موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - كميسيون تلفيق - پيروز قرباني - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - ميليارد تومان - استراماچوني - تمرين استقلال - بازيكنان استقلال - طرز كار - مسابقات بين المللي دهه فجر - كاغذ A4 - وزراي كابينه يازدهم - فيلم ساز - دوره پهلوي - رييس ستاد مشترك ارتش آمريكا - سازمان شهرداري تهران - لوكاس توريرا - گلزنان خارجي - ضابط قضايي - مجمع تشخيص مصلحت نظام - نويد ادهم

مطالب مرتبط:
برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم ویژه جامعه کار و تلاش
برترین های مسابقات قرآن کشوری در البرز تجلیل شدند
دورهمی آنلاین فعالان فضای مجازی برگزار می شود
برگزاری هفتمین دوره مسابقات مردمی حفظ و قرائت قرآن کریم در شوش
دستگیری اعضای باندی که با استفاده از فضای مجازی سرقت می کردند
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:002021-01-24سياسي

جدی گرفتن مسابقات مجازی قرآن در دوران پساکرونا / بازدید میلیونی مسابقات کشوری در فضای مجازی


رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه شیوه مجازی مسابقات قرآن در دوران پساکرونا نیز باید جدی گرفته شود، گفت: شیوه مجازی به دلیل محسناتی که با خود دارد می تواند با روش حضوری ترکیب شود تا شاهد ارتقای کیفی و دیده شدن بیشتر مسابقات باشیم.

- مهدی قره شیخلو، رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در گفت وگو با خبرنگار ایکنا، در مورد برگزاری سی وهفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران گفت: با وضعیتی که کرونا اوج می گرفت و ضوابطی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می کرد، امکان برپایی حضوری مسابقات وجود نداشت.

شاید اگر بر برگزاری حضوری مسابقات اصرار می کردیم در اذهان مردم سؤال ایجاد می شد.

دبیر ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور افزود: برخی دوستان بر این نظر بودند که اگر مسابقات همچون بسیاری از کشورها یک سال برگزار نشود، هیچ اتفاقاتی نخواهد افتاد؛ در همین راستا با افراد مختلفی مشورت کردیم با وجود اینکه برخی معتقد بودند مسابقات با این شرایط برگزار نشود، اما اکثر اساتید اعتقاد داشتند اگر مسابقات با شرط رعایت اصول فنی برگزار شود و وقفه ای در آن ایجاد نشود برای جامعه قرآنی و مردم شیرین تر خواهد بود.

بر همین اساس بنا بر برگزاری مسابقات گذاشته شد.

قره شیخلو تصریح کرد: پس از اینکه مسابقات کشوری را به عنوان مقدمه مسابقات بین المللی اجرا کردیم و تجربه موفقی هم بود عزم ما برای برگزاری مسابقات بین المللی جزم تر از همیشه شد.

بنابر این با استفاده از آن تجربه به این نتیجه رسیدیم که مرحله نیمه نهایی به مسابقات بین المللی اضافه شود تا تعداد شرکت کنندگان مورد پالایش بیشتری قرار گیرد و صرفاً فینال مسابقات را، به صورت پخش تلویزیونی داشته باشیم.

شاید اگر تجربه بیشتری داشتیم مسابقات کشوری را هم به این شکل برگزار می کردیم و دیگر شاهد اعتراضات برخی شرکت کنندگان به نداشتن فینال نبودیم.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با تأکید بر اینکه اگر قرار باشد سال آینده هم مسابقات به این شیوه برگزار شود حتماً مرحله نیمه نهایی به مسابقات سراسری اضافه می شود، اظهار کرد: مشکلی که در مرحله کشوری مسابقات سراسری قرآن داشتیم این بود که با تراکم متسابقان مواجه بودیم.

در آن مسابقات نزدیک به 220 شرکت کننده حضور داشت و یک هفته آنتن زنده شبکه قرآن و رادیو قرآن در اختیار مسابقات قرار گرفت و فرصت هیچ کار فوق برنامه ای وجود نداشت.

اما در مسابقات بین المللی با تعداد کمتری شرکت کننده در مرحله نهایی و پخش تلویزیونی مواجه هستیم، چرا که در این مرحله 40 تا 50 شرکت کننده در فینال حضور دارند.

وقتی تعداد شرکت کننده کم باشد، دست ما برای ایجاد جذابیت بخشی بیشتر، باز خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که بسیاری اعتقاد دارند مسابقات مجازی صرفاً جَو مسابقاتی را نگه می دارد و نمی توان دستاورد دیگری برای آن قائل بود، گفت: اصلی ترین هدف ما از برگزاری مسابقات ایجاد فضای قرآنی در کشور است که این باعث می شود ارتباط مردم با قرآن برقرار و در ادامه مستحکم تر شود.

