مطالب مرتبط:
بررسی آخرین وضعیت تامین اعتبارات مورد نیاز طرح محله محور شهید سلیمانی
آخرین وضعیت همه گیری کرونا در استان گلستان| فروکش کردن بیماری و آرامشی نسبی / عادی انگاری بلای جان هموطنان می شود + جدول
معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: هدف سفر به خراسان جنوبی بررسی وضعیت ایمنی کارگران معادن است
آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد| میزان شیوع در استان دوبرابر میانگین کشوری است + جدول
افزایش دوباره آمار جانباختگان کرونا در ایران | فوت 89 بیمار جدید | حال 4090 نفر وخیم است | آخرین وضعیت شهرهای زرد و نارنجی
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 19:552021-01-24اقتصادي

راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت نامساعد فعلی


خوانساری، رییس اتاق تهران، در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با برشمردن آخرین وضعیت شاخص های اقتصاد کلان کشور، به تحلیل اوضاع رخ داده در اقتصاد و دلایل آن پرداخت و در حضور رییس مجلس، - نسخه بخش خصوصی برای برون رفت از مشکلات پیش روی کشور در بخش اقتصادی و اجتماعی را بیان کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبازار" به نقل از اتاق تهران، در نشست بهمن ماه اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، فعالان اقتصادی بخش خصوصی میزبان رییس مجلس شورای اسلامی بودند و با وی و همراهانش از نهاد قانون گذاری کشور، درباره چالش هایی که اقتصاد کشور با آن مواجه است با گفت وگو نشستند.

در این نشست، رییس اتاق بازرگانی تهران به برخی آمارها از شاخص های کلان اقتصادی در طول دست کم یک دهه اخیر اشاره کرد و چالش های اقتصادی را مورد یادآوری قرار داد و از انتظارات بخش خصوصی از مجلس سخن گفت.

مسعود خوانساری در ابتدای سخنان خود، به شاخص تورم اشاره کرد که در طول بیش از چهار دهه گذشته، به جز چهار سال، همواره دو رقمی بوده و از این حیث ایران به همراه هشت کشور دیگر، در میان 9 کشور با تورم دو رقمی جهان ایستاده است.

نایب رییس اتاق ایران سپس رشد فزاینده نقدینگی در کشور طی 10 سال اخیر را مورد گوشزد قرار داد و گفت: در حالی نقدینگی در سال 1390 رقمی معادل با 354 هزار میلیارد تومان بود که این میزان در 9 ماهه امسال به 3130 هزار میلیارد تومان رسیده و مانند بهمن خانمان براندازی، اقتصاد کشور را تهدید می کند.

خوانساری در ادامه، وضعیت درآمد ملی سرانه به قیمت های ثابت سال 1390 را نیز بحرانی عنوان کرد به طوری که این شاخص به طور میانگین رشد سالانه منفی 5 درصد را تجربه کرده است.

به گفته وی، بر اساس آمارهای مرکز پژوهش های مجلس، در حالی درآمد ملی سرانه طی سال 1383 رقمی معادل 5 میلیون و 760 هزار تومان بود که این میزان امروز به 4 میلیون و 740 هزار تومان رسیده و به این ترتیب، طی دهه اخیر، 35 درصد مردم کشور یا نزدیک به چهار دهک از جامعه به زیر خط فقر هدایت شده اند.

رییس اتاق تهران در ادامه، روند تولید ناخالص داخلی به قیمت های ثابت سال 1390 را یادآوری کرد که تا سال 1390 این روند صعودی بود و طی دهه 90، در دو مرحله روند بلندمدت تولید به سطوح پایین تر تنزل کرده در حالی که اگر روند رشد بلندمدت سال 1383 تا 1390 ادامه می یافت، تولید ناخالص داخلی ایران در سال 1399 باید به حدود 800 هزار میلیارد تومان و در صورت ادامه مسیر رشد سال های 83 تا 96، باید حدود 700 هزار میلیارد تومان می بود.

