مطالب مرتبط:
عنابستانی: سیلی زدن به سرباز را شدیدا تکذیب می کنم
اولین واکنش عنابستانی به ماجرای سیلی زدن سرباز: تکذیب می کنم!
عنابستانی، نماینده سبزوار: تا شب بیانیه می دهم /سیلی زدن به سرباز را شدیدا تکذیب می کنم
توییت عجیب میرسلیم درپی سیلی خوردن یک سرباز راهور/ جریان عنابستانی مشکوک است
توییت عجیب میرسلیم درپی سیلی خوردن یک سرباز راهور/ جریان عنابستانی مشکوک است
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 19:252021-01-24سياسي

سیلی عنابستانی؛ خدایگان و بنده در خیابان انقلاب


سیلی که عنابستانی نماینده سبزوار بر صورت سربازی در خیابان انقلاب زد؛ مورد تعبیرها و تفسیرها مختلفی قرار گرفت.

چه کسی، چرا و چگونه زد؟ - " رسول شکوهی: یکی از نقل های معروف درباره چرچیل نخست وزیر انگلستان در دوران جنگ جهانی دوم این است که: چرچیل می گوید: در میانه جنگ جهانی دوم درحالی که لندن زیر بمباران نازی ها بود قرار جلسه ای بسیار مهم داشتم.

به علت اشتغال به کار های دیگر چند دقیقه مانده به جلسه به راننده ام گفتم مرا فوری به محل جلسه برساند.

راننده مسیر کوتاه، ولی ورود ممنوع را انتخاب کرد.

وسط خیابان ناگهان افسر راهنمایی قبض جریمه در دست، دستور توقف داد.

راننده گفت: این ماشین نخست وزیر است.

ایشان به جلسه محرمانه ای می رود و باید سر ساعت به جلسه برسد.

افسر با خونسردی گفت: هم ماشین و هم نخست وزیر و هم من وظیفه مون را خوب می شناسیم .

پلیس جریمه را صادر کرد و دستور دور زدن به راننده داد، وقتی راننده مشغول دور زدن شد چرچیل این جمله را گفت: جنگ را می بریم، چون قانون حاکم است و خیابان های لندن به رغم بمباران سنگین دشمن با قانون اداره می شود .

در صحت این نقل از چرچیل اصراری وجود ندارد و احتمال دارد از قهرمان سازی هایی باشد که پیرامون این سیاستمدار شکل گرفته ، ولی هر چه هست به ماجرای جنجالی این روز های کشور مرتبط است.

علی اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی هیچ وقت فکر نمی کرد که تا به این حد به صدر اخبار رسانه ها و تحلیل ها و واکنش ها در شبکه های اجتماعی برسد.

هر چند که بخش زیادی از مطرح شدن او در رسانه ها و شبکه های اجتماعی خوشایند حالش نیست و تحت فشار زیادی قرار گرفته است.

ماجرا هم همانطور که می دانید از آن جایی شروع شد که این نماینده مجلس با ماشین و به همراه راننده داخل خط ویژه در حال حرکت بوده که یک سرباز راهنمایی و رانندگی جلوی ماشین را می گیرد و بعد از جدال لفظی پیش آمده با راننده درگیر می شود و طبق گفته های این سرباز و مردمی که این حادثه را مشاهده کردند عنابستانی سیلی به صورت این سرباز می زند.

همین ماجرا باعث می شود که هشتگ عنابستانی و سرباز راهور به بحث داغ شبکه های اجتماعی تبدیل شود.

بعد از این اتفاق بسیاری از مسئولان رده بالای کشور نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

قالیباف رییس مجلس اعلام کرد که پیگیری های لازم انجام خواهد شد و میرسلیم نماینده مردم تهران نیز از مشکوک بودن این اتفاق گفت.

گروهی از این صحبت کردند که دعوا را اول سرباز راهور شروع کرده و کار نماینده مجلس غیر قانونی نبوده است و می توانسته از خط ویژه استفاده کند.

عنابستانی نیز سیلی زدن به صورت این سرباز را رد کرد گفت: ما حتی از ماشین هم پیاده نشدیم؛ لذا اینکه گفته می شود؛ عنابستانی بر صورت سرباز پلیس راهور سیلی زده است، اصلاً صحت ندارد.

در حال پیگیری موضوع از طریق سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی هستیم.

