موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق - همسان سازي حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - تأمين اجتماعي - كلينيك استقلال - باشگاه استقلال - مدرسه علميه - سپهبد شهيد - مونسان - استوديو پليس - ويزاي كانادا - كهنك - صادرات آب و برق - شهردار بندرامام خميني - سيد موسي عليزاده طباطبايي - هادي نوري - الزام - تعرفه مكالمه تلفن ثابت - محمودرضا قديريان - زباله سوز نوشهر

مطالب مرتبط:
آغاز مرحله اجرایی تبدیل زندان سمنان به مرکز فرهنگی
عملیات تبدیل زندان سمنان به مرکز فرهنگی آغاز شد
عملیات تبدیل زندان سمنان به مرکز فرهنگی آغاز شد
عملیات تبدیل زندان سمنان به مرکز فرهنگی
مرکز پژوهش ها غنای علمی قانون گذاری در مجلس را بر مبنای نیازهای میدانی فقه اسلامی تقویت کند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:002021-01-24سياسي

تبدیل ایرانداک به مرکز اسناد علمی پایان نامه فروشی را خاتمه می دهد 


ایرنا- بازرس کل امور آموزشی و پژوهشی سازمان بازرسی کل کشور گفت: با تبدیل پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) به مرکز اسناد علمی کشور و ایجاد مرکز مستقل از پژوهشگاه و البته با مدیریتی کارآمد، - " تهران- ایرنا- بازرس کل امور آموزشی و پژوهشی سازمان بازرسی کل کشور گفت: با تبدیل پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) به مرکز اسناد علمی کشور و ایجاد مرکز مستقل از پژوهشگاه و البته با مدیریتی کارآمد، می توان به قطع دست مافیای پایان نامه فروشی در کشور امیدوار بود.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) از اول دی ماه امسال اعلام کرد که دسترسی به تمام متن پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری ممنوع شده است؛ ایرانداک این امر را به دلیل تاکید سازمان بازرسی کل کشور بر ماده هشت آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ، مصوب 25 آذر 1398 هیأت وزیران دانست که بر این اساس، ایرانداک نمی تواند تمام متن پارسا را اشاعه دهد و مؤسسه مکلف است متن کامل پایان نامه های فاقد طبقه بندی را حداکثر پنج سال پس از تاریخ دفاع منتشر کند .

پیگیری های ایرنا از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و گفت و گو با وزیر علوم و معاون پژوهشی او حاکی از برگزاری جلسات متعدد با سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه است.

خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا روز یکشنبه با غلامرضا خدادادی، بازرس کل امور آموزشی و پژوهشی سازمان بازرسی کل کشور درباره علت قطع دسترسی دانشجویان به پایان نامه ها و رساله های کارشناسی ارشد و دکتری مباحث را مطرح کرده است که در ادامه مطرح می شود.

خدادادی در این گفت و گو خاطرنشان کرد: موضوع جعل مدارک تحصیلی و فروش رساله و پایان نامه به معضلی سد راه ارتقای سطح علمی کشور تبدیل شده است.

اما طی 2 سال اخیر سازمان بازرسی کل کشور موضوع فوق را در دستور کار قرار داد و ضمن آسیب شناسی دقیق، راهکارهایی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارایه داده است.

به عنوان نمونه، در سال گذشته با هماهنگی پلیس امنیت و شعبه 12 دادسرای فرهنگ و رسانه، 24 موسسه در میدان انقلاب توقیف شد که پرونده حاضر در دادسرا در حال طی تشریفات قانونی رسیدگی است.

وی افزود: مسوولیت مدیریت و انتشار پایان نامه ها بر عهده پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) قرار گرفته است.

با نگاه به تاریخچه فعالیت این پژوهشگاه آنچه مشخص است اینکه این مرکز در سال 1347 تحت عنوان مرکز اسناد و مدارک علمی ایران فعالیت خود را آغاز کرد و در سال های 1350 و متعاقباً 1361 با تغییر نام به مرکز مدارک علمی و مرکز اسناد و مدارک علمی مواجه شد.

همچنین اولین اساسنامه مصوب آن مرکز در جلسه مورخ 1370/8/4 با نام مرکز اطلاعات علمی و مدارک علمی ایران به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید که باز هم حاکی از تغییر نام مجدد این مرکز است.

نجفی گفت: در سال 1384 شورای گسترش آموزش عالی با ارتقای مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران به پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران همراه با سه پژوهشکده (مدیریت دانش، مدیریت فناوری اطلاعات و علم سنجی و تحلیل اطلاعات) موافقت کرد.

