موضوعات داغ: - اسپورتينگ ليسبون - مهران مديري - انتخابات فدراسيون فوتبال - انتخابات فدراسيون - فدراسيون فوتبال - كمپ ترك اعتياد - علي انصاريان - باشگاه پرسپوليس - اجاره آپارتمان - فوتبال ايران - زنان زنداني جرايم غيرعمد - شركت آرامكو عربستان - فرماندار لنجان - وزارت بهداشت فلسطين - رياست جمعيت هلال احمر - علي اكبر كريم پور - سالمند آزاري - شهرزو - پل بند - آزادي خرمشهر - عسگران - عليرضا قزوه - خطوط مرزي

مطالب مرتبط:
ماجرای همه دخالت های دولت در بورس/ از «تحلیل تکنیکال رییس دفتر» تا «همه چیزتان را به بورس بسپارید»
چه کسی در بورس دخالت می کند؟ مجلس یا دولت یا هر دو ؟!
باید دخالت دولت در بورس به حداقل برسد
پیشنهاد حضور رییس سازمان بورس در هیات دولت
عوارض دخالت دولت در بازار رقابتی محصولات پروتیینی
-137 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:002021-01-24اقتصادي

ماجرای همه دخالت های دولت در بورس/ از «تحلیل تکنیکال رییس دفتر» تا «همه چیزتان را به بورس بسپارید»


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی، کمتر کسی فکر می کرد روزی رییس جمهور کشور در خصوص آمار مشارکت کنندگان در عرضه اولیه صحبتی بکند و با افتخار آن را اعلام کند! یا کمتر کسی فکر می کرد رییس جمهور بگوید کدام نمادها را بخرید و همه چیزتان را به بورس بسپارید.

- ماجرای همه دخالت های دولت در بورس/ از تحلیل تکنیکال رییس دفتر تا همه چیزتان را به بورس بسپارید به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی، کمتر کسی فکر می کرد روزی رییس جمهور کشور در خصوص آمار مشارکت کنندگان در عرضه اولیه صحبتی بکند و با افتخار آن را اعلام کند! یا کمتر کسی فکر می کرد رییس جمهور بگوید کدام نمادها را بخرید و همه چیزتان را به بورس بسپارید.

کمتر کسی فکر می کرد […] به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی، کمتر کسی فکر می کرد روزی رییس جمهور کشور در خصوص آمار مشارکت کنندگان در عرضه اولیه صحبتی بکند و با افتخار آن را اعلام کند! یا کمتر کسی فکر می کرد رییس جمهور بگوید کدام نمادها را بخرید و همه چیزتان را به بورس بسپارید.

کمتر کسی فکر می کرد سیاست های پولی کشور به جای کنترل تورم، به سمت حمایت از بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به سمت بورس باشد.

کمتر کسی فکر می کرد، رییس دفتر رییس جمهور بنشیند و برای بازار تحلیل تکنیکال بکشد و کف مقاومت و حمایت برای بازار تعیین کند.

کمتر کسی فکر می کرد، رییس سازمان بورس به دلیل جلوگیری از رشد بازار به دلیل نداشتن عمق و مخالفت با دولتمردان برکنار شود.

کمتر کسی فکر می کرد، وزیر اقتصاد با افتخار از جبران کسری بودجه دولت به میزان 320 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه خبر بدهد.

کمتر کسی فکر می کرد، اختلاف وزیر اقتصاد و وزیر نفت باعث عمیق ترین ریزش بازار سرمایه شود.

اما نکته جالب توجه در ماجرای بورس در سال های 98 و 99، دخالت های بی حد و اندازه دولت در بورس بوده است.

جایی که مردم تا 70 درصد ضرر را تحمل کردند تا دولت بتواند تمام کسری های خود را جبران کند.

البته در این بین در صورتی که ورود مجلس و قوه قضاییه نبود، شاید بازار سرمایه همچنان در آتش می سوخت و مردم نیز باید در این میان می سوختند.

