مطالب مرتبط:
تمرین امروز تیم فوتبال استقلال/ جلسه فکری با وریا غفوری
تمرین امروز تیم فوتبال استقلال/ جلسه فکری با وریا غفوری
تیم پرسپولیس را به خوبی آنالیز کرده ایم
فاطمی: فکری کم کم در استقلال جا می افتد/ یک تمرین دهنده خوب باید به تیم اضافه شود
مخالفت فکری با پیوستن شیخ به تیم اینزاگی
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 07:302021-01-25ورزشي

ضعف آنالیز و تغییر، پاشنه آشیل تیم فکری


ضعف آنالیز و تغییر، پاشنه آشیل تیم فکری روزنامه فرهیختگان: اینکه چه دلیلی باعث شده تا با وجود حفظ شاکله استقلال در فصل جاری در جمع بازیکنان نسبت به فصل قبل، - روزنامه فرهیختگان: اینکه چه دلیلی باعث شده تا با وجود حفظ شاکله استقلال" در فصل جاری در جمع بازیکنان نسبت به فصل قبل، این تیم تا این اندازه پرفرازونشیب در میدان ظاهر شده و با وجود صدرنشینی و کسب امتیازات مناسب تا پایان هفته دوازدهم زیر تیغ انتقادات قرار بگیرد، با ابهاماتی مواجه است.

تیم فوتبال استقلال در دیدار با سایپا سه امتیاز حساس را از دست داد آن هم درحالی که صدرنشین رقابت های امسال اگرچه خود را تیمی مدعی نشان داده اما همچنان از انجام یک بازی تماشاگرپسند و زیبا که بتواند از لحاظ تاکتیکی خود را به حریف عرضه کرده و دیداری سراسر هجومی را به نمایش بگذارد عاجز مانده و روند پرفرازونشیب این تیم در فصل جاری هواداران را نیز نگران کرده است.

این درحالی است که برتری در دیدار های بزرگی مثل گل گهر سیرجان یا تراکتور تبریز یا حتی شهرخودروی مشهد و آن هم در خانه های حریف توقعات را از استقلال محمود فکری تا حد زیادی افزایش داد اما همین تیم در خانه مقابل تیم هایی مانند سایپا نتیجه را واگذار کرد و به سختی از پس تیم قعر جدولی ماشین سازی برآمد، اما اینکه چه دلیلی باعث شده تا با وجود حفظ شاکله استقلال در فصل جاری در جمع بازیکنان نسبت به فصل قبل، این تیم تا این اندازه پرفرازونشیب در میدان ظاهر شده و با وجود صدرنشینی و کسب امتیازات مناسب تا پایان هفته دوازدهم زیر تیغ انتقادات قرار بگیرد، با ابهاماتی مواجه است.

جای خالی کریمی پر نشد استقلال فصل نوزدهم هرچقدر به پایان رقابت ها نزدیک می شد یکی از بازیکنانش در میانه میدان روزبه روز درخشان تر ظاهر شده و با گل ها و پاس گل هایش به دفعات کار را برای آبی پوشان درآورده و تبدیل به ستاره اصلی این باشگاه شده بود .

علی کریمی هر چقدر در بدو ورود به این باشگاه پرانتقاد و ضعیف ظاهر شده بود اما در ادامه به فرم سابق خود در سپاهان و تیم ملی بازگشت و درنهایت تبدیل به یکی از بهترین بازیکنان استقلال در فصل نوزدهم شد .

با این حال با آغاز فصل جدید این نگرانی وجود داشت که دوباره مثل چند فصل اخیر تشکیلات و انسجام آبی پوشان با رفتن ستاره های این باشگاه از هم پاشیده و دوباره سرنوشت هر ساله برای این تیم در فصل بیستم هم تکرار شود.

بسیاری از بازیکنانی که قراردادشان با استقلال به پایان رسیده بود در این تیم ماندنی شدند اما آن بازیکنی که باید می ماند و قراردادش را تمدید می کرد درنهایت استقلال را به مقصد قطر ترک کرد و از این تیم جدا شد تا میانه میدان آبی پوشان خالی شود.

