موضوعات داغ: - سود سهام عدالت - هواپيماربايي - كميسيون تلفيق - سرمايه گذاري - فرهاد مجيدي - سپاه حفاظت هواپيمايي - فرود اضطراري - باور نكردني - سازمان بورس - باشگاه پرسپوليس - پهپاد اسراييلي - ليگ قهرمانان اروپا - حصاري گازراني - سرمايه گذاري گردشگري - فرديناند - مقدماتي جام جهاني 2022 قطر - جام جهاني فوتبال - كميسيون انتخابات افغانستان - استاديوم فوتبال - آب بر - زن خوش شانس - دبير جشنواره فيلم فجر - اويغور

مطالب مرتبط:
نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی
پیشنهاد بهبود روابط ایران با کشورهای عربی
ترجیح بایدن، مذاکره با دولت روحانی است/ روابط گرم با آمریکا سبب گسترش نفوذ ایران در منطقه خواهد شد/ بی اعتمادی فعلی از سال 2015 بیشتر است/ دیپلماسی واکسن، سبب بهبود اعتماد و روابط خواهد شد
فریدمن:لغو تحریم های ایران، توافقنامه های عادی سازی روابط با اسراییل را به خطر می اندازد
غربی ها به دنبال گره زدن حوزه دفاعی ایران به برجام
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:252021-01-24بين الملل

نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی


روابط ایران با حوزه عربی نیازمند تحول است و ظرفیت هایی وجود دارد که این تحول را ممکن می کند.

اگر در میان کشورهای عربی، دولت های سعودی، مصر، امارات و بحرین بر عدم حضور ایران در حوزه عربی تأکید دارند، - با ایران علاقه مند هستند اما دسته بندی کشورهای عربی به مخالف و موافق ایران، آنان را در شرایط انتظار قرار داده است.

از سوی دیگر اگر به صفحه منطقه عربی در غرب آسیا و در شمال آفریقا نگاه بیندازیم، درمی یابیم که هیچ دلیل روشنی بر خصومت بین کشورهای عربی و ایران وجود ندارد.

در این میان مهندسی نوعی از دیپلماسی از سوی ایران می تواند شرایط موجود میان ایران و حوزه عربی را دگرگون کند.

در این خصوص گفتنی هایی وجود دارد: 1- منطق سیاسی حکم می کند کشورهای یک منطقه و پیروان یک دین به صورت قطعی به هم همبسته باشند و شکاف و نقار میان آنان، عارضی است و نوعاً به عامل خارجی مربوط می شود.

در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، حوادث آن همه اعضا را تحت تأثیر قرار می دهد؛ خواه این حوادث و رخدادهای سازنده و ایجابی و خواه مخرب و سلبی باشند.

ما در سال های اخیر مشاهده کردیم که پدیده گروه های تکفیری که ساخته و پرداخته سازمان های اطلاعاتی بودند و فقط رنگ دینی و مذهبی داشتند، همه کشورهای اسلامی را تحت تأثیر قرار دادند.

در این میان فقط بعضی از دولت ها که هدف گذاری گروه های تکفیری از سوی سازمان های اطلاعاتی غربی را به نفع خود ارزیابی می کردند تا مدتی با این موج همراهی کردند.

آنان گمان می کردند موج تکفیر فقط کشورهای رقیب آنان را آسیب می زند و یا گمان می کردند می توانند از آن برای تغییر روند منطقه بهره مند شوند.

اما اکثر همین دسته از دولت ها هم به زودی دریافتند که این موج موقعیت همه کشورهای اسلامی را تضعیف می کند و فقط به نفع دشمنان مشترک آنان - رژیم صهیونیستی و.

- است.

از این رو بود که این دولت ها هم سعی کردند حساب خود را از گروه های تکفیری جدا کنند.

