مطالب مرتبط:
ملاقات رییس موساد و بایدن درباره برجام
چراغ سبز بایدن به برجام
دولت بایدن توافقنامه آمریکا با طالبان را بررسی می کند
جبراییلی: بایدن راه ترامپ را ادامه خواهد داد / چرا فرمان بازگشت آمریکا به برجام صادر نشد؟
عراق موضوع بقای نیروهای آمریکایی را با دولت بایدن بررسی می کند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:102021-01-24بين الملل

بایدن و برجام؛بررسی سناریوهای محتمل


در بیستم ژانویه تحلیف بایدن در حالی انجام شد که دنیا شاهد حاکم شدن ترتیبات امنیتی بسیار شدید و عجیبی در واشنگتن بود.

شرایطی که بی شباهت به پایگاهی نظامی نبود! - در بیستم ژانویه تحلیف بایدن در حالی انجام شد که دنیا شاهد حاکم شدن ترتیبات امنیتی بسیار شدید و عجیبی در واشنگتن بود.

شرایطی که بی شباهت به پایگاهی نظامی نبود! بایدن در حالی سوگند یاد کرد، که تنشهای ایران و امریکا به اوج رسیده و منطقه، حدود دو هفته روزها و شبهای نفس گیری را تجربه کرد، به گونه ای که بسیار از تحلیلگران، احتمال درگیری بین دو کشور را محتمل میدانستند.

اوج این تنش ها در روزهای منتهی به اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی بود.

پرواز بمب افکن های B52 بر فراز خلیج فارس و امادگی نسبی پایگاه های نظامی امریکا در منطقه و همچنین رزمایش موشکی ایران همگی نشان از یک تنش جدی و همچنین تحریمهای ترامپ علیه ایران، که تا اخرین روز کاری ادامه داشت.

کاهش تعهدات برجامی ایران در کنار افزایش سطح غنی سازی و مصوبه برجامی مجلس و فرصت دو ماهه به امریکا برای لغو کامل تحریمها و ورود به برجام و دعوت از دکتر ظریف وزیر امور خارجه برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان و کارت زرد انها به وزیر، نشان از ملتهب بودن روابط دو کشور و ضرورت حل مسائل برجام دارد.

اما باید اذعان کرد بالعکس دوران تبلیغات ریاست جمهوری در امریکا، در هفته های منتهی به انتخابات و بعد از پیروزی بایدن،شاهد اظهارنظر او در رابطه با موضوع برجام نیستیم و بنوعی سکوت اختیار کرده است.

بنظر میرسد اساسا برجام اولویت اول دولت او نیست و فوریت ندارد.

همچنانکه دیدیم در 17 دستور اول او، برجام جایگاهی نداشت.

در حالی که بسیاری از مردم انتظار داشتند که همانند بازگشت به توافق اب و هوایی پاریس، بازگشت امریکا به برجام را اعلام کند.

مواردی مانند انتصاب جیک سولیوان بعنوان مشاور امنیت ملی و وندی شرمن بعنوان معاون وزیر خارجه و همچنین انتخاب بلینکن بعنوان وزیرخارجه، مواردی است که نشان میدهد که علاقمندان به دیپلماسی چند جانبه، تیم بایدن را تشکیل میدهند.

بالعکس دوران ترامپ که مدیر اطلاعاتی و نهاد امنیتی همچون پمپئو را به وزارت خارجه منصوب کرده بود، بایدن حتی یک دیپلمات را به ریاست سازمان سیا CIA منصوب کرده است.

ویلیام برنز رییس سیا، معمار هسته ای روابط ایران امریکا که سالها رییس تیم مذاکرات هسته ای امریکا بوده و در طول 13 سال از ریز و بم هسته ای اگاه است و جان کری، او را "دیپلمات دیپلماتها " توصیف کرده به ریاست سیا منصوب شده است.

سایر مسئولین سیاست خارجی هم کماکان با پرونده ایران اشنا هستند.

سالیوان(پسر اخرین سفیر امریکا در ایران) در طی مذاکرات هسته ای در کنار برنز بوده است.

و وندی شرمن معاون سابق تیم مذاکرات هسته ای امریکا، در این دولت، در جایگاه بالاتری، به پرونده هسته ای تسلط و دسترسی خواهد داشت.

اما نگاهی دقیق به این دیپلماتها نشان میدهد که انها بیشتر به جناح راست دموکراتها تعلق دارند.

