مطالب مرتبط:
بررسی آخرین وضعیت تامین اعتبارات مورد نیاز طرح محله محور شهید سلیمانی
آخرین وضعیت همه گیری کرونا در استان گلستان| فروکش کردن بیماری و آرامشی نسبی / عادی انگاری بلای جان هموطنان می شود + جدول
معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: هدف سفر به خراسان جنوبی بررسی وضعیت ایمنی کارگران معادن است
آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد| میزان شیوع در استان دوبرابر میانگین کشوری است + جدول
افزایش دوباره آمار جانباختگان کرونا در ایران | فوت 89 بیمار جدید | حال 4090 نفر وخیم است | آخرین وضعیت شهرهای زرد و نارنجی
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 19:552021-01-24اقتصادي

راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت نامساعد فعلی


خوانساری، رییس اتاق تهران، در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با برشمردن آخرین وضعیت شاخص های اقتصاد کلان کشور، به تحلیل اوضاع رخ داده در اقتصاد و دلایل آن پرداخت و در حضور رییس مجلس، - نسخه بخش خصوصی برای برون رفت از مشکلات پیش روی کشور در بخش اقتصادی و اجتماعی را بیان کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبازار" به نقل از اتاق تهران، در نشست بهمن ماه اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، فعالان اقتصادی بخش خصوصی میزبان رییس مجلس شورای اسلامی بودند و با وی و همراهانش از نهاد قانون گذاری کشور، درباره چالش هایی که اقتصاد کشور با آن مواجه است با گفت وگو نشستند.

در این نشست، رییس اتاق بازرگانی تهران به برخی آمارها از شاخص های کلان اقتصادی در طول دست کم یک دهه اخیر اشاره کرد و چالش های اقتصادی را مورد یادآوری قرار داد و از انتظارات بخش خصوصی از مجلس سخن گفت.

مسعود خوانساری در ابتدای سخنان خود، به شاخص تورم اشاره کرد که در طول بیش از چهار دهه گذشته، به جز چهار سال، همواره دو رقمی بوده و از این حیث ایران به همراه هشت کشور دیگر، در میان 9 کشور با تورم دو رقمی جهان ایستاده است.

نایب رییس اتاق ایران سپس رشد فزاینده نقدینگی در کشور طی 10 سال اخیر را مورد گوشزد قرار داد و گفت: در حالی نقدینگی در سال 1390 رقمی معادل با 354 هزار میلیارد تومان بود که این میزان در 9 ماهه امسال به 3130 هزار میلیارد تومان رسیده و مانند بهمن خانمان براندازی، اقتصاد کشور را تهدید می کند.

خوانساری در ادامه، وضعیت درآمد ملی سرانه به قیمت های ثابت سال 1390 را نیز بحرانی عنوان کرد به طوری که این شاخص به طور میانگین رشد سالانه منفی 5 درصد را تجربه کرده است.

به گفته وی، بر اساس آمارهای مرکز پژوهش های مجلس، در حالی درآمد ملی سرانه طی سال 1383 رقمی معادل 5 میلیون و 760 هزار تومان بود که این میزان امروز به 4 میلیون و 740 هزار تومان رسیده و به این ترتیب، طی دهه اخیر، 35 درصد مردم کشور یا نزدیک به چهار دهک از جامعه به زیر خط فقر هدایت شده اند.

رییس اتاق تهران در ادامه، روند تولید ناخالص داخلی به قیمت های ثابت سال 1390 را یادآوری کرد که تا سال 1390 این روند صعودی بود و طی دهه 90، در دو مرحله روند بلندمدت تولید به سطوح پایین تر تنزل کرده در حالی که اگر روند رشد بلندمدت سال 1383 تا 1390 ادامه می یافت، تولید ناخالص داخلی ایران در سال 1399 باید به حدود 800 هزار میلیارد تومان و در صورت ادامه مسیر رشد سال های 83 تا 96، باید حدود 700 هزار میلیارد تومان می بود.

خوانساری با بیان این آمار از وضعیت تولید ناخالص داخلی، گفت: اقتصاد ایران طی دو سال اخیر حدود 12 درصد کوچک شده است.

بیان آماری از وضعیت رشد اقتصادی کشور، موضوع دیگری بود که رییس اتاق تهران به آن اشاره کرد.

به گفته خوانساری، در حالی طی سال 1391 اقتصاد کشور شاهد رشد منفی 7.

7 درصد بود که طی سال های 97 و 98 نیز رشد منفی اقتصادی کماکان تداوم پیدا کرد و به ترتیب به منفی 5.

4 و منفی 6.

5 درصد رسید.