همچنین در جلسه مورخ 1388/5/31 عنوان پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی به پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران تغییر و اساسنامه آن در جلسه مورخ 1388/8/23 شورای فوق الذکر مورد تصویب قرار گرفت و برای اجرا ابلاغ شد.

بر اساس اعلام بازرس کل امور آموزشی و پژوهشی سازمان بازرسی کل کشور، در این اساسنامه اختیارات وسیعی در سطح ملی و وزارتخانه عتف برای پژوهشگاه از جمله توسعه فعالیت های پژوهشی، خدمات مدیریت اطلاعات و اطلاع رسانی، توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و منابع انسانی، تعیین شد.

نکته حائز اهمیت اینکه رسالت و وظایف مهمی که در ابتدای تشکیل مرکز اسناد و مدارک علمی ایران (پژوهشگاه فعلی) و در سال های بعد برای آن پیش بینی شده بود از جمله رصد پژوهش ها و فناوری ها، ثبت اطلاعات پایان نامه های کارشناسی ارشد، رساله های دکتر و پیشنهاده آن، هماهنگی اشتراک منابع در کشور در ذیل یکی از بندهای اساسنامه جدید (خدمات مدیریت، اطلاعات و اطلاع رسانی) قرار گرفته است.

این موضوع سبب شد، پژوهشگاه از وظیفه اصلی منحرف و بیشتر توجه آن به امور فرعی معطوف شود.

به گفته این مسوول سازمان بازرسی کل کشور، نکته دیگری که مستلزم توجه است این است که، وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ 1395/9/6 مبادرت به ابلاغ آیین نامه ثبت و اشاعه پیشنهاده ها، پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران کرد.

ماده (5) آیین نامه که مربوط به اشاعه و دسترسی افراد به سامانه ها است، ایرانداک را موظف کرد اطلاعات پیشنهاده ها و پارساها را به صورت رایگان در محیط وب اشاعه دهد.

در تاریخ 31 مرداد 1396 مجلس شورای اسلامی مبادرت به تصویب ماده واحده قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی کرد که در تبصره 9 ماده واحده فوق صراحتاً آمده است: حوزه های علمیه و همچنین دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مؤسسه های آموزش عالی، پژوهشی فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف هستند، پروپوزال ها (پیشنهاده ها)، پایان نامه ها و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که فاقد طبقه بندی هستند در سامانه های اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ثبت و تأیید کرده و فایل تمام متن و نتیجه را همانندجویی کنند.

ارائه گواهی ثبت و بارگذاری فایل تمام متن و نتیجه همانندجویی این مدارک برای هرگونه پرداخت مالی به استادان راهنما، مشاور و داور و تخصیص امتیاز در ترفیع و ارتقای آنها و همچنین دانشجویان الزامی است.

به گفته خدادادی، این در حالی است که به موجب ماده (8) آیین نامه اجرایی این قانون (مصوب 1398/5/23 هیأت وزیران) بر خلاف قانون که تکلیفی بر انتشار این آثار برای وزارت عتف پیش بینی نکرده بود، وظیفه انتشار این آثار که فاقد طبقه بندی باشد حداکثر پس از گذشت پنج سال از تاریخ دفاع، به مؤسسه (دانشگاه یا پژوهشگاه محل تحصیل دانشجو) واگذار می کند و عملاً ایرانداک در این خصوص وظیفه ای بر عهده نداشته است.

بنابراین، اشاعه اطلاعات در خصوص رساله های دکتری و پایان نامه ها که پیش تر در ایرانداک گردآوری شده اند، بر پایه ماده پنج آیین نامه ابلاغی وزیر وقت عتف توسط ایرانداک تاکنون انجام می شده است.

همانگونه که مشاهده می شود در آیین نامه اجرایی به صراحت اشاره شده که موسسه مکلف است متن کامل پایان نامه های فاقد طبقه بندی را حداکثر پنج سال پس از تاریخ دفاع، منتشر کند و منظور قانونگذار در استفاده از کلمه موسسه، نهاد آموزشی است که پایان نامه را تولید کرده است.

توضیح اینکه هدف قانونگذار در وضع این قانون، حمایت از مالکیت معنوی آثار علمی است.

