مطالب مرتبط:
جهانگیری: روز های خوشی برای آینده کشور پیش بینی می کنم / زمستان تمام شد و روسیاهی ماند برای کسانی که چوب لای چرخ دولت گذاشتند!
جهانگیری: زمستان تمام شد و روسیاهی ماند برای کسانی که چوب لای چرخ دولت گذاشتند
چگونه دسترسی دیگران به وای فای خود را قطع کنیم؟
تهیه و تصویب آیین نامه قوانین مصوب مجلس نشان دهنده اراده دولت است
نماینده رهبری در امور دانشجویان ایرانی اروپا منصوب شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 16:152021-01-24دانش

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی/ قطع دسترسی دانشجویان به ایرانداک


یک ماهی است که امکان دسترسی به متن پایان نامه ها در ایرانداک وجود ندارد و این موضوع در شرایط کرونا، دانشجویان تحصیلات تکمیلی را با چالش مواجه کرده است.

- خبرگزاری فارس ـ گروه تعلیم و تربیت: پایان نامه یک بخش مهم برای به پایان رساندن تحصیلات تکمیلی و دکتری محسوب می شود و به عبارت دیگر تا دانشجو پایان نامه خود را ننویسد و از آن دفاع نکند و نمره قبولی را نگیرد، از مقطعی که در آن تحصیل می کند، گذر نخواهد کرد.

پایان نامه، نوشته ای است که از راه تجزیه و تحلیل منطقی و انجام پژوهش و تحقیق های علمی اقدام به پاسخگویی به سؤالی علمی می کند این تعریف از پایان نامه جنبه تحقیقاتی و پژوهشی پایان نامه را نشان می دهد.

البته پایان نامه نوشتن هم مراحل دارد و دانشجو باید این مسیر را البته کمک استاد راهنما طی کند.

دانشجویان برای نوشتن پایان نامه نیاز به مطالعه و تحقیق دارند؛ کتاب ها، مقالات و پایان نامه های متعددی را باید مطالعه کنند تا مسیر درستی را در پیش بگیرند.

* وقتی دسترسی به پایان نامه ها در ایرانداک قطع شد در زمانی که کرونا" نبود، دانشجویان با حضور در کتابخانه ها، مطالعه کرده و پاسخ بخشی از پرسش های خود را می گرفتند اما از زمانی که کرونا، مهمان ناخوانده مردم شده است و افراد مجبور به قرنطینه خانگی شدند، همه چیز تغییر کرد و فضای مجازی بیشترین مسیر برای مطالعه دانشجویان بود.

یکی از این امکانات هم سایت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) است که پایان نامه های دانشجویان سال های قبل را در اختیار دانشجویان فعلی قرار می دهد اما از دی ماه امسال، این امکان در سایت ایرانداک قطع شد در توضیحاتی که ششم دی روی سایت ایرانداک آمده، اشاره شده است: به آگاهی جامعه علمی کشور می رساند که دسترسی آزاد و رایگان به تمام متن پایان نامه ها و رساله ها (پارسا) در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)، بر پایه فصل سوم  آیین نامه ثبت و اشاعه پیشنهادها، پایان نامه ها، و رساله های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها  مصوب ششم آذر 1395 وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری؛ با پرچم داری دانشگاه ها و پژوهشگاه های این وزارت آغاز شد.

بر پایه این آیین نامه، اطلاعات کتاب شناختی، چکیده، و 20 برگ نخست هر پارسا، بی درنگ پس از ثبت در ایرانداک در دسترس گذارده می شوند.

در همین چارچوب، دسترسی آزاد و رایگان به تمام متن پایان نامه های کارشناسی ارشد پس از 18 ماه و رساله های دکتری پس از 30 ماه از زمان دفاع، برای همگان در گنج فراهم شد.

ایرانداک برای پیروی از آیین نامه یاد شده، از دی سال 1395 تا دی سال 1399، دسترسی رایگان به تمام متن 394.

551 پایان نامه کارشناسی ارشد و 40.

535 رساله دکتری را در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) فراهم کرد که در این دوره، بیش از 285 هزار کاربر، نزدیک به چهار میلیون دانلود داشتند.

اکنون و بنا بر گزارش یکی از دستگاه های نظارتی، به استناد ماده هشت  آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ، مصوب 25 آذر 1398 هیأت وزیران، ایرانداک نمی تواند تمام متن پارسا را اشاعه دهد و مؤسسه مکلف است متن کامل پایان نامه های فاقد طبقه بندی را حداکثر پنج سال پس از تاریخ دفاع منتشر کند .

گفتنی است که ایرانداک هوادار دسترسی آزاد و رایگان به تمام متن پایان نامه ها و رساله ها در گنج است و بنیادهای این دیدگاه را در چرا تمام متن پایان نامه ها و رساله ها (پارسا) در گنج و رایگان اشاعه یابد؟ آورده است.

با این همه، ایرانداک خود را پای بند قوانین و مقررات و تفسیر و حکم نهادهای مسؤول می داند و بر همین پایه نیز دسترسی به تمام متن پارساها را از یکم دی پایان داده است.

ایرانداک امیدوار است که با همکاری و پشتیبانی هیأت گرامی وزیران؛ وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری؛ و همچنین جامعه علمی کشور؛ دسترسی به تمام متن پارساها مانند گذشته برای همگان فراهم و دستاوردهای آن برای پیشبرد علم و پژوهش، بیش از پیش آشکار شود.

ایرانداک خدمت به جامعه علمی کشور را مایه سربلندی خود می داند و پیشاپیش از همراهی و شکیبایی آن ها سپاسگزاری می کند و برای همگان آرزوی کامیابی و تندرستی دارد .

* عدم دسترسی به پایان نامه از سرقت علمی جلوگیری نمی کند اما تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتری در پی تصمیم پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) به منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نامه نوشتند و نسبت به این اتفاق، ابراز تأسف کردند.

در بخشی از این نامه آمده است: با در نظر گرفتن همه گیری ویروس کرونا و عدم دسترسی پژوهشگران به کتابخانه ها و منابع آنها، مراحل نوشته پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و رساله دانشجویان دکتری با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

ما خواستار آزاد شدن دسترسی به پایان نامه ها و رساله ها هستیم چرا که این تصمیم نه تنها از سرقت علمی جلوگیری نکرده و از حق مؤلف صیانت نمی شود بلکه موجب راه اندازی بازارهای سیاه و غیرقانونی در این زمینه خواهد شد.

با در دسترس قرار دادن آزاد و رایگان به تمام متن پایان نامه ها و رساله ها، پژوهشگران را در راستای اهداف پژوهشی آنان یاری کنید نه اینکه بر سر راه آنان موانعی قرار دهید که این امر موجب بی انگیزگی می شود و پژهشگران توانایی انجام پژوهش های با کیفیت را ندارند .

* پیگیری وزارت علوم برای حل مشکل با سازمان بازرسی برای پیگیری آخرین وضعیت پایان نامه ها در ایرانداک به سراغ  غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم رفتیم؛ رحیمی در گفت وگو با خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، اظهار کرد: وزارتخانه با انتشار تمام متن با قیدهایی که گذاشته بود، موافق بود اولا متن، پایان نامه یا رساله ای نباشد که طبقه بندی شده باشد یعنی نتایج را نتوان منتشر کرد که البته خیلی کم از این موارد داریم.

وی افزود: قید دیگر این بود که 18 ماه از تاریخ دفاع کارشناسی ارشد و 30 ماه از تاریخ دفاع دکتری گذشته باشد.

این موارد قیدهایی است که وزارت علوم چند سال است که گذاشته است و گفته است اگر این قیدها نباشد، تمام متن می تواند در اختیار دانشجویان و اساتید قرار گیرد.

رحیمی ادامه داد: این موضوع هم تا یک ماه قبل انجام می شد منتها سازمان بازرسی دلایل خاص خود را داشت و عملا نامه ای نوشت و گفت خلاف آیین نامه مصوب دولت است و در نتیجه متوقف کرد اما نظر ما این نبود که خلاف آیین نامه است.

به هر حال برداشت آنها، این بود.

  وی درباره اقدامات وزارت علوم برای حل این مشکل گفت: صحبت و تأکید کردیم که این امکان فراهم شود که تمام متن در اختیار قرار گیرد و علاوه بر آن هم به موازات پیگیری می کنیم که اگر لازم شد آن ماده 8 از آیین نامه قانون اصلاح شود و طوری باشد آنجا که می گوید مؤسسات می توانند بعد از 5 سال، تمام متن را منتشر کنند، به جای مؤسسات وزارت علوم و وزارت بهداشت بیاید و آنها در زمانی که مناسب است در چارچوب صفر تا 5 سال، اجازه انتشار تمام متن را بدهند.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: کماکان نظر وزارت علوم هم این است که 18 ماه یعنی یک سال و نیم از دفاع پایان نامه ارشد و 30 ماه یعنی دو سال و نیم از دفاع پایان نامه دکتری بگذرد می توان متن را در اختیار قرار داد؛ البته در گذشته همین است.

وی افزود: هنوز مشکل با سازمان بازرسی حل نشده است اما تلاش می کنیم و برداشتم این است که در نهایت به طرف حل شدن خواهد رفت اما دانشجویان کماکان منتظر باشند البته وزارت علوم به صورت جدی پیگیر است تا تمام متن در اختیار دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، حالا باید دید که وزارت علوم می تواند با سازمان بازرسی، این مشکل را حل کند تا به دانشجویان تحصیلات تکمیلی به نتیجه برسند و در این شرایط کرونا، دسترسی به پایان نامه ها داشته باشند.

  انتهای پیام/
کلید واژه ها: پایان نامه - پایان - نامه - دانشجو - تحصیلات تکمیلی - دانشجویان - ایرانداک - تحقیق - تحصیل - تحصیلات - خبرگزاری فارس - دسترسی - تکمیلی - پژوهش - تحقیقاتی - پاسخگویی - علمی - خبرگزاری - پژوهشی - مطالعه - رساندن - راهنما - مقطعی - شرایط - نوشته - تحلیل - دکتری - اقدام - موضوع - تعلیم

آخرین اخبار سرویس:
زبان محصول هزاران سال انتخاب طبیعی نیست

جزییات تعطیلی دانشگاه ها در سال 1400

چهارمین کنفرانس هندسه محاسباتی ایران در یزد برگزار شد

برگزاری چهارمین کنفرانس هندسه محاسباتی ایران در یزد

آغاز ثبت نام جاماندگان کنکور از امروز

درخواست تعویق آزمون جامع پیش درمانگاهی دامپزشکی / برگزاری امتحان حضوری در برخی استان ها ممنوع است!

مشکلات داوطلبان آزمون های گروه علوم پزشکی برای تغییر حوزه های امتحانی

ثبت نام جاماندگان کنکور 1400 آغاز شد

مهلت تخلیه خوابگاه های دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد / زمان بازگشایی دوباره خوابگاه ها

توسعه تجاری سازی در زیست بوم فناوری

جزییات تعطیلی دانشگاه ها در سال 1400

حرکت کرم ها در شرایط ریزگرانش

ظرفیت 4 هزار نفری برای پذیرش در ارشد گروه علوم پزشکی

فراخوان شرکت در کارگاه آموزشی شبکه های پیچیده

استخدام پشتیبان آموزشی در موسسه آموزشی معتبر علمی آزاد دخترانه رویش

ثبت نام مجدد کنکور 1400 از امروز، دهم اسفندماه آغاز می شود

آغاز ثبت نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز

نتایج کیفیت آموزش های مدیریت بالندگی حرفه ای دانشگاه فرهنگیان اعلام شد

فرصت دوباره برای ثبت نام در کنکور 1400

کارآموزی  به شرط اشتغال

آغاز ثبت نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز یکشنبه

آزمون های جامع علوم پزشکی در موعد مقرر برگزار می شود / خطر شرکت در امتحان قابل توجه نیست

استخدام نیروی پذیرش و نمونه گیر ماهر در آزمایشگاه در تهران

اعتراض فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد بروجرد به عدم تعیین تکلیف گرایش در مدرک تحصیلی

