مطالب مرتبط:
مورد مشکوک آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در پلدختر مشاهده نشد
خسارات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی قابل توجه است
خسارات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی جبران شود
آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی خسارت زیادی داشت
خریداری بیش از 288 هزار تن گندم از کشاورزان لرستان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 07:102021-01-24پزشكي

تالاب ها لرستان ایمن از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان


ایرنا - لرستان با بهره مندی از 16 تالاب فصلی و دایمی یکی از مناطق مهم زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است که با اقدامات حفاظتی و رصدهای مسمتر ، - خرم آباد - ایرنا - لرستان با بهره مندی از 16 تالاب فصلی و دایمی یکی از مناطق مهم زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است که با اقدامات حفاظتی و رصدهای مسمتر ، شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این تالاب ها تاکنون مشاهده نشده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری های ویروسی خطرناک پرندگان است که معمولا در فصل مهاجرت از طریق پرندگان مهاجر منتقل می شود، این بیماری ویروسی است که ویروس آن سه نوع تیپ B, A و C دارد که تیپ A می تواند علاوه بر پرندگان باعث ایجاد بیماری در انسان شود و بـه ایـن دلیـل اسـت کـه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به عنوان بیماری مشترک میان انسـان و حیـوان شـناخته شده و مبارزه با آن در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

براساس گفته های کارشناسان ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان می تواند به سرعت منتشرشود و پرندگان، حیوانات و انسان های بسیاری را بیمار کند.

پرندگان وحشی و آبزی مانند پرندگان مهاجر می توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند ویروس های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را با خود جابه جا کنند، همچنین مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی و شتر مرغ از جمله پرندگان حساس به این بیماری هستند.

علائم بیماری آنفلوآنزا در پرندگان شامل شروع ناگهانی تلفات با روند افزایش در گله، بی حالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله، کاهش شدید مصرف دان، افت ناگهانی و شدید تولید تخم مرغ روزانه، علائم تنفسی حاد و سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا می شود.

این بیماری از طریق تماس با پرندگان وحشی و پرندگان آبزی آلوده، تماس با طیور آلوده، از طریق کفش، لباس، خودرو، آب، دان و مدفوع و بستر آلوده، سگ و گربه به عنوان ناقلان مکانیکی، تهیه دان از منابع غیر مطمئن به خصوص کانون های آلوده، پراکنده شدن کود مرغداری به محیط اطراف وعدم پاکسازی و ضد عفونی کامل محل نگهداری مرغ و لوازم و تجهیزات قبل از پرورش جوجه منتقل می شود.

ویروس آنفلوآنزا سندرم های متعددی از آلودگی های بدون علامت تا آلودگی خفیف دستگاه تنفسی فوقانی و کاهش تولید تخم، بیماری عمومیت یافته با علائم تنفسی، رال (خس خس سینه)، ریزش اشک، سینوزیت، سیاه شدن قسمت های بدون پر مانند تاج و ریش، تورم سر و صورت، ژولیدگی پرها، اسهال، و بروز درگیری سیستم عصبی همراه با مرگ سریع را در پرندگان ایجاد می کند.

دوره نهفتگی در اشکال مختلف بیماری متفاوت و بین چند ساعت تا سه روز در یک پرنده و در یک گله تا 14 روز است.

طول این دوره به میزان آلودگی ویروسی، راه عفونت، گونه پرنده، قدرت بیماری زایی ویروس و عوامل محیطی مانند گرد و غبار و آمونیاک بستگی دارد.

بیماری آنفلوآنزا فوق حاد در طیور تخم گذار و مادر شروعی ناگهانی و دوره ای کوتاه بین سه تا 7 روز دارد.

به منظور پیشگیری از این بیماری لازم است از ورود پرندگان وحشی به محل نگهداری مرغ از طریق نصب توری و ترمیم خرابی های آن جلوگیری شود، اصول بهداشتی و امنیت زیستی در مرغداری های صنعتی رعایت شود، محل پرورش مرغ و تجهیزات آن قبل از جوجه ریزی ضد عفونی کامل و از ورود حیوانات دیگر به عنوان ناقلان مکانیکی به محل پرورش مرغ ممانعت شود همچنین ضرورت دارد که هر نوع کاهش شدید مصرف دان، کاهش شدید تولید یا افزایش تلفات به نزدیکترین پست دامپزشکی اعلام شود.

