مطالب مرتبط:
ساختار بودجه کشور معیوب است
قالیباف: نباید منتظر رفع تحریم بمانیم/ ساختار بودجه معیوب است
آنچه باید درباره ساختار اسپیس فریم ها بدانید عبارت است؟
طرح غربالگری ساختار قامتی بانوان روستایی در جیرفت اجرا شد
تبعیت ساختار صنعتی کشور از سیاستگذاری صنعتی
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 17:452021-01-24سياسي

از حجاریان تا قوچانی؛ از ساختار تا کارگزار


سعید حجاریان و محمد قوچانی رد و تأیید شکل گیری دولت نظامی و اقتدارگرا در ایران را تئوریزه کردند.

گویی حالا دو قطبی شکل گرفته در این رابطه جدی ترین شکاف نظری را در بین سیاسیون رقم زده است.

- " ـ حامد سیاسی راد: وقتی بحث دولت نظامی و کاندیداتوری سپاهیان در انتخابات پیش رو مطرح شد، پیش بینی می شد که اصولگرایان اقدام به تئوریزه کردن لزوم حضور نظامیان در عرصه سیاست و دولت بکنند و اصلاح طلبان با این حضور مخالف باشند.

البته که این موضوع تا به اینجا اصلی ترین دو قطبی فضای انتخاباتی حاضر را ساخته است و حتی دو قطبی مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا هم هنوز تا به این حد پررنگ نشده است و دلیل آن هم احتمالاً ابهام در مواجهه دولت جدید آمریکا با برجام است.

با این حال، ولی موافقان اصولگرای ریاست جمهوری نظامیان بیش از هر چیز به تحلیل و تفسیر وصیت معروف امام خمینی در منع ورود نظامیان به سیاست به نفع طرح مطلوب خودشان اقدام کردند.

جدال نظری و تئوریک جدی، اما در درون جریان اصلاحات عیان شده است، جریانی که با توجه به پیشینه و عقبه اش گمان می رفت مخالف ورود نظامیان یا آن طور که تا به امروز می گفتند دولت پنهان یا حزب پادگانی به دولت رسمی باشند.

حزب اصلاح طلب کارگزاران سازندگی، ولی حالا جدی ترین تحلیل ها را به سود ورود نظامیان در عرصه انتخابات ارائه می کند.

این در حالی است که برخی از چهره های جریان راست سنتی به جد مخالف حضور نظامیان هستند.

برای مثال در همین چند روز اخیر و در واکنش به سیلی زدن یک نماینده مجلس به صورت یک سرباز پلیس راهور، مهدی نصیری، سردبیر سابق کیهان در توییتری نوشت: سیلی به سرباز وطن توسط نماینده مجلس انقلابیِ محصولِ نظارت استصوابی را می توان پیش درآمدی بر شکل گیری بناپارتیسم و دولت نظامیان دانست که قرار است با مشت آهنین مشکلات معیشتی جامعه را حل کند و عمران و آبادی بیاورد.

این درحالی است که طی همین چند روز و با پررنگ شدن مجدد بحث دولت نظامی، عطاالله مهاجرانی، چهره رسانه ای اصلاح طلب و از اعضای پیشین حزب کارگزاران سازندگی که از بعد از حوادث سال 88 از کشور خارج شد و دیگر به ایران باز نگشت و برای سال ها می شد نظرات او را در تلویزیون بی بی سی فارسی سراغ گرفت در توییتی نوشت: دولت نظامی؟! اگر سردار شهید قاسم سلیمانی حضور داشت و در انتخابات ریاست جمهوری 1400 نامزد می شد، آیا کسی در صلاحیت کامل ایشان برای ریاست جمهوری تردید داشت؟! این معادله که رییس جمهور نظامی باشد یا نباشد یک مغلطه است.

اگر فردی نظامی نامزد شود باید به دانش، تجربه وصلاحیت او نگریست.

اما اختلاف نظر در درون جریان اصلاحات فراتر از کل کل ها و اظهار نظرات توییتری است! دولت اقتدارگرای بروکراتیک و خشونتی که مشروع است! چندی پیش بود که سعید لیلاز، از چهره های رسانه ای نزدیک به حزب کارگزاران سازندگی طی مصاحبه ای حضور یک بناپارات یا یک رضا شاه جدید را در ناصیه ایران دید و پیش بینی کرد که دو بحران ناکارآمدی و عدم انسجام به واسطه حکومت پنج الی ده ساله بناپارتیسم در ایران حل خواهد شد.

این سخنان واکنش های بسیاری در پی داشت، اما خروجی بعدی حزب کارگزاران در این رابطه باز هم حمایت نظری از ایده دولت نظامی بود، این بار توسط محمد قوچانی، عضو شورای مرکزی کارگزاران و سردبیر ارگان رسمی این حزب و نیز مدیرمسئول نشریه تازه انتشار نگاه نو.

محمد قوچانی در گفت وگویی مفصل با خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران، و به بهانه سرمقاله ای که در شماره اول نشریه نگاه نو نوشته بود، لزوم حضور نظامیان در عرصه دولت را به نوعی تئوریزه کرد.

تیتر سرمقاله قوچانی تقدم تکنوکراسی بر دموکراسی بود و در این گفتگو توضیح می دهد که منظورش از تکنوکراسی، روی کار آمدن دولتی نظامی به عنوان یک دولت اقتدارگرای بروکرات است.

خرداد 1376، جریان اصلاحات با دال مرکزی دموکراسی خواهی توانست رأی و نظر عموم را به خود جلب کند.

حالا و نزدیک به ربع قرن بعد از شکل گیری این جریان، محمد قوچانی، عضو شورای مرکزی یکی از احزاب بزرگ این جریان، از اساس دال مرکزی اصلاحات را نفی می کند و عنوان می کند که به واسطه این که بحران اصلی کشور ناکارآمدی است، باید ایده مرکزی اصلاحات را جراحی کرد و تکنوکراسی را جایگزین دموکراسی کرد.

او معتقد است که دموکراسی نمی تواند هدف اصلاحات باشد بلکه ابزار این جریان فکری است.

هدف اصلاحات باید سعادت، رفاه و توسعه باشد.

قوچانی سایر اهداف اصلاحات را هم نفی می کند و در نقد توجه اصلاح طلبان به مقوله عدالت می گوید که دوستان اصلاح طلب فکر می کنند بعد از سال 98 باید بحث چپی بریزند در اصلاحات! او معتقد است که در بحث دموکراسی و اداره کشور بر اساس نهاد انتخاباتی و در حمایت از تشکل های سیاسی و احزاب و صحبت با مردم، در حال حاضر اصولگرایان بعضاً پیشروتر از اصلاح طلبان اند.

او معتقد است که اگر هدف انتخابات سالم هم باشد دیگر جواب نمی دهد و این را مردم هم فهمیده اند.

مهم ترین بخش سخنان قوچانی، اما جایی است که ایده اصلی درون ذهن او را مبرهن می کند.

محمد قوچانی در بخش های مختلفی از این گفتگو از اقتدار دفاع می کند.

او عنوان می کند که در حال حاضر یکی از اصلی ترین بحران های جامعه ما نبود اقتدار است و بحران دموکراسی فرع و حاشیه ای بر بحران اقتدار است.

او معتقد است که وقتی اصلاح طلبان به جامعه می گویند با آزادی مشکلاتتان حل می شود، این یک دروغ است! او مصداق اقتدار را شکل گیری یک دولت اقتدارگرای بروکراتیک می داند و عنوان می کند اقتدارگرایی به معنای ایدئولوژی ای است که مبنایش می شود قدرت.

قوچانی در ادامه همین بحث خشونت موجود از طرف حاکمیت به سوی جامعه را مشروع می خواند.

قوچانی می گوید تنها خشونت مجاز خشونت حکومتی است، یعنی مجازات و تنبیه و اساساً ولایت مطلقه یعنی همین.

ولایت مطلقه یعنی انتقال اقتدار مذهبی به اقتدار سیاسی.

او اقتدار ولایت مطلقه را عامل بقای دولت می داند و می گوید که اگر رهبری از دولت حمایت نمی کرد، در آبان 98 دولت ساقط می شد.