این درحالی است که هنوز با گذشت 12 هفته از رقابت های لیگ نقطه ضعف بزرگی که در بازی استقلالی ها به چشم می آید عدم جایگزینی علی کریمی بوده و به نظر می رسد با وجود جذب مهره هایی مثل مهدی مهدی پور و جا افتادن ریگی در ترکیب، هرگز جای خالی کریمی پر نشده است.

2 هافبک دفاعی شبیه هم درحالی که یکی از نقاط قوت استقلال در فصل گذشته در همین پست هافبک دفاعی بود اما امسال این پست تبدیل به نقطه ضعف و پاشنه آشیل این تیم شده است.

سال گذشته به دفعات کریمی ناجی استقلال شد و این درحالی است که در رقابت های امسال محمود فکری با بازی دادن به دو هافبک شبیه هم از هر لحاظ، چه توپ گیری، چه بازیسازی و چه قطع توپ و خراب کردن موقعیت حریفان باعث شده است تا استقلال از لحاظ کیفی در کمربند خط میانی تا حدود زیادی کیفیت تیمش تنزل پیدا کند و این درحالی است که هنوز بعد از 12 هفته از آن پاس های پشت مدافعان، بازیسازی با پاس های کوتاه و بلند و همه آن چیزهایی که علی کریمی در آنها تخصص داشت در این فصل خبری نیست.

شاید بتوان مهم ترین عامل روند تاکتیکی این تیم که نمی تواند در همه دیدارها به بهترین شکل ممکن خودش را عرضه کرده و حتی در یک دیدار از لحاظ تاکتیکی و فنی به ثبات برسد و در تمامی دقایق یک شکل و چارچوب را حفظ کند به همین خلأ علی کریمی مربوط شده و با وجود بازیکنان بزرگ در سایر خطوط، از آنجایی که مهم ترین پست استقلال می لنگد و کمربند خط میانی این تیم سفت نیست، به قول برخی کارشناسان هنوز به آن ثباتی که باید یک قهرمان به آن دست پیدا کند، نرسیده است.

زوج وریا کیست؟ در خط دفاعی استقلال در فصل جاری تنها محمدحسین مرادمند در ذهن کادر فنی به عنوان یک بازیکن ثابت و قابل اتکا برای این تیم به میدان رفته و این درحالی است که در جناحین دفاع و زوج مرادمند برای دفاع وسط شرایط طوری به نظر می رسد که انگار هنوز فکری نتوانسته است به مدنظر هایش دست پیدا کند و مدام دست به تغییرات می زند.

البته وریا غفوری در سمت راست برای استقلال یک مهره تقریبا بی جانشین است و چه در زمانی که در سمت راست دفاعی و چه وقتی که به عنوان هافبک راست یا حتی وینگر این تیم را همراهی کرده روند تقریبا ثابتی داشته و نمایش های خوبی را به اجرا گذاشته است اما چند نکته باعث شده است تا کاپیتان استقلال نتواند مثل گذشته آن طور که باید و شاید خودش را نشان داده و عملکرد درخشانی داشته باشد.

برخی کارشناسان معتقدند سیستم بازی استقلال و سبک بازی های این تیم مالکانه نیست و وقتی که آبی پوشان مالکیت توپ را نداشته باشند قاعدتا روند تیم نیز هجومی نبوده و به همین دلیل وریا غفوری نمی تواند با پیشروی و اضافه شدن به خط حمله مثل گذشته در فاز هجومی مثمرثمر باشد.

از سوی دیگر با تماشای بازی های استقلال می توان به این نتیجه رسید که هنوز یک زوج مناسب در این بخش از زمین برای وریا پیدا نشده است .

البته زمانی که موسوی به استقلال اضافه شد او در ابتدای کار در وسط زمین این تیم را همراهی می کرد اما با عملکردی ناامید کننده در ادامه به جای وریا غفوری به سمت راست دفاعی استقلال رفت.

