مطالب مرتبط:
مرغ 10هزار تومانی قالیباف صحت دارد؟
رانت 500 هزار میلیارد تومانی با توزیع بیش از 58 میلیارد دلار جهانگیری/ رییس سازمان حمایت: افزایش قیمت مرغ و شکر غیرقانونی است؛ تا دو روز آینده قیمت ها به روال قبل برنگردد، بدون شک ورود خواهیم کرد/ بیتکوین به مقاومت خورده است؟
قالیباف: مرغ باید کیلویی 10 هزار تومان باشد نه 25 هزار تومان
خوراک مرغ با پنیر خامه ای
تخلف 900 میلیارد تومانی انبارها
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:402021-01-24اقتصادي

مرغ 10 هزار تومانی قالیباف صحت دارد؟


کمالی در پاسخ به این پرسش خبرنگار که با وجود این وضع نابسامان توزیع نهاده با یارانه به مرغدار، چرا تشکل مربوطه جسارت و شهامت درخواست مسئولیت توزیع و مدیریت این نهاده را بر عهده نگرفته تصریح می کند - با توجه به مصرف سرانه بالای مرغ در ایران نسبت به تمام فرآورده های پروتیینی دیگر، تحولات قیمتی آن این محصول خوراکی را در سبد خانوار ایرانیان به سوژه سیاسی و اقتصادی رایج در کشورمان بدل کرده است! چه در آن زمان که موجی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان لرزه بر تن مرغداران و دولتمردان می اندازد و چه زمانی که نوسان قیمت آن در هنگامه زیان مرغداران منجر به تجمعات صنفی علیه دولت ها از سال 78 خورشیدی به این سو شده است.

تا جایی که مسبوق به سابقه است وزیر جهادکشاورزی وقت (محمود حجتی) در دو مقطع یک بار در هنگام افتتاحیه 2 نمایشگاه بین المللی دام و طیور در تهران و مورد دیگر در سال 93 در جزیره کیش با هجوم فیزیکی مرغدار ورشکسته مواجه شده بود! گویی مرغ صنعت طیور ایران یک پا داشته و هیچگاه روی ثبات و آرامش را به روی خود ندیده و نمی بیند.

اما این بار مثال محمد باقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی که در هفته های اخیر زمزمه تلاش های زیرپوستی وی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 1400 نقل محافل شده است و بسیاری از اصولگرایان با توجه به قهر و ناامیدی مردم از نبود اقتدار اصلاح طلبان و اعتدالیون چشم امید به پیروزی یک نامزد اصولگرا بسته اند؛ مرغ را پاشنه آشیل شام آخر دولت روحانی و احیانا گزینه مورد حمایت او کرده اند! اینکه چقدر اظهارات قالیباف درست است یا نادرست و تا چه اندازه مانوری انتخاباتی و پوپولیستی برای مردمان دوستدار مرغ ارزان قیمت؛ دغدغه ای است که رسیدگی به صحّت تمام آن در یک گزارش اقتصادی نمی گنجد؛ اما آنچه هویداست اینکه مدیریت تولید و توزیع گوشت مرغ سال هاست با نواقص و ایرادات فراوان دنبال شده است.

تا جایی که دولت های خاتمی، احمدی نژاد و روحانی، جسارت واگذاری مدیریت و البته مسئولیت تام تنظیم بازار و تامین نهاده لازم را به خود تشکل مربوطه که اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی است نسپرده اند و فقط به خودشان اعتماد کرده اند که عاقبتش را این روزها تجربه می کنیم و یک مرغ کامل آماده پخت در کف بازار حدود 50 هزار تومان فروخته می شود! > قالیباف: مرغ باید کیلویی 10 هزار تومان باشد نه 25 هزار تومان محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته با حضور در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش های مجلس انتقاد از لایحه بودجه 1400 را دردستور کار قرار داد و گفت: اگر به اعداد و ارقام نگاهی بیندازیم، چند 10 میلیارد دلار رفته است و می خواهم بگویم در لایحه بودجه 1400 (تا مهرماه سال 1400) به طور دقیق با همین شرایط سخت ارزی 4.

2 میلیارد دلار به نهاده های دامی اختصاص یافته است پس مرغ باید با احتساب سالن اجاره ای مرغداری، دارو، واکسن و همه این مسائل، کیلویی حدود 10 هزار تومان یعنی باید یک و نیم دلار باشد، اما مرغ را در حال حاضر کیلویی 25 هزار تومان به مردم می دهید، این پرسش وجود دارد که مابه التفاوت این ارز کجا رفته است؟ > فقط 40 درصد یارانه تخصیصی دست مرغدار را گرفت! پیرو این موضوع و پرسش بدون پاسخ رییس مجلس شورای اسلامی، خبرنگار آفتاب یزد جویای صحت و سقم حساب و کتاب رییس مجلس در این خصوص و همچنین محل ارزهایی شد که قالیباف مدعی شده است.

