مطالب مرتبط:
«خط فقر غذایی» به ازای هرنفر 670 هزار تومان/بسیاری از خانواده های کارگری زیرخط فقر یا در مرز خط
مسابقات قرآن کریم خانواده های سپاه در مشهد آغاز شد
فوتی های کرونا در خراسان رضوی 90 درصد کاهش یافت / مشهد رتبه 27 بروز کرونا در کشور
88 درصد خانواده های روستایی زنجان از نعمت گاز برخوردارند
عسگریان: بسیاری از خانواده های کارگری زیرخط فقر یا در مرز خط فقر غذایی اند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 05:452021-01-24اقتصادي

40 درصد نانوایی های مشهد در دست حدود 12 خانواده/ فروش آردهای مشهد در مرز افغانستان با حدود 10 برابر قیمت!


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از مشهد، یکی از صنف هایی که مدتی است خبرساز شده و به واسطه گرانی های یک سال اخیر از وضعیت بدِ معیشتی خود گلایه مندند، نانوایان هستند.

همین گلایه ها و نارضایتی ها سبب شد به میان جمعی از نانوایان بروم و پای درد و دل آنان بنشینم؛ اما در میان سخنان آنان آنچه که برایم جذابیت پیدا کرد مسئله قاچاق آرد به مرز افغانستان بود.

موضوعی که نانوایان دلایل بسیاری را عامل این مسئله می دانستند که مهم ترین آنان صرفه اقتصادی نداشتن پخت نان بود.

مسؤولان به نانوایی های به عنوان یک بُنگاه اقتصادی بنگرند یکی از نانوایان مشهد که پیش از این در اتحادیه نانوایان هم فعالیت داشته در گفت وگو با خبرنگار فارس می گوید: مسؤولان باید نانوایی ها را به عنوان یک بنگاه اقتصادی ببینند؛ متاسفانه نبود این نگاه، مشکلات بسیاری را بر ما تحمیل کرده است.

وی ضمن ابراز گلایه از افزایش نیافتن نرخ نان نسبت به سال گذشته، ابراز می کند: در سال جاری بسیاری از مواد اولیه پخت نان افزایش چشمگیر یافته به طور مثال نرخ خمیر مایه 100 درصد رشد داشته، بیمه، حقوق کارگر و دیگر مولفه ها هم رشد قیمت را تجربه کرده اند؛ اما نرخ نان ثابت مانده است.

این نانوا با اشاره به اینکه میزان اثرگذاری آرد بر نرخ نان 25 درصد و مابقی مولفه ها از جمله خمیرمایه، نرخ انرژی، کارگر و بیمه 75 درصد است، ادامه می دهد: در حال حاضر نرخ آرد یارانه ای کیسه ای 35 هزار تومان و نیمه یارانه ای 50 هزار تومان است و چنانچه نانوایی با کمبود آرد مواجه شود باید آرد را با سه تا چهار برابر قیمت در بازار آزاد تهیه کند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه پخت نان با وضعیت فعلی صرفه اقتصادی ندارد، برخی آرد را سر مرز افغانستان می برند و کیسه ای 400 تا 500 هزار تومان می فروشند.

این نانوا با بیان اینکه حدود 10 تا 15 درصد توزیع آرد در مشهد ناعادلانه است، می افزاید: چنانچه قیمت نان عادلانه شود این مشکلات رخ نمی دهد و نان با کیفیت بهتر به دست مردم می رسد.

آرد فروشی نسبت به پخت نان دردسر کمتری دارد  یکی دیگر از نانوایان مشهد هم با بیان این نکته که آرد فروشی نسبت به پخت نان دردسر کمتری دارد، از نحوه توزیع آرد گلایه می کند و می گوید: میزان آردی که اداره غله توزیع می کند با میزان پخت مان همخوانی ندارد و در طول ماه چندین روز بیکار هستیم.

وی با بیان این نکته که متاسفانه برخی چندین نانوایی دارند، تصریح می کند: طبق قانون هر فرد تنها می تواند یک واحد نانوایی داشته باشد؛ اما برخی چند واحد نانوایی دارند و با نام فرزند و یا همسرشان پروانه اخذ کرده اند.