نزولی صادرات در سایه رشد نرخ ارز خوانساری در ادامه به روند صادرات نفتی و غیرنفتی کشور اشاره کرد که طی سال های 97 تا 99 و بنا بر آمارهای بانک مرکزی و محاسبات کارشناسی، رشد منفی را تجربه کرده است.

به گفته وی، اثر منفی صادرات کالاها و خدمات در رشد اقتصادی طی تابستان 97 تا تابستان 99 قابل توجه است.

نایب رییس اتاق ایران سپس به کسری بودجه دولت طی دست کم شش سال اخیر اشاره کرد و افزود: بررسی ها نشان می دهد که طی 9 ماهه امسال، 83 درصد واگذاری اوراق دارایی ها معادل 120 هزار میلیارد تومان صرف هزینه های دولت شده و مابقی آن به بنگاه ها رسیده است و این در حالی است که این اتفاق، به بار بدهی دولت طی سال آینده اضافه خواهد کرد.

وی سپس به سهم سرمایه گذاری از تولید ناخالص داخلی اشاره کرد که از سال 1383 در مسیر نزولی قرار گرفته به طوری که طی این سال تا 1398، افت 9 واحد درصدی سهم سرمایه گذاری در تولید ناخالص داخلی در کشور اتفاق افتاده است.

خوانساری همچنین روند نزولی سرمایه گذاری واقعی در کشور طی سال های 1383 تا 1398 را مورد گوشزد قرار داد که به گفته وی، طی سال 1398 برابر 98 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در کشور به ثبت رسیده که طی 15 سال اخیر، کمترین رقم بوده است.

وی همچنین به میانگین رشد منفی 6 درصدی سالانه سرمایه گذاری بخش خصوصی طی سال های 1390 تا 1398 اشاره کرد.

روند رشد موجودی سرمایه، از دیگر شاخص هایی بود که رییس اتاق تهران در ادامه به آن اشاره کرد و به گفته وی، طی سال 1398، استهلاک از انباشت سرمایه گذاری سبقت گرفت و برای اولین بار در اقتصاد کشور، رشد موجودی سرمایه، منفی شد.

به گفته خوانساری، کشور در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی نیز توفیقی نداشته و بر اساس آمارها، طی سال 2019 میلادی، پایین ترین میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران رقم خورد.

وی سپس به وضعیت تراز حساب سرمایه اشاره کرد و یادآور شد که طی سال 1390 تا 1398، حدود 90 میلیارد دلار سرمایه از کشور خارجی شده است.

راهکارها برای برون رفت از وضعیت نامساعد فعلی رییس اتاق بازرگانی تهران پس از بیان این آمارها، در توصیف وضعیت فعلی اقتصاد کشور به این نکته اشاره کرد که اقتصاد ایران کوچک شده، فقر افزایش یافته، به تضعیف سطح استانداردهای زندگی دامن زده شده، سرمایه گذاری و تجارت که محرک اصلی رشد اقتصادی در کشور است به پایین ترین میزان خود رسیده، خروج سرمایه از کشور افزایش یافته و تعامل با اقتصاد جهانی نیز به حداقل رسیده است.

مسعود خوانساری، نبود ثبات اقتصادی، دو نرخی بودن ارز، تورم و رکود اقتصادی، همچنین فقدان تصویری شفاف از وضعیت فعلی اقتصاد و آینده مبهم، عدم قطعیت و نااطمینانی در انجام امور اقتصادی، محیط نامساعد کسب وکار و نیز غیرواقعی بودن متغیرهای کلیدی از جمله نرخ ارز، نرخ بهره و بهای حامل های انرژی را جدی ترین چالش های فعلی در اقتصاد کشور عنوان کرد.

نایب رییس اتاق ایران در ادامه به نحوه استفاده از ذخایر گازی کشور اشاره کرد و گفت: در سال 2019 در حدود 86 میلیارد دلار به عنوان یارانه انرژی پرداخت شده است و با این شرایط ایران بیشترین سطح یارانه را در دنیا برای انرژی می پردازد.

اگر بر همین منوال حرکت کنیم وضعیت گاز کشور مانند سرانجام ذخایر آبی خواهد شد.

او سپس، به بیان برخی از الزامات اصلاح مسیر پیش رو در اقتصاد کشور اشاره کرد و در این رابطه، پذیرش و باور واقعیت های اقتصادی از سوی تمامی ارکان تصمیم گیر اقتصادی و اجتماعی کشور را ضروری دانست.

خوانساری افزود: گفت وگوی عمومی و شفاف دولت و حاکمیت با مردم باید به اجرا درآید در حالی که یکی از الزامات کنونی، عزم سیاسی برای تغییر و اصلاح امور است.

