مطالب مرتبط:
تحلیف بایدن با 35 هزار نیروی امنیتی چهره دموکراسی آمریکا را نشان داد
بایدن: شمار قربانیان کرونا در آمریکا به 600 هزار نفر نیز خواهد رسید
ماجرای لباس بنفش خانم ها در تحلیف بایدن+ تصاویر
بایدن به دنبال جلوگیری از تکرار حمله سایبری گسترده به آمریکا
بایدن خواستار تقویت امنیت سایبری آمریکا شد
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 بهمن 1399 ساعت 08:202021-01-23بين الملل

تحلیف بایدن نمادی از فروپاشی آمریکا


جو بایدن با توپی خالی تحت تأثیر حوادث حمله به کنگره و جو امنیتی حاکم بر آمریکا و جنبش های اعتراضی ناشی از مشکلات اقتصادی و نژادپرستی و نابرابری عدالتی که پرچم و مجسمه بنیان گذاران آمریکا و تمام نمادهای ارزش های لیبرال دموکراسی را به پایین کشیده اند، - را به پایین کشیده اند، در پایین ترین سطح اعتماد به نفس سخنرانی خود را انجام داد.

علاوه بر ضعف جسمانی و ضعف در تکلم و بیان، ضعف روحی و روانی ناشی از آشکار شدن چالش های نظام لیبرال دموکراسی و سرمایه داری و همچنین نگرانی از چالش های پیش رویش در آینده، اجازه نداد که بایدن بتواند برای دیگران خط و نشان بکشد و انفعال و واهمه آشکار در چهره اش و تک تک کلمات و جملات سخنرانی اش نشانه شرمندگی و سرافکندگی از دموکراسی آمریکایی بود.

هرچند بایدن تلاش داشت اعتبار بر باد رفته آمریکا را برگرداند، اما چکیده سخنرانی اش با اذعان به اینکه با همه چالش ها همزمان مواجه ایم و آمریکایی ها آینده را با تردید و ابهام نگاه می کنند ، مطرح کردن این سؤال بود که گفت، آیا در چنین شرایطی ما می توانیم بر چالش های دموکراسی حال و آینده آمریکا فائق شویم؟! .

بایدن در حالی روز تحلیفش را روز دموکراسی در آمریکا خواند که دموکراسی در قفس امنیتی و زیر پای گارد ملی و ارتش این کشور در حال لگدمال شدن بود و در حالی از ضرورت وحدت و اتحاد ملت آمریکا سخن گفت که در هیچ روزی مثل امروز شاهد شکاف و تفرقه در میان آمریکایی ها نیستیم.

بر اساس نظرسنجی ها، حدود 80 درصد آمریکایی ها، هم مردم و هم سیاسیون و اقتصاددانان در هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه اذعان می کنند آمریکا به علت شکاف های طبقاتی در حال فروپاشی است و خود بایدن نیز در سخنرانی اش با اذعان به وجود خطر جنگ داخلی در آمریکا ، خشونت و تروریست داخلی را مهم ترین چالش پیش روی خود عنوان کرد و گفت، باید بر تفرقه ها فائق شویم ! البته در ادامه اعتراف کرد وحدت و اتحاد به عقیده اکثر آمریکایی ها یک رویای محقق نشدنی است ! شاید این اعترافات بایدن و اعتماد به نفس نداشتن او به این علت بود که بگفته خودش دموکراسی آمریکا در دنیا محک خورد و این درس بسیار دردناکی است ! اوج دردناک بودن حوادث پساانتخاباتی آمریکا زیرسؤال رفتن تمام ادعاهای آنها در باره حقوق بشر و دموکراسی خواهی و آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات و حاکمیت قانون و به خصوص نگرانی از به کار بردن تسلیحات هسته ای آمریکا علیه خود آمریکا توسط رییس جمهور آمریکا بود! که بگفته بایدن چنین وضعیتی او را یاد وضعیت برخی از کشورهایی می اندازد که به آنجا سفر کرده و دارای نظام های دیکتاتوری هستند و آمریکا در آنجا چنین وضعیتی را به وجود آورده و از نظام های دیکتاتوری حمایت می کند! لذا حمله به کنگره و حوادث بعد از آن در حقیقت مهندسی معکوسی است از آنچه که در دیگر کشورها از سوی آمریکا رخ داده.