با این حال در چند بازی موسوی و در بازی های دیگر بازیکنانی مثل شجاعیان زوج کاپیتان استقلال بودند و مشخص نبودن زوج اصلی سمت راست این تیم باعث شده است تا مشکلات عدیده ای در این بخش به وجود بیاید، اما در هر صورت تغییرات تاکتیکی فراوان در تیم و چینش بازیکنان و ارنج آنها نیز به نوعی باعث شده تا آن طور که باید و شاید توپ در سمت راست میدان برای کاپیتان استقلال نچرخد.

از سوی دیگر اگر چه در سمت چپ تا حدودی با وجود محمد نادری اوضاع کمی ثبات داشته و بهتر پیش می رود اما در همین سمت چپ هم از ابتدای فصل به خاطر برخورد های انضباطی، مصدومیت ها و محرومیت ها تغییرات فراوانی شکل گرفته و همین موضوع نیز یعنی مشخص نبودن تکلیف جناحین دفاعی استقلال باعث شده است تا مشکلات دیگری برای این تیم به وجود بیاید.

با این حال در سمت چپ و در پازل تاکتیکی محمود فکری، محمد نادری در اولویت حضور در ترکیب ثابت قرار دارد ولی فشار هواداران درخصوص بازگشت میلیچ شاید در آینده نزدیک در این پست معادلات را تغییر دهد.

هافبک طراح استقلال کیست؟ به نظر می رسد کادر فنی استقلال و در راس آنها محمود فکری هنوز در مورد اینکه چه بازیکنی به عنوان هافبک طراح و بازیساز در این تیم به بازی گرفته شود به جمع بندی نهایی نرسیده تا جایی که هنوز تغییرات مداومی را نیز از این جهت شاهد هستیم.

یک روز داریوش شجاعیان یک روز آرش رضاوند یک روز وریا غفوری و یک روز فرشید اسماعیلی و چه بسا سبحان خاقانی و مهاجمان استقلال در این پست به میدان رفته اند و همین امر باعث می شود تا در میانه میدان آبی پوشان یک هافبک با خصوصیات طراحی و بازیسازی نتواند با حضور مداوم و منسجم در زمین به فرم خوب خود رسیده و برای استقلال کارساز باشد.

مثلث برمودا همیشه کارساز نیست اگرچه استقلال در دو دیدار برابر پرسپولیس" و تراکتور سه نیمه را با سه مهاجم مطرح گلزن و زهردارش بازی کرد و از این دو مسابقه به چهار گل و چهار امتیاز رسید اما به نظر می رسد حضور سه مهاجم در میدان از ابتدای کار همیشه کارساز نیست چه بسا اینکه فکری در هر دیدار نیز ترکیب این نفرات را هم برهم زده و در هر مسابقه یکی از آنها را در نوک خط حمله و سایرین را با وظایف متفاوت تر از قبل راهی میدان می کند.

بنابراین تغییرات مداوم در این پست نیز باعث شده است تا استقلالی ها نتوانند در خط حمله به همه آن چیزی که می خواهند برسند و این درحالی است که مثل دیدار با سایپا نیز ناگهان بازی گره خورده و دیگر روی نیمکت بازیکنی وجود ندارد تا به عنوان اسلحه پنهان وارد زمین شده و کار را در بیاورد.

نداشتن آنالیزور قهار طی سال های گذشته استقلالی ها از آنالیزورهای خوبی مثل مجید صالح یا صالح مصطفوی و سایرین استفاده کردند و در برهه های زمانی مختلف با حضور این افراد حتی موفقیت هایی نیز به دست آمده است، با این حال به نظر می رسد این تیم در ترکیب کادر فنی این فصل خود آنالیزور ندارد تا سبک بازی حریفان را شناخته و آن را برای کادر فنی و سرمربی به منظور بازی خوانی آنها در قبل و حین بازی آماده کند.