اهالی بازار سرمایه در آرزوی این هستند، چند روزی دولتمردان درباره بازار سرمایه صحبت نکنند و اقدامی انجام ندهند تا بازار از هیجان تخلیه شود و به روال عادی بازگردد.

اما در آخرین اظهارنظر، رییس دفتر رییس جمهور مجلس را از دخالت در بازار سرمایه نهی کرده است.

حال باید دید مجلس و نمایندگان در بورس دخالت کرده اند یا دولت با سیگنال دهی و تحلیل تکنیکال برای بازار سرمایه، آن را به جایی که خواسته، هدایت کرده است.

در ادامه به برخی دخالت های دولت در بازار سرمایه اشاره خواهد شد.

لغو کاهش دامنه نوسان به بهانه تعادل در بازار سرمایه در تصمیمی که هیات مدیره سازمان بورس دراسفندماه سال گذشته اتخاذ کرده بود، قرار بود دامنه محدودیت نوسان از 5 به 2 درصد کاهش یابد.

زمان اجرای این تصمیم 17 اسفند بود؛ اما این تصمیم به اجرا نرسید و توسط وزیر اقتصاد به عنوان رییس شورای عالی بورس که مدعی بود در جریان تصمیم هیات مدیره سازمان بورس نبوده، منتفی شد.

با این حال به نظر می رسد شاپور محمدی به عنوان رییس وقت سازمان بورس این تصمیم را در جهت کنترل رشد هیجانی شاخص اتخاذ کرده بود که با دخالت مستقیم دولت و شخص وزیر اقتصاد، این تصمیم لغو گردید.

برکناری آقای رییس به دلیل مخالفت با رشد بی مبنای بورس عمق کم بازار سرمایه و ظرف کوچک آن برای سیل خروشان پول های ورودی به بورس سبب ایجاد تورم در قیمت نمادهای بورسی خواهد شد.

این را می توان خلاصه آخرین نظرات شاپور محمدی رییس سابق سازمان بورس معرفی کرد.

اما دولتمردان که بورس را مامنی برای کسری بودجه خود می دیدند نه تنها وی را برکنار کردند، بلکه بدون عمق بخشیدن هر روز مردم را برای ورود به بورس تشویق کردند.

اما در همان زمان برخی کارشناسان، این دخالت دولت در بازار سرمایه را منتهی به ریزش تاریخی بورس می دانستند.

در نهایت مخالفت های رییس سازمان بورس با رشدهای سرسام آور در این بازار مالی سبب شد، استعفای وی پذیرفته شود و به تعبیر دیگر، شاپور محمدی به دلیل مخالفت با دخالت های دولت در بورس برکنار شود.

البته نباید از این مساله نیز بگذریم که در دوره مدیریت شاپور محمدی در سازمان بورس، تصمیمات خلق الساعه و به تعبیر بورس بازان تصمیماتی که در عصر چهارشنبه اعلام می شد، صدای بسیاری از سهامداران و کارشناسان را بلند کرده بود.

دستور به وزیر اقتصاد برای رفع موانع بورس پس از عرضه شستا در بورس نیز همه دولتمردان خود را فاتح میدان شفافیت می دانستند.

رییس جمهور در گفتگو با فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، دستور داد عرضه سهام بنگاه های بزرگ در بورس، با رفع موانع احتمالی شتاب بگیرد و تداوم یابد و موانع احتمالی در این مسیر، هر چه سریع تر مرتفع گردد.

وزارت اقتصاد و مجموعه بورس باید تلاش کنند که بورس را به عنوان یک بازار بزرگ قابل اعتماد و اتکا برای سرمایه گذاری های اصولی و قابل اطمینان و با کمترین ضریب خطر به جامعه معرفی کنند تا از هدررفت سرمایه های مردم در بازار های غیرقابل اتکا و غیرمولد جلوگیری شود.