با این بهانه، مردم را در ایامی از سال به قرآن گره می زنیم.

اگر در هر مناسبتی بتوانیم یک برنامه ملی را تدارک ببینیم تا ارتباط مردم را با قرآن برقرار کند، می توانیم شرایط انس با قرآن را بهبود ببخشیم.

هدف دیگر این است تا نخبه های قرآنی را شناسایی و مورد تقدیر قرار دهیم و زحمات اساتیدی که در طول سال کار آموزش را پیش می برند نیز دیده شود.

قره شیخلو با تأکید بر اینکه نشان دادن ظرفیت های قرآنی کشور در عرصه بین المللی از جمله اهداف مسابقات است، بیان کرد: وقتی نماینده ایران در بین همه شرکت کنندگان عرب زبان رتبه اول را کسب می کند به نوعی نشان دادن ظرفیت قرآنی کشور است.

پس ما مسابقات را صرفاً برای اینکه رقابتی برگزار کرده باشیم، انجام نمی دهیم، بلکه اهداف متعددی برای آن تعریف کرده ایم.

وی در پاسخ به این سؤال که برگزاری مسابقات به شیوه مجازی چگونه این اهدافی که برشمرده شد، پوشش می دهد؟ گفت: وقتی مسابقات را حضوری برگزار می کردیم، نهایتاً دو یا سه هزار نفر را جذب سالن مسابقات می کردیم، اما در شیوه مجازی و در مسابقات کشوری فقط 200 هزار نفر از بینندگان پاسخ سؤال پیامکی مسابقات را ارسال کرده بودند.

یعنی این تعداد مسابقات را رصد کرده اند بر روی سؤال فکر کرده اند، زمان اختصاص داده اند و پاسخ را ارسال کرده اند.

مطمئناً جمعیتی که مسابقات را دنبال کرده بسیار بیشتر بوده که 200 هزار نفر از آنها ترغیب به پاسخ سؤال پیامکی شده است.

بنابر این جذب بیشتر مردم که از اهداف مسابقات است از طریق شیوه مجازی تحقق یافته و این شیوه جذابیت بیشتری برای مردم داشته است.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر این که مسابقات کشوری حدود دو میلیون و 500 هزار بازدید در فضای مجازی داشته است، افزود: این نشان می دهد اگر از ظرفیت رسانه خوب استفاده کنیم، می توانیم شاهد جذب بیشتر مردم به مسابقات باشیم و این اتفاق در مسابقات کشوری رخ داد.

بر همین اساس در مرحله نهایی مسابقات بین المللی هم این کار را خواهیم کرد و با استفاده از تجربه مسابقات کشوری نفوذ بیشتری در خانواده ها خواهیم داشت.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به این سؤال که نگاه سازمان اوقاف به مسابقات مجازی قرآن صرفا یک شیوه موقتی است یا برنامه هایی برای دائمی شدن مد نظر است، گفت: قطعاً در دوران بعد از کرونا هم باید از این ظرفیت استفاده شود.

من نمی گویم مسابقات بعد از کرونا کاملاً غیرحضوری برگزار شود، اما می توان به یک روش ترکیبی از حضوری و غیر حضوری برسیم؛ به این معنی که یک سری از مراحل را غیر حضوری برگزار کنیم تا هم هزینه ها کم شود و برترین ها به مرحله فینال و پخش تلویزیونی راه پیدا کنند.

مطمئنا برخی از شرکت کنندگانی که از سطح بالایی برخوردار نیستند، می توانند با استفاده از روش غیر حضوری پالایش شوند و افراد با کیفیت تر به مرحله نهایی برسند.

قره شیخلو با تأکید بر اینکه در مسابقات هیچگاه اصراری بر کمیت نداشته ام، اظهار کرد: وقتی می توانیم نماینده بیست کشور با تلاوت خوب و جذاب داشته باشیم و مردم نیز لذت ببرند، چرا باید 80 کشور حضور داشته باشند که کیفیت تلاوت آنها متناسب مسابقات بین المللی نباشد.

اهداف تبلیغی را می توانیم از طرق دیگر تأمین کنیم.

وقتی نام مسابقات قرائت و حفظ قرآن به میان می آید مردم انتظار تلاوت های سطح بالایی را دارند، لذا باید به این موارد وقت داشته باشیم.

علاوه بر همه این موارد بحث هزینه ها نیز اگر مورد مدیریت قرار نگیرد در آینده مشکل ساز خواهد بود و ممکن است، اصل مسابقه زیر سؤال برود، بنابر این به اعتقاد من بعد از دوران کرونا هم باید از این ابزارها استفاده کنیم.

