مطالب مرتبط:
رییس سازمان نظام مهندسی کشور:50 درصد ساختمان های تهران، برج هستند
رییس سازمان نظام مهندسی کشور:50 درصد ساختمان های تهران، برج هستند
رییس سازمان نظام مهندسی کشور: 50 درصد ساختمان های تهران برج هستند
دولت کویت: کشور در وضعیت بهداشتی ایمن قرار دارد
کرمانشاه میزبان لیگ زیرگروه دسته اول والیبال کشور شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 بهمن 1399 ساعت 01:402021-01-22اقتصادي

زنگ خطرِ حراجِ میراث مان به صدا درآمده/لزوم ایجاد سازمان باستان شناسی در کشور


«غفلت از ایجاد یک ساختار قویِ علمی و اجرایی در میان برخی کشورها که با صرف میلیاردها دلار برای خودشان تاریخ می سازند، زنگ خطرِ «بر باد رفتن تمام این ذخایر ملی و سرمایه های پایدار این نسل و نسل های آینده کشور» را قوی تر به صدا درآورده است.

- غفلت از ایجاد یک ساختار قویِ علمی و اجرایی در میان برخی کشورها که با صرف میلیاردها دلار برای خودشان تاریخ می سازند، زنگ خطرِ بر باد رفتن تمام این ذخایر ملی و سرمایه های پایدار این نسل و نسل های آینده کشور را قوی تر به صدا درآورده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، محوطه های تاریخی شناسایی شده و نشده ی زیادی در نقاط مختلف کشور در طول سال های گذشته آسیب های جبران ناپذیری را به خود دیده اند که نمونه هایش در طول سال های گذشته کم نبوده اند.

چه محوطه های تاریخی که به دنبال طرح های سد سازی و عمرانی دیگر با انجام عملیات های نصفه و نیمه کاوش ِ نجات بخشی شدند تا دست کم تمدن و یافته هایشان نجات پیدا کند از سیوند و سیمره گرفته تا چم شیر و پیغام چای و کوچری چه محوطه هایی که ساخت و ساز در عرصه و حریم شان چیزی از آن ها باقی نگذاشته مانند مافین آباد اسلامشهر؛ یا محوطه هایی که قربانی مردمان نادانسته شده و چوب حراج به پیکرشان خورده مانند جیرفت ِ سال ها قبل و بیت مشحوت ِ این روزها که هر بارندگی هجوم بیشتری از قاچاقچیان را به آن سو می کشاند و حتی محوطه هایی مانند چگاسفلی ، جوبجی ، ارجان ، شوش ، چغامیش و چغاگاوانه که مدیریت های شهری برای شان داستان های جدیدی ساختند و به نامِ توسعه امان شان را بریده اند.

و حالا همان شده که مدت هاست باستان شناسان به زبان های مختلف و با راهکارهای متفاوت تلاش می کنند تا دست کم ارزش کارشان را نه تنها به متولیان شهری و دولتی که به مردم نیز بفهمانند چه با نامه های سرگشاده ای که تا کنون به مسوولان مختلف دولتی نوشته اند و چه به متولیان میراث فرهنگی و از لزوم توجه به میراث فرهنگی و محوطه های تاریخی سخن گفته اند.

این بار علی اصغر نوروزی - دانش اموخته کتری باستان شناسی و عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی - از متولیان میراث فرهنگی و باستان شناسی کشور در خواست ایجادِ سازمان باستان شناسی را جدای از تشکیلات مرتبط با پژوهشگاه میراث فرهنگی دارد تا شاید این بار بتوان نقش موثرتری برای باستان شناسی کشور و محوطه های تاریخی بازی کرد.

ایجاد سازمان باستان شناسی نیاز اساسی آینده کشور است این باستان شناس در گفت وگو با ایسنا ایجاد سازمان باستانشناسی را نیازی اساسی برای آینده کشور می داند و با بیان این که ایران در قلب خاور میانه و در مرکز هلالی است که گهواره و بستر تکامل فکری و تکنیکی انسان هوشمند شناخته می شود، ادامه می دهد: این منطقه زادگاه تمدن و خاستگاه اولین حکومت ها و امپراطوری هاست.

از سوی دیگر گوشه و کنار ایران پر از آثار و شواهد باستانی است که روایت کننده حرکت انسان از گذاشتن نخستین خشت خام بر خاک تا بناهای شگفت انگیز مختلف در کشور است.

این باستان شناس با بیان این که ایران را بهشت باستان شناسی نامیده اند، می گوید: یکی از مهمترین دل مشغولی های انسان معاصر دانستن درباره داستانِ آمدن و شدن تبارش در تاریخ است، اتفاقی که در دهه های گذشته و در اوج جریان های سیاسی برای مدتی دستاویز برخی گروه ها بود.

او باستان شناسی را مصداق قل سیرو فی الارض .

و شناخت انسان از طریق مطالعه آثار انسان از آدم تا خاتم می داند و تاکید می کند: شناساندن درست این علم و رسالتِ آن و فواید فراوانش و حمایت و هدایت آن می تواند متضمن فواید و منافع فراوانی برای کشور باشد که از آن غفلت شده است.

به اعتقادِ وی نقش تاریخ سازی، فرهنگ سازی، هوش و ذکاوت ایرانیان در دوره های پیش و پس از اسلام به استناد میلیون ها اثر باستانی در جغرافیای ایرانِ فرهنگی غیر قابل انکار است.

او همچنین با تاکید بر این که فارغ از اوضاع نابسامان گشت و گذار و سیر و سیاحت و جستجو و پژوهشی که در دوران کرونا جهان را در خود گرفته، شناختن و دیدن مظاهر حرکت بشر از آغاز تا فرجام علاقه و آرمان بسیاری از انسان هاست، می افزاید: آن بستری بزرگ و گنج و معدنی تمام ناشدنی برای ایران و همسایگانی مانند عراق و ترکیه و مصر و حتی یمن فراهم کرده است.

این دانش آموخته دکتری باستان شناسی این اتفاق را برای رونق بخشیدن به شناسایی، کاوش و بازسازی مظاهر مادی میراث فرهنگی مانند تپه ها و محوطه ها و بناهای تاریخی و مظاهر معنوی و ناملموس آن می داند و ادامه می دهد: آیین ها و اعتقادات و آداب و رسوم و سنت های به یادگار مانده ی گذشتگان می توانند باغی بسازند که از ثمره ی آن نیز مردمان گوشه وکنار کشور و هم پژوهشگران و باستان شناسان و در کل اقتصاد و معیشت علم و فرهنگ و هنر کشوربه انتفاعی پایدار دست یابند.

کرونا فرصتِ مطالعه و آسیب شناسی برای آینده را فراهم کرده نوروزی با تاکید بر این که در کنار خسارت های بی شمار همه گیری جهانی کرونا اکنون زمان مناسبی برای ایستادن، مطالعه و آسیب شناسی گذشته و تدوین هوشمندانه شیونامه هایی برای حرکت در آینده و دوره پسا کروناست، ادامه می دهد: از این منظر در مقابل کوه بلند سرمایه های باستان شناسی کشور باید گفت که کمتر از 100 نفر باستان شناس متخصص که نیمی در پژوهشگاه میراث فرهنگی جمع آورده شدند و نیم دیگر به عنوان بازمانده های از ساختار پیشین سازمان میراث فرهنگی در تمام استان های کشور در سمت های نا مربوط و پراکنده قرار دارند.

وی با اشاره به این که شاید باور آن برای دیگران سخت باشد که در ساختار اداری هیچ یک از ادارات کل میراث فرهنگی استان ها یک معاونت، بخش و دفتری به نام باستان شناسی وجود ندارد، اضافه می کند: در طرف مقابل حدود 50 گروه باستان شناسی در دانشگاه های کشور چند صد باستان شناس از مقاطع کاردانی تا دکتری فارغ التحصیل شده یا مشغول به تحصیل هستند.

در واقع سرمایه ی انسانی عظیمی برای ساماندهی باستان شناسی کشور در اختیار گذاشته اند که متاسفانه تقریبا همه بیکار مانده اند.

اگر توقع مان را به مردم آموزش می دادیم، امروز به میراث مان ارزش می گذاشتند او شناخت، نگهداری و حفاظت از میراث فرهنگی را امروزه یک مطالبه عمومی می داند و تاکید می کند: هر چند در یکی دو سال اخیر حفاظت از میراث فرهنگی قدری تحت الشعاع رکود اقتصادی و گرفتاری های ناشی از تحریم ها و بیماری ها بوده و به ظاهر کم رنگ شده است، اما اگر در دو دهه پیش ما (میراث فرهنگی) از مردم توقع ارزش گذاشتن به میراث فرهنگی شهرشان را داشتیم و با ابزار مختلف آن را آموزش می دادیم و ترویج می کردیم، امروز مردم نیز از ما ارزش گذاری، صیانت، نگهداری و معرفی در خور آثار تاریخی شهر و روستایشان را طلب می کردند، غافل از این که در ساختار وزارت میراث فرهنگی در تمام استان های کشور چیزی با نام باستان شناسی وجود ندارد! به اعتقاد وی امروز باستان شناسان وظیفه خود می دانند تا گوشزد کنند که تشکیلات باستان شناسی فراگیری در کشور چه برای نگهداری و حفاظت فعالیت اداری و پاسخگویی اداری و عمرانی کشور و چه برای مطالعه، پژوهش، معرفی و بهره برداری علمی و اقتصادی از این دریای بیکران وجود ندارد.

تمام توان پژوهشکده باستان شناسی، کفافِ نیازمندی های فقط خوزستان نیست وی با اشاره به این که ساختار فعلی وزارت میراث فرهنگی در این حوزه با وجود همه تلاش های انجام شده، در حال حاضر بضاعت ساختاری حفظ و بهره برداری از میلیون ها اثر تاریخی کشور را ندارد، می گوید: به دوش کشیدن بار کلان سه حوزه عظیم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیازمند بازنگری اساسی در ساختار این وزارتخانه است، همان طور که تمام توان پژوهشکده باستان شناسی فقط از بُعد علمی (و نه اداری و اجرایی) در یک شرایط ایده آل کفاف نیازمندی های فنیِ استانی مانند خوزستان را هم نمی دهد.

این عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی کشور؛ تاسیس سازمان باستان شناسی کشور در زیر مجموعه این وزارتخانه را برای تحقق دو هدف اساسی، بسیار حیاتی می داند و می گوید: فراهم کردن بستری برای استفاده از این توانمندی عظیم ملی برای جذب گردشگران و توسعه صنعت توریسم کشور به عنوان جایگزینی جدی برای نفت در اقتصاد کشور و ایجاد میلیون ها فرصت شغلی از یکسو و همچنین برای شناسایی، کاوش و معرفی فیزیکی این ثروت در قالب موزه ها و سایت موزه ها و محوطه های ملی و جهانی و معرفی علمی و پژوهشی این داشته ها به صورت کتاب، مقاله و سمینار از سوی دیگر یکی از نیازهای اساسی کشور است .

نوروزی با تاکید بر این که غفلت از ایجاد یک ساختار قویِ علمی و اجرایی در میان تازه کشورهای کوچکی که با صرف میلیاردها دلار برای خودشان آثار باستانی می سازند و اگر دست شان برسد از دست اندازی و مصادره و دامن زدن به تاراج مواریث ملی همسایگان نیز ابایی ندارند، ادامه می دهد: زنگ خطر بر باد رفتن تمام این ذخایر ملی و سرمایه های پایدار این نسل و نسل های آینده کشور به صدا در آمده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کشور - تاریخ - سرمایه - تاریخی - کشورها - ساختار - پایدار - باستان شناسی - آینده - گذشته - ذخایر - دلار - علمی - میان - شناسایی - باستان - عمرانی - سازمان - عملیات - گزارش - مختلف - نمونه - میراث - سازی - آسیب - دیگر - نیمه