وقوع همه گیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرنگان غیر قابل پیش بینی است و سرعت انتشار این بیماری بسیار بالاست، پرندگان بیمار درمان نمی شوند بلکه یا می میرند و یا باید آن ها را از بین برد.

بیماری درصورت شیوع عواقب اجتماعی واقتصادی گسترده ای به همراه دارد چراکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می تواند به عنوان بیماری مشترک، سلامت و بهداشت یک جامعه را تهدید کند.

این ویروس توانایی تغییر و جهش دارد به این معنی که ممکن است ویروس آنفلـوانزای پرندگان با نوع دیگری از ویروس مانند آنفلوانزای انسانی ترکیب شود و نوع کـاملا جدیـدی را به وجود آورد بنابراین تازمانی که واکسـن و داروی مناسـب ایـن نـوع جدیـد ویروس تهیـه و عرضه شود خطرهمه گیری وسیع برای حیوانات و انسان ها وجود دارد.

این در حالی است که با شروع سفرهای پرندگان مهاجر چندین استان کشور از جمله استان مرکزی نیز درگیر این بیماری شدند و متاسفانه شمار زیادی از پرندگان در تالاب ها و آبگیرها از بین رفتند و همچنان بیم سرایت این بیماری به دیگر استان های در مسیر پرندگان مهاجر از جمله لرستان وجود دارد که خوشبختانه تاکنون با اقدامات حفاظتی و پایش و نظارت های روزانه و مستمر تاکنون هیچ موردی از شیوع این بیماری در استان لرستان مشاهده نشده است.

هیچ موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در لرستان گزارش نشده است مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: منشا شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از پرندگان وحشی و مهاجر است که به دلیل قرار گرفتن ایران در مسیر کریدور قطب شمال به مناطق گرمسیری هر ساله در برخی استان ها مواردی از این بیماری گزارش می شود.

مهرداد فتحی بیرانوند اظهار داشت: در مسیر پرندگان مهاجر در صورت آلودگی این پرندگان بیماری به سرعت به ماکیان و پرندگان دیگر منتقل می شود.

وی با بیان اینکه لرستان یکی از استان های در مسیر پرندگان مهاجر است ادامه داد: در این راستا با گزارش اولین موارد شیوع در سطح کشور بلافاصله کارگروه بیماریهای مشترک با همکاری حفاظت محیط زیست استان، دامپزشکی و دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد و گشت ها و نظارت های مستمر و روزانه در سطح تالاب های و آبگیرهای استان در دستور کار قرار گرفت.

فتحی بیرانوند ادامه داد: تاکنون هیچگونه مورد مشکوکی از ابتلا یاتلفات پرندگان مهاجر و یا دیگر پرندگان در سطح آبگیرها و تالاب های استان گزارش نشده و تاکید شده است که به محض مشاهده هر مورد مشکوکی بلافاصله موارد جهت صحت سنجی و ازمایش های لازم به آزمایشگاه دامپزشکی استان ارسال شوند که تاکنون موردی اعلام نشده است.

20 سایت عمده پرندگان مهاجر در لرستان شناسایی شده است معاون فنی حفاظت محیط زیست لرستان نیز گفت: تاکنون 20 سایت عمده زمستان گذرانی پرندگان مهاجر درتالاب ها و آبگیرهای استان شناسایی شده است.

نبی الله قائدرحمت بیان کرد: بر اثر افزایش حفاظت فیزیکی زیستگاه های تالابی و مراکز مهم تجمع پرندگان آبزی در استان 20 سایت عمده زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در استان شناسایی شده است.

وی افزود: در این راستا بررسی وضعیت پرندگان و ارائه گزارشات مستمر در خصوص وضعیت پرندگان آبزی موجود با همکاری دامپزشکی استان در حال انجام است و در صورت وقوع تلفات در بین پرندگان و تایید بیماری نظارت بر اجرای قرنطینه در محدوده شیوع بیماری اقدام خواهد شد.

وی اظهار داشت: به همین منظور امسال پروانه شکارپرندگان آبزی و مهاجر در استان صادر نشده است و تمهیدات لازم در زیستگاه های مذکور جهت حمایت و حفاظت و جلوگیری از هرگونه تهدیدی احتمالی به کار گرفته شده و با متخلفین برخورد می شود.