خوانساری با بیان این آمار از وضعیت تولید ناخالص داخلی، گفت: اقتصاد ایران طی دو سال اخیر حدود 12 درصد کوچک شده است.

بیان آماری از وضعیت رشد اقتصادی کشور، موضوع دیگری بود که رییس اتاق تهران به آن اشاره کرد.

به گفته خوانساری، در حالی طی سال 1391 اقتصاد کشور شاهد رشد منفی 7.

7 درصد بود که طی سال های 97 و 98 نیز رشد منفی اقتصادی کماکان تداوم پیدا کرد و به ترتیب به منفی 5.

4 و منفی 6.

5 درصد رسید.

نزولی صادرات در سایه رشد نرخ ارز خوانساری در ادامه به روند صادرات نفتی و غیرنفتی کشور اشاره کرد که طی سال های 97 تا 99 و بنا بر آمارهای بانک مرکزی و محاسبات کارشناسی، رشد منفی را تجربه کرده است.

به گفته وی، اثر منفی صادرات کالاها و خدمات در رشد اقتصادی طی تابستان 97 تا تابستان 99 قابل توجه است.

نایب رییس اتاق ایران سپس به کسری بودجه دولت طی دست کم شش سال اخیر اشاره کرد و افزود: بررسی ها نشان می دهد که طی 9 ماهه امسال، 83 درصد واگذاری اوراق دارایی ها معادل 120 هزار میلیارد تومان صرف هزینه های دولت شده و مابقی آن به بنگاه ها رسیده است و این در حالی است که این اتفاق، به بار بدهی دولت طی سال آینده اضافه خواهد کرد.

وی سپس به سهم سرمایه گذاری از تولید ناخالص داخلی اشاره کرد که از سال 1383 در مسیر نزولی قرار گرفته به طوری که طی این سال تا 1398، افت 9 واحد درصدی سهم سرمایه گذاری در تولید ناخالص داخلی در کشور اتفاق افتاده است.

خوانساری همچنین روند نزولی سرمایه گذاری واقعی در کشور طی سال های 1383 تا 1398 را مورد گوشزد قرار داد که به گفته وی، طی سال 1398 برابر 98 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در کشور به ثبت رسیده که طی 15 سال اخیر، کمترین رقم بوده است.

وی همچنین به میانگین رشد منفی 6 درصدی سالانه سرمایه گذاری بخش خصوصی طی سال های 1390 تا 1398 اشاره کرد.

روند رشد موجودی سرمایه، از دیگر شاخص هایی بود که رییس اتاق تهران در ادامه به آن اشاره کرد و به گفته وی، طی سال 1398، استهلاک از انباشت سرمایه گذاری سبقت گرفت و برای اولین بار در اقتصاد کشور، رشد موجودی سرمایه، منفی شد.

به گفته خوانساری، کشور در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی نیز توفیقی نداشته و بر اساس آمارها، طی سال 2019 میلادی، پایین ترین میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران رقم خورد.

وی سپس به وضعیت تراز حساب سرمایه اشاره کرد و یادآور شد که طی سال 1390 تا 1398، حدود 90 میلیارد دلار سرمایه از کشور خارجی شده است.

راهکارها برای برون رفت از وضعیت نامساعد فعلی رییس اتاق بازرگانی تهران پس از بیان این آمارها، در توصیف وضعیت فعلی اقتصاد کشور به این نکته اشاره کرد که اقتصاد ایران کوچک شده، فقر افزایش یافته، به تضعیف سطح استانداردهای زندگی دامن زده شده، سرمایه گذاری و تجارت که محرک اصلی رشد اقتصادی در کشور است به پایین ترین میزان خود رسیده، خروج سرمایه از کشور افزایش یافته و تعامل با اقتصاد جهانی نیز به حداقل رسیده است.

