مطالب مرتبط:
دو نماینده مجلس: با حذف قیمت مسکن و خودرو از آگهی ها، شفافیت از بین رفته بود
درج قیمت مسکن در سایت خرید و فروش ها حرفه ای می شود
قیمت خودرو در بازار، پایین تر از قیمت کارخانه!
قیمت خودرو در بازار افزایشی شد
قیمت پراید در بازار امروز دوشنبه 6 بهمن 99 / ثبت نام پیش فروش ایران خودرو در دوزادهمین مرحله از فروش ایران خودرو+ شرایط فروش اقساطی خودرو برای استفاده در تاکسی آنلاین ناویت
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 08:002021-01-25اقتصادي

آیا حذف قیمت های خودرو و مسکن از سایت ها تاثیری بر کنترل بازار داشته است؟


آیا حذف قیمت های خودرو و مسکن از سایت ها تاثیری بر کنترل بازار داشته است؟ تصمیم شان را گرفته بودند؛ وزارت صمت شکایت کرد، مراجع قضایی دستور دادند و قیمت آگهی های فروش خودرو و مسکن از پلتفرم های نیازمندی های آنلاین از جمله دیوار حذف شدند.

- تصمیم شان را گرفته بودند؛ وزارت صمت شکایت کرد، مراجع قضایی دستور دادند و قیمت آگهی های فروش خودرو و مسکن از پلتفرم های نیازمندی های آنلاین از جمله دیوار حذف شدند.

تصمیمی که علیرغم مخالفت مدیران این پلتفرم ها، انتقاد کارشناسان حوزه اقتصادی و البته اعتراض کاربران گرفته و اجرا شد.

مدیران پلتفرم ها در مخالفت با این تصمیم، آن را اقدامی بی اثر ، موجب کاهش شفافیت بازار و دشوار شدن فرایند اجاره و خرید و مسکن و خودرو می دانستند.

کارشناسان هم این اقدام را که به بهانه کنترل التهاب در بازار خودرو آغاز شده بود، مُسکِن موقتی می دانستند که در درازمدت جواب نخواهد داد.

اما مسئولان تصمیم گیر نه تنها به هشدارهای کارشناسان توجهی نشان ندادند که مدتی بعد از حذف قیمت خودرو در اردیبهشت ماه سال جاری، به حذف قیمت مسکن هم اقدام کردند.

سرگردانی و اتلاف وقت و انرژی بیشتر هدیه ای بود که این تصمیم مسئولان برای کاربران پلتفرم های نیازمندی های آنلاین به ارمغان آورد.

تصمیمی که به رغم انتقادات جدی ای که کارشناسان به آن وارد داشتند، عدم رضایت مردم و البته بی نتیجه بودن این تصمیم در کاهش و کنترل قیمت ها به مدت 9 ماه ادامه پیدا کرد تا در حد فاصل اردیبهشت و دی ماه سال جاری مردم با مراجعه به سایت های نیازمندی های آنلاین به جای قیمت ها با عبارت توافقی مواجه شده و برای اطلاع از آن نیازمند برقراری ارتباط تلفنی یا چتی با آگهی دهنده شوند.

تحمیل 25 هزار ساعت هزینه زمانی به مردم دیوار اواسط دی ماه گزارشی آماری از تاثیر حذف دستوری قیمت خودرو و مسکن در این سایت منتشر کرده و در آن به بررسی تاثیر حذف قیمت ها بر رفتار کاربران دیوار پرداخته است.

در این گزارش رفتار کاربران در دسته فروش آپارتمان مسکونی در دو ماه پس از حذف قیمت ها در مقایسه با دو ماه پیش از آن برای شهر تهران (که حذف قیمت ها در آگهی های آن اتفاق افتاده) مطالعه شده و با رفتار کاربران شهر کرج (که همچنان قیمت آگهی های فروش آپارتمان در آن مشاهده می شود) مقایسه شده است.

بررسی ای که نشان می دهد این تصمیم منجر شده که هر کاربر 2 برابر بیش از قبل برای کسب اطلاعات زمان صرف کند.

صرف 2 برابر زمان بیشتر به معنای حدود 1.

5 میلیون تماس اضافه و اگر هر تماس را فقط 1 دقیقه در نظر بگیریم، معادل چیزی حدود 25 هزار ساعت است.

هزینه و وقتی که حالا با تصمیم مسئولان در شرایطی به مردم تحمیل شده که آنها پیش از حذف قیمت ها از سایت ها، به سادگی به آنها دسترسی داشتند و اصلا نیازی به برقراری ارتباط و تماس تلفنی برای پرس وجوی قیمت نبوده است.