دولت اقتدارگرای بروکراتیک؛ تعلیق آزادی و دموکراسی در پیشگاه امنیت و معیشت یک روز بعد از انتشار مصاحبه محمد قوچانی، سعید حجاریان، فعال و تحلیلگر اصلاح طلبی که از بدو تولد این جریان به عنوان تئوریسین اصلاحات شناخته می شد، در گفت وگویی مفصل با اعتماد در برابر موافقان دولت نظامی ایستاد و در واقع آسیب های شکل گیری دولتی نظامی در ایران را تئوریزه کرد.

حجاریان سه گروه را هوادار نظامی گری در ایران دانست.

گروه اول خارج نشین هایی که از دولت اقتدارگرای بروکراتیک، به بخش اقتدار و زور آن نیاز دارند تا بتواند آن چه رژیم آخوندی می نامند را کنار بزنند.

گروه دوم خود نظامیان هستند.

حجاریان معتقد است که نظامیان حکومت داری را به مسئله امنیت تقلیل داده اند.

از سویی معتقدند که بار همه چیز در این مملکت بر روی دوش ما است و حالا که کار های عمرانی هم توسط قرارگاه های ما انجام می شود چرا پیمانکار ما دولت غیر خودی باشد؟ حجاریان معتقد است که نظامیان ایران نشان داده اند که نه می توانند اقتدار را به ارمغان آورند و نه توسعه را و نمونه آن را هم در دوران جنگ و هم در دوران شهرداری قالیباف دیده ایم.

اشاره حجاریان به گروه سوم، اما باعث شد تا حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران موضع بگیرد و علیه حجاریان مصاحبه بکند و به طعنه بگوید: این جای خوشبختی دارد که دوستانی مثل آقای حجاریان که سابقه پررنگ در نهاد های امنیتی و اطلاعاتی داشتند، امروز طرفداران دوآتیشه دموکراسی شده اند.

این تحول برای کشور و مردم ایران مثبت است.

این سوابق را همه می دانند و از این جهت ما خوشحالیم دوستانی که خودشان نهاد های امنیتی را برای این کشور شکل دادند و اداره کردند، خوشبختانه امروز دموکرات هستند.

سعید حجاریان در توصیف گروه سوم گفته بود که این گروه تکنوبروکرات ها هستند و مصادق آن ها هم حزب کارگزاران است.

سپس عنوان کرده بود که عقد این دولت میان بخشی از کارگزاران و بخشی از نظامیان در آسمان ها بسته شده است.

او توضیح می دهد که گروه سوم به دنبال مقوله معیشت و امنیت هستند و مشکلی ندارند که آزادی و دموکراسی تعلیق شود.

حجاریان پیش بینی می کنه که ما در ایران فعلاً شاهد چیزی به نام دولت نظامی یکپارچه نخواهیم بود چرا که دولت نظامی همه چیز را برای خود می خواهد در صورتی که اصل 110 قانون اساسی این اختیارات را به رهبری داده است و این خود مقدمه ای است بر تعارضات درونی.

او در رابطه با جریان اصلاحات هم سخن می گوید و مستقیماً پاسخ قوچانی را می دهد.

می گوید که مسئله اصلی اصلاح طلبان پیشرو آزادی و عدالت است.

از سوی دیگر در رابطه با انتخابات پیش رو می گوید که نمی شود سرنوشت کشور را به تیغ استصواب سپرد و تا اینجای کار هم اشتباه کردیم که پا به پای نظارت استصوابی پیش رفته ایم.

ما به ایستگاه پایانی استصواب رسیده ایم و نه تنها نباید در انتخابات مهندسی شده حاضر شویم که پیشنهاد می کنم اساساً به جای انتخاب، نصب صورت گیرد.

تغییر مدیر یا تغییر شیوه مدیریت؟ قدرت در ایران از لوله تفنگ بیرون نخواهد آمد بلکه قدرت از لوله تفنگ بیرون خواهد ریخت.

این را کمال اطهاری، پژوهشگر حوزه توسعه چند روز پیش از کشمکش بین حجاریان و کارگزارانی ها گفته بود.

اطهاری در یک وبینار در رابطه با الگوی توسعه و سیاست های اجتماعی، عنوان می کند که کسانی که تا دیروز مشامشان بوی خطر فروپاشی را حس نمی کرد، حالا به دنبال دولت نظامی هستند تا از این روند جلوگیری کنند.

او می گوید: به جای این که تدوین الگوی توسعه در دستور کار قرار گیرد سخن از آمدن نظامی ها است، یعنی به جای تغییر شیوه مدیریت، تغییر فرد در دستور کار قرار گرفته است.

او به الگوی توسعه رضا شاه اشاره می کند و آن را وام دار الگوی توسعه روشنفکران مشروطه می داند، چیزی که به تعبیر اطهاری روشنفکران حاضر از آن بی بهره اند.

کارگزار یا ساختار؟ ایران حالا از منظر زیرساختی در تنگنا قرار گرفته و با بحران مواجه است و به قول اطهاری، الگویی برای توسعه زیرساختی وجود ندارد.

فاصله گرفتن از دنیا، آن هم از بخش توسعه یافته آن، باعث شده تا زیرساخت های سابق فرسوده شوند و یا چیزی جایگزین نشود و یا آن چه جایگزین می شود چندان کارا نباشد.

برای مثال در سالی که گذشت ایران رکورد برداشت از منابع گازی را زد.

تقریباً تمام فاز های عسلویه و پارس جنوبی فعال بودند و میزان برداشت ایران از منابع مشترک از قطر هم بیشتر شد.

روحانی اعلام می کند که ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است.

با این حال، اما چند روز پیش وزیر نفت سخنرانی می کند و می گوید مردم در مصرف گاز و برق صرفه جویی کنند چرا که امکان واردات گاز به دلیل تحریم ها وجود ندارد! از سویی بخش عمده تولید برق ما یا توسط نیروگاه گازی انجام می شود یا توسط نیروگاه سیکل ترکیبی و به واسطه گاز.

با این حال باز هم شاهدیم که پایتخت ایران در فصل سرما در خاموشی است و اتوبان ها و خیابان های تاریک این شب های تهران، بهتر از هرچیز نمایانگر وضعیت کنونی است.

این در حالی است که طبق آمار، چیزی حدود 18 درصد از گاز تولیدی کشور به واسطه استهلاک زیرساختی هدر می رود و این میزان خود معادل میزان برق مصرفی خیلی از کشور های جهان است! باری آن چه که عیان است فرسودگی زیرساختی و بنیادین در کشور است، اما سؤال اصلی اینجاست که هدف گرفتن توسعه زیرساختی به میانجی تغییر کارگزار و اعمال اقتدار توسط کارگزار جدید، آن هم کارگزار نظامی، چاره کار است یا آن چه به آن مبتلاییم از جنس سیاست و به واسطه توسعه نیافتگی ساختار است و مسئله ما سیاسی است؟ این پرسشی است بنیادین در حدفاصل بین نظر قوچانی تا حجاریان، پرسشی پرقدمت که زمان به آن پاسخ خواهد داد.


کلید واژه ها: نظامی - نظامیان - دو قطبی - انتخابات - دولت - مذاکره با آمریکا - حجاریان - قطبی - مذاکره - آمریکا - قوچانی - ریاست جمهوری - سعید حجاریان - کاندیداتوری - اصلاح طلبان - محمد قوچانی - سیاسی - سیاست - اصولگرایان - امام خمینی - حضور - در ایران - پیش بینی - کارگزار - موافقان - ساختار - جمهوری - تفسیر - خمینی - اصلاح

آخرین اخبار سرویس:
آیین خطبه خوانی سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) در قم

رییس قوه قضاییه وارد شهرستان دماوند شد

زاکانی: در حال حاضر فقط در عراق و افغانستان «رایزن اقتصادی» داریم

سامانه جامع مدیریت زمین در قزوین راه اندازی می شود

آغاز واکسیناسیون عمومی با واکسن ایرانی از اردیبهشت ماه/ توزیع مکمل غذایی برای رفع سوء تغذیه بین 10 هزار مادر باردار/ 10 بیمارستان فوق تخصصی سیار دایر می شود