(جناح کلینتون) جناح راست دموکراتها به لابی یهودی و صهیونیستها نزدیک بوده و جویای نظر لابیها هستند.

اما جناح چپ دموکراتها افرادی مانند جان کری هستند که انچنان گرایشی به یهودیان ندارند و شاید یکی از علتهای موفقیت برجام در دوران جان کری همین بوده است.

همچنانکه علی رغم فشار نتانیاهو و هیاهوی محور عبری_یهودی، برجام امضا شد.

اقای بلینکن بعنوان وزیر امور خارجه، اوریل هینز بعنوان مدیر اطلاعات ملی امریکا که مسئولیت نظارت بر 17 سازمان اطلاعاتی را دارد و خانم جنت یلین وزیر دارایی و حتی وندی شرمن گرایش یهودی داشته و متعلق به جناح راست دمکراتها هستند.

از طرفی،احیای برجام با موانع جدی دیگری روبروست که عبارتند از؛ 1.

تحریمهای اولیه که از زمان ریگان بوده و پیوسته در دورانهای واکر بوش و جرج بوش و کلینتون به ان اضافه شده است.

مانع اصلی احیای برجام،همین گروه از تحریم ها هستند و شرکتهای اروپایی و کشورهای جهان به این تحریمهای نهادینه شده توجه داشته و از نقض انها که مجازات سختی در پی دارد، واهمه دارند.

همچنان همین تحریمها در دوران اوباما و بعد از برجام هم، ورود شرکتها و کشورهای خارجی به بازار ایران را با مشکلات متعددی روبرو کرده بود.

2.

تحریمهای هسته ای که لغو انها بنظر اسانتر می اید و با بازگشت بایدن به برجام، قابل رفع است.

3.

تحریمهای ترامپ که بسیار گسترده بوده و ترامپ برای ایجاد موانع بیشتر برای دولت بعدی و مرگ کامل برجام، بسیاری از این تحریمها را با برچسب تروریسم وضع کرده است(همانند تحریم سپاه، رهبری، وزیرخارجه، شخصیتهای حقیقی و نهادهای مختلف) برای رفع این گروه از تحریمها هم، ورود کنگره ضروری بوده و بسیار زمانبر است.

لذا باید به ترکیب سنا هم توجه کنیم.

در مورد مصوبه مجلس شورای اسلامی باید گفت؛ در این مصوبه و مهلت دوماهه به امریکا برای رفع کامل تحریمها و بازگشت به برجام، بی دقتی صورت گرفته است.

با توجه به اینکه این مصوبه متاثر از شهادت فخری زاده بود، به عامل زمان، توجهی نشده است.

در واقع مهلت دوماهه این مصوبه در هفته سوم دولت بایدن به اتمام می رسد(هفته اول فوریه) حتی با فرض اینکه بایدن پیش قدم شده و حاضر است که به برجام بازگردد، باز انتخاب وزرا و معاونین و ایجاد آیین نامه های جدید برای رفع تحریمها، چندین ماه طول میکشد.

لذا خروج ایران از پروتکل الحاقی و غنی سازی 20درصدی در هفته سوم دولت بایدن ، نه تنها مشکلی حل نمیکند، بلکه چالشهای سیاست خارجی امان را بیشتر میکند.

از طرفی در صورتی که در زمان مقرر و اتمام شده،از پروتکل الحاقی خارج نشده و آن را به اینده موکول کنیم، در این صورت، رفتار و گفتار ایران، بلوف تلقی میشود.

و نه تنها گِرهی را باز نمیکند بلکه گِره بزرگتری بر گِره های سیاست خارجی اضافه میکند.

از طرفی ترمیم روابط امریکا_اروپا و شروع دوران چندجانبه گرایی، برای ایران، شمشیر دولبه است.

در کنار مزیتهای دیپلماسی، باید خاطر نشان کنیم که اتحاد اروپا و امریکا به ضرر بازیگرانی مثل ایران است.

ما در دوران ترامپ توانستیم از وجود شکاف در روابط دو سوی اتلانتیک استفاده کرده و حتی برای اولین بار، شاهد گفتن " نه " بزرگ اروپا در شورای امنیت به امریکا و مکانیسم ماشه و بازگشت تحریمها، باشیم.

بی شک پتانسیلها و بند بند برجام، در کنار کیفیت روابط اروپا با امریکا،در این پیروزی سهیم بود.

اما باید اذعان کنیم که به احتمال زیاد، در دوران بایدن، این شرایط را نداریم.

همچنانکه می بینیم مکرون و دیپلماتهای اروپایی از ضرورت ایجاد برجام جدید و کامل موشکی و سیاستهای منطقه ای و تسلیحاتی سخن میگویند.

لذا ما نباید بهانه های بیشتر را برای اتحاد طرفین و ایجاد توافق جامع فراهم اوریم.

توبیخهای مکرر دکتر ظریف و کارت زرد مجلس، ممکن است دولت بایدن را به این نتیجه برساند که حاکمیت اعتمادی به این دولت و این تیم ندارد، لذا به جای حل بحران برجام در دولت روحانی، مذاکرات برجامی و همه ضمایم ان را به دولت بعدی(که احتمالا اصولگرا خواهد بود) موکول کند.

با همه این تفاسیر، در مورد اینده برجام در دولت بایدن، چندین سناریو قابل تصور است؛ سناریوی اول که خیلی خوشبینانه است اینکه بایدن همان ماه اول، طی دستوری، بازگشت به برجام را اعلام کند؛ باید اعتراف کنیم که تهران در شرایطی نیست که این امتیازات داده شود.

سناریوی دوم تعلیق برخی از تحریمها در ازای فریز موقت فعالیتهای هسته ای و بازگشت مجدد ایران به تعهدات برجامی است.

این سناریو، گام به گام و پله به پله و در طی چندین ماه خواهد بود( 3 تا 6 ماه)اینکه اول کدام طرف، گام اول را بردارد، هم بحث جدی خواهد بود.

سناریوی سوم، که رفتار اخیر تهران هم ان را قویتر میکند، سیاست پله ای در کنار افزودن پرونده های دیگر به بحث هسته ای است.

لذا برجام گسترده در اولویت بایدن و رهبران اروپا خواهد بود.

بحث جدی دیگر، تلقی و برداشت از حاصل مذاکرات(توافق) خواهد بود.

با توجه به سابقه ی خروج امریکا بعنوان یکی از طرفین و مشارکت کنندگان از توافق، اینکه ایا رییس جمهور بعدی امریکا توان خروج از ان را دارد یا نه، بحث جدی از سوی ایران خواهد بود.

این تعبیر بلینکن در سنای امریکاست که: " توافق جدید در بر گیرنده ی فعالیتهای بی ثبات کننده ایران در منطقه و موشکهایشان خواهد بود " همانطور که می بینیم، حرف تیم بایدن همان حرف ترامپ است.

اما با زبانی نرمتر و تخصصی تر.

با این تفاوت که اتفاقا اروپا را هم پشت سر خود دارد.

در سناریوی دوم و سوم، به احتمال قوی، ابتدا امریکا گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را بعنوان ناظر این توافق(برجام) جویا میشود.

بالتبع رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، همانند گفته اخیرش ، از ایجاد تغییرات، همچون، " از مواد هسته ای بیشتر، فعالیتهای بیشتر، سانترفیوژهای بیشتر و موارد در حال اعلام بیشتر و از ضرورت ایجاد توافق جدید،" سخن خواهد گفت.

در سناریوی بدبینانه، مقاومت ایران در برابر خواسته های اروپا و امریکا و حتی روسیه، مبنی بر ایجاد برجام پلاس( همانند نظر دیپلمات روسی که معتقد است بعد از احیای برجام، باید توافق جدیدی موسوم به برجام پلاس ایجاد شود) موجب تحریمهای دوباره میشود.

باید بیان کنیم که دموکراتها در موضوع تحریم، کم از جمهوری خواهان ندارند.

بنظر علت سکوت بایدن در مورد برجام، شاید به این خاطر است که انها اظهارنظر و کنش های خود را به نتایج مصوبه مجلس انقلابی ایران موکول کرده اند و ترجیح می دهند اولین مهره ی شطرنج برجام را، تهران حرکت دهد.

بی شک بخشی از سناریوی احتمالی انها هم متاثر از همین حرکت ایران خواهد بود.