2- هرچند برخی رسانه ها مثل بی بی سی فارسی هنگامی که بایدن از شک و تردید آمریکایی ها به آینده سخن گفت ترجیح دادند این قسمت از سخنانش را ترجمه نکنند!، اما سانسور در دنیای کنونی معنایی ندارد.

بی بی سی به جای پرداختن به مهم ترین موضوعات بحران پساانتخاباتی آمریکا از جمله حضور هزاران نظامی در خیابان های آمریکا و وجود حکومت نظامی در این کشورِ مدعی دموکراسی و همچنین چالش های پیش روی مردم آمریکا، ترجیح داد به موضوع تعویض لحاف و ملافه اتاق رییس جمهور آمریکا با رفتن ترامپ و آمدن بایدن بپردازد و نگران کمبود وقت برای انجام این موضوع شود! نکته مهم در تحلیف بایدن این بود در حالی که یکی از محورهای اصلی حمله به ترامپ در مبارزات انتخاباتی از سوی بایدن و کمپین او، برجسته کردن رعایت نکردن مسائل بهداشتی و نزدن ماسک بود، اما در مراسم تحلیف بایدن برداشتن ماسک از سوی وی و اطرافیانش و همچنین برخی حضار و مجریان مراسم از جمله همسرش، رییس دیوان عالی آمریکا، گروه سمفونیک و سرود ملی آمریکا، به ویژه سلبریتی های آمریکایی مثل آماندا گورمن شاعر مراسم و لیدی گاگا و جنیفر لوپز و روبوسی کردن های متعدد بایدن با آنها و اطرافیانش به چشم کسی نیامد و کسی نگران شیوع کرونا در این مراسم نبود! 3- اینکه ترامپ هواداران خود را تحریک به تجمع جلوی کنگره کرد و معترضان به راحتی وارد کنگره شدند و با پلیس های محافظ کنگره عکس یادگاری گرفتند و بعد در عرض 24 ساعت داستان جمع شد و ترامپ هم بدون هیچ گونه اقدام دیگری به راحتی کاخ سفید را ترک کرد و معاونش حاضر نشد متمم 25 قانون اساسی را علیه ترامپ اعمال کند و یا دموکرات ها استیضاح وی را با این ادعا که تفرقه را بیشتر می کند و به مصلحت نیست !، به نتیجه نرساندند و ترامپ را تا پایان دوره اش حفظ کردند، همگی نشان می دهد حادثه حمله به کنگره که برخی از آن به چهارشنبه سیاه و یازده سپتامبر دیگری یاد کردند، اقدامی از پیش طراحی شده دولت عمیق آمریکا برای سرکوب جنبش های اعتراضی همزمان با تحلیف بایدن و سوءاستفاده از جوّ امنیتی ایجاد کرده برای تداوم ریاست جمهوری بایدن بود.

در حقیقت ترامپ که از او به عنوان رییس جمهور خطرناک و دیوانه آمریکا یاد می کنند و مورد هجمه حتی هم حزبی های خود هم قرار گرفت، نه خطرناک بود و نه دیوانه و دقیقاً در سناریوی طراحی شده مراکز قدرت و در جهت تثبیت ریاست جمهوری بایدن و منافع نظام سیاسی آمریکا که مورد اعتراض مردم قرار گرفته، عمل و حرکت کرد چرا که ترامپ خود نیز نتیجه و زاییده همین نظام سیاسی بود، تا جایی که نظام سیاسی حاکم بر آمریکا که با بحران موجودیت رو به رو شده ترجیح داد برخی ارزش ها و اصول ادعایی خود را فدا کند و زیر سؤال ببرد تا بتواند منافع و موجودیت خود را حفظ کند.

اینکه می گوییم دو حزب آمریکا از یک مَشرب و آبشخور دستور می گیرند و مجری سیاست های واحد طراحی شده از سوی دولت عمیق، با اندک تفاوت در اجرا هستند، بر اساس صدها دلیل و قرائن مستند است.

لذا تمام این سناریو برای مدیریت اوضاع و جلوگیری از به وجود آمدن جریان سومی در کنار دو جریان دموکرات ها و جمهوری خواهان و همچنین ممانعت از عمیق تر شدن شکاف اجتماعی و بروز ناآرامی های بیشتر در آمریکاست.