به طور مثال در همین بازی با سایپا مشخص بود که شاگردان ابراهیم صادقی با تجمع در خط میانی میدان کار را برای مهاجمان استقلال سخت کرده و عرصه را برای این تیم تنگ خواهند کرد و این سبک بازی از ابتدای فصل در دستور کار سایپایی ها قرار داشته است و این درحالی است که اگر سایپا به خوبی آنالیز شده و تفکرات کادر فنی این تیم برای کادر فنی استقلال شناخته می شد شاید در بازی روز شنبه استقلالی ها به جای گذاشتن سه مهاجم از یک هافبک مثل فرشید اسماعیلی یا آرش رضاوند برای تقابل و جنگ میانه میدان در مقابل هافبک های سایپا استفاده می کرد.

می گویند مشت نمونه خروار است و همین یک مثال نشان می دهد که استقلالی ها در فصل جاری از آنالیزور کاربلد و قهار بهره نبرده اند و یکی دیگر از نقاط ضعفی که باعث شده است تا ثبات فنی و تاکتیکی از این تیم گرفته شود به همین موضوع بر می گردد.

تغییرات زیاد پاشنه آشیل استقلال اگرچه استقلال خوب بازی نمی کند اما خوب امتیاز گرفته و بالانشین است اما همان طور که پیش تر ذکر کردیم بزرگ ترین مشکل این تیم به تغییرات مداوم و جابه جایی هایی که در ترکیب استقلال شاهد آن هستیم مربوط می شود و چه بسا اگر این تیم پرمهره و با کیفیت که از این لحاظ یکی از بهترین های ایران محسوب می شود خیلی زود به انسجام و ترکیب اصلی خود توسط کادر فنی رسیده و بتواند مثل گذشته حداقل مثل فصل نوزدهم از لحاظ ترکیب تیمی به ثبات برسد، شاید بسیاری از مشکلات این تیم هم مرتفع شده و در ادامه بازی زیبا و تماشاگرپسند به بازی نتیجه گرایانه این تیم اضافه شود.

با این حال اگرچه خود بازیکنان و کادر فنی این تیم هم قبول دارند استقلال با این مهره های باکیفیت باید بهتر از اینها بازی کند اما همان اندازه نیز مجموعه عوامل این تیم معتقدند استقلال به اندازه نتایجی که گرفته و امتیازاتی که کسب کرده حمایت نمی شود و فقط در صورت حمایت است که آبی پوشان می توانند به ناکامی 8 ساله پایان بدهند .

البته از اردوی استقلال نیز خبر می رسد بعضا هستند افرادی که نسبت به تاکتیک ها و امور فنی تیم انتقادهایی را مطرح کرده و اعتقاد دارند استقلال نسبت به آن چیزی که باید و آن مهره هایی که دارد فوتبال خوبی ارائه نمی کند و باید هرچه سریع تر تغییرات فنی و تاکتیکی در این تیم شکل بگیرد تا مثل گذشته این تیم پرافتخار بتواند هوادارانش را از اجرای یک فوتبال هجومی که با پیروزی های پرگل همراه می شود سیراب کند اما به نظر می رسد مرغ کادرفنی هم یک پا دارد و آنها نیز هیچ گاه صدای اعتراض ها را نشنیده و اعتقادی به تقویت نیمکت و مباحث فنی ندارند.

با این حال اگر اوضاع به همین منوال باقی بماند، شاید این موفقیت ها و صدرنشینی ها نیز تداوم نداشته و استقلال دوباره روزهای نزولی را در آینده نزدیک به چشم ببیند.


کلید واژه ها: استقلال - پاشنه آشیل - تیم فوتبال استقلال - بازیکنان - روزنامه - فوتبال استقلال - بازی - امتیاز - آنالیز - هفته دوازدهم - دیدار - تیم فوتبال - پایان هفته - انتقادات - آشیل - صدرنشینی - هواداران - فکری - فوتبال - مناسب - نمایش - سایپا - میدان - پایان - رقابت - امسال - قرار - زیبا - نشان - ظاهر

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ تست کرونا اعضای تیم استقلال مشخص شد

جدایی دومین بازیکن از پرسپولیس هم قطعی شد

بارسلونا 3 - الچه صفر/ کاتالان ها به دو امتیازی رئال رسیدند؛ مسی از سوارس رد شد

پرواز نجات بخش بالگرد اورژانس بر فراز بیمارستان شبستر

رکوردی که رونالدو و مسی هم ندارند!

