مطالب مرتبط:
ایران و کوبا بدنبال ایجاد ظرفیت تولید میلیون ها دُز واکسن کرونا
ایران و کوبا بدنبال ایجاد ظرفیت تولید میلیون ها دُز واکسن کرونا
ایران و کوبا بدنبال ایجاد ظرفیت تولید میلیون ها دُز واکسن کرونا
درآمد 660 میلیون دلاری ماینر های بیت کوین در ایران | وزارت صمت از ظرفیت استخراج بیت کوین تا یک میلیارد و 400 میلیون دلار خبر داد
ایران و کوبا بدنبال ایجاد ظرفیت تولید میلیون ها دُز واکسن کرونا
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 بهمن 1399 ساعت 00:252021-01-22اقتصادي

وابستگی ایران به 16 میلیون تن نهاده دام و دلارهایی که حراج می شود/ مدیر وزارت جهاد: امکان تولید 5 میلیون تن در 1 سال را داریم


در حالی سالانه 16 میلیون تن نهاده دامی شامل ذرت، جو و کنجاله سویا با صرف میلیاردها دلار وارد کشور می کنیم که مدیرکل غلات وزارت کشاورزی می گوید: - * ظرفیت تولید نهاده های دامی در کشور چقدر است؟فرامک عزیز کریمی مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم" اظهار داشت: میزان نیاز به انواع محصولات علوفه ای و خوراک برای جیره غذایی دام و طیور در کشور در حال حاضر حدود 78 میلیون تن است که از منابع مختلف داخلی و خارجی تامین می شود.

وی افزود: این نهاده ها شامل دانه ذرت و جو، یونجه و سایر لگومها، سورگم و ذرت علوفه ای، انواع کنجاله، کاه و کلش، سبوس برنج و گندم، مراتع، بقایای زراعت و پسماند کارخانجات صنعتی تامین می شود.

وی درباه وضعیت تولید این محصولات در کشور گفت: در زمینه تولید ذرت نیاز کشور بیش از 9 میلیون تن است برای تولید این مقدار نیازمند 1.

2 میلیون هکتار زمین زراعی مرغوب و حدود 15 میلیارد متر مکعب آب (حدود یک سوم آب زراعت کشور) آن هم در فصل تابستان هستیم که توان منابع آب کشور پاسخگوی این مقدار نیست.

وی افزود: بر اساس برنامه توسعه تولید دانه های روغنی در وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی شده که 200 هزار هکتار به زیر کشت دانه سویا برود که از این سطح زیر کشت 500 هزار تن دانه سویا و 400 هزار تن کنجاله سویا در مدت سه سال تولید شود.

این مقام مسئول همچنین درباره ظرفیت های تولید جو اظهار داشت: در حال حاضر 3.

9 میلیون تن تا 4 میلیون تن تولید جو در کشور وجود دارد که 70 درصد نیاز کشور را تامین می کند.

* 25 درصد به تولید جو در کشور اضافه شد وی افزود: با توجه افزایش قیمتی که در دو سال اخیر درباره قیمت این محصول رخ داده است خوشبختانه سالانه 500 هزار تن به تولید این محصول اضافه شده و از 3 میلیون تن در سال به 4 میلیون تن ارتقا یافته است.

* خوداتکایی 90 درصدی در تولید جو با اقتصادی کردن تولید به راحتی دست یافتنی است مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اینکه تولید جو زراعت پاییزه به حساب می آید به راحتی می توانیم 90 درصد نیاز کشور را تامین کنیم به شرطی که از لحاظ اقتصادی برای تولید کنندگان به صرفه باشد و قیمت های منطقی برای خرید این محصول در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه هر کشوری که 75 تا 80 درصد نیاز خود را تامین کند در تولید آن محصول خود اتکا به حساب می رسد گفت: به راحتی می توانیم تا 90 درصد به خود اتکایی با افزایش تولید کشت دیم برسیم؛ حتی با جایگزینی با بخشی از گندم می توانیم به طور صد در صدی خودکفا شویم؛ البته باید احتیاط کرد که از میزان تولید 13 تا 14 میلیون تن گندم کم نشود و ثابت بماند.

مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: حدود 14 میلیون تن ذرت علوفه ای و سیلویی که امکان واردات آن نیز میسر نیست به طور 100 درصد در داخل تامین می شود؛ به جز محدودیت آب، توسعه هر زراعت متکی به بازده و سود اقتصادی برای کشاورزان نیز است.

* امکان تولید 30 درصد نهاده های دامی وارداتی در یک سال مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: چنانچه الزامات طرح کاهش واردات نهاده های، دامی از جمله تامین بذر و تعیین خریدار و کشت قراردادی محصول با قیمت مناسب فراهم شود، می توان تا بیش از 30 درصد از واردات را در داخل تامین کنیم در برخی موارد نیز امکان جایگزینی خوراک دام با محصولات دیگر داخلی میسر است که البته این امر نیازمند کار فرهنگ سازی و تغییر در الگوی تغذیه دام و طیور است.

وی اظهار داشت: نهاده های دامی دامی مورد نیاز کشور 78 میلیون تن در سال است که از نباتات، بقایای کارخانه ها و مراتع تامین می شود و در نهایت در سال حداکثر 16 میلیون تن وارد می شود.

مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: بخش عمده ای از واردات نهاده های دامی مربوط به ذرت است که با توجه به اینکه این گیاه بومی منطقه ما نیست و محصول آب بری به حساب می آید امکان تولید کامل آن را نداریم اما در جو که دیگر محصول وارداتی است به راحتی می توانیم تا دو سال آینده خود اتکا شویم.

وی در باره میزان امکان خوداتکایی و جایگزینی کنجاله سویا با دیگر کنجاله ها گفت: کنجاله سویا را می توانیم را با کنجاله کلزا، پنبه، آفتابگردان و کنجد جایگزین کنیم زیرا این موارد سازگاری بیشتری با شرایط محیطی ما دارند به طوری که کلزا محصولی پاییزی است و نیاز به اختصاص آب زیادی برای تولید ندارد.

وی اظهار داشت: برنامه پنج ساله ای نیز توسط همکاران ما در بخش دانه های روغنی برای تولید این محصولات در کشور تهیه و تدوین شده و قرار است در تولید روغن از 15 درصد به 50 درصد و در کنجاله از 8 درصد به 36 تا 40 درصد برسیم و مابقی آن نیز با جایگزین ها تامین شود.

وی تاکید کرد : برای تامین کرسی نهاده های دامی در کشور، علاوه جایگزینی در برخی نهاده ها، با تولید خوراک دام در کارخانه های می توانیم در مصرف نهاده ها صرفه جویی ایجاد کنیم.

وی همچنین تاکید کرد: با تولید مرغ سایز نیز می توانیم میزان بهره وری تولید در کشور را افزایش دهیم و در نتیجه دان کمتری برای تولید مرغ هزینه کنیم که خود این امر نیز از میزان نیاز کشور به نهاده های دامی را کاهش دهد.

مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در جیره غذایی به جایی ذرت می توانیم تا بیست درصد محصولات دیگری مانند تریتیکاله، ارژن، سورگورم دانه ای و جو بدون پوشینه را جایگزین کنیم که در طرح کاهش نهاده های دامی به صورت یک ساله در حال آماده سازی است و تا 10 روز آینده نهایی می شود.

وی درباره امکان تولید کاملینا در کشور گفت: گیاه روغنی و جدید به حساب می آید در ایران به حسای می آید و جایگاه خود را هنوز پیدا نکرده است به همین منظور در کشور بیشتر روی دانه های روغنی پنبه،سویا و آفتاب گردان برای تولید کنجاله کار می کنیم.

عزیز کریمی گفت: جایگزین ها هم می توانند 500 هزار تن افزایش تولید در سالد داشته باشند و تا در نهایت 60 درصد نیاز کشور به کنجاله را تامین کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه نهاده های دامی در کدام استانها تولید می شود و آیا ظرفیت های تولید بیشتر مثل زمین و آب در این استانها وجود دارد گفت: سویا در استانهای اردبیل و گلستان و مازندران کشت می شود، جو، ذرت و محصولات علوفه ای در همه استانها امکان و سابقه کشت دارند.

وضعیت تامین بذور نهاده های دامی در کشور عزیز کریمی در باره وضعیت تامین و تولید بذور تولید نهاده های دامی در کشور گفت: 99.

4 درصد از بذور غلات، 92 درصد بذر پنبه و دانه های روغنی، 99.

8 درصد بذر سیب زمینی و 90 درصد بذر علوفه و حبوبات مصرفی کشاورزان ایران در داخل کشور تولید و مصرف می شود.

وی اضافه کرد: کلیه بذور زراعت های جو ، علوفه و سویا از محل تولید داخل تامین می شود.

در کشت ذرت بیش از 90 درصد از بذرهای تولید داخل استفاده شده و تولید داخل کفاف نیاز کشور را می دهد.