ادعای تقلب سفیدپوستان در انتخابات آمریکا به پشتوانه 75 میلیون رای در کنار جنبش های اعتراضی سیاه پوستان به بی عدالتی ها و نژادپرستی می تواند به جریان سومی تبدیل شود که سلطه دو حزب دموکرات و جمهوری خواه را بر قدرت به چالش بکشد و موجودیت نظام سیاسی آمریکا را درهم نوردد.

همان گونه که نتوانستند جریان اعتراضی وال استریت را خفه کنند و با اعتراض های گسترده در سراسر آمریکا در سال گذشته ادامه پیدا کرد، اکنون نیز با قربانی کردن ترامپ نمی توانند بر چالش های فراروی آمریکا و تناقضات ساختاری و آرمان های دروغین نظام لیبرال دموکراسی که فراتر از ترامپیسم است، سرپوش بگذارند و فائق آیند.

ریچارد هاس رییس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا اذعان می کند، اگر دوران پساآمریکای تاریخ، شروع شده، به طور قطع آن زمان همین امروز است و امروز از زمان جنگ داخلی بیشتر از هر زمان دیگری مشخص شد که ما نمی توانیم ! هنگام خروج بنجامین فرانکلین از جلسه کنوانسیون قانون اساسی آمریکا خبرنگاران درباره نوع دولتی که بر سر آن توافق شد، سؤال کردند.

او در جواب یک جمله کوتاه داد، یک جمهوری، البته اگر بتوانید آن را حفظش کنید ! این یعنی اینکه خود طراحان قانون اساسی آمریکا نیز می دانستند نظام ماکیاولی با این همه تناقض نمی تواند دوام بیاورد، هرچند برای مدتی بتواند با فضاسازی های امپراطوری رسانه ای منافع آنها را تامین کند.

رییس جمهور آلمان نیز با اشاره به اشغال چندی قبل ساختمان پارلمان فدرال سراسری آلمان موسوم به بوندس تاگ توسط معترضان به نظام لیبرال دموکراسی در کشورش اذعان کرد، حتی در قدیمی ترین دموکراسی جهان ایجاد شکاف نتیجه دروغ ها و دروغ های بیشتر است .

4- اکنون بایدن علاوه بر اینکه با ترکیبی از وقایع 1861 و 1933 رو به رو است، با بحران مشروعیت نیز مواجه است.

لینکلن با ترک ایالت ها از اتحادیه و گسترش جنگ داخلی و فرانکلین روزولت با فروپاشی اقتصادی رو به رو بودند.

اکنون 75 میلیون نفر در آمریکا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را نیز نپذیرفتند و دولت بایدن را به رسمیت نمی شناسند تا جایی که ترامپ گفته مبارزه 75 میلیون آمریکایی ادامه دارد و برمی گردد ! لذا باید شاهد حوادث بیشتری شبیه چهارشنبه سیاه در آمریکا باشیم چراکه ایجاد شکاف قبل از ترامپ آغاز شده بود و اکنون با بزرگ کردن ترامپ به عنوان مسبب مشکلات آمریکا، از بین نمی رود.

در چهارشنبه سیاه آمریکای دوشقه شده به دنیا آمد و این تازه آغاز شورش علیه مراکز قدرت در آمریکاست و شمارش معکوس برای فروپاشی ایالات متحده آمریکا آغاز شده همان گونه که اتحاد جماهیر شوروی دچار فروپاشی شد.

5- اما عبرت بزرگ و مهم حوادث کنونی آمریکا برای دیگر کشورها و به خصوص سیاسیون غربگرایی که تمام تخم مرغ های خود را در سبد آمریکا می چینند و نمی خواهند درک کنند که هزینه تسلیم شدن خیلی بیشتر از هزینه مقاومت است، اینست آنجا که منافع نظام سلطه ایجاب کند حتی رییس جمهور خودشان را هم فدا می کنند و اینست اخلاق آمریکا؛ و دیگر حنای بزک کردن آمریکا رنگی نخواهد داشت و بایدن ضعیف ترین رییس جمهور آمریکا خواهد بود.

