موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - سازمان برنامه و بودجه - سازمان برنامه - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - رييس سازمان برنامه و بودجه كشور - مجتبي جباري - نقل و انتقالات - سازمان برنامه و بودجه كشور - شهرستان رشت - باروق - كلارنس سيدورف - برتي فوگتس - كارشناس واليبال - معلم كلايه - علايم - محسن خانچرلي - زوج هاي جوان - پايگاه اطلاعات علمي ايران - خمرود - تالاب اميركلايه - جام جهاني 1990 ايتاليا

مطالب مرتبط:
14 داوطلب دیگر این هفته واکسن ایرانی کرونا را دریافت می کنند
14 داوطلب دیگر این هفته واکسن ایرانی کرونا را دریافت می کنند
هر گونه عادی انگاری درباره کرونا بحران جدیدی ایجاد می کند
جدال لفظی نتانیاهو و گانتز در میانه بحران کرونا در اراضی اشغالی
زمان پایان فاز اول آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:202021-01-24اقتصادي

«فرهنگ و کرونا»؛ نگاهی به چالش های فرهنگ ایرانی در بحران کرونا


ایرنا- کتاب «فرهنگ و کرونا؛ چالش های فرهنگ ایرانی در بحران کرونا» به قلم جبار رحمانی که به تازگی به بازار کتاب روانه شده، تحلیل هایی انسان شناختی از چالش هایی که فرهنگ ایرانی در دوران شیوع ویروس کرونا با آن مواجهه شده است را به تصویر می کشد.

- " تهران- ایرنا- کتاب فرهنگ و کرونا؛ چالش های فرهنگ ایرانی در بحران کرونا به قلم جبار رحمانی که به تازگی به بازار کتاب روانه شده، تحلیل هایی انسان شناختی از چالش هایی که فرهنگ ایرانی در دوران شیوع ویروس کرونا با آن مواجهه شده است را به تصویر می کشد.

فرهنگ نقشی اساسی در سرنوشت حال و آینده هر جامعه انسانی دارد؛ چرا که فرهنگ در معنای عام تمامی جنبه های مادی و غیرمادی زندگی انسان را در برمی گیرد، رفتارها را سامان می بخشد، ارزش ها را تولید و بازتولید و هنجارها را تدوین می کند و ابزارهای این رفتاها را برای انسان ها فراهم یا حذف می سازد.

ویروس کرونا به دلیل پیچیدگی هایی که در ماهیت پزشکی و سلامت داشت شاید یکی از متفاوت ترین بلایا و مواجهه های انسانی در طول قرون گذشته بود؛ ویروسی که چنان عمیق بر زندگی اثر گذاشت و بر آن چیره گشت که حتی در اصطلاح بافرهنگ ترین جوامع را به رفتارهایی با فرسنگ ها فاصله از فرهنگ واداشت.

موضوعی که در ذات خود تفکربرانگیز و پرچالش است.

علاوه بر ماهیت ناشناخته این ویروس و جنبه واکنشی که آدم ها و جوامع (به ویژه در ابتدای شیوع) را به پاسخ واداشت، فاصله گرفتن بیش از بیش انسان ها از رفتارها و آیین های فرهنگی (که با گذشت زمان بیشتر از سوی نهادهای قانون گذار بر آن تاکید شد؛ موضوعاتی چون عدم برقراری روابط اجتماعی و عدم برگزاری مراسم ختم و .

) شرایط جدید و سختی را به زندگی انسانی و اجتماعی تحمیل کرد.

یکی از مهمترین کارهایی که استادان علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی در چنین شرایطی انجام می دهند (همچنان که در کشور ما نیز صورت گرفته و کتاب حاضر نمونه ای از آن است) توصیف دقیق شرایط موجود به دو دلیل اساسی است: انباشت اطلاعات در این برهه زمانی خاص از منظر اهمیت تاریخی و شناخت وضعیت موجود و رسیدن به مرحله بعد از توصیف یعنی تحلیل.

کتاب فرهنگ و کرونا؛ چالش های فرهنگ ایرانی در بحران کرونا که به تازگی از سوی انتشارات انسان شناسی به انتشار درآمده تلاشی است در راستای همین شناخت وضعیت موجود برای تحلیل شرایط.

جبار رحمانی انسان شناس و استادیار موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در این کتاب به تشریح شرایط موجود با هدف فهم جامعِ جامعه از یک بحران و جلوگیری از تکرار خطاها می پردازد.

در بخشی از کتاب و از زبان نویسنده اثر می خوانیم: شیوع ویروس کرونا منجر به تعلیق بسیاری از روال های عادی زندگی انسانی شد.

هرچند بیشتر دانش ما از این بحران، از منظر پزشکی بود اما بحران کرونا، یک بحران فراگیر زیستی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است.