این صحبت های رییس جمهور در کنار عملکرد وزارت اقتصاد مبنی بر تامین کسری بودجه 320 هزار میلیارد تومانی نشان می دهد، بورس بیشتر یک ابزار برای جبران عملکرد نامناسب دولت در حوزه های مالی و پولی بوده است.

کاهش نرخ سود بانکی برای حمایت از بازار سرمایه اما در اردیبهشت ماه یکی از اتفاقات جالب به بهانه حمایت از بازار سرمایه رخ داد.

کاهش نرخ سود بانکی برای هجوم بیشتر نقدینگی موجود در بازار به سمت بازار سرمایه که بسیاری از کارشناسان این حرکت دولت و بانک مرکزی را سبب رشد تورم در آن برهه زمانی می دانستند.

این مساله باعث ورود حجم قابل توجهی از پول های موجود در بانک ها به سمت بازار سرمایه شد.

برخی تحلیلگران کاهش نرخ سود بانکی و دخالت مستقیم دولت در این موضوع را عامل تشکیل حباب و افزایش قیمت برخی نمادها می دانستند که همین مساله نیز نگرانی هایی را برای بازار سرمایه ایجاد می کرد؛ اما دولتمردان همچنان تشویق به ورود مردم به بورس را در دستور کار خود قرار داده بودند.

در این شرایط کارشناسان معتقد بودند، بدون اینکه عرضه گسترده ای در بازار وجود داشته باشد، قیمت همان سهام های موجود هر روز بالاتر می رفت.

این مساله در حالی رخ داده بود که در شرایط استاندارد، بورس باید به تولید وصل می شد که این مساله کاملا رها شده بود.

صندوق های سرمایه گذاری راهی برای توزیع ضرر میان مردم دولت در اقدامی دیگر باقی مانده سهام خود در برخی شرکت ها را در قالب صندوق های ETF به مردم واگذار کرد.

در صندوق دارا یکم که بسیاری آن را موفق می دانستند، عدم وجود بازارگردان با توانایی مالی مناسب به شدت احساس می شد و این مساله همچنان باقیست.

اما صندوق دارا دوم یکی از موضوعاتی است که دخالت دولت در آن باعث ریزش بورس در مرداد ماه شد.

در مردادماه اختلاف وزیر اقتصاد و وزیر نفت بر سر عرضه دارا دوم، سبب شد اعتماد از میان سهامداران به بازار سرمایه از بین برود.

این مساله تا جایی ادامه پیدا کرد پالایش یکم هم اکنون با نصف قیمت در حال خرید و فروش است.

نداشتن بازارگردان نیز در این نماد به شدت محسوس بوده است.

وزیر اقتصاد واگذاری سهام دولت در قالب صندوق های ETF را توزیع ثروت میان مردم می دانست.

اما زمانی که قیمت این سهم به 50 درصد کاهش پیدا کرد، وزیر دیگر حرفی درباره آن به زبان نیاورد.

کاهش ارزش 60 درصدی سهام عدالت از زمان آزادسازی بی برنامگی دولت برای سهام عدالت از روزهای اول تشکیل دولت یازدهم مشخص بود.

اما در روزهایی که بازار با سرعت تمام به سمت قله های تاریخی حرکت می کرد، دولت بحث آزادسازی این سهام را مطرح و مجوزهای لازم جهت این اقدام را نیز دریافت کرد.

اما بی تدبیری ها ادامه داشت و از نیمه مردادماه حدود 60 درصد ارزش سهام عدالت کاهش یافته است.

ازادسازی 60 درصدی سهام عدالت در فاصله کوتاه، مشخص نبودن روند فروش سهام های موجود در پورتفوی افراد و عرضه های آبشاری بانک ها و کارگزاری ها در مواقع حساس از علت کاهش قیمت سهام عدالت بوده است.