وجود رانت در بحث توزیع آرد در ادامه پیگیری ها با تعدادی از نانوایی ها در شهرستان های تربت جام و تایباد تماس گرفتم، چراکه گفته شده بود معمولا آردهایی که از مرز خارج می شوند به این دو شهرستان آورده و از آنجا به مرز برده می شوند.

تعدادی از این نانواها فروش آرد تا کیسه ای 500 هزار تومان لب مرز افغانستان را تایید کردند و علتش را در به صرفه نبودن پخت نان می دانستند.

نانوایان در این دو شهرستان نسبت به سهمیه آرد گلایه داشتند و آن را ناکافی می دانستند و از وجود رانت در بحث توزیع آرد سخن می گفتند، از طرفی قیمت نان را هم عادلانه نمی دانستند.

حدود 40 درصد نانوایی ها دست 12 خانواده رییس اداره غله خراسان رضوی در گفت وگو با فارس بیان کرد: از قدیم برخی مشاغل به صورت موروثی بین خانواده ها دست به دست می شده اند و از پدر به پسر رسیده و مابقی فامیل هم به همین سمت رفته اند، بنابراین قبول دارم حجم قابل توجهی از نانوایی ها در شهر مشهد و حدود 40 درصد نانوایی ها در دست حدود 12 خانواده است.

حمیدرضا نوری با اشاره به اینکه شاید بتوان به این مسئله به عنوان یک آسیب نگاه کرد، ابراز کرد: همچنین در سنوات گذشته زمانی که دستگاه های متولی پروانه صادر می کردند محدودیت در نظر نگرفته و پروانه صادر می شد و پدر، پسر و سایر اعضای خانواده اقدام به اخذ پروانه می کردند.

وی تعداد نانوایی های شهر مشهد را بیش از نیاز شهر دانست و اضافه کرد: وظیفه ما در اداره غله تامین آرد است و صدور پروانه و نظارت بر روند آن بر عهده اتحادیه نانوایان، اتاق اصناف و سایر دستگاه های متولی است؛ اما با این شرایط در کنار سایر دستگاه ها، سیستم را از حالت سنتی به حالت مکانیزه درآوردیم و این سبب شده که آمارها و اطلاعات قابل اتکا باشد.

رییس اداره غله خراسان رضوی در خصوص ادعای مطرح شده در ارتباط با وجود رانت در توزیع آرد بین نانوایان، ادامه داد: پرسنل ما هیچ دخل و تصرفی در بحث توزیع آرد ندارند و بر اساس مصوبه کارگروه گندم و آرد استان کار می کنیم و هیچ گونه دخل و تصرفی در افزایش و یا کاهش سهمیه نداریم و رمز ورود به سامانه در اختیار دستگاه های امنیتی هم قرار دارد.

در صورت تصمیم بر مثلا افزایش سهمیه آرد باید در کارگروه گندم و آرد خراسان رضوی این موضوع مطرح، مصوب و صورت جلسه شود در نهایت در سامانه اعمال و پرینت آن را به عنوان یک مصوبه به کارگروه گندم و آرد استان ارائه می کنیم.

نوری با تاکید بر این نکته که همین سامانه یک سری مشکلات را نشان داد، خاطرنشان کرد: همین قضیه برای برخی خوشایند نیست، چراکه در این سامانه مشخص شد چه کسانی آرد اخذ می کنند و کجا هستند.

برخی بودند که پس از ایجاد سامانه اعتراض کردند که بعدها مشخص شد تعدادی بدون اینکه پختی داشته باشند آردفروشی می کنند و درآمدشان را افزایش می دهند.

بُردن آرد به سمت افغانستان منطقی نیست وی در پاسخ به این پرسش که چگونه آرد استان از مرز افغانستان سردرمی آورد، بیان کرد: آرد استان ما نیست.

هیچ جای قانون گفته نشده خرید و فروش گندم و آرد ممنوع است؛ اما آرد و گندم یه کالای یارانه ای و شامل قوانین تعزیراتی است اینکه بگویم آرد خراسان رضوی سر از افغانستان درمی آورد بعید نیست، چراکه آرد در شهرها، شهرستان ها، روستاها و خانه پزی روستایی توزیع می شود و جمعیت گسترده ای تامین آرد می شوند و هیچ بعید نیست آردی به سمت مرز افغانستان حرکت کند؛ اما با بررسی هایی که کردیم متوجه شدیم مطلوبیت اینکه از اینجا به افغانستان نان ببرند بهتر از بردن آرد است.

