مطالب مرتبط:
استفاده رایگان افراد بالای 65 سال از خدمات درمانی
جهاد دانشگاهی گام های بلندی برای توسعه خدمات درمانی برداشته است
اجرای طرح غربالگری رایگان سرطان پستان در بیمارستان امید مشهد
نگاهی به سیاست های غربالگری جنین در کشورهای اروپایی/ از توصیه به گروه های پرریسک تا پوشش کامل هزینه ها توسط بیمه
فردی که دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نکرده بود مکلف به خدمات عمومی رایگان در مرکز بهداشت شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 18:102021-01-25پزشكي

تست غربالگری در کشورهای توسعه یافته اختیاری و رایگان است/ احتمال تعارض منافع ذینفعان ارائه دهنده خدمات غربالگری


مدیر گروه آموزشی پزشکیِ خانوادهِ دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: انجام تست های غربالگری در تمام کشورهای توسعه یافته از جمله انگلیس، کانادا، هلند و فرانسه به صورت کاملاً اختیاری و برای گروه های در معرض خطر، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، دکتر محمد شریعتی، دانشیار گروه پزشکی اجتماعی و مدیر گروه آموزشی پزشکیِ خانوادهِ دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره آسیب شناسی برنامه غربالگری سندروم داون در مراقبتهای دوران بارداری در کشور با ایسنا به گفتگو نشسته است.

مهمترین بخش های این مصاحبه در ادامه آمده است.

تست غربالگری در کشورهای توسعه یافته اختیاری و رایگان است - سندروم داون یا تریزومی 21 یکی از انواع ناهنجاریهای مادرزادی است شیوع این بیماری در کل دنیا بین  1در  1000تا  1در  1100 تولد می با شد، هر چه سن مادر کمتر باشد این احتمال کمتر خواهد بود؛ بطوریکه مثلاً این احتمال در گروه سنی مادران باردار زیر 20سال  0، 67 در هزار تولد زنده است.

- انجام هر نوع تست غربالگری در سطح جمعیت در صورتی مناسب است که تنها برای گروههای در معرض خطر، بدون تحمیل هزینه قابل توجه، به صورت کاملا اختیاری و لحاظ کردن کنترل و نظارت دقیق و مستمر اجرا شود.

بر همین اساس انجام تست های غربالگری در تمام کشورهای توسعه یافته از جمله انگلیس، کانادا، هلند و فرانسه به صورت کاملاً اختیاری و برای گروه های در معرض خطر، کاملاً رایگان و برعهده سیستم بهداشتی آن کشور انجام می گیرد.

- در پروتکل انجام تست های غربالگری در کشورهای توسعه یافته تأکید شده است که غربالگری به ندرت برای همه بخش های یک جمعیت سودمند است، همچنین غربالگری به دلیل مثبت کاذب و منفی کاذب اجتناب ناپذیر آن، پتانسیل آسیب زدن به افراد را دارد.

لذا لازم است برنامه های غربالگری، به جای اینکه کل جامعه را شامل شوند، گروه های خاصی از جامعه را هدف قرار دهند تا اطمینان حاصل کنند فواید غربالگری بر مضرات آن غلبه خواهد داشت.

- گزارشات، مشاهدات و برخی مستندات درباره غربالگری سندروم نشان می داد که این برنامه منجر به بروز برخی مشکلات در نزد مادران باردارشده است.

بطوریکه تعداد زیادی از مادران باردار در مواجهه با غربالگری سندروم داون با مشکلاتی مواجه شده و دچار نگرانی می شدند و بحث هایی مطرح بود که وقتی در مسیر غربالگری به مادر باردار و خانواده او گفته می شد جنین شما ممکن است به سندروم داون مبتلا باشد و احتمال دارد یک بچه "داون" به دنیا آوری! بعضی از مادران و خانواده های آنان به شدت نگران می شدند و وقتی برای انجام تست های تکمیلی غربالگری مراجعه کرده و با هزینه بالای این تست ها مواجه می شدند، حتی قبل از انجام این تست های تکمیلی از بارداری خود پشیمان شده و به دنبال راهی بودند که از این نگرانی رهایی پیدا کنند و گاهی قید بارداری را زده و دنبال سقط و .