نگاهی به شبکه های اجتماعی که بستری برای مردم است تا در آنجا انتقادات شان نسبت به برخی تصمیم های مسئولان را مطرح کنند، نشان می دهد که حذف قیمت ها تا چه اندازه برای مردم دردسر درست کرده است.

نتایج یک نظرسنجی از سوی مرکز افکارسنجی سپنتا بین گروهی از کاربران پلتفرم های نیازمندی های آنلاین (شامل کاربران عادی و مشاوران املاک) نشان می دهد که 88 درصد کاربران با بازگشت قیمت ها به آگهی های فروش مسکن و خودرو موافق بوده اند.

در این نظرسنجی تلفنی بیش از 90 درصد پرسش شوندگان گفته اند که حذف قیمت ها سبب شده آنها وقت بسیار بیشتری در تماس های تلفنی با طرف مقابل یا انجام مکالمه متنی در محیط پلتفرم صرف کنند.

سوال کاربران معترض به تصمیم حذف قیمت ها از سایت ها، این است که مگر حذف قیمت ها به بهانه کنترل قیمت و کوتاه شدن دست دلالان نبود، پس چرا قیمت ها افزایش پیدا می کنند و دلال ها مشغول ادامه کارشان هستند؟ تاثیر حذف قیمت ها به جز دردسر بیشتر برای مردم چه بوده است؟ نگاهی به گزارش سایت قطره و به نقل ازتحولات بازار مسکن شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده نشان می دهد که قیمت مسکن از اردیبهشت تا آبان 99 بیش از 60 درصد افزایش یافته است.

همچنین بررسی تغییرات قیمت خودروهای صفر کیلومتر داخلی و وارداتی در ماه های پس از حذف قیمت ها در آگهی های فروش خودروهای سواری هم نشان می دهد که حذف قیمت ها تاثیری بر قیمت خودرو نداشته و متوسط قیمت خودروهای صفر کیلومتر داخلی و وارداتی در پایان آبان 1399 به ترتیب حدود 65 درصد و 125 درصد بیشتر از متوسط قیمت آنها در پایان تیر 1399 بوده و در ماه های آذر و دی اندکی در مقایسه با آبان افت کرده است.

تمام این افت و خیزهای قیمتی در زمانی اتفاق افتاده که قیمت ها با دستور قضایی از سایت ها حذف شده اند اما چنانچه آمار در ماه های مختلف نشان می دهد، افزایش و کاهش قیمت ها نه به دلیل حذف قیمت از سایت ها که به دلایل دیگری از جمله نقدینگی اتفاق افتاده است.

کارشناسان اقتصادی از جمله امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو معتقدند که با حذف قیمت ها کنترل بازار رخ نمی دهد؛ کنترل بازار با تولید زیاد رخ می دهد و اگر تولید اتفاق بیفتد، خود به خود بازار کنترل می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت تاکید دارد که تصمیم حذف قیمت ها (از جمله قیمت خودرو) از سایت ها نه تنها فایده ندارد بلکه به ضرر بازار است و باعث داغ شدن بازار شایعات و به دست گرفتن کنترل افکار عمومی از سوی آنهایی می شود که فضای مجازی خاکستری را کنترل می کنند.

او این اقدام را ناشی از عملکرد کسانی می داند که به جای اینکه مسؤلیت اصلی شان که خیلی کار سنگینی است را به عهده بگیرند، اشکال کار را به جای دیگری ارتباط می دهند که مساله اتفاقا از آنجا اصلا قابل حل نیست.

بازگشت قیمت به سایت ها، تداوم شیب نزولی قیمت خودرو و مسکن مسئولان کشور در توجیه چرایی حذف قیمت ها از سایت ها عدم دخالت دلالان و کنترل و کاهش قیمت ها را مطرح کرده اند.

حذف قیمت ها چنانچه پیشتر هم اشاره شد، عملا تاثیری در کنترل و کاهش قیمت ها نداشته است.

حذف قیمت ها تنها شفافیت را از بین می برد و دست های پشت پرده را قدرتمندتر می کند.

آنچه حقیقتا در قیمت ها تاثیر دارد، عوامل مختلفی از جمله نرخ دلار، تحریم، سیاست گذاری های مدیران مسئول و البته در یک سال اخیر شیوع کرونا" است که کسب و کارها را با مشکلاتی مواجه کرده و چرخه اقتصادی را در تمام دنیا با اخلال مواجه کرده است.