مسعود خوانساری، نبود ثبات اقتصادی، دو نرخی بودن ارز، تورم و رکود اقتصادی، همچنین فقدان تصویری شفاف از وضعیت فعلی اقتصاد و آینده مبهم، عدم قطعیت و نااطمینانی در انجام امور اقتصادی، محیط نامساعد کسب وکار و نیز غیرواقعی بودن متغیرهای کلیدی از جمله نرخ ارز، نرخ بهره و بهای حامل های انرژی را جدی ترین چالش های فعلی در اقتصاد کشور عنوان کرد.

نایب رییس اتاق ایران در ادامه به نحوه استفاده از ذخایر گازی کشور اشاره کرد و گفت: در سال 2019 در حدود 86 میلیارد دلار به عنوان یارانه انرژی پرداخت شده است و با این شرایط ایران بیشترین سطح یارانه را در دنیا برای انرژی می پردازد.

اگر بر همین منوال حرکت کنیم وضعیت گاز کشور مانند سرانجام ذخایر آبی خواهد شد.

او سپس، به بیان برخی از الزامات اصلاح مسیر پیش رو در اقتصاد کشور اشاره کرد و در این رابطه، پذیرش و باور واقعیت های اقتصادی از سوی تمامی ارکان تصمیم گیر اقتصادی و اجتماعی کشور را ضروری دانست.

خوانساری افزود: گفت وگوی عمومی و شفاف دولت و حاکمیت با مردم باید به اجرا درآید در حالی که یکی از الزامات کنونی، عزم سیاسی برای تغییر و اصلاح امور است.

برای گزیر از افق غبارآلود پیش رو که نگرانی همه ماست، باید اقدامات شجاعانه ای انجام دهیم.

خوانساری در این رابطه همچنین بر واقعی شدن نرخ ارز، نرخ سود بانکی و بهای حامل های انرژی تاکید کرد و علاوه بر هدف گذاری برای دستیابی به تورم تک رقمی، تقویت تعامل با اقتصاد جهانی را ضروری دانست.

رفع موانع محیط کسب وکار برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و نیز، پذیرش تاثیر بخش خصوصی در توسعه کشور و البته تسهیل و کمک به شکل گیری فعالیت های اقتصادی مبتنی بر فناوری های نوین، از دیگر راهکارهایی بود که رییس اتاق بازرگانی تهران در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران و در حضور رییس مجلس شورای اسلامی برای برون رفت از شرایط نامساعد اقتصادی کشور، مطرح کرد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اتاق بازرگانی - اتاق بازرگانی ایران - اقتصادی - بخش خصوصی - بازرگانی - رییس مجلس شورای اسلامی - اتاق - اتاق بازرگانی تهران - نمایندگان - رییس مجلس - رییس اتاق بازرگانی - کشور - مجلس شورای اسلامی - نشست - رییس - خوانساری - تهران - خصوصی - فعالان اقتصادی - مسعود خوانساری - مجلس - شورای اسلامی - آخرین وضعیت - قانون گذاری - اقتصاد کلان - اقتصاد کشور - ایران - وضعیت - شاخص

آخرین اخبار سرویس:
احتمال سقوط قیمت طلا به 1200 دلار تا سال 2023

تردد در جاده های استان همدان 10 درصد افزایش یافت

چهارراه استانبول و میدان فردوسی تعیین کننده نرخ ارز! | بانک مرکزی بخواهد دلار به زیر 20 هزار تومان هم می رسد

طرح فروش عید تا عید محصولات سایپا آغاز شد

سرکار: رویکرد ستاد نانو، رفع نیازمندی های صنعتی است

ارزش سهام عدالت امروز 9 اسفند + اخبار

تجارت ایران با اتحادیه اروپا به کمترین سطح ممکن رسید

وزارت صنعت مکلف به مزایده معادن شد

اجرای طرح کاداستر در اراضی ملی زنجان به یک میلیون هکتار می رسد

بازار گرم قالی شویان در آخرین ماه سال

پیش بینی نرخ ارز در روز های آینده

بدترین عملکرد هفتگی نزدک در چهار ماه گذشته رقم خورد

آغاز اجرای فاز دوم طرح پایش وضعیت اشتغال دانش آموختگان دانشگاه تبریز

کرونا در اروپا| از تداوم افزایش آمار مبتلایان تا ادامه روند تشدید و تمدید محدودیت ها