می رفتند.

نتایج یک مطالعه توصیفی تحلیلی درباره غربالگری - مطالعه ما یک مطالعه توصیفی تحلیلی (مقطعی) است و براساس نیاز مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت و با همکاری رییس اداره مادران وزارت بهداشت و با نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری حوزه معاونت بهداشت انجام شد.

این مطالعه از طریق مصاحبه تلفنی با نمونه تصادفی 3 هزار تایی از مادرانی که بارداری خود را در زمستان 96 به اتمام رسانده بودند از استانهای مختلف کشور انجام شد.

مطالعه ما نشان داد 94.

5٪ از زنان باردار در ایران تست های غربالگری سندروم داون را انجام می دهند.

- این درصد در کشورهای پیشرفته بسیار کمتر است؛ مثلا درکانادا 33.

6 %، در سوئد 33 % و در هلند کمتر از 30 ٪ از مادران باردار این غربالگری را انجام می دهند.

علت کمتر بودن انجام این تست های غربالگری در کشورهای نامبرده این است که آنها این تست ها را به گروههای پرخطر محدود کرده اند و همچنین به انتخاب خانم هایی که مایل به انجام غربالگری نیستند احترام می گذارند نه اینکه با نگران کردن آنان را وادار به پذیرش غربالگری کنند.

- گروه های پرخطر در کشورهای مختلف بر اساس سن زنان باردار تعریف می شود که مادران با سن بین 35 تا 40 سال به بالا و همچنین مادرانی که سابقه تولد فرزند دارای ناهنجاری ژنتیکی دارند، در گروه پرخطر قرار می گیرند.

تست های غربالگری در کشورهای پیشرفته به دقت پایش می شود - یافته های ما نشان داد میزان مثبت کاذب (حالتی که جنین مبتلا به سندروم داون نیست ولی تست غربالگری او را مثبت نشان می دهد) تست های غربالگری در مادران تحت مراقبت شبکه بهداشت بین 15,3 ٪ تا 16,5 ٪ و در کل کشور (مادران باردار تحت مراقبت شبکه بهداشت و بخش خصوصی) 12,5 ٪ است.

به بیان ساده از هر 100 خانم بارداری که در شبکه بهداشت برای انجام تست های غربالگری معرفی شده اند، نتیجه تست حدود 16 نفر مثبت اعلام شده است؛ یعنی به ایشان گفته شده جنین ایشان از لحاظ ابتلا به سندرم داون high risk است و در نتیجه برای انجام تست های تشخیصی تکمیلی معرفی شده اند.

این تعداد در کشورهای توسعه یافته از جمله انگلیس، هلند، آمریکا و کانادا بین 1.

8 تا حداکثر 5 نفر از هر 100 نفر است.

- این تفاوت از اینجا ناشی می شود که در کشورهای پیشرفته تست های غربالگری به دقت پایش شده و در صورت تجاوز از استانداردهای مربوط به میزان مثبت کاذب، آزمایشگاه مربوطه توبیخ می شود.

به علاوه، استانداردهای مربوط به تستهای تشخیصی تهاجمی برای به حداقل رساندن سقط جنین های سالم (fetal loss) بسیار سختگیرانه است.

- ارزش اخباری مثبت (PPV) این تست های غربالگری در ایران 0,017 بدست آمد؛ بدین معنی که از هر 1000 نفری که نتیجه تست غربالگری اول آنان مثبت اعلام می شود، تنها 17 نفر مثبت واقعی (مبتلا به سندرم داون) هستند.

که برای تشخیص قطعی نیاز به انجام تست های تکمیلی دارند.

- مطالعه ما نشان داد بین 8 تا 10 درصد از کل مادران باردار، تستهای تشخیصی تکمیلی را انجام می دهند که بین 5.

4٪ تا 6.

3٪ از کل مادران باردار تحت پوشش شبکه بهداشت تست های تشخیصی تهاجمی را متحمل شده اند و این درصد برای مادران باردار کل کشور 4.