برای گزیر از افق غبارآلود پیش رو که نگرانی همه ماست، باید اقدامات شجاعانه ای انجام دهیم.

خوانساری در این رابطه همچنین بر واقعی شدن نرخ ارز، نرخ سود بانکی و بهای حامل های انرژی تاکید کرد و علاوه بر هدف گذاری برای دستیابی به تورم تک رقمی، تقویت تعامل با اقتصاد جهانی را ضروری دانست.

رفع موانع محیط کسب وکار برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و نیز، پذیرش تاثیر بخش خصوصی در توسعه کشور و البته تسهیل و کمک به شکل گیری فعالیت های اقتصادی مبتنی بر فناوری های نوین، از دیگر راهکارهایی بود که رییس اتاق بازرگانی تهران در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران و در حضور رییس مجلس شورای اسلامی برای برون رفت از شرایط نامساعد اقتصادی کشور، مطرح کرد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اتاق بازرگانی - اتاق بازرگانی ایران - اقتصادی - بخش خصوصی - بازرگانی - رییس مجلس شورای اسلامی - اتاق - اتاق بازرگانی تهران - نمایندگان - رییس مجلس - رییس اتاق بازرگانی - کشور - مجلس شورای اسلامی - نشست - رییس - خوانساری - تهران - خصوصی - فعالان اقتصادی - مسعود خوانساری - مجلس - شورای اسلامی - آخرین وضعیت - قانون گذاری - اقتصاد کلان - اقتصاد کشور - ایران - وضعیت - شاخص

آخرین اخبار سرویس:
ورشکستگی در انتظار مراکز ترک اعتیاد

هند، مقصد بعدی تسلا

واریز 2 یارانه تا پایان سال به حساب سرپرستان خانوار

تامین صددرصدی آب کشاورزی، مطالبه جدی خوزستانی ها است

وزیر نفت هند: تصمیم اوپک پلاس به بهبود اقتصادی جهان آسیب می زند

حاشیه نشینی زیبنده پایتخت اقتصادی کشور نیست

کدام کشورها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتند؟

وضعیت بازار برنج در آستانه شب عید

سود بین بانکی کاهش یافت

پیش بینی بورس شنبه 16 اسفند

درخواست وزارت بهداشت از مردم برای خرید ایام پایانی سال

کدام یارانه ها تا پایان سال واریز می شود

عملیات اجرایی پترو پالایش آناهیتا کرمانشاه آغاز شد

ثبات قیمت پوشاک در یزد طی 2 ماه پایانی سال

ضریب نفوذ گاز در بخش شهری کرمانشاه به 100 درصد می رسد

انجام آزمایش کرونا در ایستگاه های راه آهن/مسافران خوزستان ملزم به ارائه تست منفی کرونا هستند

77 درصد مصوبات ستاد تسهیل ایلام اجرایی شد

قیمت مرغ همچنان به سقف چسبیده و قول مسئولان هم عملی نمی شود

کاهش 550 هزار تومانی سکه طی یک هفته اخیر

برخلاف انتظار بازار، کاهش تولید اوپک پلاس ادامه می یابد

پیکاپ هوندا ریجلاین 2021 را بیشتر بشناسید

تشدید محدودیت های بانکی برای ایرانیان مقیم ایتالیا + فیلم

بازاریاب مجازی فعال میخوام از گلوگاه تا آمل

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

به یک خانم جهت پرستاری سالمند نیازمندیم

استخدام تعداد نیرو جهت انجام پروژه

استخدام ام دی اف کار ماهر ونیمه ماهر

تولید ناخالص داخلی چین در سال 2021 بیش از 6 درصد رشد می کند

سرمازدگی 249 میلیارد تومان به محصولات زراعی و باغی اصفهان خسارت زد

بیمه باید به کمک صنعت و کشاورزی بیاید/لزوم تشویق کشاورزان به بیمه محصولات

دولت به فکر خانه دار کردن مردم نیست/ به داد بازار مسکن برسید تا اقتصاد درمان شود

انتقال زندان تبریز تسریع شود/ احداث زندان جدید تبریز با تغییر کاربری و تهاتر

تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی را دریابید/ ما از کرونا سودی نبردیم

