مطالب مرتبط:
حرف زدن باعث سرایت ویروس کرونا می شود؟
تاخیر در تحویل واکسن کرونا،سایه مرگبار گونه جدید و موج نگرانی در اروپا
هر گونه عادی انگاری درباره کرونا بحران جدیدی ایجاد می کند
قدرت انتقال ویروس جهش یافته کرونا (فیلم)
شناسایی 98 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در اصفهان / 56 بیمار بستری شدند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:002021-01-24پزشكي

گونه های جدید ویروس کرونا با سرایت پذیری بیشتر


ایرنا- عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران گفت: گسترش ویروس کرونا در جوامع بشری در کنار تغییرات ژنتیکی (موتاسیون) آن، منجر به بروز نوع متفاوتی از ویروس شده که خصوصیات عملکردی متفاوتی مانند تکثیر بالا و افزایش سرایت پذیری نسبت به نوع اولیه دارد.

- تهران- ایرنا- عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران گفت: گسترش ویروس کرونا در جوامع بشری در کنار تغییرات ژنتیکی (موتاسیون) آن، منجر به بروز نوع متفاوتی از ویروس شده که خصوصیات عملکردی متفاوتی مانند تکثیر بالا و افزایش سرایت پذیری نسبت به نوع اولیه دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، SARS-CoV-2 عامل بیماری کووید 19، یکی از بزرگترین چالش های بهداشت جهانی در سال های اخیر است که علاوه بر سیستم های بهداشتی، تاثیرات جبران ناپذیری روی اقتصاد، آموزش و دیگر فعالیت های اجتماعی گذاشته است.

با ظهور این ویروس در اواخر سال 2019 میلادی (دی ماه 1398) در کشور چین کمتر کسی فکر می کرد که این ویروس در زمان کوتاهی بتواند دنیا را به این صورت درگیر کند، به طوری که امروزه افزایش و کاهش موارد جدید و همچنین مرگ و میر ناشی از این ویروس به عنوان تیتر اول خبرهای اقصی نقاط جهان به شمار می رود.

گزارش های اخیر نشان می دهد افزایش آمار ابتلا، بیشتر به واسطه پیدایش نوع تغییریافته ویروس (واریانت) در مناطق مختلف است.

سوال هایی که در این زمینه مطرح است این است که آیا این گونه های جدید می تواند در میزان سرایت پذیری، تظاهرات بالینی، شدت بیماری زایی، تشخیص، درمان و همچنین ساخت واکسن بر علیه این ویروس تاثیرگذار باشد.

در اصطلاح به تغییرات در سطح ژنوم به دنبال تکثیر ژنوم ویروس، موتاسیون گفته می شود.

به طور معمول این موتاسیون ها در بین ویروس هایی که ژنوم آنها از جنس RNA است، به مراتب بیش از ویروس ها با ژنوم DNA اتفاق می افتد اما در این بین، کرونا ویروس ها به رغم داشتن ژنومی از جنس RNA، به دلیل داشتن آنزیم های تصحیح کننده اشتباهات حین تکثیر، نسبت به دیگر ویروس های RNA دار، موتاسیون کمتری دارند.

دکتر محمدحسن پوریای ولی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این خصوص بیان داشت: بررسی های متعدد مبتنی بر توالی یابی ژنوم این ویروس در مراکز تحقیقاتی مختلف نشان داد که تاکنون هزاران موتاسیون در نواحی مختلف ژنی این ویروس ایجادشده است؛ البته این موتاسیون ها در همه استرین های در گردش به طور همزمان دیده نمی شود و در این میان موتاسیون هایی از اهمیت بالای برخوردار هستند که در پروتیین های سطحی این ویروس ایجادشده و در ورود بهتر ویروس به داخل سلول و سرایت پذیری ویروس موثر بوده و از سوی دیگر در فرار ویروس از سیستم ایمنی نقش دارد.

عضو مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران افزود: در اوایل ماه مارس 2020 میلادی (اسفندماه 1398) یک ویروس موتاسیون یافته، شناسایی شد که تحقیقات آزمایشگاهی و اپیدمیولوژی نشان داد که سرعت انتقال این ویروس به مراتب بالاتر از ویروس های قبلی است و پیک افزایش آمار مبتلایان در برخی مناطق جهان به این تغییر در ناحیه 614 پروتیین سطحی ویروس نسبت داده شد.

امروزه این ویروس در تمام کشورها از جمله کشورمان غالب شده و تمام ویروس های شناسایی شده، این موتاسیون را دارند.

