مطالب مرتبط:
عیسی شریفی در پیچ آخر؟
عیسی شریفی در پیچ آخر؟
عیسی شریفی در پیچ آخر؟
عیسی شریفی به 20 سال حبس قطعی محکوم شد
عیسی شریفی به 20 سال حبس قطعی محکوم شد
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 10:052021-01-24سياسي

عیسی شریفی در پیچ آخر؟


عیسی شریفی در پیچ آخر؟ محمد باقرزاده: 12سال نفر دوم شهرداری تهران بود و بی حاشیه و با دوری گزینی از رسانه ها به کار خود مشغول بود، اما بعدتر مشخص شد که پرونده ای مفصل دار محمد باقرزاده: - محمد باقرزاده: 12سال نفر دوم شهرداری تهران بود و بی حاشیه و با دوری گزینی از رسانه ها به کار خود مشغول بود، اما بعدتر مشخص شد که پرونده ای مفصل دار محمد باقرزاده: 12سال نفر دوم شهرداری تهران بود و بی حاشیه و با دوری گزینی از رسانه ها به کار خود مشغول بود، اما بعدتر مشخص شد که پرونده ای مفصل دارد؛ عیسی شریفی از خرداد 96 و چند روز پس از شکست سنگین اصولگرایان در انتخابات شورای شهر به نامی پرتکرار در رسانه ها تبدیل شد.

ابتدا خبر رسید که از کشور خارج شده و پس از آنکه بحث پرونده به میان آمد، نزدیکانش گفتند که دلیل سفر بیماری فرزندش بود.

دلیل سفر هرچه که بود، او به ایران بازگشت و خیلی زود هم سر از بازداشتگاه درآورد.

شهریور 96 بود که بالاخره تأیید شد او در بازداشت است، اما درباره اتهامات حاشیه ها زیاد بود؛ فهرستی که اتهاماتی از جمله فساد مالی تا حتی جاسوسی را دربر می گرفت، اما در نهایت مشخص شد که پرونده مالی است.

سه سال و چهار ماه از آن روز می گذرد و مهم ترین پرونده حوزه شهری ایران و یکی از سنگین ترین پرونده های مالی چند سال گذشته، بدون حتی یک دادگاه علنی یا اطلاعات جزیی از سوی منابع رسمی مسیر پرحاشیه خود را طی کرد تا به مرحله صدور حکم برسد.

حالا اخبار می گوید که قائم مقام و معاون شهرداری تهران در دوران قالیباف به 20 سال حبس قطعی و رد مال به ارزش 480 میلیارد تومان محکوم شده است.

این حکم درحالی صادر شده که محمود میرلوحی ، عضو شورای شهر تهران، به شرق می گوید که در پرونده اتهامی شریفی، دست کم پنج هزار میلیاردتومان به شهرداری خسارت وارد شده است.

حکم چیست و خبر از کجا آمده است؟ صبح دیروز برخی رسانه ها روز خبری خود را با نتیجه مهم ترین پرونده چندسال گذشته ایران آغاز کرد.

در این پیام که اول در کانال های تلگرامی منتشر شد و بلافاصله از رسانه های رسمی تر و پایگاه های خبری سردرآورد، آمده است: حکم دادگاه عیسی شریفی صادر شد.

حکم دادگاه رسیدگی به تخلفات مالی عیسی شریفی، قائم مقام قالیباف در شهرداری تهران مبنی بر رد مال به ارزش 480 میلیارد تومان و 20 سال حبس قطعی شده است.

این پرونده در دادسرای نظامی بررسی شده و عیسی شریفی، سردار مهردادی و محمود سیف از متهمان این پرونده هستند.

چندی پیش هم افرادی مثل حیدریان مسئول سازمان املاک شهرداری، سلیمانی شهردار منطقه 3 تهران، رضویان و .

به عنوان نیروهای ستاد خاص عیسی شریفی که اقدامات خلاف قانونی در حوزه شهری و شهرداری تهران انجام داده اند، بازداشت شده بودند .

خلاصه خبر این است که قائم مقام شهرداری تهران در دوره قالیباف به 20 سال حبس قطعی و رد مال به ارزش 480 میلیاردتومان محکوم شده است.