از این رو ضروری است شناخت جامعی از این بحران داشته باشیم.

در این کتاب تلاش من بر آن بوده که از منظر علم انسان شناسی به ابعاد فرهنگی و اجتماعی بحران کرونا در جامعه ایرانی بپردازم.

تلاش کرده ام در این جستارها، الگوها و منطق موجود در چالش های فرهنگ ایرانی در مواجهه با پدیده کرونا را مورد بحث قرار بدهم.

از همین رو، گاه در تحلیل ها به ذهنیت کنشگران سطح خرد ایرانی و درک آن ها از شعارهای ستاد بحران کرونا پرداخته ام و گاه به دلالت های فرهنگی، دینی و ایدئولوژیک این شعارها و سرانجام نیز به ابعادی فراگیر از پیامدهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و دینی این پدیده در جامعه ایرانی و نقش آن در بازتولید نابرابری ها و بی عدالتی های ضمنی و آشکار در جامعه توجه کرده ام.

تحلیل های همزمان از وقوع یک بحران، هرچند ناقص به نظر می رسند اما گام هایی اولیه برای فهم جامع یک بحران و مواجه های دقیق با آن و مهم تر از همه جلوگیری از تکرار خطاها خواهند بود.

این کتاب که در 13 سرفصل به نگارش درآمده است و تیترهای ذیل را در بر می گیرد: دنیای پساکرونا و لزوم بازاندیشی درباره علم در جامعه ایران ؛ کرونا، الهیات امروزی و مسئله آینده علم در ایران؛ بهداشت، سیاست و مردم (کارکردهای ایدئولوژیک بحران کرونا و نظام های بازنمایی آن)؛ کرونا و سواد سلامت ما؛ نگاهی به هشتگ درخانه می مانیم (شکاف میان درک مردم و ستاد بحران در یک شعار کلیدی؛ سبک زندگی مراقبتی در شرایط بحران کرونا و سهم اصحاب علوم انسانی در آن؛ سفرهای کرونایی (چرا مردم به سفر می روند؟)؛ سوگواران تنها؛ بسته شدن و بازگشایی بارگاه ها در مواجهه با شیوع کرونا؛ کرونا و مسئله تغییر در دینداری و آیین های دینی؛ بحران کرونا، آموزش مجازی و بازتولید نابرابری؛ وقتی کرونا تمام شود، چه چیزی خواهیم داشت؟؛ بحران کرونا و لزوم حضور یک نظام تدبیر فراگیر برای جامعه ایرانی.

نگاهی به این سرفصل ها نشان می دهد که بسیاری از موضوعاتی که در یکسال گذشته جامعه (دولت، ستاد مبارزه با کرونا) و مردم با آن دست به گریبان بوده اند، مسائلی هستند که هرکدام به شدت بر کیفیت عملکرد اثرگذاشته و جامعه و مردم را بعضا از موارد مهمی تهی ساخته است، موضوعاتی که هرجامعه بر اساس سرمایه فرهنگی و اجتماعی پیش اندوخته خویش در چنین شرایطی با آن مواجه می شود؛ مثلا در بحث سفرها شاهد نمونه ای از رفتارهای غیرعقلانی مردم بودیم که دولت را در برخی از زمان ها به استیصال کشاند و حتی تقریر جریمه هم اثر زیادی در آن نداشت؛ از سوی دیگر عدم برگزاری مراسم ختم برای کسانی که عزیزان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند، خلایی عاطفی و اجتماعی را برای افراد ایجاد کرد که بار تحمل این دوران را بیش از پیش سخت می نمود؛ و از سوی دیگر کاستی هایی در بحث سخت افزاری و نرم افزای برای مواجهه با یک بحران برای آن چاره ای نیندیشیده بود در دوران کرونا خود را بیشتر از همه زمان ها برجسته ساخت.

اینها موضوعاتی است که در این مقالات به آن پرداخته شده و مخاطب را با چالش آنچه که باید باشد و نیست مواجه می سازد.

در بخشی از این کتاب ذیل تحلیل سفرهای مردی در ایام کرونا می خوانیم: این واکاوی برای آن اهمیت دارد که نباید سفرهای مردم به مناطق دیگر را در یک کلیشه ساده سازانه به میل به تفریح و خوش پذرانی تقلیل داد.

قاعدتا وقتی این ساده سازی ها رخ می دهند، گویی یک جریان بزرگ و یک مجموعه سیاست های غلط قرار است پنهان شوند و با ساده سازی یک علت کلیشه ای دم دستی جایگزین همه آن ریشه ها و علل رفتار غلط امروزی باشد.