گونه جدید کرونا در سمورها این ویروس شناس اظهار داشت: در اوایل سپتامبر 2020 میلادی (شهریورماه 1399 ) یک واریانت جدید از این ویروس در بین سمورهای مزارع پرورش این حیوان در شمال کشور دانمارک شناسایی شد.

وی ادامه داد: این گونه جدید دارای موتاسیون هایی بود که قبل از این گزارش نشده بود و نکته نگران کننده در مورد این ویروس ها این بود که این ویروس قابلیت انتقال به انسان را نیز دارد و ایمنی ایجادشده به واسطه سابقه قبلی بیماری COVID-19 یا به واسطه تزریق واکسن نمی تواند از ایجاد عفونت جلوگیری کند.

پوریای ولی گفت: خوشبختانه این ویروس قدرت سرایت پذیری پایینی داشته و تنها در 12 مورد انسانی شناسایی شده و در حال حاضر این ویروس از دیگر مناطق گزارش نشده است.

شناسایی گونه انگلیسی کرونا در بیش از 50 کشور وی افزود: مطالعات اپیدمیولوژیک و یافته های بالینی نشان داد که نوع انگلیسی این ویروس سرایت پذیری بالاتری نسبت به ویروس های قبلی دارد اما شدت بیماری زایی، نرخ مرگ و میر و وقوع عفونت مجدد ناشی از آن تغییری نکرده و این ویروس تاکنون در بیش از 50 کشور جهان شناسایی شده است.

این ویروس شناس ادامه داد: در 14 دسامبر سال 2020 میلادی (24 آذر ماه) مقامات بهداشتی کشور انگلیسی شیوع نوع جدید این ویروس را در آن کشور گزارش کردند.

تحقیقات اولیه نشان داد که این نوع در مقایسه با ویروس در گردش در آن کشور از نظر توالی ژنی دارای 23 موتاسیون و تغییر است.

این ویروس شناس افزود: منشاء اولیه این ویروس به روشنی مشخص نشده اما آنچه مسلم است این ویروس در ابتدا در جنوب شرقی انگلیس شناسایی و به سرعت تبدیل به ویروس غالب این منطقه و حتی کل انگلیس شد.

چون این واریانت برای اولین بار از این منطقه گزارش شد، به عنوان ویروس انگلیسی معروف شده است.

نوع آفریقایی ویروس کرونا وی گفت: در 18 دسامبر (28 آذر ماه) مقامات بهداشتی کشور آفریقای جنوبی شناسایی نوعی جدید از این بیماری را به سازمان بهداشت جهانی گزارش کردند که این واریانت جدید سه استان این کشور را فراگرفت و بعد از مدتی زمان کوتاهی به واریانت غالب در کل این منطقه تبدیل شد.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران گفت: برخی از موتاسیون های این واریانت شبیه واریانت انگلیسی بوده و از آن جمله می توان به موتاسیون در اسیدآمینه 501 پروتیین سطحی ویروس اشاره کرد.

از نظر ارزیابی شدت بیماری زایی و دیگر ویژگی های تغییریافته این ویروس، تحقیقات همچنان ادامه دارد.

عضو مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران افزود: آنچه در بیماران مبتلا به این نوع ویروس قابل توجه است، میزان بالای ویروس شناسایی شده در بیماران مبتلا است که می تواند ناشی از انتقال بهتر ویروس به داخل سلول و تکثیر بالاتر این واریانت باشد.

این واریانت تاکنون در بیش از 20 کشور جهان شناسایی شده است.

نوع ژاپنی برزیلی پوریای ولی ادامه داد: در ششم ژانویه سال 2021 میلادی (17 دی ماه) مقامات بهداشتی ژاپن 4 فرد مبتلای برزیلی را در فرودگاه توکیو شناسایی کردند که تحقیقات روی توالی ژنی کرونا ویروس این بیماران نشان داد که این گونه جدید علاوه بر موتاسیون های، گونه انگلیسی و آفریقای جنوبی دارای موتاسیون های دیگری نیز است و در مجموع 12 موتاسیون در ناحیه پروتیین سطحی این ویروس شناسایی شد که مهمترین آنها موتاسیون در ناحیه 501 و 484 است علاوه بر این، از این چهار بیمار، دو نفر کودک بوده که اهمیت بیماری زایی این ویروس را در کودکان نشان می دهد.

وی ادامه داد: همچنین یک مطالعه نشان داد که احتمال عفونت مجدد با این واریانت جدید در بیماران با سابقه بیماری با گونه های قبلی وجود دارد.

این واریانت تاکنون تنها در دو منطقه برزیل و ژاپن گزارش شده است.