قره شیخلو در پایان در پاسخ به این سؤال که به دنبال مصوبه ای برای برگزاری مسابقات مجازی قرآن خواهید بود یا خیر، گفت: بعید می دانم کسی مخالف برگزاری مسابقات به شکل مجازی باشد در جلساتی که تا کنون با دوستان داشته ام، برخی این تذکر را می دهند که مسابقات مجازی به جای حضوری رایج نشود.

نظر ریاست محترم سازمان نیز بر این است که همه جوانب مورد نظر قرار بگیرد.

اگر لازم باشد کارشناسی و مذاکره بیشتری صورت بگیرد حتما این کار را انجام خواهیم داد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مسابقات - سازمان اوقاف و امور خیریه - اوقاف و امور خیریه - دوران پساکرونا - قرآن - مسابقات قرآن - سازمان اوقاف - ستاد ملی مقابله با کرونا - مجازی - کرونا - امور خیریه - جمهوری اسلامی ایران - مسابقات بین المللی - پساکرونا - حضوری - مقابله با کرونا - برگزاری - مسابقات کشوری - جمهوری اسلامی - سازمان - دوره مسابقات - اوقاف - خیریه - دوران - قرآنی - بین المللی - فضای مجازی - کشور - شیوه - رییس

آخرین اخبار سرویس:
کمالوندی به فارس خبر داد: نشست ماه آوریل ایران و آژانس در سطح معاون مدیرکل برگزار خواهد شد

​خانواده ها نقش مهمی در تکمیل چرخه اصلاح و تربیت دارند

مهدی روشنفکر نماینده سی سخت و دنا کارت زرد گرفت/ پای زلزله در میان بود

بازدید حاج محمدی از زندان مهاباد

شهردار اهواز برکنار شد

سفر به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی در ایام نوروزی ممنوع شد

انتقاد شدید دکتر ملیحه بنانی، کاندیدای ریاست جمهوری از احزاب موجود در کشور

گام اول مجلس عراق، انتخابات زودهنگام آر ی یا نه؟

رعایت عدالت در تخریب خانه باغ های روستاهای ارومیه ضروری است

اردوی راهیان نور چگونه برگزار می شود؟

چه کسانی افزایش حقوق 25 درصدی خواهند داشت؟ سقف افزایش حقوق در سال آینده چقدر است؟

انتخابات در اهواز الکترونیکی برگزار می شود

پیام رهبری در پی درگذشت یکی از بازاریان

مرحله دوم طرح «شهید سلیمانی» از امروز در چهارمحال و بختیاری آغاز می شود

مراسم سالگرد آیت الله بطحایی گلپایگانی برگزار شد

ایران مساله ای برای پنهان کردن در سایت های هسته ای ندارد

تجدیدمیثاق نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با شهدای رشت

اظهارات وکیل جمعیت امام علی درباره حکم تعطیلی

آغاز فعالیت ستاد انتخاباتی شهرستان بافت

پیشرفت 90 درصدی احداث بیمارستان «امام خمینی» در شهریار

روز درختکاری در زرند

فرآیند انتخابات در کلانشهرها به صورت الکترونیکی است

ضرورت ساماندهی کولبران

پیام رهبر معظم انقلاب به هفتمین مراسم ملی شب خاطره جهادی

آزمون تاریخی پاپ در سفر به عراق

تجدید میثاق نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با شهدای رشت

خبر خوش برای معلمان غیر رسمی در استان قزوین 

نوشادی، سرپرست شهرداری اهواز شد

یادواره لاله های بی نشان در جزیره کیش

شنای دلفین ها در نزدیکی جزیره هرمز + عکس

تغییر شهردار اهواز در نشست شبانه

واکنش وکیل جمعیت امام علی به حکم انحلال این تشکل

به احمدی نژاد بگو اگر در انتخابات شرکت نکنی به خون شهیدم حلالت نمی کنم

طرح مجلس برای اختیاری کردنِ سربازی + فیلم

دلایل توقف ارائه قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام

شهردار اهواز عزل شد

سخنگوی حزب اتحاد ملت: اصلاح طلبان در انتخابات فعال برخورد می کنند

شهردار اهواز برکنار شد

لزوم توجه مسئولان به حفظ اشتغال کارگران

حضور اعضای هیات اجرایی بر سر مزار پیشکسوت کارگری استان

قوه قضاییه برای حل مشکلات شهرک صنعتی ورامین ورود کند

لزوم توجه مسئولان به اشتغال زایی جوانان و حفظ اشتغال کارگران

مخالفت صریح علی مطهری با رییس جمهور نظامی

مانور خودرویی هشدار کرونا در اهواز

قمی ها برای نشان دادن پیوند دوستی با هم، درخت بکارند

نوشادی، سرپرست شهرداری اهواز شد

آیین گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت الله بطحایی درقم برگزار شد