دراین بین شاید برای مخاطبان این خبر و کسانی که در حدود سه ونیم سال گذشته این پرونده را دنبال می کردند، انتشار خبری تا این اندازه مهم، آن هم از یک کانال تلگرامی عجیب نباشد؛ چراکه از این پرونده هیچ گاه جزییاتی دقیق منتشر نشد و تا مدت ها حتی مشخص نبود که پرونده امنیتی یا مالی است.

بی شک این خبر از منبعی غیررسمی پایان ماجرا نخواهد بود و اگر این حکم به طور قطع از منابع رسمی اعلام شود، حتما واکنش های فراوانی را به همراه خواهد داشت و شاید بالاخره جزییات پرونده و فهرست اتهامات مشخص شود.

عیسی شریفی کیست و پرونده اش چیست؟ فردی که می گویند پرونده اش بالاخره و پس از سه سال و چهار ماه بررسی در دستگاه قضایی به مرحله صدور حکم رسیده، در 12 سال فعالیتش در کسوت فرد دوم شهرداری تهران، کم حاشیه و گریزان از رسانه ها بوده است.

اما درباره عیسی شریفی چه می دانیم؟ او یکی از مدیران شهری تهران در دهه 80 و 90 شمسی بوده است.

برخی رسانه ها درباره سوابق این مدیر ارشد پیشین شهرداری نوشته اند که در دوران جنگ ایران و عراق از فرماندهان نیروی هوایی سپاه بوده است.

شریفی البته به مدت 12 سال قائم مقام و معاون قالیباف در شهرداری تهران بوده و حتی دو بار، زمانی که قالیباف برای ریاست جمهوری نامزد شد، سرپرستی شهرداری تهران را بر عهده گرفته بود.

بازشدن نام شریفی به رسانه ها آن هم با یک پرونده مهم به آخرین ماه های عمر شهرداری قالیباف و اصولگرایان برمی گردد؛ اواخر خرداد 96 و پس از مشخص شدن نتایج انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری در همان سال، اخباری از فساد در شهرداری به طور غیررسمی دست به دست می چرخید و شاید اولین تأثیر آن استعفای شریفی بود.

همان روزها شورای شهر چهارم تهران که اکثریتش در دست اصولگرایان بود، از شریفی تقدیر کرد اما این پایان ماجرا نبود.

روزهای بعد خبر رسید که شریفی از کشور خارج شده اما اعضای وقت شورا گفتند که ماجرا مربوط به بیماری فرزند اوست، هرچند همان زمان برخی از فرار شریفی به خاطر مسائل مالی حرف می زدند.

هرچه که بود و به هر شیوه ای، شریفی به ایران بازگشت و چند روز بعد هم به اتهامات مالی بازداشت شد.

این بازداشت البته طولانی نشد و چندوقت بعد با وثیقه ای سنگین آزاد شد.

همان روزها گمانه زنی هایی درباره اتهامات شریفی مطرح شده بود تا اینکه نخستین بار در شهریور 1396، سخنگوی وقت قوه قضاییه بازداشت عیسی شریفی به اتهام مالی را تأیید کرد.

بعدتر دادستان نظامی تهران هم اتهام این مقام ارشد شهرداری را مالی عنوان کرد.

در این مدت البته بارها اخباری ضدو نقیض هم منتشر شد که یک مورد به صبح روز سه شنبه چهارم تیر 1398 برمی گردد که برخی رسانه های داخلی خبری مبنی بر صدور حکم اعدام برای عیسی شریفی منتشر کردند.

این خبر هم دوام چندانی نیافت و همان روز رسانه ها به نقل از یک منبع آگاه در سازمان قضایی نیروهای مسلح گزارش کردند پرونده او در مرحله صدور کیفرخواست است.

درباره پرونده شریفی، اواخر خرداد 1397 محمود میرلوحی، یکی از اعضای شورای شهر، جزییاتی درباره این پرونده ارائه کرد و گفت: ایشان (شریفی) آذر ماه سال گذشته به قید وثیقه آزاد و دوباره دستگیر شد اما هنوز ما نمی دانیم که چه اتفاقی برایش افتاده است.