بدهی کره به چه شکل به ایران پرداخت می شود؟

دستمزد کارگران در روزهای پایانی اسفند نهایی می شود

افزایش 17 درصدی فوتی بر اثر گازگرفتگی در 10 ماهه اول سال

از جاذبه های استانبول تا دیدنی های کیش

سود 2000میلیارد تومانی گروه مالی صندوق بازنشستگی کشوری

گزارش سازمان ملل درباره بروز شدیدترین قحطی جهان در یمن

دستمزد کارگران در روزهای پایانی اسفند نهایی می شود

گشایش 8 بازار جدید میوه و تره بار در تهران

پالایشگران چینی خرید نفت را کاهش می دهند

توافق با جهادکشاورزی برای عرضه گسترده پروتیین درمیادین میوه و تره بار

مشارکت قطعه سازان داخلی در طراحی و توسعه پلت فرم بومی

آغاز طرح زهکشی 50 هزار هکتار از اراضی گلستان

بهره برداری از پست برق شهرک صنعتی خرمدشت

ارائه محصولات ایران خودرو به سایر خودروسازان

گزارش وزیر نفت به رییس جمهور درباره توسعه گازرسانی

بررسی راهکار های نقل و انتقال منابع ایران در عراق

ترمیم آسیب پذیری بسیار خطرناک در VMware vCenter

کاهش 6.7 درصدی مشترکان پرمصرف خانگی در کشور

تفاهم نامه 1000 میلیاردی برای توسعه 6 هزار هکتاری سایت میگوی گمیشان امضا شد

طرح فروش عید تا عید محصولات سایپا؛ امروز

خرید اولین محموله پیاز از استان هرمزگان

تعطیلی اصناف اردبیل از 15 اسفند ماه صحت ندارد

100 میلیون تن ظرفیت سازی در توسعه بنادر صورت گرفت

از ورود دیجی کالا به حریم خصوصی تا خرید عرصه در مسکن مهر هشتگرد/کدام دغدغه شهروندان به نتیجه رسید؟

هشدار درباره خطرات تست کرونا در منزل

خراسان جنوبی رکورد دار گاز رسانی به روستاها شد

رشد 4 برابری استفاده از آسیب پذیری‎های امنیتی سایبری

ماهانه 330 هزار مورد بازرسی در کشور انجام می شود

گروه بهمن به درستی مسیر پیشرفت خود را طی می کند

10 روش افزایش فالوور اینستاگرام

مصرف برق مشترکان پرمصرف خانگی 7 درصد کاهش یافت

آغاز واکسیناسیون در روسیه با واکسن اسپوتنیک لایت

ضرورت شناسایی ذخایر پنهان معدنی برای تامین مواد اولیه صنایع

مخالفت نوبخت با حذف تنخواه دولت

طرح قاسم سلیمانی با مشارکت 236 موکب اربعینی انجام شد

تعرفه واردات گوشی های بالای 600 دلار از 5 به 12 درصد می رسد

برنامه ریزی برای برگزاری سفر فعالان اقتصادی همدان به کشور افغانستان

نرخ مصوب تخم مرغ چقدر است؟

چشم انتظاری 48 میلیون نفر برای تعیین دستمزد 1400 کارگران

اُفت 6 هزار واحدی شاخص کل بورس در 9 اسفند ماه

جدیدترین نرخ طلا و سکه در 9 اسفند 99

مرکز نوآوری صنعت غذا و تغدیه راه اندازی شد / حضور دانش بنیان ها وابستگی صنعت غذا را کاهش می دهد

