مطالب مرتبط:
1670 سمنانی در آزمون سراسر قرآن و عترت ثبت نام کرده اند
جدی گرفتن مسابقات مجازی قرآن در دوران پساکرونا / بازدید میلیونی مسابقات کشوری در فضای مجازی
چرا امام علیرغم همه توصیه ها، اصرار به بازگشت به ایران داشتند؟پاسخ ایشان به یک خبرنگار
شما چرا «آسید جواد آقا»؟
برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم ویژه جامعه کار و تلاش
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 10:002021-01-24سياسي

چرا خداوند در قرآن رمزآلود سخن گفته است؟


استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی گفت: بیان حروف مقطعه در قرآن فضای رمزآلودی ایجاد می کند و در میان کتب آسمانی تنها ویژه قرآن بوده، - ایسنا/خراسان رضوی استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی گفت: بیان حروف مقطعه در قرآن فضای رمزآلودی ایجاد می کند و در میان کتب آسمانی تنها ویژه قرآن بوده، در سنت های رمزآلود عرب حضور داشته و مقبولیت اجتماعی در بر دارد.

علی رضا آزاد با اشاره به تفسیر حروف مقطعه الف ، لام و میم در سوره لقمان و سایر حروف مقطعه بیان شده در سور اظهار کرد: در آغاز 29 سوره از قرآن کریم، حروف مقطعه وجود دارد که به جز سوره مبارکه آل عمران و سوره بقره ، بقیه این سور در مکه نازل شده است.

در 24 سوره از این 29 سوره پس از حروف مقطعه، درباره قرآن سخن گفته شده است.

به همین دلیل بسیاری از مفسران بیان کرده اند که حروف مقطعه به قرآن اشاره دارد.

تاکنون حدود 30 تفسیر و تاویل از چیستی حروف مقطعه در فضای تفسیری بیان شده که بیشتر آن بیان همین موضوعی است که اشاره شد.

وی ادامه داد: برخی دیگر نیز این گونه استدلال می کنند که مکیان ادعای ادبیات داشته، در حالی که اهل مدینه چنین ادعایی نداشته اند.

به همین سبب آیات تحدی و مبارزه طلبی قرآن از نظر زیبایی های ادبی معمولا در سوره های مکی آمده و حروف مقطعه نیز بیشتر در سور مکی بیان شده است.

به عبارتی قرآن در برابر ادعاهایی که وجود داشت، ادعای حقیقی را مطرح می کرد اما اگر ادعایی وجود نداشت، مانند عدم ادعای اهالی مدینه در زمینه ادبیات به تبع قرآن نیز چندان به این مساله نپرداخته است.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی بیان کرد: حروف مقطعه در هیچ یک از کتب آسمانی دیگر وجود نداشته و مختص به قرآن است که نکته قابل تأملی است.

در مجموع 78 حرف به عنوان حروف مقطعه در قرآن آمده که چنانچه مکررات این حروف را حذف کنیم، 14 حرف باقی خواهد ماند.

نکته جالب توجه این است که آمدن واژگان و یا حروفی که معنای فرهنگ لغوی خاصی ندارد، نه تنها در قرآن بلکه در سنت کاهنان در زمان نزول قرآن نیز وجود داشته و امروز نیز این حروف در فضای سحر، علوم غریبه و.

وجود دارد.

آزاد خاطرنشان کرد: حتما در فضای عامیانه شنیده ایم که برای سحر از عبارت اجی، مجی، لاترجی استفاده می شود.

به همین شکل تعدادی از حروف و کلمات در ظاهر معنای خاصی ندارد اما در فضای رمزآلود گویی مستعمل است.

به این ترتیب نوعی از رمزآلودگی در حروف مقطعه وجود دارد که در کتب آسمانی قبل از قرآن نبوده اما در سنت های رمزآلود عرب حضور داشته است.

وی افزود: از نکات کاربستی که می توان از این موضوع استنباط کرد، این است که آیا دقت کرده اید که در میان ایراداتی که مشرکان به قرآن گرفته اند، هیچ یک در خصوص حروف مقطعه نبوده است؟ آنان به بسیاری از مسائل قرآن ایراد گرفته اند اما هیچ یک از مشرکان وجود حروف مقطعه را به عنوان ایراد آن بیان نکرده اند و این موضوع بیانگر وجود پذیرش اجتماعی است.

