موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - فدراسيون فوتبال - بازنشستگان تامين اجتماعي - هواداران پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - مهاجم پرسپوليس - انتخابات فدراسيون فوتبال - بايرن مونيخ - احسان حاج صفي - خوش تيپ ترين - محمدرضا رستمي - وام اشتغالزايي - حقوق هيات علمي - فدراسيون همگاني - يازدهمين دوره انتخابات مجلس - دفاع مجازي پايان نامه - شهيدهاشمي نژاد - كبيري - راديو بي بي سي - باباكوهي - مصاحبه تلويزيوني - حوادث 22 بهمن

مطالب مرتبط:
اجرای طرح ملی طواف با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در کرمانشاه
استاندار خوزستان: فاصله گذاری اجتماعی در مراکز عمومی کاهش یافته است
کاهش فاصله گذاری اجتماعی در مراکز عمومی خوزستان
ذخایر خون رو به کاهش است
تحریم ترامپ و تحول رسانه های اجتماعی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:552021-01-24اقتصادي

چگونه نوآوری اجتماعی فقر را کاهش می دهد


نوآوری اجتماعی، یک راه حل بدیع برای بر طرف کردن مشکل اجتماعی است که از راهکارهای کنونی، موثرتر و کارآمدتر است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فقر، یک مسئله اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی در سراسر جهان است.

هنوز حدود 700 میلیون نفر از جمعیت جهان که اغلب در کشورهای در حال توسعه هستند، در فقر مطلق به سر می برند.

به علاوه، بر اساس اطلاعات سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD)، نابرابری درآمدها طی دهه های گذشته رو به افزایش بوده و در نتیجه، شکاف طبقاتی بین اقشار غنی و فقیر رو به فزونی است.

این امر می تواند تاثیرات منفی بر رشد اقتصادی و پیوستگی اجتماعی داشته باشد.

در حالی که برنامه های مختلفی توسط سازمان های دولتی و غیر دولتی اجرا شده اند، فقر هنوز هم یک مشکل حاد در سطح جهان است و امروز، بیش از هر زمان دیگری، نیاز به برنامه ریزی و اجرای سیاست هایی احساس می شود تا بخش های دولتی و خصوصی بتوانند با همکاری یکدیگر، این چالش جهانی را مهار کنند.

بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که سرمایه داری محض با هدف کسب سود بیشتر، می تواند منجر به گسترش فقر در جوامع شود؛ اما می توان با استفاده از جنبه های مثبت همین سرمایه داری، می توان فقر را مهار کرد.

استفاده از کارآفرینی و نوآوری های اجتماعی یکی از بهترین نمونه های کاربرد سرمایه داری در کاهش فقر، استفاده از کارآفرینی و نوآوری های اجتماعی است.

تحقیقاتی که در این زمینه ها انجام شده اند، تلاش کرده اند تا فرصت های بالقوه نوآوری های اجتماعی در حل مشکل فقر را شناسایی کنند؛ با این حال این تحقیقات تاکنون نتوانسته اند آن گونه که شایسته و بایسته است، توجه سیاست مداران و دولت ها را به پتانسیل های بالای این حوزه برای کاهش فقر در جوامع انسانی جلب کنند.

هدف گذاری برای توسعه نوآوری های اجتماعی می تواند در ایران نیز اثرات قابل توجهی را در بهبود معیشت مردم و کاهش فقر بر جای بگذارد؛ از این رو در این مقاله تلاش خواهد شد تا ظرفیت های استفاده از نوآوری های اجتماعی و کار آفرینی از طریق آن برای کاهش فقر بررسی شوند.

  نوآوری اجتماعی چیست؟ نوآوری اجتماعی، یک راه حل بدیع برای بر طرف کردن مشکل اجتماعی است که از راهکارهای کنونی، موثرتر و کارآمدتر است و هدف اصلی آن ایجاد ارزش برای جامعه به عنوان یک کل است و تنها به متفع ساختن برخی از افراد منتهی نشود.

در حالی که نوآوری تجاری بر پاسخ به نیازهای بازار و مصرف کنندگان تاکید دارد، هدف نوآوری اجتماعی، بر طرف ساختن نیازهای جامعه است.

نوآوری اجتماعی و کارآفرینی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند؛ چراکه توجه اصلی هر دو رویکرد به شناسایی فرصت ها برای پاسخ به نیازها یا چالش های اجتماعی است.

