مطالب مرتبط:
تورم سنگین تر؛ پول پاشیِ مجلس با دلار جهانگیری!
یارانه 91 هزار تومانی برای میلیون ها ایرانی/ هشدار؛ پول پاشی به تورم افسار گسیخته منجر نشود/ ویتامین تورم یا افزایش قدرت خرید؟
افزایش یارانه نقدی از جیب آینده مردم
افزایش یارانه در سال آینده به 91 هزار تومان/ امکان ثبت نام جاماندگان و حذف شدگان یارانه فراهم می شود
افزایش دو برابری یارانه نقدی در سال آینده
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 07:452021-01-25اقتصادي

پول پاشیِ مجلس؛ افزایش یارانه ها با دلار جهانگیری!


پول پاشیِ مجلس؛ افزایش یارانه ها با دلار جهانگیری! روزنامه توسعه ایرانی: مبلغ یارانه نقدی خانوارها دو برابر می شود.

این تازه ترین تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس است که حواشی زیادی به دنبال داشته است.

- پول پاشیِ مجلس؛ افزایش یارانه ها با دلار جهانگیری! روزنامه توسعه ایرانی: مبلغ یارانه نقدی خانوارها دو برابر می شود.

این تازه ترین تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس است که حواشی زیادی به دنبال داشته است.

تصمیمی که موجب می شود بار هزینه ای سنگینی به بودجه کشور تحمیل شود آن هم درست در شرایطی که پیش بینی شده است دولت در سال آینده با کسری بودجه ای به بزرگی 300 هزار میلیارد تومان مواجه می شود.

این شرایط دولت برای تامین هزینه های سنگینی مانند یارانه نقدی ناچار به چاپ پول و تحمیل تورم سنگین تر به عموم مردم خواهد شد و در واقع مبلغ یارانه را با رقم درشت تری از جیب عموم شهروندان برداشت خواهد کرد.

چنانکه در حال حاضر ارزش یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی سقوط قابل ملاحظه ای داشته است.

با این اوصاف اما گویا مجلس و دولت که تا پیش از این به طبل زیانبار بودن توزیع پول نقد در جامعه می کوبیدند حالا با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری برای توزیع غیراصولی یارانه در جامعه گوی سبقت را از دست هم می ربایند! جزییات افزایش مبلغ انواع یارانه کمیسیون تلفیق مجلس سهم یارانه مردم از منابع هدفمندی یارانه ها را برای سال آینده 2 برابر کرد.

بر اساس تصمیم جدید مجلس همچنین بنا شده است که مجلس یارانه نقدی و معیشتی را ادغام و با اضافه کردن برخی منابع دیگر، یارانه جدیدی به مردم بدهد.

مجلس برای این طرح 140 هزار میلیارد تومان منابع پیش بینی کرده است که بخشی از آن را از محل حذف ارز 4200 تومانی تامین می کند.

این در حالی است که دولت در لایحه بودجه سال آینده کل رقم یارانه به مردم را 73.

8 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود.

جزییات منتشر شده از این مصوبه نشان می دهد که نزدیک به 20 میلیون نفر از مردم که صرفا یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی را دریافت می کنند، میزان یارانه دریافتی شان سال آینده 2 برابر خواهد شد و به 91 هزار تومان در ماه می رسد.

این افراد از سایر یارانه های حمایتی نظیر یارانه معیشتی و یارانه کرونا" برخوردار نیستند.

در مجموع شمار کسانی که یارانه نقدی را دریافت می کنند، حدود 78 میلیون نفر هستند.

همچنین 58 میلیون نفری که یارانه نقدی و معیشتی بنزین دریافت می کنند سال آینده، با ادغام این دو یارانه در مجموع هر نفر 136 هزار تومان در ماه یارانه دریافت خواهد کرد.

حدود 10 هزار میلیارد تومان از منابع ناشی از هدفمندی یارانه ها که قرار است به مردم اختصاص یابد، بین 10 میلیون نفری که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی هستند، توزیع خواهد شد که البته شیوه نقدی یا غیرنقدی بودن آن مشخص نیست.