بنابراین قرآن واژگانی را در فضای رمزآلود مطرح نکرده که مورد پذیرش اجتماعی نباشد.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه هیچ یک از ما مفهوم اجی، مجی، لاترجی را نمی دانیم اما در فضای علوم غریبه و مسائل رمزآلود، مطرح شدن چنین واژگانی را می پذیریم، عنوان کرد: بر این مبنا به نظر می رسد نوع تعامل اعراب با حروف مقطعه از این نوع بوده است.

به تعبیری قرآن در نوآوری های خود پذیرش و مقبولیت عرفی را مد نظر قرار داده است.

نکته ویژه این است که حتی زمانی که قرآن می خواهد رمزآلود سخن بگوید، به شکلی مقبول رمزآلود سخن می گوید به طوری که هیچ یک از مشرکان نیز این حروف را به عنوان ایرادی از قرآن برنشمارده اند.

آزاد تصریح کرد: نکته کاربستی دیگری که در این خصوص وجود دارد، این است که برخی از بزرگان تفسیر همچون مقاتل بن سلیمان از تفسیر حروف مقطعه سر باز می زند و می گوید که اگر خداوند قصد داشت این حروف بیان شود، خود آن را گفته و منظور خویش را بیان می کرد.

گویی خداوند نمی خواهد این حروف را بیان کند و تعمدی در آن دارد.

شما چرا تلاش می کنید؟ به همین دلیل ایمان به قرآن را می پذیرفت اما تفسیر حروف مقطعه را نمی پذیرفت.

این موضوع مرا به سمت فکر کردن دوباره در مورد رابطه بین عقلانیت، معرفت و ایمان سوق می دهد.

وی اضافه کرد: همانطور که می دانید فیلسوفانی مانند کی یر کگارد، به عنوان فیلسوف ایمان گرای غربی، رابطه ای میان معرفت عقلانی و ایمان قائل نیستند اما در فضای اسلامی، عموم متکلمان قائل به این موضوع هستند که ایمان برساخته معرفت عقلانی است.

رویکرد افرادی مانند مقاتل بن سلیمان گویی تبصره ای بر این باور عمومی و در فضای کلام اسلامی است که مشابه آن را احمد بن حنبل نیز داشت.

علمای دیگری نیز در طول تاریخ بوده اند که چنین مواجهه ای داشته اند.

این استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی بیان کرد: در اسلوب تحلیل های بلاغت کلاسیک همواره ادبیات را جست وجو می کنیم تا ابهام زدایی کنیم اما در بلاغت نوین وجود ابهام گاهی ارزش ادبی محسوب می شود.

به طوری که بنا نیست الزاماً ابهام را برطرف کنیم، بلکه قرار است تقریرهایی را اضافه کنیم و به اصطلاح به افزایش و زایش معنا کمک کنیم.

آزاد گفت: گاهی اگر حقیقت مطلب و معنا بیان شود، عبارت برای مخاطبان تمام می شود و وجود ابهام گاهی بقای متن را تضمین می کند.

بنابراین ابهام معمولا در بلاغت کلاسیک نکته ای منفی تلقی می شد که ادیب می بایست تا حد زیادی آن را می زدوده است.

در صورتی که امروز ابهام تا حدی حسن محسوب می شود.

از این رو وجود حروف مقطعه در اسلوب بلاغت قدیم شاید تلاشی برای رفع ابهام می طلبید و امروز تلاشی متفاوت بطلبد.

وی بیان کرد: از جمله نکات بسیار کاربردی و جدی درباره حروف مقطعه، استفاده عقیدتی در راستای مباحث شیعه و سنی از حروف مقطعه است.

حتما داستان فیل در خانه تاریک مولانا را به خاطر دارید.

رخدادی شبیه به این داستان اتفاق افتاده است.

تعدادی از علما شیعه گفته اند که اگر 14 حرف از حروف مقطعه را به ترتیبی در کنار یکدیگر قرار دهیم، این جمله به دست می آید که صِراط علیٍّ حق نُمْسِکُهُ .

به این معنی که راه علی بر حق است و ما به آن تمسک می کنیم.

عده ای نیز بیان کردند که این حروف دلیلی بر حقانیت شیعه است.

