مطالب مرتبط:
اصلاح طلبان و انتخابات 1400؛ گزینه ریاست جمهوری باید به تایید آقای خاتمی برسد/ سیدحسن خمینی درخواست اصولگرایان را رد کرد
شورای 15 نفره اصلاح طلبان برای 1400/ صوفی: آقای خاتمی فعلا وظیفه هدایت آن را بر عهده خواهد داشت
شورای 15 نفره اصلاح طلبان برای 1400/ صوفی: آقای خاتمی فعلا وظیفه هدایت آن را بر عهده خواهد داشت
استقبال مرعشی از پاس گل روحانی/ تداوم پروژه فاصله گذاری اصلاح طلبان با دولت با کمک رییس جمهور
استقبال مرعشی از پاس گل روحانی/ کمک رییس جمهور به پروژه فاصله گذاری اصلاح طلبان با دولت
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 10:052021-01-24سياسي

اصلاح طلبان 1400؛ گردش به راست یا چپ؟


اصلاح طلبان 1400؛ گردش به راست یا چپ؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلام نو، شرق نوشت: اختلاف نظرهای دو طیف چپ و راست اصلاحات در موضوعات سیاسی، مربوط به امروز و رخدادهای انتخاباتی 1400 نمی شود، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلام نو، شرق نوشت: اختلاف نظرهای دو طیف چپ و راست اصلاحات در موضوعات سیاسی، مربوط به امروز و رخدادهای انتخاباتی 1400 نمی شود، بلکه باید آن را در گذشته جست که برخی از نمودهای آن ریشه های تاریخی در اکنون رخ می نماید؛ چنان که سعید حجاریان به تازگی در گفت وگویی با روزنامه اعتماد گفته است: اصلی ترین نماینده این صدا [تکنوبوروکرات ها]بخشی از کارگزاران سازندگی هستند.

به لحاظ نظری و تجربی، دولت اقتدارگرای بوروکراتیک بر پایه دو نیاز اساسی، یعنی معیشت و امنیت شکل می گیرد و به تبع آن مقولاتی ازجمله آزادی، دموکراسی و.

تعلیق می شود و این نقطه کانونی تحلیل های حامیان دولت نظامی (اعم از نظامی یکپارچه و اقتدارگرای بوروکراتیک) است که تلاش دارند بر اساس آمار دقیق نشان دهند مردم نان و امنیت می خواهند نه آزادی و دموکراسی.

باری، عقد این دولت میان بخشی از کارگزاران سازندگی و بخشی از نظامیان در آسمان ها بسته شده است! اما کارگزاران سازندگی متأسفانه منطق موقعیت را در نظر نمی گیرند.

دولت نوستالژیک اعضای این حزب، بالطبع دولت سازندگی است؛ اما متأسفانه به تفاوت های ایجادشده از آن سال ها تاکنون توجهی نمی کنند.

چنان که می دانیم اقتدار و شیوه ایجاد موازنه مرحوم هاشمی به نحوی بود که می توانست اولا با شخص رهبر ارتباط مستقیم و یک به یک بگیرد و ثانیا زمین بازی را خود برای نظامیان تعریف کند و اصطلاحا سهم آن ها را بدهد؛ هرچند من واردکردن نظامیان به اقتصاد و صنعت به دست آقای هاشمی را نادرست دانسته و آن را مقدمه سهم خواهی بیشتر می دانم، اما اکنون منطق موقعیت ما بیانگر چنین موازنه ای نیست؛ اولا افراد محدودی هستند که قادر به برقراری ارتباط مستقیم و یک به یک هستند و ثانیا نظامیان -همچون پاکستان- زمین بازی را تعریف می کنند و اختیار عمل از دست بوروکرات ها خارج است؛ الا اینکه بوروکرات های ما بخواهند متکفل قبوض آب و برق و کارت ساعت ادارات بشوند یا آنکه بخواهند سرمایه تجاری خود را در حاشیه چنین دولتی حفظ کرده و ارتقا دهند .

این سخنان با واکنش حسین مرعشی روبه رو شد؛ به نحوی که او در گفتگو با سایت فردا گفت: آقای حجاریان از قربانیان خشونت است.

جایگاه او همیشه برای ما محترم بوده و خواهد بود.