معاون فنی حفاظت محیط زیست لرستان بیان کرد: با توجه به اقدامات حفاظتی، گشت و کنترل و بیتوته ماموران یگان حفاظتی و راه اندازی 11 پاسگاه محیط بانی در استان تنوع و جمعیت حیات وحش در سطح استان افزایش یافته و این در حالی است که این استان به دلیل بهره مندی از ظرفیت های آبی مناسب به ویژه در سال های اخیر به دلیل بارندگی های قابل توجه شمار پرندگان مهاجر و گونه های این پرندگان در استان چشمگیر است.

قائدرحمت با بیان اینکه سرشماری این پرندگان هر ساله از اواخر آذر ماه در استان آغاز و تا پایان دی ماه ادامه دارد، افزود: 2 نوع پرندگان بومی و مهاجر در زیستگاه های این استان زندگی می کنند که در فصول پاییز و زمستان پرندگان مهاجر در تالاب ها و ابگیرهای این استان زمستان گذرانی می کنند.

وی با بیان اینکه 16 تالاب فصلی و دایمی در لرستان وجود دارد اظهار داشت: علاوه بر مشاهده پرندگان مهاجر در مسیر مهاجرت های خارجی تالاب ها و آبگیرهای لرستان در مسیر مهاجرت داخلی نیز قرار دارند و مهمترین مراکز پذیرش پرندگان مهاجر در استان تالاب های پلدختر، تالاب های دشت سیلاخور(تنوردر، رودخانه های تیره و ماربره) تالاب های بیشه دالان بروجرد، تالاب خروسان ازنا، رودخانه های و منابع آبی استان و سدهای مروک، ایوشان، هاله، خان آباد، حوضیان هستند.

شکار در حریم تالاب های لرستان ممنوع است معاون فنی حفاظت محیط زیست لرستان گفت: هرگونه شکار در حریم تالاب و آبگیرهای استان به منظور پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ممنوع است.

قائدرحمت بیان کرد: با توجه به اینکه تالاب و آبگیرهای استان در مسیر عبور و میزبان پرندگان مهاجر هستند بنابراین احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان وجود دارد.

وی افزود: به همین منظور هیچ گونه مجوزی برای شکار پرندگان مهاجر و بومی در این استان صادر نمی شود و شکار در تالاب های استان تخلف است.

وی اظهار داشت: تالاب های گوری بلمک، تنوردر دورود، بیشه دالان بروجرد و سدهای مروک و ایوشان به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی جوامع بومی و محلی، خطر بیشتری دارند که به ساکنان این مناطق هشدارهای لازم اعلام شده است و تاکید می شود از حضور پرندگان بومی در تالاب ها جلوگیری کنند.

معاون فنی حفاظت محیط زیست لرستان با تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشتی برای پیشگیری از بروز و شیوع بیماری ادامه داد: اقدامات پیشگیرانه در مرغداری های این مناطق بسیار مهم است و هرگونه موارد مشکوک باید به حفاظت محیط زیست و دامپزشکی استان اطلاع داده شود.

قائدرحمتی عنوان کرد: تیم های مشترک گشت و کنترل با هماهنگی دامپزشکی، بهداشت، امور آب و حفاظت محیط زیست در راستای پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان در استان فعال شده است و حریم تالاب ها و آبگیرها روزانه نظارت می شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در لرستان گزارش نشده است ادامه داد: باتوجه به مشاهده این بیماری در استان مرکزی و همجواری آن با برخی تالاب های لرستان، رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه ضروری است.

قائدرحمت عنوان کرد: احتمال ورود پرندگان مهاجربه تالاب ها و آبگیرهای استان دور از انتظار نیست همچنین شهروندان به هیچ عنوان نباید از گوشت پرندگان صید شده استفاده کنند چرا که هرگونه تماس با پرندگان آلوده احتمال انتقال بیماری را به همراه دارد.

هیچ کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در لرستان شناسایی نشده است مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز گفت: هرگونه مورد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باید بلافاصله معدوم سازی شود و گشت های نظارتی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، حفاظت محیط زیست و دامپزشکی استان بصورت روزانه و مستمر در حال انجام است که خوشبختانه تاکنون هیچ موردی گزارش نشده است.

مصطفی زبردست با بیان اینکه منشا این بیماری پرندگان مهاجر و وحشی هستند ادامه داد: بر اساس دستور سازمان دامپزشکی رصد و پایش در تمامی تالاب ها و آبگیرها، سدها و رودخانه های استان در دستور کار قرار دارد.