نمونه دیگر اقدام آمریکا در حمله نظامی به دو کشور مسلمان -افغانستان و عراق- و تهدید چند کشور اسلامی دیگر بود که به ضرر همه کشورهای اسلامی بود و البته در این بین بعضی از کشورهای عربی - شامل سعودی- به گمان اینکه این جنگ ها روند منطقه را به نفع آنان تغییر می دهد با آنها همراهی کردند.

اما زمان زیادی نگذشت که آنان نیز به صف مخالفان این دو جنگ پیوستند و متوجه این واقعیت که این جنگ ها به ضرر همه است، شدند.

منطقه ما در این سه دهه از این ماجراها بسیار به خود دیده است و از این رو به نوعی عقلانیت سیاسی رسیده است.

در طول دهه های اخیر تلاش زیادی صورت گرفته است تا نوعی اسلام هراسی، شیعه هراسی، مقاومت هراسی، ایران هراسی و سپاه هراسی، جای هراس از برنامه های مخرب آمریکا و رژیم صهیونیستی را بگیرد.

این موج ها با شدت تمام به راه افتادند تا کشورهای این منطقه اسلامی را به یک جبهه بندی در مقابل هم برسانند و نیروی مسلمانان را تحلیل ببرند.

این موج ها اگرچه تا حدودی موفق هم شدند و حتی به جنگ هایی هم میان مسلمانان انجامیدند اما کشورهای اسلامی به مرور از این موج ها فاصله گرفتند و امروز اثر این امواج تا حد زیادی از بین رفته است.

2- جمهوری اسلامی ایران در این سال ها سیاست خردمندانه ای را در پیش گرفته است.

صبوری ایران در برابر اعوجاج های منطقه ای و عفو برادرانه اقداماتی که بعضی از دولت های منطقه علیه ایران به راه انداختند و نثار کمک های ویژه به آن دسته از کشورهای منطقه که گرفتار بلیه های امنیتی شده بودند، بدون آنکه از اعطای این کمک ها چشمداشتی داشته باشد، فضای جدیدی نسبت به ایران پدید آورده است.

ایران در طول این سال ها نشان داد کشوری قدرتمند است و مخالفت و حتی دشمنی غرب با آن نمی تواند از قدرت آن بکاهد.

پیشرفت های شگرفت علمی و تکنولوژیک ایران در کنار تلاش اقتصادی داخل به گونه ای که کشور علی رغم فشارهای شدید غرب دچار به هم ریختگی نشود، هرگونه انتظار مخالفان را برای عقب راندن ایران از منطقه از بین برده است.

از سوی دیگر قدرت نظامی رو به رشد ایران هر گونه امید به امکان حمله نظامی خارجی به جمهوری اسلامی را منتفی کرده و جسارت ایران در دفاع از خود در برابر قدرت نظامی آمریکا هر گونه موفقیت برنامه خارجی علیه ایران را به یأس مبدل کرده است.

بر این اساس هر روزه در نشریات و خبرگزاری های بزرگ غرب، اعتراف به قدرت و اقتدار ایران منعکس می شود.

ایران در بعد توانایی نظامی توانسته است کشورهای دوست خود در منطقه را نجات دهد و ثبات را به آنان بازگرداند.

پس در یک کلمه ایران و قدرت آن در منطقه به رسمیت شناخته شده و هر گونه انتظار تغییر نظام سیاسی ایران و یا تغییر سیاست های بنیادی آن را منتفی کرده است.

این سرمایه مهمی برای جمهوری اسلامی است و حالا وقت آن است که نظام یک گام مهم برای ارتقاء موقعیت سیاسی و.

منطقه بردارد.

3- زمزمه لزوم همکاری با ایران و برقراری روابط فعال با آن در میان کشورهای عربی به گوش می رسد.

در منطقه خلیج فارس هفت دولت عربی وجود دارد که حداقل پنج دولت آن شامل عراق، قطر، کویت، عمان و یمن خواستار حل و فصل مسایل میان کشورهای عربی منطقه و ایران هستند و این در حالی است که امارات متحده عربی نیز علی رغم فشار شدیدی که از سوی دولت سعودی متوجه آن بوده، به حفظ روابط با جمهوری اسلامی اصرار دارد.