رییس اداره غله خراسان رضوی بُردن آرد به سمت افغانستان را منطقی ندانست و گفت: در گذشته تجاری از افغانستان داشتیم که از کارخانجات آرد را خرید می کردند؛  امروز آن تجار نیستند و وقتی می توانند از ازبکستان و قزاقستان راحت تر آرد را تامین کنند چرا مسیر سخت ایران را انتخاب کند؟ نوری در پایان یکی از مشکلات در بحث نان و آرد را صدور بی رویه مجوز تاسیس نانوایی می داند و ضمن منطقی ندانستن این تعداد نانوایی در سطح شهر، خاطرنشان می کند: تعداد نانوایی ها بیش ازنیاز این شهر است.

آرد موجود در مرز ایران و افغانستان از آنِ سایر استان هاست وی با بیان اینکه آردی که در مرز وجود دارد آرد سایر استان هاست، تصریح کرد: سوالی که مطرح است اینکه چطور آرد یک استان توجیه پیدا می کند و به مرز افغانستان می رسد برای فروش.

ما در شبکه نظارت خراسان رضوی خوب عمل کردیم و نسبت به برخی استان ها در این خصوص آرامش خوبی داریم.

رییس اداره غله خراسان رضوی با بیان اینکه تمام انبارهای استان پُر است، ابراز کرد: بنابراین در بحث تامین و توزیع مشکلی نداریم؛ اما باید بپذیریم که میزان مصرف نان افزایش یافته است.

نوری بیان کرد: در تایباد و تربت جام افاغنه حدود 20 و یا 30 نان خریداری کرده و با خود به افغانستان می برند، چراکه بردن نان برای شان از بردن آرد به صرفه تر است.

همچنین رییس اتحادیه نانوایان مشهد هم ابراز می کند: شاید در گذشته افرادی بودند که به دلیل مناصب شان سهمیه بیشتری از آرد را اخذ می کردند؛ اما امروز اینگونه نیست.

کشتگر ادامه می دهد: البته هستند افرادی که چندین پروانه اخذ کرده اند که به نام خودشان نیست و به نام خانواده هایشان این پروانه ها را می گیرند.

وی در ادامه سخنان خود در خصوص نانوایی های مازاد در مشهد، ابراز می کند: حدود 50 نانوایی را پلمب کرده ایم و اجازه ندادیم که تعداد واحدها افزایش یابند.

رییس اتحادیه نانوایان مشهد در خصوص مشکلات نانوایان هم بیان می کند: متاسفانه در یک سال اخیر بسیاری از مولفه هایی که بر قیمت نان اثر می گذارند از جمله خمیر مایه، بیمه، انرژی و حقوق کارگر افزایش یافته؛ اما خبری از افزایش قیمت نان نیست و همین امر نانویان را متضرر کرده است به طوری که برخی از واحدها با این رویه نمی توانند ادامه دهند.

کشف 26 تن آرد قاچاق طی سال جاری در استان همچنین کارشناس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی در خصوص میزان کشفیات آرد قاچاق در استان طی سال جاری، گفت: در سال جاری حدود 26 تن کشف آرد در مرزهای استان داشتیم.

سعید سبزه محمدیه ادامه داد: یک محموله 19 تنی و یک محموله هفت تنی در حال خروج از کشور به سمت افغانستان، در سال جاری کشف شد.

وی با بیان اینکه آرد جزو کالاهای اساسی محسوب می شود، تصریح کرد: در تبصره چهار ماده 18، برای یک سری کالاهای اساسی شبکه تعریف و عنوان شده، توزیع این کالاها خارج از شبکه به عنوان قاچاق در نظر گرفته می شوند مانند دام، دارو و سوخت؛ برای آرد چون یک کالای یارانه ای محسوب می شود چنانچه در مبادی خروجی کشف شود مشمول قاچاق است.

بسیاری معتقدند؛ گندمی که وارد چرخه خرید تضمینی نشده، تبدیل به آرد شده و به دلیل پایین بودن ارزش پول ملی سر از مرزها درمی آورد، همچنین به دلیل چند نرخه بودن قیمت آرد، آرد یارانه ای و نیمه یارانه ای به بازار آزاد راه یافته و به دلالان فروخته می شود و در نهایت وارد چرخه قاچاق می شود؛ مسئله ای که باوجود انکار مسؤولان مورد تایید بسیاری از نانوایان است.