زبردست در خصوص واکسیناسیون در سطح مرغداری های استان ببا بیان اینکه هیچگونه مشکلی جهت تامین واکسن وجود ندارد عنوان کرد: واکسیناسیون در مزارع و مرغداریهای با تراکم بالا انجام می شود.

وی افزود: اکنون 18 واحد پرورش مرغ در سطح استان وجود دارد که در حال حاضر هشت واحد فعال و مابقی در پایان دوره پرورش قرار دارند و .

زبردست گفت: رصد واحدهای گوشتی و تخم گذار استان بصورت روزانه در حال انجام است و تاکنون هیچگونه تلفات غیرعادی و مشکوک در استان گزارش نشده است.


کلید واژه ها: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان - پرندگان - پرندگان مهاجر - بیماری - آنفلوانزای فوق حاد پرندگان - تالاب - مهاجر - لرستان - یکی از - بیماری های ویروسی - ویروس - تالاب ها - ایرنا - اقدامات - بیماری ویروسی - حفاظتی - زمستان - شیوع بیماری - مناطق - فصلی - بهره - خرم آباد - مبارزه - خطرناک - مهاجرت - گزارش - مشترک - انسان - دنیا - مورد

آخرین اخبار سرویس:
عوامل مؤثر بر میزان بقای نوزادان بسیار کم وزن در بدو تولد

لزوم اجرایی شدن نسخه الکترونیک

آلرژی به ماهی؛ علائم و راه های پیشگیری از آن

جلدسازی و کیف سازی

تغذیه درمانی برای مدیریت کرونا

تبلیغات خلاقانه یک فروشگاه مواد غذایی + فیلم

کشف اثر مخرب کرونا بر بدن اسنان

نیروی پیک موتوری

ارتباط مصرف طولانی مدت قهوه با افزایش ریسک بیمار قلبی عروقی

چالش جدید برای واکسن کرونا

دوخت گان پزشکی

بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی

تاثیر گروه خونی در ابتلا به ویروس کرونای جدید

احمدرضا معتمدی همچنان تحت درمان است

احمدرضا معتمدی همچنان تحت درمان است

سبزیجاتی که برای دیابتی ها مناسب است

ترفند های ساده برای استفاده بهتر کودکان از ماسک

آیا می توان با فرد دارای اختلال شخصیت وابسته ازدواج کرد؟

چرا گروه خونی در ابتلا به ویروس کرونای جدید مهم است؟

بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی

احمدرضا معتمدی همچنان تحت درمان است

چه کار کنیم که موهایمان از حنا رنگ نگیرد

معاون سازمان اورژانس کشور با رییس دانشگاه علوم پزشکی قم دیدار کرد

تلفن همراه چه تاثیراتی بر عملکرد سلولی دارد؟

چرخه حیات تئاتر بر بستر آنـلاین

مددجویان بهزیستی تا دو هفته آینده واکسینه می شوند

وزیر بهداشت: از حالا بار و بندیل سفر را نبندید

12 راز شگفت انگیز درباره طلا که تاکنون نمی دانستید

شناسایی موارد مثبت کرونای انگلیسی در 4 شهرستان یزد/11 تست مثبت شد

زالی: 41 درصد قربانیان کرونا بالای 60 سال داشتند

اگر زخم معده دارید، 6 ماده غذایی را هر روز بخورید!

ثبت 64 هزار ابتلا به کرونا در آمریکا در هر روز

چگونه گردش خون خود را بهبود ببخشیم؟

افزایش فاصله تزریق بین دو دوز واکسن «اسپوتنیک وی» روسی

پیامکی که پرسپولیسی ها را نگران کرد

مرکز موقوفه آموزشی، پژوهشی در مشهد افتتاح شد

ضرر نوشابه کمتر است یا ماء الشعیر؟!

افزایش مبتلایان زیر 25 سال به کرونا در تهران

شگرد مومیایی کردن مصری ها در 3500 سال قبل لو رفت! +عکس

11 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در یزد شناسایی شدند

چگونه کبد چرب می شود؟+راه های پیشگیری

7 مورد از بهترین جایگزین های لبنیات در رژیم غذایی را بشناسید

اگر از عاشقان وعده صبحانه هستید این 10 خوراکی سالم را فراموش نکنید

درمان خانگی ترش کردن با کشمش و چای رازیانه

با خواب سموم مغز را دفع کنید!