شهردار اهواز برکنار شد

ادامه برنامه های سفر رییس قوه قضاییه به آذربایجان غربی

5 کامیون اقلام خوراکی و بهداشتی اهدا شد؛ بانک ملت؛ یاور مردم زلزله زده سی سخت در روزهای سخت زمستان

رییس قوه قضاییه:اصلاح ساختارهای فساد زمینه ساز امیدواری بیشتر مردم است

فرآیند انتخابات در کلانشهرها به صورت الکترونیکی است

بحث درباره ایران با لحنی سازنده ادامه دارد

آیا اسلام مدافع حقوق بانوان است؟ +صوت

سفرهای نوروزی مسئولانه و ایمن انجام خواهد شد

جوان دهه هفتادی بوشهری: حتی مادرم را واسطه کردند ولی مادرم گفت برو!

مصوبه مهم کمیسیون تلفیق مجلس

سفر پاپ به عراق نشان می دهد منبع اسلام و مسیحیت یکی است

اقامه نماز جمعه فردا در 8 شهر گیلان منوط به تصمیم کمیته شهرستانی است

رویداد «تا ثریا» با هدف حل نوآورانه مسائل کشور برگزار می شود

خیرِ خَیّران به زندانیان رسید

استاندار: سند آمایش سیستان و بلوچستان نیازمند مشارکت همگان است

25 باغملکی در یک مراسم به کرونا مبتلا شدند

علت سکوت اصولگرایان مشخص شد؛ از احمدی ‎نژاد می ترسند!

افزایش 25 درصدی حقوق ها در سال آینده تصویب شد

روایت بامزه جوان بوشهری از تلاش برخی دستگاهها برای ممانعت از حضور در جلسه دیدار با دکتر احمدی نژاد!

شیخ الزین پیشگام مسیر تقریب و وحدت اسلامی بود

چرا پاپ با آیت الله سیستانی دیدار می کند؟

تبلیغ شبکه های اجتماعی خارجی در رسانه ملی ممنوع شد

وام 200میلیونی برای زوجین دارای دو فرزند

تاکید بر تعامل هیات های نظارت بر انتخابات استان مرکزی

رفع سوء تفاهمات بین مذاهب در حج به خوبی انجام می شود

مزار شهدای مهاباد به یاد اسوه های صبر و اقتدار، نهال کاری شد

فضای مجازی، نقش همسری زنان را به چالش کشیده است

توانمند سازی مددجویان از بهترین رویکردهای کمیته امداد است

تولید 2 هزار و 500 اثر علمی طی یک سال گذشته

شهردار اهواز عزل شد

تغییر شهردار اهواز در نشست شبانه

سخنان شنیدنی مدیر دانشگاه فوردهام درباره فرهنگ کهن کشور ایران + فیلم

شهردار اهواز برکنار شد

بیانیه گام دوم انقلاب یک منشور تمدنی است

ورود مسافر نوروزی به چهارمحال و بختیاری ممنوع شد

مراسم بزرگداشت آیت الله بطحایی گلپایگانی در قم برگزار شد

امام خمینی (س): خدایا با فضل خودت با ما رفتار کن نه عدل خودت

پیام رهبر انقلاب به مراسم شب خاطره جهادی

شهردار اهواز عزل شد

هفتمین دوره علمی-پژوهشی مشکات برگزار می شود

پیام رهبر معظم انقلاب به هفتمین مراسم ملی شب خاطره جهادی

نخستین همایش سراسری ترویج فرهنگ قرض الحسنه در کمیته امداد

ایران | روحانی: مسار عوده امریکا إلی الاتفاق النووی واضح.. إذا کانت هناک إراده فلا داعی لأی مفاوضات

موسی شاعری، شهردار اهواز برکنار شد

دیدار جمعی از مردم انقلابی استان بوشهر با دکتر احمدی نژاد

صدا های عجیب و ترسناک در ایلام

رفع سوء تفاهمات بین مذاهب در حج به خوبی انجام می شود

دیدار با خانواده 450خانواده شهید در یزد + فیلم

یک میلیون و 200 هزار نفر در ایران در صف اعزام به حج هستند

آیین مهرورزی گیلانیان در روز های پایانی سال

احضار رییس پیشین و هیات مدیره سازمان بورس به دادسرا

رویه های خاص تجارت مرزی در آذربایجان غربی اتخاذ شود

اسراری از یک تسبیح اعجاب انگیز

جدی گرفتن مسابقات مجازی قرآن در دوران پساکرونا / بازدید میلیونی مسابقات کشوری در فضای مجازی

جدی گرفتن مسابقات مجازی قرآن در دوران پساکرونا / بازدید میلیونی مسابقات کشوری در فضای مجازی