اعلام ترکیب رئال مادرید و آتالانتا(عکس)

لیونل مسی درخشید ؛ بارسلونا دوباره جان گرفت

لیونل مسی درخشید ؛ بارسلونا دوباره جان گرفت

صعود شاگردان مورینیو

چرا کنعانی زادگان با پرسپولیس تمدید نمی کند؟

خبر خوش برای پرسپولیس درباره پرونده عیسی آل کثیر

پاسخ تست کرونا اعضای تیم استقلال مشخص شد

رکوردی که رونالدو و مسی هم ندارند!

بازگشت بارسلونا به جایگاه سوم جدول لالیگا

پیروزی قاطع بارسلونا با دبل مسی

رای وحید هاشمیان در انتخابات فدراسیون فوتبال کیست؟

فیلیمو هم پخش برنامه علی کریمی را منتفی کرد

برنامه اردوهای گل گهر برای بازی های داخل و خارج از خانه

کنعانی زادگان از پرسپولیس جدا می شود؟

صعود شاگردان مورینیو

صعود آسان تاتنهام در لیگ اروپا

رفتن به بارسلونا؟ به شایعات اهمیت نمی دهم

بارسلونا سه الچه صفر؛ پیروزی آبی اناری ها در شب دبل مسی

بارسلونا به جایگاه سوم جدول لالیگا بازگشت

لیست خرید عجیب استقلال؛ رویای شیرین برای هواداران!

لیورپول- منچستر یونایتد؛ دوئل برای جذب ستاره یووه

کریمی رییس فدراسیون شود، انتخابات تهران را باطل می کند

فیلیمو هم پخش برنامه علی کریمی را منتفی کرد

علت ممنوع الخروج شدن سمیرا زرگری سرمربی اسکی توسط شوهرش چیست؟

پیروزی بارسلونا به لطف درخشش مسی

ستاره مدنظر آبی ها: خواهش می کنم مرا به استقلال نفروشید!

توضیحات پزشک استقلال درباره شجاعیان و مرادی

پیروزی قاطع بارسلونا با درخشش مسی

بارسلونا 3 - الچه صفر | مسی دبل کرد، امید کاتالان ها به لالیگا زنده شد

پنجره پرسپولیس سه قفله بسته شد!

نگرانی هواداران صنعت نفت از جدایی بازیکنان این تیم

ضدحال ستاره سرشناس فوتبال ایران به باشگاه استقلال ؛ پدیده لیگ برتر دست رد به سینه آبی ها زد

تغییر ساعت قرعه کشی مرحله یک شانزدهم جام حذفی

ضدحال ستاره سرشناس فوتبال ایران به باشگاه استقلال ؛ پدیده لیگ برتر دست رد به سینه آبی ها زد

حرکت ناجوانمردانه علیه محمود فکری

معوقه از هفته اول لالیگا| پیروزی قاطع بارسلونا با دبل مسی

بارسلونا سه - الچه صفر؛ پیروزی آبی اناری ها در شب دبل مسی

بارسلونا به جایگاه سوم جدول لالیگا بازگشت

استقلالی ها تست مثبت کرونا ندارند

لالیگا| پیروزی در بازی معوقه، بارسلونا را به رئال مادرید نزدیک کرد/ سبقت مسی از سوارس در جدول گلزنان

عبداله ویسی: از هواداران مان انتظار حمایت دارم

پپ گواردیولا من و اعتماد به نفسم را کشت

پیغام کنایه آمیز مدیرجوان پرسپولیس!+ جزییات

محرم پور مدیر اجرایی تراکتور شد

اعلام ترکیب منچسترسیتی و مونشن گلادباخ(عکس)

نایب قهرمانی فرزانه فصیحی در صربستان

(ویدیو) خلاصه بازی بارسلونا 3 - 0 الچه 6 اسفند 99

درخواست عجیب ستاره لیگ برتری از باشگاه اش: خواهش می کنم مرا به استقلال نفروشید!