افزایش بیماران کرونایی زیر 25 سال و بالای 70 سال

افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال به بیمارستان ها

نوشیدن زیاد چای سبب سیاتیک می شود!

نشانه های کم آبی بدن

آیا نوشیدن آب همراه غذا مضر است؟

ریفلاکس معده چیست؟ + راه های درمان خانگی

این 8ماده غذایی ایمنی بدن را تضعیف می کنند

شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال و بالای 70 سال هستیم

نیاز مبرم به همه گروه های خونی در روز های پایانی اسفند

ابتلای 2 نفر به کرونای انگلیسی در رفسنجان

بالا بودن مبتلایان به بیماری هایی فشار خون و دیابت در آذربایجان/آذربایجان شرقی از استان های پیر و سالمند کشور محسوب می شود

زالی: شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال و بالای 70 سال هستیم

آرامش و امنیت کشور مرهون و مدیون خون شهدای والامقام است

فوت 2 کرونایی دیگر در خراسان شمالی

زالی: شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال و بالای 70 سال هستیم

زالی: 41 درصد قربانیان کرونا بالای 60 سال داشتند

خانه های استیجاری اصفهان اجازه پذیرش مسافر را ندارند

پیشرفت جدید در راه کشف واکسن ایدز

زالی: افزایش مبتلایان زیر 25 سال کرونا در تهران/ 41 درصد قربانیان کرونای بالای 60 سال سن دارند

پای کرونای انگلیسی به رفسنجان باز شد

ویرایش تاکتیک تزریق واکسن ها با داده های جدید در پروتکل های کشوری

شناسایی 2 مورد کرونای انگلیسی در رفسنجان

زیرساخت های لازم برای تشخیص کرونا و جهش های آن فراهم است

سراب 1+5 را کنار بگذارید

کرونای انگلیسی+فیلم

فیلم | قرآن خوانی بیمار کرونایی در بیمارستان رازی اهواز برای شفای بیماران اطرافش

خوردن ناشتای این میوه معجزه می کند

بزرگان طوایف برای مقابله با کرونا متعهدتر از دوران جنگ وارد میدان شوند

نکاتی برای فریز کردن مواد غذایی | مدت نگهداری مواد غذایی در فریزر چقدر است؟

طرز تهیه پشمک شکلاتی خانگی برای عید نوروز

24 ساعت بدون فوت ناشی از کرونا در یک استان

خواص شگفت انگیز روغن زیتون برای سلامتی

بیش از 5 هزار نفر در مهاباد غربالگری کرونا شدند

زیاد نشستن چه بلایی سر بدنتان می آورد

بالا بودن مبتلایان به بیماری هایی فشار خون و دیابت در آذربایجان

جراحی موفقیت آمیز نوزاد نارس در بیمارستان رضوی مشهد/نوزاد به آغوش خانواده بازگشت

کرونا در فراز و فرود/کرونا 6 فارسی دیگر را به کام مرگ کشاند

راه های تقویت بدن بعد از کرونا

اسفند،ماه بحران انتقال خون

وضعیت ناپایدار کرونا در هرمزگان / به کیش و قشم سفر نکنید

خطر کلیدی تضعیف ایمنی بدن با 8 ماده غذایی

پیشرفت جدید در راه کشف واکسن ایدز

آخرین رنگ بندی کرونایی در کشور | همه شهرهای قرمز در خوزستان قرار دارند

دکتر زالی: بستری 420 بیمار کرونایی در استان تهران

آمار کرونا مازندران 13 اسفند؛ 6 فوتی و 104 ابتلای جدید

کلنگ زنی بیمارستان 300 تختخوابی شهر جدید سهند

بهترین صبحانه چیست؟

آمار کرونا آذربایجان غربی 13 اسفند؛ 4 فوتی و 316 ابتلای جدید

کارورزماماوپرستار

افزایش مبتلایان زیر 25 سال کرونا در تهران/ 41 درصد قربانیان کرونای بالای 60 سال سن دارند

آخرین آمار کرونا در قزوین/2 فوتی و 125 بیمار جدید کرونایی

تکذیب فوت بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در یزد +فیلم

کرونای انگلیسی

آمار کرونا هرمزگان 13 اسفند؛ 1 فوتی و 13 مورد کرونای انگلیسی

پیشگیری از پیک بعدی، هدف اصلی اقدامات ستاد کرونای استان اردبیل است

تالاب ها لرستان ایمن از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

تالاب ها لرستان ایمن از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان