مطالب مرتبط:
چرا ابتلای کودکان به کرونا خطرناک است؟/ از عوارض قلبی تا بیماری کاوازاکی
چرا ابتلای کودکان به کرونا خطرناک است؟/ از عوارض قلبی تا بیماری کاوازاکی
چرا ابتلای کودکان به کرونا خطرناک است؟/ از عوارض قلبی تا بیماری کاوازاکی
آمار ابتلای کرونا در پی تجمعات و مسافرت های اخیر در شش استان در حال افزایش است
آمار کرونا کرمانشاه 4 بهمن؛ 1 فوتی و 48 ابتلای جدید
-221 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 02:202021-01-23پزشكي

چرا ابتلای کودکان به کرونا خطرناک است؟


تعداد کودکان مبتلا به کرونا در ایران افزایش پیدا کرده است.

ادامه.

- تعداد کودکان مبتلا به کرونا در ایران افزایش پیدا کرده است.

خبرآنلاین: در ابتدا گفتند کودکان اصلا به کرونا مبتلا نمی شوند، بعد گفتند که در صورت ابتلا بیماریشان خفیف است و حالا می گویند کودکان نه تنها به شکل بدون علامت ویروس را پخش می کنند، بلکه این امکان وجود دارد که با پیامدهایی از بیماری درگیر شوند که حتی بزرگسالان هم با آن ها روبرو نمی شوند.

این موضوع می تواند خبری نگران کننده برای کشور باشد، چراکه نه تنها مسئولان و کارشناسان بارها نسبت به درگیری کشور با موج بعدی کرونا هشدار داده اند، بلکه به نظر می رسد جوان ترها در این موج بیشتر با بیماری درگیر شوند.

علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در این رابطه گفته بود که بررسی گروه سنی مبتلایان نشان می دهد که متاسفانه در طول دو هفته اخیر با یک روند رو به رشد اما با شیب نسبتا ملایم میزان بستری ها در گروه سنی بین "پنج تا 17 سال" در استان تهران رو به رو بوده ایم، اگر چه قدر مطلق مرگ و میر در افراد زیر 10 سال پایین است، اما حتی در گروه سنی "صفر تا 10 سال نیز شاهد "افزایش مرگ و میر" بوده ایم.

این درگیری گروه های سنی پایین تر با ویروس کرونا می تواند نسبت به متفاوت تر بودن موج بعدی کرونا نسبت به موج های قبلی هشدار بدهد.

فریبا شیروانی فوق تخصص عفونی کودکان، در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: مشکل این است که چون تعداد موارد بدون علائم بیشتر است، این احتمال وجود دارد که بچه ها به خصوص اگر تماس زیادی با محیط بیرون داشته باشند، بیماری را به داخل خانواه منتقل کنند و حتی افراد سالمند فوت کنند.

بنابراین عدم رعایت مسائل بهداشتی در کودکان خیلی خطرناک است، چراکه احتمال انتقال از کودکان بدون علامت بیشتر است و هر کودکی باید عین بزرگسالان موارد را رعایت کند.

از سویی نه تنها کودکان می توانند به مرکز شیوع کرونا در خانواده ها تبدیل شوند، بلکه مطالعاتی که در چند ماه گذشته انجام شده است نشان می دهد که کرونا می تواند پیامدهای مرگبار و بسیار متفاوتی برای این گروه داشته باشد.

خانم دکتر شیروانی، اعلام شده که تعداد کودکان مبتلا به کرونا افزایش پیدا کرده است، آیا شما این موضوع را بین بیماران خودتان هم مشاهده کرده اید؟ نمی توانیم دقیق بگوییم، چون بیمارستان های محدود نمایان گر تعداد بیماران در جامعه نیست، اما به طور کلی باید بگویم این باور که کودکان مبتلا به کرونا اصلا با مشکل روبرو نمی شوند، درست نیست و حتی در بیمارستان های کودک دو یا سه تخت برای مریض های بدحال کرونایی قرار گرفته است.

خانواده ها دیگر باید به این موضوع فکر کنند که ممکن است براساس قانون شانس، فرزندانشان به کرونا مبتلا شوند و به همین دلیل باید به شدت اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری را رعایت کنند.

چراکه ممکن است فرزندشان دقیقا آن یک نفری باشد که با بیماری، خیلی شدید درگیر می شود.

همچنین آن هایی که بیماری زمینه ای دارند باید بیشتر حواسشان باشد، چون این بیماری هیچ دارو و واکسنی ندارد، تنها راهکار ادامه همان فاصله گذاری اجتماعی است.

اما بحث هایی درباره بازگشایی مدارس بخاطر نگرانی نسبت به کیفیت آموزشی مطرح شده که ممکن است منجر به کاهش فاصله گذاری اجتماعی در بین کودکان شود، به نظر شما راهکار چیست؟ با توجه به این که الان به شکل مختصری این بیماری کنترل شده است و ما نمی دانیم که آینده این بیماری چیست و موج چهارم کی می آید، موارد جهش یافته ویروس در دنیا دیده می شود، واکسیناسیون شروع نشده است و .

و این که برای کنترل بیماری باید اطمینان داشته باشیم، من فکر می کنم زود باشد که مثل قدیم یا حتی کمتر از آن کودکان به مدارس بروند.

باید صبر کنیم تا مشخص شود تکلیف موج چهارم چیست.

از ابتدای پاندمی این باور وجود داشت که کودکان یا مبتلا نمی شوند، یا به موارد خفیف مبتلا می شوند.

با توجه به یافته های علمی جدید، کرونا برای کودکان چه خطری دارد؟ مشکل این است که چون تعداد موارد بدون علائم بیشتر است، این احتمال وجود دارد که بچه ها به خصوص اگر تماس زیادی با محیط بیرون داشته باشند، بیماری را به داخل خانواده منتقل کنند و حتی افراد سالمند فوت کنند.

بنابراین عدم رعایت مسائل بهداشتی در کودکان خیلی خطرناک است، چراکه احتمال انتقال از کودکان بدون علامت بیشتر است و هر کودکی باید عین بزرگسالان موارد را رعایت کند.

همچنین ابتلا به کرونا ممکن است پیامدهای خطرناکی برای کودکان داشته باشد، قبلا فکر نمی شد که کودکان مبتلای کرونا با عوارض قلبی درگیر شوند اما الان می دانیم این موضوع رخ می دهد، یا قبلا بزرگسالانی که در گروه های پرخطر قرار داشتند در ریسک عفونت کووید بودند، حالا می دانیم کودکانی هم که بیماری زمینه ای قلبی یا کلیوی دارد، درگیر می شوند.

پس از عوارض این بیماری برای کودکان درگیری های قلبی و مشکلات عروقی است که حتی می تواند منجر به درگیری مغزی بشود.

همچنین درگیری سایر ارگان های بدن هم می تواند عنوان عارضه شدید ابتلا به کرونا باشد، یعنی فقط این بیماری ریه را درگیر نمی کند، بلکه همه اندام ها را می تواند درگیر کند و این امر در کودکان هم صادق است.

آیا در این پیامدهای بیماری بین کودکان و بزرگسالان تفاوتی هست؟ بله، مثلا بیماری کاوازاکی اصلا در بزرگسال ها دیده نمی شود و فقط در بچه هاست، می دانیم این بیماری با کووید همزمانی پیدا کرده است و همچنین یک بیماری به نام التهاب مولتی سیستم بیشتر در بچه ها دیده می شود و من به عنوان یک متخصص اطفال با آن بیشتر روبرو شدم.

البته من شخصا مریضی نداشتم که با بیماری کاوازاکی درگیر شود ولی برخی از همکاران من چنین مشاهداتی انجام داده اند.

به طور کلی تعداد کودکانی که به شکل شدید با کرونا درگیر می شوند خیلی کم است.

در دیگر کشورها مواردی که بیماری شدید کرونا منجر به بستری شدن کودکان می شود متفاوت است و میزان آن از 2 تا 10 درصد است، البته از سویی موارد بدون علامت زیادی هم هستند که در این مشاهدات دیده نمی شوند.

اما هیچ آماری از کودکان کرونایی که با بیماری مثل کاوازاکی درگیر شدند در ایران وجود ندارد، این موضوع نمی تواند منجر به جدی نگرفتن بیماری در گروه های سنی پایین بشود؟ در ایران آمار این چنین و واضحی درباره بزرگسالان هم اعلام نشده است.

در مورد کودکان مقالات مختلفی داخل کشور چاپ شده است تا عواملی که باعث شده بیماری شدید شده مشخص شوند و مثلا می گویند افزایش آنزیم های کبدی با شدت بیماری در ارتباط است.

اما این که دقیقا چند درصد بچه ها علامت دار می شوند معلوم نیست، این در عدد در جهان اولش دو درصد بوده و بعد بیشتر شده است.

گفته شد که آمار مرگ ومیر کرونا در زیر 10 سال در کشور افزایش پیدا کرده است، فکر می کنید علت چیست؟ با گذشت زمان شناخت عوارض بیماری در کودکان بیشتر شده است، بخاطر همین ممکن است از اول هم این وضعیت وجود داشته اما فکر می کردند علت مرگ چیز دیگری است.

یعنی آمار مرگ ومیر افزایش پیدا نکرده است بلکه بیماری شناخته تر شده باشد.

به هر حال یک سال است با این بیماری درگیر هستیم و شناختش سخت است.