این پرونده مفصل است و موضوع بر سر یک یا دو میلیارد نیست بلکه پای هزاران میلیارد تومان در میان است.

هزاران میلیارد تومانی که تحت عناوین مختلفی همچون همکاری و وساطت برای تأمین منابع قرق شده است .

زمستان سال 1397 هم شرق برای اولین بار اطلاعات جزیی ترین درباره این پرونده را منتشر کرد و در گزارشی نوشت: کارگزاری رسا تجارت مبین (یاس) یکی از هشت کارگزاری ای بود که طبق مصوبه شورای شهر تهران قرار بود با بهره گیری از امکانات مالی خود (نقدی و غیرنقدی) نسبت به پاسخ گویی مطالبات طلبکاران شهرداری و همچنین تملک املاک واقع در طرح های عمرانی شهرداری با همکاری سازمان املاک اقدام و پس از ارائه اسناد نسبت به وصول طلب خود صرفا در قالب ملک یا تراکم اقدام کند اما پس از مدتی این مسیر انحرافی اساسی پیدا کرد.

عیسی شریفی از همان ابتدا در جلسات کارگزاری رسا تجارت مبین (یاس) به نمایندگی از طرف شهردار اسبق تهران حضور داشت و حالا یکی از اتهامات اصلی او درباره همین کارگزاری است.

طبق شنیده های غیررسمی، شهرداری تهران در جلسه مشترک محمدعلی افشانی (شهردار سابق تهران) و عبادالله عبداللهی (فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا) درباره بدهی ای که بین شهرداری و کارگزاری یاس باقی مانده به توافق رسیده اند .

هرچه که هست، این پرونده شاید صدچندبرابر اطلاعات منتشرشده، زوایا و جزییات گفته نشده دارد که شاید در روزهای آینده منابع رسمی بیشتر به آن بپردازند.

میرلوحی: از اعتمادم به شهرداران تهران درباره این پرونده پشیمانماز نخستین روزهای عمر شورای پنجم شهر تهران، یکی از اعضا تلاش فراوانی را برای مقابله با فساد و به سرانجام رسیدن پرونده های مرتبط با اتهام فساد مدیران پیشین شهرداری آغاز کرد؛ محمود میرلوحی که در این مدت بارها خواستار انتشار جزییات این پرونده ها و برخورد جدی دستگاه قضایی با این پرونده ها و افراد شد، حالا به شرق می گوید که همچنان اطلاعات دقیقی از روند بررسی این پرونده ندارد.

این عضو شورای شهر که جزییات حکم را از رسانه ها خوانده است، درباره پرونده عیسی شریفی و خسارتی که به شهرداری تهران وارد آمد به شرق می گوید: متأسفانه در سال های این دهه از حدود 90-91 تا انتخابات 96، فضای کار و فعالیت ها در شهرداری تهران یک سری روندهای عجیب را تجربه کرده است.

از یک طرف بحث املاک بود که بعد از یک رکود که خرید و فروش نمی شد و شهرداری می خواست کار کند و از طرفی هم بحث واگذاری املاک رخ داد که این مسائل باعث شد شهرداری سراغ دو قرارداد خاص برود که حدود 22 هزار میلیاردتومان توافق نامه امضا کردند.

یک طرف این قراردادها قرارگاه خاتم به عنوان مجری بود و شهرداری هم کارفرما بود و یک طرف دیگر هم بخشی در سپاه که قرار بود کار کند و پس از کار از شهرداری املاک بگیرند اما در نتیجه امروز یک پرونده رساتجارت است که همین داستان آقای شریفی است و پس از سه سال ونیم بررسی پشت درهای بسته جزییاتی در اختیار ما نیست و این بی اطلاعی شهرداری و شورا در حالی است که شهرداری تهران حداقل پنج هزار میلیارد تومان منابعش در این داستان به تاراج رفته است.

از زمانی که ما آمدیم خبر دادند که پرونده درحال بررسی است و ما به این جمع بندی رسیدیم که قرار نیست به ما به عنوان ذی نفع اطلاع داده شود و حتی شهرداری شکایت هم کرده است .