این مقام مسئول گفت: بذور ذرت خارجی موجود در کشور عمدتا ارقامی با دوره رسیدگی کوتاه تر و با هدف ایجاد تنوع در ارقام با آب مصرفی کمتر به کشور وارد میشود و مورد استفاده کشاورزان قرار می گیرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: میلیون - محصولات - نهاده - وزارت جهاد کشاورزی - کشور - تولید - نهاده ها - وزارت - کارخانجات صنعتی - کشاورزی - نهاده های دامی - وزارت کشاورزی - محصولات علوفه - مدیر - جهاد کشاورزی - کنجاله سویا - ظرفیت تولید - تامین - انواع - علوفه - نهاده دامی - دام و طیور - سبوس برنج - جهاد - دلار - غلات - خبرگزاری - دامی - خبرنگار - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
توزیع کالا های شب عید در شبکه منتخب از 20 اسفند

«گروه سیتی»: بیت کوین در «نقطه اوج» خود قرار دارد| پذیرفته شدن در بازارهای اصلی یا فروریزی؟

زیرساخت های سرمایه گذاری در شهرک ها و نواحی صنعتی کهگیلویه و بویراحمد مهیاست

مبالغ مازاد دریافتی از مشترکان پرمصرف آب صرف توسعه زیرساخت های آب روستایی و عشایری می شود

(عکس) سمند اتوماتیک ایران خودرو همان سمند پلاس است؟

چه خودرو هایی در سال 1400 وارد بازار ایران می شود؟

ظرفیت بخش های کرونایی بیمارستان شهدای ایذه تکمیل شد

فروش گوشت قسطی با چک کارمندی واقعیت دارد؟!

هشدار جباری نسبت به فریز اراضی بزرگ در چهواز پارسیان/ دستگاه های نظارتی جلوگیری کنند

دیدار با شب سواران مسلمان منچستر

فروش قسطی گوشت تکذیب شد

الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال وجود ندارد

رهن و اجاره مسکن در منطقه آجودانیه چقدر است؟

راهکارهای عرضه کالا با قیمت منصفانه/ اهمیت نظام توزیع در تنظیم بازار

دوربین های مدار بسته ناظر بر عملکرد نانوایی های رامشیر

افتتاح 600 واحد تولیدی جدید در آذربایجان شرقی

کرونا 20میلیون سال از عمر بشریت را از بین برد

نرخ آپارتمان های یک ساله منطقه 2 تهران

«گروه سیتی»: بیت کوین در «نقطه اوج» خود قرار دارد| «ارز اتنخابی» تجارت جهانی؟

فارس من| تسریع در انجام پروژه محور مواصلاتی نیشابور- جوین در گرو تخصیص به موقع اعتبارات ملی

حمایت بنیاد برکت از طرح های تولیدی/ پرداخت تسهیلات به طرح های اشتغال خرد

فیلم | افشاگری زن فریب خورده توسط سهیل سنگرزاده | 《جون دل》 شکارچی زنان است

چاپ پول برای یارانه 1400

کلنگ بزرگترین استخر سرپوشیده دو منظوره در شیراز به زمین زده شد

محکومیت 1.6 میلیاردی متهم قاچاق کود شیمیایی و سم

«اتکای» یکساله 752ریال سود برای هر سهم ساخت

اعتراف به خطا خوب است اگر ...

عکس | واکنش یحیی گل محمدی به درگذشت کرانچار

ماجرای کلاهبرداری سهیل سنگرزاده از زنان جوان صحت دارد؟

نورپردازی 50 اثر از بافت های تاریخی یزد تا پایان سال

تکمیل خط انتقال گاز به شاهکوه و چهارباغ تا پایان فصل بهار

100 هزار اصله نهال در سمنان توزیع می شود

تداوم افزایش قیمت ها در بازار موبایل/اعلام گران ترین گوشی ها در بازار

جهانگیری: کسانی که حتی یک خانه نساخته اند، دولت را ناکارآمد می خوانند

سیکنال مهم برای بازار سرمایه/ کاهش نرخ سود بین بانکی بر بورس موثر است؟

زیرساخت های سرمایه گذاری در شهرک ها و نواحی صنعتی کهگیلویه و بویراحمد مهیاست

جونِ دل، کلاهبردار از آب درآمد!

توزیع 3000 بسته معیشتی و حمایتی در سی سخت زلزله زده

صالحی: در سه روز 200 هزار کتاب به ارزش 100 میلیارد ریال فروخته شد

تحقق یکی از مهم ترین وعده های دولت تدبیر و امید؛ دریاچه ارومیه در مسیر احیا!