=====================
کلید واژه ها: نانوایان - نانوایی ها - اقتصادی - نانوایی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - افغانستان - مشهد - اتحادیه نانوایان - مسؤولان - بنگاه اقتصادی - خبرگزاری فارس - خبرنگار فارس - یکی از - گلایه - قاچاق آرد - حدود - فارس - نارضایتی - میان - خبرگزاری - مهم ترین - اتحادیه - خبرنگار - درد و دل - گفت وگو - معیشتی - مشکلات - جذابیت - فعالیت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
خریداران تضمینی دانه روغنی کلزا در خوزستان مشخص شدند

یزد جز 5 استان ارزان کشور می شود؟

شرط بازگشت رونق به بازار خودرو / پای حباب قیمت خودرو در میان است

11 میلیون واحد تقاضای تلنبار شده در تولید مسکن داریم/ قیمت منطقی هر متر مسکن ملی 6 تا 8 میلیون تومان است

درخواست اتصال چابهار به کریدور شمال - جنوب

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار

معارضین باعث کندی پروژه ها/تکمیل گازرسانی دهستان افرینه در آینده نزدیک

پیش بینی کاهش شدید قیمت خودرو در سال آینده

سکه با کاهش قیمت به استقبال 1400 می رود!/بورس به دنبال چراغ سبز

استخدام کارشناسی بازرگانی خانم در شرکت اکسین شیمی آدان در تهران

معارضین باعث کندی پروژه ها/تکمیل گازرسانی دهستان افرینه در آینده نزدیک

نوسانات قیمت دلار و طلا در هفته ای که گذشت/اینفوگرافیک

بیم از جهش و امید به واکسیناسیون کرونا

سرمایه گذاری 7 هزار میلیارد تومانی در خراسان جنوبی

مسکنِ ارزان و گوشت قسطی تا مرغِ گران و ریزش سکه و دلار

معرفی 10 گجت برتر یک دهه گذشته

حفظ سلامت جامعه، هیاهوی نمایشگاه بهاره را خاموش کرد

تولید کنونی نفت 18 عضو اوپک پلاس ثابت می ماند

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید

متقاضیان حذف شده مسکن مهر استان البرز ساماندهی می شوند

سقف وجه التزام در تعهدات پولی برداشته شد/ عدم بهره مندی بانکها از امتیازات رای مهم دیوان عالی

طرح جدید سفته برای فرزندآوری

سلفی از جنس لیسانسه ای ها/ عکس

استخدام اپراتور تولید، انباردار، کارگر انبار و مونتاژ کار در اصفهان

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر پخش فرآورده های نفتی در فارس

پارک ملی ایران کوچک

استخدام فروشنده با مزایا در فروشگاه کالاهای دیجیتال حامی مشهد

استخدام کارشناس ساخت و کنترل کیفی قطعات آقا در شهر قدس تهران

استخدام اپراتور تولید، انباردار و کارگر انبار در اصفهان

میانگین صنعتی داو جونز 300 واحد سقوط کرد

بازگشت ورشکسته ها به چرخه تولید

احیای دریاچه ارومیه می تواند الگویی برای تمام دنیا باشد

فیلم افتتاح بزرگترین میدان میوه و تره بار کشور دربندرعباس

قیمت نفت خام 5 درصد جهش کرد / برنت 67 دلاری شد

کسب 3 هزار دلار فقط با پنج ساعت خوابیدن!

جمع بندی مطلوب اوپک پلاس برای تولید نفت در آوریل

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در گروه سولیکو (کاله) در مازندران