310 310
کلید واژه ها: سالگرد شهادت سردار سلیمانی - تحلیف بایدن - بایدن - شهادت سردار سلیمانی - پایگاه - سالگرد شهادت سردار - ایران - نظامی - واشنگتن - سردار سلیمانی - ژانویه - امنیتی - امریکا - اولین سالگرد - سالگرد شهادت - شهادت سردار - منطقه - شباهت - تحلیف - خلیج فارس - دنیا - گیری - شاهد - شدید - بمب افکن - سلیمانی - احتمال - سالگرد - درگیری - رزمایش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت مهندسی موج بصیر ایرانیان در غرب تهران

ولیعهد عربستان نقره داغ شد

مواضع ما نه در خاک سوریه بلکه در نوار مرزی عراق هدف قرار گرفت

رزمایش مشترک هوایی آمریکا و عربستان سعودی

آمریکا به دنبال برکناری بن سلمان است؟

بایدن بن سلمان را مجازات نمی کند

جهان فهمیده است که دستان بن سلمان به خون یک روزنامه نگار آلوده است

دیدید فوتبالی ها رای نمی آورند!

سازمان ملل: جنگ یمن باعث بی ثباتی این کشور شده است

صفحه نخست روزنامه های صبح دوشنبه 11 اسفند

برای آوردن ایران به میز مذاکره لزومی ندارد اقدامی کنیم

عربستان سعودی و آمریکا تمرین هوایی مشترک برگزار کردند

آمریکا تحریم های بیشتری علیه ارتش میانمار اعمال می کند

اعتراضات در اسپانیا به خشونت کشیده شد

ایران پیشنهاد اروپا برای گفتگوی غیر رسمی با آمریکا را رد کرد/ کار احیای برجام دوباره پیچیده شد!

شیطنت های نگین معتضدی در ترکیه +عکس

آلمان در مرزهای فرانسه سخت گیری بیشتری اعمال می کند

باغبان ماهر

با شرکای خود در گروه 1+5 برای در پیش گرفتن بهترین راه مشورت خواهیم کرد

ایران پیشنهاد مذاکرات هسته ای مستقیم با آمریکا را رد کرده است

مقابله پدافند هوایی ارتش سوریه با اهداف متخاصم در ریف دمشق

روزهای خوش واکسن در راه است

صفحه نخست روزنامه های کشور - دوشنبه 11 اسفند 1399

مقام سازمان ملل: یمن با بدترین بحران مواجه است

سوال اعضای پارلمان عراق درباره همکاری نخست وزیر این کشور با آمریکایی ها

حشدشعبی: آمریکا مواضع ما را در مرزعراق هدف قرارداد نه درخاک سوریه

حششعبی: آمریکا مواضع ما را در مرز عراق هدف قرارداد نه درخاک سوریه

واکنش آمریکا به مخالفت ایران با مذاکره

به روز رسانی فهرست ثروتمندان جهان

روزنامه های صبح کشور دوشنبه 11 اسفند

جایگاه FATF در تعاملات مالی ایران با جهان از دیدگاه اندیشکده های غربی+ویدئو

کارآمدسازی ابزار مالیات در بودجه/در تسخیر مقاومت/ روز های خوش واکسن در راه است/پیشخوان

لغو سفر هیات اسراییلی به امارات از ترس ایران

ببینید | پاسخ کوبنده کارشناس ایرانی به عوام فریبی سفیر سابق رژیم صهیونیستی

در اسپانیا اعتراضات به خشونت کشیده شد

بایدن، بن سلمان را دفن می کند؟!

تاکید انصارالله بر توقف حمله علیه عربستان در مقابل پایان محاصره‏ یمن

بازداشت برادر شهید «شیخ باقر النمر» توسط نیروهای امنیتی سعودی

همسویی حمله آمریکا به سوریه با احیای داعش و حزب بعث، تأمل برانگیز است/ بایدن در سال 2005 به دنبال تجزیه عراق بود/ منطقه در آماده باش و التهاب قرار دارد