4٪ است.

همچنین درصد انجام تست تکمیلی غیرتهاجمی (NIPT) در مادران تحت پوشش شبکه بهداشت 3,3 ٪ تا 4,1 ٪ و در کل کشور 3,7 ٪ محاسبه شد.

2.

2% سقط القایی در سه ماهه دوم بارداری - در مطالعه ما نشان داده شد که 2.

6-2.

7 درصد از بارداری ها در سه ماهه دوم سقط شده اند.

از طرفی متون معتبر پزشکی میزان بروز سقط خودبخودی سه ماهه دوم را  0.

5% گزارش نموده اند.

بنابراین تفاضل این دو عدد یعنی  2.

1٪ تا  2.

2٪ در واقع میزان سقط القایی در ایران در سه ماهه دوم است.

- با توجه به نرخ مثبت کاذب بالای تستهای غربالگری جاری در کشور که بطور واضح از استانداردهای جهانی بالاتر است و همچنین فقدان حمایت مالی برای انجام تستهای گران قیمت تشخیصی نهایی که تنها راه قانونی پیش روی خانواده ها برای رهایی از احتمال داون بودن فرزندشان است، فرایند جاری غربالگری بستر سوق دادن جمعیت قابل توجهی از زنان باردار کشور به سمت سقط غیرقانونی را فراهم کرده و روشن است که با توجه به میزان شیوع کم سندرم داون، عمده سقط های القایی متوجه جنین های سالم خواهد بود.

   - با توجه به درصد انجام تست های تهاجمی در کشور که بین 4,4 تا 6,3 درصد گزارش شد و همچنین در نظر گرفتن میزان انجام غربالگری در ایران یعنی 94,5 درصد و با احتساب سالانه 1,5 میلیون ولادت در سال انجام مطالعه (1396)، می توان گفت سالانه بین 312 تا 1786 مورد سقط ناشی از انجام تستهای تکمیلی تهاجمی، در کشور در حال وقوع است.

احتمال تعارض منافع ذینفعان ارائه دهنده خدمات غربالگری - همگانی کردن انجام تستها ی غربالگری و اجباری شدن آن ناشی از ادغام آن در مراقبتهای اولیه تمام مادران باردار در هر سنی و بدون توجه به سابقه خانوادگی ناهنجاری در آنها در شبکه بهداشت و عدم تقسیم اولیه افراد به گروه پرخطر و کم خطر جهت انجام غربالگری و همچنین ترس پزشکان از مجازات قانونی سنگین در صورت عدم تشخیص ناهنجاری که منجر به انجام تجویز و انجام تست های غربالگری تکمیلی بی مورد شده است، از جمله این عوامل زمینه ساز مشکلات اجرای برنامه غربالگری بارداری است.

- احتمالاً تعارض منافع ذینفعان ارائه دهنده خدمات غربالگری و انجام آزمایشات که موجب انجام بیش از حد این تستها می شود و همچنین کافی و موثر نبودن نظارت بر تجویز، نحوه انجام و میزان مثبت کاذب تست های غربالگری از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دیگر عوامل زمینه ساز مشکلات اجرای برنامه غربالگری در دوران بارداری است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کشورهای توسعه یافته - دانشگاه علوم پزشکی تهران - غربالگری - دانشگاه علوم پزشکی - پزشکی - سندروم داون - گروه - علوم پزشکی - مدیر گروه - کشور - توسعه - دانشگاه - دوران بارداری - آموزشی - سندروم - رایگان - تعارض منافع - تهران - آسیب شناسی - تریزومی 21 - مدیر - علوم - مادر - مادرزادی - خبرگزاری - اجتماعی - بارداری - برنامه - مصاحبه - احتمال

آخرین اخبار سرویس:
کرونای انگلیسی به کرمان رسید!