اما خسارات وارد به اموال شهروندان تهرانی و شهرداری در این پرونده چقدر است؟ میرلوحی در پاسخ به این پرسش می گوید: اول اینکه چگونگی خروج این منابع از شهرداری تهران بسیار تأسف برانگیز است.

هر کسی می خواست پروانه بگیرد، اینها پشت باجه حق العملی می گرفتند و یک هماهنگی با شهرداری وقت هم متأسفانه داشتند؛ یعنی به فردی که می توانست 100 میلیون بدهد و پروانه را بگیرد، می گفتند اگر هولوگرام از ما بگیرید، تخفیف می دهیم.

یعنی پول را آنها می گرفتند و یک کاغذ بی ارزش به شهرداری می دادند.

پول های نقد شهرداری را می گرفتند و وعده می داند.

منابعی که از شهرداری رفته و هولوگرام هایی که از این طریق و از املاک شهرداری خارج شده است، ارقام بسیار بالایی است که تا این لحظه پنج هزار میلیارد تومان آن را طرف های قرار پذیرفته و توافق کردند.

اما اینها به قیمت سال های 92 -93 است و پرونده مفصل تر و میزان خسارت واقعی بیشتر است .

اما حدود سه سال و نیم است که شورای شهر تهران به فهرست امید و اصلاح طلبان رسیده که شهردار منتخب خود را هم مشغول به کار کرده اند.

شهرداری در این سال ها چه کاری برای بررسی این پرونده داشته است و آیا می توان از عملکرد شهرداری راضی بود؟ میرلوحی در پاسخ به این پرسش و اینکه آیا شهرداران تهران در این سال ها بهترین واکنش را داشته اند، هم می گوید: این گله ای است که من همواره از آقای نجفی، افشانی و شهردار کنونی داشتم.

همواره در پاسخ به پرسش ما می گفتند سکوت کنید که ما داریم منابع را پس می گیریم.

سال 97 گفتند هزار و 700 میلیارد داریم می گیریم که حقوق کارمندان را با آن بدهیم که من بشخصه از این رضایت و اعتماد پشیمانم .

اما چرا باید روند پرونده ای که تا این اندازه به شهر و شهرداری خسارت وارد کرده، تااین اندازه نامشخص باشد؟ میرلوحی می گوید همین پرسش برای شورای کنونی و شهرداری هم پرسشی جدی است و در توضیح می گوید: ما هم سؤالمان همین است و این پرسش را آقای لاریجانی، رییس وقت مجلس هم مطرح کرد و سؤالی جدی است که چه دلیلی دارد این پرونده چهار سال پشت یک دیوار بررسی شود.

قانونا ذی نفع که شهرداری است باید از همه مراحل اطلاع داشته باشد اما عجیب است که چرا شهرداری از این بین دور نگه داشته می شود.

دوستان باید پاسخ دهند که این پرونده چه تفاوتی با دیگر پرونده ها دارد که از رسانه ها دائم سر درمی آورد ولی حتی ذی نفع اصلی یعنی شهرداری به طور کلی از روند پرونده خارج است .


کلید واژه ها: شهرداری تهران - رسانه ها - عیسی شریفی - پرونده - شهرداری - رسانه - انتخابات شورای شهر - محمد - تهران - حاشیه - شریفی - مشغول - عیسی - دوری - اصولگرایان - بازداشتگاه - شورای شهر - انتخابات - بازگشت - بیماری - شهریور - سنگین - ایران - شورای - خرداد - شکست - کشور - میان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابدار خانم در شرکت رعد گستر وارنا در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت فومن وش در تهران

یادنامه شهادت حضرت شاهچراغ (ع)