در بزرگسال ها هم تصاویری که علائم بیماری وجود دارد ممکن است تغییر کند و شناخت ما نسبت به آن چیز دیگری بشود، این امر برای کودکان هم صادق است.

براین اساس، فکر می کنید کودکان باید در اولویت تزریق واکسن در ایران قرار بگیرند؟ خیر، الان کسانی که در اولویت هستند یا سن بالا دارند، یا در گروه های حساس هستند و یا در سیستم بهداشتی کار می کنند، بچه ها در اولویت واکسن نیستند.

البته باید این را هم بگویم که بحث واکسیناسیون به شکل خیلی جدی باید در کشور ما اجرا شود، این کار در 49 کشور آغاز شده است و کشور همسایه ما یعنی ترکیه هم شروع به واکسیناسیون کرده است.

اما مراحل واکسیناسیون کشور ما مشخص نیست، این مقداری نگران کننده است.

برچسب ها: یکشنبه 5 بهمن 1399 - 03:10 تعداد بازدید: 11 تعداد نظرات: 0
کلید واژه ها: کودکان - کرونا - کرونا در ایران - رییس ستاد مقابله با کرونا - مبتلا - ستاد مقابله با کرونا - بیماری - شوند - درگیر - در ایران - مقابله با کرونا - افزایش - ابتلا - ایران - بزرگسالان - کارشناسان - هفته اخیر - مبتلایان - کشور - گروه سنی - مسئولان - کلانشهر - علیرضا - مقابله - خطرناک - درگیری - ویروس - هشدار - موضوع - بررسی

آخرین اخبار سرویس:
فرماندار گناباد: عادی انگاری کرونا خطر شیوع آن را بالا برده است

دورریز موادغذایی معادل نیمی از صادرات موادنفتی کشور

تاکید رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر ممنوعیت سفر به شیراز در ایام نوروز

شناسایی کرونای جهش یافته ایرانی صحت ندارد

تزریق واکسن کرونا برای نخستین بار در بافق + پلاتو

فاز 2 و 3 واکسن ایرانی کرونا ادغام می شود / تزریق واکسن به 20 هزار داوطلب در 10 شهر

اولویتی مهمتر از کرونا نداریم / مراقب باشید رانت واکسن برای کسی ایجاد نشود

حریرچی: درآمد و سرمایه اجتماعی پرستاران افزایش یافته است

ببینید | نوبت واکسیناسیون شما کِی و کجاست؟

کرونا جان 81 نفر دیگر را در ایران گرفت

6 درسی که ژاپنی ها برای سلامت بیشتر به مردم جهان می دهند

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 9 اسفند 99

با غذا خوردن در این ساعت ها کاهش وزن را تجربه کنید

کرونای جهش یافته ایرانی تکذیب شد

هشدار دامپزشکی خوزستان؛ مرغ زنده نخرید

1200 مورد بازرسی از مراکز تولید و عرضه کالاهای سلامت محور خراسان جنوبی انجام شده است

گزارش میدل ایست آی ازمهاجرت کادر درمان ایران به خارج ازکشور

پرکاربردترین داروی ضد دیابت ایران‎ ساخت شد / درمان بیماران با دارو های ایرانی

چرا باید بیشتر قارچ بخوریم؟

پلمب 17 مکان عمومی، هفته گذشته در استان همدان

آغاز واکسیناسیون کادر درمان گلوگاه

لباس، نشانه وجود شماست!

سفر به شیراز ممنوع است / بروز نشانه های موج چهارم بیماری در فارس

جهش ایرانی در ویروس کرونا صحت ندارد

شناسایی بیش از 8هزار نوع بیماری نادر در دنیا

وزارت بهداشت: موتاسیون ایرانی کرونا صحت ندارد

تأیید ابتلای 5 بیمار به کرونای انگلیسی در کرمان

ابتلا یک خانواده 10 نفره به ویروس کرونا در ایذه

80 درصد بیماری های نادر منشأ ژنتیکی دارند

وزارت بهداشت: موتاسیون ایرانی کرونا صحت ندارد

رویداد مجازی دیابت و رمضان توسط شرکت داروسازی سانوفی برگزار شد

موتاسیون ایرانی کرونا صحت ندارد

کاهش وزن سریع تا نوروز 1400

4 ماسک صورت طبیعی برای پاکسازی جوش های سرسیاه

یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه به ثبت رسید

بیماران نادر در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار بگیرند

ثبت یک روز دیگر بدون فوتی کرونا در استان همدان

تبدیل وضعیت 11 داروخانه روزانه استان کهگیلویه و بویراحمد به شبانه روزی

آخرین وضعیت علی دهباشی پس از ابتلا به کرونا

توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری از ابتلا به ویروس تاجدار