آخرین اخبار سرویس:
ایران می تواند در سال آینده بیش از 3 درصد رشد اقتصادی داشته باشد / ضربه ی تورم به تولید؛ مشکل اصلی اقتصاد ایران

تعیین حداقل دستمزد سال 1400 به صورت ملی

800 پایگاه آماده دریافت کمک های مردمی در جشن احسان و نیکوکاری هستند

خریداران تضمینی دانه روغنی کلزا در خوزستان مشخص شدند

یزد جز 5 استان ارزان کشور می شود؟

شرط بازگشت رونق به بازار خودرو / پای حباب قیمت خودرو در میان است

11 میلیون واحد تقاضای تلنبار شده در تولید مسکن داریم/ قیمت منطقی هر متر مسکن ملی 6 تا 8 میلیون تومان است

درخواست اتصال چابهار به کریدور شمال - جنوب

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار

معارضین باعث کندی پروژه ها/تکمیل گازرسانی دهستان افرینه در آینده نزدیک

پیش بینی کاهش شدید قیمت خودرو در سال آینده

سکه با کاهش قیمت به استقبال 1400 می رود!/بورس به دنبال چراغ سبز

استخدام کارشناسی بازرگانی خانم در شرکت اکسین شیمی آدان در تهران

معارضین باعث کندی پروژه ها/تکمیل گازرسانی دهستان افرینه در آینده نزدیک

نوسانات قیمت دلار و طلا در هفته ای که گذشت/اینفوگرافیک

بیم از جهش و امید به واکسیناسیون کرونا

سرمایه گذاری 7 هزار میلیارد تومانی در خراسان جنوبی

مسکنِ ارزان و گوشت قسطی تا مرغِ گران و ریزش سکه و دلار

معرفی 10 گجت برتر یک دهه گذشته

حفظ سلامت جامعه، هیاهوی نمایشگاه بهاره را خاموش کرد

تولید کنونی نفت 18 عضو اوپک پلاس ثابت می ماند

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید

متقاضیان حذف شده مسکن مهر استان البرز ساماندهی می شوند

سقف وجه التزام در تعهدات پولی برداشته شد/ عدم بهره مندی بانکها از امتیازات رای مهم دیوان عالی

طرح جدید سفته برای فرزندآوری

سلفی از جنس لیسانسه ای ها/ عکس

استخدام اپراتور تولید، انباردار، کارگر انبار و مونتاژ کار در اصفهان

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر پخش فرآورده های نفتی در فارس

پارک ملی ایران کوچک

استخدام فروشنده با مزایا در فروشگاه کالاهای دیجیتال حامی مشهد

استخدام کارشناس ساخت و کنترل کیفی قطعات آقا در شهر قدس تهران

استخدام اپراتور تولید، انباردار و کارگر انبار در اصفهان

میانگین صنعتی داو جونز 300 واحد سقوط کرد

بازگشت ورشکسته ها به چرخه تولید

احیای دریاچه ارومیه می تواند الگویی برای تمام دنیا باشد

فیلم افتتاح بزرگترین میدان میوه و تره بار کشور دربندرعباس

قیمت نفت خام 5 درصد جهش کرد / برنت 67 دلاری شد

کسب 3 هزار دلار فقط با پنج ساعت خوابیدن!

جمع بندی مطلوب اوپک پلاس برای تولید نفت در آوریل

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در گروه سولیکو (کاله) در مازندران