از سویی دیگر اهل سنت به ترتیب دیگری این حروف را کنار یکدیگر قرار دادند و این جمله را به دست آوردند که صریح طریقک مع السنه و گفتند این حروف دلیل بر حقانیت این است که ما باید به سنت پیامبر(ص) تمسک کنیم.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی افزود: به طور کلی چنین تأویل های اعتقادی از مفاهیم ابهام دار و رمزآلود دفاعی نابخردانه از دین است.

در حالی که به قدری دلایل قوی وجود دارد که لازم نیست برای دفاع از برخی مسائل عقیدتی، دست به دامن چنین تأویلاتی شویم.

برخی در بسیاری مواقع این ها زمینه ساز تفسیر به رأی می شوند.

علمای ما تمسک به خبر واحد را فقط در فقه حجت می دانند، نه در عقاید و تفسیر.

آزاد ادامه داد: می گویند بعضی از اخبار و روایاتی که از معصومین(عع) به ما می رسد، متواتر است، به این معنی که کثیری از مردم آن را از کثیری از مردم نقل کرده اند تا به ما رسیده و بعضی دیگر را به عنوان مثال یک و یا دو نفر از یک یا دو نفر دیگر نقل کرده اند که قسم دوم را خبر واحد می نامند.

این تعداد اندک ناقلان اگرچه که سلسله سند از ما تا معصوم کامل باشد و همه آن ها انسان هایی ثقه، عادل و مورد اعتمادی باشند، باز هم خبر واحد هستند و نه خبر متواتر.

وی افزود: بسیاری از علما می گویند که در تفسیر و عقاید نمی توان به خبر واحد تمسک کرد و اخبار حتما باید متواتر باشند.

به این ترتیب چطور به برخی استحسانات و ذوقیات مانند کنار هم قرار دادن حروف مقطعه و رسیدن به یک جمله، به عنوان یک شاهد اعتقادی تمسک می کنیم؟ شاید این کارها از سمت محبان دین انجام شود اما به نظر می رسد بیشتر باعث وهن دین می شود.

علاوه بر این ها چند کلمه پس از الم در سوره قرآن بیان شده است.

تِلْکَ آیَاتُ الْکِتَابِ الْحَکِیمِ .

بیان خواهیم کرد که حکیم به معنی امری محکم، استوار و خلل ناپذیر است که لازم است به آن توجه کنیم.

به این ترتیب بنا نیست ما برای دفاع از اهل بیت(ع)، حرف هایی بزنیم که حکیمانه نبوده و به تعبیری ممکن است دفاع سستی باشد.

استاد الهیات و معارف اسلامی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد، این است که در مدخل حروف مقطعه از دایره المعارف بزرگ اسلامی مطالب بسیار زیبایی آمده است.

این دایره المعارف یکی از بزرگ ترین پروژه های جهان اسلام است و کارهایی که در آن انجام شده ، بسیار ویژه است.

از جمله این نکات این است که گفته اند شخصی به نام سعد عبدالمطلب عدل با تحقیق بر روی حروف مقطعه و انطباق آن ها بر زبان مصریان باستان به نتایج جالبی دست یافت که تا به حال بیان نشده بود.

آزاد با بیان اینکه این امر به معنای پذیرش نظرات ایشان نیست و تنها به معنی جدید بودن یک نظر و اضافه شدن آن به مجموعه نظرات است، عنوان کرد: به عنوان مثال وی بیان کرده که در ابتدای سوره طه حروف مقطعه طه بیان شده که در زبان مصر باستان ط به معنی ای مرد و ه به معنی آگاه شو است که این گونه خطاب در زبان مصر باستان خطابی محبت آمیز به حساب می آید.

به عبارتی گویی خداوند با آوردن حروف مقطعه طه با بیانی محبت آمیز پیامبر(ص) خود را خطاب می کند که آگاه شو.

وی تصریح کرد: از جمله کارهای دیگری که در زمینه حروف مقطعه انجام شد، کارهای رشاد خلیفه بود که به زبان فارسی نیز ترجمه شده است.

به طوری که مبحث اعجاز ریاضی قرآن در ذیل کارهای رشاد خلیفه آغاز شد.

وی محققی مصری بود که در آمریکا دانشجو شد و در آن زمان به تازگی کامپیوترهای پانچی به وجود آمده بود.

وی نیز با این کامپیوترها آشنا شد و سعی کرد با استفاده از کامپیوتر، رمزهایی از قرآن مانند حروف مقطعه را بشکافد.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: کارهای او بعدها توسط عبدالرزاق نوفل و دیگران ادامه پیدا کرد.

البته لازم است نقدهایی که به کارهای این افراد وارد شده را دنبال کرده و جست وجو کرد.

برخی افراد هر چیز جالبی که ببینند، می پذیرند.

به عنوان مثال اینکه بیان شود قرآن اعجاز ریاضی دارد خیلی جالب است، به ویژه آنکه ریاضیات یک زبان بین المللی است و کم ترین نیاز را به ترجمه دارد زیرا همه آن را می فهمند اما در واقع بسیاری از ادعاها در این زمینه در عمل درست نبوده اند.

آزاد اضافه کرد: به عنوان مثال وی نظریه 19 را مطرح کرد مبنی بر آن که بسیاری از آنچه در قرآن وجود دارد مضربی از 19 است مانند تعداد سوره ها، الله ها، رحمن ها و.

اما با دنبال کردن این موضوعات متوجه می شویم مثلا کلمه اللهم که صورت تغییر یافته کلمه الله است، جزء تعداد کلمات الله حساب نشده است تا عدد درست به دست آید و حتی گاهی مجبور شده دلایلی بیان کند مبنی بر آنکه دو آیه از قرآن متعلق به قرآن نیست تا واژه رحیم در قرآن مضربی از 19 محاسبه شود.

به این ترتیب مسائلی این چنین در پشت پرده ادعای اعجاز ریاضی قرآن وجود دارد و نباید به سادگی آن را بپذیریم.

وی ادامه داد: ایشان سعی کرد اثبات کند که نسبت حروف مقطعه یک سوره به تعداد حروف آن سوره، نسبت خاصی است.

به عنوان مثال به کارگیری حرف الف در حروف مقطعه الم سوره لقمان نسبت به به کارگیری الف در تمام قرآن نسبتی خاص است و به عبارتی حروف مقطعه معنای خاصی را آشکار کرده و به نوعی مانع از تحریف قرآن می شود اما قواعدی که در زمینه حروف مقطعه از این باب بیان کرد به اندازه ای استثنا داشت که عملا نمی توان آن را قاعده نامید.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی گفت: اما وی تلاش های بسیاری در این خصوص انجام داد و بعد هم ادعاهایی در مسائلی مطرح کرد که برخی از گروه های ظاهرگرای دینی که جزو شاخه هایی از القاعده ای بودند که بعدها دیده ایم، او را با ده ها ضربه چاقو در مسجد می کشند.

این مبحث را بیان کردم تا احتیاط لازم را در مباحث اعجاز ریاضی قرآن داشته باشیم.

با جست وجو در اینترنت می توان چند مقاله در اثبات ادعای محاسبه سرعت نور از منظر آیات قرآن می یابیم.

به طوری که حتی اعشار سرعت نور از منظر قرآن توسط این افراد محاسبه شده است.

از طرفی دیگر مقالات متعددی نیز در نقد این محاسبه وجود دارد.

آزاد بیان کرد: بنابراین با مواجهه آنی با چنین محاسباتی نباید فکر کنیم که یک مستمسک بسیار قوی در دفاع از قرآن پیدا شده است.

ممکن است بیان چنین موضوعاتی در جمع عامیانه، واکنش افراد را به دنبال نداشته باشد اما بیان آن در جمع عالمانه ممکن است باعث شود افراد ایرادات محاسباتی آن را بیابند.

از این رو نمی گویم ادعاهایی که در ارتباط با حروف مقطعه بیان شد مقبول نیست اما با احتیاط باید آن را پذیرفت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: قرآن - حروف - دانشگاه فردوسی - سوره - معارف اسلامی - بیان - استادیار - دانشگاه - فردوسی - اسلامی - الهیات - تفسیر - معارف - اشاره - سوره لقمان - سوره بقره - ویژه - میان - اجتماعی - خداوند - مبارکه - عمران - لقمان - سایر - آزاد - رضوی - حدود - حضور - آغاز

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری انتخابات شورا ها به صورت الکترونیکی در یک هفتم شعبات انتخاباتی

تخصیص اعتبار برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

اصلاح قانون اصل 44، تنها یک گام در مسیر تسهیل صدور مجوز و کاهش انحصار و افزایش رقابت است

حفظ و گسترش درختان موجب امنیت غذایی و ملی است

احضار تعدادی از دست اندرکاران بازار بورس به قوه قضاییه

آزمون دکترای تخصصی با مشارکت بیش از 9 هزار داوطلب در فارس آغاز شد

ایران آماده همکاری برای کمک به گسترش تجارت خارجی با اعضای اکو است

تندیس دوره 14 و 15 مهرگان علم به دکتر علی یخکشی تعلق گرفت

الهام علی اف تلاش برای اسلام هراسی در جهان را محکوم کرد

انتخابات پرشور و هراس دشمنان

اولویت دولت خانه دار شدن مردم نبود

دلیل حذف برخی گرایش های دکتری/ نسبت زنان و مردان شرکت کننده در کنکور دکتری

مراحل سرویس دوره ای خودرو

حوزه های علمیه برادران کهگیلویه و بویراحمد و کوهی از مشکلات/ وقتی اعتبارات حوزه برگشت می خورد

توجه ویژه به بخش کشاورزی و کشاورزان در سال 1400

لزوم تسریع در اجرای طرح اقدام مشترک برای نوسازی بافت فرسوده در بندرعباس

ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز

تشدید تدابیر امنیتی در اطراف کنگره

منشی و بسته بند خانم ترجیحا مجرد

استخدام حسابدار خانم تمام وقت

همکار آقا و خانم

کار رسانه

تصمیم گیری محدودیت های کرونایی با اولویت حفظ سلامت مردم

استخدام منشی خانم جهت مطب دندانپزشکی

جذب نیرو

استخدام در شرکت تولیدی واقع در شهرک صنعتی 2 بوشهر

هشدار دادستان گیلان به دستگاه های متولی انفال

واکنش اولیانوف به درز اطلاعات محرمانه از شورای حکام

کنار کشیدن نامزدها سبد رای اصولگرایان را به سمت گزینه واحد نمی برد

جامعه باید با ایجاد آمادگی پذیرای مهدی موعود (ع) بشود

ضرورت مطالعه دقیق و پیروی از مناقب و فضایل حضرت علی (ع)

آرزوی آزادی فلسطین بدون فداکاری و از جان گذشتگی محقق نخواهد شد

تجلیل از روسای 8 دوره هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان گلستان

آغاز به کار بازارچه اشتغال زایی بانوان منطقه حصیرآباد اهواز+عکس

کرونا و سناریو های محتمل انتخابات 1400

طرح های گرافیکی کاربران عراقی در آستانه ورود پاپ به عراق

درخواست جدید آژانس در دست بررسی است

خانه دار شدن مردم اولویت دولت نبود/دولت بعدی اراضی مرغوب خود را به ساخت مسکن اختصاص دهد

رییس ستاد انتخابات استان تهران خبر داد حضور نماینده شبکه بهداشت شهرستان ها در شعب انتخابات 1400

احمدی نژاد را احزاب و گروه های سیاسی راهی پاستور کردند / دولت باید به مردم امتیاز دهد نه اینکه از مردم امتیاز بخواهد

تاکید آیت الله رییسی بر استفاده بیشتر از ظرفیت قانونی پایش زندانیان

محسن رضایی: حضور حداکثری و حماسی اصل مهم انتخابات است

انتقاد روسیه از ادامه درز اطلاعات گزارش های آژانس درباره ایران

شهردار اهواز برکنار شد

بررسی زیرساخت ها برای همکاری اورژانس با تاکسی های اینترنتی

توضیحات اوقاف کرمانشاه درباره تخریب یک خانقاه مخروبه

بیش از 1900 داوطلب بوشهری در آزمون دکتری شرکت کردند

مدیر اجرایی خانم

لزوم برگزاری انتخابات در تراز انقلاب اسلامی

به تعدادی همکار خانم در ابمیوه بستنی

استخدام ادیت کار

نهال کاری 3 هکتار از اراضی پارک کودک در سنندج

جذب راننده اژانس بانوان

استخدام اپراتور خانوم لیزر با سابقه کار

گروه های جهادی در مسیر درست گام برداشته اند

راهیابی 6 کانون مساجد کردستان به مرحله نیمه نهایی طرح ملی ایران قوی

نشست تخصصی با محوریت کتاب «نهضت حفظ محیط زیست» برگزار می شود

انتقاد امام جمعه اصفهان از وجود بی تدبیری در رفع مشکلات/ اقتصاد ایران باید بر روی پای خود بایستد

رفع تصرف 1200 هکتار از اراضی ملی در استان

بی حوصلگی بر زندگی تاثیر مثبت می گذارد!