در ادامه، به نحوه کاهش فقر از طریق نوآوری اجتماعی پرداخته می شود.

  چگونه نوآوری اجتماعی فقر را کاهش می دهد؟ نوآوری های کاهش دهنده فقر باید تمرکز خود را بر ایجاد طیف وسیعی از مشاغل برای افراد فقیر معطوف کنند.

بر اساس داده های جمع آوری شده از 104 کشور در حال توسعه، سهم شرکت های کوچک و متوسط در اشتغال زایی و رشد اقتصادی با شرکت های بزرگ برابر بوده است و این امر نشان دهنده اهمیت قابل توجه بنگاه های کوچک و متوسط (SMEs) در ایجاد اشتغال است.

در شرکت های کوچک و متوسط، فقرا می توانند نه تنها به عنوان مصرف کننده، بلکه در جایگاه تولیدکننده نیز قرار بگیرند.

از این طریق، با افزایش درآمد افراد فقیر، توان خرید آن ها برای خرید محصولات شرکت های کوچک و متوسط نیز افزایش می یابد.

بنابراین، نوآوری اجتماعی می تواند از طریق به کارگیری افراد فقیر، منجر به اشتغال زایی شود.

تداوم چنین روندی می تواند رفاه در جامعه را گسترش دهد.

همچنین بنگاه های کوچک و متوسط قادر خواهند بود شکاف اقتصادی بین غنی و فقیر را کاهش دهند؛ چراکه این دسته از شرکت ها نسبت به شرکت های بزرگ، گستردگی جغرافیایی بیشتری دارند.

بایسته های نوآوری اجتماعی توجه به این نکته ضروری است که نوآوری اجتماعی نمی تواند به تنهایی توسط یک شرکت یا گروهی از افراد انجام شود، بلکه از طریق تعامل و همکاری طیف وسیعی از سازمان ها و موسسات شکل می گیرد.

ساده ترین و موثرترین سیستم برای کلید زدن نوآوری اجتماعی در یک جامعه را می توان تعامل و همکاری موثر بین سه بخش دانشگاه، صنعت و دولت دانست.

البته این یک مدل پایه است و می توان با توجه به شرایط، بخش های دیگری را به آن افزود.

یکی از سیستم های منطقه ای نوآوری و کارآفرینی، سیستم کارآفرینانه است که شامل برخی اجزای کلیدی از جمله سرمایه گذاری های جمعی قابل توجه، سازمان های حمایتی، نیروی کار و سرمایه انسانی متناسب و فرهنگ نوآوری است.

در راستای حمایت از کارآفرینی اجتماعی، اکوسیستم کارآفرینانه باید دارای منابع تامین متنوع، حمایت های سازمانی متناسب، فرهنگ سازی و فرصت برای دریافت آموزش در زمینه کارآفرینی باشد.

SAMA؛ تجربه موفق نوآوری در کاهش فقر با این همه، کم نیستند شرکت هایی که در نقاط مختلف جهان توانسته اند از نوآوری اجتماعی بهره گیرند تا فقر و محرومیت را کاهش دهند.

برای نمونه می توان به شرکت ساماسورس (Samasource) که یک استارتاپ پیشرو در زمینه توسعه و ترویج هوش مصنوعی در صنایع مختلف است است؛ استارتاپی که مقر آن در سیلیکون ولی کالیفرنیا است و از ابتدای کار خود، تصمیم گرفت تا برای کاهش فقر در کشورهای کمتر توسعه یافته، مدلی از ایجاد اشتغال را تحت عنوان اشتغال خرد ایجاد کند.

ساما پیاده سازی این مدل اشتغال زایی را با استفاده از برون سپاری مشاغل و پروژه های کوچک و ساده به افراد فقیر در کشورهای کمتر توسعه یافته ای نظیر کنیا، هاییتی، اوگاندا و برخی از مناطق هند انجام داده است.

این شرکت پروژه های خرد خود را تنها به افراد جوان و زنانی می دهد که به مدت دو تا چهار هفته در کلاس های آموزشی ساما شرکت کرده اند.

البته، پروژه هایی که به این افراد سپرده می شوند مثل تغییر متن، افزودن برچسب به عکس ها و وارد ساختن برخی از اطلاعات در فرم های الکترونیکی، بسیار ساده هستند.