گونه های شناسایی شده در ایران پوریای ولی بیان داشت: در ایران همسو با دیگر کشورها تلاش ها برای شناسایی واریانت های جدید در حال انجام است و بر این اساس واریانت جدید با توالی یابی ژنی نمونه های مشکوک مناطق مختلف، به خصوص مناطق با آمارهای بالای ابتلا، در آزمایشگاه مرجع کشوری کرونا ویروس انستیتو پاستور ایران رصد و پایش می شوند.

از مجموع واریانت های جدید اشاره شده، تاکنون تنها واریانت انگلیسی در ایران (در بین مسافرین بازگشته از کشور انگلیس) شناسایی شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه ویژگی های واریانت های جدید تاکنون به خوبی مشخص نشده است بر مبنای قاعده­ای دفع خطر احتمالی، بهتر است سیاستگذاران بهداشتی در تدوین پروتکل سختگیرانه تر، به خصوص در مبادی ورودی کشور اقدام کنند و عموم جامعه نیز، برای قطع این زنجیره انتقال ویروس، پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را شدیدتر از قبل، رعایت کنند.


کلید واژه ها: انستیتو پاستور ایران - ویروس کرونا - ویروس - انستیتو پاستور - عضو هیات علمی - هیات علمی - سرایت - عضو هیات - کرونا - تغییرات - سال 2019 میلادی - ژنتیکی - افزایش - بهداشت - بهداشت جهانی - ایران - جوامع - هیات - کنار - علمی - بزرگترین - اجتماعی - میلادی - فعالیت - بیماری - یکی از - سال 2019 - جهانی - گزارش - سیستم

آخرین اخبار سرویس:
نیروی پیک موتوری

ارتباط مصرف طولانی مدت قهوه با افزایش ریسک بیمار قلبی عروقی

چالش جدید برای واکسن کرونا

دوخت گان پزشکی

بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی

تاثیر گروه خونی در ابتلا به ویروس کرونای جدید

احمدرضا معتمدی همچنان تحت درمان است

احمدرضا معتمدی همچنان تحت درمان است

سبزیجاتی که برای دیابتی ها مناسب است

ترفند های ساده برای استفاده بهتر کودکان از ماسک

آیا می توان با فرد دارای اختلال شخصیت وابسته ازدواج کرد؟

چرا گروه خونی در ابتلا به ویروس کرونای جدید مهم است؟

بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی

احمدرضا معتمدی همچنان تحت درمان است

چه کار کنیم که موهایمان از حنا رنگ نگیرد

معاون سازمان اورژانس کشور با رییس دانشگاه علوم پزشکی قم دیدار کرد

تلفن همراه چه تاثیراتی بر عملکرد سلولی دارد؟

چرخه حیات تئاتر بر بستر آنـلاین

مددجویان بهزیستی تا دو هفته آینده واکسینه می شوند

وزیر بهداشت: از حالا بار و بندیل سفر را نبندید

12 راز شگفت انگیز درباره طلا که تاکنون نمی دانستید

شناسایی موارد مثبت کرونای انگلیسی در 4 شهرستان یزد/11 تست مثبت شد

زالی: 41 درصد قربانیان کرونا بالای 60 سال داشتند

اگر زخم معده دارید، 6 ماده غذایی را هر روز بخورید!

ثبت 64 هزار ابتلا به کرونا در آمریکا در هر روز

چگونه گردش خون خود را بهبود ببخشیم؟

افزایش فاصله تزریق بین دو دوز واکسن «اسپوتنیک وی» روسی

پیامکی که پرسپولیسی ها را نگران کرد

مرکز موقوفه آموزشی، پژوهشی در مشهد افتتاح شد

ضرر نوشابه کمتر است یا ماء الشعیر؟!

افزایش مبتلایان زیر 25 سال به کرونا در تهران

شگرد مومیایی کردن مصری ها در 3500 سال قبل لو رفت! +عکس

11 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در یزد شناسایی شدند

چگونه کبد چرب می شود؟+راه های پیشگیری

7 مورد از بهترین جایگزین های لبنیات در رژیم غذایی را بشناسید

اگر از عاشقان وعده صبحانه هستید این 10 خوراکی سالم را فراموش نکنید

درمان خانگی ترش کردن با کشمش و چای رازیانه

با خواب سموم مغز را دفع کنید!

افزایش بیماران کرونایی زیر 25 سال و بالای 70 سال

افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال به بیمارستان ها

نوشیدن زیاد چای سبب سیاتیک می شود!