در عین حال برای آنکه تحریفی در واقعیت های تاریخی اتفاق نیفتد، من اصلا متوجه نشدم تعبیری که آقای حجاریان درباره کارگزاران بیان کرد، سندش کجاست که حزب کارگزاران در چه مقطع یا دوره ای از حیات تاریخی خود با نظامی ها پیوند داشته است؟ آقای حجاریان لطف کند اگر یک مورد همکاری بین کارگزاران با نظامی ها در عرصه سیاسی ایران وجود داشته، سند آن را ارائه کنند تا ما هم مطلع باشیم.

این جای خوشبختی دارد که دوستانی مثل آقای حجاریان که سابقه پررنگ در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی داشتند، امروز طرفداران دوآتشه دموکراسی شده اند.

این تحول برای کشور و مردم ایران مثبت است.

این سوابق را همه می دانند و از این جهت ما خوشحالیم دوستانی که خودشان نهادهای امنیتی را برای این کشور شکل دادند و اداره کردند، خوشبختانه امروز دموکرات هستند .

او در ادامه بیان کرد: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم و خیلی واضح است، آن است که نتیجه کار دولت کارگزاران، دولت آقای هاشمی بود، کارگزاران این افتخار را دارند که در آغاز اولین برگ حیات سیاسی خود، مجلس پنجم را که بسیار متعادل تر و متفاوت با مجلس چهارم بود شکل دادند، همچنین این افتخار را داشتند که انتقال قدرت بعد از آقای هاشمی را مدیریت کنند و کشور را به آقای خاتمی تحویل دادند.

دوستانی که به ظاهر از کارگزاران دموکرات تر و آزادی خواه هستند، نتیجه سیاست ورزی و مدیریت فضای سیاسی شان این شد که کشور را از آقای هاشمی تحویل گرفتند و به آقای احمدی نژاد تحویل دادند.

برای همه دوستان آرزوی موفقیت داریم .

همان طور که گفته شد، دو طیف چپ و راست اصلاحات همواره بر سر این موضوع که چگونه باید با مقوله سیاست روبه رو شد، مشکل داشته اند.

اصلاح طلبان چپ گرا مانند سعید حجاریان باور دارند باید محور اصلی فعالیت سیاسی، جامعه باشد و از طریق جامعه وارد سیاست شد و راست گرایان هدف از فعالیت تشکیلاتی و حزبی را کسب قدرت رسمی می دانند؛ البته برخلاف برخی اتهاماتی که نیروهای چپ به کارگزاران می زنند، هدف از طرح این موضوع، یعنی کسب قدرت سیاسی، به منزله قدرت طلب بودن راست گرایان نیست، بلکه به گفته نیروهای کارگزاران، اصلاح طلبان زمانی می توانند منشأ اثر باشند که در قدرت حضور داشته باشند و هنگامی که از قدرت دور شوند، آرام آرام منزوی و در نهایت حذف می شوند.

علاوه بر این، ایشان هدف از کار حزبی را ورود به سیاست می دانند.

در مقابل نیروهای چپ باور دارند که اگر اصلاح طلبان خود را با هر شرایطی وفق دهند و با هر کیفیتی در انتخابات حاضر شوند، حتی اگر سهمی در قدرت هم داشته باشند، پایگاه اجتماعی خود را از دست می دهند.

مشخصا شخصیت هایی مانند سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده، علوی تبار، تاجیک و.

می گویند در شرایطی که اصلاح طلبان مورد نقد جامعه قرار گرفته اند، باید به جامعه برگردند و از سیاست رسمی فاصله بگیرند تا بتوانند زمانی وارد سیاست بشوند که سرمایه اجتماعی شان حمایتشان کند.

علاوه بر این، تفاوت دیدگاه کارگزاران با طیف چپ با محوریت حزب مشارکت، در میانه دهه 70 بر سر نقش اکبر هاشمی رفسنجانی هم عاملی برای اختلاف بود.

مشارکتی ها در آن سال ها به تندی علیه هاشمی می تاختند و او را نماینده وضع موجود می دانستند و کارگزاران که هاشمی را به عنوان رهبر معنوی خود می دانست از عملکرد دو دولت هاشمی دفاع می کرد.