توزیع و کاشت یک میلیون اصله نهال در هفته منابع طبیعی

234 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه شد

اوقاف خراسان شمالی 21 هزار بسته معیشتی به نیازمندان اهدا کرد

فهرست ثروتمندترین مردان و زنان جهان / جف بزوس 181.5 میلیارد دلار ثروت دارد

سازمان تامین اجتماعی: خدمات غیرحضوری در کارگزاری ها رایگان است

رشد 2٫3 درصدی تولید چین در سال 2020 و توجه به بهبود زندگی مردم

قیمت گوشی هوآوی چند؟/ 11 اسفند99

تکذیب فروش قسطی گوشت

نرخ هر کیلو دام سبک، 55 هزار تومان

43 درصد متقاضیان طرح اقدام ملی در استان وجه اولیه را واریز کردند

کشاورزان اقدام به مبارزه با آفت شته مومی کنند

تعیین تکلیف بیش از 2000 واحد اقدام ملی برای متقاضیان شهرهای خرم آباد و بروجرد

20 هزار هکتار از اراضی لرستان به کشت صیفی و سبزیجات اختصاص می یابد

آیا دولت دست به فروش بیش از حد اوراق زده است؟

تسهیلات 75 هزار میلیارد تومانی نظام بانکی برای آسیب دیدگان از کرونا

جهانگیری: کسانی که حتی یک پروژه را مدیریت نکرده اند، دولت را ناکارآمد می خوانند

فرماندار همدان: روستای «یکن آباد» الگوی رونق تولید و اشتغال است

بهبود اوضاع پیشکسوت استقلالی ها پس از ابتلا به کرونا

تامین مواد اولیه و تجهیزات بزرگترین مشکلات تولید هستند

معاون شهردار: کارخانه پالایش زباله کرمان افتتاح می شود

روش یادگیری عمیق در حل مکعب روبیک

اصول مصرف کود سرک بهاره به کشاورزان مهابادی آموزش داده شد

لباس نو ؛ عیدی خیران شهمیرزادی به نیازمندان

وقتی پرورش ماهی کارساز می شود

20 هزار هکتار از اراضی لرستان به کشت صیفی و سبزیجات اختصاص می یابد

انتقاد مدیرعامل شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد از قطعی مکرر برق واحدهای تولیدی

تعیین تکلیف بیش از 2000 واحد اقدام ملی برای متقاضیان شهرهای خرم آباد و بروجرد

تولید محصولات کشاورزی بندر ماهشهر افزایش داشته است

عملیات اجرایی طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان آغاز می شود

دستمزد کارگران نباید کمتر از 7 میلیون تومان باشد

فدراسیون ورزش های همگانی باید برای 80 میلیون نفربرنامه داشته باشد

وقتی حقوق بازنشستگان لشکری 57 درصد و بازنشستگان کشوری 46 درصد افزایش خواهد یافت!

13 سال بلاتکلیفی مجتمع دامداری پلدشت

43 درصد متقاضیان طرح اقدام ملی در استان وجه اولیه را واریز کردند

مونسان: استان مرکزی ظرفیت تبدیل شدن به مقصد گردشگری را دارد 

تایید 6هزار نفر در لرستان برای بهره مندی از طرح اقدام ملی مسکن

گوشی های 3میلیونی در بازار

122 میلیارد ریال برای طرح های تفصیلی در آذربایجان شرقی هزینه می شود

همتی: درآمدنفتی کشور کمتر از 20 درصد سالهای معمولی بوده است

عرضه 234 میلیون دلار ارز در سامانه نیما

تقسیم بندی بازارها در بورس

تجلیل از عملکرد شبکه بانکی کشور در طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده

52 درصد اعتبارات شهرستان خوسف تخصیص پیدا کرد

122میلیاردریال برای طرح های تفصیلی در آذربایجان شرقی هزینه می شود

اخبار 20 دوشنبه، 11 اسفندماه 99

بهسازی و مقاوم سازی ساختمان برق منطقه بوستان آغاز می شود

افت سودسازی «وهور» در یکسال مالی

ببینید | شفاف سازی وزیر کشور در خصوص محدودیت سفرهای نوروزی

کدام ارز دیجیتال پیشتاز بازار رمزارزها است؟

اُفت هزار واحدی شاخص کل بورس در 11 اسفند ماه

لزوم تجهیز و به روز شدن کشتارگاه های دام و طیور/ شرایط برای فعالیت سرمایه گذاران تسهیل شود

طرح مرمت کاروانسرای دودهک دلیجان با حضور مونسان به بهره برداری رسید

234 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه شد

برای مطالبات مان از عراق، کالا نمی گیریم

تجلیل از عملکرد شبکه بانکی کشور در طرح ویژه بهسازی و بازسازی مناطق سانحه دیده

234 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه شد

کنایه جهانگیری به منتقدان دولت | کسانی دولت را ناکارآمد معرفی می کنند که حتی یک پروژه مدیریت نکرده اند

سامسونگ باز هم برترین تولیدکننده تلویزیون شد

عیدی نقدی رییس جمهور برای امسال چیست؟

برخورد جدی با اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند

وابستگی ایران به 16 میلیون تن نهاده دام و دلارهایی که حراج می شود/ مدیر وزارت جهاد: امکان تولید 5 میلیون تن در 1 سال را داریم

وابستگی ایران به 16 میلیون تن نهاده دام و دلارهایی که حراج می شود/ مدیر وزارت جهاد: امکان تولید 5 میلیون تن در 1 سال را داریم