مهاباد همچنان مصون از کرونای انگلیسی است

نتایج نهایی تکمیل ظرفیت دستیارتخصصی امروز اعلام می شود

فاز 2 و 3 واکسن ایرانی کرونا ادغام می شود

کادر سلامت مجاهدین فی سبیل الله هستند

مدیر کل انتقال خون استان تهران: اهدای خون را فراموش نکنید

طبرسی: سفرهای نوروزی باید ممنوع شود

9 هشدار درباره سرطان که مردان باید جدی بگیرند

چرا برخی مبتلایان به کرونا پس از بهبودی افسرده می شوند؟/ پاسخ های دکتر احمد صداقتی

علت هایی که باعث از بین نرفتن چاقی شکمی می شوند

تولید داروی گیاهی کرونا در کاشان

علائم آلرژی به ماهی و راه های جلوگیری از آن

تضمین جوانی با مصرف اسفناج

بستری شدن بیش از 170 بیمار مشکوک به کرونا در یزد

سهمیه 1425 دُزی واکسن کرونا برای گیلان در مرحله دوم

حریرچی: درآمد و سرمایه اجتماعی پرستاران افزایش یافته است

مازندران از پیک سوم کرونا خارج شد

افزایش اعمال جراحی و نیاز به خون در روزهای پایانی سال/ اهدای خون را فراموش نکنید

در این ساعت ها غذا بخورید تا کاهش وزن را تجربه کنید

چرا دچار گرمی کبد می شویم؟

آیت الله مکارم شیرازی: اقدامات مقابله با کرونا در کشور همچون معجزه است

1045 دوز واکسن کرونا به استان بوشهر اختصاص یافت

بهار آینده یکی از بزرگ ترین قطب های واکسن جهان خواهیم شد

75 هزار نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی واکسن کرونا می زنند

رعایت اصول بهداشتی امری واجب و لازم است

1045 دوز واکسن در مرحله دوم به استان بوشهر اختصاص یافت

2 تن از مدافعان سلامت خوزستان به علت کرونا جان باختند

امکان تهیه نسخه دارو به اسنپ دکتر اضافه شد

مراقب باشید که رانت برای کسی در تزریق واکسن کرونا ایجاد نشود

80 درصد مردم همدان پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند

62هزار پرستار کشور گرفتار کرونا شدند/شهادت 100 پرستار

عاقبت دلخراش تاتو روی سینه دختر جوان + تصاویر

احتمال افزایش آمار بیماران کرونایی در چادرهای زلزله زدگان سی سختی

فیلم| نگرانی از وضعیت کرونا در 2 شهرستان/آخرین وضعیت ویروس در کهگیلویه و بویراحمد

آمار کرونا اصفهان 9 اسفند؛ 4 فوتی و 175 ابتلای جدید

عادت های غلط که شما را در طول روز کم انرژی می کند

62 هزار پرستار کشور کرونا گرفتند/بررسی پرونده 100 پرستار شهید

خاصیت های باورنکردنی دانه های کنجد برای سلامتی!

مگر چند پرستار باردار داریم که وزارت بهداشت قادر به حمایت از آنها نیست؟!

وضعیت خطرناک شیوع کرونا در مترو

شناسایی دو مورد کرونای انگلیسی در قم

10 عادت غلط که پوست را چروک می کند

تزریق واکسن به چهار هزار نفر در مازندران آغاز شد

درگذشت یک مامای اهوازی در اثر ابتلا به کرونا

اشغال صددرصدی تخت های ICU بیمارستان های اهواز

خواص فراوان پوست موز که از آن بی اطلاعید | برای داشتن خواب خوب پوست موز بخورید

4 بیماری زمینه ای که درمان کرونا را سخت می کند

تاثیر مثبت ورزش هوازی بر مبتلایان به آلزایمر

امکان انتقال کرونا در میان اعضای خانواده چقدر است؟

کرونا برای افراد معتاد کشنده تر است

نتایج نهایی تکمیل ظرفیت دستیارتخصصی امروز اعلام می شود

«بیمارستان هراسی» از معضلات درمان مبتلایان به کرونا

پلمب 34 واحد متخلف در همدان/ کمترین میزان رعایت پروتکل ها در آرامستان ها و نانوایی ها