درست است که این جابجایی ها زمینه انتقال و پخش شدن ویروس را فراهم می کند اما در شرایطی که در نظام درمان ما کفایت و امکانات لازم برای تامین امنیت روانی افراد برای وقتی که بیمار شوند وجود ندارد، در شرایطی که هیچ نهادی مسئولیت کم کاری های رخ داده در اتخاذ سیاست های درست در همان مراحل اولیه را برعهده نمی گیرد، در قحطی مواد بهداشتی مانند ژل ضدعفونی کننده و الکل و .

یا در مهار برخی مراکز مذهبی برای ممانعت از تجمع و .

کسی مسئولیت را برعهده نمی گیرد، گویی مقصر کردن مردم وتخریب و تنبیه آنها درمانی است بر درد بی کفایتی نهادهای مسئول.

(ص.

107) کتاب فرهنگ و کرونا؛ چالش های فرهنگ ایرانی در بحران کرونا به قلم جبار رحمانی در 181 صفحه و تیراژ هزار نسخه (پاییز 1399) از سوی انتشارات انسان شناسی به باز کتاب روانه شده است.


کلید واژه ها: فرهنگ ایرانی - فرهنگ - کرونا - بحران کرونا - شیوع ویروس کرونا - ایرانی - انسان - جبار رحمانی - ویروس کرونا - چالش - بازار کتاب - کتاب - هایی - بحران - شناختی - رحمانی - تولید - ویروس - تحلیل - بازار - تصویر - دوران - شیوع - جبار - انسان ها - ارزش ها - سرنوشت - جامعه - اساسی - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
بیت کوین صعود خواهد کرد؟

آخرین قیمت انواع کنسول بازی در بازار

تجمع مغازه داران اهواز مقابل فرمانداری

استخدام فروشنده در شرکت نان اکسین

نیازمند به یک پرستار خانم

دعوت به همکاری متخصص سئو سایت

آموزش حسابداری+معرفی به کار تضمینی

بازاریابی پروژه برج رستورانی

جذب بیش از 960 فارغ التحصیل در بنگاه های اقتصادی گیلان

استخدام شغل خانگی

روسیه صادرات گاز به چین از خط لوله «قدرت سیبری» را 3 برابر کرد

چه میزان دوز واکسن کرونا در قالب برنامه جهانی کوواکس توزیع می شود؟

6 نکته اساسی درباره شرکت فام

از سوراخ برجام ، fatf می گزد

اهمیت فروش فوق العاده در خرده فروش ها در شرایط گسترش بیماری کرونا

قرعه کشی محصولات طرح فروش فوق العاده و پیش فروش یکساله سایپا انجام شد

لزوم استفاده از پساب برای توسعه فضای سبز

عرضه جیپ گراند چروکی 2022 به بازار با پنج صندلی

کمبود و گرانی مواد اولیه چالش اصلی کارخانجات لبنی استان فارس؛ قیمت شیر 200 درصد افزایش یافت

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی: 2600 میلیارد تومان تسهیلات به بازنشستگان پرداخت می شود

افتتاح پنج طرح اقتصادی 2هزار و 140 فرصت شغلی در خوزستان ایجاد کرد

نتایج قرعه کشی ایران خودرو مشخص شد+ لیست برندگان

نحوه پرداخت سود سهام عدالت سال 98

چالش با تنوع ژنتیکی ویروس کرونا/افزایش تست های گرفته شده تا سقف بیش از 700 نمونه

عملیات نصب پست 230 کیلوولت سردرگان ایرانشهر کلنگ زنی شد

معافیت سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز صادرات از مالیات

وام ازدواج 70 میلیون تومان شد

6 هزار و 400 ماینر غیرمجاز در استان مرکزی کشف شد

بورس دوباره قرمز پوش شد

برگزاری مناقصه، زمینه ساز توسعه منطقه ویژه اقتصادی لامرد توصیف شد

درگاه های ارائه دهنده رمزارز مسدود می شود

کاشت نهال توسط مدیرعامل بانک کشاورزی به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی

حاشیه های بورس امروز چهارشنبه 13 اسفند 99

تسهیلات مسکن 150میلیونی برای تولد فرزند سوم

بستر «جشنواره مجازی نوروز 1400» در گلستان فعال شد

تولید 400 هزار تن کلزا در کشور پیش بینی شد

منتخبان طرح فروش »عید تا عید« سایپا مشخص شدند

تحقیق و تفحص مجلس یازدهم از فولاد مبارکه / برخی شبهات، صحت دارد

شاخص بورس 8 هزار واحد افت کرد

کدام یک از بازار ها سود بیشتری را برای سرمایه گذاران تضمین می کنند؟

اجرایی شدن طرح راه اندازی هزار هکتار گلخانه در مشهد

کشف بیش از 110 تن آرد قاچاق در استان

صدور 1200 کارت بازرگانی جدید در اتاق بندرعباس

قرعه کشی محصولات سایپا امروز 13 اسفند 99 + اسامی برندگان سایپا

ویدئو | مرغ دولتی بگیریم یا کرونا! | گزارش همشهری از صف مرغ دولتی در تهران

گفتگو با یک تولیدکننده اسباب بازی ایرانی: ادعای حمایت همه اش حرف بود

ضرورت اجرای پروژه های تحول ساز با نگاه به آینده در شرکت های تابعه تاپیکو

ارائه خدمات مالی به سایت های «فروش رمز ارز» و «قمار» متوقف شد +سند

تعداد فوتی های کرونا در آذربایجان شرقی

قسط 2.7 میلیون تومانی تسهیلات مسکن کم درآمدها؛ وامی برای نگرفتن؟

چه کسانی در سال آینده می توانند وام قرض الحسنه بگیرند؟

ساسی و کُپ کردن اجتماعی که نیاز داشتیم

ارزش پالایشی یکم 13 اسفند 99

500 میلیارد تومان می دهیم سیلاب نبینیم

تسهیلات مسکن 150 میلیون تومانی برای تولد فرزند سوم

جزییات طرح تعویض کولرهای پرمصرف

سریال تکراری روند نزولی بازار بورس در مازندران

راه اندازی 3 سایت جدید تلفن همراه در سنندج

درصد باسوادی کردستان 94.08 درصد است

مهدی مریزاد مصاحبه اختصاصی فارس با وزیر نیرو

امسال بیش از 22 هزار مورد آزمایش در آزمایشگاه های دامپزشکی انجام شد

بیمه بیکاری به صاحبان واحدهای تولیدی آسیب دیده سی سخت پرداخت می شود 

جابجایی مسافر خارجی فرودگاه تبریز 51 درصد رشد یافت

اصفهان، نمونه ای از هزاران سال تمدن سازی/ ثبت 70 رویداد در تقویم گردشگری استان

3 سناریوی پلیس برای تعطیلات نورزی

بیش از 122 هزار مترمکعب مخزن آب در اراک گندزدایی شد

یک خانم منشی

اجرای طرح «جابجایی کلید به کلید» در تبریز

ساختمان حوزه علمیه زنان در گرگان و بندرترکمن افتتاح شد

مصائب کرونا و شانه های کوچک کودکان کار

استخدام سیمان کار ( پلاستر کار )

سرپرست فروش شرکت پخش

فراخوان جذب نیرو

آغاز ذخیره سازی 750 تن میوه شب عید در سردخانه های کرمانشاه

پیگیری پرداخت تسهیلات اشتغالزایی تا آخرین روز سال

فروشندگی درمغازه عسل فروشی واقع در خیابان حیدری

کاهش 28 درصدی بارش ها نسبت به متوسط بلند مدت

محکومیت 111 میلیارد ریالی یک شرکت بدلیل قاچاق سوخت

قیمت اتریوم امروز چهارشنبه 13 اسفند ماه 99

استان مرکزی در مسیر پیک چهارم کرونای انگلیسی

استخدام برنامه نویس بلاک چین (ارز دیجیتال)

بهینه سازی انتقال مایعات صنعتی با تجهیزات ایران ساخت

مرغ منجمد دراستان قزوین توزیع می شود

سرمایه گزار

نوردکاران: ما گران فروشی نمی کنیم/ وزارت صنعت چرا شفاف سازی نمی کند

فرآیند مجوزدهی به سرمایه گذاران باید تسهیل شود

افتتاح حساب 208 هزار متقاضی مسکن ملی در بانک

استخدام نیرو در بیمه زندگی خاورمیانه با حقوق ثابت

90 درصد مبتلایان به کرونا در روسیه درمان شده اند

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در مرکزی

وام مسکن 150 میلیون تومانی برای تولد فرزند سوم

تظاهرات لبنان؛ بستن خیابان ها در اعتراض به گرانی (+عکس)

بیت کوین صعود خواهد کرد؟

ارائه خدمات مالی به «سایت های قمار» و «فروش رمز ارز» متوقف شد +سند

سومین پیش فروش تارا آغاز شد

وام ازدواج 100 میلیونی برای زوج های زیر 25 سال/ مجلس تصویب کرد

46 درصد اعتبارات حوزه ورزش خوسف در سال جاری تخصیص پیدا کرد

نمایشگاه حمل و نقل ریلی؛ نمایش درخشان دستاوردهای ریلی ایران  

قرعه کشی طرح عیدانه سایپا برگزار شد + جدول

موافقت مجلس با افزایش وام ازدواج

«فرهنگ و کرونا»؛ نگاهی به چالش های فرهنگ ایرانی در بحران کرونا

«فرهنگ و کرونا»؛ نگاهی به چالش های فرهنگ ایرانی در بحران کرونا