جایزه باورنکردنی مهدی طارمی در لیگ اروپا +عکس

کابوس جدید؛ فصل برای کاپیتان لیورپول تمام شد؟

فیلم| خلاصه بازی بارسلونا و الچه امشب چهارشنبه 6 اسفند 99

معوقه از هفته اول لالیگا| پیروزی قاطع بارسلونا با دبل مسی

نتیجه بازی بارسلونا و الچه| پیروزی بارسا با درخشش لیونل مسی

«خانه بسکتبال قم» به مصاف «خانه بسکتبال کردستان» می رود

محسن ملک حسینی رقابت های لیگ برتر بوکس

بازگشت یک استقلالی به لیگ برتر/عکس

شایعه ای عجیب در اردوی استقلال

سلطانی فر: برای مدال طلای کشتی گیران پاداش ویژه ای در نظر گرفته ایم

بازگشت یک استقلالی به لیگ برتر/عکس

پخش برنامه علی کریمی فعلا منتفی شد

از هواداران انتظار حمایت دارم/ چیزی از دست نداده ایم

خلاصه بازی تاتنهام 4 ولفسبرگر 0 + ویدئو

ستاره بایرن؛ اولویتم رئال مادرید است

تمرین مشترک بوکسورهای ایران و جمهوری آذربایجان

محرم پور مدیر اجرایی تراکتور شد

با درخشش «مسی»؛ امیدهای بارسلونا زنده ماند

مدیر اجرایی و قائم مقام مدیر باشگاه تراکتور منصوب شد

جایزه بهترین بازیکن ماه پورتو به طارمی اهدا شد+عکس

صعود شاگردان مورینیو لیگ اروپا با 8 گل

لیگ برتر والیبال| نبرد شهرداری ها به سود ارومیه تمام شد/ گنبدی ها سخت باختند

سلطانی فر به مقام شهدا ادای احترام کرد

2 بازیکن استقلال جدا می شوند

اولین واکنش رونالدینیو به درگذشت تلخ مادرش

سوشا مکانی دردسر جدید پرسپولیسی ها

واکنش مربی پیکان به اوت های محمدی : رقبا از او می ترسند

تست کرونای استقلالی ها منفی شد

پخش برنامه علی کریمی فعلا منتفی شد

پاشازاده: فسخ قراردادم با پاس قانونی بود

صعود شاگردان مورینیو با 8 گل

تکلیف استقلال و مهدی قائدی فردا مشخص می شود؟

مدیر اجرایی و قائم مقام مدیر باشگاه تراکتور منصوب شد

اعلام ترکیب منچسترسیتی و مونشن گلادباخ(عکس)

عبداله ویسی: از هواداران مان انتظار حمایت دارم

صعود آسان تاتنهام در لیگ اروپا

پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس دوباره بسته شد

اعلام ترکیب رئال مادرید و آتالانتا(عکس)

واکنش مربی پیکان به اوت های محمدی : رقبا از او می ترسند

گل دوم بارسلونا مقابل الچه (دبل مسی) + ویدئو

پخش برنامه علی کریمی فعلا منتفی شد

شاهرخی: پاس را قربانی دسیسه های سیاسی کردند

یحیی به مردان پرسپولیس تبریک گفت! + عکس

پیروزی بزرگ شاگردان آقای خاص در لیگ اروپا + سند

قرارداد 5 ساله استقلال با کلینیک پزشکی ورزشی و فیزیوتراپی ایران مال

اردوی جدید تیم ملی با لژیونرها

اعلام ترکیب مونشن گلادباخ و منچسترسیتی

ضعف آنالیز و تغییر، پاشنه آشیل تیم فکری

ضعف آنالیز و تغییر، پاشنه آشیل تیم فکری