البته برخی سهام را عدالت را دلیل ریزش بازار در مردادماه می دانند که بازهم می توان ردپای تصمیمات اشتباه سازمان بورس و دولت را در این ماجرا نیز مشاهده کرد.

همه چیزتان را به بورس بسپارید! اما توصیه های رییس جمهور به همان هایی که گفته شد، ختم نمی شود.

روحانی در 16 مرداد 99 درست 3 روز پیش از ورود بورس به فاز اصلاح در جلسه هماهنگی اقتصادی دولت، گفت: با شرایطی که بورس نشان می دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند.

این بیان دولتمردان که در ماه های قبل توسط برخی دیگر از دولتمردان تکرار شده بود، ورود پول به بورس را سرعت بیشتری داد.

اما سهامداران نمی دانستند چه آینده ای در انتظار آنها خواهد بود.

تحلیلگر بازار سرمایه شغل جدید آقای رییس دفتر! دخالت های دولت تا جایی ادامه داشت که رییس دفتر رییس جمهور در زمان افت شاخص کل در شهریور ماه در گفت و گوی ویژه خبری اعلام کرد، شاخص در بازه یک میلیون و پانصد هزار واحدی تا یک میلیون و ششصد هزار واحدی حمایت جدی دارد و بیشتر از این دیگر ریزش نخواهد داشت.

این سیگنال دهی واعظی در آن برهه موجب انتقادات جدی به نحوه مدیریت بازار سرمایه شد.

در آن زمان برخی کارشناسان ریزش بورس را دستوری می دانستند.

اما همین مساله باعث واکنش منفی بورس شد و این ریزش ادامه دار تا شاخص یک میلیون و دویست هزار واحدی نیز ادامه داشت.

واعظی در اظهار نظر دیگری گفته بود: دولت در بورس دخالت نمی کند، ولی وظیفه دارد از بورس صیانت و مراقبت کند تا حقوقی ها و افرادی که در آنجا نفوذ دارند، نتوانند حرکتی انجام دهند که باعث شود مردمی که سهام خرد و کوچک دارند، متضرر شوند .

در همین میان، سهامداران خرد معتقد بودند، دولت مردم را به سرمایه گذاری در بورس و سهامداری دعوت کرد، اما حالا پشتشان را خالی کرده است.

حمایت دولت از نمادهای دولتی در زمانی که بازار سرمایه وارد فاز اصلاحی شده بود، گاهی شاخص کل روند مثبت به خود می گرفت، اما شاخص هموزن همچنان منفی بود.

این اتفاق در برهه هایی رخ می داد که دولت، شرکت های حقوقی را وادار به حمایت از بورس می کرد.

اما این حمایت ها تنها در تعدادی از نمادها که به شاخص ساز معروف هستند و اتفاقا نمادهای دولتی نیز هستند، رخ می داد.

این سبک حمایت از بازار به دلیل اینکه نمی توانست سهامداران خرد را با خود همراه کند، اثر یک یا دو روزه داشت و بازار بازهم به همان سبک قدیم مدیریت می شد.

روند خلاف جهت بورس ایران در روزهایی که بازار جهانی به دلیل رکود در اقتصاد جهان به سمت کاهش قیمت پیش می رفتند، بورس ایران در روزهایی تاریخی در حال رکورد شکن بود.

این مساله تا جایی پیش رفت که تحلیلگران سیاست های اقتصادی در ایران مبتنی بر جذب نقدینگی و کاهش نقدینگی سیال در کشور را که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در دستور کار قرار داده بودند را عامل شکل گیری چنین وضعیتی برای بورس می دانستند.

آنها معتقد بودند دولت در حال هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه و بورس است و متعاقبا عرضه شرکت های دولتی، به منظور جبران کسری بودجه و تامین نقدینگی مورد نیاز کشور که به دلیل کاهش شدید صادرات نفت و محصولات نفتی رخ داده است، در حال تغییر روند منطقی در بورس است.