تولید واکسن کرونا با روغن مار پیتون برمه ای

عکس های برگزیده هفته

قیمت مرغ همچنان به سقف چسبیده و قول مسؤولان هم عملی نمی شود

پیش بینی بورس در دو هفته پایانی سال 1399، شاخص کل در چه محدوده ای خواهد بود؟

اولین فیلم از جدیدترین خودروی پورشه / Taycan Turbo S Cross Turismo 2022

تورم 90 درصدی قیمت کالاهای وارداتی در پاییز امسال نسبت به تابستان

قیمت سبد نفتی اوپک بیش از 2 دلار افزایش یافت

استفاده از پهپادهای خودران برای نظارت بر عملیات بندری

کمبود مرغ در بافت

رونمایی شرکت هواپیمایی داسو از جت جدید تجاری

فقر در ایتالیا به بالاترین سطح 15 سال اخیر رسید

توزیع بسته های های معیشتی بین نیازمندان کوچصفهانی

ضرورت پرهیز از بروز شوک در اقتصاد؛ تدابیر قانونی وجود دارد

تصویب لایحه بودجه 72 میلیارد تومانی شهرداری اهر در شورای شهر

کاشت هزار اصله نهال در رودان

کار در منزل با پورسانت میلیونی

همکار فروشنده خانم با ظاهری آراسته و روابط اجتماعی بالا

اجاره ی تخت اپیلاسیون و صندلی تتو و ناخن

استخدامی نیرو جوان

فروشنده خانم پوشاک هفت حوض

استخدام غیرحضوری کار با گوشی

نیازمند نیرو کارگر ماهر ام دی اف کار کابینت ساز

برش کار حرفه ای و نیم حرفه ای ام دی اف

کدام کشورها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتند؟

نیاز به سرمایه گذار ()

تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی را دریابید/ ما از کرونا سودی نبردیم

سود بانکی کاهش یافت

هشدار وزارت بهداشت درباره افزایش ترددها در روزهای پایانی سال

کدام کشورها از بحران اقتصادی کرونا گذشتند؟

کاهش نرخ سود بانکی

مرکز آمار: رشد اقتصادی ایران مثبت شد

بیش از 1 میلیارد گوشی هوشمند هوآوی در جهان فعال است

کدام کشورها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتند؟

توسعه اکتشافات معدنی سرلوحه کار ایمیدرو

کاهش نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد

نرخ خدمات صنف قالیشویان اعلام شد

دولت ها سهم شان را به مدیریت های شهری نمی پردازند/ کلانشهرها از آستانه تحمل طبیعت عبور کرده اند

قیمت مرغ همچنان به سقف چسبیده و قول مسؤولان هم عملی نمی شود

تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی را دریابید/ ما از کرونا سودی نبردیم

میانگین نرخ سود بانکی به 19.7درصد کاهش یافت/ رشد 12ماهه پول 56.9درصد شد

کدام کشورها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتند؟

زمان بازگشت عشایر به چهارمحال و بختیاری 25 اردیبهشت ماه 1400است

افزایش حقوق کارگران در سال 1400 چند درصد است؟

کدام کشورها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتند؟

کاهش نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد

تداوم رشد بخش حقیقی اقتصاد

140 هزار اصله نهال در چهارمحال و بختیاری کاشته می شود

احیای 500 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان فنوج

دولت ها سهم شان را به مدیریت های شهری نمی پردازند/ کلانشهرها از آستانه تحمل طبیعت عبور کرده اند

قیمت گوشی سامسونگ 14 اسفند 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز پنجشنبه 99/12/14

بیمه باید به کمک صنعت و کشاورزی بیاید/لزوم تشویق کشاورزان به بیمه محصولات

سود بین بانکی به 19.7 درصد کاهش یافت

برخلاف انتظار بازار، کاهش تولید اوپک پلاس ادامه می یابد

سقف وجه التزام در تعهدات پولی برداشته شد

نرخ سود بین بانکی به 19.7 کاهش یافت

نرخ سود بین بانکی به 19.7 کاهش یافت

کاهش 20 درصدی قیمت بیت کوین

بیش از 60 هزار هکتار جنگل کاری در ایلام انجام شده است

عودت پول بلیت در صورت ابطال پروازهای نوروزی

کاهش 550 هزار تومانی قیمت سکه طی یک هفته اخیر

برای خرید قهوه ساز چقدر خرج کنیم؟ +جدول

استخدام مدیر فروش و حسابدار در شرکت الکتروبختگان تعاونی در فارس

استخدام خانم فروشنده آشنا به کامپیوتر

استخدام پرسنل اقا و خانم

به یک نفر خانم جهت همکاری نیازمندیم

9 نکته در مورد تضمین بازدهی 25 درصدی سهامدارانی که کمتر از 10 میلیون تومان سهام دارند

سود بین بانکی به 19.7 درصد کاهش یافت

راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت نامساعد فعلی

راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت نامساعد فعلی