لذت قدم زدن در خیابانی قدیمی نصیب سمنانی ها می شود؟

استخدام کارشناس برق آقا در شرکت قالی سلیمان در اصفهان

استخدام مهندس برق و الکترونیک، مسئول دفتر، مهندس کامپیوتر و انباردار

جوانان اثرگذارترین قشر در انتخابات 1400 هستند

ببینید | دفاع جانانه یک سگ از گربه ای بی پناه در مقابل یک سگ عصبانی

استخدام کارشناس برق آقا در شرکت قالی سلیمان در اصفهان

فیلم | ویژگی های مدیران علوی

ملیکا زارعی در اتاق گریم /عکس

اختصاص اعتبار ویژه برای تامین مسکن مددجویان کرمانشاهی

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت فومن وش در تهران

نسبت ما با کانت هنوز روشن نیست/ ما کانت را گاه بیش از آنچه هست و گاه کوچک تر از آنچه هست، جلوه داده ایم/ ویتگنشتاین برای روشنفکران دینی ایرانی جذاب است

بی نظمی نوجوان رفتار طبیعی دوران بلوغ است

استخدام مسئول دفتر و مسئول فنی در شرکت فومن وش در تهران

صاحبان گودهای رها شده تهران چه کسانی هستند؟

اعتماد، مشارکت و همدلی لازمه انتخابات پرشور 1400

کنایه تند کیهان به ژوله؛ مرد هزار چهره

«تستر شیشه» و «کارتمام کن» حرفه ای!

فرماندهی و مدیریت از دیدگاه سپهبد شهید علی صیاد شیرازی

آغاز واکسیناسیون کرونا با اسپوتنیک در «سان مارینو»

فضای مجازی امکانی فرامکانی و فرازمانی ایجاد کرده است

ادعای جنجالی احمدی نژاد: بحث ترور من جدی است /مسائلی که اطلاع دارم را ضبط کرده ام و در چند جای مطمئن قرار داده ام

فارس من/مردم:جلوی قاچاق چوب گرفته شود/منابع طبیعی:تشکیل 87 فقره پرونده در زمینه کشفیات قاچاق چوب

زنگ خطر منابع آبی گناباد/ پیشروی سفره های آب شور به سمت آب شیرین

هیچ نیروی منفی نمی تواند ما را از مسیر انقلاب منحرف کند / جنگ جهانی با یک ویروس شکل گرفته است

فارس من| از رنجی که اهالی کوت عبدالله می برند/ وقتی زباله ها 20 روز جمع آوری نمی شود

ترامپ نمی خواهد حزب جدیدی تاسیس کند

استخدام مسئول دفتر در شرکت افراپویش تیام در تهران

واکنش ها به نامه سید محمد خاتمی

نشانه های یقین در کلام حضرت علی(ع)

بینش و تفکر توحیدی؛ اصلی مهم در اسلامی شدن دانشگاه ها

فرماندهی و مدیریت از دیدگاه سپهبد شهید علی صیاد شیرازی

چند معمای جالب که قدرت استدلال تان را به چالش می کشند + تصاویر

پرداخت طلب ویلموتس براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی بود/ شستا از بنگاه داری به سمت سهام داری درحال حرکت است

عروسک وسیله تمرین زندگی برای کودکان است/ پژوهش های سطحی، علت نبود عروسک های بومی و ملی

تاکید بر جدیت مدیران دستگاه های اجرایی تا آخرین لحظات عمر دولت

بیت کوین مهمان عقدنامه ها

50 هزار اصله نهال به صورت رایگان در آذربایجان شرقی توزیع شد

در حاشیه رویدادهای شهرستان سراوان

فرماندار دنا: حضور رییس دستگاه قضا در سی سخت باعث دلگرمی مردم شد

رییسی : ستاد ملی مقابله با کرونا در باره سفر نوروزی تصمیم گیری نکرد

دلنوشته سخنگوی دولت برای درگذشت یک روزنامه نگار

پخش برنامه های صدای جهانبین

خانم جهت منشی

مدیریت کرونا با خواهش و تمنا پیش نمی رود/ مدیریت کرونا عزم همگانی و ملی می طلبد

عصبانیت کیهان،این بار از مسیح مهاجری/شما که از بیت المال استفاده می کنید چرا می گویید معممین و نظامیان کاندیدای ریاست جمهوری نشوند؟