شهر های زرد مسافرپذیر نباید مشمول محدودیت شوند

مراسم عزاداری در باغملک 25 کرونایی بر جای گذاشت

نامه بدون پشتوانه نداریم/ عقبه تئوریک نامه طلبکارانه رییس دولت اصلاحات، حامی اصلی عاملان وضع موجود به رهبر انقلاب

شهرهای زرد مسافرپذیر نباید مشمول محدودیت شوند

نیازمند پرستار سالمند خانم

دستیار فیزیوتراپیست

نیازمند مکانیک و صافکار ماهر

استخدام بازاریاب امور ساختمانی

استخدام کارشناس منابع انسانی

راهیابی 6 کانون مساجد کردستان به مرحله نیمه نهایی طرح ملی ایران قوی

تشریح اهداف تشکیل فراکسیون پیشرفت شرق کشور و مکران در مجلس

گرامیداشت شهید مدافع حرم در لنگرود

نقاطی از محلات عودلاجان و سیروس با ورود دادسرای تهران ساماندهی شد

کار سخت رییس جمهور آینده با اقدامات تورم زای دولت روحانی

ممنوعیت ترددها و سفرها به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی در ایام نوروزی

شهید احمد مکیان و عشق به گمنامی

مشکلات مردم درباره حذف فیزیکی دفترچه تأمین اجتماعی حل می شود

اصولگرایان چشم انتظار کدام نامزد هستند؟

غرضی: موبایل واجب تر از غذاست/ آمریکا هم در حوزه مخابرات نتوانست مثل ما عمل کند/ هاشمی تحملم می کرد

کاشت حدود نیم میلیون اصله نهال درختان هیرکانی در مازندران آغاز شد

تضییع حقوق عامه با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی / خیز چهارم کرونا بر اقتصاد کشور اثر منفی می گذارد

واعظی: تحریم ها باشد یا نباشد، ارتباطی با FATF ندارد

35سری جهیزیه توسط نیروی زمینی سپاه استان اردبیل توزیع شد

راننده جهت آژانس تمام وقت و نیمه وقت

نماز جمعه این هفته اندیمشک برگزار نمی شود

ضرورت حضور متخصصین و متفکرین حوزوی در عرصه های تخصصی قانون گذاری

111 اثر غیرمنقول خراسان رضوی واجد ثبت ملی تشخیص داده شد

پشتیبان دستگاه پوز

کسب درآمد با کار مجازی

نظام زندگی اجتماعی انسان بدون همیاری داوطلبانه سامان نمی یابد

حضور نماینده شبکه بهداشت شهرستان ها در شعب انتخابات 1400

زیرساخت اینترنت پرسرعت در روستاها و مناطق محروم توسعه می یابد

موسوی: ثمرات قانون مجلس در حال نمایان شدن است

برگزاری رزمایش ضدعفونی معابر بخش بستان

مراسم نخستین سالگرد درگذشت فاطمه رهبر برگزار شد

آژانس نتایج سوالات درباره 2 مکان را به ایران ارائه کرده

اصولگرایان منتظر تصمیم کدام کاندیدا هستند؟

اصول سیاست خارجی بر اساس حفظ منافع طرفین و احترام متقابل باشد/ به دنبال ارتباط با کشورهای منطقه هستیم؛ نیکزاد درگفت و گو با شفقنا

غریب آبادی: آژانس نتایج تجزیه و تحلیل و سوالات مرتبط درباره 2 مکان را 2 ماه پیش به ایران ارائه کرده است

استاندار خراسان رضوی: عزم مدیران برای مولدسازی دارایی های دولت ضروری است

چرا خداوند در قرآن رمزآلود سخن گفته است؟

چرا خداوند در قرآن رمزآلود سخن گفته است؟