محمدعلی کمالی سروستانی، مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور در گفتگو با خبرنگار آفتاب یزد در این خصوص می گوید: در خصوص آنالیز نرخ تمام شده نهاده برای مرغداران با شرایط ارزی تخصیصی، باید گفت که حتی اگر 100درصد نهاده را امروز به مرغداران اختصاص دهند، نرخ تمام شده دان کمتر از 4400تومان در نخواهد آمد، زیرا سایر اجزای تشکیل دهنده دان مانند لایزین، متیونین، سایر ریزمغذّی ها و.

تا 10 برابر اضافه شده است که سر جمع اینها در کنار نرخ 4200تومان برای هر عدد جوجه و سایر هزینه های دارو و واکسن که 5 تا 6 برابر و هزینه های کارگری که 30درصد اضافه شده است؛ رقم کمرشکنی رقم خورده است.

لذا اگر 100درصد نهاده را هم تعیین کنند با مرغی که بیش از 40روز نباید در سالن بماند و افت آن بیش از مرغ سنگین است (مرغ سنگین 26درصد افت دارد اما مرغ سایز 28 تا 29درصد افت دارد) مرغ زنده آماده کشتار برای مرغدار کمتر از 17هزار تومان تمام نمی شود و رقم ادعایی رییس مجلس شورای اسلامی نمی تواند محقق شود.

وی در اشاره به اظهارات امروز قالیباف، ضمن تایید این بخش از سخنان وی که بیش از 4 میلیارد دلار ارز صرف تامین نهاده دان برای طیور در سال 99 شده و حدود همین میزان هم برای سال 1400 در نظر گرفته شده است می گوید: اما باید تاکید کنم که بعید است کمتر از 40 درصد این دان با ارز 4200 تومانی دست مرغدار را گرفته باشد، در واقع فقط 40 درصد یارانه تخصیصی دست مرغدار را گرفته که آن هم سهم همین 2 ماه است که به مراتب نسبت به قبل منظم تر در سامانه بازارگاه نهاده عرضه شده است.

در واقع در مجموع می توان گفت کمتر از 30 درصد نیاز مرغداران به نهاده با ارز یارانه ای دولت تامین شده و به جرات می توان گفت که ارزها هدر رفته و عمدتا صرف واسطه ها و واردکنندگانی شده که نیامده اند نهاده را با ارز دولتی به دست مرغداران برسانند! برای همین هم سویا با نرخ کیلویی 18 هزار تومان تا 20 هزار تومان یا ذرت 3 تا 4 هزار تومان طی 8 ماه اول امسال به مرغدار تحویل داده شد.

به تعبیر دیگر این یارانه ادعایی هیچ بهره وری برایمرغدار نداشت.

کمالی در پاسخ به این پرسش خبرنگار آفتاب یزد که با وجود این وضع نابسامان توزیع نهاده با یارانه به مرغدار، چرا تشکل مربوطه جسارت و شهامت درخواست مسئولیت توزیع و مدیریت این نهاده را بر عهده نگرفته تصریح می کند: اتفاقا اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی از همان ابتدا با اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری کامل آمادگی خود را برای توزیع تحت نظارت دولت و در قالب همین سیستم هوشمند و الکترونیک بازارگاه به دولت اعلام کرد باشد، اما دولت زیر بار نرفت و برخلاف هیچ منطق اقتصادی، کارمندان دولت را در مواجهه با 150 هزار مرغدار در کشورقرار داد! وی با بیان اینکه در این سامانه، هیچ جایگاه و سهمی به نظرات و اعمال نظر تشکلها داده نشده و حتی تشکل ها نمی توانند یک کیلو نهاده وارد کنند و در اختیار اعضای خود قرار دهند، می افزاید: چرا که وقتی اتحادیه از مرغدار برای واردات نهاده رقمی دریافت می کند، نمی تواند از مرغدار پول را گرفته و نهاده بیاورد و بگذارد در سامانه بازارگاه تا هر شخصی زودتر آمد نهاده را ببرد و دست او خالی از دان بماند!
کلید واژه ها: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان - نمایشگاه بین المللی - مرغداران - جهادکشاورزی - هزار تومانی - توزیع - ایران - نهاده - هنگام - بین المللی - نوسان قیمت - سبد خانوار - دولتمردان - دام و طیور - جزیره کیش - قیمت - افتتاحیه - نمایشگاه - زمان - دیگر - دولت - ایرانیان - در ایران - خورشیدی - کشورمان - خبرنگار - پرندگان - فرآورده - اقتصادی - درخواست

آخرین اخبار سرویس:
طرح نوروزی حمل‎ونقل امسال متفاوت تر از سال گذشته است

نفت شیل دیگر اوپک را تهدید نمی کند

این ماهی یک مار یک متری را می بلعد!+ویدئو

غرق شدگی شهرهای ساحلی با افزایش وزن آنها

رنگکار و زیر کارچی

استخدام انباردار در شرکت تضامنی صنایع ماشین سازی نامدار و شرکا در تهران

استخدام کارگر ماهر در زمینه کار با دستگاه پرس لنگ و برشکاری

دعوت به کار و اعطای نمایندگی فروش تجارت جهانی

ویزیتور خانم یا اقا

رمزارزها بر سر دوراهی

افزایش 5 درصدی جرایم رانندگی

رمزارزها بر سر دوراهی

همکاری در عرصه تجارت الکترونیک

مدل جهت میکروبلندینگ ابرو

سر آشپز مطبخ و بازاریاب خانم

نیازمند همکار گوینده،دوبلر،نریتور

استخدام راننده ایسوزو

اشتغال زایی دستگاه جوجه کشی

مدل رنگ و لایت

کار در منزل اینترنتی با حقوق بالا

استخدام نیرو نظافتچی

2فروشنده پاره وقت خانم

استخدام در مجموعه آبمیوه پالپ

بازاریابی

شغل مولد

قیمت نفت خام دوباره 100 دلاری می شود

استخدام کارشناس حسابداری

بازاریاب برای کار تعمیرات ترانس و ماژول

استخدام سالن کار در رستوران شیان لویزان

استخدام ادمین در اینستاگرام

چندنفرنیروجهت تولیدکابین وآینه باکس نیازمندیم

شاگرد کاشیکاری

انجام کلیه کارهای حسابداری

منشی و فروشننده

جذب فروشنده جهت کار در سوپر مارکت

استخدام شیراز ، فسا و داراب

نیرو اقا

استخدام نظافتچی خانم اقاتسویه روزانه درشرکت نظافتی

پیک موتوری دوشیفت

استخدام در کارخانه (آقا)

فروشنده پوشاک مردانه

سرمایه گذاری در زمینه ملک

8 میلیارد و 600 میلیون تومان پول در جیب پرسپولیس

8 میلیارد و 600 میلیون تومان پول در جیب پرسپولیس

حجتی: قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 شامل کانون های وکلا نمی شود

کار اینترنتی با موبایل

نیازمند نیروی آمتر بند و قالب بند

نیروی کار جوان آقا

استخدام نیرو چیدمان و فروش در هایپر مارکت

استخدام تکنسین یخچال فریزر و ساید بای ساید

نیازمند نیرو کار ازمحدوده شهر جدید هشتگرد

کسری بودجه کانادا به 248 میلیارد دلار کاناد افزایش یافت

استخدام مشاور املاک با تجربه و مبتدی با حقوق ثابت

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای/گلشهر

موتور سوار جهت کاز در نمایندگی ایرانخودرو

حسابدار

استخدام منشی جهت دفتر کار

متخصص پاشش کیلر و اپوکسی و کوت

استخدام پرسنل ارایشگاه

استخدام اپراتور لاغری و دستیار

کسب درامد در منزل با گوشی موبایل

ثبت نام رانندگان

کار عالی در خانه

کار آموز و دستیار دندانپزشک نیاز مندیم

نیازمند کارپرداز و حسابدار املاک

13 میلیارد مترمکعب گاز از فاز 19 پارس جنوبی تولید شد

نیروی خانم

رتبه بندی و ثبت شرکت

خانم برای اسکن اسناد

استخدام همکار خانم جهت کار در غذا خوری نیازمندیم

استخدام کارمند سوپر مارکت

نیازمند تکنسین لوازم خانگی

نرخ بیکاری انگلیس در اوج چهار ساله

فقدان دیپلماسی منطقه ای بازارچه های مرزی را به تعطیلی کشانده است

شهرداری برای اداره شهر تهران چاه نفت ندارد

نرخ بیکاری انگلیس در اوج چهار ساله

بازاریاب سفید کننده و جرم گیر

استخدام نصاب نیمه ماهر کابینت

چرخکار ماهر و راسته دوز در مهرگان

استخدام کارمند،مدیر داخلی،مدیر سایت،مدیر تحقیقات

استخدام نیرو مسلط به رانندگی با موتور

فروشنده کفش و پوشاک ورزشی

استخدام ویزیتور

نیازمند تراکت پخش کن خانم

دو نفر برای کار در سوپر مارکت و سوپر میوه

استخدام سرپرست فروش -فروشنده -موزع

همکاری با سالن همراه با مشتری، اموزش هنرجو،

استخدام منشی خانم شیفت عصر

رفع ممنوعیت صادرات شیرخشک با اخذ عوارض 16 هزار تومانی

خانم جوان مجرد

**استخدام نیروی ساده**

علاقمندان به بازاریابی تلفنی (فقط خانم ها)

استخدام نیروی کار و فروشنده

استخدام استثنایی 5+5+بیمه

مهندس مکانیک

بازایاب خانم

دورکاری( کار در منزل )

دعوت به همکاری در رشت

استخدام خانمها و اقایان با انگیزه

کار در منزل با گوشی و غیر حضوری

مرغ 10 هزار تومانی قالیباف صحت دارد؟

مرغ 10 هزار تومانی قالیباف صحت دارد؟