همچنین با شدت گرفتن نرخ رشد نقدینگی، نرخ تورم هم افزایش می یابد.

انتشار یا عدم انتشار شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی تاثیری در افزایش یا کاهش نرخ رشد حجم نقدینگی و در نتیجه تورم ندارد.

تاثیرگذار بودن اینها چنان مشهود است که در همین یک ماه اخیر که بایدن به عنوان رییس جمهور جدید آمریکا انتخاب شده است، زمزمه های احتمال مذاکره ایران با آمریکا سبب شده نرخ ارز روند کاهشی داشته باشد و در نتیجه آن قیمت خودرو هم کاهش داشته است.

عامل دیگری که در کاهش قیمت خودرو و البته تا حدودی مسکن تاثیرگذار بوده، نوسانات بورس بوده که سبب شده گروهی از مردم سرمایه هایشان را از این بازار خارج کرده و در نتیجه با افزایش نقدینگی آنها، شاهد کاهش قیمت در این دو بازار باشیم.

نکته قابل توجه در این میان اما این است که این کاهش قیمت ها در حالی صورت گرفته که از 18 دی ماه قیمت خودروها به سایت ها برگشته است.

اتفاقی که در راستای تصمیم کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم صورت گرفت.

چراکه چنانچه سخنگوی این کمیسیون پیشتر گفته بود، بررسی های نمایندگان خانه ملت نشان از آن داشت که ممنوعیت درج قیمت خودرو و مسکن در آگهی های آنلاین تاثیر منفی داشته و نه تنها قیمت ها کاهش نیافت، بلکه افزایش چشمگیری در قیمت ها به وجود آمد و به همین دلیل مجلس شورای اسلامی با بازگشت قیمت های فروش خودرو و مسکن به پلتفرم های آگهی آنلاین شامل سایت هایی مثل دیوار، باما و شیپور موافقت کرده و در نهایت بعد از 9 ماه شاهد بازگشت قیمت ها به پلتفرم های نیازمندی های آنلاین بودیم.

نکته قابل توجه اما اینجاست که بعد از بازگشت قیمت ها همچنان شیب قیمت خودرو نزولی باقی ماند.

این خود گواه این است که چنانچه سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفته بود قیمت کالاها در این پلتفرم ها درج شود یا نشود متغیرهای دیگری همچون افزایش نرخ ارز، تورم، کاهش ارزش پول، سوءمدیریت، دپوی کالاها در گمرکات و… تاثیر خود را بر افزایش قیمت ها خواهند گذاشت .

در مورد تاثیر دلالان بر قیمت خودروها هم همان طور که بارها از سوی کارشناسان اقتصادی مختلفی بر این مهم تاکید شده، حذف قیمت ها از سایت ها نه تنها دست دلالان را از بازار کوتاه نمی کند بلکه باعث کاهش شفافیت، افزایش ابهام ها و کمتر شدن دسترسی به اطلاعات درست می شود.

چنانچه مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس هم تاکید کرده، سانسور قیمت ها باعث جولان سفته بازها و زیان مصرف کنندگان شده است.

امیرحسین کاکایی هم معتقد است حذف قیمت ها به بهانه کوتاه کردن دست دلالان بدترین کار ممکن است چرا که از یک طرف فضای مجازی داریم که در آن خود به خود فضای خاکستری و فضای سیاه به وجود می آید، بعد آن بخشی که سایت های رسمی هستند و پتانسیل کنترل پذیری دارند را هم می بندیم.

مثلا سایت هایی مثل دیوار یا باما، یک صاحبی دارند و می توانیم آنها را کنترل کنیم ولی زمانی که آن را می بندند دیگر نمی شود آن را کنترل کرد و اسم آن بازار سیاه است که اتفاقا خیلی بدتر است و کل کنترل را از دست در می آورد .

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه زمانی که اطلاعات ناقص است فضای شایعه پراکنی زیاد است ، عدم ارائه اطلاعات درست از درگاه های درست را عاملی برای شیوع اطلاعات غلط معرفی کرده است.

دست دلالان همچنان در بازار مسکن و خودرو باز است؛ آنها همچنان می توانند با تماس های مردمی قیمت ها را بالا ببرند و پایین بیاورند و این کار را در فضای مجازی و بسترهایی که مانند دیوار و شیپور و باما قابل کنترل نیستند، انجام دهند.

بنابراین به نظر می رسد، مدیران کشور به جای اینکه به دنبال پاک کردن صورت مسئله باشند، باید علت اصلی افزایش قیمت ها را پیدا کرده و برای حل آن با راهکاری اساسی بکوشند نه اینکه با حذف قیمت از سایت ها سعی کنند واقعیت را زیر عبارت توافقی پنهان کنند.


کلید واژه ها: خودرو - پلتفرم - مراجع قضایی - کنترل بازار - تصمیم - بازار - مسکن - فروش خودرو - کارشناسان - وزارت صمت - قیمت - نیازمندی - کنترل - آنلاین - مخالفت - مدیران - بازار خودرو - قضایی - مراجع - اقدام - دیوار - شکایت - دستور - وزارت - فروش - سایت - آگهی - کاربران - اقتصادی - اعتراض

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کمک حسابدار در شرکت آتیلا همراه آراز در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی بیمه از خراسان رضوی

تمهیدات تعزیرات حکومتی برای کنترل بازار در نوروز 1400

حفاظت از درختان به اندازه کاشت آن ها اهمیت دارد

استخدام مهندس مکانیک و کارشناس بازرگانی خارجی در مشهد

استخدام 10 عنوان شغلی در صدرا طرح و تجیز اسپادانا در اصفهان

روزهای روشن در انتظار بازارچه دائمی صنایع دستی سمنان

توقف صادرات هند به ایران؟

کاهش نرخ فرزندآوری در ایران/ اینفوگرافیک

رونق قالیشویی های زنجان در آستانه عید نوروز

(ویدئو) وضعیت عجیب و تاسف بار توزیع روغن در ارومیه

مشاوره های تخصصی به مالکین باغات شهر قم ارائه می شود

ایران مشتریان نفت خود را ارزیابی می کند

اختصاص هزار و 200 میلیارد ریال به واحدهای قضایی/ تلاش برای رونق تجارت مرزی

استخدام راننده آقا در شرکت کیمیا صنعت اسپادانا در اصفهان

استخدام کارمند اداری مالی در مهندسی رای دانا سیستم در تهران

استخدام 5 عنوان شغلی با حقوق و بیمه در اصفهان

استخدام 4 عنوان شغلی با حقوق و بیمه در اصفهان

ایران پرواز مستقیم به آنتالیا ندارد/مسافران فریب نخورند

دولت به طور جدی پیگیر ایجاد زیرساخت های مناسب در هرمزگان است

طرح های بندرشهید رجایی زمینه ساز اشتغال و کیفیت خدمات راهبردی است

13 مخزن تولید روغن های دریایی در بندر شهید رجایی افتتاح شد

از فروش بیش از 10 میلیاردی در طرح زمستانه کتاب تا بیان علت طولانی شدن نخستین جشنواره غزل فارسی

خبر مهم یک مقام ایران خودرو برای خریداران

ابتلای حدود 23 هزار ایتالیایی دیگر به کرونا

خبر مهم یک مقام ایران خودرو برای خریداران

اولین دستگاه خودپرداز ملی رمزارزها رونمایی شد

وزارت نیرو | تمایل شرکت های بزرگ ایتالیایی برای بازگشت به بازار انرژی ایران

نظارت دولت بر قیمت کالاها افزایش یابد

وضعیت بازار برنج در آستانه شب عید/ اختلاف قیمت برنج خارجی و داخلی کم شد

نخستین جشنواره کالاهای فرهنگی خراسان شمالی به ایستگاه آخر رسید

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 15 اسفند

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی بیمه از خراسان جنوبی

ایوان قدمگاه آماده بهره برداری است

20 پروژه دریایی و بندری در هرمزگان افتتاح می شود

چگونه بر ترس خود مبنی بر رد شدن درخواست و شکست غلبه کنیم؟

فردا، آخرین مهلت دریافت وام جدید کرونا

افتتاح موزه های جدید در تهران

بوگاتی سفارشی به شکل کفشدوزک درآمد

فروش مدیران خودرو؛ تحویل فوری با اقساط 60 ماهه!

هزینه رهن و اجاره مسکن در افسریه

قیمت انواع پیکان در شهرهای مختلف

قیمت دنا پلاس توربو در بازار چقدر است؟

پیشتازی ولوو در تولید اتومبیل های برقی و فروش آنلاین

اتحادیه اروپا رئال مادرید و بارسلونا را نقره داغ کرد !

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت بازرگانی آذین گستر در رشت

ترفندهای فوق سریع شارژ کردن گوشی برای زمانی که عجله دارید!

استخدام 6 عنوان شغلی در لاستیک پولاد آروین در مشهد

اتحادیه اروپا رئال مادرید و بارسلونا را نقره داغ کرد !

گلستان بهترین موقعیت برای ایجاد بندرچوب در کشور است

جهش 5 درصدی قیمت نفت با تمدید توافق کاهش تولید اوپک پلاس

6 پیش بینی از آینده بازار سهام

چهاردهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس

آیین کلنگ زنی کارخانه جدید روغن نباتی شیراز

هزینه رهن و اجاره مسکن در افسریه

اثرات تصویب FATF بر بازار بورس

پیش بینی 84 میلیارد تومان برای توسعه فضای سبز اردبیل در سال آینده

کدام خانه ها و خودروها مشمول مالیات می شوند؟

ارزان شدن تخم مرغ/ تخم مرغ تک نرخی شد

چابهار «هاب» محصولات پتروشیمی در منطقه می شود|سفارش گذاری هزار و 270 دستگاه انواع واگن باری و لوکوموتیو|اختصاص بودجه برای متناسب سازی حقوق لشکری و کشوری

افزایش 25 درصدی حقوق های کمتر از 10 میلیون در سال آینده

قیمت انواع پیکان در شهرهای مختلف

راهنمای خرید تشک طبی

توزیع مرغ گرم برای تعادل بازار

رفع نیاز به واردات روغن خام با احداث کارخانه جدید روغن نباتی

توسعه اکتشافات معدنی سرلوحه کار ایمیدرو است

استخدام کارشناس مکانیک و مونتاژکار در شرکت معتبر مهندسی در پاکدشت تهران

قیمت انواع پیکان در شهرهای مختلف

کمک های مردمی گیلان روانه منطقه زلزله زده سی سخت شد

افتتاح دو ایستگاه مترو در تهران

رییس دانشگاه آزاد کرمان: امکانات دانشگاه در اختیار صنعت قرار می گیرد

تخصیص 60 هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق لشگری و کشوری

مدیر مس سرچشمه: پنج هزار میلیارد تومان به بومی سازی اختصاص دادیم

ماجرای ویروسی که گره های زیلو بافان را کور کرده است + فیلم

سفر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به شیراز

استخدام تایپیست خانم در شرکت آوند طرح و اندیشه در تهران

بازارچه آنلاین اصناف مشهد راه اندازی شد

20 پروژه دریایی و بندری در هرمزگان به بهره برداری رسید

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در مرکزی

استخدام کارگر تولید آقا در شرکت سیلیکون ناب بسپار در قزوین

تصاویر تاسف آور از نحوه توزیع روغن در ارومیه

تجلیل از برترین های جشنواره شهید رجایی در کردستان

ظرفیت 3میلیارد دوز تولید واکسن «سینوفارم»

جهش 6 درصدی قیمت نفت خام پس از توافق «اوپک پلاس»

فیلم/ ممنوعیت پلاک گذاری خودرو های لوکس در کشور

فیلم | پایتخت نشینی که دلش جای دیگر است

کاشت 10 هزار درخت در شهرستان های ورامین و قرچک

20 پروژه دریایی و بندری در هرمزگان افتتاح شد

قیمت سبد نفتی اوپک از 62 دلار گذشت

محبوب ترین تبلت های بازار 14 اسفند 99 چند؟

توافق اوپک پلاس برای تثبیت تولید نفت در ماه آوریل

استخدام کارمند فروشگاه های زنجیره ای هفت در خمین، محلات، دلیجان و اراک

مشکلات مالی آبی ها بزودی حل می شود/ یک بدهی پرداخت شد

میزان افزایش حقوق در سال آینده چقدر خواهد بود؟

بخش بزرگی از مشکلات مالیاتی واحدهای تولیدی حل شد

قیمت سبد نفتی اوپک از 62 دلار گذشت

گازپروم صادرات ال ان جی خود را تا 2025 دو برابر می کند

ایران پرواز مستقیم به آنتالیا ندارد/مسافران فریب نخورند

ورود محموله جدید واکسن کرونا به کشور / ترخیص محموله در سریع ترین زمان ممکن

متقاضیان حذف شده مسکن مهر استان البرز ساماندهی می شوند

آیا حذف قیمت های خودرو و مسکن از سایت ها تاثیری بر کنترل بازار داشته است؟

آیا حذف قیمت های خودرو و مسکن از سایت ها تاثیری بر کنترل بازار داشته است؟