وی افزود: در حال حاضر موضوع مورد مناقشه این است که قانون مصوب مجلس، موخر بر آیین نامه ابلاغی وزیر علوم بوده و ایرانداک در خصوص اشاعه آثار علمی، به این آیین نامه استناد می کند.

در حالی که به موجب اصول بدیهی حقوقی، قانون موخر، ناسخ مقررات مقدم بوده و از این رو لازم بود تا آیین نامه ابلاغی وزیر با قانون تطبیق و مواد مغایر اصلاح یا جایگزین می شد.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که آیین نامه مصوب هیات وزیران فراتر از صلاحیت مقرر که صرفاً باید در راستای تسهیل و اجرای قانون، ارائه طریق کند، اقدام به وضع ماهوی تکلیف دیگری برای انتشار آثار علمی مذکور کرده است و بنابر اصول حقوقی، آیین نامه نمی تواند جداگانه موجد حق برای دانشگاه ها و موسسات باشد که در نتیجه بازنگری و اصلاح ماده 8 آیین نامه اجرایی یادشده در راستای تفهیم صحیح قانون یادشده امری اجتناب ناپذیر بود.

بنابراین، تمرکز برای ساماندهی موارد مورد اشاره در قانون موصوف، جلوگیری از اعمال سلیقه و برداشت های متعدد، متناقض و به منظور ایجاد رویه واحد، لازم است با بررسی آیین نامه استنادی هیات وزیران و اصلاح ایرادهای وارده خصوصاً ماده (8) آن اقدامات ضروری و لازم صورت گیرد که در این راستا این موضوع در دستور بررسی این سازمان نیز قرار دارد.

بازرس کل امور آموزشی و پژوهشی سازمان بازرسی کل کشور، تاکید کرد: همچنین در بازرسی سال جاری از ایرانداک، مشخص شد درصد کمی از دانشگاه ها به بارگذاری اسناد علمی برای همانندجویی اقدام می کنند و راه را برای جعل پایان نامه و خرید و فروش آن باز گذاشته اند.

این سازمان با تکیه بر قانون و با تاکید بر اجرای درست آن برای مقابله اصولی و بنیادی با تجارت شوم پایان نامه فروشی خواهان تمکین دانشگاه ها و کلیه موسسه های علمی کشور از قانون و همانندجویی کلیه پایان نامه ها و رساله ها از سامانه موجود شده است و باید در مرحله بعد ضمن اصلاح قانون و ساختار ایرانداک، همانندجویی برای کلیه آثار علمی کشور اعم از پایان نامه و رساله ها و مقالات اعضای هیات علمی و دانشجویان دکتری، کتب علمی و غیره که در قانون موصوف به آنها پرداخته نشده است، نیز در نظر گرفته شود تا اصالت و اعتبار علمی آن ها مشخص شود.

خدادادی گفت: برای این منظور ضمن اصلاح قانون باید نسبت به اصلاح ساختار ایرانداک و استقلال آن از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و تاسیس مرکز اسناد علمی ایران اقدام کرد که در این خصوص نامه های مربوط به وزیر علوم ارسال شده است.

بدیهی است، با تبدیل ایرانداک به مرکز اسناد علمی کشور و ایجاد مرکز مستقل از پژوهشگاه و البته با مدیریتی کارآمد، می توان به قطع دست مافیای پایان نامه فروشی در کشور امیدوار بود.

البته تمهیداتی اندیشیده شده است تا با رفتار غیرقانونی برخی از دانشگاه ها در بارگذاری نکردن اسناد علمی نیز با جدیت برخورد شود تا هیچ پایان نامه ای از مسیری غیر از مسیر قانونی و بدون همانندجویی اجازه تایید نداشته باشند.

با توجه به وظایف ذاتی سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر نظارت بر اجرای صحیح قوانین در دستگاه های اجرایی، آنچه ملاک و مبنای هرگونه اظهارنظر قرار می گیرد، بدواً قانون اساسی، قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و متعاقباً سایر مقررات ملاک عمل است.

از این رو هشدار به وزارت عتف و متعاقب آن ارسال گزارش تنظیمی، در چارچوب وظایف قانونی سازمان بازرسی کل کشور و احراز مغایرت قانونی، بوده است.