جهانپور: کرونای جهش یافته ایرانی نداریم

شناسایی 70 نوع جهش ویروس کرونا در ایران

آخرین وضعیت علی دهباشی پس از ابتلا به کرونا

آخرین آمار مبتلایان کرونا در مناطق تحت پوشش علوم پزشکی سمنان

بستری 8 بیمار جدید مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته در بیمارستان های تحت پوشش سمنان

تا کنون جهش اساسی با تغییر معنادار رفتار کروناویروس در ایران مشاهده و گزارش نشده است

جهش ایرانی در ویروس کرونا تکذیب شد

امکان تهیه نسخه دارو به اسنپ دکتر اضافه شد

علائم و راه های جلوگیری از آلرژی به ماهی

وزارت بهداشت: موتاسیون ایرانی کرونا صحت ندارد

شیوع ویروس کرونای جهش یافته ایرانی صحت ندارد

سفر به شیراز ممنوع شد

جهش اساسی با تغییر معنادار رفتار کرونا در ایران گزارش نشده است

با کوچک ترین علائم کرونا به بیمارستان مراجعه کنید

شناسایی 31 بیمار کرونا مثبت در کرمانشاه

شناسایی 70 جهش در ویروس کرونا/ جهانپور: ویروس کرونا در ایران جهش معنی داری نداشته است

شناسایی بیش از 8هزار نوع بیماری نادر در دنیا

جهانپور: مصونیت واکسن های کرونا موقتی است

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون علیه بیماری کووید19 در کهگیلویه و بویراحمد

ایرانی ها 7برابر فرانسوی ها دورریز غذا دارند

تا کنون جهش اساسی با تغییر معنادار رفتار کروناویروس در ایران مشاهده و گزارش نشده است

پاسخ وزارت بهداشت به حواشی واکسیناسیون سالمندان

شیوع ویروس جهش یافته ایرانی صحت ندارد

جهانپور: تا کنون جهش اساسی با تغییر معنادار رفتار کروناویروس در ایران مشاهده و گزارش نشده است

دلایل درد پهلو در دوران بارداری

تغییر معنادار در رفتار کروناویروس در ایران مشاهده نشده است

وزارت بهداشت: موتاسیون ایرانی کرونا صحت ندارد

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 9 اسفند؛ بدون فوتی و 8 ابتلای جدید

فرآیند گسترش ویروس جهش یافته کرونا در استان خوزستان بسیار سریع شده است

چه بخوریم کرونا نگیریم؟/ توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری از ابتلا به ویروس تاجدار

آمار کرونا در ایران امروز شنبه 9 اسفند 99

آمار روزانه فوتی کرونا در استان همدان به صفر رسید

فیلم/ اختلالاتی که نگاه کردن مداوم به تلفن همراه در بدن انسان ایجاد می کند

دو فاز تست انسانی واکسن ایرانی کرونا ادغام می شود

لاری: خیز سهمگین و شدید کرونا کشور را تهدید می کند

وزارت بهداشت: موتاسیون ایرانی کرونا صحت ندارد

نقش استرس در ناباروری/توجه به نیازهای روحی زوجین نابارور

ترک سیگار با ویپ چگونه صورت می گیرد؟

ایرانی ها 7 برابر فرانسوی ها دورریز مواد غذایی دارند

4 ماسک صورت طبیعی برای پاکسازی جوش های سرسیاه

نشانه های سرطان در کودکان

جهش ویروس کرونا در قم/ افزایش قابل توجه بستری ها

اگر 3 بار در سال گل مژه زدید به پزشک مراجعه کنید

دورریز مواد غذایی معادل نیمی از صادارات

کرونا امروز در همدان قربانی نداشت+اینفوگرافیک

بازدید تیم های نظارتی بهداشت و درمان از عشایر رستم

آخرین تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور

11 شهرستان استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارند

افزایش نرخ ابتلا به سرطان سینه در زنان زیر 40 سال در دنیا

نحوه درست کردن شیرینی حاجی بادام یزدی برای سفره عید نوروز + مواد لازم

پای کرونای انگلیسی به تبریز هم رسید

سفر به شیراز ممنوع است

آخرین وضعیت علی دهباشی پس از ابتلا به کرونا

هشدار وزارت بهداشت درباره خیز شدید کرونا در کشور

تاثیر مصرف کافیین بر عملکرد مغز

فارغ التحصیل دانشکده علوم پزشکی آبادان به عنوان پژوهشگر برجسته کشوری معرفی شد

کرونا امروز در همدان قربانی نداشت

81 فوتی جدید کرونا در ایران/7975 بیمار دیگر شناسایی شدند

آخرین تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور

مهمترین راهکار درمان کروناست چیست؟

چرا ابتلای کودکان به کرونا خطرناک است؟

چرا ابتلای کودکان به کرونا خطرناک است؟