فیلم/ این سکوت من باید شما را موعظه کند

توضیحات اوقاف کرمانشاه درباره تخریب یک خانقاه مخروبه؛ برای حفظ جان شهروندان مجبور به تخریب باقی مانده بنا شدیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: سایت جمع سپاری برنامه هفتم در کشور فعال شد

اعلام موضع آمریکا در مورد عقب نشینی اروپایی ها در برابر ایران

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور دکتری مشخص شد

ببینید | طرح مجلس برای اختیاری کردن سربازی

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور دکتری مشخص شد

این فرمانده ارتش ضربه کاری به دشمن زد

اهدای 200 میلیون تومان هزینه مراسم ترحیم به مجمع خیرین سلامت همدان

ترویج اخلاق دین مدارانه باید جزو اولویت های مسئولان فرهنگی باشد

ماسک عجیب نوید محمدزاده +عکس

نشست سرنوشت ساز لاس وگاس برای بازگشت حبیب

111 اثر غیرمنقول خراسان رضوی واجد ثبت ملی تشخیص داده شد

رسانه ها برای مردم امید آفرینی کنند

صدور سند برای تالاب انزلی غیرقانونی است

برگزاری مراسم گرامیداشت پنجمین سالگرد رحلت آیت الله واعظ طبسی

همایش سراسری ترویج فرهنگ قرض الحسنه در کهگیلویه و بویراحمد

نقش امامان محله در ارتقای روحیه معنوی حاشیه نشین ها/با افزایش دین دارای آسیب ها را کاهش دهیم

توضیح بنیاد شهید درباره روند بررسی کمیسیون های پزشکی/ بررسی پرونده جانبازان سردشت همچنان ادامه دارد

فیلم | از بی توجهی رسانه ملی به مهدویت تا معرفی برگزیدگان جشنواره مد و لباس فجر

انقلاب بستری را فراهم کرد که صدای حوزه های علمیه به سراسر جهان برسد

در رثای پزشک شهید مدافع سلامت | زارعی برای نجات جان هزاران کهگیلویه و بویراحمدی تا آخر ایستاد

درخواست ایران از آژانس بین المللی انرژی اتمی

فعالیت 70 تشکل بین المللی حوزوی / قرآن شناسی ریشه دارترین رشته های تاریخی در غرب است

برگزاری نشست هم اندیشی اعضای کانون هماهنگی تشکل های گردشگری خراسان رضوی

مرمت «ایوان قدمگاه» در مراحل پایانی است

غرس 6 هزار اصله نهال در سردشت آغاز شد

اگر همه تحریم ها به یکباره برداشته شود، ما نیز به اجرای کامل برگردیم

سفر نمایندگان مجلس به سراوان به کجا رسید؟

پیام رهبر انقلاب برای گروه های جهادی

جمجمه دختر جوانی که با تاج گل سرامیک به خاک سپرده شده است+ عکس

سر و جانم فدای حضرت رقیه(س)

قتل 64 مسئول سیاسی در مکزیک طی شش ماه

پیش بینی گشایش در انتخابات 1400 از سوی موسوی لاری

چشم انسان از نمای نزدیک+ عکس

رضایی: اگر شهدا نبودند استوار و راست قامت نبودیم

غرس 42هزار اصله نهال در استان بوشهر آغاز شد

آزادی 126 زندانی نیازمند در آذربایجان غربی

ورود مسافر نوروزی به چهارمحال و بختیاری ممنوع شد

مراسم سالگرد ارتحال آیت الله بطحایی از نگاه دوربین

ایوان قدمگاه در آستانه بهره برداری

اختصاص 1200 میلیارد ریال برای رفع مشکلات واحد های قضایی استان آذربایجان غربی/ مسئله تولید، باید مورد توجه همه بخش ها باشد