کلید واژه ها: سازمان بازرسی کل کشور - فناوری اطلاعات - ایران - پژوهشگاه - ایرانداک - سازمان بازرسی - پایان نامه - مرکز اسناد - بازرس - کشور - اطلاعات - بازرسی - فناوری - سازمان - نامه - اسناد - پایان - کارشناسی ارشد - آموزشی - پژوهشی - علمی - علوم - مستقل - فروشی - آیین نامه - کارشناسی - پیشگیری - دسترسی - دی ماه - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
محمد آهنگر انجام تست کرونا در راه آهن اهواز

صالحی: رفع مشکلات حوزه چاپ نیازمند عزم همگانی است

تا پایان سال 1400 مردم ایران واکسینه می شوند

تداوم برخورد با متجاوزان اراضی ملی/ صدور احکام سبز در دادگستری کهگیلویه و بویراحمد

تحریم های ظالمانه امریکا در مبارزه با موادمخدر به جامعه جهانی ضربه وارد می کند

پُر بازدید های هجدهم اسفند خبرگزاری صدا و سیمای فارس

همایش فصلی ائمه جمعه لرستان در کوهنانی

افتتاح 13 طرح و پروژه در حوزه مبارزه با موادمخدر در شش استان کشور

تصمیم گیری و اجرا نباید معطل اختلاف نظر ها بماند

وضع زندگی مردم به ویژه در حوزه معیشت مورد رضایت نیست

این سخنان برای آمریکا یعنی طیف سیاسی مربوطه توصیه به عدم تعجیل در لغو تحریم ها دارد

نگهبانی شهرک خودرو

استخدام (جذب نیرو)

قنادی پارس ، ساده + بردست + فروشنده + کامپیوتر

آغاز فرآیند عملیات اجرایی انتخابات 1400 در ملایر

به تعدادی نیروی کار خانم و اقا نیازمندیم

پیام تسلیت سپاه ثارالله کرمان به مناسبت درگذشت مادر شهید مشایخی

دعوت به همکاری از افراد تحت پوشش بهزیستی

درآمد زایی در منزل

فعالیت 816 کانون فرهنگی مساجد در گلستان

جذب نیروی اداری

پارسیلون خرم آباد به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل می شود

افتتاح مرکز نگهداری معتادان متجاهر در مشهد

مسابقه دعای 44 صحیفه سجادیه در ماه مبارک رمضان

کنگره ملی 17 هزار شهید خراسان رضوی به تعویق افتاد

مطهری: لاریجانی اصلح نیست خودم اصلح هستم

جدی گرفتن تایید صلاحیت کاندیدا های شورای اسلامی در انتخابات 1400

مطالبه صریح جمعی از استادان دانشگاه از داوطلبان انتخابات 1400/ پاسخ برنامه محور به پنج پرسش کلیدی + معرفی تیم متخصص اجرایی

بی ثباتی قیمت ها از عمده ترین عوارض تحریم است

اعضا و دبیر هیأت مرکزی بازرسی انتخابات منصوب شدند

نیکوکار تهرانی سیزده نفر زندانی محکوم به قصاص را نجات داد

روحانی: تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

رهبر انقلاب یاد امام را زنده نگه داشته است

روحانی: اکنون وقت پرداختن به اختلافات نیست/ شورای عالی هماهنگی اقتصادی می تواند منشاء انسجام کشور در تصمیمات و اقدامات باشد

مستند سی سخت

مسجد؛ سنگری مهم در جنگ اقتصادی | کارگروه اشتغال در مساجد تشکیل شود

مطهری: باید در 1400 دولتی مقتدر روی کار بیاید

تخریب دو سوم از جنگل های استوایی جهان

مجاهدت های شهید نقوی از پاکستان تا ایران و عربستان/ سالگرد شهید چمرانِ پاکستان

جامعه جهانی به تعهدات بین المللی خود در مبارزه با مواد مخدر پایبند باشد

کادرسازی یکی از مهمترین الزامات فرهنگی در مساجد است

در مبارزه با موادمخدر از ابزارهای علمی و جدید استفاده شود

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا

افزایش 20 درصدی پناهندگان بیمه شده در ایران/ پوشش 120 هزار نفر از پناهندگان آسیب پذیر

روحانی: ناپایداری سیاسی تاثیرات منفی بر اقتصاد کشور می گذارد

وضعیت اقتصادی مورد رضایت نیست/ تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند/ گاهی مواضع شخصی با ماهیت سیاسی ناامنی روانی و عدم اطمینان از آینده جامعه ایجاد می کند