مالیات خودرو و خانه های لوکس شامل چه افرادی می شود؟

نرخ ارز بین بانکی در 9 اسفند؛ قیمت دلار ثابت ماند

اجمالی/ تحریم ها با راهبردهای رهبری و مقاومت مردم کم اثر کردیم

بزرگ ترین ملک آموزش و پرورش سند دار شد

ایجاد 26 هزار شغل با کمک دولت در گلستان/ گلستان نیازمند سرمایه گذاری است

آغاز تست بالینی انسانی واکسن کوو پارس موسسه رازی از فردا

مجوز مجلس به دولت برای تخصیص منابع جهت اجرای طرح های نیمه تمام

تاکید وزیر نیرو بر نهادینه سازی اخلاق مصرف

اختصاص دو درصد از هزینه شرکت های دولتی و بانک ها به خزانه کل کشور

بدترین رکود اقتصادی در تاریخ معاصر فرانسه بخاطر کرونا

گزارش تسنیم نتیجه داد؛ باغ پردیس بانوان اردستانی افتتاح می شود

80 درصد از اتحادیه ها، تعاونی ها و تشکل های روستایی فعال هستند

ذخایر سدهای کشور از 27 میلیارد مترمکعب عبور کرد

ارزش سهام عدالت امروز 9 اسفند 99 | سهام عدالت 532 هزار تومانی چقدر می ارزد؟

معادن شناسایی شده در سال آینده به مزایده گذاشته می شود

بازار خودرو کاهش 35 درصدی خود را حفظ کرده است

100 میلیون تن ظرفیت سازی در توسعه بنادر صورت گرفت

دستورالعمل اعطای یک طبقه به بازنشستگان قبل از 96 صادر شد

آخرین خبر وزیر کار درباره دستمزد کارگران در 1400

الیمن | مسیره حاشده بصنعاء تندیداً باستمرار الحصار وتأکید من المشارکین بمواجهه التحالف

عملکرد ضعیف وزارت جهاد در بخش تعاونی های کشاورزی/ ناهماهنگی ها بازار را دچار مشکل کرده است

قیمت روز خودرو در نهم اسفند

مجوز مجلس برای تامین مالی طرح های شبکه آب و برق

قطعی آب در برخی از مناطق شهر کرمانشاه

خط تولید گیربکس شش سرعته ایران خودرو به بهره برداری رسید

توزیع هزار و 180 تن بذر میان شالیکاران

136 روستای ایلام از آب شرب پایدار بهره مند شد

گشایش 11 بازار جدید میوه تا 15 فروردین

افزایش سرقت و فروش دسترسی به شبکه سازمان ها

تعلل دولت در تعیین دستمزد سال آینده کارگران

مشترکان غیرصنعتی خراسان شمالی پنج میلیون مترمکعب گاز مصرف کردند

مشارکت قطعه سازان داخلی در طراحی و توسعه پلت فرم بومی

نهایی شدن نرخ دستمزد کارگران در روزهای پایانی اسفند

انتشار نتیجه نهایی بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی تا 20 روز دیگر

گشایش 11 بازار جدید میوه و تره بار تا 15 فروردین 1400

وزارت صنعت مکلف به مزایده معادن شد

آغاز اجرای یک طرح صنعتی در شهرک صنعتی خرمدشت

آثار هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد فروخته می شود

آب پاکی وزیر راه بر دست مسئولان گلستانی/ تا مشکلات زیست محیطی طرح گردشگری آشوراده حل نشود امکان تصویب ندارد

تکمیل راه آهن گرگان مشهد نیازمند سرمایه گذار است

استمرار صادرات و جلوگیری از نوسان تولید با شرکت های سهامی زراعی

بنزین تولیدی شرکت پالایش نفت تهران مطابق استاندارد یورو5 می شود

مردم کشورهای جهان برای تامین برق چقدر هزینه می کنند؟

توافق با جهادکشاورزی برای گسترش عرضه پروتیین درمیادین میوه و تره بار

راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت نامساعد فعلی

راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت نامساعد فعلی