قیمت گذاری دستوری، آخرین تیر خلاص دولت به بورس اما پس از چندماه که بازار سرمایه نوسانات شدیدی را تجربه می کرد، زمانی که تحلیلگران وضعیت بورس را متعادل ارزیابی می کردند، این بار وزیر صمت و معاونش وارد گود شدند و دخالت در بورس را در دستور کار خود قرار دادند.

قیمت گذاری دستوری شمش فولاد و کاهش قیمت آن در بورس کالا باعث شد، بازار دوباره گارد نرولی به خود بگیرد و به سهامداران خرد را از روند آینده بازار ناامید کند.

خروج پول حقیقی در این مدت نشان می دهد سهامداران از وضعیت فعلی به شدت ناراضی بوده و به دنبال بازار دیگری برای جبران ضررهایشان هستند.

این مساله سبب شد، رییس سازمان بورس خود را قربانی کند تا کسی سراغ بررسی دخالت های دولت در بورس نرود.

در پایان باید گفت، دخالت های دولت در بورس در دو سال گذشته تنها منجر به گسترش بی اعتمادی و رواج رانت در بازار شده است.

حال که نمایندگان وارد ماجراهای بورس شده اند و خواهان مدیریت صحیح و بدون دخالت در بازار سرمایه شده اند، باز هم واعظی رییس دفتر رییس جمهور نظارت مجلس بر بورس و حمایت مجلس از سهامداران خرد را دخالت نامیده است.

طی چند روز گذشته نیز، نائب رییس مجلس فهرستی از تخلفات شرکت های حقوقی وابسته به دولت را برای رییس قوه قضاییه فرستاده است.

فهرست موجود در لیست تخلفات ارسال شده به قوه قضاییه نشان می دهد، شرکت های دولتی که در بورس فعال هستند در حال نوسان گیری از سهامداران خرد بوده و از ریزش بازار سرمایه بیشترین بهره را برده اند.


کلید واژه ها: رییس جمهور - آمار مشارکت - عرضه اولیه - رییس - جمهور - تحلیل تکنیکال - بورس - خبرنگار - مشارکت - رییس دفتر - گزارش - صحبتی - کشور - روزی - عرضه - آمار - دخالت - تحلیل - اعلام - دفتر - دولت

آخرین اخبار سرویس:
طرح نوروزی حمل‎ونقل امسال متفاوت تر از سال گذشته است

نفت شیل دیگر اوپک را تهدید نمی کند

این ماهی یک مار یک متری را می بلعد!+ویدئو

غرق شدگی شهرهای ساحلی با افزایش وزن آنها

رنگکار و زیر کارچی

استخدام انباردار در شرکت تضامنی صنایع ماشین سازی نامدار و شرکا در تهران

استخدام کارگر ماهر در زمینه کار با دستگاه پرس لنگ و برشکاری

دعوت به کار و اعطای نمایندگی فروش تجارت جهانی

ویزیتور خانم یا اقا

رمزارزها بر سر دوراهی

افزایش 5 درصدی جرایم رانندگی

رمزارزها بر سر دوراهی

همکاری در عرصه تجارت الکترونیک

مدل جهت میکروبلندینگ ابرو

سر آشپز مطبخ و بازاریاب خانم

نیازمند همکار گوینده،دوبلر،نریتور

استخدام راننده ایسوزو

اشتغال زایی دستگاه جوجه کشی

مدل رنگ و لایت

کار در منزل اینترنتی با حقوق بالا

استخدام نیرو نظافتچی

2فروشنده پاره وقت خانم

استخدام در مجموعه آبمیوه پالپ

بازاریابی

شغل مولد

قیمت نفت خام دوباره 100 دلاری می شود

استخدام کارشناس حسابداری

بازاریاب برای کار تعمیرات ترانس و ماژول

استخدام سالن کار در رستوران شیان لویزان

استخدام ادمین در اینستاگرام

چندنفرنیروجهت تولیدکابین وآینه باکس نیازمندیم

شاگرد کاشیکاری

انجام کلیه کارهای حسابداری

منشی و فروشننده

جذب فروشنده جهت کار در سوپر مارکت

استخدام شیراز ، فسا و داراب

نیرو اقا

استخدام نظافتچی خانم اقاتسویه روزانه درشرکت نظافتی

پیک موتوری دوشیفت

استخدام در کارخانه (آقا)