رشد470 درصدی کشفیات صید غیر مجاز در هرمزگان

پیام تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) + عکس

تأکید بارزانی بر آمادگی اربیل برای گفت وگو با بغداد برای حل مشکلات

روز زن فرصتی مغتنم در ارتقا آگاهی جامعه نسبت به زنان قربانی ترور

استخدام کارشناس شبکه و سیستم (IT) در مجتمع چاپ و بسته بندی نگارستان

احمدی نژاد به آیت الله سیستانی و پاپ نامه نوشت +متن نامه

استخدام کارشناس حسابداری و کارشناس توسعه نمایندگی (فرانچایز) در اصفهان

نمکی: التماس می کنم مردم مسافرت نروند/ تاب آوری نظام سلامت کم شده است

برگزاری وبینار نظام متمرکز تامین اجتماعی برای آحاد مردم

«فکه» به ایستگاه 214 رسید/خاطرات غسال جهادی درگذشتگان کرونایی

صدور رای دیوان عدالت اداری در خصوص مالیات ستانی به استناد تراکنش های بانکی

ستاد انتخابات 1400 مازندران فعالیتش را آغاز کرد

برگزاری 1700 برنامه در قالب طرح کرامت، در خراسان شمالی

محمدرضا کشاورز مجدد سکاندار بیمه دی شد

نوروز امسال با مرحله جدید طرح «شهید سلیمانی» / ملت ایران بر چالش بزرگ کرونا غلبه کرد

افزایش حقوق باید روی پایه بیاید/ لزوم احقاق حقوق جامعه کارگری و بازنشستگی

ویل اسمیت و ساموئل ال.جکسون در یک سریال افشاگرانه

 تکلیف دستمزد کارگران شنبه 23 اسفند مشخص می شود

سفر نوروزی با کرونای انگلیسی!

سردار سعید محمد رسما کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 شد+فیلم

راغفر: باید به حمایت از تولید امید بست، نه به بایدن/ برخی ها نمی خواهند راه حل های مشخص حل مشکلات را اجرایی کنند

امام کاظم(ع) سرآمد علم و عبادت بودند

رضا صادقی، آلبوم »حواست به من باشه« را به علی انصاریان تقدیم کرد

مرحله سوم آزمایش واکسن کوبایی ویروس کرونا آغاز شد

سفر رییس قوه قضاییه به دماوند

اجماع اصلاح طلبانه زیر چتر «جبهه اصلاحات ایران»

حذف پرداخت با کارت یکباره نباشد/ لزوم تجمیع کارت های بانکی

صوفی: آمدن بایدن امیدی برای ما ایجاد کرده!/ چرا اصلاح طلبان می خواهند بازی مذاکره تکرار شود؟

استخدام حسابدار خزانه در شرکت فرآیند فرآوری زیستی در تهران

زنان شهید، جانباز و آزاده از برترین قله های افتخارات انقلاب هستند

ایران از عهد باستان تا به امروز همواره منادی علم و دوستی بوده است

اولین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی در فیروزکوه

اکنون اولویت مشارکت مردم است نه نامزدها

صدور رای دیوان عدالت اداری در خصوص مالیات ستانی به استناد تراکنشهای بانکی

سفر به شهرهایی با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است

گام دوم عدلیه برای صیانت از منابع طبیعی/ پس از لواسان، نوبت به دماوند رسید

خطبه خوانی خادمان آستان کریمه اهل بیت(س) به مناسبت شهادت امام موسی کاظم(ع)

شورای شهر به نامه اعتراض فرمانداری پاسخ داد

تشییع پیکر شهید گمنام در ستاد فرماندهی بهداری رزمی نزسا

با اعصاب مردم بازی نکنید؛ حتی شما، دوست عزیز!

تصاویر/ دیدار شورای امر به معروف و نهی از منکر کاشان و آران و بیدگل با امام جمعه کاشان

زنان شهید، جانباز و آزاده از برترین قله های افتخارات انقلاب هستند

استخدام بازاریاب حضوری با پورسانت عالی در شرکت فراز آسای غزال در رشت

واکسیناسیون مردم از خرداد 1400 با واکسن کوو ایران برکت آغاز می شود

تمام آزادی خواهان دنیا منتقم خون شهید سلیمانی هستند

روند رسیدگی به بودجه سال 1400 مانند هر سال است/ شورای نگهبان در سه نوبت کاری جزییات بودجه را بررسی می کند