ساما معتقد است که اشتغال زایی، قوی ترین سلاح برای ریشه کن ساختن فقر در جوامع کمتر توسعه یافته است.

در یک دوره 10 ساله (از سال 2008 تا پایان سال 2018)، تعداد افرادی که در کشورهای کمتر توسعه یافته توسط برنامه کارآفرینی اجتماعی ساما منتفع شده اند، 47 هزار و 579 نفر بوده است.

در همین دوره 10 ساله، ساما به چهار هزار و 29 نفر نیز آموزش های مرتبط با اشتغال زایی ارائه داده است.

همچنین بر اساس گزارشی که این استارتاپ از عملکرد خود و اثرات اجرای طرح های خود منتشر کرده است، تعداد کل خانوارها و افراد تحت تکفل که اشتغال زایی ساما آن ها را از فقر نجات داده است در یک دوره 10 ساله (از سال 2008 تا پایان 2018) حدود 33 هزار نفر بوده است.

از این تعداد، چهار هزار و 725 نفر در سال 2017 و دو هزار و 183 نفر در سال 2018 به واسطه اشتغالزایی ساما از فقر نجات یافته اند.

ایجاد فرصت های پایدار برای افراد فقیر مثال دیگر شرکت Digital Divide Data (DDD) است؛ یک کسب وکار با مدل کارآفرینی اجتماعی که در سال 2001 تاسیس شد.

این شرکت شعار اصلی خود را ایجاد فرصت های پایدار برای افراد و خانوارهای فقیر و محروم قرار داده است.

مدل کارآفرینی این شرکت شامل شناسایی استعدادها، فراهم ساختن آموزش و حمایت لازم و ارائه مشاغلی است که دارای پتانسیل درآمدزایی پایدار باشند.

 این شرکت کارهایی نظیر ورود اطلاعات ساده در فرم های الکترونیکی، بارگذاری تصاویر و مدیریت پایگاه داده ها را به کارکنان خود ارائه می دهد و دارای سه شعبه در کشورهای کنیا، کامبوج و لائوس است.

اولویت شرکت DDD استخدام افراد جوان محروم و فقیر است تا بتواند در ادامه، آن ها را به بازار کار و چرخه اقتصاد جهانی وارد کند.

دیجیتال دیواید تلاش می کند تا فرصت های شغلی برابری را در اختیار زنان و افراد معلول نیز قرار دهد.

افرادی که جذب شرکت دیجیتال دیواید می شوند از ابتدا تحت آموزش مداوم قرار می گیرند و پس از گذراندن آموزش های اولیه و آغاز به کار افراد، این آموزش ها نیز در ادامه مسیر شغلی آن ها ادامه خواهد داشت.

با پیشرفت و یادگیری بیشتر کارکنان، این شرکت نیز موقعیت ها و مسئولیت های بالاتر را با درآمد بیشتر در اختیار افراد قرار می دهد.

در سال 2010، دفتر این شرکت در کامبوج به افرادی که تا پیش از آن متوسط حقوق ماهیانه ای برابر با 54 دلار داشتند، دستمزد 100 دلاری پرداخت می کرد.

در حال حاضر، بر اساس اطلاعاتی که در وب سایت این شرکت نیز قرار دارد، کارکنان پس از گذشت یک سال از فارغ التحصیلی دوره های آموزشی خود، می توانند دستمزد ماهیانه ای برابر با 450 دلار داشته باشند.

این مبلغ در ادامه و پیشرفت بیشتر افراد به 760 دلار در ماه نیز می رسد.

بر اساس محاسباتی که توسط دیجیتال دیواید انجام شده است، افرادی که در این شرکت مشغول به کار می شوند، در طول عمر خود، 175 هزار دلار بیشتر از همتایان خود دستمزد دریافت می کنند.

   انتهای پیام/
کلید واژه ها: اجتماعی - اقتصادی - کشورهای در حال توسعه - سازمان های دولتی - مرکز ارتباطات - خبرگزاری فارس - زمان - نوآوری - سازمان - جهان - علم و پیشرفت - معاونت علمی - شکاف طبقاتی - اطلاع رسانی - رشد اقتصادی - توسعه - اطلاع - دولتی - جمعیت جهان - ارتباطات - خبرگزاری - مشکل - اطلاعات - پیشرفت - طبقاتی - معاونت - میلیون - برنامه - افزایش - فناوری

آخرین اخبار سرویس:
وزارت جهاد کشاورزی 800 میلیارد تومان به پیمانکاران آب بدهکار است

تلاش دولت برای مصادره سهام عدالت مردم/ آیین نامه اجرایی برخلاف قانون تجارت بود

99.9 درصد از جمعیت شهری البرز از گاز برخوردار هستند

جزای نقدی 1.4 میلیارد ریالی برای عرضه خارج از شبکه سوخت سهمیه ای

توثیق مکانیزه سهام جهت دریافت کارت اعتباری و تسهیلات بانکی همگانی شد

تلاش برای اعطای مشوق صادراتی به صادرکنندگان/ احتمال کاهش سطح رفع تعهد ارزی صادرات به سوریه

امسال با کمترین اتکای بودجه ای به نفت، کشور را اداره کردیم

نزدیک به 10 میلیون قطعه جوجه ریزی بیشتر از ماه گذشته انجام شد

نصیری: 5 طرح تامین و انتقال برق فارس و بوشهر افتتاح می شود

فقط 10 درصد در جهان نسبت به کرونا ایمن شده اند

در دوران تحریم صادرات غیرنفتی ما افزایش یافت

(تصاویر) سمند اتوماتیک سال آینده وارد بازار می شود

اجرای مسکن ملی در قزوین رضایت بخش نیست

شمش روی؛ بیشترین کالایی که زنجانی ها صادر می کنند

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش منصوب شد

تخصیص 78 میلیارد تومان برای احداث و مرمت مسکن محرومان در فارس

تاخیر در تحویل لوسید ایر مدل 2021 تایید شد

نظارت های نمایشی بر بازار مصالح ساختمانی

اعمال قانون بیش از 2 هزار خودرو در گچساران

افزایش تولید اوپک در گرو واکسیناسیون کرونا و بهبود تقاضای نفت

بورس چه زمانی صعودی می شود؟

گمرک: ترخیص 40 میلیون دلار کالای ورود ممنوع/ صمت هم ثبت سفارش کرده بود هم رایزنی

افتتاح همزمان ایستگاه های میدان قیام و دولاب در خط 7 مترو تهران

اجاره خودرو پرشین گشت

رزین های پیشرفته مبتنی بر فناوری نانو برای تولید فوم های PET به کار گرفته می شوند

چهل ویکمین جایگاه عرضه سی ان جی استان قم به بهره برداری رسید

از آشفته بازار قیمت کالاها تا نابودی قدرت خرید مردم

بانویی که رج به رج آرزوهایش را بافته ...

استخدام بازاریاب با مزایا در شرکت نسیم تهویه سامیار در تهران

استخدام خیاط مزدی دوز

استخدام آشپز

خاک سپاری فوتی های گرونا در آرامستان اهواز

نظارت بر بازار عید در آستارا تشدید می شود

مشارکت یا سرمایه گذاری در تالار باغ

استخدام تکنسین داروخانه در داروخانه روزانه فردوسی در یزد

تعیین تکلیف تمامی میادین مشترک نفتی تا پایان دولت تدبیر و امید

استخدام کارشناس بازرگانی و تراشکار در خراسان رضوی

یک شایعه مهم بورسی تکذیب شد

قیمت برق صنایع انرژی بر کمتر از 5 درصدکل هزینه آنهاست

1397مورد بازرسی در زنجان انجام شد

وضعیت مطلوب ایران در بهره برداری از میادین مشترک نفت وگاز/افتتاح دو طرح نفتی با سرمایه گذاری 2.6 میلارد دلار

11هزار هکتار زمین کشاورزی در کرمانشاه زیر کشت چغندرقند بهاره می رود

یه راه برای کسب درآمد

46 پروژه عمرانی در تهران در دست اجرا است

گیربکس نیمه اتوماتیک ایران خودرو در آستانه تولید

حمایت از دانش بنیان ها و پایان طرح های نیمه تمام ثمره تلاش دولت

وعده های عمل نشده مسکن در «تهران 20»

افتتاح ایستگاه های میدان قیام و دولاب در خط 7 مترو تهران

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه 11 اسفند 99

122 میلیارد ریال برای طرح های تفصیلی در آذربایجان شرقی هزینه می شود

ماهشهر در وضعیت قرمر کرونا

برنامه صندوق نوآوری جهت جذب منابع بین المللی برای اکوسیستم استارت آپی

اختصاص سهام یک میلیون تومانی به فرزندان متولد سال 1400

تولید محتوای ویدئویی برای اینستاگرام برند شما

از آشفته بازار قیمت کالاها تا نابودی قدرت خرید مردم

آمار ازدواج در استان اردبیل 5.3 درصد افزایش یافت

نحوه دریافت خسارت نوسان های برق در سامانه بیمه توانیر + جزییات

طلای جهانی گران تر شد

شیر نفت بسته شود همه صنایع از کار می‎افتد

شیر نفت بسته شود همه صنایع از کار می‎افتد

دامنه نوسان نامتقارن دردی را از بازار دوا نکرد

عدم انطباق مشخصات راننده و بیمه گذار مانع دریافت خسارت بیمه شخص ثالث نمی شود

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی در مدار کاهش

پویش اهدای خون فوتبالی ها در قزوین به راه افتاد

پشت پرده یک عرضه اولیه / عرضه اولیه اپال برای جبران زیان های یک بانک؟

اختصاص سهام یک میلیون تومانی به فرزندان متولد سال 1400

ظرفیت ذخیره سازی نفت چین در حال پر شدن است/ پکن به واردات ادامه می دهد

رشد 63 درصدی آمار پرونده های مختومه در دیوان عدالت اداری

ابراز امیدواری برای افزایش تجارت ایران و سوریه به یک میلیارد دلار

توافق وزارت صمت و دانشگاه فنی وحرفه ای برای حضور دانشجویان در صنعت

آغاز بهره برداری از پیچیده‎ترین میدان نفتی ایران با ظرفیت تولید روزانه 65 هزار بشکه

مجوز مجلس برای جذب 2 میلیارد دلاری تسهیلات مالی خارجی جهت ساخت مترو

عرضه اولیه حآفرین قطعی شد + زمان عرضه

مشکلی در تامین اقلام اساسی مردم آذربایجان غربی مشکلی وجود ندارد

جزییات واکسیناسیون کرونا در ایران

افزایش انتشار آلاینده ازن در ایران

روحانی: در 3 سال اخیر کمترین اتکای بودجه به نفت بوده است

بازگشت دلار به کانال 24 تومانی

قیمت نفت صعودی شد

بهره برداری و اجرای 2 طرح پتروشیمی در کنگان و عسلویه

بهره برداری از دو طرح ملی نفتی به ارزش 2/6 میلیارد دلار

اختصاص 2 میلیارد دلار فاینانس برای ساخت مترو و کاهش آلودگی هوا

یک میلیارد و 257 میلیون یورو برای میدان آذر مهران سرمایه گذاری شد

5 نکته جالب درباره چاپ هودیس پارس

بیش از 20 هزار بازرسی از بازار خوی انجام شد

جریمه 10 فروشگاه متخلف در همدان

مجلس به واردات خودرو چراغ سبز نشان داد

استخدام مهندس عمران با مزایا در یک شرکت عمرانی معتبر در یزد

استخدام برنامه نویس full stack از البرز جهت کار در شهر قدس

استخدام تکنسین مکانیک آقا در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی بهارستان

نیازمند یک کارگر برای کار در باغ فوری

ارائه خدمات مالی و اعتباری بانک سامان به خرده فروشی ها

پذیرش 57 شرکت در فرابورس از آغاز سال تا کنون

گیربکس نیمه اتوماتیک ایران خودرو در آستانه تولید

اولین رویداد ایده پردازی فرش دستباف ایران در تهران برگزار می شود

نمایشگاه بهاره بجنورد از نیمه اسفند فعال می شود

افتتاح طرح های ملی وزارت نفت در استان های بوشهر و ایلام با دستور رییس جمهور

هیچ کارت جدیدی با توقف چاپ دفترچه درمانی ارائه نمی شود

نقره داغ 15 واحد صنفی متخلف در خرم دره

داخلی سازی 70 درصدی گیربکس نیمه اتوماتیک

چگونه نوآوری اجتماعی فقر را کاهش می دهد

چگونه نوآوری اجتماعی فقر را کاهش می دهد