در این میان فقط دو دولت سعودی و بحرین مخالف بهبود روابط کشورهای عربی با ایران هستند.

در طول سال های گذشته این باور در دستگاه دیپلماسی ایران وجود داشته که بدون بهبود روابط با عربستان، امکان فعال سازی روابط ایران با حوزه عربی وجود ندارد.

در واقع در این انگاره کلید روابط ایران با کشورهای عربی جنوب خلیج فارس به ریاض سپرده شده است! البته در طول این دوران، ایران با دولت های قطر، امارات، کویت، عمان، عراق و یمن روابط داشته اما این روابط - به جز در مورد عراق- عمدتاً در روابط سیاسی محدود مانده و عملاً در ارتقاء مناسبات اقتصادی و فرهنگی میان ایران و این کشورها کاری صورت نگرفته است.

نگاه به تجربه روابط ما با حوزه عربی به ما می گوید وقت آن است که از یک سو انگاره روابط عربی با اجازه ریاض را کنار بگذاریم و از سوی دیگر به روابطی چندوجهی و متنوع بیندیشیم که هم برای ایران و هم برای کشورهای عربی منطقه راهگشا باشد.

برای عبور از شرایط فعلی باید با کشورهای یاد شده ابتدا وارد مذاکرات دوجانبه شویم و ضمن تشریح وضعیت منطقه، در زمینه های مختلف به توافق برسیم و پس از آن یک اجلاس مشترک ایران - عربی را در یکی از کشورهای یاد شده برگزار کنیم و در مورد روابط جمعی به توافق برسیم.

این کار امکان پذیر است.

ما باید بدانیم که شرایط ذهنی این کشورها پس از شکست های پیاپی آمریکا در منطقه تغییرات مهمی کرده و وضع رژیم صهیونیستی در داخل سرزمین های اشغالی آنان را به جمع بندی هایی رسانده است وگرنه اگر با محاسبات سابق بود فشار ویژه رییس جمهور سابق آمریکا به این کشورها برای آشکار سازی روابط با رژیم صهیونیستی اکثر این کشورها با تل آویو به توافق رسیده بودند.

بنابراین با نگاه به وضع منطقه و اعتباری که ایران از طریق راهبرد مقاومت کسب نموده است، می توانیم روابط جدیدی را با حوزه عربی داشته باشیم.

بهبود روابط ایران و این کشورها و تبدیل قطب بندی های عربی-ایرانی به قطب بندی امنیت دست جمعی در مقابل باج خواهی غرب می تواند نتایج مهمی در پی داشته باشد و برای همه کشورها مطلوب تلقی شود: - بهبود روابط عربی با ایران و خروج از روابط تک بعدی و دستیابی به روابط در جنبه های مختلف، می تواند به جنگ کنونی علیه یمن خاتمه دهد.

امروز هیچ کشور عربی در منطقه نیست که روش عربستان را کمک کننده به امنیت منطقه بداند.

همه کشورهای عرب منطقه - به جز دولت سعودی- علاقه دارند این جنگ به سرعت به پایان برسد.

- روابط ایران با کشورهای عرب جنوب خلیج فارس می تواند اختلاف میان این کشورها را کاهش دهد و از سوی دیگر برای مقابله با پدرخواندگی سعودی بر این کشورها و مهار رفتار ریاض به کشورهای مذکور کمک نماید.

این کشورها در سال های گذشته هزینه های زیادی بابت قرار گرفتن در جبهه ای عربی مقابل ایران پرداخته اند و این در حالی است که بنا به اظهارات متعدد مقامات ارشد این کشورها، هیچ دلیلی برای این دشمنی نداشته اند.

روابط فعال ایران با پنج کشور عربی اختلافات میان آنان و دولت های دیگر را کاهش می دهد و این نتیجه برای همه مردم در منطقه شیرین است.

- تقویت روابط ایران و کشورهای عربی می تواند به حل و فصل موضوعی به نام اخوان المسلمین میان آنان منجر شود.