این تقابل بعد از پیروزی خاتمی و تشکیل حزب مشارکت و البته در جریان انتخابات مجلس ششم به بالاترین شکل ممکن رخ نمود؛ به نحوی که هاشمی نفر آخر تهران شد و در نهایت به دلیل آنکه صدایش در مجلس سراسر اصلاح طلب ششم بازتاب درخور توجهی نداشت، به توصیه نزدیکانش در کارگزاران از نمایندگی مجلس انصراف داد.

البته اصلاح طلبان از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال 84 به کارگزاران و هاشمی نزدیک شدند و وقتی در پی سیاست نادرست اصلاح طلبان مبنی بر ارائه چند نامزد در دور اول و شکسته شدن آرای جبهه اصلاحات محمود احمدی نژاد به دور دوم رسید، اصلاح طلبان در تقابل احمدی نژاد هاشمی، از هاشمی رفسنجانی حمایت کردند که البته تمام بدنه اجتماعی اصلاح طلبان قانع به رأی دادن به هاشمی نشدند و آن شد که دیدیم و محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسید.

پس از آن اصلاح طلبان به هاشمی و بالطبع هاشمی به کارگزاران نزدیک تر از گذشته شدند که در انتخابات سال 88 شاهد یکدستی آن ها بودیم.

پس از حوادث انتخابات سال 88 و به وجودآمدن انزوای سیاسی اصلاح طلبان، هاشمی، کارگزاران و اصلاح طلبان به این نتیجه رسیدند که در انتخابات سال 92 با سیاستی منسجم وارد انتخابات شوند که همین انسجام باعث شد با اصرار هاشمی، روحانی نامزد نهایی اصلاح طلبان شود.

این روند ادامه داشت تا باز درباره عملکرد دولت روحانی اختلاف نظرهای جزیی میان دو طیف راست و چپ اصلاحات پدید آمد؛ به نحوی که بعد از انتخابات روحانی در دوره دوم، طیف چپ از عملکرد او انتقاد کرد، اما کارگزاران همچنان باور داشت روحانی عملکرد قابل دفاعی دارد؛ چنان که محمد عطریانفر در خرداد سال 98 در واکنش به یادداشت حجاریان مبنی بر اینکه نباید جنس بنجل به مردم عرضه می کردیم، به شرق گفت: جمع بندی آقای حجاریان امر واقع و مقبولی نیست و پذیرش چندانی ندارد.

وقتی سخن از جنس بنجل می شود، باید مشخص شود منظور چیست؟ آقای روحانی اگرچه در ساختار تشکیلاتی اصلاح طلب نبود، اما رویکردش اصلاح طلبانه بود.

آقای روحانی به لحاظ عملکرد در دولت اول اگر بالاتر از آقای خاتمی عمل نکرده باشد، پایین تر هم نیست.

پس اگر آقای خاتمی فاخرترین شخصیتی است که اصلاح طلبان به عرصه آوردند و پیروز شدند، روحانی هم از این جنس است.

ما همیشه اتفاقا جنس مرغوب به مردم ارائه دادیم و هنوز هم در سطح کلان از اقداماتی که از سال 92 تاکنون صورت گرفته است، دفاع می کنیم .

البته این اختلاف ها هیچ گاه باعث ایجاد انشقاق میان دو طیف راست و چپ اصلاحات نشد و در حد تفاوت دیدگاه باقی ماند؛ چنانچه وقتی در انتخابات مجلس در اسفند سال 98 اغلب اصلاح طلبان تحت عنوان شورای عالی سیاست گذاری اعلام کردند که اصلاح طلبان لیست انتخاباتی نمی دهند، اما احزاب بدون استفاده از نام اصلاحات مجاز به ارائه لیست هستند، حزب کارگزاران لیست یاران هاشمی را عرضه کرد که البته نتوانست رأی بیاورد.

در مقطع کنونی هم درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 شاهد اختلافاتی میان راست و چپ هستیم؛ به نحوی که نیروهای چپ باور دارند باید صرفا با نامزد کاملا اصلاح طلب وارد انتخابات شد و دیگر به هیچ وجه سیاست ائتلافی نباید در دستور کار باشد و حتی اگر همه نامزدهای اصلاح طلب ردصلاحیت شدند، اصلاح طلبان نباید از فردی حمایت کنند.

در مقابل راست گرایان و مشخصا کارگزاران بازهم قائل به استفاده از ظرفیت های سیاسی هستند؛ آن ها می گویند اولویت حمایت از نامزد اصلاح طلب است، به این معنا که این احتمال وجود دارد که کارگزاران در شرایطی خاص بازهم به سمت سیاست ائتلاف برود.