فرش گل در بزرگراه های کردستان، حکیم و مدرس گسترده شد

تسلیت حاتمی به وزیر دفاع ترکیه

مهم ترین حوادثی که در 18 اسفند ماه رخ داد

گسترش صلح و سازش با استفاده از ظرفیت شورا های حل اختلاف در هرمزگان

مراسم بزرگداشت «بانوی اخلاص و ایثار» برگزار شد

رییس قوه قضاییه: باید رسیدگی از نزدیک و رودررو با مشکلات مردم باشد، به تمام استان‎های باقی مانده سفر خواهیم کرد

روحانی: تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

قانون شکنی در طرح حریم رضوی را پیگیری می کنیم/برخی دنبال تخریب شورا و شهرداری هستند

زندگی تنهای دو زن به مدت یک سال در قطب شمال

برتری کرمانشاه در بخش مقاله نویسی کنگره ملی لشگرفرشتگان تاریخ ساز

انتصاب اعضا و دبیر هیأت مرکزی بازرسی انتخابات

تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظر ها بماند/ بی ثباتی قیمت ها از عمده ترین عوارض تحریم است

فضایل اخلاقی امام کاظم (علیه السلام)

همراهی سالمند

استخدام بافنده فرش

تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

استخدام نماینده علمی فروش و مهندس فنی در اسکان پویا طب در تهران

استخدام مدیر فروش منطقه ای(موادغذایی ساوین) در آمای جهان گستر یکتا در تهران

تمام مسیرهای منتهی به آرامستان کرمانشاه مسدود می شود

چند نکته مهم پیرامون سیره اخلاقی و اجتماعی «امام موسی کاظم (ع)»

تعامل گسترده مدیریت شهری و قوه قضاییه گامی در جهت احقاق حقوق عامه

مردم در سراسر کشور تا پایان سال 1400 واکسینه می شوند

زمان طلایی کرونا چه زمانی است و در این دوره چه اتفاقی می افتد؟

وزیر کشور دستور شروع فرایند انتخابات شوراها را صادر کرد

امام کاظم علیه السلام و سازمان وکالت

اخبار « هفت عصر » 18 اسفند 1399

تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

خودکشی یک زندانی سیاسی تکذیب شد

روحانی: تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

اردکانیان: 400 روستا از فردا تحت پوشش آبرسانی پایدار قرار می گیرند

یادنامه معاون فقید آموزش حوزه علمیه خواهران رونمایی شد

آرایش سیاسی جناح ها برای انتخابات شوراها؛ از سازوکار پیچیده اصولگرایان تا بلاتکلیفی اصلاح طلبان

اقدامات ستاد امر به معروف کرمان پیش از اجرا در هیئت های اندیشه ورز طرح و بررسی می شود

حکم جدید وزیر کشور برای عضو ستاد انتخابات کشور

حداقل امکانات برای فعالیت هنری و تولید کاریکاتور فراهم نیست/ نگاه به فرهنگ و هنر سیاسی است

تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

شخصیت «سیدجمال الدین اسدآبادی» محور پژوهش دانشگاه های کشور قرار گیرد

قالیباف فردا به کردستان سفر می کند

روحانی: وضع زندگی مردم به ویژه در حوزه معیشت مورد رضایت نیست

روایت هایی دیگر از جنایات منافقین؛ از پاهای قطع شده تا انقلاب طلاق

250 اصله نهال به نام شهدا در پیشوا کاشته شد

مطهری: لاریجانی اصلح نیست/ کاندیدای پوششی نیستم

پیام ابتکار به مناسبت روز جهانی زن

موافقت رسمی رییس جمهوری عراق  با قانون حمایت از زنان ایزدی نجات یافته

اعضا و دبیر هیأت مرکزی بازرسی انتخابات منصوب شدند

سازمان بازرسی: از سال گذشته 4 هشدار به رییس جمهور درباره بازار مرغ داده شد

برگزاری رایزنی های سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان

کدامیک جانشین ترامپ می شود: ایوانکا یا لارا؟

در جشنواره ادبی ابوطالب (ع) تاکید شد: ضرورت توجه مجموعه های فرهنگی به اشعار ابوطالب (ع)

تصمیم گیری و اجرا نباید معطل اختلاف نظر ها بماند

روحانی: تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

اهداف سفر رییس مجلس به کردستان

آغاز طرح غربالگری محله محور کرونا در محله شوش و مظاهری

تعامل گسترده مدیریت شهری و قوه قضاییه گامی در جهت احقاق حقوق عامه

تبدیل ایرانداک به مرکز اسناد علمی پایان نامه فروشی را خاتمه می دهد 

تبدیل ایرانداک به مرکز اسناد علمی پایان نامه فروشی را خاتمه می دهد