نشانه های کم آبی بدن

آیا نوشیدن آب همراه غذا مضر است؟

ریفلاکس معده چیست؟ + راه های درمان خانگی

این 8ماده غذایی ایمنی بدن را تضعیف می کنند

شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال و بالای 70 سال هستیم

نیاز مبرم به همه گروه های خونی در روز های پایانی اسفند

ابتلای 2 نفر به کرونای انگلیسی در رفسنجان

بالا بودن مبتلایان به بیماری هایی فشار خون و دیابت در آذربایجان/آذربایجان شرقی از استان های پیر و سالمند کشور محسوب می شود

زالی: شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال و بالای 70 سال هستیم

آرامش و امنیت کشور مرهون و مدیون خون شهدای والامقام است

فوت 2 کرونایی دیگر در خراسان شمالی

زالی: شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال و بالای 70 سال هستیم

زالی: 41 درصد قربانیان کرونا بالای 60 سال داشتند

خانه های استیجاری اصفهان اجازه پذیرش مسافر را ندارند

پیشرفت جدید در راه کشف واکسن ایدز

زالی: افزایش مبتلایان زیر 25 سال کرونا در تهران/ 41 درصد قربانیان کرونای بالای 60 سال سن دارند

پای کرونای انگلیسی به رفسنجان باز شد

ویرایش تاکتیک تزریق واکسن ها با داده های جدید در پروتکل های کشوری

شناسایی 2 مورد کرونای انگلیسی در رفسنجان

زیرساخت های لازم برای تشخیص کرونا و جهش های آن فراهم است

سراب 1+5 را کنار بگذارید

کرونای انگلیسی+فیلم

فیلم | قرآن خوانی بیمار کرونایی در بیمارستان رازی اهواز برای شفای بیماران اطرافش

خوردن ناشتای این میوه معجزه می کند

بزرگان طوایف برای مقابله با کرونا متعهدتر از دوران جنگ وارد میدان شوند

نکاتی برای فریز کردن مواد غذایی | مدت نگهداری مواد غذایی در فریزر چقدر است؟

طرز تهیه پشمک شکلاتی خانگی برای عید نوروز

24 ساعت بدون فوت ناشی از کرونا در یک استان

خواص شگفت انگیز روغن زیتون برای سلامتی

بیش از 5 هزار نفر در مهاباد غربالگری کرونا شدند

زیاد نشستن چه بلایی سر بدنتان می آورد

بالا بودن مبتلایان به بیماری هایی فشار خون و دیابت در آذربایجان

جراحی موفقیت آمیز نوزاد نارس در بیمارستان رضوی مشهد/نوزاد به آغوش خانواده بازگشت

کرونا در فراز و فرود/کرونا 6 فارسی دیگر را به کام مرگ کشاند

راه های تقویت بدن بعد از کرونا

اسفند،ماه بحران انتقال خون

وضعیت ناپایدار کرونا در هرمزگان / به کیش و قشم سفر نکنید

خطر کلیدی تضعیف ایمنی بدن با 8 ماده غذایی

پیشرفت جدید در راه کشف واکسن ایدز

آخرین رنگ بندی کرونایی در کشور | همه شهرهای قرمز در خوزستان قرار دارند

دکتر زالی: بستری 420 بیمار کرونایی در استان تهران

آمار کرونا مازندران 13 اسفند؛ 6 فوتی و 104 ابتلای جدید

کلنگ زنی بیمارستان 300 تختخوابی شهر جدید سهند

بهترین صبحانه چیست؟

آمار کرونا آذربایجان غربی 13 اسفند؛ 4 فوتی و 316 ابتلای جدید

کارورزماماوپرستار

افزایش مبتلایان زیر 25 سال کرونا در تهران/ 41 درصد قربانیان کرونای بالای 60 سال سن دارند

آخرین آمار کرونا در قزوین/2 فوتی و 125 بیمار جدید کرونایی

تکذیب فوت بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در یزد +فیلم

کرونای انگلیسی

آمار کرونا هرمزگان 13 اسفند؛ 1 فوتی و 13 مورد کرونای انگلیسی

پیشگیری از پیک بعدی، هدف اصلی اقدامات ستاد کرونای استان اردبیل است

رکورد نگران کننده بیماران کرونا مثبت در بیرجند

ببینید | چند راه ساده برای استفاده بهتر کودکان از ماسک

سکسکه طولانی یکی از علائم کرونا

مراقبت های شدیدتر در برابر ویروس کرونای انگلیسی

اهداء 90 میلیون ریال به بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد

مرگ هزار و 28 هرمزگانی مبتلا به کرونا

فوت یکی از کارکنان بهداشت و درمان بر اثر کرونا در خوزستان

گونه های جدید ویروس کرونا با سرایت پذیری بیشتر

گونه های جدید ویروس کرونا با سرایت پذیری بیشتر