بااین حال، تا این لحظه هیچ نشانه ای از حمایت کارگزاران از نامزدهای نظامی به چشم نمی خورد و مشخص نیست سعید حجاریان این گزاره را که عقد کارگزاران و نامزدهای نظامی در آسمان ها بسته شده، با استناد به چه نشانه ای بیان کرده است.


کلید واژه ها: اصلاح طلبان - اصلاح - اصلاحات - روزنامه اعتماد - اختلاف - سعید حجاریان - گزارش - نظامی - امروز - مربوط - کارگزاران - گردش - سلام - دموکراسی - دولت - سازندگی - حجاریان - نماینده - روزنامه - اعتماد - تاریخی - حامیان - تعلیق - تحلیل - گذشته - امنیت - معیشت - نیاز - نقطه - پایه

آخرین اخبار سرویس:
در حاشیه رویدادهای شهرستان سراوان

فرماندار دنا: حضور رییس دستگاه قضا در سی سخت باعث دلگرمی مردم شد

رییسی : ستاد ملی مقابله با کرونا در باره سفر نوروزی تصمیم گیری نکرد

دلنوشته سخنگوی دولت برای درگذشت یک روزنامه نگار

پخش برنامه های صدای جهانبین

خانم جهت منشی

مدیریت کرونا با خواهش و تمنا پیش نمی رود/ مدیریت کرونا عزم همگانی و ملی می طلبد

عصبانیت کیهان،این بار از مسیح مهاجری/شما که از بیت المال استفاده می کنید چرا می گویید معممین و نظامیان کاندیدای ریاست جمهوری نشوند؟

علی لاریجانی، چهره ساکتی که دیگران برایش هیاهو می کنند

شهید مهدی خندان و پیش بینی عملیاتی که در آن شهید می شد

نشست شورای حکام آژانس، صحنه راستی آزمایی دولت بایدن

روایت جدید از نامه خاتمی به رهبر انقلاب

برای شکایت علیه پزشک به چه نهاد هایی می توان مراجعه کرد؟

علی لاریجانی، چهره ساکتی که دیگران برایش هیاهو می کنند

بازدید بیش از 450 هزار دانش آموز مازندرانی از برنامه های راهیان نور

مقتدایی: متناسب با نیاز کشور در حوزه دیپلماسی اقتصادی عمل نکرده ایم

از شیروان تا حلب با شهید مدافع حرم ارتش مرتضی زرهرن

ضرورت اعمال محدودیت های جدی در آستانه نوروز برای مازندران

نکاتی که دولت درباره ویروس کرونای انگلیسی به شما نمی گوید/ ایران از تجربه بریتانیا عبرت می گیرد؟

سه گزینه کارگزاران برای 1400

شاخصه های شهر زیست پذیر چیست؟

شناسایی پیکر مطهر شهید ژاندارمری بعد از 32 سال

استخدام مدیر مالی در شرکت پایا پیام کارون در تهران

تاثیر 60 درصدی معدل با عدالت آموزشی در تعارض است

باران کوثری در پشت صحنه سریال ملکه گدایان /عکس

نقش رسانه در ارائه تصویر درست از معلولیت

بزرگ ترین و سنگین وزن ترین پروانه جهان در استرالیا + عکس

ضوابط تبلیغات درون تاکسی ها در گرو تصویب شورای عالی ترافیک کشور

وقتی الهام حمیدی و دوستش ست می کنند /عکس

روزگار وخیم تئاتر مشهد در ایام کرونا/ حمایت ها در عمل رنگ می بازد

روایت شیرین خانم دباغ از تخم مرغهای آب پز تا مرغی که در نوفل لوشاتو سر برید/نظر امام درباره رعایت قوانین کشورهای اروپایی چه بود؟

پیشنهادی برای رقابت عادلانه شهرک های صنعتی

استخدام مسئول دفتر خانم در گروه صنعتی رسم آرا در تهران

سنگ اندازی ها نمی تواند مانع خدمات رسانی مدیریت شهری شود

ضوابط تبلیغات درون تاکسی ها در گرو تصویب شورای عالی ترافیک کشور

آیا خُلد در آتش درباره کافرین و منافقین حقیقت دارد؟

وقتی الهام حمیدی و دوستش ست می کنند /عکس

ابوتراب خوانساری؛ آیت اللهی که شاگردانی از قطیف، بحرین تا جبل عامل و هند داشت/ آیت الله خوانساری که بود و چه خدماتی کرد؟