دکتر محمدحسین محترم
کلید واژه ها: آمریکا - لیبرال دموکراسی - دموکراسی - سخنرانی - بایدن - دموکراسی آمریکایی - مشکلات اقتصادی - حمله به کنگره - لیبرال - اعتماد به نفس - چالش - سرمایه داری - بر باد رفته - نژادپرستی - نشان - آمریکایی - جو بایدن - فروپاشی - اقتصادی - مشکلات - امنیتی - عدالتی - سرمایه - اعتماد - نگرانی - اعتبار - مجسمه - روانی - اذعان - واهمه

آخرین اخبار سرویس:
عربستان سعودی از جراحت 5 نفر در عملیات موشکی علیه جیزان خبر داد

دفاع مدنی سعودی حمله به جیزان را تایید کرد

واشنگتن: آماده دیدار با طرف ایرانی هستیم

بن سلمان آماده عادی سازی روابط با صهیونیست هاست

یمن پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی را سرنگون کرد

استخدام آشپز پاره وقت در یک شرکت معتبر

بازبینی کاهش تحریم های ایران در سنای آمریکا

پست عجیب مجری جنجالی /عکس

قانون بازبینی کاهش تحریم های ایران در مجلس سنا

گفت و گوی وزیر خارجه اسراییل با همتای عمانی

واشنگتن: به تلاش خود برای حمایت از عربستان ادامه می دهیم/ آماده دیدار با طرف ایرانی در چارچوب 1+5 هستیم

پست عجیب مجری جنجالی /عکس

اهداف دولت بایدن از انتشار گزارش قتل» جمال خاشقجی «

وزارت خارجه آمریکا: خواستار تعامل با ایران در چارچوب 1+5 هستیم

ابراز تاسف پاریس از مخالفت ایران با حضور در نشستی با آمریکا

اهداف دولت بایدن از انتشار گزارش قتل جمال خاشقجی

سرنوشت مبهم تشکیل دولت و دور تازه سفرهای خارجی حریری

عکس روز| شکوفه های آلوچه

محاکمه آنلاین »سوچی«

گلریزان سازمان ملل برای مردم یمن

آمریکا: خواستار تعامل با ایران در چارچوب 1+5 هستیم

شنیده شدن صدای انفجار در آسمان جیزان عربستان

جایگاه صهیونیسم در نظام مالی آمریکا

شمار عفونت های جدید کرونا در جهان دوباره در حال افزایش است| کشورهای ثروتمند واکسن ها را احتکار کرده اند

انتقاد گزارشگر سازمان ملل از انفعال آمریکا

سخنگوی وزارت دفاع امریکا: واشنگتن همچنان به تعهدات نظامی خود با عربستان عمل می کند

هشدار پارلمان اروپا درباره تلاش تل آویو برای اشغال غیررسمی کرانه باختری

ادعای ند پرایس: دیپلماسی، مؤثرترین ابزار برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است!

ببینید | تصاویر بی سابقه از اصابت موشک های نقطه زن ایران به عین الاسد

ناوشکن آمریکایی در ساحل سودان پهلو گرفت

روزنامه مملکت/ 12 اسفند 99

پنتاگون: روابط با ریاض تغییر نخواهد کرد

پله برقی جذاب برای سفر به اعماق آب + فیلم

انتشار تصاویر جدید از پرتاب موشک بالستیک ذوالفقار به سوی ریاض+فیلم

فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین الاسد

ابومازن و کلاف سردرگم انتخابات در فلسطین

روایت نهادهای حقوقی از وضعیت کرونایی زندان های آمریکا

آمریکا مذاکره را برای جزییات بازگشت به برجام ضروری دانست

2 کشته و زخمی بر اثر تیراندازی در واشنگتن

گزارش هایی از شنیده شدن صدای انفجار در جنوب عربستان سعودی

اظهارات متناقض دو سخنگوی دولتی آمریکا درباره عربستان

اردوغان فرانسه را به نژادپرستی متهم کرد

عزیزی خادم: اعضای فدراسیون دلی رای دادند نه دستوری /فیلم

(ویدئو) لحظه شلیک موشک ذوالفقار به سمت عربستان

تلاش آلمان برای منصرف کردن آمریکا از تحریم نورد استریم-2

بلاتکلیفی روابط ایران و آمریکا در دولت بایدن / اگر قطعنامه شورای حکام علیه ایران صادر شود، چه خواهد شد؟

پهلوگرفتن ناوشکن «وینستون چرچیل» آمریکا در ساحل سودان پس از 30 سال

وزارت خارجه آمریکا: بهترین مکان برای صحبت درباره پرونده هسته ای ایران، مسیر 5+1 است

پلیس بازی انگلیسی ها در جنوب ایران!