فروشنده پوشاک مردانه

سرمایه گذاری در زمینه ملک

8 میلیارد و 600 میلیون تومان پول در جیب پرسپولیس

8 میلیارد و 600 میلیون تومان پول در جیب پرسپولیس

حجتی: قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 شامل کانون های وکلا نمی شود

کار اینترنتی با موبایل

نیازمند نیروی آمتر بند و قالب بند

نیروی کار جوان آقا

استخدام نیرو چیدمان و فروش در هایپر مارکت

استخدام تکنسین یخچال فریزر و ساید بای ساید

نیازمند نیرو کار ازمحدوده شهر جدید هشتگرد

کسری بودجه کانادا به 248 میلیارد دلار کاناد افزایش یافت

استخدام مشاور املاک با تجربه و مبتدی با حقوق ثابت

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای/گلشهر

موتور سوار جهت کاز در نمایندگی ایرانخودرو

حسابدار

استخدام منشی جهت دفتر کار

متخصص پاشش کیلر و اپوکسی و کوت

استخدام پرسنل ارایشگاه

استخدام اپراتور لاغری و دستیار

کسب درامد در منزل با گوشی موبایل

ثبت نام رانندگان

کار عالی در خانه

کار آموز و دستیار دندانپزشک نیاز مندیم

نیازمند کارپرداز و حسابدار املاک

13 میلیارد مترمکعب گاز از فاز 19 پارس جنوبی تولید شد

نیروی خانم

رتبه بندی و ثبت شرکت

خانم برای اسکن اسناد

استخدام همکار خانم جهت کار در غذا خوری نیازمندیم

استخدام کارمند سوپر مارکت

نیازمند تکنسین لوازم خانگی

نرخ بیکاری انگلیس در اوج چهار ساله

فقدان دیپلماسی منطقه ای بازارچه های مرزی را به تعطیلی کشانده است

شهرداری برای اداره شهر تهران چاه نفت ندارد

نرخ بیکاری انگلیس در اوج چهار ساله

بازاریاب سفید کننده و جرم گیر

استخدام نصاب نیمه ماهر کابینت

چرخکار ماهر و راسته دوز در مهرگان

استخدام کارمند،مدیر داخلی،مدیر سایت،مدیر تحقیقات

استخدام نیرو مسلط به رانندگی با موتور

فروشنده کفش و پوشاک ورزشی

استخدام ویزیتور

نیازمند تراکت پخش کن خانم

دو نفر برای کار در سوپر مارکت و سوپر میوه

استخدام سرپرست فروش -فروشنده -موزع

همکاری با سالن همراه با مشتری، اموزش هنرجو،

استخدام منشی خانم شیفت عصر

رفع ممنوعیت صادرات شیرخشک با اخذ عوارض 16 هزار تومانی

خانم جوان مجرد

**استخدام نیروی ساده**

علاقمندان به بازاریابی تلفنی (فقط خانم ها)

استخدام نیروی کار و فروشنده

استخدام استثنایی 5+5+بیمه

مهندس مکانیک

بازایاب خانم

دورکاری( کار در منزل )

دعوت به همکاری در رشت

استخدام خانمها و اقایان با انگیزه

کار در منزل با گوشی و غیر حضوری

ماجرای همه دخالت های دولت در بورس/ از «تحلیل تکنیکال رییس دفتر» تا «همه چیزتان را به بورس بسپارید»

ماجرای همه دخالت های دولت در بورس/ از «تحلیل تکنیکال رییس دفتر» تا «همه چیزتان را به بورس بسپارید»