تشکیل پرونده کیفری برای شهود صوری

تصویر دیده نشده از رهبر انقلاب در کلاس درس

شهادت بالاترین مزد مردان الهی ست

مجوز نانوایی یک میلیارد تومان، مجوز داروخانه ها 3 میلیارد تومان مجوز سردفتری 5 میلیارد تومان! / بالاخره وکالت و سردفتری کسب و کار تلقی می شود یا نه؟

صوت | دعا برای امام عصر(عج) و ازدیاد نعمت های مادی و معنوی

گزینه احمدی نژاد برای انتخابات 1400 لو رفت +عکس

قدرت رسانه ای، مهم ترین قدرت در عصر حاضر است/شهید سلیمانی، سردار دل های مردم است

ضرورت حضور متخصصین و متفکرین حوزوی در عرصه های تخصصی قانون گذاری

صدور سند برای تالاب انزلی غیرقانونی است

محسن رضایی: رییس جمهور نظامی دست دزدها را قطع می کند /نظامی ها مثل امیرکبیر هستند

پوشش 90 درصدی درمان ناباروری در اکثر مراکز درمانی

زندگی زنده است؟

تقسیم کار اصولگرایان برای دو انتخابات 1400 /واعظ آشتیانی: عملکرد شورای شهر پنجم، فرصتی برای اصولگرایان است

انتخابات شوراها زیر سایه انتخابات ریاست جمهوری 1400

تیفوس در تهران و مردم نازنین آن روزگار! / سالی که خبری از خرید عید نبود و پولش را به بیماران دادند

پرونده قضایی برپا کنندگان مراسم عزاداری در باغملک

محسن رضایی از مجتمع حوزوی خاتم الانبیا(ص) اراک بازدید کرد

سایت زباله آزادشهر به بوستان تبدیل می شود

پاسخ واعظی به محسن رضایی: تحریم ها با FATF ارتباط خاصی ندارد

صوت | دعای برای امام عصر(عج) و ازدیاد نعمت های مادی و معنوی

آزمون دکتری در استان خراسان رضوی آغاز شد

گزارش آژانس هسته ای درباره 2 مکان جدید ایران

تسهیل صدور مجوز، کاهش انحصار و افزایش رقابت با تصویب طرح اصلاح اصل 44

کلیپ «حماسه اسوه های ماندگار» در لرستان منتشر شد

توزیع 35 سری جهیزیه توسط نیروی زمینی سپاه استان اردبیل

سفر «جباروف» به مسکو؛ تجدید پیمان با «برادر بزرگ»

بازدید عضو مجلس خبرگان رهبری از منطقه زلزله زده سی سخت

کنکور دکتری 1400 به رغم اعتراض برخی داوطلبان برگزار شد

پرونده افزایش کرایه حمل و نقل بسته شد اما مذاکرات مزدی هنوز ادامه دارد

چند کلمه در مناقب رؤیا

آزمون دکتری سال 1400 برگزار شد/ رقابت 185 هزار داوطلب در 242 کدرشته

هدایت: ظهور «امام زمان (عج)» به همه چیز معنا و رنگ می بخشد

چراغ روشنایی فضیلت های اسلامی در دست روحانیت است

سگ ولگرد قربانی شد تا مسیر ساماندهی گشوده شود/ پیگیری جدی دادستان فردیس

پیام رهبر انقلاب به گروه های جهادی

10 نشانه از علائم ظهور امام زمان علیه السلام

شورای هماهنگی ارایه خدمات بهداشتی به بیمه شدگان کردستان برتر کشور شد

جزییات سفر هیات ویژه مجلس به سراوان

اقدامات مددکاران اجتماعی در دوره کرونا

آخرین وضعیت جسمی استاد اسلامی ندوشن

شرکت 3 هزار بسیجی لرستانی در طرح قرآنی «صراط»

دکتر کولیوند: طرح شهید سلیمانی در دنیا بی نظیر است

دکتر کولیوند: طرح شهید سلیمانی در دنیا بی نظیر است