آغاز ثبت‎نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز

ثبت‎نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز آغاز می شود

مشارکت یکی از شرکت های دانش بنیان در طرح مهارت افزایی وزارت علوم 

آغاز ثبت نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز

دانشکده سبک زندگی قرآنی ایجاد شود

آغاز ثبت نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز

سی امین شماره فصلنامه تحقیقات کلامی منتشر شد

تنها دانشگاه «دخترانه» جنوب شرق کشور و دغدغه از دست دادن استقلال

نشست «کشاورزی دقیق» برگزار می شود

وبینار «نگارش رزومه» برگزار می شود

مشارکت یکی از شرکت های دانش بنیان در طرح مهارت افزایی وزارت علوم 

وبینار «نگارش رزومه» برگزار می شود

آغاز ثبت نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز

ثبت 54 درصد مقالات رویان در مجلات بین المللی طی سال 99 

آغاز ثبت نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز

ظرفیت 4 هزار نفری برای پذیرش در ارشد گروه علوم پزشکی

آغاز ثبت نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز

تمدید زمان ثبت نام کنکور سراسری 1400

نشست «کشاورزی دقیق» برگزار می شود

ابداع روش یادگیری عمیق برای حل مکعب روبیک

با نـقـشـه راه اسـتـارت آپ آشنا شوید

با نـقـشـه راه اسـتـارت آپ آشنا شوید

کنکور دکتری تخصصی سال 1400 جمعه برگزار می شود

ابداع روش یادگیری عمیق برای حل مکعب روبیک

راه اندازی 4 برج سلامت، بایو، ICT و دامپزشکی در شهر دانش دانشگاه تهران

میزان پرداخت شهریه برای دانشجویان خانواده های شاهد و ایثارگر به چه صورت است

فوت 6 دانشجوی دانشگاه تهران بر اثر کرونا

چرا بوتولیسم در خلیج گرگان ایجاد می شود؟

به چند دانشجو یا فارق تحصیل با حقوق در ماه

میزان پرداخت شهریه برای دانشجویان خانواده های شاهد و ایثارگر به چه صورت است

ورود ایمن به سیاه چاله

راه اندازی 4 برج سلامت، بایو، ICT و دامپزشکی در شهر دانش دانشگاه تهران

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

ابداع تتوی موقتی که روشن می شود

فراخوان جهاد مجازی از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان صادر شد

حضرت زینب(س) بر سر پیمان با امام زمان خود محکم و استوار ماند

رصد شاخه جدید ویروس کرونا در نیویورک

«نقش کتاب در دیپلماسی نوین و روابط بین الملل» بررسی می شود

پژوهشگران دانشگاه کردستان موفق به شناسایی و معرفی 5 گونه جدید حشرات شدند

واکنش به ادعای دور شدن دانشگاه شهیدرجایی از تربیت معلم

مسابقه «چهل حدیث سلامتی از امام علی(ع)» برگزار می شود

استخدام مشاورخانم باروابط عمومی بالا

دوازدهمین دوره جشنواره لینوکس دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

پژوهشگاه ها بر تحقیقات معتبر و مشارکت در فناوری متمرکز شوند

اعلام نتایج آزمون کتبی بورد تخصصی دامپزشکی بهمن 1399 دانشگاه آزاد

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 9 اسفند

یک هزار و 200 بیمار کرونایی در بیمارستان های خوزستان بستری هستند

اسپیس ایکس فردا 60 ماهواره به فضا ارسال می کند

چه خبر از تعویق آزمون های اسفندماه گروه علوم پزشکی؟

چرا اعضاء هیئت علمی و قضات مالیات نمی دهند؟

گریه بهاره رهنما برای ازدواج دوم پیمان قاسم خانی + فیلم

محصولی فناورانه که مصرف سوخت ساختمان ها را بهینه می کند

اولین کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی در دانشگاه شیراز برگزار می شود

چیستی گفتار مطلوب در بیان امام علی (ع)

شرایط لازم برای استفاده از سهمیه بهیاری

آغاز ثبت نام مجدد کنکور 1400 از فردا/ سهمیه بهیاری اصلاح شد

دوازدهمین دوره جشنواره لینوکس دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

40 ایده به دومین مسابقه ملی دامپزشکی «دام تاپ 2» در شهرکرد ارسال شد

آزمون اعطای مدرک دوره های قرآنی دانشگاه فردوسی برگزار می شود

ضیافت کتاب «طهورا» در دانشگاه شیراز

نخستین مزرعه تحقیقاتی آبزی پروری در دانشگاه آزاد هرمزگان احداث می شود

(تصاویر) زندان زنان شهر ری

آیا مسئولان کنکور دکتری 1400 را به تعویق می اندازند؟ + دلایل

شعر| خواهر کشتی نجات امت

تحولات آموزش عالی ایران از 1320 تا 1341 بررسی می شود

«روغن ترانسفورماتور» به همت محققان دانشگاه گلستان تولید شد

استفاده از لینوکس و اسنپ دراگون در مریخ

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی/ قطع دسترسی دانشجویان به ایرانداک

چوب لای چرخ پایان نامه نویسی/ قطع دسترسی دانشجویان به ایرانداک