استخدام کارشناس فروش و بازاریاب و ویزیتور در خراسان رضوی

تولید کنونی 18 عضو اوپک پلاس در آوریل 2021 ثابت می ماند

رییسی در سفر به ارومیه: هیچ بانکی نباید واحد تولیدی را بعد از تملک، تعطیل کند

کرونا پرواز از فرودگاه های مازندران را 27 درصد کاهش داد

زیر و بم ب ام و M440 روباز مدل 2022 را ببینید

کمبود 500 نیروی کار در واحد های تولیدی قزوین

فیلم/ رعدوبرق عجیب در استانبول ترکیه

بهره برداری از 20 طرح بندری ودریایی در بندرشهید رجایی

توافق اوپک پلاس برای تثبیت تولید نفت در ماه آوریل

استخدام کارشناس فنی آقا در فروشگاه دیلی مارکت در سیستان و بلوچستان

رشد اقتصادی پاییز مثبت 0.8 درصد شد

حمیرا ریاضی در آغوش همسرش/ عکس

دانیال عبادی و خواننده مشهور در بک استیج / عکس

در آستانه نوروز 1400؛ در بازار چه می گذرد؟

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از 533 هزار نفر گذشت

ایران چه مقدار واکسن کرونا وارد کرده است/ واردات واکسن از دو کشور

آووکادو قاتل زنبور های عسل در کلمبیا

ضرورت ایجاد اسکله تخصصی در مازندران/پیش بینی تولید 700 تن ماهی در قفس

توزیع 110 هزارتن آسفالت درمعابر منطقه 18 تهران

سَمّی به نام ساسی مانکن!

استخدام نماینده فروش در خانه هوشمند باستک در 11 استان کشور

232 هزار هکتار عرصه درختکاری می شود

بازار نفت در حال حاضر با ثبات است

فروشنده خانم

استخدام کارشناس پشتیبان فروش خانم با حقوق ثابت و بیمه در همدان

استخدام حسابدار، مدیر مارکتینگ و مدیر فروش حرفه ای در اهواز ملک در اهواز

استخدام کارشناس سبد با حقوق و مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس انبار آقا در شرکت مهندسی طرح و ساخت دامون در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور در گروه صنعتی عباسپور (آدرین) در تنکابن و رامسر

استخدام کارمند در شرکت بازرگانی فرداد صنعت پارسیان در اصفهان

پویا امینی در بقایای تخت جمشید/ عکس

افزایش امید های منچستریونایتد به جذب کولیبالی

استخدام جوشکار و انباردار در سابات صنعت در مازندران

استخدام اپراتور و بهره بردار نیروگاه CHP، کارمند فروش و مدیر مالی در مشهد

گزارش بلومبرگ از مشتریان آسیایی نفت ایران

استخدام کارشناس خرید و تدارکات، کارشناس مالی و کارشناس فروش در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت هژبر تجارت در تهران

استخدام تکنسین فنی، حسابدار و نیروی خدماتی در شرکت اطلس فناور گیتی در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در نمایشگاه خودرو خلیج فارس در تهران

استخدام کارمند فروش لوازم لوکس ساختمانی خانم با مزایا در کرج

به زودی از قطارملی رونمایی می شود

استخدام راننده در شرکت پخش مواد غذایی

شغل مجازی

استخدام در تراشکاری با بیمه

نظافت و آشپزی

جذب همکار راننده با خودرو سواری

استخدام سالن کار در عطاویچ

استخدام خانم در چهار ردیف شغلی در شرکت معتبر

منشی خانم آشنا به کامپیوتر نیازمندیم

میوه تازه یا خشک؛ کدام بهتر است؟

3 سهام پر سود بورس با سود بالای 20 درصد را بشناسید

ویدیویی از نابودی خودروهای فرسوده با چرخ گوشت

ویدیوی نیسان قشقایی مدل 2022 با ظاهری خشن

هر آنچه که باید راجع به پویا هنر نوین بدانید

ویدیوی مراحل تولید مداد رنگی فابرکاستل

با شرکت ملی صنایع مس ایران بیشتر آشنا شوید

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در گلستان

چرا میوه گران شد؟

نقدینگی بورس کجا رفته است!؟

تداوم روند صعودی قیمت جهانی مواد غذایی

زنگ خطرِ حراجِ میراث مان به صدا درآمده/لزوم ایجاد سازمان باستان شناسی در کشور

زنگ خطرِ حراجِ میراث مان به صدا درآمده/لزوم ایجاد سازمان باستان شناسی در کشور