تاسف فرانسه از تصمیم ایران در رَد پیشنهاد اروپا

نشانه هایی که می گویند بایدن «شیفته» ایران است و در حال دوری از عربستان!

هایکو ماس: هرقدر به یمن کمک شود کم است

اوقات شرعی به افق گرگان

اوقات شرعی دوازدهم اسفند در سمنان

نماینده آمریکا دیدار با تخت روانچی را تکذیب کرد

امید جو بایدن به تحریم های ترامپ

فرانسه: از اینکه ایران در گفتگو های غیررسمی با حضور آمریکا شرکت نمی کند متأسفیم

پیش نویس قطعنامه آژانس: بدون اجرای پروتکل الحاقی، نمی توانیم صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تأیید کنیم

اردوغان: نژادپرستی در اروپا بویژه فرانسه نهادینه است

ادعای خبرگزاری فرانسه درباره زمان رأی گیری برای قطعنامه ضد ایرانی

عزیزی خادم : آرای من دلی بود و دستوری نبود + ویدئو

پنتاگون: روابط با ریاض تغییر نخواهد کرد

یک ایتالیایی به علت باج گیری بیت کوینی زندانی شد

وزیر خارجه روسیه: مخالف روابط ایران و غرب نیستیم

روسیه: حملات آمریکا به سوریه به تعطیلی مذاکرات غیررسمی واشنگتن و تهران منجر شد

ناوشکن آمریکایی برای اولین بار در چند دهه گذشته در بندر سودان پهلو گرفت

سفر معاون رییس جمهور ایران به سوریه

یک زخمی بر اثر حمله با سلاح سرد در شیکاگو

عین الوسط!/ عکس

عین الوسط!/ عکس

انتشار اسناد جنایتکاران نسل کشی مسلمانان در سربرنیتسا

ادعای جدید پنتاگون در مورد حمله به شرق سوریه

یک زخمی در تیراندازی در مدرسه ای در ایالت آرکانزاس آمریکا

 ادعای کاخ سفید: آماده تعامل با ایران درباره برجام هستیم

اردوغان: نژادپرستی در اروپا بویژه فرانسه نهادینه است

تحلیل شبکه NHK ژاپن از احیای برجام

11 میلیون کودک آمریکایی به غذای کافی دسترسی ندارند

آمریکا: قصد نداریم بن سلمان را تحریم کنیم

کاخ سفید: حق مجازات ولی عهد سعودی را محفوظ می دانیم

برجام زیر سایه رای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

تلاش آلمان برای منصرف کردن آمریکا از تحریم نورد استریم-2

کاخ سفید: آماده تعامل با ایران هستیم

واکنش اگنس کالامار به گزارش قتل خاشقجی: ناامید کننده است

نماینده آمریکا در سازمان ملل: هنوز با همتای ایرانی دیدار نداشته ام

روسیه: به تحریم های جدید اتحادیه اروپا واکنش نشان می دهیم

فیلم منتشر شده توسط سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین الاسد

تحولات منطقه؛ محور دیدار فرستاده ویژه پوتین با سفیر سوریه

آماده باش امنیتی ارتش آمریکا و شبه نظامیانش در شمال شرق سوریه

نماینده آمریکا: با همتای ایرانی دیدار نداشته ام

کاخ سفید از محفوظ ماندن حق تحریم بن سلمان برای آمریکا خبر داد

سمیرا فضیلی نخستین محجبه ی کاخ سفید

امضای توافق جدید بین رژیم صهیونیستی و بحرین

گمانه زنی زمان رأی گیری برای قطعنامه ضد ایرانی

همه ما آرزهایی داریم...

کاری از دست کسی برنمی آمد فقط فرار میکردیم

خبرگزاری فرانسه: تروییکای اروپایی این هفته قطعنامه ضد ایرانی را به رای خواهند گذاشت

ایران دقت موشک های خود را افزایش داده است

تیراندازی در مدرسه ای در ایالت آرکانزاس آمریکا

گوترش تعهدات مالی کنفرانس کمک به یمن را ناامید کننده خواند

گمانه زنی زمان رأی گیری برای قطعنامه ضد ایرانی

تحلیف بایدن نمادی از فروپاشی آمریکا

تحلیف بایدن نمادی از فروپاشی آمریکا