علی لاریجانی، چهره ساکتی که دیگران برایش هیاهو می کنند

شهید مهدی خندان و پیش بینی عملیاتی که در آن شهید می شد

نشست شورای حکام آژانس، صحنه راستی آزمایی دولت بایدن

روایت جدید از نامه خاتمی به رهبر انقلاب

برای شکایت علیه پزشک به چه نهاد هایی می توان مراجعه کرد؟

علی لاریجانی، چهره ساکتی که دیگران برایش هیاهو می کنند

بازدید بیش از 450 هزار دانش آموز مازندرانی از برنامه های راهیان نور

مقتدایی: متناسب با نیاز کشور در حوزه دیپلماسی اقتصادی عمل نکرده ایم

از شیروان تا حلب با شهید مدافع حرم ارتش مرتضی زرهرن

ضرورت اعمال محدودیت های جدی در آستانه نوروز برای مازندران

نکاتی که دولت درباره ویروس کرونای انگلیسی به شما نمی گوید/ ایران از تجربه بریتانیا عبرت می گیرد؟

سه گزینه کارگزاران برای 1400

شاخصه های شهر زیست پذیر چیست؟

شناسایی پیکر مطهر شهید ژاندارمری بعد از 32 سال

استخدام مدیر مالی در شرکت پایا پیام کارون در تهران

تاثیر 60 درصدی معدل با عدالت آموزشی در تعارض است

باران کوثری در پشت صحنه سریال ملکه گدایان /عکس

نقش رسانه در ارائه تصویر درست از معلولیت

بزرگ ترین و سنگین وزن ترین پروانه جهان در استرالیا + عکس

ضوابط تبلیغات درون تاکسی ها در گرو تصویب شورای عالی ترافیک کشور

وقتی الهام حمیدی و دوستش ست می کنند /عکس

روزگار وخیم تئاتر مشهد در ایام کرونا/ حمایت ها در عمل رنگ می بازد

روایت شیرین خانم دباغ از تخم مرغهای آب پز تا مرغی که در نوفل لوشاتو سر برید/نظر امام درباره رعایت قوانین کشورهای اروپایی چه بود؟

پیشنهادی برای رقابت عادلانه شهرک های صنعتی

استخدام مسئول دفتر خانم در گروه صنعتی رسم آرا در تهران

سنگ اندازی ها نمی تواند مانع خدمات رسانی مدیریت شهری شود

ضوابط تبلیغات درون تاکسی ها در گرو تصویب شورای عالی ترافیک کشور

آیا خُلد در آتش درباره کافرین و منافقین حقیقت دارد؟

وقتی الهام حمیدی و دوستش ست می کنند /عکس

ابوتراب خوانساری؛ آیت اللهی که شاگردانی از قطیف، بحرین تا جبل عامل و هند داشت/ آیت الله خوانساری که بود و چه خدماتی کرد؟

استخدام نیروی خانه داری(خانم)

ماجرای ساخت مجموعه فرهنگی مذهبی در کاشان که حاشیه ساز شد

حذف ثبت اثر انگشت با استامپ در انتخابات سال آینده

سفارش امام به حاج احمد آقا درباره طلبه ها چه بود؟

استخدام دفتردار خانم

وردست، گریمور، کراتین کار،فیشیال ،اکستنشن کار

اتو کار کراتین

فروشنده وترازودار

خانم جهت نظافت

عبور خطوط لوله انتقال آب دریای عمان از طریق سیستان و بلوچستان

همیاری آگاهانه همکاری آزادانه

استخدام مسئول دفتر در کارگزاری اقتصادبیدار در تهران

استخدام مهندس دریایی در گروه مهندسین مشاور ایتسن از تهران

پرهیز از اظهار نظر سیاسی

نیازمند به یک منشی خانم

مجلس به دنبال کاهش سقف حقوق بازنشستگان نیست

علاج درد های مزمن کشور در انتخابات پُرشور و انتخاب اصلح

استخدام فروشنده

فست فود کار حرفه ای

خانم نانپزماهر باحقوق معقول

استخدام یک عراده ماشین نیسان مسقف

استخدام دستیار مدیر عامل خانم در شرکت بایا در تهران

عیسی شریفی در پیچ آخر؟

عیسی شریفی در پیچ آخر؟