طرز تهیه خوراک آلو اسنفاج و تخم مرغ

حال عمومی کادر درمان زنجانی که واکسن کرونا تزریق کردند، خوب است

بیش از 100 پرستار شهید مدافع سلامت طی یکسال گذشته

سهم 10 درصدی صنایع غذایی در اقتصاد صنعتی کشور

غذا هایی که پوستتان را جوان و درخشان می کنند

بیماری کچلی ریش چیست؟ | علائم کچلی ریش و نحوه درمان خانگی

پارک های بوشهر جولانگاه سگ های سرگردان

آمار کرونا البرز 9 اسفند؛ بدون فوتی و 33 ابتلای جدید

دردسرهای نسخه پیچی الکترونیک

کدام شهرهای آذربایجان شرقی آلوده به ویروس انگلیسی هستند؟

از مغفول ماندن سبزیجات تا جوش شیرین نان؛ ارتباط مستقیم سفره ها با بیماری ها

فاز 2 و 3 واکسن ایرانی کرونا ادغام می شود / تزریق واکسن به 20 هزار داوطلب در 10 شهر

داروی گیاهی کرونا موفق به کسب عنوان داروی برگزیده شد

رانت تزریق واکسن برای هیچ کس مهیا نمی شود

کرونای انگلیسی به اندیمشک رسید

نگرانی استاندار از امکان شیوع کرونا در سی سخت/40 درصد یک گروه کرونایی بودند

نکات طلایی پخت مرغ بدون بوی زُهم

عادت های غلط که شما را در طول روز کم انرژی می کند

نگرانی ها از ورود ویروس کرونای انگلیسی به گیلان

مرحله دوم تزریق واکسن کرونا در استان همدان آغاز شد

اگر این بو را در خودرو احساس می کنید، در معرض خطر هستید

جزییاتی از بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان

جدیدترین آمار ابتلا به کرونا در جهان

فرمول پیاده روی روزانه برای تقویت سلامت قلب

کدام شهرهای آذربایجان شرقی آلوده به ویروس انگلیسی هستند؟

سهمیه 1425 دُزی واکسن کرونا برای گیلان/ سالمندان و جانبازان شیمیایی واکسینه می شوند

175 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ 9 نفر

پایانه های مسافری ایلام بی توجه به پروتکلهای بهداشتی

رییس علوم پزشکی: تعداد بیماران سرپایی کرونا در کرمان افزایش یافت

مرگ 113 هندی بر اثر کرونا در 24 ساعت گذشته

آزمایش تشخیص کرونا در مرز شلمچه انجام می شود

روز بدون فوتی کووید19 در البرز ثبت شد

ثبت 159 ابتلای جدید به کرونا درجنوب غرب خوزستان/ 5 نفر جان باختند

ابتلای 10 نفر در چین به کرونا طی 24 ساعت گذشته

آزمایش تشخیص کرونا در مرز شلمچه مستقر می شود

جان باختن 345 بیمار کرونایی دیگر در انگلیس

5 فوتی در 3 شهرستان خوزستان بر اثر کرونا

بیماران کرونا در خوزستان به ازای هر 8 روز تقریبا 2 برابر شدند

ارتودنسی دندان چیست؟

وزیر بهداشت: موج چهارم کرونا در راه است

ورود دومین محموله واکسن کرونا به خراسان رضوی

شیوع بیماری مرگبار سالمونلا

چرا باید به پشت بخوابیم؟

آلرژی به ماهی؛ علائم و راه های جلوگیری از آن

رونمایی از وب سایت کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر

ابتلای 30 درصد دانشجویان دانشگاه تهران یا خانواده های آنها به کرونا

مازندران از پیک سوم کرونا خارج شد

تست غربالگری در کشورهای توسعه یافته اختیاری و رایگان است/ احتمال تعارض منافع ذینفعان ارائه دهنده خدمات غربالگری

تست غربالگری در کشورهای توسعه یافته اختیاری و رایگان است/ احتمال تعارض منافع ذینفعان ارائه دهنده خدمات غربالگری