ایران در طول دهه های قبل و به ویژه در ده سال گذشته، نوع خاصی از ارتباط با شعوب مختلف اخوان المسلمین را دنبال کرده است؛ ایران آن را پدیده ای واحد ندیده و با گونه های مختلف آن برخورد متناسبی داشته و این می تواند یک الگو برای کشورهای دیگر هم باشد.

ایران به آن دسته از گروه های اخوانی منطقه عربی که درصدد به دست گرفتن قدرت از راه های مسالمت آمیز بوده اند کمک کرده و در مقابل آن دسته از اخوانی ها که از طریق توسل به خشونت و دسته بندی و اختلاف میان مسلمانان درصدد به قدرت رسیدن برآمده اند، قرار گرفته است.

روابط ایران با کشورهای عربی جنوب که بعضی - مثل قطر و عمان- با اخوان المسلمین رابطه دارند و بعضی - مثل امارات و عربستان و تا حدی کویت- که با آنان رابطه ای خصمانه داشته اند، می تواند به ترسیم رابطه ای متعادل با اخوان المسلمین بینجامد.

به شکلی که نگاه های کنونی دولت های عربی به اخوان که نوعاً تهدید تلقی شده است، به نگاه فرصت، تغییر پیدا کند.

اخوانی ها این آمادگی را دارند که شرایط دشوار کنونی را با نوعی تفاهم، به نقطه تعادل برسانند.

- بهبود روابط ایران با کشورهای عربی جنوب خلیج فارس، هزینه های نظامی آنان را پایین می آورد چرا که این هزینه ها از سه مسئله ناشی می شود؛ تهدیدنمایی قدرت ایران برای کشورهای منطقه، تهدیداتی که از ناحیه بعضی از دولت های عرب متوجه بعضی دیگر از دولت های عرب منطقه است و تهدیدات بالفعل و بالقوه ای که از ناحیه گروه های نوپدید تروریستی متوجه این کشورهاست.

غرب با تأکید بر این سه موضوع، بخش زیادی از درآمدهای این کشورها را به خرید و انبار کردن سلاح معطوف کرده است.

رابطه ایران با این دولت ها هر سه دسته این تهدیدات واقعی و یا ساختگی را از بین می برد، رابطه گرم و چندوجهی با ایران جایی برای تهدیدنمایی ایران برای کشورهای برادر عربی باقی نمی گذارد، همگرایی با ایران، تهدید کشورهایی نظیر عربستان علیه کشورهای عرب دیگر را به صفر می رساند و تجربه ایران در مبارزه موفق با گروه های نوپدید تروریستی، اعتماد به نفس زیادی به این دولت ها می دهد و موضوع ضرورت خرید سلاح و انبار کردن آن را از بین می برد و در نهایت از این طریق نفوذ غرب هم کاهش یافته و توطئه های خطرناکی مثل گسترش امنیتی و سیاسی رژیم اسراییل در مناطق اسلامی هم خنثی می شود.

سعدالله زارعی
کلید واژه ها: ایران - کشورهای عربی - عربی - میان - حوزه - منطقه - غرب آسیا - منطقه غرب آسیا - شمال آفریقا - روابط - شرایط - آسیا - دیپلماسی - تحول - هایی - نیازمند - معماری - انتظار - آفریقا - مهندسی - امارات - بحرین - سیاسی - خارجی - ظرفیت - علاقه - روشنی - مربوط - عامل - قرار