رزمایش مشترک هوایی آمریکا و عربستان سعودی

باکو خواهان توقف استقرار نیروهای ارمنی در خاک آذربایجان شد

الحشد الشعبی: آمریکا مواضع ما را نه در سوریه بلکه در مرز هدف قرار داد

ببینید | تصاویری از پاسخ کوبنده انصارالله یمن به عربستان

واکنش آمریکا به حملات نیروهای مسلح یمن به عمق عربستان سعودی

واکسن روسی کرونا به جمهوری چک رسید

بایدن و استانداردهای دوگانه برای حفظ پیوند میان ریاض و واشنگتن + فیلم

سلفی سپیده خداوردی در ماشین شخصی اش /عکس

یک کشته و 3 زخمی در تیراندازی اوهایو آمریکا

استخدام کارشناس حسابداری در فروشگاه دیلی مارکت در کرمان

آمریکا با تنبیه عربستان در پرونده خاشقجی به دنبال چیست؟

جزییات برنامه های سفر پاپ به عراق

دفاع پمپئو از دوران ریاست جمهوری ترامپ

کاخ سفید: اقداماتی موثرتر از تحریم علیه بن سلمان انجام خواهیم داد

آمریکا تحریم های بیشتری علیه ارتش میانمار اعمال می کند

گفت وگوی تلفنی ولیعهد سعودی و امیر قطر

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در سوریه و لبنان

چگونگی آینده سیاسی بن سلمان بعداز گزارش قتل خاشقجی

آینده سیاسی «بن سلمان» بعد از انتشار گزارش خاشقجی

وقتی خواننده معروف به شکار می رود /عکس

اولین گردش «کارا» توله خرس قطبی

استخدام آبدارچی آقا برای املاک

شاگردبرقکار ساختمان

ادعای پمپئو: عقب نشینی از تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران، مقدمه ای برای بازگشت به برجام است

استخدام حسابدار ارشد در شرکت جهان صادرات (راپیدو) در تهران

پمپئو: عقب نشینی از تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران، مقدمه ای برای بازگشت به برجام است

نگرانی ها از نحوه توزیع واکسن کرونا در فیلیپین

واکنش کاخ سفید به رد پیشنهاد مذاکره از سوی ایران

حمله تند ترامپ به عملکرد دولت جو بایدن

استخدام یک نفر در عمده فروشی مواد غذایی

الحشد الشعبی: آمریکا، نیروهای عراقی را در مرز هدف گرفت نه در خاک سوریه

ضرب شست یمن به عربستان، سعودی سیلی سختی خورد/ آزمون آژانس/ فدراسیون نو

مقابله پدافند هوایی سوریه با اهدف متخاصم در آسمان دمشق

بهنوش بختیاری اینبار در کسوت خواننده درخشان /عکس

استفاده از ماری جوآنا در یک ایالت دیگر آمریکا قانونی شد

الصادقون: الکاظمی درباره حملات آمریکا در عراق پاسخ دهد

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره رشد تهدیدهای نژادپرستی

تصمیمی برای تأسیس حزب جدید ندارم

هشدار ترکیه به یونان در زمینه برخورد با پناهجویان

اوقات شرعی افق گرگان

مقابله سامانه پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در ریف دمشق

استخدام برنامه نویس Matlab در یک شرکت معتبر در تهران

انتقاد پامپئو از تصمیم بایدن درباره انصارالله و تحریم تسلیحاتی ایران

الحشد الشعبی: آمریکا، نیروهای عراقی را در مرز هدف گرفت نه در خاک سوریه

استخدام کارشناس طراحی گرافیک در دیلی مارکت در تهران

نخست وزیر عراق: تظاهرات حق قانونی شهروندان است

ترکیبی از نوید محمد زاده و شاه آرتور /عکس

آیا حمله هوایی آمریکا به سوریه قانونی بود؟

جهان آلودگی دستان بن سلمان به خون خاشقچی را فهمیده است

یک مقام ارشد آمریکایی: باب مذاکرات با ایران بسته نشده است

چرا واشنگتن از مجازات بن سلمان چشم پوشی می کند؟

ترامپ: به دنبال تشکیل حزب جدیدی نیستم

یخچال های قزاقستان

ترامپ: به دنبال حزب جدید نیستم/ بایدن، «اول آمریکا» را به «آخر آمریکا» تبدیل کرده

گل تکنیکی و کمتر دیده شده از آنخل دیماریا + ویدئو

انتقال 10 داعشی به یک پایگاه آمریکایی در دیرالزور

گریه های پرتمنای طناز طباطبایی /عکس

گریه های پرتمنای طناز طباطبایی /عکس

#علی_اکرمی

ترامپ: قصد ندارم حزب جدیدی را تاسیس کنم/ نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2024 در آمریکا خواهم شد

ترامپ: به دنبال تشکیل حزب جدیدی نیستم

بایدن و برجام؛بررسی سناریوهای محتمل

بایدن و برجام؛بررسی سناریوهای محتمل