استخدام کارشناس فروش و بازاریاب و ویزیتور در خراسان رضوی

تولید کنونی 18 عضو اوپک پلاس در آوریل 2021 ثابت می ماند

رییسی در سفر به ارومیه: هیچ بانکی نباید واحد تولیدی را بعد از تملک، تعطیل کند

کرونا پرواز از فرودگاه های مازندران را 27 درصد کاهش داد

زیر و بم ب ام و M440 روباز مدل 2022 را ببینید

کمبود 500 نیروی کار در واحد های تولیدی قزوین

فیلم/ رعدوبرق عجیب در استانبول ترکیه

بهره برداری از 20 طرح بندری ودریایی در بندرشهید رجایی

توافق اوپک پلاس برای تثبیت تولید نفت در ماه آوریل

استخدام کارشناس فنی آقا در فروشگاه دیلی مارکت در سیستان و بلوچستان

رشد اقتصادی پاییز مثبت 0.8 درصد شد

حمیرا ریاضی در آغوش همسرش/ عکس

دانیال عبادی و خواننده مشهور در بک استیج / عکس

در آستانه نوروز 1400؛ در بازار چه می گذرد؟

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از 533 هزار نفر گذشت

ایران چه مقدار واکسن کرونا وارد کرده است/ واردات واکسن از دو کشور

آووکادو قاتل زنبور های عسل در کلمبیا

ضرورت ایجاد اسکله تخصصی در مازندران/پیش بینی تولید 700 تن ماهی در قفس

توزیع 110 هزارتن آسفالت درمعابر منطقه 18 تهران

سَمّی به نام ساسی مانکن!

استخدام نماینده فروش در خانه هوشمند باستک در 11 استان کشور

232 هزار هکتار عرصه درختکاری می شود

بازار نفت در حال حاضر با ثبات است

فروشنده خانم

استخدام کارشناس پشتیبان فروش خانم با حقوق ثابت و بیمه در همدان

استخدام حسابدار، مدیر مارکتینگ و مدیر فروش حرفه ای در اهواز ملک در اهواز

استخدام کارشناس سبد با حقوق و مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس انبار آقا در شرکت مهندسی طرح و ساخت دامون در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور در گروه صنعتی عباسپور (آدرین) در تنکابن و رامسر

استخدام کارمند در شرکت بازرگانی فرداد صنعت پارسیان در اصفهان

پویا امینی در بقایای تخت جمشید/ عکس

افزایش امید های منچستریونایتد به جذب کولیبالی

استخدام جوشکار و انباردار در سابات صنعت در مازندران

استخدام اپراتور و بهره بردار نیروگاه CHP، کارمند فروش و مدیر مالی در مشهد

گزارش بلومبرگ از مشتریان آسیایی نفت ایران

استخدام کارشناس خرید و تدارکات، کارشناس مالی و کارشناس فروش در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت هژبر تجارت در تهران

استخدام تکنسین فنی، حسابدار و نیروی خدماتی در شرکت اطلس فناور گیتی در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در نمایشگاه خودرو خلیج فارس در تهران

استخدام کارمند فروش لوازم لوکس ساختمانی خانم با مزایا در کرج

به زودی از قطارملی رونمایی می شود

استخدام راننده در شرکت پخش مواد غذایی

شغل مجازی

استخدام در تراشکاری با بیمه

نظافت و آشپزی

جذب همکار راننده با خودرو سواری

استخدام سالن کار در عطاویچ

استخدام خانم در چهار ردیف شغلی در شرکت معتبر

منشی خانم آشنا به کامپیوتر نیازمندیم

میوه تازه یا خشک؛ کدام بهتر است؟

3 سهام پر سود بورس با سود بالای 20 درصد را بشناسید

ویدیویی از نابودی خودروهای فرسوده با چرخ گوشت

ویدیوی نیسان قشقایی مدل 2022 با ظاهری خشن

هر آنچه که باید راجع به پویا هنر نوین بدانید

ویدیوی مراحل تولید مداد رنگی فابرکاستل

با شرکت ملی صنایع مس ایران بیشتر آشنا شوید

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در گلستان

چرا میوه گران شد؟

نقدینگی بورس کجا رفته است!؟

تداوم روند صعودی قیمت جهانی مواد غذایی

جهش 4 درصدی قیمت نفت بدنبال عدم تغییر تولید اوپک پلاس

تکمیل ورزشگاههای خرم آباد و بروجرد نیازمند 130 میلیارد تومان اعتبار است

علائم خرابی باتری موبایل

40 درصد نانوایی های مشهد در دست حدود 12 خانواده/ فروش آردهای مشهد در مرز افغانستان با حدود 10 برابر قیمت!

40 درصد نانوایی های مشهد در دست حدود 12 خانواده/ فروش آردهای مشهد در مرز افغانستان با حدود 10 برابر قیمت!