آخرین اخبار سرویس:
ائتلاف سعودی 31 بار مأرب را بمباران کرد

ست فرزاد حسنی با ماشین لاکچری +عکس

ادعای آمریکا درباره قاچاق سلاح از ایران به یمن

دیدار رییس جمهور عراق با پاپ فرانسیس

روسیه: سریعتر نشستی درباره بازگشت آمریکا به برجام برگزار شود

آمریکا: آماده گفت وگو با ایران در چارچوب 1+5 هستیم

تخت روانچی: اتهام زنی اسراییل به ایران بی اساس است

انفجار انتحاری در پایتخت سومالی 20 تن را به کام مرگ فرستاد

هشدار درباره اوج گیری مجدد کرونا در آمریکا

بمباران مارب یمن توسط ائتلاف سعودی در 31 نوبت

ادعای آمریکا: ایران به یمن سلاح قاچاق می کند

گزارش نیروهای یمنی درباره فعالیت القاعده در مارب

ورود واکسن آسترازانکا به استرالیا متوقف شد

کاخ سفید حمله به سوریه را قانونی دانست

حمله انتحاری در سومالی 20 کشته به جا گذاشت

عراق| دستگیری 9 تروریست داعشی در الانبار و نینوا

دیپلمات روس: سریعتر نشستی درباره بازگشت آمریکا به برجام برگزار شود

شمار تلفات کووید-19 در روسیه از 200000 گذشت| فقط 5 میلیون نفر واکسن زده اند

کنگره آمریکا در سطح هشدار امنیتی بالا قرار دارد

کاخ سفید: حمله به سوریه قانونی بود

گزارش تصویری از نخستین روز حضور پاپ فرانسیس در عراق

در حال بروزرسانی ارتش خود برای حمله احتمالی به تأسیسات هسته ای ایران هستیم

ادعای آمریکا: نقش ایران در یمن منفی است

در نشست خبری پاپ و برهم صالح چه گذشت؟

سریعتر نشستی درباره بازگشت آمریکا به برجام برگزار شود

کدام کشورها به صف واکسیناسیون با واکسن چینی پیوستند؟

حمله انتحاری مرگبار در سومالی 20 کشته به جا گذاشت

عکس | هدیه پاپ به یکی از فرماندهان حشدالشعبی

اعزام نیروی خدماتی فقط مناطق شمال و غرب تهران

توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای تعلیق تعرفه ها

در حال بروزرسانی ارتش خود برای حمله احتمالی به تأسیسات هسته ای ایران هستیم

هدیه ویژه پاپ فرانسیس به فرمانده مسیحی حشدالشعبی / تصاویر

آمریکا: نقش ایران در یمن منفی است

هدیه پاپ به فرمانده الحشد الشعبی + عکس

60 کشته و زخمی در انفجار خودرویی در سومالی

هدیه پاپ به یک فرمانده الحشد الشعبی + عکس

حمله انتحاری مرگبار در سومالی 20 کشته به جا گذاشت

انفجارهایی در حومه حلب در پی حمله به مشعل های نفتی

پاسخ ایران به اتهام رژیم صهیونیستی در مورد حادثه برای یک کشتی

حمله انتحاری مرگبار در سومالی 20 کشته به جا گذاشت

عقب نشینی محسن رضایی از مواضعش درباره مذاکره با آمریکا

توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای تعلیق تعرفه ها

آمریکا: ایران در یمن نقش منفی ایفا می کند

انفجار بمب در سومالی ده ها کشته به جا گذاشت

20 کشته در حمله انتحاری در سومالی

اسپوتنیک از فایزر پیشی گرفت؛ دومین واکسن مورد تأیید دنیا

واکنش اسکاتلند و ایرلند به احتمال محرومیت از میزبانی یورو 2020

واکنش اسکاتلند و ایرلند به احتمال محرومیت از میزبانی یورو 2020

تصمیم روسیه برای انتشار لیست سیاه از مقامات آمریکایی

نماینده ایران در سازمان ملل: اتهام زنی اسراییل به ایران در مورد انفجار کشتی اسراییلی در دریای عمان، بی اساس است

عکس | هدیه پاپ به یکی از فرماندهان حشد الشعبی

دیپلمات روس: سریعتر نشستی درباره بازگشت آمریکا به برجام برگزار شود

جزییات بیشتر از هواپیماربایی در پرواز اهواز-مشهد/ تصویر هواپیماربا 45 ساله!