در صورتی که دولت تصمیم بگیرد این رقم را به یارانه نقدی این افراد اضافه کند، رقم یارانه دریافتی آنها از 136 هزار تومان به 220 هزار تومان در ماه افزایش خواهد داشت.

در نهایت اینکه دولت موظف است از 140 هزار میلیارد تومان یارانه رقم 126.

5 هزار میلیارد تومان را به صورت نقدی به مردم بپردازد و مابقی آن را به صلاحدید خود یا به صورت نقدی و یا کالایی بین یارانه بگیران توزیع کند.

قالیباف: دلار 4200 تومانی را به مردم می دهیم! توزیع این حجم یارانه نقدی بین مردم موضوعی است که سال هاست کارشناسان اقتصاد نسبت به آن نقدهای تند و تیز داشته اند اما دولت و مجلس بی توجه به نظرات کارشناسی نه تنها این مساله را مدیریت نکرده اند که حالا حجم یارانه نقدی مردم به اندازه ای رسیده است که تقریبا معادل درآمد مالیاتی کشور است.

این در حالی است که پیش از این هم دولت حسن روحانی توزیع یارانه نقدی را مصیبت اعظم توصیف کرده و آن را کاری غیرکارشناسی دانسته بود و هم مجلس دولت را زیر فشار گذاشته بود که تعداد یارانه بگیران را کاهش دهد اما حالا گویا با داغ شدن تنور انتخابات طیف های سیاسی تلاش می کنند که یارانه نقدی را دستاویز جمع کردن آرا سیاسی قرار دهند و هم دولت و هم مجلس برای توزیع انواع یارانه نقدی از همدیگر گوی سبقت را ربوده اند.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس درباره توزیع یارانه نقدی، موضوع توزیع ارز 4200  که به دلار جهانگیری  معروف است را توجیه قرار داده و گفته است که مابه التفاوت ارز بین 700 تا 800 هزار میلیارد تومان است که باید به جیب مردم رفته و مشکلات آن را حل کند و مجلس حتماً این کار را انجام می دهد.

ما در مجلس توجه به سلامت، معیشت، محرومیت زدایی و تولید و اشتغال را در دستور کار قرار داده ایم.

مصوبه یارانه ای مجلس نشان می دهد که نزدیک به 20 میلیون نفر از مردم که صرفا یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی را دریافت می کنند، میزان یارانه دریافتی شان سال آینده 2 برابر خواهد شد و به 91 هزار تومان در ماه می رسد.

این افراد از سایر یارانه های حمایتی نظیر یارانه معیشتی و یارانه کرونا برخوردار نیستند این در حالی است که هم توزیع ارز 4200 تومان از نگاه کارشناسی فسادآور تلقی می شود و هم توزیع یارانه نقدی بین قشر بزرگی از مردمرفتاری غیراصولی در اقتصاد به شمار می آید.

چرا پرداخت یارانه بیشتر اشتباه است؟ اما منابع ارز 4200 تومانی که حالا مجلس مدعی است به عنوان یارانه به مردم اختصاص می دهد از کجا تامین می شود؟ بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس این منابع با خلق پول و تحمیل تورم از جیب دیگر مردم خارج می شود.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی اعلام کرد که درآمد نفتی کشور در شش ماه نخست سال 99 حدود 700 میلیون دلار بوده است و در این مدت دولت 4 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی پرداخته است که مابه التفاوت آن از منابع بانک مرکزی برداشت شده است.

در این گزارش مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرده است که این برداشت از منابع بانک مرکزی منجر به رشد 15 درصدی پایه پولی کشور خواهد شد.

حالا در این شرایط دولت و مجلس به جای حذف ارز 4200 تومانی قرار است آن را به عنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت کنند.

این اتفاقات در شرایطی رخ می دهد که دولت با کسری سنگین بودجه مواجه است و همین مساله کارشناسان را نگران رشد افسارگسیخته تورم و سوق دادن اقتصاد به سمت ونزوئلایی شدن، کرده است.

فروش نفت به عنوان عمده ترین منبع درآمد کشور در شرایط تحریم سقوط قابل توجهی داشته است و به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها و زیان ده شدن آنها امکان تحقق درآمدهای مالیاتی نیز بسیار دشوار است و پیش بینی می شود که دولت بالغ بر 300 هزار میلیارد تومان کسری بودجه را در سال 1400 تجربه کند.

با این وجود تحمیل هزینه های مختلف و انواع یارانه به بودجه همچنان ادامه دارد.

از آن سمت با رشد قابل توجه هزینه ها و تورم ناشی از خلق پول ارزش یارانه نقدی به شدت ریزش داشته است به گونه ای که یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی در حال حاضر کفاف خرید یک شانه تخم مرغ را می دهد و از این نظر کمکی به رفاه خانوار نخواهد داشت.

بدرقه دلار 4200 تومانی یا استقبال از یارانه تلخ؟ مجلس ادعای دولت مبنی بر اینکه قرار است ارزش محاسباتی دلار در بودجه به بالای 17هزار تومان برسد را رد می کند و می گوید: اختیار تصمیم گیری درباره نرخ با دولت خواهد بود اما ابهام و پیچیدگی ماجرا این است که مجلس هرچند می گوید کاری به نرخ دلار در بودجه ندارد، اما روی 100هزار میلیارد تومان بودجه ناشی از حذف دلار 4200تومانی حساب کرده و برای آن خرج تراشیده است.

نه محمدباقر قالیباف، در مقام رییس مجلس و نه الیاس نادران در مقام رییس کمیسیون تلفیق بودجه حاضر نمی شوند بگویند قیمت دلار را در بودجه چند حساب کرده اند و رییس مجلس در آخرین اظهارنظر خود گفته است: تهمت ناروا به مجلس نزنید، مجلس نرخ ارز تعیین نکرده و آن قدر نسبت به اقتصاد نادان و ناشی نیستیم که نرخ ارز را تعیین کنیم.

او می گوید: نه مجلس و نه دولت هیچ کدام قادر نیستند نرخ ارز را تعیین کنند چراکه نرخ ارز نتیجه مدیریت و عملکرد ما در کف بازار است.

ما می گوییم تفاوت نرخ تسعیر ارز با نرخ آزاد که حجم بسیار زیادی است به حدی که بیشتر از بودجه جاری است، کجا خرج می شود؟ او می گوید: این مبلغ باید به جیب مردم برود تا مشکلات آنها مرتفع شود و مجلس مصمم است این کار انجام شود.

این مبلغ از کجا می آید؟ پرسش بی پاسخ همچنان این است که این پولی که مجلس می گوید باید به جیب مردم برود از کجا می آید؟ نمی توان از یک طرف به درستی خواستار حذف دلار 4200 تومانی بود و از طرف دیگر شفاف گفته شود که 100هزار میلیارد تومان یارانه نقدی جدید در راه است و در پشت پرده از اینکه قیمت دلار را چند حساب کرده اند، پرده پوشی کرد؟ حتی اگر نرخ ارز در بازار آزاد کشف قیمت شود، آنچه بانک مرکزی قرار است بابت فروش ارز دولتی به حساب خزانه واریز کند، نه نرخ بازار آزاد که معادل ریالی نرخ ارز در بودجه سالانه است که همه ساله هرچند در متن قانون بودجه قید نمی شود اما شفافیت بودجه ای همه ساله ایجاب کرده که این نرخ اعلام شود.

ابهام جدی تر که می تواند برخلاف تصور نخست قانونگذاران یارانه نقدی دوبرابر را به یک قهوه تلخ در کام مردم تبدیل کند، این است که پرداخت یارانه نقدی دوبرابر به یک مطالبه دائمی تبدیل خواهد شد و اگر روزی ارز تک نرخی شد، دیگر خبری از مابه التفاوت نرخ ارز چندنرخی برای ریختن به حساب یارانه ها نیست و آن روز باید دید برای پر کردن چاه خالی یارانه های نقدی قرار است از کجا پول تامین شود.

واریز یارانه نقدی یا تقسیم فقر پرداخت یارانه های پنهان و دارای شائبه رانتی به صورت مستقیم به شهروندان جامعه هرچند قابل دفاع و منطقی است، اما بدون اصلاحات جدی در نظام اقتصادی کشور ازجمله استحکام منابع بودجه ای دولت، شفاف تر شدن دخل و خرج ها، حاکم شدن نگاه بلندمدت و حرکت به سمت آزادسازی واقعی اقتصاد تنها باعث کهنه تر و مزمن تر شدن زخم های اقتصاد ایران خواهد شد.

داستان آب رفتن یارانه 45هزار و 500تومان به ارث رسیده از دولت احمدی نژاد در اثر تورم اکنون پیش روی 80میلیون ایرانی است که انتخاب کنند از دولت و مجلس پول بیشتری به صورت ماهانه می خواهند یا اینکه دوست دارند قدرت خرید آنها دست کم در یک برنامه 10ساله حفظ شود و تورم از اقتصاد ایران و سفره مردم رخت بربندد.

دادن یارانه نقدی بیشتر حتی تا 10برابر قبل از اجرای اصلاحات عمیق اقتصادی در بلندمدت به فقیرتر شدن مردم می انجامد.


کلید واژه ها: افزایش یارانه ها - یارانه - کمیسیون تلفیق مجلس - یارانه نقدی - یارانه ها - کمیسیون تلفیق - مجلس - افزایش - تصمیم - سنگین - کمیسیون - روزنامه - میلیارد تومان - نقدی - مبلغ - دلار - تامین هزینه - توسعه - حواشی - هزینه - شرایط - برابر - تلفیق - بودجه - کسری بودجه - سال آینده - عموم - شهروندان - دولت - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
نیازمندخانم جهت آشپزی یا نظافت منزل

جذب نیرو تعداد محدود

بیت کویین رایگان

مهندس صنایع آشنا با امور تضمین کیفیت قطعات خودرو

استخدام ادمین اینستا ( خانم )

7پروموترباتجربه با5ساعت کار

کد نمایندگی بیمه

جذب بازاریاب خانم و آقا

سرانه مصرف گوشت قرمز نصف شد

بدترین رکود اقتصاد فرانسه پس از جنگ جهانی دوم رقم خورد

رزروشن تاکسی سرویس

شرکت تولیدی چرخکار راسته دوز زیگزال دوز بیمه سرویس

استخدام فروشنده دو شعبه فردیس گالری دوحه

آموزش و اشتغالزایی رشته مکانیک خودرو

استخدام راننده پایه یکم گواهینامه دار

استخدام نیروی خانم تنظیف کار

استخدام حسابدار و فروشنده خانم

استخدام سرپرست تولید، انباردار و اپراتور تولید در شهرک صنعتی نظرآباد

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت پیمانکاری معتبر در تهران

استخدام مسئول فنی واحد آزمایشگاه و کنترل کیفیت در شهر صنعتی رشت

سهم 50 درصدی صنایع کوچک از صادرات کشور

پورابراهیمی: تکلیف خودمان را با رمزارزها در کشور مشخص کنیم

دعوت به همکاری از شرایط گذاران (سرمایه گذار)

نیروی حرفه ای با مشتری

استخدام نیروی انباردار

کارگر و نیروی کار ماهر و نیمه ماهر و پیک موتوری

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت مدیران آهن زاینده رود در اصفهان

استخدام فروشنده کیف و کفش برند کروکو با پورسانت در قم

استخدام مشاور فروش حضوری خانم با مزایا در بوشهر

اعلام همکاری پزشک عمومی به همراه کد نظام پزشکی جهت همکاری

استخدام راننده پایه یک

استخدام پذیرش و دستیار حرفه ای دندانپزشکی

فروشنده خانم قوی و مسلط در مزون لباس عروس

استخدام خانم در دو ردیف شغلی

به یک خانم جهت حسابداری هلو

استخدام و کار در منزل

قیمت جهانی طلا به 1٫200 دلار در هر اونس سقوط می کند

روبان سیاه کرونا، روی قاب عکس مشاغل خرد

مهندس برق، مکانیک یا تاسیسات جهت رتبه بندی

استخدام پیک موتوری آقا + بیمه

همکار خانم

استخدام فروشنده آقا در موبایل فروشی

استخدام مربی آموزشی

استخدام بازاریاب آقا

جذب نیرو

استخدام مهندس عمران در سازه صنعت کاران از خراسان جنوبی جهت منطقه سنگان

استخدام فروشنده آنلاین در شرکت معتبر تولیدی در تهران

استخدام کارشناس فروش محصولات ساختمانی و کارگر انبار در اصفهان

استخدام کارشناس حقوق و دستمزد در شرکت کارگزاری اقتصادبیدار در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در کارخانه صنایع غذایی ژوانی در شهرک صنعتی اشتهارد

رنگپاش و فرزکار

استخدام کارشناس بازاریاب تبلیغات خدمات مخابراتی

دعوت به همکاری بدون سرمایه ی اولیه

جذب بازاریاب پردرآمد پاره وقت تمام وقت آقاوخانم

استخدام نیروی ساده و نیمه ماهر و برشکار

استخدام مدیریت روابط عمومی

خانم پاره وقت منشی گری و بازاریاب

هشدار سازمان ملل درباره احتمال قحطی زدگی 16 میلیون نفر در یمن

آغاز پیش فروش یک ساله ایران خودرو

استخدام منشی خانم در شرکت گشایشگران فن صنعت در تهران

استخدام حسابدار خانم در سفیر تجارت رز در تهران

استخدام سرپرست کنترل کیفیت در گروه صنعتی بهینه تکنیک در ساوه

نجفی توانا: ممنوع کردن خروج زن از کشور قابل توجیه نیست

تامین سرمایه با شرایط اسان

شریک سرمایه گذرار در زمینه خرید فروش موبایل

بسته بند

استخدام مکانیک محصولات ایران خودرو

نصاب گاز خودرو(cng&lpg)

استخدام نیرو پلاسکو

آموزش تخصصی و اشتغال زایی کولر اسپیلت پویا صنعت

استخدام نیرو جهت کار در رستوران

منشی و بازاریاب

پایبندی 103 درصدی اوپک پلاس به توافق کاهش تولید

کارشناس و مدیر فروش

استخدام کارگر ساده و پرسکار آقا

فروشنده غرفه نان هایپر می

بازاریاب تلفنی با شرایط خاص و بسیار عالی نیازمندیم

شاگرد میوه فروشی

شراکت

استخدام اپراتور و کارمند دفتری فروش در شرکت خوشگوار در اصفهان

استخدام کارشناس بازاریابی با حقوق ثابت وزارت کار، بیمه و پورسانت در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم با مزایا در یک موسسه پخش کالا در تهران

خوزستان گرفتار کرونای بریتانیایی

بازاریاب خانم و اقا نیازمندیم

مشاور املاک

راننده نیسان ویزیتور

کاراموز اینستاگرام

کارمند فروش و حسابداری

نیازمند شاگرد سوپرمارکت

کسب درآمد

بازاریاب سنگ ساختمانی خانم

استخدام کارشناس حسابداری با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس مهندسی فروش در پیشگامان معماری آریا در کیش

استخدام کارشناس فروش و کارشناس خرید در شرکت پترو ستاره پویا در اصفهان

استخدام کارگر تولید با حقوق و بیمه در صنایع فلزی آذرین البرز در قزوین

استخدام نیروی خدماتی با حقوق ثابت و مزایا در شرکت کیارنگ صنعت در تهران

ظرفیت تولید صنایع افزایش یافت

استخدام نیرو همکار .کارگر خانم باحقوق

مکانیک جهت همکاری در تعمیرگاه تخصصی هیوندای و کیا

نیازمند چرخکار ماهر

پول پاشیِ مجلس؛ افزایش یارانه ها با دلار جهانگیری!

پول پاشیِ مجلس؛ افزایش یارانه ها با دلار جهانگیری!