بیشتر ببینید: ویدیو: سیلی زدن نماینده مجلس به سرباز راهنمایی و رانندگی" نمایندگان مجلس می توانند از خط ویژه استفاده کنند؟ یک بحث حاشیه ای در واکنش های مربوط به این خبر شکل گرفت و آن این بود که نمایندگان مجلس آیا مجوز استفاده از خط ویژه را دارند یا نه؟ سردار حسینی رییس پلیس وقت راهور تهران بزرگ در اسفند 94 به صراحت گفته بود: تاکنون هیچ مجوزی به هیچ یک از نمایندگان مجلس برای تردد در خطوط ویژه داده نشده و اعطای چنین مجوزی به نمایندگان، به هیچ وجه صحت نداشته و کذب محض است.

نمایندگان مجلس به واسطه مسئولیت شان این مجوز را ندارند که در خطوط ویژه تردد کنند و تردد در خطوط ویژه، اعم از پلیس، اورژانس و آتش نشانی نیز دارای ضوابط خاصی است .

نکشیمون بچه خوشگل! از این بحث حاشیه ای اگر بگذریم به ابعاد مختلف این اتفاق باید برسیم.

در جایی از صحبت های این سرباز راهور به این نکته اشاره می کند که راننده عنابستانی چه توهینی به او کرده و او چه جوابی به آن داده است.

بچه خوشگل ذاتا فحش نیست، ولی در مواردی استفاده می شود که در دعوا فردی را بخواهند کوچک و کم قدرت نشان دهند.

در ادبیات عامیانه استفاده از این واژه برای تحقیر استفاده می شود.

یعنی آنقدری خوشگل و سوسول است که ارزش دعوا کردن هم ندارد.

این عبارت در شبکه های اجتماعی استفاده شد و برخی گفتند که همین بچه خوشگل ها و همین آقا زاده ها و آدم هایی که با استفاده از روش های غیر عادی به قدرت رسیده اند بخش زیادی از مشکلات کشور را به وجود آورده اند و بچه خوشگل هم از عرصه عمومی به ادبیات سیاسی اجتماعی کشور در عرصه رسمی نیز وارد شد.

برخی هم ماجرا های نقی معمولی در آخرین سری سریال پایتخت که راننده نماینده مجلس شده بود را تکرار کردند و به این نکته اشاره داشتند که این مجلسی آدم ها و اطرافیان نمایندگان هستند که پروژه های خاص را در اختیار می گیرند و خود را محور همه چیز می دانند.

خدایگان و بنده در خیابان انقلاب بعد از این اتفاق بود که واکنش ها به نوع نگاه مسئولین به مردم را مورد نقد قرار دادند.

آن ها به موارد گذشته اشاره داشتند که فلان نماینده مجلس و فلان مسئول دستگاه قضا با کارمند دولت و با سرباز بابلی چگونه برخورد کردند.

برخی از مسئولین در ظاهر خود را خادم مردم می دانند، ولی در عمل همان سیستم طبقاتی و کاستی را دنبال می کنند.

خان ها در ایران نقش تعیین کننده ای در ادوار تاریخی داشتند، ولی در آن دوران هم بسیاری از خان ها تلاش می کردند تا مردم خود را راضی نگاه دارند.

متاسفانه نگاه خدایگانی و بندگی یا خان/ ارباب و رعیت در بسیاری از مسئولین دیده می شود.

همین که یک نماینده مجلس از خط ویژه رفت و آمد کند یعنی خود را جدای از مردم عادی می بیند.

این نماینده مجلس وقتی با واکنش این سرباز روبرو شد می توانست بدون درگیری مسیر خود را تغییر دهد و از راننده خود بخواهد سر ماشین دنای اهدایی مجلس را کج کند و این همه مشکل ایجاد نکند.

ولی با همان نگاه از بالا به پایین برخورد کرده و حتی سرباز را هم متهم کرده اند.

سیلی به صورت قانون تعابیر مختلفی نیز از این اتفاق صورت گرفت.

اینکه نماینده مجلس به صورت یک سرباز که مشغول انجام وظیفه بوده سیلی زده است این معنی را می دهد که به صورت قانون سیلی زده است.

نماینده قوه مقننه باید از قانون حراست کند نه اینکه خود بی قانونی کند و طلبکار هم باشد.

برخی دیگر این نگاه را داشتند که اگر در خیابان های تهران به صورت یک سرباز سیلی زده شود آیا سربازان ما در مرز ها این انگیزه را خواهند داشت که از مرز و خاک کشور دفاع کنند؟ وقتی یک نماینده مجلس به این راحتی به سرباز کشور بی احترامی می کند باقی سرباز ها چه فکری خواهند کرد؟ برخی تعابیر سیاسی از این اتفاق نیز داشتند.

آن ها با انتقاد از نظارت استصوابی به این نکته اشاره کردند که وقتی شورای نگهبان بسیاری از چهره های صاحب نظر و شناخته شده را رد صلاحیت می کند اینکه یک فرد به کرسی نمایندگی مجلس برسد و اقداماتی از این دست داشته باشد را طبیعی دانستند.

گروهی دیگر به نقش رسانه ها و شبکه های اجتماعی اشاره کردند که این پدیده باعث شده تا این سرباز با مشکل روبرو نشود و از او حمایت هم بشود و اگر در دوره ای بودیم که رسانه ها تا این حد قدرتمند نبودند این سرباز نیز تحت فشار های مختلفی قرار می گرفت.

البته جریان همیشه بدبین هم به این نکته اشاره کرد که با طرح این بحث و انتشار این ویدئو به دنبال به حاشیه بردن حکم عیسی شریفی و نزدیکی او به محمدباقر قالیباف هستند.

به هر روی رسانه های جدید و شبکه های اجتماعی ویژگی هایی دارند که هیچ کس از آن در امان نیست.

از سربازی بگو چند سالی می شود که هشتگی در شبکه های اجتماعی شکل گرفته و روایت آدم های مختلف از سربازی با این هشتگ منتشر می شود.

هر چند که آنقدر گفته اند و گفته ایم و اتفاقی رخ نداده که دیگر این کار هم دارد بی اثر می شود، ولی با این اتفاق بحث های مختلف مربوط به سربازی باز هم داغ شد.

از اعتیاد و خودکشی و تجاوز و استثمار سربازان گفته شد و به این مساله اشاره شد که چرا باید جوانان بهترین سال های عمر خود را در پادگان ها بگذرانند و هیچ نتیجه ای هم نبینند و فقط بودجه کشور صرف این پدیده شود.

البته بودجه ای هم که در نظر گرفته می شود سربازان آخرین نفر هایی هستند که از آن بهره مند می شوند و حقوق ماهانه 100 تا 200 هزار تومانی از این بودجه سهم سربازان است.

این اتفاق باز هم این بحث را مطرح کرد که چه لزومی به سربازی اجباری در کشوری که نیروی نظامی پر قدرتی در ارتش و سپاه دارد وجود دارد و اگر واقعا امنیت ملی ما درگیر این سربازان است آیا نمی توان سازوکاری ایجاد کرد که این همه فشار و مشکل و بحران برای انسان ها به وجود نیاید؟ اخراج یا استعفا یا توبیخ؟ بعد از این ماجرا برخی به سراغ این موضوع رفتند که مجلس باید ورود کند و در نهایت عنابستانی از مجلس اخراج شود تا باقی نمایندگان و مسئولین بدانند که با مردم و سربازان نباید اینگونه برخورد کنند.

گروهی دیگر هم از این صحبت می کردند که او باید به دادگاه برود و توبیخ جدی نیاز دارد.

برخی هم به سراغ این مساله رفتند که عنابستانی بعد از این اتفاق خود باید استعفا دهد و با این کار نشان دهد که اشتباهش را پذیرفته و جبران کند.

به هر روی باید منتظر ماند و دید که در نتیجه چه اتفاقی رخ می دهد و بعید است که افکار عمومی در امواج اخبار و مشکلات و بحران هایی که دارد این موضوع را فراموش کند و این مساله بر خلاف باقی کار هایی نمایندگان کردند و هیچ کس واکنش جدی نشان نداد به نتیجه نرسد.

باید منتظر ماند و دید که رویکرد نهاد های حاکمیتی نسبت به این نماینده مجلس چگونه خواهد بود.


کلید واژه ها: نخست وزیر - خیابان انقلاب - جنگ جهانی دوم - راننده - خیابان - جنگ جهانی - نماینده سبزوار - نخست - انقلاب - وزیر - جهانی - ماشین - دستور - جریمه - ورود ممنوع - دوران جنگ - افسر - قرار - انگلستان - سیلی - راهنمایی - محرمانه - بمباران - نماینده - نازی ها - انتخاب - سربازی - سبزوار - اشتغال - ناگهان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدرس انگلیسی

استخدام نیروی اداری آقا

تقدیر رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران از جانبازان کانادین

کار در مشاور املاک

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین: استفاده از سربازان در امور شخصی حرام است

ضرورت رعایت اخلاق در مواجهه با سربازان

هنرمندان بسیجی نقش مهمی در پیشبرد فعالیت های هنری در گیلان دارند

پذیرش نیرو

سردار نقدی: منطق استکبار، زور و ارعاب و تهدید است

برگزاری رویداد فرهنگی از زیارت تا دلتنگی ویژه جاماندگان از راهیان نور

استخدام نیروی فست فود

مازندران میزبان نخستین جشنواره دانشگاهیان تاریخ ساز شد

دفاع سازمان جهانی بهداشت از عملکرد خود درباره کرونا

تجلیل از مقام 12 شهید آتش نشان به مناسبت روز بزرگداشت شهدا

تصمیم گیری تعطیلی مغازه ها در اردبیل بستگی به رعایت مردم و اصناف دارد

چهارمین نشست از سلسله وبینارهای تخصصی «حقوق و رسانه» برگزار می شود

سری اول «حکیم فرزانه» منتشر شد

عدالت اقتصادی و اجتماعی در محلات اسلامی استان سمنان دنبال می شود

برگزاری یادواره شهدای غواص آذربایجان غربی

ماجرای جذب همسران و اقوام مدیران کل در شهرداری

جشن نوروز رودخانه ها در گلستان برگزار شد

مراسم افتتاحیه همایش بین المللی «حضرت ابوطالب حامی پیامبر اعظم»

زمینه بازگشت مطالبات ایران از عراق فراهم شد

انتقاد مستقیم از مدیر کار درستی است؟

سند قله سبلان با حضور مسئولان قضایی استان اردبیل رونمایی شد

گردآوری و نشر آثار مفاخر حوزه هدف مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

پیام تبریک امیر دریادار سیاری به مناسبت روز ملی راهیان نور

رییس جمهور؛ کتک خور یا دارای اختیارات ویژه؟

یکی از ضرورت های جامعه امروز معرفی بانوان مجاهد و ایثارگر است

خطبه خوانی خادمان حرم کریمه اهل بیت (س) در روز شهادت امام موسی کاظم (ع)

یک تن و 770 کیلوگرم تریاک در استان بوشهر کشف شد

ارتش استرالیا علیه شترمرغ ها / جنگ کثیف آرژانتین / نبرد خونین قره باغ / سپهبد علی صیاد شیرازی که بود؟ / مصاحبه تاریخی چیانگ کای شک رییس جمهور چین

تصاویری از پیاده روی زائران به سمت شهر کاظمین به مناسبت شهادت امام کاظم (ع) با وجود حادثه تروریستی شب گذشته

آرزوی چندین ساله امام جمعه بابل برآورده شد

فراخوان جشنواره ملی دانشگاهیان تاریخ ساز در مازندران

بررسی راهکارهای حل مشکل گرانی های شب عید در «بحث روز»

واگذاری 120 واحد مسکونی به مددجویان کمیته امداد در مهاباد

رییس قوه قضاییه: چرا در ابتدای شکل گیری تخلف با آن برخورد نمی شود؟

14 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد و مالی در اردبیل آزاد می شوند

تکلیف دستمزد کارگران شنبه 23 اسفند مشخص می شود

پژواک آوای یا مهدی ادرکنی در فارس طنین انداز می شود

الگوی امام کاظم(ع) برای تقسیم اوقات شبانه روز/ کظم غیظ امام هفتم مقابل دوستان بود نه دشمنان

این عکس مربوط به گردان حنظله نیست!

اظهارات تحلیلگر آمریکایی در شبکه ضد انقلاب که از ترور شهید سلیمانی خبر داشت + فیلم

دستگاه های اجرایی به وظایف خود برای جمع آوری معتادان متجاهر عمل کنند

جوامع محلی محافظان واقعی منابع طبیعی هستند

کتابخانه گردی در فردیس با کتابخوانان کوچک

آمریکا می خواهد زندگی اقشار ضعیف ایران را متلاشی کند

استاندار مازندران: مشارکت حداکثری مهم ترین اصل در برگزاری انتخابات پیش رو است

عبودی رییس دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد شد

ابزار هنر برای جذب جوانان و انتقال محتوای معارف دینی در مساجد به کار گرفته شود

محکومیت عیسی کلانتری به اتهام توهین به امام خمینی (ره)

چند توصیه به شاغلان مراکز خرید/روشهای دریافت شکایات مردمی از عدم رعایت توصیه های بهداشتی

⁣اولین پست اینستاگرامی قالیباف بعد از سفر به کردستان

پیوند دادگستری و دانشگاه ها در خراسان رضوی تقویت شود

مزد اخلاص؛ نجات جوان بی گناه از اعدام نتیجه مجاهدت خاموش طلبه همدانی

بازدید رییس قوه قضاییه از دادگستری و دادسرای دماوند

محکومیت کلانتری با اتهام توهین به امام خمینی (ره)

عیسی کلانتری به اتهام توهین به امام خمینی (ره) به حبس محکوم شد

گلزار شهدای کرج با پیام رییس جمهوری رونمایی می شود

شهید مهدی باکری،دلاور عاشورایی خط شکن

مادر شهید «ناصر بهرامی» آسمانی شد

انتخاب مدیرعامل به سبک «مسترکارد»

تیپ و استایل اروپایی حدیث فولادوند /عکس

محکومیت عیسی کلانتری به اتهام توهین به امام خمینی (ره)

دلایل اهمیت ارتباط بصری در کسب وکار

استان اصفهان در فعالیت های قرآنی کشور پیشگام است

دبیرکل حزب موتلفه: بهزاد نبوی فرسوده است و با عصا راه می رود /برخی اصلاح طلبان نق می زنند یا تندرو هستند

طلاب از حفظ قرآن و نهج البلاغه غافل نشوند

دانشجویان گنابادی در گفتگوی زنده اینستاگرامی چالش های انتخابات 1400 را بررسی می کنند

تلف شدن 11 هزار پرنده مهاجر از 22 گونه فقط در یک تالاب ایران

آخرین مهلت ارسال چکیده مقاله به کنفرانس بین المللی پژوهش های نشر

معاون روحانی محکوم شد

تشخیص باغ و غیر باغ همیشه با ضد و نقیض هایی همراه است

پیش بینی 2500 میلیارد تومان تسهیلات برای احیای دامپروری استان کردستان

اعلام برنامه های سال 1400 ارکستر ملی ایران

کتاب مجموعه مقالات حقوق شهروندی رونمایی می شود

حقوقدانان بسیجی کرمانشاه 350 زندانی را آزاد کردند

90 درصد شهر همدان زیر پوشش فاضلاب است

مجتهدزاده: زن به واسطه جایگاه تربیتی اش محور کلیدی خانواده است

پایگاه های مقاومت بسیج در حال انجام ماموریت انقلاب هستند

کشف 700 تن برنج احتکار شده به همت بسیج اصناف در زنجان

کنگره «فرشتگان تاریخ ساز» همزمان با روز شهید در قم برگزار خواهد شد

استخدام برنامه نویس Node Js در شرکت چادکو در شیراز

در همه کلانشهرها غیر از تهران انتخابات الکترونیکی برگزار خواهد شد

وزرای خارجه ازبکستان و ترکیه در «تاشکند» دیدار کردند

حضور هییت ایرانی در جشن بهاران لاهور

رییسی: باید حساسیت ها نسبت به تخلفات در حوزه اراضی و حریم راه ها بیشتر شود

با تشکیل هیات های اجرایی واحد برای هر 4 انتخابات موافقت شد/ بدون سیاسی کاری نظارت می کنیم

آیین خطبه خوانی خادمان حرم کریمه اهل بیت(س) به مناسبت شهادت امام کاظم (ع) برگزار شد

سعید سجادی افتتاح بزرگترین بیمارستان سیار کشور

250 هزار بسیجی در طرح جدید شهید سلیمانی مشارکت می کنند / بیماریابی مبتلایان کرونا افزایش میابد

رهبر انقلاب، روز عید مبعث سخنرانی خواهند کرد

بررسی صلاحیت کاندیدا ها براساس قانون است نه رویکرد سیاسی افراد

برگزاری نشست شهردار با فرزندان شاهد شاغل

نحوه ثبت نام انتخابات شورای شهر

اعمال تغییر در قوانین عادی و دائمی بودجه خلاف قانون اساسی است

حجت الاسلام محمدعلی خسروی؛ میراث دار خصائل نیک پدر / رمزها و رازهای موفقیت در مسیر قرآن

عیسی کلانتری به حبس محکوم شد

اجرای مرحله جدید طرح »شهید سلیمانی« از نوروز

سیلی عنابستانی؛ خدایگان و بنده در خیابان انقلاب

سیلی عنابستانی؛ خدایگان و بنده در خیابان انقلاب