حمله انتحاری مرگبار در سومالی 20 کشته به جا گذاشت

سه غیرنظامی در حمله موشکی به حومه حلب سوریه کشته شدند

ائتلاف سعودی 31 بار مأرب یمن را بمباران کرد

عکاس و ادیتور

حمله انتحاری مرگبار به نیروهای دولتی سومالی

اسپوتنیک از فایزر پیشی گرفت؛ دومین واکسن مورد تایید دنیا

ادعای آمریکا: نقش ایران در یمن منفی است؛ ما به دنبال صلح هستیم

حمله شدید موشکی در مناطق تحت کنترل تروریست ها در سوریه

سومالی| انفجار خودروی بمب گذاری شده در موگادیشو؛ ده ها نفر کشته شدند

واکسن آسترازنکا بر ضد گونه برزیلی کرونا مؤثر است | واکسن چینی مؤثر نیست

اوکراین خواستار تحریمِ روسیه شد

(ویدئو) خوش آمدگویی به پاپ با رقص

(تصاویر) سفر تاریخی پاپ فرانسیس به عراق

پاسخ ایران به بیانیه اجلاس وزیران اتحادیه عرب

محسن رضایی اظهاراتش را تصحیح کرد / مذاکره فقط در چارچوب 1+5

هدیه پاپ به فرمانده الحشد الشعبی + عکس

حمله موشکی به پالایشگاه های نفت در شمال سوریه /11 تن زخمی شدند

روزنامه مملکت/ 16 اسفند 99

ملت یمن اراده جدی برای دستیابی به صلح عادلانه دارد

دور جدید حملات لفظی ترامپ به جمهوری خواهان

خالق اولین آنتی ویروس تجاری جهان به پولشویی متهم شد

هدیه پاپ به فرمانده الحشد الشعبی + عکس

بازداشت اولین مقام دولت ترامپ

توافق بایدن با اروپا برای هماهنگی علیه روسیه و چین

ایران نسبت به عواقب اقدام اشتباه رژیم صهیونیستی هشدار داد

خطیب زاده: جزایر سه گانه بخش جدایی ناپذیر ایران هستند

10 واقعیت در مورد بزرگترین بحران انسانی جهان

پاپ فرانسیس: من زائری هستم که با حمل پیام صلح به عراق آمدم/ خشونت و افراط گرایی بس است

هدیه ویژه پاپ به فرمانده مسیحی حشدالشعبی + تصاویر

اوکراین خواستار اعمال تحریم های جامع علیه روسیه شد

هشدار ایران به اسراییل

کاخ سفید: حمله به سوریه قانونی بود

وقوع انفجار در شهر جرابلس سوریه

انتقاد فرماندار ایالت تگزاس از سیاست مهاجرتی جو بایدن

گانتس و نتانیاهو به دنبال کسب رأی هستند

واکسن «اسپوتنیک وی» بالاتر از «فایزر» قرار گرفت

واکنش کاربران به اقدام شنیع یک روزنامه ترکیه در توهین به شیعیان

خوش آمد گویی «قیس الخزعلی» به پاپ برای سفر به نجف اشرف و عراق

رایزنی نماینده آمریکا و وزیرخارجه قطر درباره ایران

تکرار ادعا درخصوص جزایر سه گانه، تاثیری بر واقعیت های تاریخی و جغرافیایی ندارد

کاخ سفید: حمله به سوریه قانونی بود/ سناتورها:اختیاری نداشتید

اولین روز سفر پاپ به عراق؛ آخرین خبرها و تازه ترین گزارش ها+ فیلم ها و تصاویر

ایران محور گفت وگوی نماینده آمریکا و وزیر خارجه قطر

توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای تعلیق تعرفه ها

100 نفر از نیروهای دولت هادی امروز در مأرب کشته و زخمی شدند

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به بیانیه اجلاس وزرای اتحادیه عرب

صدور مجوز توزیع واکسن روسی کرونا در عراق

نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی

نیاز به معماری جدید روابط ایران با حوزه عربی