استخدام نیروی خانه داری(خانم)

ماجرای ساخت مجموعه فرهنگی مذهبی در کاشان که حاشیه ساز شد

حذف ثبت اثر انگشت با استامپ در انتخابات سال آینده

سفارش امام به حاج احمد آقا درباره طلبه ها چه بود؟

استخدام دفتردار خانم

وردست، گریمور، کراتین کار،فیشیال ،اکستنشن کار

اتو کار کراتین

فروشنده وترازودار

خانم جهت نظافت

عبور خطوط لوله انتقال آب دریای عمان از طریق سیستان و بلوچستان

همیاری آگاهانه همکاری آزادانه

استخدام مسئول دفتر در کارگزاری اقتصادبیدار در تهران

استخدام مهندس دریایی در گروه مهندسین مشاور ایتسن از تهران

پرهیز از اظهار نظر سیاسی

نیازمند به یک منشی خانم

مجلس به دنبال کاهش سقف حقوق بازنشستگان نیست

علاج درد های مزمن کشور در انتخابات پُرشور و انتخاب اصلح

استخدام فروشنده

فست فود کار حرفه ای

خانم نانپزماهر باحقوق معقول

استخدام یک عراده ماشین نیسان مسقف

استخدام دستیار مدیر عامل خانم در شرکت بایا در تهران

حدیث روز | خداشناس ترین مردم

سلفی سپیده خداوردی در ماشین شخصی اش /عکس

استخدام اکستنشن کار تمام وقت

طراح ناخن حرفه ای جهت فعالیت در مرکز تخصصی ناخن

استخدام کار ساده خانم

نیازمند یک خانم برای انجام کار اینترنتی

استخدام لیسانس حقوق /حقوقی

برگزاری کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ ساز در همدان

ایران می تواند قطب ارتباطات اقتصادی منطقه بشود

شرح و تفسیر نامه سی و یکم جلسه 16 نهج البلاغه

حمله کیهان به جمهوری اسلامی بر سر کاندیدای روحانی/! چرا ایران مذاکره را نپذیرفت؟ /سخن گفتن از بودن با نبودن کاندیدای نظامی نعل وارونه در میدان سیاست!

استخدام مسئول دفتر خانم در گروه صنعتی سانا عایق در اصفهان

بازاریاب تلفنی خانم

استخدام تایپیست و مترجم

مشاور فعال در امور ملکی

نیرو جهت کار خدماتی ونظافت کافه

تمیز کاری و نظافت آقا و خانوم نیازمندیم

همکار جهت کار در کافه

استخدام مدیر داخلی ومنشی خانم ومشاور املاک

دعوت همکاری در تمامی لاین ها

استخدام کارمند دفتری در شرکت مبین پرداز اسپادان در اصفهان

ایران در زمینه مقالات در رتبه 12 دنیا قرار دارد

استخدام مشاور

نیازمند کمک حسابدار

انتقاد از بخشنامه تعیین مصداق شهدای سلامت/ درخواست دورکاری برای پرستاران باردار

آزار روانی کودکان بیشترین نوع کودک آزاری است

استخدام-

قبول شاگرد در یک فروشگاه بزرگ صنعتی

وقتی خواننده معروف به شکار می رود /عکس

انتقاد از بخشنامه تعیین مصداق شهدای سلامت/ درخواست دورکاری برای پرستاران باردار

استخدام خانم و آقا جهت بسته بندی فندک درمنزل

استخدام تعدادی پرستار خانوم جهت شرکت خدماتی و پرستاری طهران

فراخوان جذب شرکت دانش بنیان و بین المللی

نیرو آمبولانس

همکار آقا و خانم

کارآموزی طراحی وب سایت(فرانت اند)درشیراز

کمک آشپز نگهبان ظرف شور نیازمندیم

نیازمند صندوقدار خانم

استخدام مدلینگ

دولت پنهان نتیجه عملکرد دولت رسمی است/ هرکسی قهر می کند، کاندیدای انتخابات می شود

اصلاح طلبان 1400؛ گردش به راست یا چپ؟

اصلاح طلبان 1400؛ گردش به راست یا چپ؟