جزییات انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا 1400

استخدام ویتر با بیمه و مزایا در یک رستوران ایتالیایی در تهران

رفع موانع ازدواج عامل مهمی در رشد جمعیت است

استخدام نیروی خدمات آقا با بیمه در گروه چرم درسا در تهران

زمینه برای انتخاباتی پرشور در مهریز فراهم است

تقوی: بکارگیری جوانان برای آینده کشور و بقای انقلاب امری ضروری است

الان وقت سیگنال مثبت به دنیاست

شهدا تاریخ بزرگی را رقم زدند/ سرشکستگی ها همیشه از آن دشمنان بوده است

انتخابات بر اساس قانون قبل برگزار می شود

نهاد ناظر صنعت بیمه در حوزه ارایه خدمات الکترونیک اول شد

تشدید اقدامات پیشگیرانه ابتلا به کرونا در طرح شهید سلیمانی

صوفی: امیدمان به آمریکاست!/ چرا اصلاح طلبان می خواهند بازی مذاکره تکرار شود؟

155 هزار سند در موزه شهدا زنجان نگهداری می شود

اولین دورهمی فعالان حوزه نشر کودک و نوجوان

فیلم کامل درس اخلاق حجت الاسلام والمسلمین دریاباری

شما زحمت را کم کنید ناکارآمدی دولت هم رخت می بندد

روغن گیری، زمینه ساز اشتغال خانگی بانوان میبد

ممنوعیت سفر «به و از» شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز/ اعلام رنگبندی شهرها 25 اسفند

روحانی: ایران از عهد باستان تا به امروز همواره منادی علم و دوستی بوده است

گسترش همکاری ایران با کلیسای مورمون ها در فیلیپین

غرس 300 اصله نهال به یاد شهدا در سپاه پیشوا

عاقبت بخیری در دنیا و آخرت از منظر امام کاظم (ع)

رقم دستمزد کارگران شنبه مشخص می شود

رقم دستمزد کارگران شنبه مشخص می شود

روحانی: ایران از عهد باستان تا به امروز همواره منادی علم و دوستی بوده است

زمان آخرین جلسه دادگاه شیخ زکزاکی مشخص شد

آقازاده : چرندیات ⁧‫صهیونیست ها‬⁩ از روی استیصال و انزواست

رییس شورا: بودجه 1600 میلیارد تومانی شهرداری همدان مصوب شد

قم و تهران نه تنها شادترین استان ها نیستند که حتی جزء افسرده ترین استان ها هستند!

محکوم شدن متخلفان شکار و صید در نطنز

واکنش مجید انصاری به تلاش برخی نمایندگان برای بازگرداندن لوایح FATF به مجلس

خطبه خوانی خادمان حرم کریمه اهل بیت(ع) در سالروز شهادت حضرت باب الحوائج(ع)

شانس نظامیان در انتخابات چقدر است؟

رییس شورای شهر: بودجه 1600 میلیارد تومانی شهرداری همدان مصوب شد

نامزد های انتخاباتی نسبت به دریافت گواهی عدم سوءپیشینه اقدام کنند

پیوندهای علمی و فرهنگی در زمره ماندگارترین پیوندها میان ملت ها است

رهبری نخواهند پذیرفت که نظامی گری را در کشور دنبال کنیم

روحانی: ایران از عهد باستان تا امروز همواره منادی علم و دوستی بوده است

دیدار نمایندگان مجلس با مشاور رییس جمهور در امور مناطق آزاد کشور

آیت الله حسینی بوشهری: حمایت ابوطالب نه از پیامبر بلکه حمایت از اسلام بود

طوفان سهمگین ویروس انگلیسی در راه است/ نوروز در خانه بمانید

تغییر چهره محمدرضا گلزار در گذر زمان (عکس)

بررسی ضرورت طراحی لباس مشاغل در عصر جدید

پیشنهاد انتخاباتی یک اصولگرا به نظامی ها برای کنار کشیدن به نفع یک نفر

زالی؛ دولت ها در «سرمایه داری دینی» وظیفه رفع فقر و شکاف طبقاتی را دارند

20 قایق مسافری متخلف در هرمزگان توقیف شد

شانس نظامیان در انتخابات چقدر است؟

انتقاد تند معاون سیاسی سپاه از احمدی نژاد

شرط خروج از شهر های قرمز و نارنجی اعلام شد

از حجاریان تا قوچانی؛ از ساختار تا کارگزار

از حجاریان تا قوچانی؛ از ساختار تا کارگزار